ERMƏNİ MÜSTƏNTİQLƏR «DANIŞDI»
Rusiyanın Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FTX) ötən ilin dekabrında 1948-ci ildə Sovet İttifaqında mühakimə olunmuş erməni nasist, İkinci Dünya müharibəsi zamanı hitlerçilərlə əməkdaşlıq etmiş Qaregin Njde ilə bağlı sənədləri ortaya qoyub. Bu məxfi sənədlərin ortaya çıxması həm də bu məsələyə beynəlxalq marağın artması ilə mümkün olub. Xatırladaq ki, bu maraq kulminasiya nöqtəsinə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin MDB Dövlət Başçıları Şurasının ötən ilin oktyabrında Aşqabadda keçirilmiş iclasındakı bəyanatından sonra çatmışdı.
O zaman Rusiyanın akademik mənbələrinə istinad edən İ.Əliyev məsələni kifayət qədər sərt qoymuşdu: Ermənistanda nasizmin, nasist cinayətkarı Qaregin Njdenin qəhrəmanlaşdırılması nə vaxtadək davam edəcək?! Bununla da, məsələ şişib və nəticədə, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin göstərişilə FTX Njde işilə bağlı məxfi sənədləri ortaya çıxarıb.
FTX-nin tam açıqladığı iki məxfi sənəddir: SSRİ Dövlət Təhlükəsizliyi Nazirliyi yanında 24 aprel 1948-ci il tarixli Xüsusi müşavirənin gündəliyi və protokolu. Njde haqqında 25 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə hökmü məhz həmin müşavirədə çıxarılıb.
Sənədlərdən məlum olur ki, həmin gün eyni anda 303 nəfərin taleyi həll olunub. Onların bir hissəsi həbsə atılıb, bir hissəsi bəraət alıb. Bu fakt müasir erməni təbliğatının guya Njdenin məqsədli şəkildə aprelin 24-də – məşhur «erməni soyqırımı» günü mühakimə edildiyi haqda tezisini aradan qaldırır. Ermənilər iddia edir ki, guya bu tarix Njdeni daha da aşağılamaq məqsədilə xüsusi seçilibmiş. Yerdə qalan 302 nəfərin işinin «Njde işinə» qəsdən, prosesə böyük önəm qazandırılması məqsədilə birləşdirildiyini düşünmək sadəlöhvlük və hətta axmaqlıq olardı. O, Xüsusi müşavirə qarşısında simasız, abstrakt, xüsusi çəkisi olmayan məxluq kimi dayanmışdı. Yəni burada Njdenin minlərlə digər Vətən xainindən, nasist cinayətkarından, kollaborsinoistdən, anti-sovet elementindən və s. «xalq düşmənləri»ndən heç bir fərqi yox idi.
Sadə hesablamalar göstərir ki, həmin gün hər bir nəfərin taleyinin həll olunmasına heç olmasa, 3 dəqiqə sərf olunsaydı, Xüsusi müşavirə fasiləsiz olaraq, ən azı 15 saat davam etməli idi. Odur ki, Xüsusi müşavirə sadəcə, ittiham tərəfinin cəzasını və ya bəraətini təsdiqləmək, qanuna mindirməklə məşğul olub. Bu şəraitdə ön plana istintaq orqanlarının və prokurorluğun rolu çıxırdı. İstintaqçılar konkret şəxsə qarşı ittiham aktını hazırlayır, prokurorluq isə onu təsdiqləyərək, qərarın qəbulu üçün Xüsusi müşavirəyə təqdim edirdi.
Beləliklə, Rusiya FTX-nin açıqladığı məxfi sənədlər Njde dramını çılpaqlığı ilə göz önünə sərir.
Sən demə, onun dövlətçilik əleyhinə fəaliyyətinin ilkin istintaqını Ermənistan SSR Dövlət Təhlükəsizliyi Nazirliyi aparıb. Xüsusi müşavirənin hökm çıxardığı vaxt belə, Njde bu qurumun İrəvandakı daxili həbsxanasında saxlanılırmış. Njdeyə qarşı ittihamları SSRİ Prokurorluğunun (sonradan SSRİ Baş Prokurorluğu) xüsusi işlər şöbəsinin prokuroru Simonyan müdafiə edib. Başqa sözlə, müharibədən sonrakı dövrdə Njde Ermənistanda da milli şüurun məşəli deyil, nasist, xəyanətkar və düşmən sayılırmış. Onun işində adı keçən şəxslər isə birmənalı olaraq ermənilər imiş. Onların arasında bir nəfər də olsun, rus, azərbaycanlı və ya digər millətin nümayəndəsinə rast gəlinmir.
Materiallardan məlum olur ki, ermənilər Njdeni erməni xalqının maraqlarına xəyanət etməkdə təqsirləndirirmiş. SSRİ DTN yanında Xüsusi müşavirə isə sadəcə, onların tələb etdikləri cəzanı təsdiqləyib. Bunu müasir Ermənistanın rəhbərliyi də yaxşı bilir. Lakin onlar baş verənlərdən utanmaqdansa, Njdeni 1 nömrəli qəhrəman səviyyəsinə qaldırmaq üçün əllərindən gələni ediblər.
Mənzərənin tam aydın olması üçün Rusiya FTX-nin açıqladığı məxfi sənədlərdən bəzi sitatlara nəzər salmaq lazımdır. Xüsusi müşavirənin gündəliyindəki təqdimatdan: «Azərbaycan SSR Naxçıvan bölgəsindən olan erməni, Bolqarıstan vətəndaşı, 1906-cı ildən 1937-ci ilədək «Daşnaksutyun» partiyasının üzvü, daşnak ordusunun sabiq generalı, emiqrant, faşist gənclər təşkilatı olan «Tseqakron»un yaradıcısı. Həbs olunanadək Sofiya şəhərində yaşayıb, jurnalistika ilə məşğul olub. Fiziki işə yararlı deyil. 1944-cü il oktyabrın 12-də həbs olunub. Ermənistan SSR DTN-nin daxili həbsxanasında saxlanılır».
Elə həmin sənəddə Njdenin konkret nədə ittiham olunduğu yazılıb və onun günahını etiraf etdiyi qeyd edilib. Xatırladaq ki, prokurorluğun hərbi əks-kəşfiyyat orqanları Njdeyə qarşı RSFSR-in ozamankı Cinayət Məcəlləsinin 58-ci maddəsinin («Əks-inqilabi fəaliyyət») 3 bəndi üzrə ittiham irəli sürmüşdü.
Beləliklə, Njde «RSFSR Cinayət Məcəlləsinin 1-ci hissəsinin 58-4, 58-11 və 58-6-cı maddələri ilə» ittiham olunub: «1920-1921-ci illərdə daşnak hərbi qüvvələrinin ali baş komandanı və Zəngəzurdakı əks-inqilab hökumətinin baş naziri kimi, «Qızıl ordu»ya qarşı silahlı mübarizə aparıb. Ölkədən qaçaraq anti-sovet təbliğatı ilə məşğul olub. İkinci Dünya müharibəsi illərində Sovet Ordusunun hissələrinə qarşı təxribatçılıqla məşğul olmaq niyyətilə alman kəşfiyyat orqanları ilə əlaqə yaradıb. Almaniyanın kəşfiyyat və əks-kəşfiyyat orqanlarının tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi məqsədilə insanların ələ alınması ilə məşğul olub, 1942-ci ildə Berlində yaradılmış «Erməni milli şurasının» (əslində komitəsinin) sıralarında yer alıb».
Njde bütün ittihamlar üzrə özünü günahkar bilib. O, yalnız 1920-1921-ci illərdə «Qızıl ordu»nun əsir düşmüş döyüşçülərinə, Sovet hakimiyyətinə rəğbət bəsləyən şəxslərə qarşı kütləvi qətliamlarda iştirak etdiyi, onlara qarşı təhqirlərə yol verdiyi haqda ittihamları rədd edib.
Göründüyü kimi, Njde nə özünün yaratdığı «Tseqakron» təşkilatının faşist xarakterini, nə Üçüncü reyxin xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlıq etdiyini, nə də ermənilər arasında kəşfiyyat, diversiya-terror agenturasının yaradılması üçün insanların ələ alınması ilə məşğul olduğunu inkar edib. Odur ki, SSRİ Prokurorluğunun xüsusi işlər şöbəsinin prokuroru Stepanyanın Njdenin 25 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsi istəyinin Xüsusi müşavirənin heç bir üzvü tərəfindən etirazla qarşılanmaması qətiyyən təəccüblü deyil.
Bütün bu məlumatlar Njdenin Ermənistan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin arxivində də qalır və rəsmi İrəvan bundan xəbərsiz ola bilməz. Odur ki, Ermənistanda Njdeyə heykəlin ucaldılması nasizmin qəhrəmanlaşdırılması kimi dövlət siyasətinin tərkib hissəsindən başqa bir şey deyil.
Rusiya FTX-nin açıqladığı sənədlər ermənilərin daha bir rəsmi təbliğat mifini yox edir. Erməni mənbələrində bir tezisə kifayət qədər tez-tez rast gəlinir: guya Njde 1944-cü il sentyabrın 3-də könüllü şəkildə 3-cü Ukrayna cəbhəsinin komandanı, Bolqarıstanı xilas etmiş marşal F.İ. Tolbuxinin qərargahına gəlib, ona Türkiyəyə qarşı hərbi əməliyyatlara başlamasını təklif edib. Guya Sovet hərbi əks-kəşfiyyatı SMERŞ məhz bundan sonra Njdeni saxlayıb. Xüsusi müşavirənin sənədindən isə onun oktyabrın 12-də saxlanıldığı məlum olur. Belə olan təqdirdə, ortaya sual çıxır: bu iki tarix arasındakı 40 gün ərzində Njde nə ilə məşğul olub?
İstintaq materiallarından məlumdur ki, o, bu müddətdə Bolqarıstanda həbsdə olub. Yeri gəlmişkən, bu haqda məlumata V.M.Ovsepyanın «Qaregin Njde və DTK» adlı xatirələr kitabında da rast gəlinir. 1947-1948-ci illərdə o, Njdeyə qarşı operativ-istintaq tədbirləri həyata keçirib və məhz Bolqarıstan hakimiyyəti əvvəlcə Njdeni nasistlərlə əlbir şəxs kimi həbs etsə də, sonradan öz vətəndaşı olmasına rəğmən, Sovet hərbi administrasiyasına təhvil verib. Belə çıxır ki, Sovet qoşunlarının Bolqarıstana gəlişindən sonra Njde qeyri-leqal fəaliyyətə keçib. Nəticədə, polis bir neçə gün onu axtarıb, sonda isə həbs edərək SSRİ-yə təhvil verib.
Bu məqam Njdenin tərcümeyi-halından dara bir fakta işıq salır. SSRİ Ali Sovetinin Rəyasət Heyəti 1955-ci il sentyabrın 17-də «1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsi dövründə işğalçılarla əməkdaşlıq etmiş Sovet vətəndaşlarının amnistiyası» haqqında fərman verib. Məlumdur ki, Njde bu qanunverici aktdan yararlanaraq azadlığa çıxmaq üçün çox salışsa da, istəyinə nail ola bilməyib. Bunun iki səbəbi olub – biri formal, digəri real. Njde heç zaman SSRİ vətəndaşlığı daşımayıb, həbs edilən zaman isə bolqar kralının rəiyyəti olub. Bu üzdən onun amnistiyaya düşməsi üçün heç bir formal-hüquqi əsas olmayıb. Lakin Njdenin azadlığa buraxılmasını prinsipcə mümkünsüz edən real səbəb də olub ki, bunun üzərində xüsusi dayanmaq lazımdır.
İkinci Dünya və Böyük Vətən müharibələri zamanı Bolqarıstan de-fakto nasist Almaniyasının müttəfiqi olsa belə, SSRİ-yə qarşı hərbi əməliyyatlarda iştirak etmirdi. O, Sovet İttifaqı ilə diplomatik münasibətləri də kəsməmişdi. Demək, Njde neytral dövlətin vətəndaşı idi. Lakin o, könüllü şəkildə Almaniya kəşfiyyatına işləyirdi, yəni SSRİ ilə döyüşən dövlətin tərəfinə keçmişdi. Bu zaman Njde neytral dövlətin digər vətəndaşları – Bolqarıstan erməniləri arasında iş apararaq, kəşfiyyat və diversiya-terror qruplarının yaradılması məqsədilə onları ələ alırdı. Odur ki, Njde yalnız Sovet İttifaqının gözündə deyil, həm də Bolqarıstan krallığının nəzərində hərbi cinayətkar idi. Üstəlik, o, həmin dövrdə qüvvədə olan beynəlxalq hərbi hüquqa görə də cinayətkar sayılırdı. Qaregin Njde öz əməllərilə SSRİ-dən çox Bolqarıstana zərər vermişdi. Odur ki, Bolqarıstan hakimiyyəti onu düşünmədən Sovet mühakiməsinə təqdim etmişdi. Demək, SSRİ Bolqarıstan tərəfinin razılığı olmadan Njdeyə amnistiya verə bilməzdi. Üstəlik, Sovet İttifaqının özündə də bunu istəmirdilər. Çünki Njde yerli deyil, sözün əsl mənasında beynəlxalq miqyaslı hərbi cinayətkar idi.
Rusiya FTX məxfi arxiv sənədlərini açıqlamaqla, əslində, Njde işinə böyük və yağlı bir nöqtə qoyub. Bununla, Kreml İrəvana prinsipial məsələdə heç bir kompromisə getməyəcəyini nümayiş etdirib. Başqa sözlə, Moskvada hesab edirlər ki, nasizmi heç bir şəraitdə və heç bir formada qəhrəmanlaşdırmaq olmaz!

NOW ARMENIAN INVESTIGATORS SPEAK
In December 2019, the Federal Security Service of Russia (FSS) declassified and published a series of court documents concerning the trial of Armenian Nazi collaborator, Garegin Nzhdeh, in 1948 in the Soviet Union. One of the reasons why the declassification of documents was possible was the growing international interest in this issue, particularly after the statement of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev made at the Council of CIS Heads of State in Ashgabat in October.
Having made a number of references to Russian academic sources, Mr. Aliyev set the record straight: how long will the glorification of Nazism and the Nazi criminal Garegin Nzhdeh continue in Armenia?! In other words, the topic reached a boiling point, and President Vladimir Putin gave his instruction to make the relevant documents on Nzhdeh from the secret archives of FSS publicly available.
Two documents have been fully declassified: the agenda and the minutes of meeting of the Special Council under the USSR Ministry of State Security dated April 24, 1948, when Garegin Nzhdeh was sentenced to 25 years in prison.
The available evidence shows that on that day the Special Council had to decide the fate of 303 people either by convicting or by exonerating them. This fact completely refutes the popular thesis of modern Armenian propaganda that Nzhdeh was allegedly judged on April 24 — the day of the notorious "Armenian genocide" by the Ottoman Empire — for purpose, which was to humiliate him even more. Obviously, it is naive and stupid to assume that the other 302 cases examined on the same day were specially made up for the 'Nzhdeh case' to give it greater significance. In fact, for the members of the Special Council, Nzhdeh was a faceless, abstract, and inconspicuous creature along with thousands of other traitors, Nazi criminals, collaborators, anti-Soviet elements and other 'enemies of the people.'
A few simple calculations show that, given the volume of questions asked to defendants, with at least three minutes spent to seal the fate of each of them, the meeting of the Special Council on April 24, 1948 would have lasted at least fifteen hours without a break. While, in fact, the Special Council was only confirming and legitimising the punishment or acquittal proposed by the prosecution. In such circumstances, the role of investigators and prosecutors was significant. Usually, the former would prepare indictments against defendants, while the latter would affirm them and propose relevant penalties to be approved by the Special Council later. The declassified documents show us the real drama of Nzhdeh.
It turns out that the preliminary investigation of Nzhdeh's anti-state activities was carried out by the Ministry of State Security (MSS) of Armenian SSR. When the Special Council convicted him, Nzhdeh was held in the internal prison of the ministry in Yerevan. The charges against Nzhdeh were supported by the prosecutor of the Special Affairs Department of the USSR Prosecutor's Office (later the USSR Prosecutor General's Office) Simonyan. In other words, in post-war Armenia, Nzhdeh was not considered the bearer of ideas of national identity, but as a Nazi, traitor and enemy. His case contains only the names of Armenian accomplices, no Russians, Azerbaijanis or representatives of any other ethnic group.
The evidence shows that the Armenians were persecuting Nzhdeh for betraying the interests of the Armenian people, while the Special Council under the USSR Minister of State Security only approved the penalty requested from Armenia. The authorities of modern Armenia were well aware of this fact, but they were ignoring it, actively promoting Nzhdeh as a national hero instead.
Information below is taken from the agenda of the meeting of the Special Council: "[Garegin Nzhdeh] was born in Nakhichevan, Azerbaijan SSR, is an ethnic Armenian, a citizen of Bulgaria, a member of the Dashnaktsutyun Party in 1906-1937, a former general of the Dashnak army, an emigrant, the founder of the fascist youth organisation Tseghakron. Before his arrest, [Nzhdeh] has lived in Sofia working as a journalist. He is unfit for physical work. He was arrested on October 12, 1944, and is being held in the internal prison of the Ministry of State Security of the Armenian SSR."
The same document indicates what specifically Nzhdeh was accused of and in which he pleaded guilty. By the way, the military counterintelligence agencies of the prosecutor's office were charging Nzhdeh with crimes pursuant to three paragraphs of Article 58 ('Counter-revolutionary activities') of the then Criminal Code of the RSFSR.
So, Nzhdeh was charged with the following: "In 1920-1921, as the commander in chief of the Dashnak military forces and the prime minister of the counter-revolutionary government in Zangezur, he waged an armed struggle against the Red Army. After fleeing abroad, he carried out anti-Soviet propaganda. During the Second World War, he established contacts with German intelligence agencies in order to conduct subversive work against the Soviet army. He was engaged in the recruitment and training of people to carry out the tasks of the German intelligence and counterintelligence bodies, and was a member of the Armenian National Council created in Berlin in 1942. In other words, G. Nzhdeh is charged with the crimes stipulated under Articles 58-4, 58-11 and 58-6, part 1 of the Criminal Code of the RSFSR."
Nzhdeh pleaded guilty in all the charged acts but denied only the charges of organising mass executions and bullying of captured Red Army soldiers and people sympathising with the Soviet regime in 1920-1921.
As we can see, Nzhdeh did not deny the fascist nature of the Tsegakron organisation that he created, nor cooperation with the Third Reich special services, nor his personal participation in the recruitment and training of ethnic and Armenian intelligence and sabotage-terrorist agents. Therefore, it is not surprising that the members of the Special Council did not object the penalty (25 years of imprisonment) proposed by the USSR Prosecutor's Office.
All this information is available in Nzhdeh's investigation file stored in the archives of the National Security Service of the Republic of Armenia. Therefore, the commemoration of Nzhdeh's personality is nothing but an integral part of the state policy of the glorification of Nazism in Armenia.
Documents published by FSS of Russia dispel another myth invented by official Armenian propaganda using the "canonical biography" of Garegin Nzhdeh. Armenian sources actively promote an argument that on September 3, 1944, Nzhdeh allegedly came to the headquarters of the commander of the 3rd Ukrainian Front, Marshal F. I. Tolbukhin, who was liberating Bulgaria at that time, to persuade him to start military operations against Turkey, but he was arrested by Soviet military counterintelligence SMERSH. But the documents of the Special Council indicated the date of Nzhdeh's arrest in the USSR as October 12. This raises quite a reasonable question: what was Nzhdeh doing for 40 days between these two dates?
Investigation files show that all this time Nzhdeh was under arrest by the Bulgarian authorities. The same information can also be found in the memoirs of V. M. Hovsepian called 'Garegin Nzhdeh and the KGB'. In 1947-1948, Hovsepian was one of the investigators of the Nzhdeh case. It was the Bulgarian authorities who initially arrested Nzhdeh as a Nazi accomplice, then extradited him to the Soviet military administration. It turns out that after the arrival of Soviet troops in Bulgaria, Nzhdeh moved to an illegal position. The Bulgarian police had chased him for several days until detention and extradition to the USSR.
This explains another fact from Nzhdeh's biography. On September 17, 1955, the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR issued a decree "On the amnesty of Soviet citizens who collaborated with the invaders during the Great Patriotic War of 1941-1945." It is well known that Nzhdeh decided to take advantage of this decree to become pardoned but his request was rejected. There were two reasons for this - formal and real. Nzhdeh had never been a citizen of the USSR, at the time of his arrest he was a subject of the Bulgarian king, so there were no formal legal grounds for his release. But there was also a real reason why it was impossible to pardon him – his war crimes during the Second World War, which have not been understood in entirety yet.
During the Second World War and the Great Patriotic War, Bulgaria, even being a de facto ally of Nazi Germany, did not conduct military operations against the USSR and did not break off diplomatic relations. Therefore, Nzhdeh was considered a subject of a neutral country. However, Nzhdeh had become an agent of Nazi intelligence services voluntarily recruiting Bulgarian Armenians, i.e. other citizens of a neutral country, for reconnaissance and sabotage-terrorist activities. Thus, he was a war criminal not only for the Soviet authorities, but also for the Bulgarian Kingdom and, most importantly, in accordance with international military law of that time. Since his criminal actions against Bulgaria had done less harm to Bulgaria than to the USSR, the Bulgarian authorities extradited him to Soviets, who could not and did not want to pardon Nzhdeh without the consent of Bulgarians, as he was a war criminal not of a local, but truly international scale.
By declassifying and publishing the documents from its secret archives, FSS of Russia, in fact, put a big full point in the Nzhdeh case. The Kremlin demonstrated Yerevan that there was no compromise in its ubiquitous struggle against any manifestations of the glorification of Nazism.