2020-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı qarşısında duran əsas vəzifə qeyri-neft ixracatının artırılmasıdır
Azərbaycanda 2019-cu ili xüsusilə yaddaqalan edən bir sıra struktur islahatları və iqtisadi islahatlar, şübhəsiz ki, 2020-ci ilin hədəflərinə və çağırışlarına düzəlişlər etdi. Bütünlükdə, bunlar hökumətin qarşısına iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, real sektora kreditləşmənin artırılması və gəlirli sahələrin inkişafı ilə bağlı qoyulmuş tapşırıqlardan real nəticələr əldə etməyə yönəldilib. Bununla bağlı, artıq ölkənin qeyri-neft ixracının nəhəng potensialından istifadə etmək üzrə yeni bir plan hazırlanır.
«Xəsis» reytinqlər
Beynəlxalq reytinq agentliklərinin proqnozlarına görə, 2020-2021-ci illərdə Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) orta illik artımı 2%-i keçəcək ki, bu da həm beynəlxalq müqavilələr üzrə qaz hasilatının artması, həm də qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı olacaq.
Məsələn, «Fitch Ratings»in hesabatında deyilir ki, 2019-cu ildə ÜDM-in artımı 2,4% olub ki, bu, əvvəlki ildəki 1,4% göstəricisi ilə müqayisədə xeyli yüksəkdir. Bu, artımı 3,5% təşkil edən qeyri-neft sektorunun hesabına mümkün olub. "2020-21-ci illərdə artımın 2,2% səviyyəsində sabitləşəcəyini proqnozlaşdırırıq", - deyə agentliyin açıqlamasında bildirilir.
«S&P Global Ratings» isə bir az daha nikbindir, o, 2020-2023-cü illər üçün Azərbaycan ÜDM-in orta illik artımını 2,3% səviyyəsində proqnozlaşdırır.
Maraqlıdır ki, hər iki agentlik Azərbaycanın uzunmüddətli ölkə reytinqini “BB +” səviyyəsində saxlamaq qərarına gəlib və proqnozu “sabit” saxlayıb. Bu yaxşıdırmı? Tam demək olmaz, nəzərə alınmalıdır ki, hökumət dəfələrlə reytinq agentliklərinin Azərbaycanın iqtisadi imkanlarını «xəsis» qiymətləndirmələrindən narazılıq bildirib.
“Biz belə reytinqlə razılaşmırıq. Mən hesab edirəm ki, 2015-ci ildə milli valyutanın devalvasiyasından sonra bizim atdığımız addımlar, bank sektorunun inkişafında nail olduğumuz tərəqqi reytinq agentlikləri tərəfindən uyğun səviyyədə qiymətləndirilməyib", - deyə hələ keçən il Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov bildirmişdi. Onun fikrincə, ölkə reytinqi bir pillə qaldırılaraq - “BBB-” səviyyəsinə çatdırılmalıdır.
2016-cı ilin yanvar ayına qədər reytinq məhz belə idi. Onda neft qiymətlərinin düşməsi və manatın devalvasiyası ilə bağlı Azərbaycan iqtisadiyyatında yaranmış vəziyyət gerçəkdən narahatlıq doğururdu. Ancaq neftin qiyməti qalxdı və hökumət vəziyyəti düzəldə bildi, həmçinin islahatlar aparıldı.
Bəs, reytinq agentlikləri nə gözləyir? Onlardan birinin hesabatında iddia edilirdi ki, Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi məhdud templərlə baş verəcək, bununla bağlı olaraq, nisbətən aşağı neft qiymətləri şəraitində ölkədə zəif iqtisadi artım gözlənilir. Yumşaq desək, bu, subyektiv yanaşmadır, elə həmin hesabatlarda Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft və neft sektorlarının artımları arasında yetərincə əlverişli bağlılıq olduğu göstərilir.
Bununla bağlı, daha obyektiv «Qazprombank» SC-nin analitikləri fikir bildiriblər, onların hesabatları MDB ölkələrindən olan sərmayəçilər arasında çox populyardır. “2019-cu ildə Azərbaycan iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və neft-qaz sektorundan asılılığının azaldılması istiqamətində böyük iş görüb. Bununla belə, bu istiqamətdə tədbirlərin sonra işlənilməsi də tələb edilir", - deyə onlar vurğulayıblar.
Artıq bəlli olub ki, 2019-cu ilin yekunlarına görə, qeyri-neft ÜDM-nin xüsusi payı 54% təşkil edib və bu sektorun artım tempi 3,5% -ə çatıb. "Qeyd etmək vacibdir ki, 2019-cu ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına 2,2%-lik artım imkanını qeyri-neft sektoru yaradıb, çünki neft ÜDM cəmi 0,2% artıb. Bundan əlavə, 2019-cu ildə qeyri-neft sektoruna qoyulan sərmayələr 23%, neft sektoruna qoyulanlar isə 1,9% artıb”, - deyə bankın Azərbaycan iqtisadiyyatı ilə bağlı icmalında vurğulanır.
Bununla yanaşı, «Qazprombank»da hesab edirlər ki, Azərbaycan ixracatının strukturu şaxələndirilmənin davam etdirilməsini tələb edir. "Azərbaycanın Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, 2019-cu ilin yekun göstəriciləri üzrə ixracatın strukturunda neft-qaz komponentinin payı yüksək olaraq qalır - 90%-dir, o cümlədən xam neftin ixracı 76%-dir", - deyə bank vurğulayır.
Klaster istehsalı
Beləliklə, bütövlükdə qeyri-neft sektoru inkişaf edir və böyüyür, lakin ölkənin ixrac balansında onun payı hələ də həddindən artıq azdır. Bu, ciddi problemdir və əgər ən qısa müddətdə həll olunmazsa, qeyri-neft sektoru ölkənin ÜDM-nin formalaşmasında çətinliklə qazanılan faiz göstəricilərini itirə bilər.
Hakimiyyətin əvvəllər qəbul edilmiş bir sıra proqram və islahatların icrası ilə bağlı əsas narazılığı məhz bununla bağlı idi. Prezident İlham Əliyevin hökumətin iqtisadi blokunun yenilənmiş tərkibi üçün müəyyən etdiyi ən vacib vəzifələrdən biri qeyri-neft ixracının real artımına nail olmaqdır.
2019-cu ilin yekun göstəricilərinə görə, Azərbaycanın qeyri-neft ixracı 1,9 milyard dolları keçib və hökumətin qiymətləndirmələrinə görə 2024-cü ilə qədər bu rəqəm 3 milyard dolları keçməlidir.
Məlum olduğu kimi, ölkə başçısının 2019-cu ilin yekunları ilə bağlı iclasın gedişi zamanı verdiyi tapşırıqların icrası ilə bağlı tədbirlər planı çərçivəsində Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi 2020-ci ilin iyul ayına qədər qeyri-neft ixracı üzrə yeni strategiya hazırlayacaq.
Göründüyü kimi, söhbət dövlət sərmayələrinin bölüşdürülməsi, habelə məhsul istehsalının təşkili və xaricdə satış məsələlərinə yeni bir yanaşmadan gedir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun sözlərinə görə, hökumət müxtəlif klasterlər yaratmaqla qeyri-neft ixracını artırmağı düşünür. "O cümlədən, bu, kənd təsərrüfatı və aqrar klasterlərinin, eləcə də neft-kimya sənayesinin ətrafında iri, kiçik və orta biznes klasterinin yaradılmasını, bu sahəyə sərmayələr yatırılmasını və bu sahədə uğurlu nəticələr qazanılmasını əhatə edir", - deyə M. Cabbarov vurğulayıb.
Nazir hesab edir ki, həmçinin turizm, əyləncə infrastrukturu, nəqliyyat və ticarət logistika klasterlərinin yaradılması imkanlarını təhlil etməyə ehtiyac var. "Bu, ixracın coğrafiyasını şaxələndirməyə və xidmət ixracını genişləndirməyə imkan yaradacaq", - deyə M.Cabbarov vurğulayıb.
Prinsipcə, ayrı-ayrı istehsal sahələrinin klaster inkişafı ideyası bizim üçün yeni deyil. Lakin İqtisadiyyat nazirinin dediyi kimi, bu vəziyyətdə diqqət əlavə dəyərlər zəncirinin təmin edilməsinə yönəldiləcək, yəni dövlət tərəfindən Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun vasitəsilə emal sənayesinə, həmçinin bank sektoruna və özəl sərmayəçilərə dəstək veriləcək.
Misal üçün, keçən il Azərbaycanda rekord bir pambıq məhsulu yığıldığı bəllidir. Ancaq iqtisadiyyatımız bu məhsulu qəbul edib emal etməyə hazırdırmı? Təəssüf ki, bu gün birmənalı şəkildə cavab «yox»dur. Yeni bir istehsal zəncirinə ehtiyac var: emal müəssisələri - toxuculuq fabrikləri – toxuculuq məhsullarının və digər məhsulların istehsalı, hazır paltarlar tikişi. Təbii ki, keyfiyyət parametrlərinə riayət edildikdə, belə bir zəncirin son məhsulu iqtisadiyyat üçün ilkin xammaldan daha sərfəlidir. Yeni müəssisələrdə əlavə iş yerləri açmaqla nə qədər sosial problemlərin həll edilə biləcəyinə isə şübhə yoxdur.
Ədalət naminə qeyd edirlməlidir ki, bugünkü şəraitdə bir məhsulun sadəcə keyfiyyəti heç də həmişə onun ticarət uğurunu müəyyənləşdirmir. Çox vaxt bu məsələdə marketinq siyasəti və bazar ehtiyaclarının düzgün təhlili daha böyük rol oynayır.
"Təcrübə göstərir ki, çox halda bizim hətta yüksək keyfiyyətli mal və məhsullarımız olduğu halda, bəzən xarici bazarlara çıxış zamanı özəl sektordabilik və bacarıq çatışmazlığı duyulur. Bununla bağlı, dövlət lazımi yardım mexanizmi hazırlayacaq və təklif edəcək”, - deyə M.Cabbarov vurğulayıb.
Belə ki, İqtisadiyyat Nazirliyi "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqini davam edəcək. “Bu istiqamətdə, ilk növbədə, "Made in Azerbaijan" nişanı altında istehsal olunan məhsulların keyfiyyətinin yoxlanılmasını zəruri hesab edirəm. Biz xarici bazarlara yalnız keyfiyyəti şübhə doğurmayan, çox yüksək səviyyəli və bütün standartlara cavab verən məhsullar çıxarmalıyıq", - deyə nazir vurğulayıb.
Bundan başqa, İqtisadiyyat Nazirliyi qeyri-neft ixracının təşviqi mexanizmlərinin sayına və formatına yenidən baxmağı planlaşdırır ki, bu çərçivədə dəstək mexanizmləri, sahibkarların xarici bazarlara çıxışının asanlaşdırılması üçün, onların iş keyfiyyətinin yaxşılaşdırmasına və maarifləndirilməsinə istiqamətləndiriləcək.
Sərmayələrin yoxlanması
Beləliklə, hökumət son məhsulu xaricdə satıla biləcək konkret istehsal zəncirlərinin yaradılmasına və inkişafına dəstək verməyi qarşısına məqsəd qoyub. Bu istiqamətdə həll edilməli olan digər vacib məsələ əsaslı kapitala yatırılan sərmayələrin payının artırılmasıdır – bu göstərici 2019-cu ildə ÜDM-in 23,2%-ni təşkil edib.
“Bizim məqsədimiz bu göstəricini ən azı ÜDM-in 25%-inə çatdırmaq və onu bu səviyyədən yüksəkdə saxlamaqdır. Bu baxımdan, ölkə iqtisadiyyatında xarici sərmayə cəlbi üçün lazımlı şəraitin yaradılması da önəmli bir addımdır. Öz bazarımıza, eləcə də üçüncü ölkələrin bazarlarına daxil olmaq üçün şərait yaratmaq lazımdır. Bu həm yerli, həm də xarici sərmayəçilər üçün önəmlidir. Hazırda biz həm azad ticarət, həm də xüsusi ticarət rejimləri üzrə ticarət sazişlərinin layihələrini hazırlayırıq", - deyə M.Cabbarov bildirib.
Bununla bağlı, dövlət sərmayələrinin bölgüsündə də ciddi dəyişikliklər gözlənilir. Belə ki, 2020-ci il üzrə Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiqlənmiş dövlət investisiya proqramının əsas ideyası resursların həcmini mövcud və bağlanmış layihələrin həcminə uyğun şəkildə düzgün qiymətləndirilməsi, sonrakı illər üzrə dövlət sərmayələrinin səmərəliliyinin artırılmasıdır.
“Bizim investisiya proqramımız infrastruktur layihələrinin gerçəkləşdirilməsi ilə yanaşı, iqtisadiyyatın real sektorunu dəstəkləməlidir. O cümlədən, bu infrastruktur layihələrinin real sektora təsirini təhlil etmək lazımdır. Məsələn, yeni infrastrukturun bu və ya digər rayonda iqtisadiyyatın real sektoruna nə qədər müsbət təsir göstərdiyi təhlil edilməlidir”, - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Bildirmək gərəkdir ki, keçən il qeyri-neft sektoruna yatırılan sərmayələrin ümumi həcmdəki payı 2018-ci ildəki 65,2% göstəricidən 2019-cu ildə 69,7%-ə yüksəlib. Ancaq daha gözə çarpan artım üçün yenə də xarici bazarların Azərbaycan istehsalçılarının qarşısına qoyduğu çağırışları nəzərə almaq lazımdır, yəni həmin bazarlara həm keyfiyyət, həm də qiymət parametrlərində rəqabət apara biləcək daha çağdaş məhsullarla çıxmaq lazımdır. Bu da öz növbəsində texnologiya tələb edir.
"Biz bu məsələnin həllini ölkəmizə bu texnologiyalara sahib olan xarici sərmayəçilərin, özəl sərmayəçilərin, sərmayəçilərin cəlb edilməsində, hökumətin bu işdə oynadığı dəstəkləyici rolunun artmasının təmin edilməsində görürük", - deyə M.Cabbarov bildirib.
Sadalananlardan qısa şəkildə çıxarılan nəticəyə görə, 2020-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının qarşısında duran əsas məsələ islahatların monetar gəlirə çevrilməsi - yəni çoxsaylı inkişaf proqramlarının, "yol xəritələrinin" və fəaliyyət planlarının dövlət büdcəsinin gəlir hissəsində real göstəricilərə çevrilməsidir. Əlbəttə ki, bu prosesin bir il ərzində qaydaya salına biləcəyi ehtimalı azdır, amma əsas odur ki, buna başlanılıb və bu dəfə gerçəkdən başlanılıb.

Azerbaijani economy faces the challenge of developing non-oil exports in 2020
The array of structural and economic reforms undertaken in Azerbaijan in 2019 have adjusted the goals and challenges of 2020. In general, the goal of reforms was to ensure tangible results of the tasks set by the government to diversify the economy, to increase lending to the real sector, and to develop profitable sectors. In this context, the government is developing a new plan to harness the country's huge potential for non-oil exports.
Ratings only
According to the forecasts of international rating agencies, the average annual GDP growth in Azerbaijan for 2020-2021 will exceed 2% due to the increase in gas production under international contracts and the development of the non-oil sector. According to Fitch Ratings, GDP growth in 2019 was 2.4% compared to 1.4% in the previous year. This was possible mainly due to the non-oil sector (3.5% growth). "We predict that growth will stabilise at 2.2% in 2020-21," the agency said in a statement.
S&P Global Ratings is a little more optimistic, predicting the average annual GDP growth of Azerbaijan in 2020-2023 at the level of 2.3%.
Remarkably, both agencies decided to keep the long-term country rating of Azerbaijan at the level of BB+, while maintaining the forecast "stable". Is it good? Not entirely, given that the government has repeatedly expressed dissatisfaction with the "mean" approach of rating agencies in assessing the economic potential of Azerbaijan. "We do not agree with this rating. I believe that our actions after the devaluation of the national currency in 2015, the progress made in improving the banking sector, were not adequately assessed by rating agencies," Finance Minister Samir Sharifov said last year. In his opinion, the country rating should be increased to BBB-.
That was exactly the situation until January 2016, when with the collapse of oil prices and the devaluation of the manat, the situation in the Azerbaijani economy really caused concerns. However, oil prices increased, and the government was able to rectify the situation to carry out reforms.
What are rating agencies waiting for? One of the reports states that the diversification of the Azerbaijani economy will take place at a limited pace. This will be followed by moderate economic growth at relatively low oil prices. This is a subjective approach, given that the same reports feature very good correlations between the growth of the non-oil and oil sectors of the Azerbaijani economy.
The approach of the analysts of Gazprombank JSC was more objective. Their reports are very popular among investors from the CIS countries. "In 2019, Azerbaijan did a great job to diversify the economy and to reduce its dependence on the oil and gas sector. At the same time, measures in this direction require further elaboration," Gazprombank said.
The share of non-oil GDP at the end of 2019 reached 54%, while the growth rate of this sector accelerated to 3.5%. "It is important to note that in 2019 it was the non-oil sector that made it possible to accelerate the growth of the Azerbaijani economy to 2.2%, while the oil GDP increased by 0.2%. In addition, investments in the non-oil sector increased by 23% in 2019 and by 1.9% in the oil sector," Gazprombank’s review of the economy of Azerbaijan said.
At the same time, Gazprombank believes that the structure of Azerbaijani exports requires further diversification. "According to the State Customs Committee of Azerbaijan, the share of the oil and gas component in the export structure remains high - 90% according to the results of 2019, including the export of crude oil (76%)," the bank notes.
Cluster production
The non-oil sector as a whole is developing and growing, but its share in Azerbaijan's export balance is still small. This is a serious problem. If it is not resolved as soon as possible, then ultimately the non-oil sector may lose the hard-earned interest in the country's GDP.
This caused the major discontent of the authorities regarding the implementation of previously adopted programs and reforms. Ensuring real growth in non-oil exports is one of the most important tasks set by President Ilham Aliyev before the renewed composition of the economic bloc of the government.
At the end of 2019, non-oil exports of Azerbaijan exceeded $1.9 billion. According to government estimates, this figure should exceed $3 billion by 2024.
According to the action plan developed for the execution of instructions given by the president during the meeting on the results of 2019, the Ministry of Economy of Azerbaijan will prepare a new non-oil export strategy by July 2020.
Apparently, the government is set to develop a new approach regarding the distribution of state investments, as well as the organisation of production and export of products.
According to Economy Minister Mikail Jabbarov, the government is considering increasing non-oil exports by creating various clusters. "In particular, this concerns the creation of agricultural and agrarian clusters, as well as a cluster of large, small and medium-sized businesses around the petrochemical industry, investments in this area and successful results achieved in this field," M. Jabbarov said.
The Minister believes that there is also a need to analyse the possibility of creating clusters of tourism, entertainment infrastructure, transport and trade logistics. "This will diversify the geography of exports and expand the export of services," M. Jabbarov said.
In principle, the idea of cluster development of individual production areas is not new for Azerbaijan. But in this case, the government will focus on providing an additional value chain, that is, support for the processing industry by the state, represented by the National Fund for Entrepreneurship Support, the banking sector and private investors.
For example, Azerbaijan had a record crop of raw cotton last year. However, is our economy ready to accept and process these products? Unfortunately, it is not. We need a new production chain: processing enterprises, weaving plants for the production of textile and other products such as ready-made clothes. Naturally, the end product of such a chain, subject to qualitative parameters, is much more profitable for the economy than the initial raw materials, let alone the number of social problems that can be solved by creating additional jobs in new enterprises.
We should note, however, that the quality of products does not always guarantee its commercial success. Marketing policies and the correct analysis of market needs play a more significant role in this case. "Experience shows the private sector lacks knowledge and skills even when we access the foreign markets with high-quality products. That is why the state will prepare and propose mechanisms for necessary assistance to the private sector," M. Jabbarov noted.
The Ministry of Economy will continue to promote the Made in Azerbaijan brand. "I think it is necessary to verify the quality of products manufactured under the Made in Azerbaijan brand. We should bring to the foreign markets only quality products, which meet all standards," the minister said.
In addition, the Ministry of Economy plans to revise the number and format of mechanisms for promoting non-oil exports, directing support mechanisms to improve the quality of businesses and the education of entrepreneurs in order to facilitate access to foreign markets.
Investments
The government has set a goal to support the development of specific production chains to be able to export the final products. Another important issue is the increase in the share of investments in fixed assets, which in 2019 reached 23.2% of GDP. "Our goal is to bring this indicator to at least 25% of GDP and maintain it above this level. It is important therefore to create conditions to attract foreign investment. It is necessary to create conditions for entering our market, as well as the markets of third countries. This is important for both local and foreign investors. We are currently preparing draft trade agreements on both free trade and special trade regimes," M. Jabbarov said.
Serious changes are expected in the distribution of public investments. The main idea of the state investment program for 2020 approved by President Ilham Aliyev is a correct assessment of the volume of resources with the volume of existing and initiated projects, increasing the efficiency of state investments for the coming years. "Our investment program along with the implementation of infrastructure projects should support the real sector of the economy. In particular, it is necessary to analyse the impact of these infrastructure projects on the real sector. For example, we should be able to assess the positive impact of the new infrastructure on the real sector of the economy in a particular area," president said.
Last year, the share of investments in the non-oil sector in the total volume of investments increased from 65.2% in 2018 to 69.7% in 2019. However, for more substantial growth, it is necessary to take into account the challenges that foreign markets pose to Azerbaijani producers. In other words, Azerbaijani producers should be able to access these markets with more modern products in terms of quality and price parameters. This, in turn, requires technology. "We see a solution to this issue in attracting foreign investors, private investors, investors possessing these technologies, which will provide the government with an even more supportive role in this," M. Jabbarov said.
In a word, the main challenge to the economy of Azerbaijan in 2020 is the monetisation of reforms, that is, the transformation of numerous development programs, "road maps" and action plans into real budget revenues. Of course, this process is unlikely to materialise within one year, but it is important that the process has already started.