«Qara Yanvar» Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqilliyə gedən yolunda dönüş anıdır
Bu il yanvarın 20-də Azərbaycan xalqı tarixinə «Qanlı Yanvar» kimi düşmüş faciənin 30-cu ildönümünü qeyd edib. Bu, Azərbaycanın yeni tarixinin vacib səhifəsidir. Başqa sözlə, «Qara «Yanvar» azadlıq və müstəqilliyə gedən yolda çox sayda qurban vermiş Azərbaycan xalqının şüurunda dönüş yaratmış hadisədir.
Bakının qurban verilməsi
1990-cı il yanvarın 20-nə keçən gecə o zaman hələ mövcudluğunu qoruyan Sovet İttifaqının ayrı-ayrı regionlarına atılmış qoşun hissələri Azərbaycan paytaxtına yeridildi. Qüdrətli fövqəldövlət olan SSRİ-nin güc strukturları rəhbərlərinin bilavasitə rəhbərliyilə həyata keçirilən əməliyyata Sovet İttifaqının quru qoşunlarının, Hərbi-Dəniz və Hərbi-Hava qüvvələrinin böyük hissələri, həmçinin DTK və DİN-in xüsusi təyinatlı dəstələri cəlb olunmuşdu.
Bakıda fövqəladə vəziyyət SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 19 yanvar 1990-cı il tarixli qərarı ilə elan edilsə də, onun tətbiqi, komendant saatının elan olunduğu qoşunların Bakıya daxil olmasından 7 saat sonra açıqlanmışdı. O vaxtadək artıq paytaxtda onlarla günahsız insan qətlə yetirilmişdi.
Ümumilikdə Sovet qoşunlarının Bakıda və Azərbaycanın bölgələrində həyata keçirdiyi cəza əməliyyatı nəticəsində müxtəlif yaşda, ayrı-ayrı millətlərə və dinlərə aid 170-dən artıq mülki şəxs həlak olub, 800-dən çox insan yaralanıb, 100-dən artıq sakin itkin düşüb.
Bununla yanaşı, Sovet qoşunları Bakıya Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət heyətinin razılığı olmadan, yəni SSRİ və Azərbaycan konstitusiyalarının, həmçinin «Azərbaycan SSR-in suverenliyi haqqında» Konstitusiya Qanununun kobud şəkildə pozulması ilə yeridilmişdi.
Həmin qanlı günlərdə doğma xalqının müdafiəsinə qalxan Sovet İttifaqının ali rəhbərliyi tərəfindən vəzifəsindən kənarlaşdırılmış və SSRİ prezidenti Mixail Qorbaçov tərəfindən təqib olunan Heydər Əliyev olmuşdu. Yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyinə gələn H.Əliyev Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətə görə, Mərkəzi hökuməti, hakim Kommunist Partiyasını və şəxsən Qorbaçovu ittiham etmişdi.
1990-cı ilin yanvar faciəsinin əsas səbəbi hökumətin ona qarşı qalxmış Azərbaycan xalqını əzmək istəyi idi. Mərkəz Azərbaycanın SSRİ-dən ayrılmağa doğru getdiyini görürdü və bunun qarşısının alınması üçün bütün resurslarını səfərbər etmişdi. Lakin bir məqamın da qeyd olunması vacibdir – həmin günlərdə Bakıda və Azərbaycanın rayonlarında baş verənlər həm də demokratik ruhlu milli-azadlıq hərəkatı idi. Xalq öz milli «mən»ini qorumaq, totalitarizmdən qurtulmaq üçün ayağa qalxmışdı. Birmənalı şəkildə demək olar ki, Sovet imperiyasının qürubunda məhz Azərbaycan azadlıq, xalq hakimiyyəti uğrunda mübarizəyə qalxmış əsl demokratik hərəkat ocaqlarından biri idi. Bu kütləvi xalq hərəkatının arxasında kənardan hər hansı nüfuzlu qüvvə, siyasi və maddi resurs yox idi. Milyonlarla azərbaycanlı birağızdan öz hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinə qalxmışdı. Lakin onların ilk və əsas tələbi doğma Qarabağın erməni təcavüzündən qorunması idi.
Azərbaycanda ötən əsrin 80-ci illərinin sonu, 90-cı illərinin əvvəllərində baş vermiş bütün ictimai-siyasi proseslərin özəyini, təbii ki, respublikanın ərazi bütövlüyü uğrunda hərəkat təşkil edirdi. 1990-cı ilin yanvarında artıq Azərbaycan xalqı bir şeyə tam əmin olmuşdu: Mərkəz respublikanı erməni millətçilərinin qəsbindən nəinki qorumaq iqtidarında deyil, hətta buna xüsusi maraq belə, göstərmir. Bununla yanaşı, artıq aydın idi ki, Qorbaçov və ətrafının yaşıl işıq yandırdığı erməni millətçi hərəkatı əslində elə SSRİ-də millətlərarası sülhün «altına quraşdırılmış» minadır. Halbuki nəhəng çoxmillətli fövqəldövlət məhz bu millətlərarası sülh sayəsində yaşayırdı.
Beləliklə, Qorbaçovun rəhbərlik etdiyi Kreml, əslində, erməni separatizmini təşviq etməklə, istəyərək və ya istəmədən dünənədək beynəlmiləlçilikdən danışan, «xalqlar savaşı»nın qoxusunun belə, gəlmədiyi vahid dövləti dağılmasına imza atdı. Məhz Sovet rəhbərliyinin, ilk növbədə isə Mixail Qorbaçovun bu xəyanətkar siyasəti nəticəsində Azərbaycan xalqı dəqiq qənaətə gəlmişdi: ölüm-dirim məsələsinin ortada olduğu bu tarixi anda kənardan kömək gözləməyə dəyməz.
1990-cı ilin 20 yanvar faciəsinin daha bir vacib səbəbisə Azərbaycan SSR rəhbərliyinin faktiki satqınlığı olub. Həmin günlərdə yerli hökumət bu vəhşi qətliamın qarşısının alınması üçün heç bir tədbir görməyib. Burada Azərabaycan xalq hərəkatının liderlik missiyasını üzərinə götürmüş ayrı-ayrı təmsilçilərinin məsuliyyətsizliyini də qeyd etmək lazımdır. Çünki həmin insanlar hərəkata liderlik etməyə nə mənəvi, nə də zehni baxımdan hazır idilər.
Azərbaycan xalqına qarşı bu cinayətin törədilməsində xarici amillərin rolu da az olmayıb. Xalqımızın bəlası onda idi ki, onun demokratik milli-azadlıq hərəkatının darmadağın olmasında yalnız imperiyanın mövcudluğunu qoruyub saxlamağa çalışan Moskva maraqlı deyildi. Bu, Sovet İttifaqının süqutu üçün əlindən gələni edən qüvvələrin də marağında idi. Məsələn, SSRİ-nin parçalanmasına çalışan Qərb yanvar qətliamı kimi hadisələrin baş verməsində obyektiv olaraq maraqlı idi və bu məqsədlə ittifaqı daxildən laxladan qüvvələrə bütün lazımi dəstəyi verirdi. Məhz bu səbəbdən, Bakıda həyata keçirilmiş hərbi əməliyyat «azad dünya»nın heç bir dövləti tərəfindən pislənməmişdi. Əli yüzlərlə azərbaycanlının qanına batmış Qorbaçov isə elə həmin 1990-cı ilin sonunda Nobel Sülh mükafatına layiq görülmüşdü.
90-cı ilin yanvarında baş verənlərdə şübhəsiz ki, informasiya blokadasında olan Azərbaycana qəddar respublika imici yapışdırmaq üçün əlindən gələni əsirgəməyən dünya erməniliyinin də rolu var. Həmin hadisədən 30 il keçdikdən sonra belə, ermənilər və onların himayədarları öz amplualarına sadiq qalaraq, «Qara Yanvar»ın günahkarı kimi Azərbaycanın özünü göstərməyə çalışırlar. Tarixi faktlarla manipulyasiya edən, onları dəyişdirən, saxtalaşdıran erməni işğalçıları bununla, Azərbaycana qarşı istər o zaman, istərsə də bu gün həyata keçirdikləri cinayətlərə haqq qazandırmaq istəyirlər.
Haqq Azərbaycanın tərəfindədir
«Qara Yanvar» hadisəsinin 30-cu ildönümü ərəfəsində Ermənistan yeni siyasi təbliğat kampaniyasına başlayıb. Onlar dünya birliyini Sovet qoşunlarının Bakıya guya «erməni talanlarına» son qoymaq məqsədilə yedirildiyinə inandırmağa çalışır. Məsələn, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan 1990-cı ilin yanvar hadisəsinə həsr olunmuş xüsusi müraciətində bildirirdi ki, «Bakıda ermənilərə qarşı həyata keçirilmiş talanlar Azərbaycan dövlətinin anti-erməni siyasətinin nəticəsi olub». Baş nazir Nikol Paşinyan isə analoji müraciətində «Bakına ermənilərə qarşı həyata keçirilmiş talanların 30-cu ildönümü»ndən danışır. Bu da son deyil. «DQR»in «ombudsman»ı Artak Beqlaryan deyir ki, «Sovet ordusu Azərbaycan Milli Cəbhəsi qoşunlarının amansız müqavimətini qıraraq, 7 gün davam etmiş erməni qətliamını dayandıra bilib». Bu «insan haqlarının müdafiəçisi» nəinki faktları biabırcasına təhrif edərək dinc azərbaycanlıları heç zaman mövcud olmamış «Azərbaycan Milli Cəbhəsi»nin (təşkilat Azərbaycan Xalq Cəbhəsi adlanıb) ordusu kimi göstərir, erməni işğalçıları tərəfindən öz doğma torpaqlarından qovulmuş və ya məhv edilmiş 100 minlərlə dinc insanın – azərbaycanlının taleyinə etinasızlıq göstərərək, Azərbaycanı «ermənilərə qarşı irqi nifrət bəsləməkdə» günahlandırır.
Beləliklə, Azərbaycana qarşı ittihamlar səsləndirən ayrı-ayrı erməni xadimlər saysız-hesabsız fakta bilərəkdən «görmür». Halbuki həmin faktlar iki xalq arasındakı qanlı düşmənçilikdə, Qarabağda bu gün də davam etməkdə olan müharibədə məhz Ermənistanın və erməni millətçilərin günahkar olduğunu açıq-aydın ortaya qoyur.
Birincisi, münaqişənin gedişində ilk qan məhz Ermənistan SSR ərazisində axıdılıb. Bu, hələ Qarabağ münaqişəsinin aktiv fazasından əvvəl, 1987-ci ilin sonlarında olub. Həmin vaxt Ermənistan SSR-in Qafan, Quqark və digər rayonlarında yüzlərlə azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdi. Azərbaycan SSR-ə məxsus DQMV-də separatçı çağırışlar, Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi tələbləri baş qaldırmadan Ermənistan SSR-in əslində əzəli Azərbaycan torpaqları olan İrəvan, Göyçə, Zəngəzur kimi bölgələrindən 200 mindən artıq azərbaycanlı qovulmuşdu. Halbuki, regionun köklü əhalisinin son nəsli məhz onlar idi. Artıq 1987-ci ilin sonlarında Ermənistandan qaçqın düşmüş azərbaycanlılar Bakıda, Sumqayıtda və Azərbaycanın digər bölgələrində məskunlaşmağa başlamışdılar.
Hakimiyyətin tam fəaliyyətsizliyi nəticəsində artıq Azərbaycan xalqı böyük fəlakətlə, respublika isə ərazi bütövlüyünü itirmək təhlükəsilə üz-üzə qalmışdı. Məhz bu təhdidlərə cavab olaraq azərbaycanlıların təhlükəsizliyinin, respublikanın suverenliyinin təminini tələb edən xalq hərəkatı yaranmışdı.
Beləliklə, erməni millətçiləri və onları Mərkəzdən himayə edən müttəfiqləri Azərbaycanda getdikcə güclənməkdə olan xalq hərəkatının yatırılmalı olduğunu əsaslandırmağa çalışırdı və 1990-cı ilin yanvarında Bakıda baş vermiş «erməni talanları» məhz bu məqsədlə təşkil olunmuşdu. Halbuki, ilk belə hadisə hələ 1988-ci ilin fevralında Sumqayıtda baş vermişdi. Sumqayıt talanlarına erməninin rəhbərlik etdiyi faktı istintaq orqanları tərəfindən çoxdan sübuta yetirilib.
Bir sözlə, Qorbaçovun Bakıya qoşun yeridilməsi qərarını «erməni əhalinin müdafiəsi» zərurətilə əsaslandırması, erməni tərəfinin guya Azərbaycan paytaxtında ermənilərə qarşı talanların həyata keçirildiyi haqda iddiaları qədər yalandır, riyakarlıqdır. Mərkəz erməniləri qorumaq istəsəydi, qoşunu Bakıya 1 həftə əvvəl yeridərdi – o zaman ermənilərə qarşı zorakılıq aktları kimi təxribatlara, həqiqətən də, əl atılmışdı. Lakin Sovet ordusu Bakıya SSRİ hakimiyyətinin Azərbaycanda son günlərini yaşadığı aydın olduqda yeridilib. Bu mənada 20 Yanvar yalnız faciə yox, həm də Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq günüdür. Son nəfəsdə olan Sovet İttifaqı adlı super fövqəldövlət bu qəhrəmanlıq nümayişini boğmaq üçün bütün gücünü ortaya qoymuşdu.
Ermənistan rəhbərliyinin bu məsələdə Azərbaycanı «hədəfə çevirmək» cəhdlərinə gəlincə, bunun heç bir mənası yoxdur. Hər halda, həqiqi, danılmaz faktı tarixdən heç kəs silə bilməz – hər iki tərəfdən on minlərlə insanın ölümünə səbəb olmuş Qarabağ müharibəsini məhz Ermənistan başlayıb. Bu həqiqəti təcavüzkar dövlətin keçmiş və indiki rəhbərliyinin heç kim dəyişdirə bilməz…
Bu yerdə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatından bir sitat gətirmək yetirə düşər: «O ki, qaldı Ermənistanın 1990-cı ilin yanvar hadisələri ilə bağlı apardığı uydurma propaqandaya, bu kimi fəaliyyəti ilə Ermənistan tərəfi Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı tarixən həyata keçirdiyi soyqırımı, etnik təmizləmə siyasətini, Xocalı şəhərində bir gecədə 613 mülki şəxsi vəhşicəsinə qətlə yetirdiyini gizlətmək məqsədini güdür. Ermənistan XİN-i Azərbaycanı əsassız şəkildə ittiham etməkdənsə, öz tarixinə diqqət yetirməli, keçmiş prezidentlərinin şəxsən təsdiq etdiyi etnik təmizləmə siyasətini və yüz minlərlə azərbaycanlının fundamental hüquqlarını kobudcasına pozduqlarını və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qətiyyətlə pislənən işğalçı siyasəti illərdir ki, davam etdirdiklərini etiraf etməlidir».

Black January was a turning point for the Azerbaijani people to freedom and independence
This year marks the 30th anniversary of the tragedy that went down in history as Black January. It became an important milestone in the modern history of Azerbaijan, a milestone that made a turning point in the consciousness of Azerbaijanis, who sacrificed a lot to gain freedom and independence.
The Baku massacre
On the night of January 20, 1990, military troops from various regions of the then Soviet Union entered the capital of Azerbaijan, Baku. The military operation initiated and led by the heads of the Soviet power structures involved large groups of ground, naval and air troops, as well as special forces of the KGB and the Ministry of Internal Affairs.
Although the Presidium of the USSR Supreme Soviet declared the state of emergency in Baku on January 19, 1990, its introduction and curfew was officially announced only seven hours after the entry of the troops. By that time, dozens of innocent people had already been killed. In total, the punitive operation of the Soviet troops in Baku and the regions of Azerbaijan took the lives of more than 170 people of different ages, nationalities, and confessions, while over 800 people were injured and over 100 were missing.
By the way, the operation was carried out without coordination with the Presidium of the Supreme Council of Azerbaijan SSR, that is with gross violation of constitutions of the USSR and Azerbaijan SSR, as well as the Constitutional Law on the sovereignty of the republic.
Heydar Aliyev, who had been removed from the top leadership of the Soviet Union and persecuted by the then President of the USSR Mikhail Gorbachev, made a number of statements from Moscow to defend his people. On January 21, he visited the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow and openly accused the Soviet government, the ruling Communist Party and Gorbachev personally of committing a crime against the Azerbaijani people.
The main reason for the January tragedy was that the Soviet government decided to crush the people of Azerbaijan and to use all available resources to prevent Azerbaijan’s imminent withdrawal from the USSR. But it is important to keep in mind that the events that took place in Baku and other cities of Azerbaijan had both a national liberation and a democratic orientation. The people took to the streets to protect their national identity and to get rid of the shackles of totalitarianism. By the end of the Soviet empire, Azerbaijan has become one of the epicentres of genuine democratic movement, driven by the aspirations of freedom and democracy. It was a mass rally free of any influential political or financial resources from the outside. Millions of Azerbaijanis demanded the protection of their rights and freedoms. But the first, fundamental demand was the protection of Karabakh from Armenian aggression.
Undoubtedly, the movement for the territorial integrity of Azerbaijan was the background of all the socio-political processes that took place in Azerbaijan in the late 1980s and early 1990s. By January 1990, the people of Azerbaijan had finally understood that the Union was incapable and did not even bother protecting it from the invasion of Armenian nationalists. It became obvious that it was the Armenian nationalist movement that had undermined the international peace in the USSR—the main guarantor of co-existence of a huge multinational power in the Union—courtesy of Mikhail Gorbachev and his entourage. By promoting Armenian separatism, the Kremlin gave consent—voluntarily or involuntarily—to the collapse of a common single state, where everything was based upon internationalism and nothing seemed foretell the 'battle of the peoples". The treacherous policy of the Soviet leadership led by Mikhail Gorbachev convinced the Azerbaijanis that they did not have to wait for help at a crucial historical moment when they had to choose between the life and death.
Another important reason for the tragedy was the actual betrayal of the leadership of the Azerbaijan SSR, which did not make the necessary efforts to prevent the monstrous bloodshed. As well as the irresponsibility of certain representatives of the Azerbaijani popular movement, who considered themselves the leaders of the movement. They were completely unprepared—neither morally nor intellectually—to fulfil this mission though.
An external factor had also played an instrumental role in the crimes against Azerbaijan 30 years ago. Not only was the Soviet government, who tried to preserve the empire by all means seeing a direct threat to its goals in rebellious Azerbaijan, interested in the defeat of the national liberation and democratic movement, but also those who tried to ensure the collapse of the Soviet Union as soon as possible. The West was objectively interested in tragedies like the one in Baku, as it pursued the goal of splitting the USSR by providing support to power circles shaking the country from the inside. That is why none of the states of the so-called 'free world' did condemn the military operation in Baku, while Gorbachev, who is responsible for the deaths of hundreds of Azerbaijanis, was awarded the Nobel Peace Prize at the end of the 1990s.
Undoubtedly, the Armenian Diaspora has also played an instrumental role in the January tragedy, having created the malicious image of Azerbaijan and ensured information blockade in the country. Even 30 years after those terrible events, Armenia and its patrons are trying to present Azerbaijan as the culprit of the Black January. By manipulating historical facts, misinterpreting and falsifying them, the Armenian invaders are trying to justify their criminal policies against Azerbaijan.
Azerbaijan speaks the truth
On the eve of the 30th anniversary of the Black January events, Armenia launched a political propaganda campaign to convince the world community that the Soviet troops allegedly entered Baku to put an end to the 'Armenian pogroms'. President of Armenia, Armen Sargsyan, in his message related to the events of January 1990, stated that "the pogroms of Armenians in Baku are a consequence of the anti-Armenian policy of Azerbaijan." Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan made a similar statement "on the occasion of the 30th anniversary of the pogroms of Armenians in Baku". As well, a number of Armenian politicians have decided to "hold Azerbaijan accountable at the international level." The ombudsman of the so-called “Nagorno-Karabakh Republic", Artak Beglaryan, said that "the Soviet army stopped the massacre of Armenians lasting seven days, overcoming the fierce resistance of the troops of the National Front of Azerbaijan". The "human rights defender" not only misinterprets the facts blasphemously, representing peaceful Azerbaijanis as the "troops” of the never-existing National Front of Azerbaijan (the organization was called the Popular Front of Azerbaijan). He does not even bother about the fate of hundreds of thousands of peaceful Azerbaijanis, who were killed or expelled from their native lands by Armenian occupiers. Beglaryan dares to accuse Azerbaijan of "racial hatred of Armenians".
Armenian leaders deliberately hush up a number of facts that directly prove the guilt of Armenia and Armenian nationalists in unleashing bloody hostility between the two peoples, the ongoing Karabakh war.
First, the first blood in the conflict was shed on the territory of the Armenian SSR. This happened before the beginning of the active phase of the Karabakh conflict, at the end of 1987, when Armenian nationalists brutally killed hundreds of Azerbaijanis in Gafan, Gugark and other areas of the Armenian SSR. With the first separatist demands in the Nagorno-Karabakh Autonomous Republic of the Azerbaijan SSR calling for the annexation of Nagorno-Karabakh to Armenia, more than 200 thousand Azerbaijanis, the last representatives of the indigenous population of the region, were expelled from Armenian SSR - the ancestral Azerbaijani lands of Iravan, Goycha, Zangezur. In late 1987, the first Azerbaijani refugees from Armenia appeared in Baku, Sumgait and other cities of Azerbaijan.
Against the background of complete inaction of the authorities, the situation soon led to great troubles for the Azerbaijani people, threatening the territorial integrity of Azerbaijan. In response to these challenges, a popular movement emerged with demands to ensure the security of Azerbaijanis and the sovereignty of the republic. To justify the need to suppress the increasingly popular Azerbaijani popular movement, the Armenian nationalists and their patrons in the USSR provoked the so-called "pogroms of Armenians" in Baku in January 1990. The first monstrous practice of this kind was tested in Sumgayit in February 1988. The fact that the pogroms in Sumgayit were led by Armenian nationalists has long been proven by the investigating authorities.
Gorbachev’s attempts to justify his decision to send troops to Baku allegedly to "protect the Armenian population", as well as similar statements by the Armenian side encouraging the punitive operation in Baku on January 20, 1990, are void and thoroughly saturated with lies and hypocrisy. If the Union were to protect the Armenians, its troops would have entered Baku a week earlier, when violent actions provoked in the city against the Armenians took place. But they entered the moment when it became clear that the Soviet regime in Azerbaijan was going through the last days. In this sense, the events of January 20 are not only a tragedy, but also a demonstration of the heroism of the Azerbaijani people. And the Soviet regime has thrown all its power to suppress it.
As for the attempts of the Armenian leadership to blame Azerbaijan, they are absolutely meaningless. Indeed, no one will be able to erase the truth and irrefutable facts from history - the instigator and perpetrator of the Karabakh conflict, which has claimed the lives of tens of thousands of people on both sides, is Armenia. No excuses of the former and current leaders of the aggressor country can hide the truth...
In this context, it is worth quoting the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan: "Armenia is engaged in provocative propaganda regarding the events of January 1990 in order to conceal the long-standing genocide against the civilian population of Azerbaijan, the ethnic cleansing policy, and the brutal killing of 613 civilians in Khojaly in one night. Instead of unsubstantiated accusations of Azerbaijan, the Armenian Foreign Ministry should pay attention to its own history, recognise the policy of ethnic cleansing, which was personally approved by the former president of Armenia, a gross violation of the fundamental rights of hundreds of thousands of Azerbaijanis, as well as the occupation policy that it has been pursuing for many years despite strong condemnation by the international community."