«Qara Yanvar» Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqilliyə gedən yolunda dönüş anıdır
Bu il yanvarın 20-də Azərbaycan xalqı tarixinə «Qanlı Yanvar» kimi düşmüş faciənin 30-cu ildönümünü qeyd edib. Bu, Azərbaycanın yeni tarixinin vacib səhifəsidir. Başqa sözlə, «Qara «Yanvar» azadlıq və müstəqilliyə gedən yolda çox sayda qurban vermiş Azərbaycan xalqının şüurunda dönüş yaratmış hadisədir.
Bakının qurban verilməsi
1990-cı il yanvarın 20-nə keçən gecə o zaman hələ mövcudluğunu qoruyan Sovet İttifaqının ayrı-ayrı regionlarına atılmış qoşun hissələri Azərbaycan paytaxtına yeridildi. Qüdrətli fövqəldövlət olan SSRİ-nin güc strukturları rəhbərlərinin bilavasitə rəhbərliyilə həyata keçirilən əməliyyata Sovet İttifaqının quru qoşunlarının, Hərbi-Dəniz və Hərbi-Hava qüvvələrinin böyük hissələri, həmçinin DTK və DİN-in xüsusi təyinatlı dəstələri cəlb olunmuşdu.
Bakıda fövqəladə vəziyyət SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 19 yanvar 1990-cı il tarixli qərarı ilə elan edilsə də, onun tətbiqi, komendant saatının elan olunduğu qoşunların Bakıya daxil olmasından 7 saat sonra açıqlanmışdı. O vaxtadək artıq paytaxtda onlarla günahsız insan qətlə yetirilmişdi.
Ümumilikdə Sovet qoşunlarının Bakıda və Azərbaycanın bölgələrində həyata keçirdiyi cəza əməliyyatı nəticəsində müxtəlif yaşda, ayrı-ayrı millətlərə və dinlərə aid 170-dən artıq mülki şəxs həlak olub, 800-dən çox insan yaralanıb, 100-dən artıq sakin itkin düşüb.
Bununla yanaşı, Sovet qoşunları Bakıya Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət heyətinin razılığı olmadan, yəni SSRİ və Azərbaycan konstitusiyalarının, həmçinin «Azərbaycan SSR-in suverenliyi haqqında» Konstitusiya Qanununun kobud şəkildə pozulması ilə yeridilmişdi.
Həmin qanlı günlərdə doğma xalqının müdafiəsinə qalxan Sovet İttifaqının ali rəhbərliyi tərəfindən vəzifəsindən kənarlaşdırılmış və SSRİ prezidenti Mixail Qorbaçov tərəfindən təqib olunan Heydər Əliyev olmuşdu. Yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyinə gələn H.Əliyev Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətə görə, Mərkəzi hökuməti, hakim Kommunist Partiyasını və şəxsən Qorbaçovu ittiham etmişdi.
1990-cı ilin yanvar faciəsinin əsas səbəbi hökumətin ona qarşı qalxmış Azərbaycan xalqını əzmək istəyi idi. Mərkəz Azərbaycanın SSRİ-dən ayrılmağa doğru getdiyini görürdü və bunun qarşısının alınması üçün bütün resurslarını səfərbər etmişdi. Lakin bir məqamın da qeyd olunması vacibdir – həmin günlərdə Bakıda və Azərbaycanın rayonlarında baş verənlər həm də demokratik ruhlu milli-azadlıq hərəkatı idi. Xalq öz milli «mən»ini qorumaq, totalitarizmdən qurtulmaq üçün ayağa qalxmışdı. Birmənalı şəkildə demək olar ki, Sovet imperiyasının qürubunda məhz Azərbaycan azadlıq, xalq hakimiyyəti uğrunda mübarizəyə qalxmış əsl demokratik hərəkat ocaqlarından biri idi. Bu kütləvi xalq hərəkatının arxasında kənardan hər hansı nüfuzlu qüvvə, siyasi və maddi resurs yox idi. Milyonlarla azərbaycanlı birağızdan öz hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinə qalxmışdı. Lakin onların ilk və əsas tələbi doğma Qarabağın erməni təcavüzündən qorunması idi.
Azərbaycanda ötən əsrin 80-ci illərinin sonu, 90-cı illərinin əvvəllərində baş vermiş bütün ictimai-siyasi proseslərin özəyini, təbii ki, respublikanın ərazi bütövlüyü uğrunda hərəkat təşkil edirdi. 1990-cı ilin yanvarında artıq Azərbaycan xalqı bir şeyə tam əmin olmuşdu: Mərkəz respublikanı erməni millətçilərinin qəsbindən nəinki qorumaq iqtidarında deyil, hətta buna xüsusi maraq belə, göstərmir. Bununla yanaşı, artıq aydın idi ki, Qorbaçov və ətrafının yaşıl işıq yandırdığı erməni millətçi hərəkatı əslində elə SSRİ-də millətlərarası sülhün «altına quraşdırılmış» minadır. Halbuki nəhəng çoxmillətli fövqəldövlət məhz bu millətlərarası sülh sayəsində yaşayırdı.
Beləliklə, Qorbaçovun rəhbərlik etdiyi Kreml, əslində, erməni separatizmini təşviq etməklə, istəyərək və ya istəmədən dünənədək beynəlmiləlçilikdən danışan, «xalqlar savaşı»nın qoxusunun belə, gəlmədiyi vahid dövləti dağılmasına imza atdı. Məhz Sovet rəhbərliyinin, ilk növbədə isə Mixail Qorbaçovun bu xəyanətkar siyasəti nəticəsində Azərbaycan xalqı dəqiq qənaətə gəlmişdi: ölüm-dirim məsələsinin ortada olduğu bu tarixi anda kənardan kömək gözləməyə dəyməz.
1990-cı ilin 20 yanvar faciəsinin daha bir vacib səbəbisə Azərbaycan SSR rəhbərliyinin faktiki satqınlığı olub. Həmin günlərdə yerli hökumət bu vəhşi qətliamın qarşısının alınması üçün heç bir tədbir görməyib. Burada Azərabaycan xalq hərəkatının liderlik missiyasını üzərinə götürmüş ayrı-ayrı təmsilçilərinin məsuliyyətsizliyini də qeyd etmək lazımdır. Çünki həmin insanlar hərəkata liderlik etməyə nə mənəvi, nə də zehni baxımdan hazır idilər.
Azərbaycan xalqına qarşı bu cinayətin törədilməsində xarici amillərin rolu da az olmayıb. Xalqımızın bəlası onda idi ki, onun demokratik milli-azadlıq hərəkatının darmadağın olmasında yalnız imperiyanın mövcudluğunu qoruyub saxlamağa çalışan Moskva maraqlı deyildi. Bu, Sovet İttifaqının süqutu üçün əlindən gələni edən qüvvələrin də marağında idi. Məsələn, SSRİ-nin parçalanmasına çalışan Qərb yanvar qətliamı kimi hadisələrin baş verməsində obyektiv olaraq maraqlı idi və bu məqsədlə ittifaqı daxildən laxladan qüvvələrə bütün lazımi dəstəyi verirdi. Məhz bu səbəbdən, Bakıda həyata keçirilmiş hərbi əməliyyat «azad dünya»nın heç bir dövləti tərəfindən pislənməmişdi. Əli yüzlərlə azərbaycanlının qanına batmış Qorbaçov isə elə həmin 1990-cı ilin sonunda Nobel Sülh mükafatına layiq görülmüşdü.
90-cı ilin yanvarında baş verənlərdə şübhəsiz ki, informasiya blokadasında olan Azərbaycana qəddar respublika imici yapışdırmaq üçün əlindən gələni əsirgəməyən dünya erməniliyinin də rolu var. Həmin hadisədən 30 il keçdikdən sonra belə, ermənilər və onların himayədarları öz amplualarına sadiq qalaraq, «Qara Yanvar»ın günahkarı kimi Azərbaycanın özünü göstərməyə çalışırlar. Tarixi faktlarla manipulyasiya edən, onları dəyişdirən, saxtalaşdıran erməni işğalçıları bununla, Azərbaycana qarşı istər o zaman, istərsə də bu gün həyata keçirdikləri cinayətlərə haqq qazandırmaq istəyirlər.
Haqq Azərbaycanın tərəfindədir
«Qara Yanvar» hadisəsinin 30-cu ildönümü ərəfəsində Ermənistan yeni siyasi təbliğat kampaniyasına başlayıb. Onlar dünya birliyini Sovet qoşunlarının Bakıya guya «erməni talanlarına» son qoymaq məqsədilə yedirildiyinə inandırmağa çalışır. Məsələn, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan 1990-cı ilin yanvar hadisəsinə həsr olunmuş xüsusi müraciətində bildirirdi ki, «Bakıda ermənilərə qarşı həyata keçirilmiş talanlar Azərbaycan dövlətinin anti-erməni siyasətinin nəticəsi olub». Baş nazir Nikol Paşinyan isə analoji müraciətində «Bakına ermənilərə qarşı həyata keçirilmiş talanların 30-cu ildönümü»ndən danışır. Bu da son deyil. «DQR»in «ombudsman»ı Artak Beqlaryan deyir ki, «Sovet ordusu Azərbaycan Milli Cəbhəsi qoşunlarının amansız müqavimətini qıraraq, 7 gün davam etmiş erməni qətliamını dayandıra bilib». Bu «insan haqlarının müdafiəçisi» nəinki faktları biabırcasına təhrif edərək dinc azərbaycanlıları heç zaman mövcud olmamış «Azərbaycan Milli Cəbhəsi»nin (təşkilat Azərbaycan Xalq Cəbhəsi adlanıb) ordusu kimi göstərir, erməni işğalçıları tərəfindən öz doğma torpaqlarından qovulmuş və ya məhv edilmiş 100 minlərlə dinc insanın – azərbaycanlının taleyinə etinasızlıq göstərərək, Azərbaycanı «ermənilərə qarşı irqi nifrət bəsləməkdə» günahlandırır.
Beləliklə, Azərbaycana qarşı ittihamlar səsləndirən ayrı-ayrı erməni xadimlər saysız-hesabsız fakta bilərəkdən «görmür». Halbuki həmin faktlar iki xalq arasındakı qanlı düşmənçilikdə, Qarabağda bu gün də davam etməkdə olan müharibədə məhz Ermənistanın və erməni millətçilərin günahkar olduğunu açıq-aydın ortaya qoyur.
Birincisi, münaqişənin gedişində ilk qan məhz Ermənistan SSR ərazisində axıdılıb. Bu, hələ Qarabağ münaqişəsinin aktiv fazasından əvvəl, 1987-ci ilin sonlarında olub. Həmin vaxt Ermənistan SSR-in Qafan, Quqark və digər rayonlarında yüzlərlə azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdi. Azərbaycan SSR-ə məxsus DQMV-də separatçı çağırışlar, Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi tələbləri baş qaldırmadan Ermənistan SSR-in əslində əzəli Azərbaycan torpaqları olan İrəvan, Göyçə, Zəngəzur kimi bölgələrindən 200 mindən artıq azərbaycanlı qovulmuşdu. Halbuki, regionun köklü əhalisinin son nəsli məhz onlar idi. Artıq 1987-ci ilin sonlarında Ermənistandan qaçqın düşmüş azərbaycanlılar Bakıda, Sumqayıtda və Azərbaycanın digər bölgələrində məskunlaşmağa başlamışdılar.
Hakimiyyətin tam fəaliyyətsizliyi nəticəsində artıq Azərbaycan xalqı böyük fəlakətlə, respublika isə ərazi bütövlüyünü itirmək təhlükəsilə üz-üzə qalmışdı. Məhz bu təhdidlərə cavab olaraq azərbaycanlıların təhlükəsizliyinin, respublikanın suverenliyinin təminini tələb edən xalq hərəkatı yaranmışdı.
Beləliklə, erməni millətçiləri və onları Mərkəzdən himayə edən müttəfiqləri Azərbaycanda getdikcə güclənməkdə olan xalq hərəkatının yatırılmalı olduğunu əsaslandırmağa çalışırdı və 1990-cı ilin yanvarında Bakıda baş vermiş «erməni talanları» məhz bu məqsədlə təşkil olunmuşdu. Halbuki, ilk belə hadisə hələ 1988-ci ilin fevralında Sumqayıtda baş vermişdi. Sumqayıt talanlarına erməninin rəhbərlik etdiyi faktı istintaq orqanları tərəfindən çoxdan sübuta yetirilib.
Bir sözlə, Qorbaçovun Bakıya qoşun yeridilməsi qərarını «erməni əhalinin müdafiəsi» zərurətilə əsaslandırması, erməni tərəfinin guya Azərbaycan paytaxtında ermənilərə qarşı talanların həyata keçirildiyi haqda iddiaları qədər yalandır, riyakarlıqdır. Mərkəz erməniləri qorumaq istəsəydi, qoşunu Bakıya 1 həftə əvvəl yeridərdi – o zaman ermənilərə qarşı zorakılıq aktları kimi təxribatlara, həqiqətən də, əl atılmışdı. Lakin Sovet ordusu Bakıya SSRİ hakimiyyətinin Azərbaycanda son günlərini yaşadığı aydın olduqda yeridilib. Bu mənada 20 Yanvar yalnız faciə yox, həm də Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq günüdür. Son nəfəsdə olan Sovet İttifaqı adlı super fövqəldövlət bu qəhrəmanlıq nümayişini boğmaq üçün bütün gücünü ortaya qoymuşdu.
Ermənistan rəhbərliyinin bu məsələdə Azərbaycanı «hədəfə çevirmək» cəhdlərinə gəlincə, bunun heç bir mənası yoxdur. Hər halda, həqiqi, danılmaz faktı tarixdən heç kəs silə bilməz – hər iki tərəfdən on minlərlə insanın ölümünə səbəb olmuş Qarabağ müharibəsini məhz Ermənistan başlayıb. Bu həqiqəti təcavüzkar dövlətin keçmiş və indiki rəhbərliyinin heç kim dəyişdirə bilməz…
Bu yerdə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatından bir sitat gətirmək yetirə düşər: «O ki, qaldı Ermənistanın 1990-cı ilin yanvar hadisələri ilə bağlı apardığı uydurma propaqandaya, bu kimi fəaliyyəti ilə Ermənistan tərəfi Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı tarixən həyata keçirdiyi soyqırımı, etnik təmizləmə siyasətini, Xocalı şəhərində bir gecədə 613 mülki şəxsi vəhşicəsinə qətlə yetirdiyini gizlətmək məqsədini güdür. Ermənistan XİN-i Azərbaycanı əsassız şəkildə ittiham etməkdənsə, öz tarixinə diqqət yetirməli, keçmiş prezidentlərinin şəxsən təsdiq etdiyi etnik təmizləmə siyasətini və yüz minlərlə azərbaycanlının fundamental hüquqlarını kobudcasına pozduqlarını və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qətiyyətlə pislənən işğalçı siyasəti illərdir ki, davam etdirdiklərini etiraf etməlidir».

«Черный январь» стал переломной вехой на пути азербайджанского народа к свободе и независимости
В этом году 20 января азербайджанский народ отметил 30-летие трагедии, вошедшей в историю под названием «Черный январь». Она стала важной вехой в новейшей истории Азербайджана, вехой, которая совершила перелом в самом сознании азербайджанского народа, принесшего многие жертвы на пути свободы и независимости.
Заклание Баку
В ночь на 20 января 1990 года в столицу Азербайджана вошли войска, переброшенные из других регионов тогда еще существовавшего Советского Союза. В военной операции, осуществленной непосредственно под руководством глав силовых ведомств могущественной державы, были задействованы крупные формирования сухопутных, военно-морских, военно-воздушных и воздушно-десантных войск, а также войск специального назначения КГБ и МВД СССР.
Несмотря на то, что чрезвычайное положение в Баку было введено на основе постановления Президиума Верховного Совета СССР от 19 января 1990 года, официально о его введении и установлении комендантского часа было объявлено лишь спустя семь часов после ввода войск. К этому моменту уже были убиты десятки ни в чем не повинных людей. Всего же в результате карательной операции советских войск в столице и районах Азербайджана погибли более 170 человек - представителей разных возрастов, национальностей, конфессий. Свыше 800 человек были ранены, свыше 100 пропали без вести.
Между тем ввод войск был осуществлен без согласования с Президиумом Верховного Совета Азербайджанской ССР, то есть с грубым нарушением конституций СССР и Азербайджанской ССР, а также Конституционного закона о суверенитете республики.
Свое веское слово в защиту родного народа сказал в те кровавые дни отстраненный от должностей в высшем руководстве Советского Союза и преследуемый главой СССР Михаилом Горбачевым Гейдар Алиев. 21 января он посетил Постоянное представительство Азербайджана в Москве и открыто обвинил союзный Центр, правящую Коммунистическую партию и лично Горбачева в совершении преступления против азербайджанского народа.
Главной причиной январской трагедии 1990 года было то, что власть, против которой выступил азербайджанский народ, решила раздавить его и бросила все ресурсы для недопущения назревающего выхода Азербайджана из состава СССР. Но, констатируя данный факт, важно иметь в виду и то, что события, которые происходили в Баку и других городах Азербайджана, имели как национально-освободительную, так и демократическую направленность. Народ поднялся в целях защиты своего национального «Я», а также освобождения от оков тоталитаризма. Однозначно можно утверждать, что на закате Советской империи Азербайджан стал одним из очагов подлинного демократического движения, ведомого чаяниями свободы и народовластия. Это было массовое народное выступление, за которым не стояли никакие влиятельные силы, политические и финансовые ресурсы извне. Миллионы азербайджанцев в едином порыве требовали защиты своих прав и свобод. Но первым, основополагающим требованием была защита родного Карабаха от армянской агрессии.
Движение за территориальную целостность республики, вне всяких сомнений, являлось подоплекой всех происходивших в Азербайджане в конце 80-х - начале 90-х годов прошлого века общественно-политических процессов. К январю 1990 года народ Азербайджана окончательно убедился в том, что союзный Центр не способен и, более того, даже не испытывает желания защитить его от посягательств со стороны армянских националистов. Между тем было очевидно, что именно армянское националистическое движение, перед которым Горбачев и его окружение включили зеленый свет, стало миной, заложенной под межнациональный мир в СССР, - фактор, который, по существу, являлся главным залогом существования огромной многонациональной державы. Горбачевский Кремль, встав на путь поощрения армянского сепаратизма, вольно или невольно расписывался под крушением единого государства, где еще вчера все веяло интернационализмом и ничто не предвещало «битвы народов». Эта вероломная политика советского руководства, ответственность за которую нес, прежде всего, Михаил Горбачев, убедила азербайджанцев в том, что им не приходится ждать помощи в судьбоносный исторический момент, когда перед народом со всей очевидностью ребром встал вопрос о жизни или смерти.
Еще одной важной причиной свершившейся в январе 1990 года трагедии было фактическое предательство руководства Азербайджанской ССР, не предпринявшего должных усилий для предотвращения чудовищного кровопролития. А также безответственность отдельных представителей азербайджанского народного движения, взявших на себя миссию его лидеров. И это при том, что они совершенно не были готовы - ни морально, ни интеллектуально - к ее осуществлению.
Немалую роль в произошедшем 30 лет назад преступлении против азербайджанского народа сыграл и внешний фактор. Беда нашего народа заключалась в том, что в разгроме его национально-освободительного и демократического движения были заинтересованы не только те силы в Москве, которые пытались сохранить империю и в этой связи видели в восставшем Азербайджане прямую угрозу своим целям, но и те, кто всячески добивался крушения Советского Союза. В трагедиях, подобных январской, объективно был заинтересован и Запад, преследовавший цель раскола СССР и оказывавший поддержку кругам, расшатывавшим страну изнутри. Именно поэтому военную операцию в Баку не осудило ни одно из государств так называемого «свободного мира». А Горбачев, руки которого обагрились кровью сотен азербайджанцев, в конце того же 1990 года удостоился Нобелевской премии мира.
Роковую для нашего народа роль в январе 90-го, бесспорно, сыграло и мировое армянство, приложившее руку к созданию злостного имиджа Азербайджана, его информационной блокаде. Даже сейчас, по прошествии 30 лет после тех страшных событий, Армения и ее покровители остаются в своем амплуа, пытаясь представить сам Азербайджан виновником «Черного января». Манипулируя историческими фактами, перевирая и фальсифицируя их, армянские оккупанты пытаются оправдать свою преступную политику, которую они и тогда, и сегодня проводят в отношении Азербайджана.
Правда на стороне Азербайджана
В преддверии 30-й годовщины событий «Черного января» Армения развернула политико-пропагандистскую кампанию, призванную убедить мировую общественность в том, что, дескать, советские войска вошли в Баку с целью положить конец «армянским погромам». Так, президент Армении Армен Саркисян в своем послании, специально приуроченном к событиям января 1990 года, заявил, что «погромы армян в Баку являются следствием государственной антиармянской политики Азербайджана». Премьер-министр Армении Никол Пашинян распространил аналогичное послание «по случаю 30-летней годовщины погромов армян в Баку». Целый ряд армянских политиков озаботились темой «привлечения Азербайджана к ответственности на международном уровне». А омбудсмен так называемой «НКР» Артак Бегларян договорился аж до того, что «советская армия остановила длившуюся семь дней резню армян, преодолев ожесточенное сопротивление войск Национального фронта Азербайджана». Этот «защитник прав человека» не только кощунственным образом перевирает факты, представляя мирных азербайджанцев в качестве «войск» никогда не существовавшего «Национального фронта Азербайджана» (организация называлась «Народный фронт Азербайджана»). Нисколько не тревожась за судьбу сотен тысяч мирных людей - азербайджанцев, уничтоженных или изгнанных со своих родных земель армянскими оккупантами, - Бегларян смеет обвинять Азербайджан «в расовой ненависти к армянам».
Армянские деятели самых разных мастей, выдвигая обвинения против Азербайджана, умышленно замалчивают целый ряд фактов, прямо доказывающих вину самой Армении и армянских националистов в развязывании кровавой вражды между двумя народами, все еще продолжающейся карабахской войны.
Во-первых, первая кровь в ходе конфликта пролилась именно на территории Армянской ССР. Это произошло еще до начала активной фазы карабахского конфликта, в конце 1987 года, когда произошли зверские убийства сотен азербайджанцев в Кафане, Гугарке и других районах Армянской ССР. Еще не успели прозвучать первые сепаратистские требования в НКАО Азербайджанской ССР и призывы к присоединению Нагорного Карабаха к Армении, как с территории Армянской ССР - исконных азербайджанских земель Иреван, Гёйча, Зангезур - было изгнано свыше 200 тысяч азербайджанцев, последних представителей коренного населения региона. В конце 1987 года первые беженцы - азербайджанцы из Армении появились в Баку, Сумгайыте и других городах Азербайджана.
На фоне полного бездействия властей ситуация приняла характер, чреватый большими бедами для азербайджанского народа, угрожающий территориальной целостности Азербайджана. В ответ на эти вызовы и зародилось народное движение, выступившее с требованиями обеспечения безопасности азербайджанцев и суверенитета республики. Именно для обоснования необходимости подавления набирающего все большую силу азербайджанского народного движения армянские националисты и покровительствующие им круги в союзном Центре спровоцировали так называемые «погромы армян» в Баку в январе 1990 года. А первая чудовищная практика подобного рода, как известно, была апробирована в Сумгайыте в феврале 1988 года. Факт того, что погромами в Сумгайыте руководил армянин, уже давно доказан следственными органами.
Попытки самого Горбачева оправдать принятое им решение о вводе войск в Баку необходимостью «защиты армянского населения», равно как и аналогичные утверждения армянской стороны относительно мотивировки карательной операции в столице Азербайджана 20 января 1990 года, лишены состоятельности, насквозь пропитаны ложью и лицемерием. Желай союзный Центр защитить армян, его войска вошли бы в Баку неделей раньше, когда и имели место спровоцированные в городе насильственные действия против армян. Но они вошли в тот момент, когда стало ясно: советская власть в Азербайджане переживает последние дни. В этом смысле события 20 января - это не только трагедия, но и демонстрация героизма азербайджанского народа, на подавление которого была брошена вся мощь находящейся на последнем вздохе мировой супердержавы, которой являлся Советский Союз.
Что же касается попыток армянского руководства «перевести стрелки» на Азербайджан, то они абсолютно бессмысленны. Ведь из истории никому не удастся стереть доподлинный, неопровержимый факт - зачинщиком карабахского конфликта, жертвами которого стали десятки тысяч людей с обеих сторон, является именно Армения. Эту правду не перечеркнут никакие отмазки бывших и нынешних руководителей страны-агрессора...
Уместно в этой связи привести цитату из заявления МИД Азербайджана: «Что касается провокационной пропаганды, проводимой Арменией в связи с январскими событиями 1990 года, то этой деятельностью армянская сторона преследует цель скрыть геноцид, проводимый на протяжении истории против мирного населения Азербайджана, политику этнической чистки, а также зверское убийство в Ходжалы за одну ночь 613 гражданских лиц. МИД Армении, вместо необоснованных обвинений Азербайджана, должен обратить внимание на свою историю, признать осуществленную Арменией политику этнической чистки, которая была одобрена лично бывшим президентом этой страны, грубое нарушение фундаментальных прав сотен тысяч азербайджанцев, а также проводимую ею уже много лет политику оккупации, которую решительно осуждает международное сообщество».