İSLAHATLARIN YENİ TRENDLƏRİ
Kölgə iqtisadiyyatı və korrupsiya ilə mübarizə, emal müəssisələrinin inkişafı və işçilərin hüquqlarının müdafiəsi – 2020-ci ilin əsas məsələləridir
Regionların sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı 2004-cü ildən gerçəkləşdirilən üç dövlət proqramı Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf templərinə müsbət təsir göstərib, əyalət bölgələrində çağdaş infrastruktur qurulmasına, aqrar, sənaye və logistika potensialının inkişaf etdirilməsinə imkan yaradıb. Bu işlər bu gün dünya iqtisadiyyatında tüğyan edən neft qiymətlərinin azalması və başqa mənfi proseslərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında mühüm rol oynayıb. 2019-2023-cü illərdə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə IV Dövlət Proqramının yerinə yetirilməsinin birinci ilinin nəticələrinin nəzərdən keçirilməsi üzrə bu günlərdə baş tutmuş konfransda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ən qısa zamanda həll edilməsi lazım olan problemləri diqqətə çatdırıb, həmçinin iqtisadi inkişafın prioritet istiqamətlərini müəyyənləşdirib.
Müsbət nəticələr…
Konfransdakı çıxışı zamanı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev baza iqtisadi göstəricilərindən danışaraq, Azərbaycanın yüksək sərmayə cəlbediciliyini davam etdirdiyini vurğulayıb ki, 13,5 milyard dollarlıq sərmayə qoyuluşu bunun sübutudur və həmin yatırımların hesabına 98 min yeni iş yeri açılıb.
Yalnız strateji əhəmiyyətli layihələrə yatırılan dövlət vəsaitlərinin ehtiyatlı istifadəsi sayəsində ölkənin valyuta ehtiyatları 6,4 milyard dollar artaraq 2020-ci ilin yanvar ayında 52 milyard dollara çatıb. Makroiqtisadi vəziyyət də yetərincə sabitdir: inflyasiya cəmi 2,5% olub, ev təsərrüfatlarının gəlirləri isə 7,4%, yəni illik qiymət artımından, demək olar ki, 3 dəfədən çox artıb.
Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, ötən il infrastruktur layihələrinin, o cümlədən elektrik enerjisi istehsalı sahəsində layihələrin gerçəkləşdirilməsi baxımından yaddaqalan oldu. "Azərenerji"nin generasiya güclərinə 800 MVt əlavə edilərək artırıldı: bunun yarısı yeni «Şimal-2» İstilik Elektrik Stansiyasının (İES), qalan 400 MVt isə ölkənin elektrik stansiyalarının itirilmiş güclərinin bərpası nəticəsində mümkün olub. Bu proseslər davam edir və bu gün ASC-nin enerji sistemində 1000 MVt gücündə bir ehtiyat mövcuddur və bunun sayəsində Azərbaycan elektrik enerjisinin ixracatçısına çevrilib, yalnız keçən il 65 milyon dollar qazanıb.
Eyni zamanda ölkənin bölgələrinin qazlaşdırılması prosesi davam edir, qazla əhatə səviyyəsi 96%-ə çatıb və bu, dünya üzrə ən yüksək göstəricilərdən biri kimi qəbul edilir.
İrriqasiya sahəsində də mühüm nailiyyətlər əldə edilib: təxminən, 80 min hektar sahəyə su verilməsi təmin edilib, 300-dən çox sub-artezian quyusu qazılıb. Həmçinin, ötən il 1300 km yol çəkilib (bütövlükdə son on beş ildə 16,7 min km yol çəkilib) və bu gün keyfiyyətinə görə onlar bir çox inkişaf etmiş ölkələri geridə qoyur - Azərbaycan dünyada 27-ci yeri tutur. 2019-cu ildə dəmir yolu sektorundakı layihələr, o cümlədən Bakıətrafı qəsəbələrdə dairəvi dəmir yolu xəttinin çəkilişi davam etdirilib, ölkənin şimal və cənub sərhədi istiqamətində qatarların sürətini artırmaq üçün dəmir yolu infrastrukturunun modernləşdirilməsinə hazırlıq işləri davam etdirilib.
“Keçən il ərzində proqramın icrası ilə bağlı bütün lazımi tədbirlər görülüb. Deyə bilərəm ki, proqram artıqlaması ilə icra edilib. Proqramda nəzərdə tutulmuş məsələlər həll olunub. Ancaq bəzi məsələlərdə müəyyən ləngimələr var. Ona görə bu məsələlərin həllinə xüsusi diqqət göstərilməlidir", - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
... və qalan problemlər
O cümlədən dövlət başçısının müəyyən etdiyi problemləri bir neçə istiqamətə bölmək olar. Bu il ən vacib hədəflər kimi bunlar müəyyən edilib: uçota alınmayan dövriyyə və kölgə iqtisadiyyatı sahəsində mənfiliklərin aradan qaldırılması, korrupsiya və bürokratik özbaşınalıq faktlarının qarşısının alınması, infrastruktur layihələrində dövlət vəsaitlərindən qənaətli istifadə edilməsi. Dövlətin sərmayə siyasəti sektorunun yenidən nəzərdən keçirilməsinə, sahibkarların istehsalda daha fəal iştirak etməyə və emal sektoruna sərmayə qoymağa həvəsləndirilməsinə ehtiyac var.
«Sahibkarlardan da tələbimiz var, onlar dürüst olsunlar, təmiz işləsinlər, əyri yola getməsinlər, vergiləri gizlətməsinlər. Vergiləri tam ödəsinlər, vergilərdən başqa heç kimə, heç bir quruma, heç bir şəxsə bir manat pul verməsinlər. Çünki rüşvətxorluğun iki tərəfi var: alan və verən. İndi mən potensial rüşvət verənlərə deyirəm ki, dayandırın bunu. Əgər kimsə sizdən əsassız nəsə tələb edirsə, Prezident Administrasiyasına, Nazirlər Kabinetinə, mərkəzi icra orqanlarına dərhal məlumat verin», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Digər tərəfdən sahibkarlar öz öhdəliklərini yerinə yetirməli, istehsal olunan məhsulun və ya idxal olunan malın həqiqi həcmini bəyan etməlidirlər; vergidən yayınmaya, ikili mühasibat uçotu aparılmasına, ƏDV və əmtəə qrupları ilə manipulyasiyalara, aksiz qanunvericiliyi pozuntularına və s.-ə göz yuman korrupsioner məmurlarla biznesin anlaşmasının qarşısı alınmalıdır.
Bir sözlə, işgüzar dairələr öz bizneslərini yüz faiz kölgədən çıxartmalıdırlar. Bu sahədə qanun pozuntularının yolverilməz miqyasa çatdığı nəzərə alınaraq, keçən il vergi və gömrük orqanlarında böyük bir islahatlar aparılıb, fiskal qanunvericiliyə düzəlişlər edilib və bu tədbirlər 2019-cu ildə proqnozdan artıq yığılan vəsaitlərin 1 milyard manatdan çox olmasına imkan verib. Bu sərt tədbirlər bu il də davam etdirilib və yanvar ayında kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizə sayəsində vergi işçiləri proqnozdan 120 milyon manat, gömrük orqanları isə 40 milyon manat artıq vəsait yığıblar.
«Əvvəllər bu pullar kiminsə cibinə gedirdi və bu pullardan Azərbaycan vətəndaşı məhrum idi. Biz bu şəffaflığı təmin edərkən, mən qeyd etdiyim sosial təşəbbüsü reallaşdıra bildik. O pul qəpiyinə qədər insanların maaşına, pensiyasına, təqaüdünə, müavinətinə getdi. İndi biz kölgə iqtisadiyyatına göz yuma bilərikmi? Qətiyyən yox! Yenə də deyirəm, kölgə iqtisadiyyatına son qoyulmalıdır və dövlət orqanları bir keçid dövrü də müəyyən edib. Çünki bəri başdan çox sərt tədbirlər görmək düzgün olmaz. İnsanlar buna gərək yavaş-yavaş öyrəşsinlər. Amma biz bu güzəşt müddətini də çox uzada bilmərik. Ona görə bu il bütün iqtisadiyyat kölgədən çıxmalıdır, bütün sahibkarlar vergisini ödəməlidir, - deyə dövlət başçısı bildirib və qeyd edib ki, köhnə qaydalarla işləmək cəhdlərinin qarşısı alınacaq. Heç kimə güzəşt olmayacaq, həm də “toxunulmaz” sahibkarlar və məmurlar da olmayacaq.
Prezident Nazirlər Kabinetinə əmək qanunvericiliyinin pozulmasına nəzarəti gücləndirməyi, işçilərin əsassız ixtisar edilməsi faktlarının qarşısını almağı, işçilərin istismarının qarşısını almağı, 8 saatlıq iş günü normalarına əməl edilməsini, ən əsası əmək pensiyaları almağa, tibbi sığortaya imkan yaradan əmək müqavilələrinin bağlanmasını təmin etməyi də tapşırıb. Təəssüf ki, bu sahədə heç də hər şey uğurlu deyil, işçilərin xeyli hissəsi uçota alınmır və sosial sığorta vergiləri ödənilmir.
İşsizlik səviyyəsini azaltmaq məqsədi ilə dövlət haqqı ödənən ictimai iş yerlərinin yaradılması ilə bağlı sosial layihələr həyata keçirir: təkcə bu il, təxminən, 40 min insanın dövlət xətti ilə işə qəbul edilməsi planlaşdırılır.
«Ancaq əfsuslar olsun ki, bu sahədə bölgələrdə pozuntulara yol verildi və bu pozuntulara yol verən şəxslər cəzalandırıldı. Əgər bu biabırçı faktlar təkrarlanarsa, heç kim cəzadan yaxa qurtara bilməyəcək. Çünki kasıb təbəqə üçün nəzərdə tutulan iş yerlərinin pulunu mənimsəmək böyük vicdansızlıqdır», - deyə İlham Əliyev vurğulayıb, həmçinin Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə sosial layihələr üzrə bütün işlərin qeydiyyata alınmasını və dövlət vəsaitlərinin xərclənməsinə ciddi nəzarət edilməsini tapşırıb.
Nəzarət gücləndirilməlidir
Qeyd etmək yerinə düşər ki, bu il sahibkarlığın dövlət tərəfindən güzəştli maliyyələşdirilməsi istiqamətlərinə ciddi şəkildə yenidən baxılması və müvafiq layihələrin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi də planlaşdırılır. Son illərdə sahibkarlara güzəştli şərtlərlə 2 milyard manatdan çox vəsait verilib, bu proses bu il də davam edəcək və 200 milyon manat ayrılması planlaşdırılır. Ancaq Azərbaycan Prezidentinin fikrincə, bu kreditlərin məqsədli xərclənməsi üzərində nəzarəti gücləndirmək, eləcə də biznes-layihələrini yenidən nəzərdən keçirmək lazımdır, çünki təhlillər göstərir ki, hər bir iş yerinin yaradılması üçün çox vaxt həddindən böyük miqdarda pul xərclənir.
Eyni zamanda sərmayə siyasətinin istiqamətini böyük layihələrdən çəkərək, güzəştli kreditləri əsasən kiçik və orta biznesin sahibkarlığın (KOS) ehtiyaclarına yönəltmək də təklif olunur. İnkişaf etmiş ölkələrin ümumi daxili məhsulunun böyük hissəsini KOS-lar formalaşdırır və Azərbaycan da bu istiqamətdə irəliləməlidir.
İri layihələrin icrasına gəldikdə isə, aqroparkların inkişafına xüsusi diqqət yetirilməsi nəzərdə tutulur ki, bu da ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və ixracyönümlü istehsalın genişləndirilməsi ilə bağlıdır. Azərbaycanda 51 aqroparkın yaradılması ilə bağlı işlər bir neçə ildir ki, davam edir və orda kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, emalı, qablaşdırılması və maddi-texniki bazasının yaradılması planlaşdırılır: bölgələrdə 22 aqropark yaradılıb, daha 11-nin yaradılması planlaşdırılır.
«Ancaq mənə məlumat verildi ki, bir neçə yerdə nəzərdə tutulmuş aqroparkların yaradılması yubanır, yaxud da ki işlər, ümumiyyətlə, getmir. Ona görə mən İqtisadiyyat Nazirliyinə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə tapşırıram ki, bu məsələ araşdırılsın. Təqribən, 50-dən çox aqroparkın yaradılması nəzərdə tutulurdu. Araşdırılsın, təhlil aparılsın və mənə məlumat verilsin, əgər o yerlər, sadəcə olaraq, sahibkarlar tərəfindən götürülüb və istifadə olunmur, o yerlər geri qaytarılmalıdır və iş görən sahibkara verilməlidir», - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Öz növbəsində, Azərbaycanda sənaye istehsalının inkişafının əsas istiqaməti emal sektoru olmalıdır - burada dövlət dəstəyini gücləndirmək, güzəştli kreditlərin həcmini artırmaq, həmçinin sahibkarları, öz vəsaitlərini yatırmaları üçün, stimullaşdırmaq lazımdır. Əsas məqsəd, əlavə dəyəri daha yüksək olan emal edilmiş və qablaşdırılmış meyvə-tərəvəz məhsullarının payını artırmaq, hər şeydən öncə ixracın gəlirliliyini artırmaqdır. Məsələn, 2019-cu ildə tərəvəz ixracı 243 milyon dollar gətirib ki, bunun da 4/5-ü pomidor göndərilməsinin payına düşüb. Ancaq ölkədə yetərincə sayda ketçup, tomat pastası və s. istehsal edən çağdaş zavodlar olsaydı, ixracatçıların qazancı nə qədər arta bilər?
Pambıqçılıq sənayesində də oxşar məsələ var: artım 46%-ə çatıb və keçən il ixracın həcmi 158 milyon ABŞ dollara bərabər olub. Ancaq pambıq xam şəkildə ixrac edilməzsə, ölkə xammalının 50%-i iplik halına gətirilərək, ondan toxuculuq, tikiş fabriklərində son məhsullar istehsal olunursa, daha çox qazanc əldə edilə bilər, Ancaq bunun üçün ətaləti və biznesin passivliyini aradan qaldırmaq lazımdır.
Dövlət başçısı həmçinin fındıq və şərab məhsullarının ixracının artdığını, ipək lifləri üçün barama istehsalının genişləndiyini də qeyd etdi. Lakin bu nailiyyətlər dövlətin fındıq bağlarının artırılması (30 min hektardan 80 min hektara qədər çatırılması), tut ağaclarının əkilməsi, habelə xaricdə şərab və ticarət evlərinin açılması, reklam tədbirlərinin maliyyələşdirilməsi, ticarət missiyalarında, sərgilərdə və s.-də iştirakı üzrə səyləri nəticəsində baş tutub. Təəssüf ki, sahibkarlar bu istiqamətdə müstəqil addımların həyata keçirilməsi üzrə aşağı sərmayə fəallığı nümayiş etdirirlər.
Diqqətəlayiqdir ki, emal sektorunu inkişaf etdirmək və hazır məhsulların payını artırmaq təkcə kənd təsərrüfatı sahəsində deyil, həm də sənaye sahəsində planlaşdırılır.
«Məsələn, SOCAR Polymer zavodu istifadəyə verildi və indi biz polimerləri xaricə ixrac edirik. O ölkələrə ixrac edirik ki, həmin ölkələr ondan hazır məhsul istehsal edir, bizə satır», - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Bununla əlaqədar, dövlət başçısı bildirib ki, Azərbaycanda sənaye klasterlərinin formalaşdırılması və ölkəmizdə son polimer məhsulları istehsalının qurulması, bununla da, xaricə vəsait axınının qarşısının alınması üçün dövlət dəstəyi vacibdir.
Hökumətdə ehtimal edirlər ki, bütün bu problemlərin sürətli həlli bölgələrin sosial-iqtisadi inkişafına əlavə təkan verəcək, özəl sektorun işgüzar fəallığının genişlənməsinə, o cümlədən istehsal sektorunda yeni təşəbbüslərin həyata keçirilməsi üçün xarici sərmayələrin cəlb olunmasına töhfə verəcək.

Key priorities for 2020: fight against shadow economy and corruption, development of processing companies and protection of employee rights
Three state programs launched in 2004 to ensure the socio-economic development in the regions have had a beneficial effect on the overall development of the national economy in Azerbaijan. They have made it possible to develop modern infrastructure in peripheral regions and their agricultural, industrial and logistics potentials. As well, they have played an instrumental role in overcoming the consequences of low oil prices and other negative processes that dominate the global economy today. At the conference on the results of the first year of the 4th State Program on Socio-Economic Development of Regions 2019-2023, President of Azerbaijan Ilham Aliyev outlined the urging problems and identified key priority areas for economic development.
Positive results...
In his speech, President Aliyev noted that Azerbaijan continues to remain attractive for investments ($13.5 billion), which contributed to the creation of 98,000 new jobs. Thanks to the prudent use of public funds invested only in projects of strategic importance, Azerbaijan's foreign exchange reserves increased by $6.4 billion, hence reaching $52 billion in January 2020. Macroeconomic situation is also quite stable: inflation was only 2.5%, and household income rose by 7.4%, that is, almost three times higher than the annual price increase.
Last year the government realised a number of infrastructure projects, including for electric power production. The generating capacities of increased by an additional 800 MW thanks to the new Shimal-2 terminal (50%) and the restoration of the lost capacities of power plants (50%). Today Azerenerji's reserves reach 1,000 MW, making Azerbaijan an exporter of electricity (about $65 million) last year.
At the same time, the gasification continues in the regions of Azerbaijan (96%, which is one of the highest rates in the world).
Significant accomplishments were recorded in irrigation: approximately 80,000 hectares of land plots were supplied with water with more than 300 sub-artesian wells drilled. Last year 1,300 km of roads were constructed (16,700 km of roads in total over fifteen years). Azerbaijan holds the 27th place in the world ahead of many developed countries by the quality of its roads infrastructure. In 2019, the construction of ring railway line in the suburbs of Baku, as well as the upgrade of the railway infrastructure to increase the speed of north- and southbound trains continued as part of the projects implemented in the railway sector.
"Summing up the implementation of projects within the 4th State Program for the Development of Regions, we can say that the tasks set for 2019 were mainly solved. However, there are certain lags in some areas, which require special care to resolve these issues this year," President Aliyev said.
... and remaining problems
The problems identified by the president can be analysed in several groups. The most urgent challenges for the current year are the fight against unaccounted turnover, shadow economy, corruption and bureaucratic arbitrariness, as well as the prudent use of state funds in infrastructure projects. It is also necessary to review the state investment policy and to encourage entrepreneurs to more active involvement in production and processing sectors.
"We demand entrepreneurs to be conscientious, not to evade fiscal obligations and not to pay extra to any other institution or person in addition to taxes. Quite often, it is the bureaucratic practices and red tape that impede the development of entrepreneurship in Azerbaijan. Should someone demand something from you unreasonably, do not hesitate to let such facts known immediately to my administration, the Cabinet of Ministers, and central executive bodies," President Aliyev said.
On the other hand, entrepreneurs have to also fulfil their obligations by declaring the real volumes of the manufactured or imported products. It is also required to prevent business collusion with corrupt officials who turn a blind eye to tax evasion, double-entry bookkeeping, as well as the manipulation of VAT and commodity groups, etc.
In a word, businesses need to do take their business out of the shadows completely. Given the unprecedented level of violations in this area, tax and customs authorities introduced major reforms last year by amending the fiscal legislation. These measures helped to collect over ₼1 billion in excess of the 2019 forecast. They continue this year too: in January, tax authorities collected ₼120 million more than forecasted, and customs authorities - ₼40 million.
"Previously, this money went into someone’s pockets, leaving our citizens deprived of these funds. We must end with the shadow economy. Government agencies have set a transition period, since it would be wrong to immediately take extremely tough measures. But we cannot extend this period of indulgency infinitely. This year the whole economy should go out of the shadows with all entrepreneurs paying taxes. No one will be given leeway, nor will there be 'untouchable' entrepreneurs and officials," president said.
President instructed the Cabinet of Ministers to tighten control over violations of the labour law, prevent the unjustified job cuts, observe the norms of an 8-hour working day, and most importantly, ensure the conclusion of labour contracts, which are supposed to ensure the payment of pensions, medical insurance, etc. Unfortunately, further progress in this area is expected, as payments to a considerable part of employees remains unaccounted with no social insurance taxes paid.
To reduce unemployment, the government is implementing an array of social projects, which create paid public jobs for almost 40,000 people. "Unfortunately, we have recorded a number of violations in several regions, where the government officials appropriated the funds for opening jobs for the poor. Violators are held responsible and will be punished should they commits such shameful acts again," Ilham Aliyev said and instructed the Ministry of Labour and Social Protection to register all jobs for social projects and exercise strict control over the spending of state funds.
More control
It is also planned to revise scrupulously the areas of state concessional funding of businesses and the assessment of the effectiveness of relevant projects. More than ₼2b was provided to entrepreneurs on preferential terms, and this process will continue this year (₼200 million). However, according to President Aliyev, it is necessary to tighten control over the targeted spending of these loans, as well as to review business projects, since analysis shows that an excessively large amount of money is often spent to create each job.
At the same time, it is proposed to shift the vector of investment policy from large projects to soft loans mainly targeting the needs of small and medium-sized businesses (SMEs). The gross domestic product of developed countries is largely formed by SMEs, and Azerbaijan should move in this direction too.
As for the implementation of large projects, the government will pay special attention to the development of agricultural parks to ensure food security and expand export-oriented production. Work is well under way to complete the construction of 51 agricultural parks to ensure the production, processing, packaging and logistics of agricultural products. Thus, 22 agricultural parks have been created in the regions with yet another 11 planned to be created in the near future. "I was told though that the creation of agricultural parks was delayed in some places or the works stopped at all. That is why I instruct the ministries of economy and agriculture to analyse the situation and to handle the situation. If entrepreneurs do not use the land plots planned for agricultural parks, they must return them or transfer them to those who can work on them," Ilham Aliyev said.
It is necessary to focus the development of industrial production in Azerbaijan on the processing sector through strengthening government support, increasing the volume of soft loans, as well as stimulating the business to invest into the sector. The main goal is to increase the share of processed and packaged fruit and vegetable products with a higher level of benefit, primarily to increase export profitability. For example, in 2019, the export of vegetables reached $243 million with 80% of this amount coming from tomatoes. However, it would be possible to increase the profit of exporters with modern plants available for the production of ketchup, tomato paste, etc.
The cotton industry also faces a similar challenge. With 46% growth rate and export volumes reaching $158 million last year, the industry could get many times more had 50% of the cotton been processed in textile and sewing factories and then exported. However, this requires overcoming the inertia and passivity of the business.
President also noted the growth in exports of hazelnuts and wines, as well as the growing production of silkworm cocoons. This was largely possible due to the efforts of the government put into creating hazelnut orchards (coverage increased from 30 to 80 hectares), planting mulberry trees, opening wine and trade houses abroad, financing advertising campaigns, business participation in trade missions, exhibitions and etc. Unfortunately, entrepreneurs show low investment activity in this direction.
It is also planned to develop the processing sector and increase the share of finished products in the industrial sphere. "Last year, we launched SOCAR Polymer, which makes it possible to export polymer raw materials to different countries, where it is used to produce finished products sold to us," Ilham Aliyev said. That is why, president continued, it is necessary to ensure state support to develop industrial clusters in Azerbaijan to localise the production of final polymer products, thereby preventing the leakage of funds abroad.
The government believes that a speedy solution to all these problems will encourage the socio-economic development in regions and the private sector, thus attracting foreign investment for the implementation of new initiatives in the production sector.