«YOLUXMUŞ» İQTİSADİYYAT
Dünya üzrə Çin koronavirusuna yoluxmaların sayının artması işgüzar fəallığa daha çox təsir göstərməkdədir. «Moody's Corporation» ekspertlərininfikrincə, koronavirus pandemiyası dünya iqtisadiyyatına 2008-2009-cu illərdəki maliyyə böhranı və böyük resessiyadan daha pis təsir edəcək "qara leylək"ə çevrilə bilər. "Həm də maliyyə böhranından fərqli olaraq, bu dəfə hakimiyyətlərin vəziyyəti düzəltmək imkanları məhduddur",- deyə «Moody's»in böyük iqtisadçısı Con Lonski bildirib.
Proqnozların antirekordları
Avstraliya Milli Universitetinin iqtisadiyyat professoru Uorik MakKibbinin «Bloomberg» tərəfindən dərc olunmuş fikirlərinə görə, nCov-2019-un zərəri 160 milyard dollar ola biləcək ki, bu da 2003-cü ildə SARS-ın vurduğu 40 milyard dollarlıq zərərdən, təxminən, 3-4 dəfə artıq olacaq.
Koronavirus, həqiqətən, sərmayəçiləri qorxudub. Daha çox lüks mallar satan pərakəndə satış şirkətlərini, turizm sektoru və kazinoların səhmləri zərər gördü. S&P analitikləri hesab edirlər ki, sərmayəçilərin riskli aktivlərdən geri çəkilməsi yeni sərmayələrin axınına mane ola bilər, kapitalın uzaqlaşması isə səhmlərin qiymətlərini və valyutanın dəyərini azaldacaq. Buna bənzər bir ssenari 2002-2003-cü illərdə, Çində atipik pandemiya (SARS) başlayanda yaşanmışdı, lakin xəstəlik zəifləməyə doğru gedəndə başa çatdı.
Analitiklərin proqnozlarına görə, yeni koronavirus epidemiyasının yayılmasından ən ağır zərbəni ÇXR-nın iqtisadiyyatı alacaq, lakin digər ölkələr də zərər çəkəcək ki, bu da iqtisadçıları 2020-ci il üçün proqnozlara yenidən baxmağa məcbur edir. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, epidemiya Çin iqtisadiyyatının inkişafını 0,5-1% yavaşlada bilər. Öz növbəsində, Çindəki problemlər üzündən qlobal iqtisadi artım ən azı 0,2% azalacaq və ən yaxşı halda 2020-ci ilin yekunlarına görə artım 2,3% olacaq, yəni Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) proqnozlaşdırdığı kimi - 2,5% olmayacaq. Bu, 2008-ci il böhranından bəri dünya ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) ən aşağı artımı olacaq.
Yanvarın 24-də «Dow Jones» indeksi ABŞ-da koronavirusa yeni bir yoluxma hadisəsi barədə xəbərlər fonunda 1%-dən çox düşərək, 2020-ci ilin antirekordunu müəyyənləşdirdi. Amerikanın «American» və «Delta» aviaşirkətlərinin, həmçinin «Las Vegas Sands» korporasiyasının (iri kazino sahibi) səhmləri ucuzlaşdı.
Dünya Bankının prezidenti Devid Malpass "ən azı 2020-ci ilin birinci yarısında" dünya iqtisadiyyatının artım proqnozlarında azalma gözlənilməsi barədə xəbərdarlıq edib. O, Çindən gələn malların xeyli hissəsinin dünya üzrə sərnişin təyyarələri ilə çatdırıldığını xatırladıb. İndi şirkətlərinin tezliklə öz logistika zəncirlərini yeni şərtlərə uyğunlaşdırması lazımdır.
Çin üçün yalnız mənfi yox, müsbət də var
Çində virusdan, ilk növbədə, nəqliyyat, pərakəndə satış, restoran və hotel biznesi zərər çəkdi. Bütün dünyaya Çindən uçan hava reyslərinin kəskin azalması yalnız sərnişin və trafikini itirən aviaşirkətlərin və hava limanlarının gəlirlərini azaltmaqla qalmır, həm də müxtəlif sahələrdən olan şirkətlər üçün getdikcə daha da artan ciddi problemlər yaradır.
Sənaye də çətin günlər keçirir - bir çox istehsal müəssisələri bağlanıb, çünki işçilər hələ də hakimiyyətin tələbi ilə məzuniyyətdə oturmağa məcburdurlar, nəqliyyatda yaranan fasilələr isə müştərilərə mal göndərməyi çətinləşdirir.
«Toyota» və «Volkswagen»in Çindəki zavodlarında konveyerlər dayandırılıb və Çindəki «Airbus» müəssisəsi qeyri-müəyyən müddətə ortamənzilli A320 təyyarələrinin yığılmasını dayandırıb. «Tesla», «General Motors», «Ford Motor», «Ikea», «Nike» və s. kimi dünyaca məşhur şirkətlərin də koronavirus epidemiyası üzündən istehsal, təchizat və satış prosesində pozuntularla üzləşiblər.
«McDonald`s», Uhan da daxil olmaqla, Çinin ictimai nəqliyyatın işini dayandırdığı beş şəhərində restoranlarının bağlandığını elan edib. «Starbucks» bir sıra qəhvəxanalarının bağlandığını elan edib, həm də qeyd edib ki, işçilərini və müştərilərini qorumaq üçün Çin səhiyyə xidmətləri ilə əməkdaşlıq edir. «Uniqlo» markasının sahibi «Fast Retailing», habelə İsveçin «Hennez & Mauritz» şəbəkəsi də Çinin bir neçə şəhərində mağazalarını dayandırdı. «Facebook», Yaponiyanın «Shiseido» şirkəti və bir sıra digər şirkətlər işçilərin lazımsız yerə Çinə getməsinə məhdudiyyət qoydu; «Nissan», «Honda» və «Groupe PSA» avtomobil istehsalçıları Uhandan işçiləri təxliyə edirlər. «Apple» bəyan edib ki, virusun yayılması onun təchizat zəncirinə mənfi təsir göstərə bilər, çünki «iPhone»unyığımı ilə məhz Çin istehsalçıları məşğul olur.
Ancaq həmişə olduğu kimi, itirənlərlə yanaşı, koronavirusun yayılmasından qazananlar da var. Bunlar yeni infeksiyanın əlamətlərinə qarşı dərman istehsal edənlər, habelə tibbi maska və əlcək istehsalçıları - belə şirkətlərin səhm qiymətləri, orta hesabla, 10% artıb.
Baş verən hər şey, Çinin qlobal iqtisadiyyatdakı mövqelərini zəiflətmək üçün "diversiya"nı xatırladır. Ancaq başqa bir versiya da var. Epidemiya fonunda Çin şirkətlərinin səhmləri bütün dünya üzrə ucuzlaşıb və bu, çinlilərin özləri tərəfindən ucuz qiymətə alınıb, yəni indən belə səhmlərdən gələn gəlir ölkə daxilində qalacaq.
Epidemiyanın lokalizasiyasından sonra bu səhmlərin qiymətləri yenidən qalxa bilər. Alınan səhmlərin kursunda Çinin artıq 18 milyard dollar qazandığına dair ehtimallar da var.Bundan əlavə, inkişaf etmiş ölkələrin istiqrazları da bahalaşacaq, çünki investorlar riskli aktivləri satmağa və etibarlı olanları almağa çalışırdılar.
Belə çıxır ki, epidemiya idarəedilən olub? Bu versiya bəzi analitiklər tərəfindən dəstəklənir, onlar iddia edirlər ki, koronavirusun yayılması haqqında məlumatlar bilərəkdən vəziyyəti idarə etmək üçün lazımlı olan istiqamətlərdə təhrif edilir.
Neft qiymətləri sərt şəkildə düşür
Buna baxmayaraq, bu, fakt olaraq qalır: bu gün bir çox əmtəə bazarları virusun təsiri altına düşüb. Virusun yayılmasından sonra sənayedə istifadə olunan metalların - misin, nikelin, alüminiumun qiymətləri, orta hesabla, 7% düşüb.
Neft bazarı elə ilk başdan təzyiq altınadadır: «Brent» markalı neftin barelinin qiyməti yanvarın əvvəlində, təxminən, 70 dollar idi, hazırda 56-55 dolara qədər düşüb. Çin dünyanın ən böyük neft idxalçısıdır və 2016-cı ildə bu məsələdə ABŞ-ı keçdikdən sonra bu ölkədə tələbat həcminin dəyişməsi dünya bazarına böyük təsir göstərə bilir. Dünya üzrə neft istehlakının, təqribən, 15%-i Çinin payına düşür. Bundan əlavə, bu ölkə neft bazarının böyüməsinin əsas hərəkətvericisidir. Belə ki, son 5 ildə qlobal neft tələbatı artımının, orta hesabla, 36%-i Çinin payına düşüb.
«Bloomberg»in hesablamasına görə, həm elektrik enerjisi istehlakını, həm də turizm xidmətlərinə tələbatı və ümumilikdə iqtisadi fəaliyyəti məhdudlaşdıran koronavirusun yayılması fonunda Çində neftə 14 milyon barel olan günlük tələbat 3 milyon barel azalıb ki, bu da istehlakın, təxminən, 20%-ni təşkil edir. Agentliyin bildirdiyinə görə, bu, 2008-2009-cu illərdəki maliyyə böhranından sonra tələbatda yaşanan ən ciddi şok və 2001-ci il sentyabrın 11-də ABŞ-da baş verən terror hadisələrindən sonra ən gözlənilməz bir çöküşdür.
«S&P Global Platts» düşünür ki, dünya üzrə neftə tələbi fevral ayında, "demək olar ki, fəlakətli" şəkildə - 2,6 milyon barel/sutka azalacaq, mart ayında isə, ən pis ssenariyə görə, daha 2 milyon barel/sutka azalacaq.
Bununla yanaşı, OPEK+ artıq koronavirusa qarşı "peyvənd" axtarmağa başlayıb. OPEK+ Texniki Komitəsi fevralın 6-da Vyanada keçirilmiş üç günlük fövqəladə iclasından sonra anlaşmadaiştirak edən ölkələrə Çin koronavirusunun təsirini aradan qaldırmaq üçün neft hasilatının azaldılması üzrə razılaşdırılmış 1,7 milyon barel/sutka göstəricisinin üzərinə daşa 600 min barel/sutka əlavə etməyi və anlaşmanı2020-ci ilin iyununa qədər uzatmağı tövsiyə edib. Düzdür, bunlar yalnız tövsiyələrdir, son qərar üçün OPEK+ Nazirlər Komitəsinin (JMMC) iclasında baxılmalıdır. JMMC-nin iclası 5-6 mart 2020-ci il tarixinə təyin edilib.
Yeri gəlmişkən, Texniki Komitənin Vyana iclasının nəticələri göstərdi ki, OPEK+ sövdələşməsinin heç də bütün iştirakçıları neft hasilatının yeni azaldılmasına getməyə hazır deyil, koronavirusun neft bazarına real mənfi təsirlərini qiymətləndirmək üçün bir az da vaxt tələb olunur.
Xüsusilə, Rusiyanın Energetika naziri Aleksandr Novak qeyd edib ki, neft bazarında indi "həddindən çox qeyri-müəyyənlik var, bəlkə də, bu, sadəcə, vahimə qorxularıdır". Nazir bildirib ki, ekspert rəylərinə görə, koronavirusun yayılması dünya üzrə orta neft tələbatının 2020-ci ildə cəmi 150-200 min barel azalmasına səbəb ola bilər.
Bu arada, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, fevral ayında koronavirusla bağlı OPEK+ nazirlərinin təjili ijlası gözlənilmir (OPEK+ nazirlərinin görüşünün martdan fevral ayının ortalarına keçirilməsi təklifləri vardı - red.). "Ancaq vəziyyət bir daha təhlil edildi və bu günə vəziyyət belədir ki, nazirlərin görüşü erkən olmayacaq, planlaşdırıldığı kimi mart ayında baş tutacaq", - deyə P.Şahbazov bildirib.
O əlavə edib ki, koronavirus üzündən neftin ucuzlaşması 10%-i keçib, lakin "indi vəziyyət sabitləşir". Onun sözlərinə görə, neft bazarındakı vəziyyət qiymətlərin müəyyən qədər bərpa olunmasına doğru dəyişir.
Azərbaycan iqtisadiyyatının immuniteti işə düşüb
Azərbaycana gəldikdə isə, koronavirusun ölkə iqtisadiyyatına təsiri yalnız dünya neft qiymətlərinin aşağı düşməsini davam etdirəcəyi təqdirdə, hiss edilə bilər, çünki bu, mütləq ölkənin ixrac gəlirlərinin həcminə təsir edəcək. Belə ki, 2020-ci il üçün büdcəsi 55 dollar/barel hesab əsasında qurulub.
Bununla belə, Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov Azərbaycan hökumətinin kənar təsirlərə qarşı ciddi işlər gördüyünü əmin edir. “Ölkənin büdcəsi neftin bir bareli üçün 55 dollar səviyyəsində hesablanıb. Bu, kənar riskləri minimuma endirən və qiymət fərqindən illik profisitə zəmanət verən yetərincə rasional bir yanaşmadır. Ölkənin valyuta ehtiyatları 52 milyard dolları keçib və güclü strateji valyuta bazası ən ciddi kənar təsirlərin qarşısını uğurla almağa hazırdır", - deyə o bildirib.
Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov da, öz tərəfindən, neftin dünya bazar qiymətlərinin aşağı düşməsi ilə bağlı 2020-ci ilin dövlət büdcəsinin parametrlərinə yenidən baxılmasına ehtiyac görmədiyini deyir.
“Neftin qiymətləri ona müxtəlif cür təsir edən bir çox amillərdən asılıdır. Düşünmürəm ki, son hadisələr fonunda biz çaxnaşmaya düşməliyik, neftin qiyməti büdcədə olduqca ehtiyatla müəyyən edilib", - deyə S.Şərifov bildirib.
“Bu gün dövlət büdcəsinin tərtib edilməsi zamanı biz daha uzunmüddətli proqnozlara əsaslanırıq. 2020-ci ilin dövlət büdcəsi neft qiymətlərinin kəskin düşməsindən sığortalanıb, çünki dövlət büdcəsinə transfertlər nəzərdə tutulub. Transfertin məbləği milli valyutada ifadə olunub, yəni dəyişmir. Qiymətin azalması prosesi uzunmüddətli olarsa, əlbəttə ki, bəzi düzəlişlər edə bilərik. Amma mən təkrar edirəm ki, indi tələsik qərarlar qəbul etməyə ehtiyac yoxdur. Bizim böyük ehtiyatlarımız var və müəyyən şok vəziyyətlərə dözə bilərik", - deyə nazir bildirib.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov da hesab edir ki, koronavirusun ölkə iqtisadiyyatına təsiri barədə narahat olmağa heç bir əsas yoxdur. “Hələ ki, hər hansı bir proqnoz vermək tezdir, baxmayaraq ki, böhran artıq bir çox ölkələrin, ilk növbədə, Asiya ölkələrinin iqtisadiyyatlarına mənfi təsir göstərib. İnanıram ki, nəticə çıxarmağa tələsmək lazım deyil. Vəziyyəti müvafiq dövlət qurumları ilə təhlil etməliyik. Artıq bütün ssenarilər işlənib hazırlanıb", - deyə nazir vurğulayıb.
Eyni zamanda müəyyən dərəcədə koronavirus Azərbaycan neftinin əsas alıcılarından olan Çinlə ixrac-idxal əməliyyatlarının səviyyəsinə təsir göstərə bilər. Həmçinin Çindən tranzit axınının azalması və Çindən Azərbaycana gələn turist sayının bir qədər azalması səbəbindən də müəyyən itkilər mümkündür.
Digər tərəfdən Rusiya Çindən meyvə və tərəvəz məhsulları idxalından imtina edərsə, bu, Azərbaycandan idxalatın, məsələn, sarımsaq, pomidor və ya xiyar idxalınınartırılması üçün yeni imkanlar açır, bu məhsullara Rusiya bazarında böyük tələbatın olması nəzərə alınmalıdır.
Bir sözlə, nə qədər pis səslənsə də, istənilən bir qlobal problem - xəstəlik, müharibə və s. həmişə iqtisadiyyata ikili təsir göstərir və itkilərlə yanaşı, qazanc üçün də əlavə imkanlar aça bilir.

The growing number of people diagnosed with the novel Chinese coronavirus also affects the businesses around the world. According to Moody's, the coronavirus pandemic could become a 'black swan', which will hit the world economy much worse than the 2008 financial crisis. "Unlike the 2008 crisis, the authorities are limited in their ability to rectify the situation," John Lonsky, Senior Economist at Moody's said.
Anti-records
Prof. Warwick McKibbin of the Australian National University told to Bloomberg that the damage caused by the coronavirus could reach $160 billion, which is 3-4 times the damage from SARS back in 2003.
Coronavirus has really scared investors. Luxury retailers, the tourism sector and casinos have been hit the hardest. S&P analysts believe that the withdrawal of investors from risky assets can inhibit the inflow of new investments, and the outflow of capital will reduce stock prices and the value of the currency. A similar situation was observed in 2002-2003, when the SARS pandemic broke out in China, but the recession ended as soon as the disease subsided.
According to analysts, the Chinese economy will suffer the most severe blow from the spread of the new coronavirus epidemic. Other countries will also suffer, which makes the economists revise their forecasts for 2020. According to experts, the epidemic may shrink the Chinese economy by 0.5-1%, hence making the global economic growth decline by at least 0.2% to 2.3% maximum at the end of 2020, and not 2.5%, as the IMF predicted. This will be the lowest increase in world GDP since the 2008 crisis.
On January 24, Dow Jones set a record for 2020, falling by more than 1% after the news of the second confirmed case of infection with a new coronavirus in the U.S. The shares of American airlines American and Delta and Las Vegas Sands Corporation (the largest casino owner) have fallen.
World Bank President David Malpass warned of an impending reduction in the forecast for global economic growth "at least in the first part of 2020." He recalled that many Chinese goods are delivered worldwide by passenger aircraft. Now, companies have to quickly adapt their supply chains to new conditions.
Advantages and disadvantages for China
In China, the virus, primarily affected transport, retail, restaurant and hotel businesses. Sharp reduction in world air traffic from China not only reduces the revenues of airlines and airports, losing passengers and traffic, but also creates problems that are more complex for companies operating in various industries.
The industry is also going through hard times - many production facilities are closed, because workers are still on the leave as requested by the authorities, and interruptions in transport make it difficult to ship goods to customers.
The plants of Toyota and Volkswagen, as well as the Airbus plant in China have suspended assembly lines for an indefinite period. World-famous companies such as Tesla, General Motors, Ford Motor, Ikea, Nike, and many others also faced a disruption in the production, supply and sales process due to the epidemic.
McDonald`s announced the closure of restaurants in five cities of China, including Wuhan, where public transport was suspended. Starbucks announced the closure of a number of coffee shops, noting that it has partnered with Chinese health services to protect its employees and customers. Fast Retailing, the owner of the Uniqlo brand, as well as the Swedish chain Hennez & Mauritz, have closed stores in several cities in China.
Facebook, Japan's Shiseido, and a number of other companies have imposed restrictions on employees visiting China unnecessarily; Nissan, Honda and Groupe PSA are evacuating employees from Wuhan.
Apple said that the spread of the virus could adversely affect its supply chain, since the assembly lines of the company are located in China.
However, there are also winners who speculate on the spread of coronavirus. These are the manufacturers of drugs, masks and gloves - stock prices of such companies have increased by an average of 10%, according to Pharmaceutical Technology.
It seems that the unfolding situation has been developed intentionally to weaken the position of China in global economy. Others claim that the novel virus made it possible for the Chinese to buy the shares of their own companies cheaply amidst the falling prices all over the world, and now the bonuses from the shares will remain inside the country. After the localisation of the epidemic, the prices of shares may rise again. There are assumptions that China has already earned $18 billion through the acquired shares. In addition, bonds of developed countries are also rising in price, as investors rushed to buy reliable assets and sell risky ones.
It turns out that the epidemic is controllable. Analysts also support this version and claim that information on the spread of coronavirus can be deliberately distorted as necessary to manage the situation.
Oil prices are down
Nevertheless, today many commodity markets have to respond to the virus. The prices of metals such as copper, nickel and aluminium fell by an average of 7% after the outbreak of the virus. The oil market has been under pressure since the outbreak too: Brent oil fell from almost $70 in early January to below $56- $55 per barrel now.
China has been the world's largest importer of oil since 2016, when it bypassed the United States. Thus, a change in demand in China can have a huge impact on the global market. China consumes about 15% of world oil production. In the past five years, China accounted for an average of 36% increase in global oil demand. Against the background of the spread of coronavirus, which limits both the consumption of electricity and the demand for tourism services and economic activity in general, the demand for oil in China has fallen from 14 million to about 3 million bps, which is about 20% of the consumption. counted Bloomberg.
According to the agency, this is the most serious shock to demand since the 2008 financial crisis and the most unexpected drop since the 9/11 events.
S&P Global Platts admits a drop in global oil demand by "almost catastrophic" 2.6 million bpd in February and 2 million bpd next month in the worst-case scenario.
Meanwhile, OPEC+ has already begun to search for its own 'vaccine' against coronavirus. On February 6, after a three-day extraordinary meeting in Vienna, the OPEC+ Technical Committee recommended that the member states reduce oil production by another 600,000 bpd from the current 1.7 million bpd and extend the restrictions until June 2020 to remove the effects of the Chinese coronavirus. These are just recommendations that the OPEC+ Ministerial Committee (JMMC) can consider for a final decision. The next JMMC meeting is scheduled for March 5-6, 2020.
By the way, the outcome of the Vienna meeting show that not all member states are ready to decrease the oil production, claiming that it takes some time to assess the negative consequences of coronavirus on the oil market.
In particular, the Russian Minister of Energy Alexander Novak noted that the oil market now has "a lot of uncertainty, perhaps due to panic fears". The Minister noted that according to experts, the spread of coronavirus could lead to an average annual decrease in world oil demand by only 150-200,000 bpd in 2020.
Meanwhile, the Azerbaijan Minister of Energy Perviz Shahbazov told reporters that OPEC+ did not plan an urgent meeting of ministers to discuss the coronavirus in February, although there were proposals to bring it forward from March to mid-February. "After reconsidering the situation, it was decided that there would be no advance meeting of the OPEC+ ministers. It will take place in March, as originally planned," P. Shahbazov said.
He added that because of the coronavirus, the decline in oil prices exceeded 10%, but "now the situation is stabilising." According to him, the situation in the oil market is changing towards some recovery in prices.
Azerbaijani economy remains immune
The influence of coronavirus on Azerbaijan's economy can be tangible only if the world oil prices continue to fall, as this will definitely affect the volume of export revenues based on $55 per barrel in the budget for 2020.
Nevertheless, Chairman of the Central Bank, Elman Rustamov, assures that the Azerbaijani government has done serious work to counter external challenges. "Azerbaijan's budget is based on the price of oil at $55 per barrel. This rational approach minimizes external risks and guarantees an annual surplus from price difference. Azerbaijan's foreign exchange reserves exceed $52 billion, and a strong strategic currency base can successfully confront the most serious external challenges," Rustamov said.
Azerbaijani Finance Minister Samir Sharifov does not think the parameters of the state budget for 2020 require changes due to lower world oil prices. "Oil price depends on many factors. I don't think that we should panic, as the oil price is set at a rather cautious level in the budget," Sharifov said. "We draft the state budget based on longer-term forecasts. The budget for 2020 is basically immune from a sharp drop in oil prices because of the transfers to the budget. The transfer amount is expressed in national currency, which means it does not change. If oil prices continue to drop in the longer term, we can make adjustments. But again, there is no need to make hasty decisions. We have large reserves and we will be able to withstand certain shock situations," the minister said.
Azerbaijani Minister of Economy Mikail Jabbarov also believes that there is no reason to worry about the impact of coronavirus on Azerbaijan's economy. "It is too early to make any forecasts, although the crisis has already had a negative impact on the economies of many countries, primarily Asian countries. I believe that we should not rush to conclusions. We must analyse the situation with the relevant government agencies. All scenarios have already been worked out," Jabbarov said.
At the same time, the virus can affect the level of export-import operations between Azerbaijan and China, which is one of the main buyers of Azerbaijani oil. Certain losses are also possible due to a reduction in transit flows from China and a slight decrease in the number of tourists from China to Azerbaijan.
On the other hand, if Russia refuses to import fruit and vegetable products from China, this opens up new opportunities for increasing supplies from Azerbaijan, for example, garlic, tomatoes, or cucumbers, given the great demand for these products on the Russian market.
Either way, any negative phenomenon of a global scale being illness, war, etc. always has a double effect on the economy and may open up additional opportunities for turning the negative effects to positive dividends, no matter how strange this may sound.