Koronavirus: Çin dünyaya qəribə bağlama göndərib
Çində koronavirusun yayılması dünya mediasının əsas xəbərinə çevrilməklə dağıdıcı yürüşünü davam edir. Ətrafında baş verən hadisələr epidemiyalar, viruslar, bioloji silahlar haqqında Amerika blokbasterlərini xatırladır. Adətən, bu blokbasterlərin sonu təsəlliverici olmur - insanlar zombiyə çevrilir, dünya apokalipsis gözləyir. Epidemiyaya qalib gəlinən, dünya birliyinin qələbəni qeyd etdiyi xoşbəxt sonluqlu həppi-end filmləri də var. Hər şeyin yaxşı olacağına ümid edən bəşəriyyət koronavirusun qarşısının alınması üçün mümkün olan hər şeyi edir ki, onun potensial artımı tükənsin və yazın gəlişi ilə sıfra düşsün.
Ancaq göstəricilər təskinlik vermir
Yoluxmuş insanların statistikası hər gün deyil, hər saat dəyişir. Dünya Səhiyyə Təşkilatının 11 fevral tarixinə məlumatına görə, artıq 40 554 nəfər 2019-nCoV virusuna yoluxub (onlardan 40 235-i Çində yaşayır). Çindən kənarda 319 yoluxma hadisəsi qeydə alınıb. Çinin Milli Səhiyyə Komissiyası təsdiqlənmiş 42 min 638 yoluxma halının olduğunu bildirib. Bütün ölkələrdə yoluxmuş insanların sayı nəzərə alınarsa, «South China Morning Post» qəzetinin yazdığına görə, yoluxanların sayı 43 103 nəfərdir. 1018 nəfər ölüb, 2 ölüm Çindən kənarda baş verib.
Qeyd etmək lazımdır ki, indi baş verən koronavirus yoluxmasının qurbanlarının sayı Çində 2002-2003-cü illərdə baş vermiş atipik pnevmoniya (SARS) epidemiyasının ölüm səviyyəsini ötüb. Onda bütün dünyada 774 nəfər ölmüşdü.
Xatırladaq ki, bu dəfə Çində pnevmoniya epidemiyası 2019-cu il dekabrın sonunda qeydə alınıb. Xəstəliyin əsas əlamətləri yüksək temperatur, öskürək, nəfəs darlığıdır. Fəsad riski xüsusilə yaşlılar arasında yüksəkdir, ölənlərin yaşı 48-dən 89-a qədər dəyişir.
Azərbaycanda vəziyyət
Qorxulu xəbərlər peyda olan kimi vəziyyətin gərginləşməsi gözlənilmədi. Dövlət aviadaşıyıcısı AzAL Bakı-Pekin-Bakı reyslərini dayandırdı. Onlar martın 8-də bərpa olunacaq. Lakin bundan öncə bütün Azərbaycan vətəndaşları, o cümlədən Türkiyə hərbçilərinin yardımı ilə Çindən təxliyə edildi. Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyevin imzaladığı “Yeni koronavirus 2019-nCoV-yə qarşı profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi haqqında” sərəncama əsasən ölkəyə bu xəstəliyə diaqnoz qoyulması üçün avadanlıq gətirilib. Onun köməyi ilə virus şübhəsi olanları yoxlamaq mümkün olub. Azərbaycana gələn insanlarda 2019-nCoV virusunun varlığı şübhə oyatdıqda, onların müvəqqəti qalması üçün xüsusi bir tibb müəssisəsi yaradılıb. İnsanların avtomobil, dəmir yolu, dəniz və hava nəqliyyatı ilə gəldiyi bütün nöqtələrdə Səhiyyə Nazirliyi və Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən bədən istiliyini məsafədə ölçmək üçün termovizorlar quraşdırılıb. Mərkəzi Gömrük Xəstəxanasının həkimi Nərgiz Kərimovanın sözlərinə görə, Azərbaycana gələn insanların ilk müayinəsi daxil olan andan dərhal sonra aparılır. Bədən istiliyi 37,2 dərəcəni keçərsə, şəxs üç dəqiqə ara verildikdən sonra yenidən yoxlanılır.
Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən digər aidiyyəti dövlət qurumları ilə müvafiq işlər gerçəkləşdirilir, habelə şəhər və rayonların gigiyena və epidemiologiya mərkəzlərinin rəhbərləri ilə məlumat mübadiləsi və lazımi tədbirlərin təşkili üzrə tədbirlər görülür. Ölkənin baş infeksionisti Cəlal Əliyevin sözlərinə görə, fövqəladə tədbirlər planı hazırlanıb. Koronaviruslu xəstələrin aşkarlanması halı üçün Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunda palatalar yaradılıb, vəba əleyhinə stansiyaya müvafiq əmrlər verilib. Fevralın 11-nə olan məlumata görə, Kliniki Tibbi Mərkəzin yoluxucu xəstəliklər şöbəsində koronavirusun qeydə alınmadığı Çin şəhərindən gəlmiş bir Azərbaycan vətəndaşı saxlanılıb. Xoşbəxtlikdən, heç bir ciddi sağlamlıq problemi aşkarlanmayıb – o, sadəcə, karantin müddəti bitənə qədər klinikada saxlanmalıdır. Çindən gələn digər vətəndaşlar fevralın 12-dək klinikada olublar.
Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin direktor müavini Afaq Əliyeva hesab edir ki, Azərbaycanda koronavirus yoluxma halı qeydə alınmasa da, vətəndaşlar ehtiyat tədbirləri görməlidirlər. “Virus qida və hava-damcı yolu ilə ötürülür. Buna görə də temperaturun yüksəlməsi, qripə bənzər simptomlar halında dərhal həkimə müraciət edilməli və laboratoriya müayinələrindən keçilməlidir. İnfeksiya riskini azaltmaq üçün əllər daha tez-tez yuyulmalıdır, yoluxmuş insanlarla yaxın təmasdan çəkinilməlidir, əlləri yumadan ağıza, buruna və gözlərə toxunmaq olmaz. Düzgün yuyulmuş əllər koronavirus da daxil olmaqla istənilən infeksiyanın yoluxma riskini azaldır. Öskürək və asqıraq zamanı ağzı cib dəsmalı və ya salfetka ilə tutmaq lazımdır. Daha sonra onları atmaq və əlləri yenidən yumaq lazımdır."
Bağlama ilə virus?
Çindən gələn bağlamaları nə etmək lazımdır? Bəlkə də, bu, Azərbaycan vətəndaşları üçün ən aktual məsələdir. İnsanlar sifariş verməyə davam edirlər, baxmayaraq ki, bir çox Çin fabrikləri elan edilmiş karantinə görə işi dayandırıblar - çinlilər işə çıxmırlar. Ancaq tanınmış Çin saytları ilə satınalma gerçəkləşdirmədən öncə bir çox insan satıcı ilə əlaqə saxlayır və bağlamanın göndərilib - göndərilməyəcəyini öyrənir. Satıcı razılıq verirsə, sifariş yerinə yetirilir. Amma bağlamanın özü ilə bir "bonus" - ölümcül xəstəlik gətirəcəyindən qorxaraq sifarişlərdən imtina edənlər də var.
İnternet toplumu virusla bağlı çox sayda internet-mem ilə doludur. Onlardan biri məşhur "Simpsonlar" cizgi serialı ilə əlaqələndirilir, serial, adətən, mövcudluğu illərində bu və ya digər şəkildə ən yeni dünya tarixinin ən əlamətdar hadisələrinin proqnozlarını verir. Koronavirus ilə bağlı da serial yenə qorxuducu şəkildə "işlədi". Demək olar ki, tam dəqiq. Bu dəfə serialın pərəstişkarlarının diqqətini «Marge in Chains»in 1993-cü ilin mayında yayımlanmış dördüncü mövsümünün 21-ci epizodu çəkdi. Orada Sprinqfildə kütləvi şəkildə ABŞ-a qrip gətirən Asiya bağlamaları gəlməyə başlayır. Düzdür, bağlamalar Çindən yox, Osakadan (Yaponiyadan) gəlirlər. Ancaq bunlar detallardır. Epizodun süjet xətlərindən birinə görə, Sprinqfildin çox sayda sakini poçt ilə Yaponiyada istehsal edilən şirəçəkən sifariş edir. Sən demə, Osakada epidemiyaya yoluxmuş işçilərdən biri konveyerdə asqırıbmış. "Tam dəqiq deyil, amma belə görünür ki, «Simpsonslar» yenə də ölümcül bir virusun başlanacağını proqnozlaşdırıblar?" – deyə «Twitter»də ehtimallarını istifadəçilərlə paylaşıblar.
Zarafat öz yerində, amma "Azərpoçt" MMC bildirir ki, koronavirusun Çindən poçt göndərişləri ilə Azərbaycana daxil olma təhlükəsi yoxdur. Ölkəyə poçt bağlamalarında gələn bütün mallar gömrük məntəqələrində yoxlanılır və beləliklə, bu virusun Azərbaycana girmək riski son dərəcə aşağıdır. Buraya həm də əlavə olunub ki, ümumiyyətlə, Çindən Azərbaycana gələn bağlamaların sayı azdır və gün ərzində, orta hesabla, 20-30-u keçmir. Bununla belə, Dünya Səhiyyə Təşkilatı bu mövzuda fikir bildirməkdən yan keçməyib: Çindən bağlama və məktublar alarkən koronavirusa yoluxmaq mümkün deyil. Son araşdırmalara görə, koronaviruslar bədəndən kənarda uzun yaşamır, buna görə, qurum bildirib ki, infeksiya riski yoxdur.
Topdansatışçılar ağlayır, turist agentlikləri gözləyir
Lakin koronavirusun yayılması ilə bu və ya digər şəkildə təsirlənən digər sahələr var. Çin sənaye və istehlak mallarının (xüsusilə elektronikanın) istehsalı üzrə hissələrin əsas qlobal təchizatçısıdır. Dünya üzrə bütün bu cür təchizatın beşdə biri, bölgə ölkələri üzrə isə, təxminən, 40%-i onun payına düşür. Çox sayda çinli işçi karantinlə bağlı evdə "oturduğuna" görə, Azərbaycanın topdansatış bazarlarının iri alıcıları və ticarətçiləri Çindən mal idxal edə bilmirlər.
"Çinə ildə ən azı üç dəfə mal almaq üçün gedirik. Yaz-yay mövsümü yaxınlaşır. İndi Çinə mal almaq üçün getməsək, böyük itkilər verəcəyik. Hə, hətta mart ayında ora getmək qorxuludur. Alternativ təchizatçılar axtarmaq lazımdır. Buna da vaxt və pul gedəcək", - deyə "Sədərək" topdansatış bazarının oyuncaq satışı üzrə ticarət nöqtəsinin sahiblərindən biri müxbirimizə bildirib. Aydındır ki, Çin mallarının iri, buna görə də qorunan azərbaycanlı alıcıları bu böhrandan kiçik və orta sahibkarlara baxanda daha rahat çıxacaqlar.
Digər tərəfdən Çin turistlərinin Azərbaycana səfərləri ya ləğv edilib, ya da qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınıb, həmçinin turizm agentliklərinin fevral və mart ayları üzrə rezervasiyaları da eyni taleyi yaşayıb. Azərbaycan Turizm Agentlikləri Assosiasiyasının Ekspertlər Şurasının üzvü Kənan Hənifəyevin fikrincə, bu, Azərbaycan turizminə ciddi ziyan vuracaq: “Çinə bizim turistlərin də səfərləri dayandırılıb, aviareyslər müəyyən müddətə təxirə salınıb. Əvvəllər səyahət etməyi planlaşdıran turistlərimiz turpaketləri geri qaytarırlar. AzAL və Çin Hava Yolları aviabiletləri cəriməsiz geri qaytarır."
Başqa ölkələrdə vəziyyət
Bu məsələdə həm yaxşı, həm də pis xəbər var. Pisindən başlayaq - virus bir ay ərzində 28 ölkəyə keçə bilib. Yaxşı xəbər isə budur ki, 11 fevral tarixindən etibarən virus yeni ölkələrə yayılmağı dayandırıb. Yeni koronavirus yoluxmasının başlaması üzündən Çinin, təxminən, 300 şirkəti, o cümlədən «Xiaomi» boş dayanmalarının nəticələrini yumşaltmaq üçün kredit vermək tələbi ilə banklara müraciət etmək məcburiyyətində qalıblar. Məcburi kreditlərin ümumi məbləği 8 milyard dolları ötüb.
Həmçinin, Çində yeni bir koronavirusun başlaması, demək olar ki, qlobal çaxnaşmaya səbəb olub. Dünya Səhiyyə Təşkilatı bunu fövqəladə hal adlandırıb, lakin bəzi mütəxəssislər bu epidemiyanın uydurma olduğunu düşünürlər. Yeni koronavirusda ölüm səviyyəsi 2-3% təşkil edir ki, bu da digər təhlükəli koronaviruslarla müqayisədə bir neçə dəfə azdır. Yoluxma miqyasına gəldikdə isə, Çinin yalnız Uhan bölgəsinin əhalisi ilə nisbətdə say çox az olduğuna görə, onu epidemiya adlandırmırlar. Yeri gəlmişkən, virusların istifadəsi və bilinməyən bir xəstəliyin ətrafında həyəcanın qəsdən artırılması bir çox ölkə hökumətləri tərəfindən dəfələrlə sınaqdan keçirilib. Dərs nümunəsi kimi, bir vaxtlar Qərbi Afrikada Ebola qızdırmasına qarşı psevdo-mübarizəyə başlamış ABŞ-ı göstərmək olar.
Kim qazandı?
Əgər buna qaldısa, Rusiyanın «Vesti» qəzetinin yazdığına görə, koronavirus ətrafındakı mövcud çaxnaşmadan aşkar faydalananlar əczaçılıq şirkətləridir. Yeri gəlmişkən, mövcud çaxnaşmanın əsas PR müştərilərinin onların olması istisna edilmir. 2009-cu ildə dünyada buna bənzər bir çaxnaşma "donuz qripi" adlandırılan xəstəliyin yayılması ilə bağlı bütün dünyanı başına götürmüşdü ki, bu xəstəlikdən ölənlərin sayı yüzə çatmadı. Ancaq bu, İsveçrənin «Roş» şirkətinin o zaman yeni xəstəliyin yeganə əlacı kimi tanıdılan dərmanı «Tamiflu»nun kütləvi reklam kampaniyasına başlamasına mane olmadı. Təsadüfi deyil ki, dərmanı tövsiyə edən Dünya Səhiyyə Təşkilatı da şirkəti dəstəkləndi. Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, bu «möcüzə» dərmanın satışından «Roş»un əldə etdiyi gəlir, təxminən, 1 milyard dollar təşkil edib və qəzetin yazdığına görə, "donuz qripi" ilə əlaqəli bu çaxnaşma şirkətin gəlirlərini 200-300% artırıb. Görünür, yaxın gələcəkdə yeni Çin koronavirusunun müalicəsi ilə bağlı da yeni ixtiralar barədə eşidəcəyik.
İstənilən halda, koronavirusla bağlı mövcud məlumat axınında, heç kimin müstəqil şəkildə iddia irəli sürməsinə və müəyyən nəticələr çıxarmasına qadağa qoyulmayıb: bu, dəhşətli bir xəstəlikdir, yoxsa dünya və maliyyə siyasətinin müəyyən aspektlərini inkişaf etdirmək üçün "taclı" bir gedişdir? Necə deyərlər, qorunanı Allah qoruyur. Hər hansı bir xəstəlikdən qorumaq üçün lazımi gigiyena və profilaktik tədbirlərə riayət etmək heç zaman artıq iş deyil.

КОРОННЫЙ ХОД, ИЛИ АПОКАЛИПСИС
Вспышка коронавируса в Китае продолжает свое разрушительное шествие, превратившись в основную новость мировых СМИ. События вокруг него напоминают американские блокбастеры об эпидемиях, вирусах, биологическом оружии, финал которых не предвещает ничего утешительного - люди превращаются в зомби, мир ждет апокалипсис. Есть фильмы и с хэппи-эндом, в которых эпидемию побеждают, мировое сообщество празднует победу. Надеясь на лучшее, человечество предпринимает все возможное, чтобы блокировать коронавирус, чтобы он исчерпал свой потенциальный рост и с приходом весны сошел на нет.
Но данные неутешительные
Статистика инфицированных меняется ежедневно, если не ежечасно. По данным ВОЗ на 11 февраля, вирусом 2019-nCoV уже заражены 40 554 человека (из них в материковом Китае 40 235). За пределами КНР зафиксировано 319 случаев заражения. Национальная комиссия по здравоохранению Китая сообщила о 42 638 подтвержденных случаях заболевания. С учетом инфицированных во всех странах число зараженных, по оценке South China Morning Post, составляет 43 103 человека.
Погибли 1018 человек, в том числе двое - за пределами материкового Китая.
Следует отметить, что ныне число жертв коронавируса превысило умерших от вспышки атипичной пневмонии (SARS) в Китае в 2002-2003 годах. Тогда во всем мире скончались 774 человека.
Напомним, что в этот раз вспышка пневмонии была зарегистрирована в Китае в конце декабря 2019 года. Ключевые симптомы заболевания - высокая температура, кашель, затрудненное дыхание. Риск осложнений особенно высок среди пожилых людей, возраст умерших - от 48 до 89 лет.
Ситуация в Азербайджане
Как только появились тревожные новости, у нас не стали ждать обострения ситуации. Государственный авиаперевозчик AZAL приостановил рейсы Баку - Пекин - Баку. Они возобновятся с 8 марта. Но перед этим из Китая были эвакуированы все граждане Азербайджана, в том числе при посредничестве турецких военных. В рамках приказа, подписанного министром здравоохранения Огтаем Ширалиевым «Об усилении профилактических мер против нового коронавируса 2019-nCoV», в страну было доставлено оборудование, диагностирующее заболевание. С его помощью стало возможным осуществлять проверку при подозрении на вирус. Заработало специальное медучреждение для временного пребывания лиц, въезжающих в Азербайджан, с подозрением на наличие 2019-nCoV. На всех пунктах, через которые проходят прибывающие автомобильным, железнодорожным, морским и воздушным транспортом, Минздрав и Госкомтаможни установили тепловизоры для измерения температуры тела на расстоянии. По словам врача Центрального таможенного госпиталя Наргиз Керимовой, первый осмотр въезжающих в Азербайджан лиц осуществляется прямо по прибытии. Если температура тела превышает 37,2 градуса, человек подвергается повторной проверке с интервалом в три минуты.
В Минздраве проводится надлежащая работа и с другими соответствующими государственными структурами, а также с руководителями центров гигиены и эпидемиологии городов и районов для обмена информацией и организации необходимых мероприятий. Как заявил главный инфекционист страны Джалал Алиев, подготовлен план чрезвычайных мероприятий. В Институте легочных заболеваний также созданы палаты на случай обнаружения больных коронавирусом, даны соответствующие распоряжения противочумной станции. По состоянию на 11 февраля, в отделении инфекционных заболеваний Клинического медцентра находился один гражданин Азербайджана, прибывший из китайского города, где не был зарегистрирован коронавирус. К счастью, серьезных проблем со здоровьем у него не выявлено - он находится в клинике до истечения срока карантина. Другие граждане, прибывшие из Китая, находились в клинике до 12 февраля.
Замдиректора Республиканского центра гигиены и эпидемиологии Афаг Алиева считает, что хотя в Азербайджане случаи коронавируса не зарегистрированы, граждане должны принять меры предосторожности. «Вирус передается через пищу и воздушно-капельным путем. Поэтому в случаях повышения температуры, гриппоподобных симптомов следует немедленно обращаться к врачам, проходить лабораторные исследования. Чтобы понизить риск инфекции, следует чаще мыть руки, избегать близкого контакта с зараженными людьми, а также не трогать рот, нос и глаза немытыми руками. Правильно вымытые руки снижают риск заражения любой инфекцией, в том числе и коронавирусом. Кашлять и чихать следует в носовой платок или салфетку, после чего их нужно выкинуть и снова помыть руки».
Вирус посылкой?
Что делать с посылками из Китая? Пожалуй, это наиболее насущный для граждан Азербайджана вопрос. Люди продолжают делать заказы, хотя многие китайские фабрики вследствие объявленного карантина стоят - китайцы не выходят на работу. Но прежде, чем совершить покупку с известных китайских сайтов, многие вначале связываются с продавцом и выясняют, будет ли посылка отправлена. И если продавец дает добро, заказ осуществляется. Хотя есть и те, кто пока воздерживается от заказов, опасаясь, что посылка привезет с собой «бонус» - смертельную болезнь.
В связи с этим интернет-сообщество наводнено многочисленными интернет-мемами. Один из них связан с известным анимационным сериалом «Симпсоны», который за годы своего существования так или иначе предсказал большинство значимых событий новейшей мировой истории. В случае с коронавирусом сериал опять «сработал» пугающе. Ну почти. На этот раз поклонники сериала обратили внимание на Marge in Chains - 21-й эпизод четвертого сезона, вышедшего в эфир в мае 1993 года. Там в Спрингфилд массово приходят азиатские посылки, принесшие в США грипп. Правда, не из Китая, а из Осаки (Япония). Но это уже детали. По одной из сюжетных линий эпизода многие жители Спрингфилда заказали по почте соковыжималки, сделанные в Японии. При этом на конвейере в уже пораженной эпидемией Осаке один из рабочих, страдавший гриппом, чихнул. «Не совсем точно, но «Симпсоны», похоже, снова предсказали вспышку смертоносного вируса?» - делятся предположениями юзеры в Twitter.
Шутки шутками, а в ООО Azərpoçt утверждают, что опасности проникновения коронавируса на территорию Азербайджана посредством почтовых посылок из Китая нет. Все товары, которые прибывают в страну в почтовых посылках, проверяются на таможенных пунктах и риск проникновения в Азербайджан этого вируса таким образом крайне низок. Здесь добавили, что в целом количество посылок, прибывающих в Азербайджан из Китая, невелико и не превышает в среднем 20-30 в день. Впрочем, и ВОЗ не преминул высказаться на эту тему: при получении посылок и писем из Китая заразиться новым коронавирусом невозможно. Согласно последним исследованиям, коронавирусы не живут долго вне организма, поэтому риска заражения нет, пояснила организация.
Оптовики плачут, турагентства ждут
Но есть и другие аспекты, на которые так или иначе влияет распространение коронавируса. Китай - ключевой мировой поставщик комплектующих для производства промышленных и потребительских товаров (особенно электроники). На него приходится примерно пятая часть всех подобных поставок в мире и около 40% - в странах региона. Вследствие того, что многие китайские рабочие «отсиживаются» в связи с карантином, крупные покупатели и торговцы азербайджанских оптовых рынков не могут привозить товары из Китая. «Мы едем в Китай за товарами, как минимум, трижды в год. Близится весенне-летний сезон. И если сейчас мы не отправимся за товаром в Китай, понесем огромные убытки. Да и ехать туда, даже в марте, страшновато. Придется искать альтернативных поставщиков. На это уйдут время и деньги», - сказал нашему корреспонденту один из владельцев торговой точки по продаже игрушек оптового рынка «Садарак». Ясно, что крупным, а значит, защищенным азербайджанским покупателям китайских товаров будет легче пережить этот кризис, нежели предпринимателям среднего и малого бизнеса.
С другой стороны, отменены или отложены на неопределенное время поездки китайских туристов в Азербайджан, равно как и резервации туркомпаний на февраль и март. По словам члена Совета экспертов Ассоциации туристических агентств Азербайджана Кянана Ханифаева, это нанесет значительный ущерб азербайджанскому туризму: «Приостановлены поездки в Китай и местных туристов, на некоторое время отложены авиарейсы. Наши туристы, которые заранее планировали поездки, возвращают турпакеты. Возврат авиабилетов без штрафов осуществляет и AZAL, и китайские авиалинии».
Ситуация в других странах
Здесь есть и плохая, и хорошая новость. Начнем с плохой - вирус за месяц сумел пробраться в 28 стран. А хорошая новость в том, что по состоянию на 11 февраля вирус перестал распространяться на новые страны. Из-за вспышки нового коронавируса порядка 300 компаний из Китая, в том числе Xiaomi, оказались вынуждены обратиться в банки с просьбой предоставить им кредит для смягчения последствий сбоев в работе. Общая сумма вынужденных займов превышает $8 млрд.
В то же время вспышка нового коронавируса в Китае уже стала причиной чуть ли не общемировой паники. ВОЗ назвал это чрезвычайной ситуацией, но некоторые эксперты придерживаются мнения о надуманности самой эпидемии. Летальность при новом коронавирусе - 2-3%, что в разы меньше по сравнению с другими опасными коронавирусами, говорят международные эксперты. Что касается масштабов вспышки, они ее не называют эпидемией, считая, что цифры эти небольшие, даже по отношению к населению только Уханьского региона Китая. Кстати, использование вирусов и намеренное нагнетание истерии вокруг неизвестной болячки уже не раз было опробовано правительствами многих стран. Хрестоматийный пример - США, взявшиеся в свое время за псевдоборьбу с лихорадкой Эбола в Западной Африке.
Кто выиграл?
Но если это так, очевидными выгодоприобретателями от нынешней истерии вокруг коронавируса оказываются фармацевтические компании, предполагает российская газета «Версия». Не исключено, кстати, что именно они и являются главными пиар-заказчиками нынешней истерии. В 2009 году в мире нагнеталась похожая истерия, связанная с распространением так называемого свиного гриппа, жертвами которого тогда стали всего несколько десятков человек. Это, впрочем, не помешало швейцарской компании «Рош» начать массивную рекламную кампанию собственного препарата Tamiflu, объявленного тогда единственной панацеей от новой болячки. Примечательно, что фарму тогда поддержали в ВОЗ, рекомендовав препарат. По экспертным оценкам, доходы «Рош» от продаж чудо-препарата составили около $1 млрд. А вся истерия вокруг свиного гриппа увеличила доходы фармы на 200-300%, пишет газета. И, судя по всему, о новых разработках в области лечения китайского коронавируса мы услышим в самое ближайшее время.
Так или иначе, в нынешнем информационном потоке относительно коронавируса никому не запрещено самостоятельно прикидывать и делать определенные выводы: что это - страшная болезнь или «коронный» ход для продвижения определенных аспектов мировой и финансовой политики? Но, как говорится, береженого бог бережет. И необходимые гигиеническо-профилактические меры, чтобы обезопасить себя от любого заболевания, не будут лишними.