«ORDUDA TƏMİZLƏMƏ» - VERSİYA 3.0
Paşinyan güc strukturlarında səliqə-sahman yaradır, yoxsa hərbi çevriliş təhlükəsini aradan qaldırmağa çalışır?
Ermənistanın siyasi həyatında «ordu məsələsi» yenidən gündəmə çevrilib. Ermənistan silahlı qüvvələrində baş verən son hərbçi ölümləri Nikol Paşinyanı xüsusi iclas keçirməyə vadar edib. Məsələ ondadır ki, ilin əvvəlindən indiyədək Ermənistan ordusunun 13 əsgəri qeyri-döyüş şəraitində dünyasını dəyişib. Hər bir halda, ordu məsələsi hər zaman qaynar mövzudur. Xüsusilə, söhbət müharibə şəraitində olan ölkədən gedirsə…
Artıq isti izlərlə ölkənin kifayət qədər yüksəkrütbəli hərbçiləri istefaya göndərilib. Baş nazir Nikol Paşinyanın iclasdan sonra verdiyi təqdimat əsasında Ermənistan prezidenti Armen Sarqsyan, Artur Baqdasaryanı Müdafiə Nazirliyi Hərbi Polisinin rəisi vəzifəsindən azad edib. Prezident Aleksan Aleksanyanın Ermənistan silahlı qüvvələrinin Mənəvi-Psixoloji Təminatı İdarəsinin rəhbəri vəzifəsindən azad olunması haqqında da sərəncamimzalayıb.
Yalnız bu fakt Qarabağın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazi olduğu faktını bir daha təsdiqləyir. Hər halda, ölkədəki son hadisələrlə bağlı xəbərləri izləyən hər bir kəs bir faktın şahididir: dünyasını dəyişmiş əsgərlərin əksəriyyəti Qarabağda – Azərbaycanın işğal olunmuş ərazisində ölüb. Halbuki Paşinyan Münhendə cəmi bir neçə gün əvvəl iflasa uğradığı debatda Qarabağda «Ermənistan qoşunlarının olmadığını» iddia edirdi. İndi Dağlıq Qarabağdakı əsgər ölümlərinə görə Ermənistan Müdafiə Nazirliyində kadrlara «hücum olunursa», şərhə ehtiyac qalmır.
Ordu qanunları, yoxsa həbsxana qaydaları?
Narahatlığa səbəb olan bu sualdan Ermənistanın özündə yan keçməyə çalışırlar. Lakin Ermənistandan olan əsgərlərin Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarındakı statusu məsələsi yeganə incə məsələ deyil. Bu dərəcədə silsilə əsgər ölümləri fonunda «dedovşina» söhbətləri, Ermənistan silahlı qüvvələrində «ağlar» və «qaralar»ın olduğu haqda deyilənlər, «qarabağlılar»la «yerevanlılar» arasında qarşıdurma haqda danışılanlar vəziyyətə tam fərqli çalar qatıb. Bütün bu deyilənlərin fonunda Hərbi Prokurorluq baş verənlərin intihar olduğunu deyirsə, dünyasını dəyişmiş əsgərlərin yaxınları qətldən danışır. Üstəlik, onlar etiraz olaraq, ölmüş əsgərlərin cəsədini tabuta qoyaraq İrəvana aparır. Dünyasını dəyişmiş əsgərlərin yaxınlarını qəbul etmək məcburiyyətində qalan müdafiə naziri David Tonoyan isə vəziyyəti güclə idarə edir. Vəziyyət o həddə çatıb ki, Nikol Paşinyan parlamentin tribunasından cəmiyyətdə, o cümlədən orduda «kriminal submədəniyyət»in olduğunu etiraf etmək məcburiyyətində qalıb. Baş nazirin fikrini əsaslandırmaq üçün gətirdiyi misal isə həm gülməlidir, həm də ağlamalı. O, deyib ki, «bəzi hərbçilərimiz paltaryuyan maşında alt paltarlarının başqalarına aid geyimlərlə birgə yuyulmasını təhqir hesab edir». Həqiqətən, dəhşətlidir!
Bu yerdə erməni ekspertlərə bir məqamı xatırlatmaq lazımdır: ordunun mənəviyyatını ən çox pozan amil işğalçı müharibə və soyğunçuluqdur. Ermənistan silahlı qüvvələrisə 90-cı illərin əvvəllərində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində məhz bununla məşğul olub – mülki əhaliyə qarşı talanlar, amansız etnik təmizləmə. Ordunun hazırkı rəhbərliyi məhz o dövrün səhra komandirlərindən formalaşıb. Ermənistan ordusunda həbsxana qaydalarının hökmranlıq etdiyi, əsgərlərin təhqir olunduğu, zorakılıqlara məruz qaldığı, zabitlərinsə öz aralarında maşınlarına, mühafizəçilərinin sayına görə yarışdığı haqda illərdir danışılır. Belə mənfi xəbərlər yalnız vaxtilə məlum 366-cı alayda batalyon komandiri olmuş, Xocalı soyqırımında iştirak etmiş Seyran Ohanyanın müdafiə naziri təyin olunmasından sonra kəsilmişdi – o, «orduya qara yaxılmasına» imkan verməyəcəyini bildirmişdi. Bəs, bu, silahlı qüvvələrdə hər şeyin qaydaya düşdüyü anlamına gəlirdimi? Hər halda, 2010-cu illərdə hərbçi yoldaşları tərəfindən qətlə yetirilən erməni əsgərlərin ölümünü dərhal «Azərbaycan tərəfinin atəşkəsi pozmasının nəticəsi» kimi qələmə verirdilər.
Klanların savaşı
Lakin Paşinyan, özünün də etiraf etdiyi kriminal submədəniyyətdən, «dedovşina», nizamnaməyə zidd əməllər nəticəsində əsgərlərin dünyasını dəyişməsindən o qədər də narahat deyil. Bu faciəvi hadisələr onun üçün orduda «3.0 versiyalı təmizləmə» aparmaq üçün bəhanədir. Və burada məqsəd ordunun sağlamlaşdırılması yox… klassik hərbi çevriliş riskindən qurtulmaqdır. Məhz bu məqsədlə Paşinyan daha nüfuzlu və özü üçün daha təhlükəli şəxsləri silahlı qüvvələrdən kənarlaşdırır.
Bu yerdə bir qədər keçmişə getməyə ehtiyac var. Əslində, ordu siyasətə qarışmamalıdır. Lakin Ermənistanın öz qaydaları var. Ölkənin birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan hakimiyyətdən 1997-1998-ci illərdə müdafiə naziri Vazgen Sarqsyanın (1999-cu ildə onun özü parlamentdə törədilmiş terror aktının qurbanı olub) da yaxından iştirak etdiyi «örtülü çevriliş» nəticəsində kənarlaşdırılıb.
2008-ci il martın 1-də İrəvan küçələrində mitinqçilərin güllələnməsi zamanı da məhz ordudan, daha dəqiq desək, paytaxta Qarabağdan gətirilmiş ordu hissələrindən istifadə olunub. Məlum olduğu kimi, həmin hadisələr zamanı 10 nəfər həlak olmuşdu.
Nəhayət, Nikol Paşinyan onun özünün «kabab inqilabı»nın baş tutmasında sülhməramlı briqadanın əsgər və zabitlərinin hansı rolu oynadığını yaxşı bilir – proseslərin həlledici məqamında həmin qüvvələr mitinqçilərin tərəfinə keçmişdilər. Lakin «sülhməramlı»ların bu davranışı qaydadan çox istisnadır.
Bu gün Ermənistan ordusunun rəhbərliyi əsasən devrilmiş «Qarabağ klanı»na aid şəxslərdən ibarətdir. Paşinyan hakimiyyətə gələr-gəlməz, ordu rəhbərliyinə ilk «hücum»unu, başqa sözlə, «təmizləmə 1.0» versiyasını gerçəkləşdirmişdi. O zaman bir sıra sabiq və iş başında olan hərbi məmur 2008-ci ilin 1 mart hadisələrinə aidiyyəti olmaqda təqsirləndirilirdi. Həmin günlərdə KTMT-nin baş katibi olan Yuri Xaçaturov belə, hədəfə alınmışdı. Lakin yeni hakimiyyət prosesi məntiqi sonluğuna, yəni məhkəməyədək aparıb çıxara bilmədi.
Bir müddət sonra «orduda təmizləmə - versiya 2.0» başlayıb. Generalitetə növbəti hücum dalğası orduda korrupsiya ilə mübarizə adı altında aparılıb. Həmin günlərin ən səs-küylü epizodu general Manvel Qriqoryanın həbsi sayıla bilər. Həbs olunan generalın dəbdəbəli villaları, şəxsi zooparkı, qızıl tapançaları, oğurluq mülkiyyəti, hətta şəxsi təcili tibbi yardım maşını, hərbçilərə aid külli miqdarda alt geyimi, konservləşdirilmiş ət, tualet kağızı, hətta dəfn əklilləri (!) bütün dünyaya nümayiş etdirilmişdi. Lakin bu dəfə də proses məntiqi sonluğuna, yəni məhkəməyə çatmayıb: «tuşonka Manvel»in müdafiəçiləri onun barəsində həbs qəti-imkan tədbirinin dəyişdirilməsinə nail olublar. Erməni zabitlər Paşinyanı orduda həddindən artıq gərgin, əsəbi vəziyyət yaratmaqda ittiham edir. İstənilən halda, generalitetə ikinci hücum da «dondurulub». Bundan başqa, N.Paşinyan əsgərlərin qidalanması, alt geyimilə və şəxsi gigiyena maddələrilə bağlı problemi də çözə bilməyib.
Nəhayət, Nikol Paşinyan «orduda təmizləmə - 3.0 versiyası»nın tətbiqinə başlayıb. Lakin bu dəfə vəziyyət tam fərqlidir. Baş nazirin generalitetlə münasibətlərində gərginlik pik həddə çatıb. Üstəlik, artıq onun əvvəlki populyarlığı da qalmayıb. «Qarabağ klanı»nın qiyama hazırlaşdığı az qala tam aşkardır. Nəhayət, Paşinyan İrəvan-Moskva münasibətlərini də əməlli-başlı korlayıb. Ermənistanda isə ordu məlum səbəblərdən ruspərəst istehkam sayılır. Baş nazir bu dəfə əsas kimi, ilk baxışdan «qələbəyə zəmanət verən» ordudaxili özbaşınalıq mövzusunu seçsə də, ictimai rəyin sonda onu deyil, generaliteti dəstəkləməyəcəyinə zəmanət yoxdur. Hər halda, ordudakı qalmaqal fonunda Paşinyanı ölkədə nifrət atmosferi yaratmaqda günahlandırırlar və məhz bu atmosferin silahlı qüvvələrə də sirayət etdiyini bildirirlər. Üstəlik, o, artıq az qala 2 ildir ki, ölkəyə rəhbərlik edir. Əgər indi orduda əsgər ölümü halları artıbsa, buna görə məsuliyyət, ilk növbədə, Paşinyanın üzərinə düşmürmü? Beləliklə, generalitetə növbəti hücumunda uğurla bitmək şansı azdır. Əvəzində, ölkədə hərbi qiyamın baş vermə ehtimalı getdikcə artır.
İstənilən halda, hərbçilərə qarşı növbəti kampaniyanın orduda vəziyyəti yaxşılaşdırmayacağına, onun döyüş qabiliyyətini artırmayacağına heç bir şübhə yoxdur. Ermənistan hərbi reytinqlərdə, onsuz da, Azərbaycandan onlarla punkt geri qalır. Azərbaycanla davam edən münaqişə və İrəvanın danışıqlar prosesində nümayiş etdirdiyi qeyri-konstruktiv mövqe fonunda bütün yaşananlar tam fərqli istiqamət alır.

Is Nikol Pashinyan restoring order in the power structures of Armenia or is he trying to neutralise the threat of a military coup?
Situation in the Armenian army becomes dominant in the political life of the country once again. Nikol Pashinyan held a meeting after the news about deaths of Armenian soldiers—13 cases in non-combat conditions since the beginning of 2020. Army has always been a hot topic, especially in a warring country.
A number of high ranking military officials have already been dismissed after preliminary investigation. Following the meeting and on the proposal of Prime Minister Pashinyan, Armenian President Armen Sargsyan signed a decree on dismissing Arthur Baghdasaryan, the head of Military Police of the Armenian Ministry of Defense. He also signed a decree on dismissing Aleksan Aleksanyan, the head of Moral and Psychological Support Department of the Armed Forces of Armenia.
These facts are enough to prove that Armenia occupied Karabakh, as the majority of soldiers died in Karabakh, in the occupied lands of Azerbaijan, although at the Munich Security Conference, Pashinyan said that "there are no Armenian troops in Karabakh." If the deaths of soldiers in Nagorno-Karabakh caused a series of dismissals in the Armenian Ministry of Defense, comments are unnecessary.
Military or prison laws?
Armenians prefer not to touch this uncomfortable question. But the status of soldiers from Armenia in the occupied Azerbaijani lands is not the only delicate circumstance. Against the backdrop of such an impressive series of soldier deaths, talk about hazing, that there are “blacks” and “whites” in the Armenian armed forces, about the skirmishes between “Karabakh” and “Yerevan” got a different price and different reading. Especially when the military prosecutor’s office considers the death of the soldiers to be suicide, and their relatives talk about the murder and the coffin with the body of the killed soldier is carried in protest to Yerevan. And the Minister of Defense, David Tonoyan, has to accept the deputation of relatives and hardly resolve the situation. It got to the point that Nikol Pashinyan from the rostrum of the parliament was forced to admit the existence of a “criminal subculture” in society, including in the army, and gave an example after which it is not even clear whether you need to laugh or cry. According to Pashinyan, “some of our servicemen consider it offensive if someone else’s is washed in the washing machine along with their laundry.” In fact, there is something to be terrified of.
Here, of course, Armenian experts should be reminded that nothing corrupts the army as much as an aggressive war and looting. In the early nineties, Armenian armed forces were engaged in plundering the seized Azerbaijani lands along with brutal ethnic cleansing. Incidentally, the incumbent military leaders of Armenia are from among the field commanders of that war.
Rumours about the prison laws in the Armenian army, bullied and extorted soldiers and so on emerged at the end of the 2000s. After Seyran Ohanyan, former commander of one of the battalions of the infamous 366th regiment and accomplice of the Khojaly genocide, became the Minister of Defence and stated that he would not tolerate any negative comment about the Armenian army, the flow of negative comments seized indeed. But whether the army has become more orderly and disciplined is an open question. Anyway, in the 2010s, soldiers killed by their mates as a result of hazing were recorded as victims of “ceasefire violation” by Azerbaijan.
Clan wars
However, Nikol Pashinyan does not seem concerned about this very criminal subculture and the deaths of soldiers as a result of hazing. Tragic incidents for him is an occasion to begin the purge in the army, for the third time. And not so much to improve the situation in the army as to avoid the risk of a classic military coup and remove even the most powerful and dangerous rivals.
It needs a little retrospective. The army is not supposed to intervene in politics. But Armenia has its own rules. The first President of Armenia Levon Ter-Petrosyan was ousted in 1997-1998 with the close participation of Armenian Minister of Defense Vazgen Sargsyan (in 1999 he will be the victim of a parliamentary attack). It was the army, or rather, the army units thrown from Karabakh, that were the main active force in the shooting of protesters in the streets of Yerevan on March 1, 2008, claiming the lives of ten people. Finally, Nikol Pashinyan, understands the role the soldiers and officers of the Armenian peacekeeping brigade played in the success of his own “barbecue revolution,” which joined the protesters at the decisive moment.
But such a position of "peacekeepers" is more an exception than a rule. The army elite in Armenia consisted and consists largely of representatives of the ousted Karabakh clan. As soon as he came to power, Pashinyan launched the first attack on the top army officials, i.e. Army Purge v1.0, accusing several former and current senior army officials of involvement in the events of March 1, 2008. Even the then acting Secretary General of the Collective Security Treaty Organization, Yuri Khachaturov, could not escape allegations. But Pashinyan failed to bring the case to its logical conclusion, to the court that is.
This was followed by Army Purge v2.0—a new attack on generals, this time under the pretense of the fight against corruption. The most high-profile episode here was the arrest of General Manvel Grigoryan with a demonstration of his chic mansions, a private zoo, gold pistols and stolen property, including an ambulance, a large number of underwear, cans with stew, toilet paper and even a funeral wreath (!) supposed to be handed over to soldiers. But the whole process ended with nothing: Pashinyan failed to bring the case to court again, as the defenders of Grigoryan have managed to release the infamous general from custody. Armenian officers accuse Pashinyan of creating too nervous a situation in the army. Either way, the second attack on the generals was also unsuccessful. Moreover, Nikol Pashinyan failed to solve the issue of feeding the soldiers and providing them with underwear and personal hygiene items.
And now Nikol Pashinyan begins the next army purge, version 3.0. But now he has to act in a different situation. His relations with local generals are tense; Pashinyan is no longer popular among them. The Karabakh clan is almost openly prepping for a rebellion. Finally, Pashinyan seriously spoiled Yerevan’s relations with Moscow, given that the army in Armenia has traditionally been considered a pro-Russian bastion. Although is trying to benefit from the existing situation in the army, it is also possible that the Armenian society supports the generals but not him. Indeed, amidst the army scandal, Pashinyan is accused of creating the atmosphere of hatred in Armenia, which also affected the army. Plus, Pashinyan may also be accused of the deaths of soldiers in the army, as he has been the prime minister of the country for almost two years now. In a word, the chances of success of the next attack on the generals are even less, and the risk of direct military rebellion is much greater.
Pashinyan’s next campaign on the military certainly will not improve the situation in the army and will not increase its combat effectiveness. Armenia largely lags behind Azerbaijan in military ratings. Given the ongoing conflict with Azerbaijan and the unconstructive position of Yerevan in the negotiations, the cost he is going to pay in the ongoing situation may become different.