«ORDUDA TƏMİZLƏMƏ» - VERSİYA 3.0
Paşinyan güc strukturlarında səliqə-sahman yaradır, yoxsa hərbi çevriliş təhlükəsini aradan qaldırmağa çalışır?
Ermənistanın siyasi həyatında «ordu məsələsi» yenidən gündəmə çevrilib. Ermənistan silahlı qüvvələrində baş verən son hərbçi ölümləri Nikol Paşinyanı xüsusi iclas keçirməyə vadar edib. Məsələ ondadır ki, ilin əvvəlindən indiyədək Ermənistan ordusunun 13 əsgəri qeyri-döyüş şəraitində dünyasını dəyişib. Hər bir halda, ordu məsələsi hər zaman qaynar mövzudur. Xüsusilə, söhbət müharibə şəraitində olan ölkədən gedirsə…
Artıq isti izlərlə ölkənin kifayət qədər yüksəkrütbəli hərbçiləri istefaya göndərilib. Baş nazir Nikol Paşinyanın iclasdan sonra verdiyi təqdimat əsasında Ermənistan prezidenti Armen Sarqsyan, Artur Baqdasaryanı Müdafiə Nazirliyi Hərbi Polisinin rəisi vəzifəsindən azad edib. Prezident Aleksan Aleksanyanın Ermənistan silahlı qüvvələrinin Mənəvi-Psixoloji Təminatı İdarəsinin rəhbəri vəzifəsindən azad olunması haqqında da sərəncamimzalayıb.
Yalnız bu fakt Qarabağın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazi olduğu faktını bir daha təsdiqləyir. Hər halda, ölkədəki son hadisələrlə bağlı xəbərləri izləyən hər bir kəs bir faktın şahididir: dünyasını dəyişmiş əsgərlərin əksəriyyəti Qarabağda – Azərbaycanın işğal olunmuş ərazisində ölüb. Halbuki Paşinyan Münhendə cəmi bir neçə gün əvvəl iflasa uğradığı debatda Qarabağda «Ermənistan qoşunlarının olmadığını» iddia edirdi. İndi Dağlıq Qarabağdakı əsgər ölümlərinə görə Ermənistan Müdafiə Nazirliyində kadrlara «hücum olunursa», şərhə ehtiyac qalmır.
Ordu qanunları, yoxsa həbsxana qaydaları?
Narahatlığa səbəb olan bu sualdan Ermənistanın özündə yan keçməyə çalışırlar. Lakin Ermənistandan olan əsgərlərin Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarındakı statusu məsələsi yeganə incə məsələ deyil. Bu dərəcədə silsilə əsgər ölümləri fonunda «dedovşina» söhbətləri, Ermənistan silahlı qüvvələrində «ağlar» və «qaralar»ın olduğu haqda deyilənlər, «qarabağlılar»la «yerevanlılar» arasında qarşıdurma haqda danışılanlar vəziyyətə tam fərqli çalar qatıb. Bütün bu deyilənlərin fonunda Hərbi Prokurorluq baş verənlərin intihar olduğunu deyirsə, dünyasını dəyişmiş əsgərlərin yaxınları qətldən danışır. Üstəlik, onlar etiraz olaraq, ölmüş əsgərlərin cəsədini tabuta qoyaraq İrəvana aparır. Dünyasını dəyişmiş əsgərlərin yaxınlarını qəbul etmək məcburiyyətində qalan müdafiə naziri David Tonoyan isə vəziyyəti güclə idarə edir. Vəziyyət o həddə çatıb ki, Nikol Paşinyan parlamentin tribunasından cəmiyyətdə, o cümlədən orduda «kriminal submədəniyyət»in olduğunu etiraf etmək məcburiyyətində qalıb. Baş nazirin fikrini əsaslandırmaq üçün gətirdiyi misal isə həm gülməlidir, həm də ağlamalı. O, deyib ki, «bəzi hərbçilərimiz paltaryuyan maşında alt paltarlarının başqalarına aid geyimlərlə birgə yuyulmasını təhqir hesab edir». Həqiqətən, dəhşətlidir!
Bu yerdə erməni ekspertlərə bir məqamı xatırlatmaq lazımdır: ordunun mənəviyyatını ən çox pozan amil işğalçı müharibə və soyğunçuluqdur. Ermənistan silahlı qüvvələrisə 90-cı illərin əvvəllərində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində məhz bununla məşğul olub – mülki əhaliyə qarşı talanlar, amansız etnik təmizləmə. Ordunun hazırkı rəhbərliyi məhz o dövrün səhra komandirlərindən formalaşıb. Ermənistan ordusunda həbsxana qaydalarının hökmranlıq etdiyi, əsgərlərin təhqir olunduğu, zorakılıqlara məruz qaldığı, zabitlərinsə öz aralarında maşınlarına, mühafizəçilərinin sayına görə yarışdığı haqda illərdir danışılır. Belə mənfi xəbərlər yalnız vaxtilə məlum 366-cı alayda batalyon komandiri olmuş, Xocalı soyqırımında iştirak etmiş Seyran Ohanyanın müdafiə naziri təyin olunmasından sonra kəsilmişdi – o, «orduya qara yaxılmasına» imkan verməyəcəyini bildirmişdi. Bəs, bu, silahlı qüvvələrdə hər şeyin qaydaya düşdüyü anlamına gəlirdimi? Hər halda, 2010-cu illərdə hərbçi yoldaşları tərəfindən qətlə yetirilən erməni əsgərlərin ölümünü dərhal «Azərbaycan tərəfinin atəşkəsi pozmasının nəticəsi» kimi qələmə verirdilər.
Klanların savaşı
Lakin Paşinyan, özünün də etiraf etdiyi kriminal submədəniyyətdən, «dedovşina», nizamnaməyə zidd əməllər nəticəsində əsgərlərin dünyasını dəyişməsindən o qədər də narahat deyil. Bu faciəvi hadisələr onun üçün orduda «3.0 versiyalı təmizləmə» aparmaq üçün bəhanədir. Və burada məqsəd ordunun sağlamlaşdırılması yox… klassik hərbi çevriliş riskindən qurtulmaqdır. Məhz bu məqsədlə Paşinyan daha nüfuzlu və özü üçün daha təhlükəli şəxsləri silahlı qüvvələrdən kənarlaşdırır.
Bu yerdə bir qədər keçmişə getməyə ehtiyac var. Əslində, ordu siyasətə qarışmamalıdır. Lakin Ermənistanın öz qaydaları var. Ölkənin birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan hakimiyyətdən 1997-1998-ci illərdə müdafiə naziri Vazgen Sarqsyanın (1999-cu ildə onun özü parlamentdə törədilmiş terror aktının qurbanı olub) da yaxından iştirak etdiyi «örtülü çevriliş» nəticəsində kənarlaşdırılıb.
2008-ci il martın 1-də İrəvan küçələrində mitinqçilərin güllələnməsi zamanı da məhz ordudan, daha dəqiq desək, paytaxta Qarabağdan gətirilmiş ordu hissələrindən istifadə olunub. Məlum olduğu kimi, həmin hadisələr zamanı 10 nəfər həlak olmuşdu.
Nəhayət, Nikol Paşinyan onun özünün «kabab inqilabı»nın baş tutmasında sülhməramlı briqadanın əsgər və zabitlərinin hansı rolu oynadığını yaxşı bilir – proseslərin həlledici məqamında həmin qüvvələr mitinqçilərin tərəfinə keçmişdilər. Lakin «sülhməramlı»ların bu davranışı qaydadan çox istisnadır.
Bu gün Ermənistan ordusunun rəhbərliyi əsasən devrilmiş «Qarabağ klanı»na aid şəxslərdən ibarətdir. Paşinyan hakimiyyətə gələr-gəlməz, ordu rəhbərliyinə ilk «hücum»unu, başqa sözlə, «təmizləmə 1.0» versiyasını gerçəkləşdirmişdi. O zaman bir sıra sabiq və iş başında olan hərbi məmur 2008-ci ilin 1 mart hadisələrinə aidiyyəti olmaqda təqsirləndirilirdi. Həmin günlərdə KTMT-nin baş katibi olan Yuri Xaçaturov belə, hədəfə alınmışdı. Lakin yeni hakimiyyət prosesi məntiqi sonluğuna, yəni məhkəməyədək aparıb çıxara bilmədi.
Bir müddət sonra «orduda təmizləmə - versiya 2.0» başlayıb. Generalitetə növbəti hücum dalğası orduda korrupsiya ilə mübarizə adı altında aparılıb. Həmin günlərin ən səs-küylü epizodu general Manvel Qriqoryanın həbsi sayıla bilər. Həbs olunan generalın dəbdəbəli villaları, şəxsi zooparkı, qızıl tapançaları, oğurluq mülkiyyəti, hətta şəxsi təcili tibbi yardım maşını, hərbçilərə aid külli miqdarda alt geyimi, konservləşdirilmiş ət, tualet kağızı, hətta dəfn əklilləri (!) bütün dünyaya nümayiş etdirilmişdi. Lakin bu dəfə də proses məntiqi sonluğuna, yəni məhkəməyə çatmayıb: «tuşonka Manvel»in müdafiəçiləri onun barəsində həbs qəti-imkan tədbirinin dəyişdirilməsinə nail olublar. Erməni zabitlər Paşinyanı orduda həddindən artıq gərgin, əsəbi vəziyyət yaratmaqda ittiham edir. İstənilən halda, generalitetə ikinci hücum da «dondurulub». Bundan başqa, N.Paşinyan əsgərlərin qidalanması, alt geyimilə və şəxsi gigiyena maddələrilə bağlı problemi də çözə bilməyib.
Nəhayət, Nikol Paşinyan «orduda təmizləmə - 3.0 versiyası»nın tətbiqinə başlayıb. Lakin bu dəfə vəziyyət tam fərqlidir. Baş nazirin generalitetlə münasibətlərində gərginlik pik həddə çatıb. Üstəlik, artıq onun əvvəlki populyarlığı da qalmayıb. «Qarabağ klanı»nın qiyama hazırlaşdığı az qala tam aşkardır. Nəhayət, Paşinyan İrəvan-Moskva münasibətlərini də əməlli-başlı korlayıb. Ermənistanda isə ordu məlum səbəblərdən ruspərəst istehkam sayılır. Baş nazir bu dəfə əsas kimi, ilk baxışdan «qələbəyə zəmanət verən» ordudaxili özbaşınalıq mövzusunu seçsə də, ictimai rəyin sonda onu deyil, generaliteti dəstəkləməyəcəyinə zəmanət yoxdur. Hər halda, ordudakı qalmaqal fonunda Paşinyanı ölkədə nifrət atmosferi yaratmaqda günahlandırırlar və məhz bu atmosferin silahlı qüvvələrə də sirayət etdiyini bildirirlər. Üstəlik, o, artıq az qala 2 ildir ki, ölkəyə rəhbərlik edir. Əgər indi orduda əsgər ölümü halları artıbsa, buna görə məsuliyyət, ilk növbədə, Paşinyanın üzərinə düşmürmü? Beləliklə, generalitetə növbəti hücumunda uğurla bitmək şansı azdır. Əvəzində, ölkədə hərbi qiyamın baş vermə ehtimalı getdikcə artır.
İstənilən halda, hərbçilərə qarşı növbəti kampaniyanın orduda vəziyyəti yaxşılaşdırmayacağına, onun döyüş qabiliyyətini artırmayacağına heç bir şübhə yoxdur. Ermənistan hərbi reytinqlərdə, onsuz da, Azərbaycandan onlarla punkt geri qalır. Azərbaycanla davam edən münaqişə və İrəvanın danışıqlar prosesində nümayiş etdirdiyi qeyri-konstruktiv mövqe fonunda bütün yaşananlar tam fərqli istiqamət alır.

«АРМЕЙСКАЯ ЧИСТКА» В ВЕРСИИ 3.0
Никол Пашинян наводит порядок в силовых структурах Армении или пытается нейтрализовать угрозу военного переворота?
«Армейская тема» вновь становится доминирующей в политической жизни Армении. Никол Пашинян провел совещание в связи с последними случаями гибели армянских военнослужащих. C начала года здесь зафиксировано 13 случаев гибели солдат в небоевых условиях. Армия - всегда горячая тема, а уж если она призывная, да еще в воюющей стране, тем более.
Уже по горячим следам в Армении были отправлены в отставку весьма высокие военные чины. По итогам совещания и по представлению премьер-министра Пашиняна президент Армении Армен Саркисян подписал указ об освобождении Артура Багдасаряна с должности начальника военной полиции Минобороны Армении. Он также подписал указ об освобождении Алексана Алексаняна с должности начальника управления морально-психологического обеспечения вооруженных сил Армении.
Уже одно это - доказательство, что в Карабахе имеет место именно оккупация со стороны Армении. Все, кто следил за новостями, заметили: солдаты погибали, по большей части, в Карабахе - то есть на оккупированных азербайджанских землях. Там, где, как уверял Пашинян совсем недавно в ходе провальных для себя дебатов в Мюнхене, «нет войск Армении». И если после гибели солдат в Нагорном Карабахе следует «кадровый разгром» в Минобороны Армении, комментарии излишни.
Законы армии или зоны?
Правда, этот неудобный вопрос в самой Армении предпочитают обходить. Но статус солдат из Армении на оккупированных азербайджанских землях - не единственное щекотливое обстоятельство. На фоне столь впечатляющей серии солдатских смертей разговоры о дедовщине, о том, что в армянских вооруженных силах есть «черные» и «белые», о стычках между «карабахцами» и «ереванцами» приобрели другую цену и другое прочтение. Особенно когда военная прокуратура считает гибель солдат самоубийством, а их родственники говорят об убийстве и гроб с телом убитого солдата в качестве протеста несут в Ереван. А министру обороны Давиду Тонояну приходится принимать депутацию родственников и с трудом разруливать ситуацию. Дошло до того, что Никол Пашинян с трибуны парламента был вынужден признать существование в обществе, в том числе и в армии, «криминальной субкультуры» и привел пример, после которого не совсем даже понятно, смеяться надо или плакать. По словам Пашиняна, «некоторые наши военнослужащие считают оскорбительным, если в стиральной машине одновременно с их бельем стирается и чужое». В самом деле, есть от чего прийти в ужас.
Здесь, конечно, армянским экспертам надо бы напомнить: ничего не разлагает армию так сильно, как захватническая война и мародерство. А армянские вооруженные структуры в начале девяностых занимались на захваченных азербайджанских землях как раз грабежом мирного населения - попутно с жестокими этническими чистками.  И именно из среды полевых командиров той войны и выдвинулись нынешние армянские военачальники.
О том, что в армянской армии царят нравы зоны, солдаты подвергаются издевательствам и вымогательству, а офицеры соревнуются между собой в длине кавалькады джипов с охраной, в Армении заговорили еще в конце нулевых. После того как пост министра обороны занял Сейран Оганян, в прошлом командир одного из батальонов печально известного 366-го полка и соучастник Ходжалинского геноцида, и заявил, что не позволит чернить армию, поток негативной информации прекратился. Но вот стало ли в армии больше порядка - вопрос открытый. Во всяком случае, в десятые годы в Армении весьма бойко записывали солдат, убитых своими сослуживцами, в жертвы «нарушения прекращения огня» со стороны Азербайджана.
Войны кланов
Однако Никол Пашинян не очень озабочен этой самой криминальной субкультурой и гибелью солдат в результате дедовщины и неуставных отношений. Трагические инциденты для него - повод устроить в армии этакую «армейскую чистку в версии 3.0» И не столько оздоровить ситуацию в армии, сколько… избежать риска классического военного переворота и убрать с должностей хотя бы наиболее влиятельных и опасных для себя соперников.
Здесь нужна небольшая ретроспектива. Армии вмешиваться в политику как бы не положено. Но в Армении свои правила. Первого президента Армении Левона Тер-Петросяна в результате «ползучего переворота» 1997-1998 годов отстранили от власти при горячем участии министра обороны Армении Вазгена Саркисяна (в 1999 году он станет жертвой парламентского теракта). Именно армия, точнее, переброшенные из Карабаха армейские части были главной действующей силой расстрела митингующих на улицах Еревана 1 марта 2008 года - тогда погибли 10 человек. Наконец, Никол Пашинян, без сомнения, понимает, какую роль в успехе его собственной «шашлычной революции» сыграли солдаты и офицеры армянской миротворческой бригады, которые в решающий момент присоединились к митингующим.
Но такая позиция «миротворцев» - скорее исключение, чем правило. Армейская верхушка в Армении состояла и состоит в значительной степени из представителей свергнутого карабахского клана. Едва придя к власти, Пашинян предпринял первую атаку на армейскую верхушку, т.е. «армейскую чистку 1.0», обвинив нескольких бывших и действующих высших армейских чинов в причастности к событиям 1 марта 2008 года. Под раздачу попал даже действующий на тот момент генсек ОДКБ Юрий Хачатуров. Но довести дело до логического завершения, до суда, не удалось.
Затем последовала «армейская чистка в версии 2.0» - новая атака на генералитет, на сей раз под флагом борьбы с коррупцией в армии. Самым громким эпизодом здесь стал арест генерала Манвела Григоряна с демонстрацией шикарных особняков, частного зоопарка, золотых пистолетов и наворованного имущества, включая автомобиль скорой помощи, большое количество армейского нижнего белья, банки с тушенкой, туалетную бумагу и даже похоронный венок (!). Но и тут все закончилось, по сути, ничем: довести дело до суда не удается, защитники «тушенки Манвела» не без успеха продавливают вопрос о его освобождении из-под стражи. Армянские офицеры обвиняют Пашиняна, что он создал в армии слишком нервозную обстановку. Так или иначе, вторая атака на генералитет тоже захлебнулась. Более того, не удалось Николу Пашиняну решить вопрос также с питанием солдат и обеспечением их все тем же нижним бельем и предметами личной гигиены.
И вот теперь Никол Пашинян начинает следующую «армейскую чистку» - уже в версии 3.0. Но действовать ему предстоит в другой ситуации. Отношения с местным генералитетом у премьера натянуты до предела. Прежней популярности уже нет. Карабахский клан едва ли не в открытую готовит мятеж. Наконец, Пашинян не на шутку испортил отношения Еревана с Москвой, а армия в Армении, по понятным причинам, считается пророссийским бастионом.  И хотя, казалось бы, премьер-министр взял за основу беспроигрышную тему внуриармейского произвола, не факт, что общественное мнение в Армении поддержит именно его, а не генералов. Ведь на фоне армейского скандала Пашиняна обвиняют в том, что именно он раздул в Армении атмосферу ненависти, которая отразилась и на армии. Плюс ко всему он уже почти два года занимает пост премьер-министра. И если теперь количество солдатских смертей так явно возросло, то вопрос, не несет ли за это ответственность в первую очередь сам Пашинян, стоит того, чтобы его озвучить. Словом, шансов на успех очередной атаки на генералов еще меньше, а риска прямого военного мятежа - значительно больше.
Очередная кампания на военных уж точно не улучшит положение в армии и не повысит ее боеспособность. Армения и так отстает в военных рейтингах на десятки пунктов от Азербайджана. И на фоне продолжающегося конфликта с Азербайджаном и неконструктивной позиции Еревана на переговорах все это приобретает уже другую цену.