«İMKANLAR PƏNCƏRƏSİ»
Koronavirus pandemiyası ilə bağlı karantin məhdudlaşdırılmaları iqtisadiyyatın yeni sahələrinin e-ticarət ilə əhatəsində hərəkətverici rolunu oynadı
COVID-19 pandemiyası və bununla əlaqədar tətbiq olunan karantin məhdudiyyətlərinin dünya iqtisadiyyatına və sosial sahələrə yetərincə mənfi təsir göstərdiyi göz qabağındadır. Ekspertlər, dünya ticarət və iqtisadi əlaqələrinin bərpasını uzun müddət tələb edəcəyini proqnozlaşdırırlar, bu zaman sərnişin aviasiyası, turizm, ictimai iaşə, əyləncə və s. sahələr üçün çoxmilyardlıq itkilərin qaçılmaz olduğunu vurğulayırlar. Bununla yanaşı, son aylarda baş vermiş hadisələrin göstərdiyi kimi, böhran şəraitində elektron ticarət sahəsində görünməmiş bir yüksəliş müşahidə olunur və sahə iqtisadiyyatının getdikcə daha çox yeni seqmentlərini özünə cəlb edir. Bu qlobal trend Azərbaycanda da müşahidə olunur – burada da elektron platformaların inkişafı sürətlənir və biznes e-commerce mexanizmlərini daha fəal mənimsəməyə başlayır.
Böhran vaxtı artım
Qlobal elektron ticarət bazarı hətta koronavirus pandemiyasından öncə özünü yetərincə inamlı hiss edirdi və trendləri qabaqlamaqla böyüdü. «Internet Retailer»in araşdırmasına görə, 2019-cu ildə qlobal e-commerce bazarı 3,46 trilyon dollar səviyyəsində qiymətləndirilib. Ekspertlərin təhlili göstərir ki, 2016-2019-cu illərdə onlayn pərakəndə satışların həcmi ildə orta hesabla 20% artıb, halbuki mağazaların vasitəsilə ənənəvi satış seqmentində pərakəndə satışlar ildə cəmi 3,5% artıb. Bu, göstərir ki, onlayn ticarət bu gün ticarət sektorunun inkişafında aparıcı gücə çevrilir.
Bununla yanaşı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının məlumatına görə, satış üzrə hələ ki, şirkətlər arasında mal və xidmətlərin satışı - B2B (Business-to-Business) üstünlük təşkil edir. Yalnız 12% biznes (şirkətlər) və fərdi istehlakçılar arasında ticarətin - B2C (Business-to-Consumer) payına düşür ki, burada ticarət meydançaları və əmtəə təchizatçısı kimi aparıcı rol Çin, ABŞ, Türkiyə, Böyük Britaniya, Almaniya və BƏƏ-nin, həmçinin Avropa və Cənub-Şərqi Asiyanın digər ölkələrinin payına düşür.
Bununla belə, həcm baxımından geridə qalan internet-riteyl (pərakəndə satış) yetərincə tutarlı artım dinamikası nümayiş etdirir - 2016-cı ildəki 10,5%-lik artım göstəricisini 2019-cu ildə 16.4-ə yüksəldib. Özü də burada transsərhəd ticarət burada mühüm rol oynayır. Məsələn, ABŞ və Kanadanın 1000 ən böyük onlayn mağazası öz ölkələrindən kənarda olan müştərilərə 143 milyard dollarlıq mal satır. Amma Amerikanın ən böyük korporasiyalarından biri olan «Amazon»un bu beynəlxalq satışlarda payı 44%-ə çatır. Yeri gəlmişkən, bu ilin aprel ayına kimi olan vəziyyətə görə «Amazon» kapitallaşma üzrə 1,14 trilyon dollara bərabər fenomenal göstəricilər nümayiş etdirir. Aprelin ortalarında cəmi bir gündə bazar aktivləri rekord həddə çatan qiymətlər fonunda daha 6 milyard dollar artdı.
Başqa bir elektron ticarət nəhəngi «Alibaba»nın işləri də bunun kimi uğurla alınır: keçən ilin sonunda Çinin bu internet-şirkətinin kapitallaşması 570 milyard dollara çatıb ki, bu da Asiya bölgəsi üzrə ən böyük rəqəm sayılır.
Koronavirus pandemiyası fonunda dəfələrlə artan tələbi nəzərə alaraq qlobal internet ticarətinin digər iştirakçılarının da dövriyyəsi nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Çox önəmlidir ki, dünyanın əksər ölkələrində qəbul edilən karantin tədbirləri e-commerce sahəsində keyfiyyətcə yeni meyillər formalaşdıran katalizator rolunu oynayıb. Pandemiya zamanı müştərilər, xüsusən də Rusiyada və digər postsovet ölkələrində getdikcə daha çox qida məhsulları (o cümlədən uşaq qidası), həmçinin hazır yemək, tibbi avadanlıq və sağlamlıq məhsulları, gigiyena vasitələri, məişət kimyəvi maddələri və s. sifariş etməyə başladılar. Halbuki bu yaxınlara qədər bu qrup məhsulların satışı onlayn pərakəndə ticarətin ümumi həcmində payı cəmi bir neçə faiz təşkil edib. Ənənəvi olaraq, burada elektronika mallarının, İT-qacetlərin, alətlərin, saatların, paltarların, ayaqqabıların, kosmetikanın və digər uzun istifadə mallarının satışı üstünlük təşkil edib. Ən çox nəzərə çarpan nəticələr fudtex və keyterinq - ərzaq və hazır yemək təchizatı xidmətləri seqmentində müşahidə edilir, özünü təcrid edən vətəndaşlar onlardan fəal şəkildə istifadə etməyə başlayıblar. Mütəxəssislər ehtimal edirlər ki, karantin rejimi onlayn ərzaq alış-verişi, ictimai iaşə yerlərinə yemək sifariş vermək və s. vərdişlərinin formalaşmasına səbəb olacaq.İstisna edilmir ki, koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu məhdudiyyətləri qaldırdıqdan sonra da insanların davranış qaydaları və əldə etdikləri müsbət təcrübə davam edəcək.
Sonuncu ehtimal yetərincə inandırıcıdır, çünki bu trend (ərzaq və ilkin tələbat mallarının onlayn alışının artması) COVID-19 pandemiyasının başlamasından öncə də bir sıra ölkələrdə müşahidə edilirdi. Xüsusilə son illərdə, ABŞ-dakı aparıcı ritkeyl şəbəkələrinin – «Carrefour», «Casino», «Walmart», «Sears Holdings Corp» və «Toys R Us»un müştərilərinin sayı azalmışdı, onlayn ticarətlə rəqabət apara bilməmələri üzündən onlar ticarət meydançalarını azaltmaq, hipermarketləri bağlamaq məcburiyyətində qaldılar.
Artım dinamikası
Maraqlıdır ki, sadalanan qlobal trendlər Azərbaycanda da bu və ya digər dərəcədə izlənilir, baxmayaraq ki, ölkəmizdə e-commerce sahəsi hələ yeni yaranır və onun həcmi dünyanın aparıcı ölkələrindəki dövriyyə ilə heç cür müqayisə oluna bilməz. Belə ki, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin ötən ilin sonunda BEF-2019 forumunda elan etdiyi məlumata görə, Azərbaycanda elektron ticarət ümumi ticarətin, təxminən, 14%-ni təşkil edir. Öz növbəsində Mərkəzi Bank hesab edir ki, ötən ilin üç rübü ərzində Azərbaycanda elektron ticarətin artım dinamikası 91% təşkil edərək 2,2 milyard manata çatıb. Statistikaya görə, satınalmaların 4/5 hissəsi (pul ifadəsində) korporativ müştərilər tərəfindən təmin edilir, özü də, yerli bazar dövriyyəsinin 90%-dən çoxu qeyri-ərzaq mallarının payına düşür. Buna əsasən, burada əsasən söhbət Azərbaycanda dominant mövqeyini qoruyan B2B formatından gedir.
B2C seqmentinə gəldikdə isə, son illərdə Azərbaycanda elektron pərakəndə satışın artım templəri bir neçə dəfə böyüsə də, ümumi pərakəndə ticarət dövriyyəsindəki payı əhəmiyyətsizdir - təxminən 1-2%-dir. Bu, müəyyən qədər onunla bağlıdır ki, ölkədə iki yüzə yaxın onlayn mağazanın olmasına baxmayaraq, onların dövriyyələri çox azdır. Azərbaycan istehlakçılarının 90%-dən çoxu «Ebay», «Amazon», «Alibaba», «Aliexpress» və s. kimi iri dünya ticarət meydançalarından mal və xidmətlərin alınmasına üstünlük verir.
Bu, təəccüblü deyil, nəzərə almaq lazımdır ki, tələb olunan malların böyük əksəriyyəti xaricdə istehsal olunur. Yerli internet-mağazaları onların çatdırılması zamanı nəqliyyat xərcləri çəkir, gömrük tarifləri, daxili anbar logistikası və s. üzrə haqq ödəyirlər. Bundan əlavə, bir sıra qonşu ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycanda elektron ticarətdən ƏDV tutulur. Onun ləğvi ilə bağlı təklif bir sıra problemlərlə üzləşir, çünki əlavə dəyər vergisinə cəlb olunan ənənəvi ticarəti qeyri-bərabər mövqeyə salır. Bütün bunlar birlikdə yerli elektron ticarəti onlayn ticarətin xarici "balinaları" ilə həm qiymət, həm də çeşid üzrərəqabət aparmaq imkanından məhrum edir. Bununla belə, Azərbaycanın internet-mağazaları da öz yerini tapıb - əsasən xarici bazarlarda müəyyən növ ərzaq, alkoqol, toxuculuq malları, həmçinin ətir, xalça, milli suvenirlər və zərgərlik növləri satırlar.
İnkişaf stimulu
Pandemiyanın səbəb olduğu fors-major halları yerli elektron ticarət seqmentinətəsir göstərdi, servislərin inkişafını stimullaşdırdı və malların təklifini genişləndirdi. Belə ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələrinə əsasən, karantin dövründə hər bir şəxs və təşkilat elektron ticarətdən istifadəyə üstünlük verməlidir. Bu tövsiyə bir sıra şəbəkə ərzaq supermarketləri tərəfindən nəzərə alındı və onlar malların onlayn-sifariş əsasında çatdırılmasına başladılar. Düzdür, bu trend kütləvi hal almadı, çünki pərakəndə satış təmsilçilərinin süni intellektə əsaslanan texnologiyaları və həlləri - müştərilərlə ünsiyyət prosesini dəfələrlə sürətləndirən çip-botlar yetərincə inkişaf etməyib. Həm də yerli supermarketlər yeni reallığa - karantində ərzaq və istehlak mallarına sifarişlərin nəzərəçarpacaq dərəcədə artmasına hazır deyildilər. Şəbəkə mağazaları qısa müddət ərzində logistika infrastrukturu yaratmalı, yeni darkstorlar açmalı, çatdırılma servisləri qurmalı və kuryer xidməti yaratmalı idilər.
Ancaq istənilən halda, bu istiqamətdə ilk addımlar artıq atılıb. Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin təşəbbüsü ilə, həmçinin təchizat, pərakəndə satış və logistika sahələrində ixtisaslaşmış şirkətlərin iştirakı ilə xüsusi «BakuMart Supply» əlavəsi ilə işləyən onlayn supermarket yaradılıb. Bu əlavə Android və iOS cihazlarının istifadəçiləri üçün əlçatandır, internet sifarişlər verməyə və evə operativ qaydada ərzaq gətirtməyə imkan verir.
Analoji təyinatlı «evdeqal.az» veb saytı Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə istifadəyə verilib. Resurs istifadəçilərə "təhsil", "çatdırılma", "dərman", "qida" və "əyləncə" kateqoriyalarında onlayn xidmətlər təqdim edir.
Yerli «Cubics» şirkətinin «Brandonline» texnologiyasına əsaslanan təşəbbüsü də diqqət çəkir ki, bu, Azərbaycan üçün ənənəvi ticarəti elektron ticarətə sürətli uyğunlaşdırmaq imkanına malik sadə və işlək iniernet-mağazaların yaradılmasını və işə başlamasını lokallaşdırmağı nəzərdə tutur.
Yuxarıda göstərilən örnəklər B2C seqmentinin imkanlarının tam istifadəsi üçün yerli pərakəndə satış sektorunun keçməli olduğu böyük yolun yalnız ilk addımlarıdır. Gələcəkdə Azərbaycanda əsas üstünlükdən - ölkənin aparıcı tranzit mərkəzinə və elektron pərakəndə ticarət üçün logistik bazaya çevrilməsinə imkan verən coğrafi amildən istifadə edilməsi planlaşdırılır.
Belə ki, artıq üçüncü ildir ki, poçt operatoru «Azerpoct» MMC Azərbaycan yükdaşıyıcısı – «Silkway West Airlines» şirkəti ilə birlikdə ölkədə öz e-commerce platformasını formalaşdırmaq, habelə başlıca olaraq tranzit yönümlü logistika bazaları yaratmaq layihəsi üzərində işləyir. Azərbaycanda müəyyən miqdar kiçik ölçülü malların saxlanılmasının təşkil edilməsi gözlənilir, çünki üçüncü ölkələrdə ən çox buna tələbat var.
Orientr olaraq, kiçikölçülü malların ən çox göndərildiyi ölkələr seçilib və buna görə sifariş alındıqdan sonra istehlakçı çatdırılmanı bir neçə həftə gözləməli olmur. Layihənin son məqsədi Azərbaycanı elektron ticarət üzrə regional tranzit habına çevirməkdir- bunun üçün Çinin, Cənubi Koreyanın və Sinqapurun ekspress daşıma şirkətləri ilə danışıqlar aparılır.
Azərbaycanda poçt göndərişlərinin daşınması üzrə formalaşan tranzit sisteminin etibarlılığından danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, koronavirus epidemiyasına baxmayaraq «Silkway West Airlines» şirkəti Çin və bir sıra digər ölkələrə uçuş cədvəlini qoruyub saxlayıb. Öz növbəsində, bir aylıq karantin məhdudiyyətlərindən sonra, aprelin 15-dən etibarən, «Azərpoçt» 18 ölkəyə beynəlxalq poçt göndərişlərini bərpa edib və bu siyahını tədricən genişləndirmək planlaşdırılır.
Eyni zamanda, Azərbaycanda digər istiqamət - B2B də sürətlə inkişaf edir, elektron ticarət çərçivəsində malların topdan satışının qurulmasını özündə cəmləşdirir. Ekspertlərin fikrincə, e-commerce üçün böyük topdansatış nəqliyyat və logistika sisteminin formalaşması Azərbaycanı elektron ticarət üzrə regional tranzit mərkəzinə çevirə bilər, bu, eyni zamanda ixracın genişlənməsinə öz töhfəsini verə bilər.
Bu sahədə aparıcı qurum dövlət başçısının 21 sentyabr 2016-cı il tarixli “Azərbaycanda istehsal olunan malların vahid məlumat bazasının yaradılması haqqında” sərəncamına uyğun olaraq formalaşdırılmış «Azexport» dövlət portalıdır (azexport.az). Yeni qurum üç il yarım ərzində topdansatış elektron ticarətin yüksək səmərəliliyini təsdiqləyib: 2017-ci ilin yanvarından 2019-cu ilin fevral ayının sonuna qədər bu ticarət platforması vasitəsi ilə ixracın həcmi 1,7 milyard dolları keçib.
Məhz «Azexport»un fəaliyyəti, həmçinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən iri korporativ strukturların idxal avadanlıqlara və mallara etdiyi sifarişlər son illərdə elektron ticarətdə dövriyyənin əsas hissəsini təmin edən əsas bazaya çevrilib.
Portalın sistemi «Amazon», «Alibaba», «All.biz» və «Go4worldbusiness» də daxil olmaqla 15 beynəlxalq elektron ticarət platforması ilə birləşdirilib. Bu çərçivədə «Azexport»un ixrac fəaliyyəti dünyanın 141 ölkəsini əhatə edir, 3 mindən çox qeydiyyatdan keçmiş tədarükçü «Google Market Finder»dən istifadə edərək pulsuz bazar araşdırması aparır və populyar məhsullar haqqında marketinq məlumatları əldə edə bilər. Hazırda portalda 10 mindən çox adda məhsul var – bunlar əsasən ərzaq, alkoqol və tütün məhsulları, kosmetika, toxuculuq məhsulları, mebel, boyalar, laklar və s.-dir.
Azərbaycanda B2B seqment iştirakçılarının sayının genişləndirilməsi üzrə işlər davam etdirilir. Bu yaxınlarda «Azexport.az» portalı «My Broker»in gömrük təmsilçiliyi və «Worldef Business School»ın Azərbaycandakı nümayəndəliyi ilə birlikdə yeni bir layihəyə - "Amazon - elektron ticarətin distant tədrisi"nə başlayıb. Layihənin məqsədi yerli ixracatçı sahibkarlara «Amazon» portalında işləmənin əsasları, o cümlədən rekvizitlərin açılması və sənədlərin rəsmiləşdirilməsi, kontragentlərin və alıcıların axtarışı qaydaları, anbar logistikası mexanizmləri, gömrük prosedurları, sertifikatlaşdırma tələbləri və s. barədə biliklər verməkdir.
Ancaq unutmaq olmaz ki, coğrafi baxımdan bizə yaxın olan Türkiyə, Qazaxıstan və Gürcüstan da bu cür perspektivli planlar gerçəkləşdirməyə hazırlaşır, yəni bu gün əsas məsələ yaranan "imkan pəncərəsini" əldən qaçırmamaq və Bakıda rəqəmsal ticarət habının yaradılması prosesini sürətləndirməkdir.

WINDOWS OF OPPORTUNITIES
Quarantine restrictions due to the coronavirus pandemic boost e-commerce to cover new areas of economy
Obviously, the COVID-19 pandemic and the ensuing quarantine restrictions had a tremendous negative impact on the world economy and social sphere. Experts predict a protracted restoration of world trade and economic ties, with multi-billion losses for passenger aviation, tourism, food service, entertainment, etc. At the same time, as the events of recent months have shown, the crisis triggered an unprecedented rise in electronic commerce, involving more and more new segments of the economy. This global trend is also observed in Azerbaijan, where the development of electronic platforms has accelerated, and business has increasingly begun to master the mechanisms of e-commerce.
Growth during the crisis
The global e-commerce market was quite alright even before the coronavirus pandemic and was growing. According to the Internet Retailer research, the global e-commerce market in 2019 was estimated at $3.46 trillion. Expert analyses showed that the volume of online retail sales in 2016-2019 increased by an average of 20% per year, while retail sales in the segment of traditional sales through stores increased by only 3.5% per year. This indicates that online commerce today is becoming the main driver of development of the trade sector.
At the same time, according to the United Nations Conference on Trade and Development, the sales of goods and services between companies, B2B (Business-to-Business), are still dominating here in terms of sales. Only 12% of trade occurs between companies and private consumers - B2C (Business-to-Consumer), where China, the USA, Turkey, Great Britain, Germany and the UAE play the leading role as trading platforms and suppliers of goods, as well as a number of other countries in Europe and Southeast Asia.
Nevertheless, online retail demonstrates very decent growth dynamics, increasing from 10.5% in 2016 to 16.4% in 2019. Cross-border trade plays a crucial role here. For example, the 1,000 largest online stores in the US and Canada sell $143 billion worth of goods to customers outside their home countries. At the same time, the share of the largest American corporation, Amazon, in these international sales reaches 44%. By the way, by April of this year, Amazon is showing phenomenal performance in terms of capitalization, which reached $1.14 trillion. In just one day, in mid-April, market assets increased by an additional $6 billion amid record-high stock prices.
Yet another e-commerce giant, Alibaba, is doing good and is no less successful: by the end of last year, the capitalization of the Chinese Internet company reached $570 billion, making it the largest corporation in Asia.
Other participants in the global Internet trade also noticeably increased, given the increasing demand amid the coronavirus pandemic. And most importantly, the quarantine measures played an instrumental role of a catalyst, forming qualitatively new trends in e-commerce. During the pandemic, customers, especially in Russia and other post-Soviet countries, began to order food products (including baby food), as well as processed food, medical equipment and health products, hygiene items, household chemicals, etc. More recently, the share of these groups of products reached only a few percent in the total volume of online retail trade. Traditionally, sales of electronics, IT gadgets, tools, watches, clothes, shoes, cosmetics and other durable goods dominated here. The most noticeable results are in the food and catering segment - food and food delivery services, which citizens who are on self-isolation have begun to use actively. Experts believe that the quarantine promotes the habit of online food purchases, ordering food in public catering, etc. It is possible that even after lifting the restrictions, people’s behavioral patterns and accumulated positive experience will remain.
The trend of growing online purchases of food and essential goods was observed in a number of countries even before the start of the COVID-19 pandemic. In particular, in recent years, the number of visitors to the leading retail chains in the USA - Carrefour, Casino, Walmart, Sears Holdings Corp, Toys R Us, who are forced to reduce their retail space and close hypermarkets due to their inability to compete with online trading, has significantly decreased.
Growth dynamics
Remarkably, the above global trends are also observed in Azerbaijan, although the sphere of e-commerce in our country is still in its infancy, with volumes of sales absolutely incomparable with the turnover in leading countries of the world. According to the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, e-commerce in Azerbaijan accounts for approximately 14% of the total trade. The Central Bank of Azerbaijan believes that over the three quarters of last year, the growth dynamics of electronic commerce in Azerbaijan reached 91%, or ₼2.2 billion. According to statistics, 4/5 of purchases (in monetary terms) are provided by corporate customers, with over 90% of the local market turnover accounted for non-food items. The available format of e-commerce in Azerbaijan is B2B, which maintains its dominant position in the country.
As for the B2C segment, although the growth rate of electronic retail in Azerbaijan has increased several times in recent years, its share in the total retail turnover is insignificant - about 1-2%. This is partly due to the fact that turnover about online stores available in Azerbaijan is relatively insignificant. More than 90% of Azerbaijani consumers prefer the purchase goods and services outside the country on such large global trading platforms as Ebay, Amazon, Alibaba, Aliexpress, etc. And this is not surprising, given that the vast majority of goods in demand are produced abroad. Local delivery stores bear the costs of transportation, payment of customs tariffs, internal warehouse logistics, etc. In addition, unlike a number of neighboring countries, in Azerbaijan, electronic commerce is subject to VAT. Proposals for its abolition are fraught with a number of problems, since they put in an unequal position traditional trade, taxed with value added tax. All of these factors deprive local e-commerce of the opportunity to compete with foreign giants of online commerce - both in terms of price and range. Nevertheless, Azerbaijani online stores have found their market niche, selling mainly certain types of food, alcohol, textiles, perfumes, carpets, national souvenirs and jewelry mainly on the foreign market.
Development incentive
The force majeure caused by the pandemic also influenced the domestic e-commerce segment, stimulating the development of services and expanding the supply of goods. So, according to the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, during the quarantine period, each person and organization should give preference to the use of electronic commerce. This promise was picked up by a number of food chain supermarkets, which began to deliver goods through online orders. True, this trend didn’t become widespread, due to the failure to develop technologies and AI solutions - the so-called chat bots, which significantly accelerate the process of communication with customers, in a timely manner. At the same time, local supermarkets were not ready for a new reality - a tangible increase in orders for food and consumer goods during the lockdown. In a short time, chain stores would need to create a logistics infrastructure, open new darkstores, and establish delivery services.
However, the first steps in this direction have already been taken. On the initiative of the Agency for the Development of Small and Medium-Sized Businesses and with the participation of companies specializing in the supply, retail and logistics sectors, an online supermarket was created using the special BakuMart Supply application. This application is available for users of Android and iOS devices and allows you to make online orders and quickly deliver food to your home.
A similarly designed website evdeqal.az was launched jointly by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and UNDP. The resource provides users with online services in the categories of education, delivery, medicine, food and entertainment.
A local company Cubics, based on Brandonline technology, offers a localized product for Azerbaijani users to create and launch simple and functional online stores with the ability to quickly adapt traditional trade to electronic.
The above examples are only the first steps on the big path that local retail sector has to go through in order to fully exploit the capabilities of the B2C segment. In the future, it is planned to use the main advantage in Azerbaijan - a geographical factor that allows the country to become a leading transit hub and a logistics base for electronic retail trade.
So, for the third year already, the postal operator Azerpoct LLC, in cooperation with the Azerbaijani cargo carrier Silkway West Airlines, has been working on a project to create its own e-commerce platform, as well as create logistics hubs mainly with a focus on transit of goods. Azerbaijan is supposed to organize storage of a certain amount of small-sized goods, for which there is the greatest demand in third countries. As a guideline, the countries with the highest demand for the small-sized goods and, accordingly, upon receipt of the order, the consumer does not have to wait several weeks for delivery. The ultimate goal of the project is to turn Azerbaijan into a regional transit hub of e-commerce, for which negotiations are underway with express transportation companies from China, South Korea and Singapore.
As to the reliability of the transit system for the transportation of mail items from Azerbaijan, despite the epidemic Silkway West Airlines has maintained a schedule of flights to China and several other countries. In turn, after monthly quarantine restrictions, from April 15, Azerpoct resumed receiving international mail to 18 countries of the world and it is planned to gradually expand this list.
At the same time, Azerbaijan is also developing the B2B sector, which involves the establishment of wholesale deliveries of goods electronically. According to experts, the setup of a large wholesale transport and logistics system of e-commerce can turn Azerbaijan into a regional transit hub of e-commerce, as well as contribute to the expansion of exports.
The leading body in this field is the state portal Azexport (azexport.az) established under the presidential decree On creating a unified database of goods produced in Azerbaijan, dated September 21, 2016. For three and a half years, the new structure has confirmed the high efficiency of wholesale e-commerce: from January 2017 to the end of February 2019, the volume of export deliveries through Azexport exceeded $1.7 billion.
Actually, the activities of Azexport, as well as orders for imported equipment and goods of large corporate structures operating in Azerbaijan, have become the key base that has provided the bulk of the turnover in e-commerce in recent years.
The portal system is integrated with 15 international e-commerce platforms, including Amazon, Alibaba, All.biz and Go4worldbusiness. At the same time, Azexport export activities cover 141 countries of the world, more than 3,000 registered suppliers can conduct free market research using the Google Market Finder and get marketing information on popular products. Currently, the portal contains more than 10,000 names of products - mainly food, alcohol and tobacco products, cosmetics, textiles, furniture, paints and varnishes, etc.
Work to expand the number of B2B segment participants in Azerbaijan continues. Recently, the Azexport.az portal, together with the My Broker customs office and the Worldef Business School representative in Azerbaijan, launched a new project: Amazon - distance learning of electronic commerce. The goal is to train local export entrepreneurs in the basics of working on the Amazon portal, including the rules for opening details and processing documents, searching for contractors and buyers, warehouse logistics mechanisms, customs procedures, certification requirements, etc.
One should take a note that our neighbouring countries - Turkey, Kazakhstan and Georgia - are also working on similar long-term plans. Today the main thing is not to miss the window of opportunities, which is accelerating the process of establishing a digital trading hub in Baku.