Avropa qitəsinin pandemiyanın fəsadlarından xilas planı yayda işə düşməlidir
Başlanğıc çox qorxulu idi. Sanki vahid Avropa ümumiyyətlə, mövcud deyildi. İlk qlobal faciədəcə dövlətlər öz sərhədlərini möhkəmlətmişdi. Heç kəs nəinki birgə fəaliyyət, qonşulara yardım haqda düşünmürdü, hər bir ölkə öz mənafeyi üçün kimdən nə mümkündüsə qoparmağa belə, çalışırdı. Üstəlik, buna Avropanın təməli, aparıcı qüvvəsi sayılan Almaniya ilə Fransa da gedirdi.
«Bu, tariximizin heç də yaxşı dövrü deyildi», - deyə yüksək rütbəli avropalı diplomat BBC-yə açıqlamasında etiraf edib. O, virusun yayıldığı ilk anlarda Aİ ölkələrinin özlərini qorumaq üçün tələm-tələsik sərhədləri qapadığını, faciənin ilk haqladığı İtaliyaya yardım etməkdən boyun qaçırıldığını xatırladır: «Reaksiyamız gec oldu və millətçiliklə ləkələndi».
Diplomat İtaliyanın baş naziri Cuzeppe Kontenin fevralda Avropa ölkələrindən xəstəxana personalı üçün əlcək, geyim, həmçinin test dəsti, ventilyatorlar istədiyini, lakin bu müraciətin sükutla qarşılandığını etiraf edir… Yalnız bir neçə gün sonra, özü də hamı yox, sadəcə, bəzi ölkələr İtaliyaya yardım göstərməyə çalışacaqlarını bəyan etmişdilər. Almaniya, Fransa və Çexiya hökumətlərinin davranışı isə əsl məhkəməlik idi – onlar öz tibb ərazilərindən İtaliyaya belə avadanlıqların daşınmasını qadağan etmişdilər.
Pandemiyanın başlanğıcında Avropanın özündə çoxları belə düşünürdü ki, Aİ ölkələrin dəyərlər, həmrəylik hissilə birləşdiyi ittifaq yox, «planlı nikah»dır.
Biz ölülərimizi sayarkən…
İtaliya ilə İspaniyada hökumət bu yaxınlarda ölkələrin Aİ-ni tərk etməsinə tərəfdar olan radikal sağçı qüvvələrə güclə qalib gəlmiş avropapərəst siyasətçilərdən ibarətdir. İndi, onlar öz seçicilərinin belə, sərt anti-Avropa əhvalı ilə üz-üzə qalıblar.
İtaliyada Aİ bayrağının yandırılmasının əks olunduğu videogörüntü mart-aprel aylarında bütün sosial şəbəkələri bürümüşdü. Aİ-yə inamın ciddi zərbə aldığının əlamətləri artıq ortadadır. Bununla yanaşı, heç bir partiyanı təmsil etməyən hüquq professoru Cuzeppe Kontenin böhran vəziyyətindəki davranışı onun reytinqini kəskin şəkildə artırıb. Bu gün İtaliyada onu dəstəkləyənlər nə az, nə çox – düz 71% təşkil edir. Martda keçirilmiş sorğuya qatılanların 67%-i bildirib ki, ölkənin Aİ-yə üzvlüyü onlara heç bir fayda gətirmir. Avropapərəst elita arasında belə, ölkələrinin qonşuları tərəfindən atıldığını, İtaliyanın yardıma ən ciddi ehtiyac duyduğu günlərdə Avropa İttifaqının ondan üz döndərdiyini düşünənlər var.
İtaliyanın «Biz - avropalılar» hərəkatının lideri, ölkənin Aİ-dəki daimi nümayəndəsi Karlo Kalenda etiraf edir ki, indi onun özü belə, ömür boyu uğrunda mübarizə apardığı ideyaya inamını itirib. Kalendanın sözlərinə görə, o, partiyadaşlarının «Biz niyə Aİ sıralarında olmaq istəyirik? Bunun mənası yoxdur» fikrinə cavab verməkdə çətinlik çəkir.
Bu əhvaldan, əlbəttə ki, müxtəlif radikal qüvvələr yararlanmağa çalışır. Bu, ilk növbədə, baş nazirin sabiq müavini, Şimal Liqasının liderlərindən olan Matteo Salviniyə aiddir. O, «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb: «Biz Avropa (Aİ) məsələsinə və İtaliyanın oradakı roluna yenidən baxmalıyıq».
Son sorğular ultrasağçı «İtaliyanın qardaşları» partiyasının reytinqinin də durmadan artdığını göstərir. Partiyanın liderisə deyir: «Biz ölülərimizi sayarkən, onlar istiqraz vərəqələrinə marağın azalması riskini hesablayır».
Marşal planına ehtiyac var
İtaliya böhrana borcun ÜDM-ə nisbətinin 136% təşkil etdiyi şəraitdə girmişdi. Bu, avrozonada Yunanıstandan sonra ikinci göstəricidir. Halbuki, Aİ qaydaları bu göstəricinin 60%-i keçməməsini tələb edir. İqtisadçılar isə İtaliyada ÜDM-in 6-15% azala biləcəyini proqnozlaşdırır. Başqa sözlə, defolt riski kifayət qədər yüksəkdir.
Avropanın digər ölkələrində də vəzyyət yaxşı deyil. BVF-nin hesablamalarına görə, pandemiya XX əsrin 30-cu illərində yaşanmış «Böyük depressiya»dan sonra ən dərin qlobal resessiyaya yol açacaq. Proqnozlara görə, avrozonada iqtisadiyyat 7,5% geriləyəcək.
İspaniyanın xarici işlər naziri Arança Qonsales hazırkı vəziyyəti «Titanik»in batması ilə müqayisə edərək, «sərnişin»ləri birinci və ikinci sinifə bölməməyə çağırıb.
Almaniyalı siyasətçilər də onun kimi düşünür və hesab edirlər ki, Marşal planına ehtiyac var. «Deutschlandfunk» bildirir ki, Avropa Sabitləşdirmə Mexanizmi çərçivəsində yardım ənənəvi şərtlər olmadan edilməlidir. Bu vəsaitin əldə olunması yolu qısaldılmalı və sadələşdirilməlidir. Çünki İtaliya ilə İspaniya böhrandan öz iqtisadiyyatlarını düz qurmadıqları üçün deyil, virus epidemiyası üzündən əziyyət çəkirlər. «Almaniyanın bu böhrandan sanki bütün Avropanın müsahibi imiş kimi çıxmaq haqqı yoxdur», - deyə qəzet yazır: «Bu gün lazım olan bir neçə milyard avroluq ciddi yardım fondudur. Üstəlik, o, illər sonra üçün heç kəsin üzərində hansısa pul siyasəti öhdəliyi qoymamalıdır. Vəsait ehtiyacı olan ölkələrə asanlıqla verilməlidir».
Koronabondlar: olsun, olmasın?
Virusun artıq Cənubi Avropaya yayıldığı mart ayında Avropa İttifaqının 9 üzvü (Belçika, Yunanıstan, İrlandiya, İspaniya, İtaliya, Lüksemburq, Portuqaliya, Sloveniya və Fransa) xüsusi istiqraz vərəqələrinin, yaxud, özlərinin adlandırdığı kimi, «koronabondlar»ın buraxılması haqqında birgə məktub yazıblar. Onlar hesab edirdilər ki, bu, ölkələrin dağılmış iqtisadiyyatının bərpası cəhdlərinin dəstəklənməsi üçün vacibdir.
İdeya Avropa Mərkəzi Bankının rəhbəri Kristin Laqard tərəfindən də dəstəklənmişdi. Aprelin ikinci yarısında isə Aİ parlamenti «Aİ büdcəsinin zəmanət verdiyi» «bərpa istiqrazları» haqqında qətnamə qəbul edib.
İctimai rəy Almaniyada da dəyişib. Bu yaxınlarda baş vermiş maliyyə böhranı zamanı iqtisadçılar və siyasətçilər avrozonada borcların qarşılıqlı şəkildə bir-birinə bağlanmasına qarşı çıxır, bunun Yunanıstanı xilas etməyəcəyini düşünürdülərsə, indi onlar Cənubi Avropanın koronavirusla mübarizəsinə məhz avrobondlar vasitəsilə yardım göstərilməsini lazım bilir. 10 il əvvəl Yunanıstana qarşı ittihamlarla çıxış edən «Bild» belə, indi koronabondların vacibliyini yazır. Onların fikrincə, hazırkı vəziyyət riskli kreditləşmənin yaratdığı böhrandan çox, təbii fəlakəti xatırladır.
Avropanın federal istiqraz vərəqələri ittifaqın fiksal potensialını dövlət borcu yükünü artırmadan gücləndirəcək, bununla da, milli xəzinədarlıqların vəsaitinə qənaət olunacaq. Əgər Almaniya, Niderland və Şimali Avropanın digər ölkələri bu cür dərin və ekzistensialist böhran zamanı avrobondları qəbul etməzsə, bu, avropanın gələcəyini sual altına qoyacaq. Hər halda, ekspertlər, o cümlədən almaniyalı ekspertlər belə düşünür.
Lakin Almaniya, Avstriya, Danimarka, Finlandiya və Niderland kimi Şimali Avropa ölkələrinin rəhbərliyi ekspertlərlə razılaşmağa tələsmir. Onlar birgə borclanmanı daha uyğun sayır. Bu dövlətlərin başçıları hesab edir ki, ilk halda daha zəngin dövlətlərin vergi ödəyiciləri fiksal məsuliyyətsiz ölkələrin də borcunu ödəməli olacaq.
Bağışla, İtaliya!
Beləliklə, Avropada həmrəyliyin heç olmadığı haqda danışmaq doğru olmazdı. Qitənin digər hissələrindən müalicə üçün pasiyent qəbul edən ölkələr də var. Elə Almaniyanın özündə Fransa, İtaliya və İspaniyadan olan xəstələr müalicə alır. Bundan başqa, Aİ üzvləri bir-birinə pulsuz tibbi materiallar və avadanlıqlar göndərir, tibb işçiləri briqadalarının mübadiləsini həyata keçirir, sifarişləri birlikdə qarşılayır. Bundan başqa, onlar öz ərazilərində yük maşınlarının hərəkəti üçün prioritet zolaqlar müəyyənləşdirir. Məqsəd ərzaq məhsulları və tibbi ləvazimat daşıyan yük maşınlarının məcburi karantin tədbirləri üzündən gecikməsinin qarşısının alınmasıdır.
Bütün dünya üçün əlçatan olacaq peyvəndin hazırlanması üçün ümumi büdcə də ayrılıb. Avropa Komissiyası isə avrozonanın dövlət borcu və büdcə kəsirilə bağlı qaydalarını müvəqqəti olaraq dondurub. Bu, dövlətlərin xəstəlik dövrünü mümkün qədər asan keçməsi üçün lazım bildiyi məbləği xərcləməsinə imkan verir. Bu da son deyil. Avropa Mərkəzi Bankı dövlət və özəl sektora aid 750 milyard avro dəyərində qiymətli kağızların alınması ilə bağlı proqramın icrasına başlayıb. İtaliyaya aid dövlət istiqrazlarının alınmasına artıq, təxminən, 11,8 milyard avro xərclənib.
Aprelin əvvəlində Niderland hökuməti (o, ənənəvi olaraq avrozona üzvləri arasında istənilən birbaşa büdcə transferinə qarşı çıxır) 20 milyard avroluq Həmrəylik Fondu yaratmaq qərarına gəlib. Fondun vəsaiti İtaliya, İspaniya və digər ölkələrdə təcili təxirəsalınmaz tibbi yardıma xərclənəcək.
Beləliklə, Aİ milli dövlətlərin ona verdiyi səlahiyyətlər çərçivəsində kifayət qədər effektiv çalışır. Səhiyyə sistemi isə hər ölkənin öz idarəçiliyindədir. Aİ üzvü olan 27 ölkədə 27 fərqli səhiyyə sistemi, 27 fərqli yoluxma səviyyəsi və koronavirusdan ziyan çəkmiş iqtisadiyyatın inkişafı ilə bağlı 27 fərqli prioritet var. Belə bir vəziyyətdə Brüssel yenə də hansısa ümumi qaydaların tətbiqinə çalışır.
Məsələn, Avropa Komissiyası hesab edir ki, Aİ ölkələri karantin məhdudiyyətlərini yalnız konkret şərtlərlə aradan qaldıra bilər:
- Ölkədə yoluxma və ölüm halları davamlı olaraq azalır və sabitləşirsə;
- Ehtiyac yaranacağı təqdirdə milli səhiyyə xidməti yeni infeksiya yayılmasının qarşısını ala biləcəksə;
-Aİ-nin müvafiq ölkəsi yeni infeksiyaları, xəstə insanların kontaktlarını müəyyən edəcək testləşmə potensialına malikdirsə.
Nəhayət, Aİ rəhbərliyi özündə epidemiyanın ilkin mərhələsində çeviklik göstərmədiyi üçün İtaliyadan üzv istəmək cəsarəti, tapıb. Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen Avropa Parlamentində aprelin 16-da etdiyi çıxışda bildirib ki, «öz fəaliyyətimizlə bağlı həqiqətləri söyləməsək, pandemiyaya qalib gələ bilmərik». «Bəli, həqiqətən də, buna heç kəs hazır deyilmiş. O da həqiqətdir ki, İtaliyanın lap əvvəldən yardıma ehtiyac duyacağına da çoxumuz hazır olmamışıq. Buna görə Avropa səmimi qəlbdən üzr istəyir», - deyə o, bildirib.
Xilas planı
Aİ-nin aprelin 23-də keçirilmiş sammiti isə deyəsən, qurumu avropalıların gözündə yenidən yüksəldib. Sammitdə Aİ 540 milyrd avroluq maddi dəstək paketi qəbul edib. O, iyunun 1-dən tətbiq olunacaq.
Avropa Sabitləşdirmə Mexanizmi isə bu plana qarşıdır. O, borclu ölkələrin xərclərinin qarşılanması üçün 240 milyard avro ayırmalıdır. Qısamüddətli milli proqramlar üçün 200 milyard avroluq yardım Avropa İnvestisiya Bankı tərəfindən ödənilməlidir. Avropa Fondu əməkhaqlarının ödənməsilə bağlı milli sxemlərin dəstəklənməsinə 100 milyard avro ayıracaq. Bu, qitənin digər ölkələrində populyarlıq qazanmış «Kurtsarbayt» alman sistemi prinsipi ilə həyata keçiriləcək. Əslində, bu paket Aİ-nin bundan əvvəl qəbul etdiyi bir sıra digər qərarlara əlavədir. Bunadək dövlət yardımı və dövlət tədarükü ilə bağlı adi qaydalar yumşaldılıb, Sabitlik və inkişaf paktı (o, vergi və büdcə siyasətinə nəzarəti, pozuntulara yol vermiş dövlətlərə sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutur) isə faktiki olaraq, böhran bitənədək dondurulub.
Bundan başqa, liderlər potensial olaraq 1, yaxud 1,5 trilyon avroluq yeni bərpa fondunun yaradılması ilə bağlı da razılığa gəliblər. Lakin bu uzunmüddətli bərpa planının strukturu və maliyyələşməsi məsələləri hələ ki, açıq qalır. Aİ-nin ümumi büdcəsinin artırılması, ziyan çəkmiş dövlətlərə qrantların ayrılması, yaxud vəsait əldə olunması üçün birgə istiqraz satışları (söhbət İtaliya, İspaniya, Fransa və digərlərinin israr etdiyi həmin koronabondlardan gedir) təkliflər sırasındadır.
Aİ virusun yaratdığı böhrandan əziyyət çəkən Avropa şirkətlərinin xarici borclarının ödənilməsinə də yardım etməyi planlaşdırır. Brüsseldə düşünürlər ki, xarici investorlar «aparıcı texnologiyalar, infrastruktur və ya ekspertiza imkanlarını ələ keçirmək» üçün Avropa şirkətlərini almaq fikrinə düşə bilərlər. Hər halda, bu şirkətlər artıq çoxdan çinli rəqiblərin, o cümlədən nəhəng dövlət qurumlarının diqqət mərkəzindədir. Kəskin iqtisadi tənəzzül və bunun ardınca qaçılmaz olan səhm ucuzlaşması isə xarici investorlar üçün onları daha əlçatan edəcək. Bu və digər məsələlər qurumun mayın 6-da keçiriləcək sammitinin gündəliyindədir.
Görünən odur ki, bu qərarlar hər kəsin, o cümlədən İtaliyanın baş naziri Konteinin ürəyincə olub. O, razılaşmadan məmnunluğunu ifadə edərək, bunu «Avropanın tarixində vacib mərhələ» adlandırıb. «Biz Avropaya inanmaqda haqlıyıqmışıq», - deyə onun ardınca Avropa Parlamentinin prezidenti, italiyalı David Sassoli öz «Twitter» hesabında yazıb.
Bir sözlə, Aİ parçalanmağı düşünmür. Lakin onun bədənində çapıqların qalıb-qalmayacağı qəbul olunmuş və olunan qərarların effektivliyindən asılıdır. Xorvatiyanın çox rəmzi adı olan «Novi list» qəzeti vəziyyəti belə xarakterizə edir: «Günlərin birində pandemiya bitəcək. Lakin həmin «sıfır günü»ndə dövlətlərin start mövqeyi tam fərqli olacaq. İtkilər son dərəcə ciddi olarsa, bu, ciddi işsizlik gətirəcək. Bunun ardınca isə sosial təminat sistemində kollaps yaşanacaq və siyasi böhran qaçılmaz olacaq. Demək, Aİ və bütünlükdə Avropa daha əvvəlki olmayacaq – ilk növbədə, siyasi mənada».

MARRIAGE OF INTEREST?
The start was alarming. It seemed that there was no united Europe. At the very first global catastrophe, the countries locked themselves and not only did not think about joint actions and helping neighbors, but even tried to snatch each other’s good. Moreover, even the driving force of the united Europe - Germany and France - also were doing the same.
“This was not our best moment,” a senior European diplomat admitted to the BBC, recalling how EU countries hastily closed their borders with each other in an attempt to protect themselves from the spread of the virus and initially refused to help Italy, which the tragedy hit first. “Our reaction came late and was overshadowed by nationalism.”
Diplomat recalled that in February, Italian Prime Minister Giuseppe Conte urgently requested gloves, clothes, as well as test kits, ventilators from European countries for hospital staff, but there was silence... Only a few days later, some of his colleagues said they would try to help. And the actions of German, French, and Czech authorities could generally be considered criminal when they decided to block the re-export of medical equipment through their territories to Italy, until they finish calculating their stocks.
At the beginning of the pandemic, many in Europe had a feeling that the EU was more a marriage of interest than an alliance of countries connected by values and a sense of solidarity.
Counting the dead
Italy and Spain led by pro-European governments have only recently were able to win a difficult victory over right-wing radical forces seeking to withdraw these countries from the EU. And now they are faced with a sharp increase in anti-European sentiment among their voters.
The video of the burning of the EU flag became viral in March-April in Italian social networks. There are already signs that faith in the EU is severely undermined. At the same time, the popularity of non-partisan law professor Giuseppe Conte has sharply increased for his actions during the crisis to the unprecedented level in Italy - 71%. In a survey conducted in March, 67% of Italian respondents said that EU membership was disadvantageous for the country. Even among the pro-European elite, there was a growing sense that the country was abandoned by its neighbours, that the EU had turned its back on Italy when it most needed help.
The leader of the Italian movement We Are Europeans and the Permanent Representative of Italy to the EU, Carlo Calenda, admitted that even now he is experiencing a crisis of faith in an idea for which he struggled all his life. According to him, he does not know what to answer to the members of his party who ask him: “Why do we want to stay in the EU? It's useless".
Obviously, radicals of all stripes are trying to take advantage of these social sentiments. The former deputy prime minister and one of the leaders of the North League, Matteo Salvini, tweeted: "We must reconsider the issue of Europe (EU) and the role of Italy in it."
The ratings of the far-right Brothers of Italy Party, whose leaders declare: “As long as we count our dead, they consider the risk of losing interest in their bonds,” have been steadily growing in recent polls.
Marshall Plan is required
Italy entered a crisis with a debt to GDP ratio of 136% - the highest in the Eurozone after Greece. In fact, EU rules require not to exceed 60%. Economists predict a reduction in the country's GDP from 6% to 15%. There is a real threat of default.
The situation in other European countries is no better. According to IMF estimates, the pandemic will turn into a global recession - the deepest since the Great Depression of the 30s of the 20th century. According to forecasts, in the Eurozone the economy will go down by 7.5%.
Spanish Foreign Minister Arancha González compared the current situation to the wreck of the Titanic and advised against dividing passengers into first and second classes.
German politicians also support the idea of the Marshall Plan. According to Deutschlandfunk, assistance under the European Stabilization Mechanism should be provided without the usual conditions. The path to obtaining these funds needs to be facilitated and shortened, because Italy or Spain suffer so much from the crisis, not because they built their economy incorrectly, but because of the virus epidemic. “Germany has no right to get out of this crisis as a sort of accountant throughout Europe,” Deutschlandfunk writes. “We need a solid support fund of several hundred billion euros, which will not impose a monetary policy for the foreseeable future, but generously provide the countries with funds they need.”
Coronabonds: to be or not to be?
In March, when the virus had spread throughout Southern Europe, nine EU members (Belgium, Greece, Ireland, Spain, Italy, Luxembourg, Portugal, Slovenia and France) signed a joint letter calling for the issuance of special Eurobonds. Or, as they called them, coronabonds - debt obligations supported by the all EU members to help pay for efforts to restore the destroyed economies of their countries.
The head of the European Central Bank, Christine Lagarde, endorsed the idea. And in the second half of April, the EU Parliament adopted a resolution on “restoration bonds” that are “guaranteed by the EU budget”.
Public opinion has changed in Germany. If earlier economists and politicians during the recent financial crisis opposed the mutual consolidation of the Eurozone debts, believing that this would not save Greece, now they are calling for help Southern Europe to cope with the coronavirus through Eurobonds. Even the German Bild, which was heavily criticised for anti-Greek campaign ten years ago, now calls for coronabonds. The current situation is more like a natural disaster than a crisis caused by risky lending.
Federal Eurobonds will increase the fiscal potential of the Union without increasing the burden of public debt, thereby saving money from national treasuries. If Germany, the Netherlands and other countries of Northern Europe do not accept Eurobonds during such a large and existential crisis, this will raise questions about the long-term survival of the euro, experts say, including German ones.
However, the leaders of the Northern European countries (Germany, Austria, Denmark, Finland and the Netherlands) still do not agree with experts, refusing to support joint borrowing. They explain this by fears that taxpayers in richer countries will be forced to repay the debts of fiscally irresponsible countries.
Sorry Italy!
Yet it will be wrong talking about the complete absence of European solidarity. There are countries that accept patients from other parts of the continent for treatment. In Germany, patients from France, Italy and Spain undergo treatment. EU members supply each other with free medical supplies and equipment, exchange medical teams, and jointly carry out orders. In addition, priority green lanes are established for the movement of trucks on their territories so that the export and import of food and medicine does not have obstacles due to forced quarantine measures.
European authorities provided a huge amount for the development of coronavirus vaccines, which will be available worldwide. The European Commission has also temporarily suspended the Eurozone's rules on public debt and budget deficits, allowing states to spend as much as they need to survive the outbreak as best as possible. The European Central Bank has launched a program for the purchase of securities of private and public sectors (750 billion euros). Moreover, about 11.8 billion euros have already been spent on the purchase of Italian government bonds.
In early April, the government of the Netherlands, a country that has traditionally been a staunch opponent of any direct budget transfers between members of the eurozone, decided to create its own solidarity fund (20 billion euros) to finance emergency medical expenses in Italy, Spain and other countries.
Thus, the EU acts quite effectively using the mandate given to it by the nation states. The health system is managed by each individual country. Moreover, there are 27 different health systems, 27 different levels of morbidity and 27 different priorities with regard to the development of the economy affected by coronavirus in the EU member states. Under these conditions, Brussels is still trying to work out some general rules.
In particular, the European Commission insists that EU countries remove their quarantine restrictions only if:
# The number of deaths/cases in the country is reduced and stabilised over an extended period of time;
# If necessary, the national health service can cope with the surge of new infections.
# An EU country has sufficient testing potential to detect and quarantine new infected, as well as contacts of infected people, to protect those who have not yet become infected.
Finally, the EU leadership had the courage to apologise to Italy for its sluggish actions at the beginning of the epidemic.
On April 16, EC President Ursula von der Leyen said that the pandemic cannot be defeated “without the truth about our own actions. Yes, it is true that no one was really ready for this. It is also true that too many were not there on time when Italy a needed a helping hand at the very beginning. And yes, for that, it is right that Europe as a whole offers a heartfelt apology…” she said.
Rescue plan
The EU summit on April 23 seems to have greatly rehabilitated the EU in the eyes of Europeans by adopting a package of financial support worth 540 billion euros, which will become effective on June 1.
The main conductor of the rescue plan is the European Stabilization Mechanism, which will allocate 240 billion euros for the costs of debtor countries. The European Investment Bank will provide 200 billion euros for national short-term programs. €100 billion will be used to finance national wage support schemes based on the German Kurzarbeit system, which has become popular in other countries of the continent.
This package complements the earlier decision of the EU to weaken the usual rules for the provision of state aid and public procurement, as well as the actual suspension of the Stability and Growth Pact (it provides for control over tax and budget policies and sanctions against violating countries) during the crisis.
In addition, European leaders agreed to create a new recovery fund, potentially worth 1 or 1.5 trillion euros. The question remains open about the structure and financing of this long-term recovery plan. Proposals may include an increase in the EU’s total budget, grants for affected countries, or a joint sale of bonds (the same coronabond that Italy, Spain, France and others insisted on) to raise funds.
The EU also plans to help block foreign acquisitions of European companies affected by the pandemic. EU is afraid that foreign investors may try to acquire European companies "in order to take control of key technologies, infrastructure or expertise." European companies have long been in sight of Chinese competitors, including large state-owned enterprises. A sharp economic downturn and the ensuing inevitable drop in stock prices may make them more vulnerable to foreign bidders. These and other issues are on the agenda of the next summit, which will be held on May 6.
It seems that these decisions suited everyone, including Italian Prime Minister Conte, who expressed satisfaction with what was agreed upon, calling it “an important milestone in European history.” “Our faith in Europe turned out to be true!” immediately after the meeting, the President of the European Parliament, Italian David Sassoli, tweeted.
Apparently, the EU is not going to break up, but the effectiveness of the taken decisions will show whether scars remain on its body. The Croatian newspaper Novi list describes the situation this way: “One day the pandemic will go away. However, on this Day Zero, the starting positions of countries will be very different. If the overall loss turns out to be too high, it will bring enormous unemployment, and then the collapse of the social security system and the inevitable political crisis will follow. And this means that the EU and the rest of Europe will no longer be the same, and above all, politically.”