İNQİLABDAN SONRAKI BAŞAĞRI
Koronavirus pandemiyası bir çox ölkədə siyasi prosesləri «dondurub». Amma bunu Ermənistana aid etmək olmaz – orada siyasi ehtiraslar coşmaqda davam edir. Bu günlərdə «inqilabçı» hökumət «offşor işi»lə bağlı araşdırmalara başlanıldığını bəyan edib.
Bu qalmaqalın kökləri 2009-cu ilə gedib çıxır. Ermənilərin ölçüsü ilə nəhəng sahibkar sayılan Paylak Arutyunyan hələ 10 il əvvəl bildirirdi ki, o, baş nazir Tiqran Sarqsyanla görüşə dəvət olunubmuş. Görüşdə Ermənistanda almaz cilalanması və zərgərlik sahəsinin inkişafı müzakirə edilib: İrəvanın bu sahəyə böyük ümidləri var idi. Hətta onun iqtisadiyyatın lokomotivinə çevriləcəyi belə, düşünülürdü.
Bundan başqa, baş nazirin kabinetinə böyük sahibkar Aşot Sukiasyan, baş keşiş Navasard Kçoyan və onlarla iş adamı da dəvət olunmuşdu. Əvvəlcə baş nazir çıxış etmiş, «sevindirici perspektivlərdən» söz açmış, sonra Aşot Sukiasyan daha konkret danışmışdı. O, Afrikada – Syerra-Leonedə almaz və qızıl mədənlərinə sahib olduğunu, Ermənistanın cilalama müəssisələrinə «qəpik-quruş» qarşılığında xammal tədarük edə biləcəyini demişdi. Qalırdı avadanlıq və texnika alınması üçün 12 milyon dollarlıq investisiya. Belə «yağlı tikə»ni əldən buraxmağın yolverilməz olduğunu düşünən Paylak Arutyunyan isə dərhal mülkiyyətini banka girov qoyaraq kredit götürmüş və pulu Sukiasyana verib, lakin Sukiasyan pulu da götürərək yoxa çıxıb. Sonradan məlum olmuşdu ki, həmin vəsait sonuncunun qeydiyyatdan keçirdiyi offşor hesabdadır. Ən maraqlısı isə odur ki, sən demə, həmin hesabın təsisçiləri arasında Tiqran Sarqsyanla baş keşiş Navasard Kçoyan da var imiş.
Bir müddət sonra Gürcüstanda həbs olunan Sukiasyan Sarqsyanla Kçoyanın adını təsisçilər sırasına… özlərinin xəbəri olmadan saldığını bildirmişdi. Bununla da qalmaqal sanki unudulmuşdu. Lakin indi, Ermənistan rəhbərliyi məsələni yenidən gündəmə gətirib.
Köhnə, amma əsas məsələ
«Offşor işi»nin yenidən qaldırılması kifayət qədər düşündürücüdür. Tiqran Sarqsyan indiyədək Aİİ Kollegiyasının sədri postunu tutub, hazırda isə Avrasiya İnkişaf Bankı sədrinin müavinidir. Deyilənə görə, Kreml ona kifayət qədər loyal münasibət göstərir. Bütün bunlar İrəvanın vaxtilə KTMT-nin baş katibi Yuri Xaçaturova qarşı təşkil etdiyi «məhkəmə hücumu»na çox bənzəyir. Bir maraqlı məqam da var. İşdə baş keşiş Kçoyanın da adı keçir və araşdırma bütün ermənilərin katolikosu II Qareginin Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Koçaryanın həbsdən buraxılmasına çağırış etməsindən dərhal sonra başlayıb. Ekspertlər hesab edir ki, hazırkı baş nazir Nikol Paşinyanın ən təhlükəli siyasi rəqibi məhz Koçaryandır.
Yaşananlara ən nümunəvi qiyməti, yəqin ki, Ermənistanın «İrates» qəzeti verib. Qəzet yazır ki, Paşinyan pat vəziyyətindədir – o, proseslərə nəzarəti sürətlə itirir. Yazıda bildirilir ki, Ermənistanın regionlarında faciəvi vəziyyət yaranıb və insanlar artıq sadəcə, yaşaya bilmir. Ölkə iqtisadi kollaps və sosial qiyam ərəfəsindədir. «COVID-19» pandemiyasının başa çatmasından sonra isə Paşinyanın Konstitusiya Məhkəməsini nəzarətə almaq məqsədilə ortaya atdığı referendum məsələsinə qayıtmaq lazım gələcək. «İrates»in bütün bunlardan gəldiyi qənaət belədir: Paşinyan Erməni Apostol Kilsəsinə və baş keşişə qarşı yeni «kino»nu və səlib yürüşünə məhz bu üzdən başlayıb ki, «Poqos» əylənə bilsin.
Gəlin vəziyyətə aydınlıq gətirməyə çalışaq.
Ermənistanda xalq arasında populyar olan «Poqos» həm də «rəiyyət» anlamında işlədilir və Paşinyanın tərəfdarlarına şamil olunur. 7or.am portalı səs-küy yaratmış məqaləsində yazır: «Bu gün Ermənistan hakimiyyəti avam kəndçilərin əlindədir. Onlar kənddən şəhərə gəlmiş, lakin təkrar sosiallaşa bilməyən kütlədir. Tər iyi verən, gigiyena vasitələrinə bir qəpik də xərcləməyən, üzünü qırxmayan, inqilab günlərində haradansa peyda olmuş, küçələri bağlamağa başlamış, sonda isə işi-gücü sadəcə kabab çəkmək olan kütlə».
Kabab inqilabından keçən iki il…
Belə qiymətləndirmə ilə razılaşmaq da olar, razılaşmamaq da, hətta onu hiddətlə qarşılamaq da. Dəqiq olan başqa məqamdır: «kabab inqilabı» qələbəsinin üzərindən 2 il sonra Paşinyan seçicilərinə heç nə verə bilmir. Halbuki, mitinqlər dalğasının güclü vaxtında o, sağa-sola vədlər verirdi. Bu vədlərin arasında Ermənistanın Rusiyanın nüfuz dairəsindən çıxacağı, ABŞ və Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşacağı da var idi, iqtisadi yüksəliş də, Qarabağ istiqamətində irəliləyiş də (əlbəttə ki, ermənilərin anlamında). O, korrupsiya ilə mübarizə vədi də verirdi və yeri gəlmişkən, büdcənin məhz korrupsionerlərdən müsadirə olunacaq vəsait hesabına «doldurulacağı» deyilirdi…
Lakin ötən 2 ildə bu vədlərin yerinə yetirilməsilə bağlı vəziyyət yalnız gülüş yaradır. Paşinyan və «Sorosçu» komandası bəlkə də mümkünsüzü mümkün edib: İrəvan Moskva və Qərblə münasibətlərini eyni anda korlayıb. Rusiya Paşinyana nə komandasına «Sorosçu» kadrlar toplamasını, nə Xaçaturova «hücum»u, nə Ermənistanın «suverenliyi» ilə bağlı söhbətləri, nə də İrəvanın KTMT ilə Aİİ-ni tərk edə biləcəklərinə dair eyhamları bağışlayır. Qərb isə Ermənistanı hələ də Rusiyanın forpostu sayır. Bundan başqa, ABŞ Paşinyana Suriyaya Rusiya hərbi missiyasının tərkibində erməni istehkamçıları göndərməsini bağışlamır. Söhbət məhz Amerika proqramlarından biri çərçivəsində hazırlanmış istehkamçılardan gedir.
İqtisadiyyata gəlincə, Paşinyan guya hansısa inanılmaz uğurların əldə olunduğu görüntüsünü yaratmağa çalışsa da, söhbət ən yaxşı halda hələ özünü doğrultmamış proqnozlardan gedir.
Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Beqratyanın Paşinyanın, büdcədəki guca 1 milyardlıq artım haqda növbəti bəyanatına münasibəti belədir: «Bu, tam dezinformasiyadır».
Korrupsiya ilə mübarizə işi də tam iflasa uğrayıb. Paşinyan komandası korrupsionerlərlə bağlı proseslərin heç birini məntiqi sonluğa çatdıra, yəni, məhkəməyədək aparıb çıxara bilmir. Bu, ətrafında böyük səs-küy yaranmış «Konserv Manvel»in işinə də aiddir.
«1 mart işi»lə bağlı yeni araşdırmalar da tam iflasla bitib. Halbuki, bu məsələdə Paşinyanın əlində «daşdan keçən» arqumentlərin olduğu düşünülürdü.
Eyni vəziyyət insan haqları və demokratiya sahəsində də yaşanır – Paşinyanın ölkənin məhkəmə hakimiyyətini özünə tabe etməyə çalışması Ermənistanın sərt tənqid olunmasına səbəb olub.
Bütün cəbhələrdə iflas
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan bütün istiqamətlərdə Azərbaycana da uduzur. Ermənistanın Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin möhtəşəm Qızılqaya-Günnüt əməliyyatı nəticəsində üzləşdiyi «logistik faciə» ilə bağlı, bəlkə də, müəyyən mübahisələr etmək olar. Hərçənd, Paşinyan və ya sələfləri İrəvanın bu məğlubiyyətinə görə vətəndaşları qarşısında cavab verməlidir. Amma bu, heç də yeganə iflas deyil. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin MDB sammitləri və Valday forumundakı hücum diplomatiyası mövcud vəziyyətin ən gözəl göstəricisidir. Dünya birliyinin işğal olunmuş Dağlıq Qarabağda təşkil edilmiş «seçkilər»ə münasibəti də məlumdur: onu nə ATƏT, nə NATO, nə Avropa İttifaqı, nə də Norveçdən tutmuş Böyük Britaniyaya, Türkiyəyədək hər hansı dövlət tanıyıb. ..
Amma ən səs-küylüsü və effektlisi, yəqin ki, Nikola Paşinyanın İlham Əliyevlə Münhen debatındakı iflasıdır. Orada hər şey tam aydınlığı ilə ortaya çıxdı: liderlərin şəxsi keyfiyyətləri, ingilis dili bilikləri və ən əsası, Azərbaycanın qəti, beynəlxalq hüquqa əsaslanan, BMT TŞ-nin qətnamələrilə tanınan mövqeyi! Bununla yanaşı, Paşinyanın həmin debatdakı qarışıq fikirləri göstərdi ki, əslində, baş nazir ölkəsinin beynəlxalq aləmdə ortaya qoyacaq mövqeyə malik olmadığını anlayır. Bu vəziyyətdən təcrübəli siyasətçinin belə, çıxması çətin idi, nəinki Paşinyanın.
İndi, Paşinyanın özünü necə aparacağı, siyasi rəqiblərini güc yolu ilə «əzməyə» çalışıb-çalışmayacağı haqda çox danışmaq olar. Üstəlik, yanvardan Ermənistanda «inqilab keşikçiləri»nin yeni «xüsusiyyəti» ortaya çıxıb – onlar inqilabçı baş nazirin rəqiblərini fiziki cəhətdən belə, məhv etməyə hazırdırlar.
Beləliklə, Ermənistan «inqilab» ssenarisinin nə qədər təhlükəli olduğunu göstərən daha bir nümunədir. Təcrübə göstərir ki, «inqilab» cənnətə qapı yox, əksinə «siyasi ruletka»dır.

«РЕВОЛЮЦИОННОЕ ПОХМЕЛЬЕ»
Пандемия коронавируса поставила на паузу политические процессы во многих странах. Но только не в Армении, где страсти продолжают кипеть и бить ключом. Местные «революционные» власти объявили о возобновлении расследования так называемого «офшорного дела».
«Погашенная» афера верхушки
Скандал этот тлеет с 2009 года. Как утверждал еще десять лет назад крупный, по армянским меркам, предприниматель Пайлак Арутюнян, в 2009 году его пригласили на совещание к премьер-министру - тогда этот пост занимал Тигран Саркисян. Обсуждали развитие в Армении огранки алмазов и ювелирного дела: на эту отрасль в Ереване возлагали нешуточные надежды и даже рассчитывали, что она сыграет роль локомотива. Кроме того, присутствовали в кабинете премьера также крупный предприниматель Ашот Сукиасян, архиепископ Навасард Кчоян и еще пара десятков бизнесменов. Вначале речь держал премьер-министр, который рисовал перед участниками самые что ни на есть радужные перспективы. Затем слово взял Ашот Сукиасян, который перешел к конкретике: в африканском Сьерра-Леоне у него есть алмазные и золотые прииски и он готов поставлять сырье армянским гранильным предприятиям за сущие копейки. Осталась самая малость: нужно $12 млн. инвестиций на приобретение оборудования и техники. Пайлак Арутюнян, сразу же решив, что быть на таком празднике жизни чужим ему ну никак не стоит и упускать такой жирный куш нельзя, тут же заложил в банке свое имущество, получил под него кредит и передал деньги Сукиасяну…
Сукиасян же, получив деньги, просто взял и исчез. Но перед этим зарегистрировал офшорную компанию, на счету которой и оказались денежки. Причем в числе ее учредителей были Тигран Саркисян и архиепископ Навасард Кчоян. Затем Сукиасяна изловили в Грузии, после ареста он уверял всех и вся, что Саркисяна и Кчояна он внес в число учредителей даже без их ведома… Скандал в конце концов загасили, но сейчас о нем ереванская верхушка вспомнила вновь.
Старое о главном
Реанимация «офшорного дела» дает, конечно, изрядную пищу для размышлений. Тигран Саркисян успел поработать на посту председателя Коллегии ЕАЭС, сегодня он - заместитель председателя Евразийского банка развития и, по слухам, даже пользуется благосклонностью Кремля. Все это смахивает на ремейк скандального ереванского судебного «наезда» на действующего на тот момент генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова. Есть еще кое-что. В деле фигурирует архиепископ Кчоян, и «реанимация» расследования произошла сразу же после того, как католикос всех армян Гарегин II призвал к освобождению второго президента Армении Роберта Кочаряна. Последний, как уверяют эксперты, самый опасный политический противник нынешнего премьер-министра Никола Пашиняна.
Возможно, самую показательную оценку происходящему дала ереванская газета «Иратес». Издание уверено, что Пашинян находится в патовом положении - он стремительно теряет контроль. По мнению газеты, в регионах Армении катастрофическая ситуация и людям просто не на что жить, страна уже балансирует на грани экономического коллапса и социальных бунтов. К тому же после окончания пандемии COVID-19 надо будет возвращаться к теме референдума, затеянного Пашиняном для того, чтобы взять под свой контроль Конституционный суд Армении. Из чего «Иратес» делает вывод: именно по этой причине Пашинян начал новое «кино» и крестовый поход против Армянской апостольской церкви и католикоса, чтобы у «погосов» не было недостатка в зрелищах.
Поясним. Популярное в народе имя «Погос» употребляется в Армении и в значении «простолюдин», и применительно к сторонникам Пашиняна. Именно им в своей нашумевшей статье портал 7or.am дал хлесткую до неполиткорректности характеристику: «В Армении сейчас власть деревенщины. Это приехавшая из села в столицу, но так и не пережившая вторичную социализацию масса. Группа разящих потом, не тратящих на средства гигиены ни копейки и разгуливающих небритыми людей, возникших в дни революции из ниоткуда и начавших перекрывать улицы, а в конце - готовить шашлык».
Обещания с горькой усмешкой
Подобные оценки можно разделять, не разделять и даже возмущаться. Но вот куда сложнее оспорить другое: сегодня, через два года после победы «шашлычной революции», Пашиняну, по сути, нечего предъявить своим избирателям. На гребне митинговой волны он бойко и резво раздавал обещания. В их числе были и выход Армении из-под российского влияния, и сближение с США и Евросоюзом, и экономический взлет, и успех (в армянском, конечно, понимании) на карабахском направлении. Здесь также и борьба с коррупцией - причем как раз за счет конфискованных у коррупционеров средств предполагалось «насытить» бюджет…
По прошествии двух лет эти обещания вызывают лишь усмешку. Пашиняну и его «соросовской» команде удалось, казалось бы, несопоставимое: безнадежно испортить отношения с Москвой и Западом одновременно. В РФ Пашиняну не простили ни «соросовских» кадров в команде, ни, тем более, наезда на Хачатурова, ни разговоров о «правосубъектности» Армении и намеках на выход из ОДКБ и ЕАЭС. На Западе же Армению считают форпостом России со всеми отсюда вытекающими. Более того, в США Пашиняну не простили отправки в Сирию в составе российской военной миссии армянских саперов, подготовленных в рамках одной из американских программ. В экономике Никол Пашинян старательно пытается изобразить сногсшибательные успехи, но на поверку они оказываются, в лучшем случае, еще не сбывшимися прогнозами.
Грант Багратян, бывший премьер-министр Армении, комментируя очередные заявления Пашиняна о «подросшем» аж на миллиард долларов бюджете, констатировал: «Мы имеем дело с полнейшей дезинформацией». Наблюдается провал даже в такой сфере, как борьба с коррупцией. Команде Пашиняна не удается довести до логического завершения, то есть до суда, ни один процесс над коррупционерами, включая такие нашумевшие фигуры, как «Тушенка-Манвел». Полным провалом закончилось новое расследование «дела 1 марта», где у Пашиняна были, казалось бы, «железобетонные» аргументы. Провал даже в вопросах прав человека и демократии - Армению жестко критикуют за попытки Пашиняна подчинить себе судебные власти страны.
Провалы по всем фронтам
Армения стремительно и очевидно проигрывает Азербайджану, причем по всем направлениям. Относительно «логистической катастрофы», постигшей Армению в результате блестящей Гызылгая-Гюннютской операции Вооруженных сил Азербайджана, еще можно поспорить. Пашинян или его предшественники должны нести ответственность перед своими гражданами за это поражение Еревана, но это далеко не единственный провал. Наступательная дипломатия президента Азербайджана Ильхама Алиева на саммитах СНГ и заседании Валдайского форума - пример красноречивый и не единственный. Хорошо известна и реакция мирового сообщества на так называемые «выборы» в оккупированном Карабахе: об их непризнании заявили ОБСЕ, НАТО, Евросоюз, многие государства, от Норвегии и Великобритании до Турции, на «двустороннем» уровне… Но, возможно, са-мым громким и эффектным был провал тех самых мюнхенских дебатов Ильхама Алиева и Никола Пашиняна. Где сошлось все: и личные качества лидеров, и уровень владения английским языком, и, главное, убедительная, основанная на международном праве, признанных границах и резолюциях СБ ООН, позиция Азербайджана. И, вместе с тем, путаные заявления Пашиняна, который понимал, что у его страны просто нет такой позиции, которую можно декларировать за пределами Армении. Из такой ситуации было бы непросто выбраться даже опытному политику, не говоря уж о Пашиняне.
Можно, конечно, долго рассуждать, как сейчас будет вести себя армянский премьер и не попытается ли он «задавить» своих политических противников силовым путем. Тем более что уже с января в Армении заявляют о себе новоявленные «стражи революции», готовые даже на физические расправы над противниками «революционного» премьер-министра.
Армения в очередной раз продемонстрировала опасность «революционного» сценария, который, как показывает практика, скорее представляет собой этакую политическую «рулетку», а вовсе не ключи от рая.