İNQİLABDAN SONRAKI BAŞAĞRI
Koronavirus pandemiyası bir çox ölkədə siyasi prosesləri «dondurub». Amma bunu Ermənistana aid etmək olmaz – orada siyasi ehtiraslar coşmaqda davam edir. Bu günlərdə «inqilabçı» hökumət «offşor işi»lə bağlı araşdırmalara başlanıldığını bəyan edib.
Bu qalmaqalın kökləri 2009-cu ilə gedib çıxır. Ermənilərin ölçüsü ilə nəhəng sahibkar sayılan Paylak Arutyunyan hələ 10 il əvvəl bildirirdi ki, o, baş nazir Tiqran Sarqsyanla görüşə dəvət olunubmuş. Görüşdə Ermənistanda almaz cilalanması və zərgərlik sahəsinin inkişafı müzakirə edilib: İrəvanın bu sahəyə böyük ümidləri var idi. Hətta onun iqtisadiyyatın lokomotivinə çevriləcəyi belə, düşünülürdü.
Bundan başqa, baş nazirin kabinetinə böyük sahibkar Aşot Sukiasyan, baş keşiş Navasard Kçoyan və onlarla iş adamı da dəvət olunmuşdu. Əvvəlcə baş nazir çıxış etmiş, «sevindirici perspektivlərdən» söz açmış, sonra Aşot Sukiasyan daha konkret danışmışdı. O, Afrikada – Syerra-Leonedə almaz və qızıl mədənlərinə sahib olduğunu, Ermənistanın cilalama müəssisələrinə «qəpik-quruş» qarşılığında xammal tədarük edə biləcəyini demişdi. Qalırdı avadanlıq və texnika alınması üçün 12 milyon dollarlıq investisiya. Belə «yağlı tikə»ni əldən buraxmağın yolverilməz olduğunu düşünən Paylak Arutyunyan isə dərhal mülkiyyətini banka girov qoyaraq kredit götürmüş və pulu Sukiasyana verib, lakin Sukiasyan pulu da götürərək yoxa çıxıb. Sonradan məlum olmuşdu ki, həmin vəsait sonuncunun qeydiyyatdan keçirdiyi offşor hesabdadır. Ən maraqlısı isə odur ki, sən demə, həmin hesabın təsisçiləri arasında Tiqran Sarqsyanla baş keşiş Navasard Kçoyan da var imiş.
Bir müddət sonra Gürcüstanda həbs olunan Sukiasyan Sarqsyanla Kçoyanın adını təsisçilər sırasına… özlərinin xəbəri olmadan saldığını bildirmişdi. Bununla da qalmaqal sanki unudulmuşdu. Lakin indi, Ermənistan rəhbərliyi məsələni yenidən gündəmə gətirib.
Köhnə, amma əsas məsələ
«Offşor işi»nin yenidən qaldırılması kifayət qədər düşündürücüdür. Tiqran Sarqsyan indiyədək Aİİ Kollegiyasının sədri postunu tutub, hazırda isə Avrasiya İnkişaf Bankı sədrinin müavinidir. Deyilənə görə, Kreml ona kifayət qədər loyal münasibət göstərir. Bütün bunlar İrəvanın vaxtilə KTMT-nin baş katibi Yuri Xaçaturova qarşı təşkil etdiyi «məhkəmə hücumu»na çox bənzəyir. Bir maraqlı məqam da var. İşdə baş keşiş Kçoyanın da adı keçir və araşdırma bütün ermənilərin katolikosu II Qareginin Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Koçaryanın həbsdən buraxılmasına çağırış etməsindən dərhal sonra başlayıb. Ekspertlər hesab edir ki, hazırkı baş nazir Nikol Paşinyanın ən təhlükəli siyasi rəqibi məhz Koçaryandır.
Yaşananlara ən nümunəvi qiyməti, yəqin ki, Ermənistanın «İrates» qəzeti verib. Qəzet yazır ki, Paşinyan pat vəziyyətindədir – o, proseslərə nəzarəti sürətlə itirir. Yazıda bildirilir ki, Ermənistanın regionlarında faciəvi vəziyyət yaranıb və insanlar artıq sadəcə, yaşaya bilmir. Ölkə iqtisadi kollaps və sosial qiyam ərəfəsindədir. «COVID-19» pandemiyasının başa çatmasından sonra isə Paşinyanın Konstitusiya Məhkəməsini nəzarətə almaq məqsədilə ortaya atdığı referendum məsələsinə qayıtmaq lazım gələcək. «İrates»in bütün bunlardan gəldiyi qənaət belədir: Paşinyan Erməni Apostol Kilsəsinə və baş keşişə qarşı yeni «kino»nu və səlib yürüşünə məhz bu üzdən başlayıb ki, «Poqos» əylənə bilsin.
Gəlin vəziyyətə aydınlıq gətirməyə çalışaq.
Ermənistanda xalq arasında populyar olan «Poqos» həm də «rəiyyət» anlamında işlədilir və Paşinyanın tərəfdarlarına şamil olunur. 7or.am portalı səs-küy yaratmış məqaləsində yazır: «Bu gün Ermənistan hakimiyyəti avam kəndçilərin əlindədir. Onlar kənddən şəhərə gəlmiş, lakin təkrar sosiallaşa bilməyən kütlədir. Tər iyi verən, gigiyena vasitələrinə bir qəpik də xərcləməyən, üzünü qırxmayan, inqilab günlərində haradansa peyda olmuş, küçələri bağlamağa başlamış, sonda isə işi-gücü sadəcə kabab çəkmək olan kütlə».
Kabab inqilabından keçən iki il…
Belə qiymətləndirmə ilə razılaşmaq da olar, razılaşmamaq da, hətta onu hiddətlə qarşılamaq da. Dəqiq olan başqa məqamdır: «kabab inqilabı» qələbəsinin üzərindən 2 il sonra Paşinyan seçicilərinə heç nə verə bilmir. Halbuki, mitinqlər dalğasının güclü vaxtında o, sağa-sola vədlər verirdi. Bu vədlərin arasında Ermənistanın Rusiyanın nüfuz dairəsindən çıxacağı, ABŞ və Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşacağı da var idi, iqtisadi yüksəliş də, Qarabağ istiqamətində irəliləyiş də (əlbəttə ki, ermənilərin anlamında). O, korrupsiya ilə mübarizə vədi də verirdi və yeri gəlmişkən, büdcənin məhz korrupsionerlərdən müsadirə olunacaq vəsait hesabına «doldurulacağı» deyilirdi…
Lakin ötən 2 ildə bu vədlərin yerinə yetirilməsilə bağlı vəziyyət yalnız gülüş yaradır. Paşinyan və «Sorosçu» komandası bəlkə də mümkünsüzü mümkün edib: İrəvan Moskva və Qərblə münasibətlərini eyni anda korlayıb. Rusiya Paşinyana nə komandasına «Sorosçu» kadrlar toplamasını, nə Xaçaturova «hücum»u, nə Ermənistanın «suverenliyi» ilə bağlı söhbətləri, nə də İrəvanın KTMT ilə Aİİ-ni tərk edə biləcəklərinə dair eyhamları bağışlayır. Qərb isə Ermənistanı hələ də Rusiyanın forpostu sayır. Bundan başqa, ABŞ Paşinyana Suriyaya Rusiya hərbi missiyasının tərkibində erməni istehkamçıları göndərməsini bağışlamır. Söhbət məhz Amerika proqramlarından biri çərçivəsində hazırlanmış istehkamçılardan gedir.
İqtisadiyyata gəlincə, Paşinyan guya hansısa inanılmaz uğurların əldə olunduğu görüntüsünü yaratmağa çalışsa da, söhbət ən yaxşı halda hələ özünü doğrultmamış proqnozlardan gedir.
Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Beqratyanın Paşinyanın, büdcədəki guca 1 milyardlıq artım haqda növbəti bəyanatına münasibəti belədir: «Bu, tam dezinformasiyadır».
Korrupsiya ilə mübarizə işi də tam iflasa uğrayıb. Paşinyan komandası korrupsionerlərlə bağlı proseslərin heç birini məntiqi sonluğa çatdıra, yəni, məhkəməyədək aparıb çıxara bilmir. Bu, ətrafında böyük səs-küy yaranmış «Konserv Manvel»in işinə də aiddir.
«1 mart işi»lə bağlı yeni araşdırmalar da tam iflasla bitib. Halbuki, bu məsələdə Paşinyanın əlində «daşdan keçən» arqumentlərin olduğu düşünülürdü.
Eyni vəziyyət insan haqları və demokratiya sahəsində də yaşanır – Paşinyanın ölkənin məhkəmə hakimiyyətini özünə tabe etməyə çalışması Ermənistanın sərt tənqid olunmasına səbəb olub.
Bütün cəbhələrdə iflas
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan bütün istiqamətlərdə Azərbaycana da uduzur. Ermənistanın Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin möhtəşəm Qızılqaya-Günnüt əməliyyatı nəticəsində üzləşdiyi «logistik faciə» ilə bağlı, bəlkə də, müəyyən mübahisələr etmək olar. Hərçənd, Paşinyan və ya sələfləri İrəvanın bu məğlubiyyətinə görə vətəndaşları qarşısında cavab verməlidir. Amma bu, heç də yeganə iflas deyil. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin MDB sammitləri və Valday forumundakı hücum diplomatiyası mövcud vəziyyətin ən gözəl göstəricisidir. Dünya birliyinin işğal olunmuş Dağlıq Qarabağda təşkil edilmiş «seçkilər»ə münasibəti də məlumdur: onu nə ATƏT, nə NATO, nə Avropa İttifaqı, nə də Norveçdən tutmuş Böyük Britaniyaya, Türkiyəyədək hər hansı dövlət tanıyıb. ..
Amma ən səs-küylüsü və effektlisi, yəqin ki, Nikola Paşinyanın İlham Əliyevlə Münhen debatındakı iflasıdır. Orada hər şey tam aydınlığı ilə ortaya çıxdı: liderlərin şəxsi keyfiyyətləri, ingilis dili bilikləri və ən əsası, Azərbaycanın qəti, beynəlxalq hüquqa əsaslanan, BMT TŞ-nin qətnamələrilə tanınan mövqeyi! Bununla yanaşı, Paşinyanın həmin debatdakı qarışıq fikirləri göstərdi ki, əslində, baş nazir ölkəsinin beynəlxalq aləmdə ortaya qoyacaq mövqeyə malik olmadığını anlayır. Bu vəziyyətdən təcrübəli siyasətçinin belə, çıxması çətin idi, nəinki Paşinyanın.
İndi, Paşinyanın özünü necə aparacağı, siyasi rəqiblərini güc yolu ilə «əzməyə» çalışıb-çalışmayacağı haqda çox danışmaq olar. Üstəlik, yanvardan Ermənistanda «inqilab keşikçiləri»nin yeni «xüsusiyyəti» ortaya çıxıb – onlar inqilabçı baş nazirin rəqiblərini fiziki cəhətdən belə, məhv etməyə hazırdırlar.
Beləliklə, Ermənistan «inqilab» ssenarisinin nə qədər təhlükəli olduğunu göstərən daha bir nümunədir. Təcrübə göstərir ki, «inqilab» cənnətə qapı yox, əksinə «siyasi ruletka»dır.

AFTERMATH OF ARMENIAN REVOLUTION
The coronavirus pandemic halted political processes in many countries, but in Armenia, where passions still run high. Local revolutionary authorities announced the resumption of the investigation of the so-called "offshore case."
Failure of top authorities
The scandal has been known since 2009. One of the Armenian tycoons, Pailak Harutyunyan, claimed that he was invited to a meeting with the then Prime Minister Tigran Sargsyan. They discussed the development of diamond cutting and jewelry business in Armenia, which the Armenian government considered a perspective industry and hoped that it would be a driving force of the national economy. In addition, another businessman, Ashot Sukiasyan, Archbishop Navasard Kchoyan and a dozen businessmen were also present in the prime minister’s office. Prime Minister drew the brightest prospects for the participants. Then, Ashot Sukiasyan took the floor and focused on details of the plan: he said that in African Sierra Leone, he had diamond and gold mines and was ready to supply raw materials to Armenian cutting enterprises for pennies. The only condition was that he needed $12 million investment to purchase equipment and machinery. Pailak Harutyunyan figured immediately that it was a chance of his life, and mortgaged his property in the bank, received a loan and transferred the money to Sukiasyan...
Sukiasyan received the money and... disappeared. But before that, he registered an offshore company on the account holding the money. Among the founders were Tigran Sargsyan and Archbishop Navasard Kchoyan. Then Sukiasyan was caught in Georgia. After the arrest, he assured everyone that he had included Sargsyan and Kchoyan among the founders even without letting them know... Soon the scandal was over, but now the Yerevan elite recalled it again.
Oldie but a goodie
Resuscitation of the “offshore case” provides, of course, a fair amount of food for thought. Tigran Sargsyan managed to work as chairman of the EAEU College. Today he is deputy chairman of the Eurasian Development Bank and, according to rumors, even enjoys the favor of the Kremlin. All this looks like a remake of the scandalous event staged by Yerevan to hit the then CSTO Secretary General Yuri Khachaturov. Also, the name of Archbishop Kchoyan resurfaced immediately during the investigation after the Catholicos Garegin II called for the release of the second Armenian President Robert Kocharian. The latter, experts say, is the most dangerous political opponent of the current prime minister, Nikol Pashinyan.
Perhaps the Yerevan newspaper Irates provided the most revealing assessment of the event. Authors believe that Pashinyan is in a stalemate - he is rapidly losing control. According to the newspaper, there is a catastrophic situation in the regions of Armenia and people simply have nothing to live on, the country is already balancing on the verge of economic collapse and social riots. In addition, after the end of the COVID-19 pandemic, it will be necessary to return to the topic of the referendum launched by Pashinyan in order to take control of the Constitutional Court of Armenia. Irates writes that for this reason Pashinyan began a new show and a crusade against the Armenian Apostolic Church and the Catholicos, so that the Poghos had no shortage of shows in the foreseeable future.
Let’s explain. The popular name Poghos is used in Armenia to mean ordinary people with a  reference to the supporters of Pashinyan. A sensational article published on 7or.am provides a whipping yet politically intolerant characterization: “Armenia is ruled by rednecks. This is a group of people from the village, who failed to socialise in the capital. A group of sweat-smelling people, who don’t spend a dime on hygiene and walk unshaven; who emerged from nowhere in the days of the revolution and began to block the streets to enjoy cooking shashlyk.”
Promises, promises...
One can agree or disagree with this position. But it’s much more difficult to challenge the other: today, two years after the victory of the “shashlyk revolution”, Pashinyan, in fact, has nothing to present to his voters. Among his pretentious pledges were taking Armenia out of Russian influence, rapprochement with the USA and the European Union, economic growth, and success (in the Armenian style) in the Karabakh direction. He also promised to fight against corruption using the funds confiscated from corrupt officials and to take this money back to the budget…
After two years, these promises cause only a grin. Pashinyan and his Soros team managed, it would seem, incomparable: hopelessly ruining relations with Moscow and the West at the same time. Russia forgave Pashinyan neither for his Soros personnel nor for bullying Khachaturov, nor for the talks about the “legitimity” of Armenia and hints of leaving the CSTO and EAEU. In the West, Armenia is considered an outpost of Russia. Moreover, in the US, Pashinyan was not forgiven for sending Armenian sappers trained by Americans to Syria as part of the Russian military mission. In terms of economic ‘achievements’, Nikol Pashinyan is diligently trying to portray stunning successes, but in reality they turn out, at best, to have not come true.
Hrant Bagratyan, the former Prime Minister of Armenia, commenting on Pashinyan’s next statement about the budget that has allegedly grown by a billion dollars, said: “We are dealing with complete disinformation.” Failure is even observed in such areas as the fight against corruption. Pashinyan’s team is unable to hold corrupt officials, including such sensational figures as Manvel Grigoryan, to responsible for their acts. The new investigation of the “March 1 Case” ended in complete failure, where Pashinyan had seemingly “concrete” arguments. There is a failure even in human rights and democracy issues: Armenia is severely criticized for Pashinyan’s attempts to subjugate the country's judicial authorities.
Failures on all fronts
Armenia is rapidly and obviously losing to Azerbaijan, and in all directions. One can still argue the success of the brilliant Gizilgaya-Gunnyut operation of the Armed Forces of Azerbaijan, which was a "logistic catastrophe" for Armenia. Pashinyan or his predecessors should be held accountable for this defeat of Yerevan, but this is far from the only failure. The offensive diplomacy of Azerbaijani President Ilham Aliyev at the CIS summit and the meeting of the Valdai Forum is a striking but not the only example. The reaction of the world community to the so-called “elections” in the occupied Karabakh is well known: the OSCE, NATO, EU, many states from Norway and the UK to Turkey, did not recognise the outcome of the event... But, perhaps, the most scandalous and spectacular was Pashinian’s failure at the Munich debates. In his debates with the Azerbaijani president, Pashinian and Aliyev exposed the difference of their personal qualities as leaders, the level of English proficiency, and, most importantly, the convincing position of Azerbaijan based on international law and UN Security Council resolutions. At the same time, confusing statements by Pashinyan, who understood that his country simply did not have such a position that could be declared outside of Armenia. Even an experienced politician, not to mention Pashinyan, would be difficult to get out of such a situation.
We can discuss for a long time how the Armenian prime minister will behave now and whether he will try to “crush” his political opponents. Moreover, since January, the newborn "guardians of the revolution" have declared themselves in Armenia, claiming that they are ready for physical reprisals against opponents of the revolutionary prime minister.
Once again, Armenia demonstrated the danger of a “revolutionary” scenario, which, as practice shows, is more likely to be a sort of political “roulette”, and not the keys to paradise.