KARANTİN ŞURAYA ƏNGƏL DEYİL
Azərbaycan Prezidenti, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının sədri İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə aprelin 10-da şuranın fövqəladə sammiti keçirilib. Sammit videokonfrans şəklində baş tutub. Bu, Türk Şurasının çoxillik təcrübəsində ilk fövqəladə toplantı idi.
Sammit iştirakçıları arasında Türkmənistan prezidenti ilə Macarıstanın baş naziri, yəni Şuranın tamhüquqlu üzvü olmayan, lakin onun işində fəal iştirak edən dövlətlərin rəhbərləri də olub. Fövqəladə toplantı sürətlə dünyaya yayılmaqda olan yeni növ koronavirus («COVID-19») səbəbilə çağırılıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) mütəxəssislərinin rəyinə görə, ayrı-ayrı ölkələrin mövcud səhiyyə sistemi pandemiya ilə effektiv mübarizəyə hazır deyilmiş. Bununla yanaşı, təcrübə göstərir ki, bir çox dövlət nəinki belə xəstəliyi müalicə etməyə (bunun obyektiv səbəbləri var), həm də belə işlərdə əməkdaşlığa belə, hazır olmayıb. Onlar elementar qarşılıqlı yardım jestləri etməyi belə, bacarmayıb, bu isə onsuz da gərgin olan vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb.
Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə keçirilən sammit göstərib ki, bütün bu deyilənlər Türk Şurasına aid deyil. Halbuki, bu çətin vəziyyətdə ümumi əməkdaşlıq platformasının yaradılması, həqiqətən, asan iş deyil. Çünki hər ölkədə vəziyyət ayrı ssenari üzrə inkişaf edir və hökumətin virusun yayılması ilə bağlı risklərin azaldılmasına, həmçinin onun iqtisadiyyata mənfi təsirinin məhdudlaşdırılmasına yönəlmiş addımları fərqlənir.
Türk dünyasına aid dövlətlər pandemiya ilə necə mübarizə aparır?
Azərbaycan koronavirusun yayılmasının lap ilkin mərhələsində lazımi karantin tədbirlərini görmüş dövlətlərdəndir. Detallara varmadan yalnız onu qeyd edək ki, ÜST-ün Azərbaycana martda baş çəkmiş ekspertləri hökumətin pandemiya ilə mübarizədə vaxtında atdığı düzgün, koordinasiyalı addımları yüksək qiymətləndirib.
«Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru, doktor Tedros Adhanom Qebreyesus tərəfindən mart ayının 23-də mənə ünvanlanmış məktubda Azərbaycanda görülmüş işlərə yüksək qiymət verilib. Azərbaycan pandemiyaya qarşı görülmüş tədbirlərə görə nümunəvi ölkə kimi dəyərləndirilib. Azərbaycan koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizədə həm ölkə daxilində, həm də dünyada öz fəal rolunu oynayır. Azərbaycan qlobal həmrəylik nümayiş etdirərək koronavirusa qarşı mübarizədə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına könüllü maliyyə yardımı ayırıb», - deyə Prezident İlham Əliyev bununla əlaqədar bildirib.
Türk dünyasından olan həmkarlarına müraciət edən dövlət başçısı onları Azərbaycanda görülmüş işlərlə bağlı məlumatlandırıb, gözlənilmədən gəlmiş bu təhlükə ilə mübarizədə təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb.
Jurnalımız çapa hazırlanarkən pandemiyanın iqtisadiyyata mənfi təsirlərinin aradan qaldırılması və sərt karantin rejimində əhalinin dəstəklənməsi işinə Prezidentin daha 2,5 milyard manat vəsait ayırması nəzərdə tutulmuşdu. Daha 112 milyon manat isə virusun yayılması ilə mübarizə Fonduna toplanmışdı. Yeri gəlmişkən, bu Fonda ilk ödəməni elə Prezident İ.Əliyev edib – o, Prezidentin Ehtiyat Fondundan bu hesaba 20 milyon manat köçürüb.
Bu dövrdə tərəfdaş ölkələrdə də xəstəliyin yayılması ilə effektiv mübarizə məqsədilə təcili tədbirlər görülüb. Videokonfransda iştirak edən ÜST rəhbəri Qebreyesus sammitin əhəmiyyətini vurğulamaqla yanaşı, bütün dövlətlərin Türk Şurasından nümunə götürəcəyinə ümidini əbəs yerə ifadə etməyib. O, hesab edir ki, indiki şəraitdə bütün dövlətlərin «həmrəylik prinsipinə əməl etməsi, görünməyən, lakin təhlükəli olan bu düşmənlə birgə mübarizə aparmasına» ehtiyac var.
«Azərbaycan hökumətinə və Azərbaycan xalqına verdikləri töhfəyə görə təşəkkür etmək istəyirəm. Həqiqətən, Azərbaycan 5 milyon dollar ianə verib. Türkiyə də sağ olsun. Avropalı qonşularınıza kömək edir, onlara əsas materiallar göndərirsiniz. Hamınıza təşəkkür etmək istərdim», - deyə ÜST rəhbəri qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Türkiyə həqiqətən kifayət qədər çətin durumdadır. Ölkə iqtisadiyyatına və ictimai həyatına ciddi zərbə dəyib. Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən koronavirusla mübarizəyə martın 18-də ayrılmış iqtisadi tədbirlər paketi 15,5 milyard dollar dəyərindədir.
Qazaxıstanda pandemiya ilə mübarizəyə ötən həftə hökumətin ehtiyatından ümumilikdə 10 milyard dollarlıq 3 tranş ayrılıb. Bununla yanaşı, prezident Qasım-Jomart Tokayev ölkədə fövqəladə vəziyyət elan edib.
Qonşu Özbəkistanda prezident Şavkat Mirziyayev pandemiya ilə mübarizə məqsədilə 1 milyard 51 milyon dollarlıq fond yaradıb.
Qırğızıstanda pandemiya ilə mübarizəyə, təxminən, 13 milyon dollar ayrılıb. Digər dövlətlərlə müqayisədə bu, o qədər də böyük rəqəm deyil. Lakin Qırğızıstanın dövlət büdcəsinin həcmi nəzərə alınarsa, bu, dövlətin ayıra biləcəyi maksimal maliyyədir. Ölkə iqtisadiyyatının üzləşdiyi zərəri yalnız bununla kompensasiya etmək olar.
Faktiki olaraq, Qırğızıstan hazırda xarici yardıma ciddi ehtiyac duyan yeganə türk dövlətidir. Hələ martın 26-da məlum olmuşdu ki, Beynəlxalq Valyuta Fondu Qırğızıstana «COVID-19»la mübarizə məqsədilə 120,9 milyon dollar yardım etmək fikrindədir. Beləliklə, pandemiya ilə mübarizədə bu təşkilatdan yardım almış ilk ölkədir.
Pandemiyayla mübarizə məqsədilə Türkmənistan da xüsusi tədbirlər görüb. Prezident Qurbanqulu Berdıməhəmmədovun sözlərinə görə, onlar Çində virusun yayılma xəbəri çıxar-çıxmaz, infeksiyanın ölkəyə keçməsinin qarşısını almaq üçün bütün lazımi addımları atıblar.
Hazırda türk dünyasının bütün ölkələri pandemiya ilə bağlı vəziyyətin pis olduğu dövlətlərlə aviasiya əlaqəsini kəsib.
Birgə fəaliyyət inkişafın rəhni kimi
Koronavirusla mübarizədə beynəlxalq səviyyədə birgə fəaliyyətin vacibliyinə şübhə yoxdur. Çünki indi söhbət peyvəndin tapılması, beynəlxalq iqtisadiyyatın dirçəlməsi və bu kimi digər ümumi işlərdən gedir. Bir çox məsələ türkdilli dövlətlərin çərçivəsini aşsa da, sammit Türk Şurasının ən ağır şəraitdə belə, həyat qabiliyyətinin olduğunu nümayiş etdirib.
Bu gün dövlətlərin tibbi mallarla, maskalarla, müdafiə vasitələri, spirt və s. ilə təminatı son dərəcə vacibdir. Məsələn, Türkiyədə artıq tibbi məhsulların, o cümlədən ciddi tələbatın olduğu süni tənəffüs aparatlarının istehsalına başlanılıb. Azərbaycanda da maska istehsalına start verilib və istehsal gücünün artırılacağı təqdirdə onun ixracı da gündəmə gələcək. Söhbət maskaların həm də ayrı-ayrı ölkələrə humanitar yardım kimi göndərilməsindən gedə bilər. Çünki indiki şəraitdə qarşılıqlı yardım və dəstək çox vacibdir.
Sammitin gedişində pandemiyadan sonrakı dövr də müzakirə olunub. Söhbət ilk növbədə, iqtisadi tənəzzül şəraitində atılmalı olan addımlardan, diqqətin nəyə yönəldilməli olduğundan gedir. Ötən dövrdə əksər ölkədə müxtəlif təmtəraqlı təşkilatlar yaradılıb, qarşıya iddialı hədəflər qoyulub, lakin bir çox vacib məsələ ilə bağlı ortaq məxrəcə gəlinməsi mümkün olmayıb. Kimsə müzakirə olunan məsələlərin o qədər də miqyaslı xarakter daşımadığını düşünə bilər. Lakin sonda reallaşdırılması mümkün olmayan miqyaslı hədəflərin müəyyənləşdirilməsinin nə mənası var? Türk Şurası ənənəvi sxemlərdən və yanaşmalardan imtina edir, böyük hədəfə doğru kiçik addımlarla gedir. Bu halda, təcrübə bir daha təsdiqləyir, məqsəd vasitəyə haqq qazandırır.

QUARANTINE AND THE TURKIC COUNCIL
On April 10, at the initiative of the President of Azerbaijan, who is also the chairman of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council), the council held an emergency summit through a video conference. For the first time in many years, the Council gathered for an emergency meeting of the heads of state of member states. At the same time, the President of Turkmenistan and the Prime Minister of Hungary, leaders of non-member states of the Council but actively participate in its activities, were among the participants. The reason for this emergency event was a pandemic of a novel coronavirus, rapidly spreading throughout the world.
According to experts of the World Health Organization (WHO), existing health systems in various countries were not ready for an effective pandemic response. Moreover, many states were not able to interact with each other properly either. We were not ready to show even elementary gestures of mutual assistance, which significantly exacerbated the already tense situation.
The summit showed that the above did not apply to the Turkic Council. At the same time, the development of a common platform for interaction in this difficult situation turned out to be rather difficult - in each country the situation develops according to its own scenario, and the actions of the authorities to reduce the risks of the spread of the virus, as well as to reduce the extent of its negative impact on the economy, are quite different.
How to fight a pandemic in the Turkic world
Azerbaijan was among the countries where the government took the necessary quarantine measures at an early stage of the pandemic. WHO experts who visited Azerbaijan in March gave a positive assessment to the timely, clearly calibrated and coordinated actions of the authorities in the fight against the pandemic. “In a letter addressed to me on March 23 by the Director General of the World Health Organization, Dr. Tedros Adhanom Gebreyesus, the work done in Azerbaijan was highly appreciated. Azerbaijan was regarded as a model country as far as the measures against the pandemic are concerned. Azerbaijan plays an active role in the fight against the coronavirus pandemic both locally and in the world. Demonstrating global solidarity, Azerbaijan provided the World Health Organization with voluntary financial assistance to fight against coronavirus,” President Ilham Aliyev said.
President Aliyev informed his colleagues in detail about the work done, noting the importance of exchanging experience in countering the danger. In particular, he instructed to allocate ₼2.5 billionto eliminate the negative effects of the pandemic on the economy and maintain the population under strict quarantine. Another ₼112 million was transferred to the Virus Combating Fund. By the way, the first contribution to the fund was made by I. Aliyev himself, when he transferred ₼20 million from the President’s Reserve Fund.
In the meantime, partner states also took necessary emergency measures to effectively contain the spread of the disease. It was no coincidence that the head of WHO, Gebreyusus, who was present at the video conference, emphasizing the importance of the summit, expressed hope that all countries would follow the example of the Turkic Council states and “adhere to the principle of solidarity and fight the invisible but dangerous enemy together.”
“I want to thank the government and people of Azerbaijan for their contribution. Indeed, Azerbaijan donated $5 million. Thanks a lot to Turkey too. You help European neighbors by sending basic materials. I would like to thank everyone,” the head of WHO said.
Nevertheless, the situation in Turkey remains quite difficult. The economy and public life of the country suffered serious damage. So, on March 18, Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced the introduction of a package of economic measures to combat coronavirus in the country, the total amount of which amounted to $15.5 billion.
The Kazakh government provided $10 billion over the past week to fight the spread of coronavirus. Kazakh President Kassym-Zhomart Tokayev has also introduced a state of emergency.
In neighboring Uzbekistan, President Shavkat Mirziyoyev decreed to allocate $1.51 billion to the anti-crisis fund to counter the pandemic.
About $13 million has been allocated in Kyrgyzstan to fight the pandemic. This is not a significant amount compared to the volumes allocated by other countries. However, given the size of the Kyrgyz budget, these funds can be considered as feasible and probably the maximum possible compensation for the losses that the Kyrgyz economy suffers and continues to bear.
In fact, Kyrgyzstan is the only Turkic country that currently urgently needs external assistance. As early as March 26, it became known that the International Monetary Fund approved $120.9 million as financial support to Kyrgyzstan to combat COVID-19. Thus, the Kyrgyz Republic became the first country to receive assistance from the organization to combat the pandemic. The money will be used to meet the urgent needs of the balance of payments arising from the outbreak of coronavirus.
Turkmenistan has also taken special measures to counter the pandemic. President Gurbanguly Berdimuhamedov stated that since the news of the outbreak of coronavirus in China in Turkmenistan, all necessary measures have been taken to prevent the entry of infection into the country.
Currently, all states of the Turkic world have suspended air communication with countries with an unfavorable situation in connection with the pandemic.
Joint actions as a guarantee of development
It is obvious that joint actions in the fight against coronavirus is necessary at the global level to create a vaccine, restore the global economy and implement other actions. Although many of these issues go beyond the framework of the Turkic states, the holding of the summit indicates that the Turkic Council shows its viability in very difficult conditions.
Today it is very important for everyone to provide states with medical supplies, masks, protective equipment, alcohol and other products. For example, Turkey has now launched the production of medical products, including the urgently needed mechanical ventilation devices. In Azerbaijan, production of masks has also been established, and with an increase in production volumes, it will be possible to talk about the export of these goods, as well as sending them as humanitarian aid. Mutual support and assistance in these conditions are necessary.
During the summit, issues of the development of the situation after the pandemic were also discussed, and this primarily implies the measures to be taken to act under conditions of economic recession.
In the past, many countries created various unnecessary organizations, setting ambitious goals, but could not come to a common opinion on a number of important issues. It may seem that the nature of the problems discussed is not so large-scale. However, what is the point of setting large-scale tasks, and then not finding opportunities for their implementation? The Turkic Council, breaking the usual schemes and approaches, is taking small steps towards a big goal. The practice shows that in this case the means justify the ends.