SIĞORTALANMAMIŞ SIĞORTA
Azərbaycan maliyyə qurumları üzərində tənzimlənməyici funksiyaları özünə qaytarılan Mərkəzi Bank qısa müddət ərzində bazarı zəif həlqələrdən qurtarmaq qərarına gəldi. Bank sektoru təmsilçilərinin ardınca "lisenziyanın ləğvi" taleyi ilə sığorta şirkətləri də üzləşdilər. Düzdür, şirkətlərdən birinin - "Standard Insurance"ın rəhbəri də ləğv edilmişdi (ilin əvvəlindən dörd bank bağlanıb).
Birinci getdi
"Tənzimləyicinin iddia etdiyi kimi «Standard Insurance» kapitalını tamamilə itirdi, fəaliyyətini etibarlı şəkildə grçəkləşdirə bilmədi və istehlakçı hüquqlarını pozdu. Bu faktları nəzərə alan Mərkəzi Bank mayın 19-da sığorta şirkətinin lisenziyasını ləğv etmək və müvəqqəti inzibatçı təyin etmək qərarına gəldi, həmçinin şirkətin müflis elan edilməsi üçün məhkəməyə müraciət etdi",- deyə tənzimləyici bildirdi.
Qeyd edək ki, «Standard Insurance» Azərbaycanın sığorta bazarında 2002-ci ilin oktyabr ayından fəaliyyət göstərir. Şirkət icbari və könüllü sığorta üzrə 28 növ xidmət göstərib. Onun ləğvi ilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərmək üçün lisenziyası olan sığorta şirkətlərinin sayı 21-ə qədər azalıb. AMB-dən qeyd ediblər ki, "Standard Insurance"da aparılan yoxlama nəticəsində məlum olub ki, sığorta şirkətinin məcmu kapitalı 5 milyon manatlıq minimum tələbdən xeyli aşağıdır. Eyni zamanda, tənzimləyici bu il bağlanan bankları çağırdığı kimi sığorta şirkətini də kapitalın artırılması üçün tədbirlər görməyə çağırdı, "lakin səhmdarlar konkret fəaliyyət planı təqdim etmədilər".
"Qeyd etmək lazımdır ki, şirkət aşağı effektivliklə işləyir və son iki ili zərərlə başa vurub",- deyə Mərkəzi Bankdan əlavə ediblər. Belə ki, 2019-cu ildə fəaliyyətin yekunu üzrə «Standard Insurance»ın xalis itkisi 1,8 milyon manat təşkil edib ki, bu da bir il əvvələ nisbətən 73,2% çoxdur.
“Şirkət rəhbərliyinin qarşısında dəfələrlə Sığorta Şirkətinin bazarda, xüsusən də istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi sahəsində davranış məsələsi qaldırılıb. Şirkətin xroniki likvidlik problemi sığorta hallarının həllində ciddi gecikmələrə səbəb olub ki, bu da öz növbəsində istehlakçıların narazılığının artması ilə nəticələnib",- deyə AMB-dən vurğulayıblar.
Yeri gəlmişkən, tənzimləyicinin sözlərinə görə, şirkətin ləğvi prosesində onların hüquqları nəzərə alınır və sığorta hadisəsi varsa, mövcud müqavilələr üzrə zərər ödənilməlidir.
Bildirmək gərəkdir ki, 2016-cı ildə «Bank Standard»ın iflasından sonra «Standard Insurance»ın mövcudluğu faktı təəccüblü idi, çünki Azərbaycanda əksər sığorta şirkətlərinin işi ənənəvi olaraq banklarla bağlı olur və onlardan asılıdırlar. Yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda bağlanmış bankların da "törmə" sığorta şirkətləri var, lakin tənzimləyici onların vəziyyəti barədə hələ susur.
“Sığorta bazarının sağlamlaşdırılması baxımından «Standard Insurance»ın bağlanması doğru addımdır. Öhdəliklərini yerinə yetirmək üçün yetərincə vəsaiti olmayan qeyri-sabit maliyyə şirkəti, təəssüf ki, bu sahədə daha mənfi imic yaratdı. Bu baxımdan, Mərkəzi Bankın, özəlliklə də pandemiya ilə bağlı iqtisadi vəziyyəti nəzərə alaraq, atdığı bu addım çox yerinə düşdü", - deyə Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının rəhbəri Azər Əliyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, sığorta şirkətlərinin maliyyə vəziyyətinin bu gün AMB tərəfindən həyata keçirilən monitorinqi uzun müddət aparılmayıb və bu da bazar üçün müsbət bir çağırışdır. Bundan başqa, tənzimləyici sığorta agentlərinə nisbətən yüksək mükafatlar və komissiyon haqları barədə sərt ismarışlar göndərir. “İllərdir bir sıra sığorta şirkətləri, xüsusilə də icbari sığorta növləri üzrə satışların artımını stimullaşdırmaq üçün bir sıra məhsulları satarkən, sığorta agentləri üçün qanunvericilikdə nəzərdə tutulandan daha yüksək məbləğ təyin edirlər. Mərkəzi Bank bu qanun pozuntularına görə ciddi şəkildə cəza kəsəcəyi barədə xəbərdarlıq edərək, bu praktikaya qəti şəkildə qarşı çıxdı. Bu, sığortaya inamı artırmaq üçün çox müsbət bir dinamikadır",- deyə A.Əliyev vurğulayıb.
Yeni baxış
Sığorta sektorunda gözlənilən təmizlənmənin sədası daha öncədən AMB rəhbəri Elman Rüstəmovun son mətbuat konfransında səsləndirdiyi fikirlərdə hiss olunurdu. Bank işindən fərqli olaraq sığorta, ümumiyyətlə, Mərkəzi Bankın tənzimləməsi üçün yeni bir sahədir. Öncələr, yəni bu səlahiyyətlər ləğv edilmiş Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasına həvalə edilməmişdən əvvəl, sığorta sektoru uzun illər Maliyyə Nazirliyi tərəfindən tənzimlənmişdi.
Bununla yanaşı, AMB tez bir zamanda durumu ələ aldı, çünki artıq may ayında E.Rüstəmov sığorta bazarındakı vəziyyətlə bağlı, özü də mənfi qeydlərin çox olduğu bir xülasə verdi. “Sığorta sistemimiz çox zəif inkişaf edib, buna görə iqtisadiyyatın və əhalinin risklərini btünlüklə əhatə edə bilmir. Nəticədə, periodik olaraq problemlərlə qarşılaşırıq. Sığorta şirkətləri əhalinin kapital ehtiyatlarının yaradılması üçün bir sistem olmalıdır, fond kimi fəaliyyət göstərməlidir, amma bizdə belə bir yanaşma yoxdur. Buna görə də sanıram ki, bazarın inkişafı üçün yeni bir baxışa ehtiyac var",- deyə baş bankir bildirib.
İş bundadır ki, bu açıqlamadan bir neçə gün əvvəl "Eurohome" ticarət mərkəzində baş verən yanğından sonra daşınmaz əmlakın sığortası və biznes riskləri problemi yenidən gündəmə gəlmişdi. Yada salaq ki, oxşar fövqəladə hallar keçən il də baş vermişdi, bundan sonra tənzimləyiciyə problemi öyrənmək və mümkün qədər tez həll etmək üçün ən yüksək səviyyədə tapşırıq verilmişdi.
Lakin tapşırığın birinci bəndini ən qısa müddətdə yerinə yetirmək mümkün oldusa, ikinci bəndin yerinə yetirilməsi ilə bağlı E.Rüstəmovun sözlərinə görə, gözləmək lazımdır, çünki bu il üçün planlaşdırılan tədbirlər koronavirus pandemiyası və bank sektorundakı problemlər üzündən bir qədər gecikir.
“Azərbaycanın sığorta sistemində çoxdn yığılmış problemlər var və biz bu gün onlarla ciddi şəkildə məşğul oluruq. Sektorun əsas zəif tərəflərini bilirik və ciddi şəkildə həll edəcəyik. Dövlət sığorta risklərini öz üzərinə götürməməlidir. Sığorta bazarını inkişaf etdirmək lazımdır. Bunun üçün geniş tədbirlər planlaşdırırıq. Özəlliklə, daşınmaz əmlakın icbari sığortasının əhatə dairəsini genişləndirmək üçün”, - deyə AMB rəhbəri söz verdi.
Əmlakın sığortası: cərimlərə hə
Bununla yanaşı, tənzimləyici bu növlərdəki mənfi meyllərin müəyyən edilmiş obyektiv səbəbləri ilə yanaşı, biznes sektorunda sığorta ilə bağlı subyektiv sualtı axınlarınolmasına işarə vurur. İş bundadır ki, sahibkarlar heç də həmişə əmlaklarını və risklərini sığortalamaqdan çəkinmirlər - əksinə sığorta şirkətləri çox vaxt onlarla işləməkdən imtina edirlər. Bu paradoks bir daha kölgə iqtisadiyyatının olması ilə bağlıdır - iş adamları maliyyə göstəricilərini və real risklərini tam göstərmirlər, sığorta şirkətləri də vəziyyəti qiymətləndirə bilmirlər və saziş bağlamırlar. Başqa tərəfdən, bəzi böyük obyektlərdə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin texnii təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət edilməsi ilə bağlı göstərişləri tamamilə qulaqardına vurulur ki, bu da sığorta şirkətlərinin onlarla əməkdaşlıq etməsini mümkünsüz edir. Nəticədə, kölgə mühasibatla qənaət etmək istəyən sahibkarlar fövqəladə hal nəticəsində sığorta polisinin olmaması nəticəsində işlərini tamamilə itirməyə risk edirlərlər.
Yada salaq ki, ötən il bir sıra fövqəladə hallarla yanaşı, əmlaklarını sığortalamayan insanların böyük cərimələrlə üzləşəcəyi barədə qeyri-müəyyən açıqlamaların ajiotajı fonunda daşınmaz əmlakın sığortası mövzusu populyarlıq qazanmışdı. Sonda məlum oldu ki, qanunvericilikdəki boşluqlar və onların tutulması mexanizminin olmaması səbəbindən hər hansı bir cərimədən qorxmağa ehtiyac yoxdur, ancaq bu səs-küy yenə də statistik göstəricilərə müsbət təsir göstərdi. Belə ki, İcbari Sığorta Bürosunun (BOS) icraçı direktoru Rəşad Əhmədovun sözlərinə görə, bu ilin yanvar-aprel aylarında daşınmaz əmlakın icbari sığortası və daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin sığortası üzrə yığımlarda ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə uyğun olaraq 66,6% və 5,3% artım qeydə alınıb.
Cərimələrə gəldikdə isə, həm qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, həm də daşınmaz əmlakın sığortası üzrə polisin olması üzərində monitorinqin effektiv mexanizmi yaradılması üzrə iş gedir.
“Qanunvericiliyə hələ düzəliş edilməməsinə baxmayaraq, biz test rejiində elektron sistemimizi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Əmlak Məsələləri Xidmətinin sistemi ilə inteqrasiya prosesinə başlamışıq. Gələcəkdə buna uyğun olaraq hüquqi və fiziki şəxslərin sığorta polisinin mövcudluğuna nəzarət etmək səlahiyyətinə sahib olan Fövqəladə Hallar Nazirliyi və icra hakimiyyəti orqanlarının sistemləri də qoşulacaqlar", - deyə R.Əhmədov bildirib. Onun sözlərinə görə, bütün bunlardan sonra daşınmaz əmlak sığortası bazarının həcmi ildə 45-50 milyon manatdan 300 milyon manata qədər arta bilər.
Öz növbəsində ASA-nın rəhbəri A.Əliyev əmindir ki, daşınmaz əmlakın icbari sığortası üzrə çıxarışların verilməsinin avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası polislərinin verilməsi kimi avtomatlaşdırılması bu sığorta növünün əhatə dairəsini genişləndirəcək.
“Bu gün biz qeydləri kağız daşıyıcılar üzərində aparırıq ki, bu sığorta növünün idarə edilməsini müəyyən dərəcədə çətinləşdirir. Bu il onlayn sistemə keçsək, bu məhsulu daha çox sata biləcəyik",- deyə A.Əliyev bildirib.
Qeyd edək ki, AMB-nin sığorta nəzarəti departamentinin direktoru Vüsal Qurbanovun sözlərinə görə, demək olar ki, bütün sığorta növlərinin elektron platformaya keçirilməsi planlaşdırılır ki, bu da əhali üçün daha əlverişli maliyyə alətinə çevriləcək.
Sığorta karantini
Bununla yanaşı, problemlərə baxmayaraq, Azərbaycanın sığorta bazarında durum böhran vəziyyətindən uzaqdır: bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda sığortaçıların ümumi yığımları ötən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 19,7% artıb. Eyni zamanda, sığorta halları üzrə tələblərinin ödənilməsinə ötən ilin birinci rübü ilə müqayisədə 66,7% çox vəsait ayrılıb.
Ancaq qeyd etmək lazımdır ki, bu rəqəmlər ümumiyyətlə karantindən əvvəlki dövrü əhatə edir. COVID-19 pandemiyası Azərbaycanda sığorta sektoruna təsir göstəribmi? Əlbəttə.
“İkinci rübdə biz bazarda orta inkişaf tempi gözləyirik. «Yaşıl kart» sistemi üzrə avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasında cüzi azalma var, ümumilikdə sığorta müqavilələrinin sayı bir qədər azalıb. Karantin qadağaları nəzərə alındıqda, bu, təbiidir”,- deyə İcbari Sığorta Bürosunun (İSB) icraçı direktoru R.Əhmədov bildirib.
Onun fikrincə, karantin tədbirlərinin yumşaldılması nəqliyyat vasitələrinin daha çox istifadəsinə səbəb olacaq, buna görə də avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasına olan tələb bərpa olunacaq. R.Əhmədov sanır ki, pandemiya sığorta şirkətlərinin fəaliyyətinə kəskin mənfi təsir göstərməyəcək, çünki Mərkəzi Bank tərəfindən qabaqlayıcı tədbirlər görülüb və bu sırada köçürmələrin rədd edilməsi, İSB iştirakçıları üçün üzvlük haqlarının, icbari sığorta növləri üzrə təqvim haqlarının ödənilməsinin 30 sentyabra kimi təxirə salınması yer alır.
Bununla belə, ASA rəhbəri A.Əliyev daha pessimistdir. Onun fikrincə, korporativ seqmentdə məcburi durğunluq vəziyyəti sığorta bazarına mənfi təsir göstərəcək. “Bir çox biznes nümayəndələri artıq sığortaçılardan ya müəyyən sığorta növləri üzrə böyük endirimlər xahiş edir, ya da debitor borcları artır. Sığorta haqlarını vaxtında ödəyə bilmirlər. Bütün bunlar sığorta bazarına mənfi təsir göstərir, amma biz vəziyyəti başa düşürük, çünki bu pandemiyadan daha çox əziyyət çəkən sənaye sahələri var", - deyə A.Əliyev vurğulayır.
Sığorta eksperti Xəyal Məmmədxanlının sözlərinə görə, əhalinin gəlirlərinin obyektiv azalması və pandemiya ilə bağlı hələ də mövcud olan qeyri-müəyyənlik nəzərə alınmaqla, könüllü sığorta növləri üzrə göstəricilərin azalacağını proqnozlaşdırmaq mümkündür.
“Belə deyək - turizm sektoru çöküb, onunla birgə turistlərin həyat və sağlamlıq sığortası da yox olub. İstehsalatda baş verən bədbəxt hadisələrdən sığortaya olan tələb kəskin azalıb. Belə məqamlar çoxdur. Ancaq yenə də, bütün bu mənfi amilləri bu gün bütün dünya sığortaçıları yaşayır və zərərləri sonda hesablamaq üçün hər kəs pandemiyanın sonunu gözləyir. Bu vəziyyət uzunmüddətli olarsa, sığorta şirkətləri də dövlətdən dəstək istəməli olacaqlar ”,- deyə X.Məmmədxanlı vurğulayıb.
Hələ ki, sığorta şirkətləri bu ili ən azı keçən ilin göstəriciləri ilə başa çatdırmaqda və yeni tənzimləyicinn islahatlar dövrünü layiqli keçirməyə çox ümid edirlər.

Following the banking sector, Central Bank of Azerbaijan to improve the insurance market
After regaining control over financial institutions of Azerbaijan, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) decided to eliminate the weak links in the market as soon as possible. This time CBA is going to tackle the insurance companies. So far, the only CBA-regulated insurance company has been Standard Insurance, whereas four banks have been closed since the beginning of the year.
The first one
“Standard Insurance completely lost its capital, could not reliably carry out its activities and violated consumer rights. Thus, on May 19, CBA decided to revoke the license of the company, appointed a temporary administrator, and applied to court to declare the company bankrupt,” CBA statement reads.
Standard Insurance has been operating in the insurance market of Azerbaijan since October 2002. The company provided services for 28 types of compulsory and voluntary insurance. With its liquidation, the number of insurance companies (ICs) licensed to operate in Azerbaijan decreased to 21.
During the audit of the company CBA determined that the aggregate capital of Standard Insurance was significantly lower than the minimum requirement of ₼5 million. Similar to the banks closed this year, CBA had previously called on the company to implement measures to increase capital, “but the shareholders did not provide a specific plan of action.” “Standard Insurance operated with low efficiency and completed the last two years at a loss,” Central Bank statement reads. Thus, the net loss of Standard Insurance in 2019 reached ₼1.8 million, which is 73.2% more than in the previous year.
“We have repeatedly raised the issue of misbehaviour of Standard Insurance on the market before the management of the company, especially in terms of consumer protection. The chronic liquidity problem of the company caused serious delays in resolving insurance claims, which inflated consumer dissatisfaction,” CBA said.
The regulator assured that the consumer rights are taken into account during the liquidation process. And if there is an insured event, damage must be compensated under the existing contracts.
Interestingly, Standard Insurance continued operations even after the bankruptcy of Bank Standard in 2016, since most insurance companies in Azerbaijan traditionally do business together with banks and are dependent on them. By the way, the recently closed banks also had ‘subsidiary’ insurance companies, but the regulator remains silent about their situation.
“In terms of improving the insurance market, closing Standard Insurance is the right step. An unstable financial company, which does not have sufficient funds to fulfil its obligations, unfortunately, created a negative image. That’s why the measures taken by CBA are very timely, especially considering the economic situation during the pandemic,” Azer Aliyev, head of the Association of Insurers of Azerbaijan, said.
According to Mr. Aliyev, for a long time CBA has not carried out the monitoring of the financial situation of insurance companies. So, this is also a positive challenge for the market. In addition, the regulator sends tough messages about relatively high fees and commissions to insurance agents. “For many years, many insurance companies have set commission fees for their insurance agents in the amount more than prescribed by law. This is true for a wide range of insurance products, especially for compulsory types of insurance. CBA strongly opposed this practice, warning that it would seriously punish such violations. This is a very positive trend to increase confidence in insurance sector,” A. Aliyev said.
New perspective
CBA chairman Elman Rustamov had voiced at his last press conference the perspective of purges in the insurance sector. In contrast to banking, the insurance sector is generally a new area for regulation for the Central Bank. Initially, even before the Financial Markets’ Supervision Chamber was responsible for the sector, insurance companies were regulated by the Ministry of Finance.
However, in May, Elman Rustamov gave a definite summary on the situation in the insurance market, with negative notes prevailing in it. “Our insurance system is developed very poorly, and cannot cover the risks of the national economy and population in full. As a result, we periodically encounter problems. Insurance companies should be a system for creating capital reserves of the population, act as funds, but we do not have such an approach. Therefore, I believe that a new perspective is needed to develop the market,” Rustamov said.
A few days before this statement, the problem of real estate insurance and business risks became relevant again after another fire took place at the Eurohome Shopping Centre. Similar emergency situation occurred last year, after which the regulator was given instructions to study the problem and solve it as soon as possible.
But if the first was managed to be done as soon as possible, then with the second point, according to E. Rustamov, you have to wait, because the measures planned for this year are somewhat late due to the coronavirus pandemic and problems of the banking sector. “Azerbaijan’s insurance system has long accumulated problems, and today we are seriously dealing with them. We know the main weak points of the sector, and we will seriously tackle them. The state should not take insurance risks. It is necessary to develop an insurance market. We are planning extensive events. In particular, we plan to expand the coverage of compulsory real estate insurance,” E. Rustamov promised.
Property insurance
Along with the objective reasons for negative trends in these types of insurance, the regulator also points to subjective factors affecting the business sector. Indeed, the entrepreneurs do not always avoid insurance of their property and associated risks. On the contrary, insurance companies often refuse to work with them. This paradox is associated with a shadow economy, since businessmen do not fully indicate their financial indicators and real risks, insurance companies cannot conduct an assessment of the situation and conclude an agreement. On the other hand, some large companies completely ignore the instructions of the Ministry of Emergency Situations on observance of safety measures, which also makes it impossible for insurance companies to work with them. As a result, entrepreneurs, who try to save on shadow accounting, risk completely losing their business due to emergency and the absence of an insurance policy.
In addition to a series of emergency situations last year, the topic of real estate insurance gained popularity amid the hype surrounding obscure announcements that people who did not insure their property would face heavy fines. Although it turned out that there was no need to be afraid of any fines due to gaps in the legislation and the mechanism for their collection, the hype had a positive effect on statistical data. According to the Executive Director of the Compulsory Insurance Bureau (CIB) Rashad Ahmedov, in January-April 2020, the bureau recorded an increase in insurance premiums on compulsory insurance of real estate and civil liability for the operation of real estate, 66.6% and 5.3%, respectively.
As for fines, the authorities work hard to improve legislation and to create an effective mechanism for monitoring the availability of real estate insurance policies. “The amendments to legislation are pending introduction. Nevertheless, we began in test mode the process of integrating our electronic system with the system of the State Property Service under the Ministry of Economy. In the future, the Ministry of Emergencies and executive authorities will join it too. They are authorized to control the availability of insurance policies for legal entities and individuals, respectively,” R. Ahmedov said. According to him, this will help increase the volume of the real estate insurance market from ₼45-50 million to ₼300 million annually.
A. Aliyev of AIA believes that the automation of issuing the extracts on compulsory real estate insurance by analogy with the CMTPL insurance policies will expand the coverage for this type of insurance. “Today we do this on paper, which complicates the administration of this type of insurance. If we switch to the online system this year, we will be able to sell more of this product,” A. Aliyev said.
According to the director of the CBA’s Insurance Supervision Department, Vusal Gurbanov, it is planned to switch to an electronic platform of almost all types of insurance, which will make it a more affordable financial tool for the population.
Insurance Quarantine
At the same time, despite the problems, the situation in the insurance market of Azerbaijan is far from critical: the total premiums of insurers in Azerbaijan in January-March 2020 increased by 19.7% compared to the same period of last year. 66.7% more funds were allocated for insurance claims compensation than in 1Q2019.
However, these indicators generally cover the pre-quarantine period. Has the COVID-19 pandemic affected the insurance sector in Azerbaijan? Yes.
“In the second quarter, we expect a moderate pace of market development. There is a slight decline in compulsory motor third-party liability (CMTPL) insurance under the Green Card system; in general, the number of insurance contracts has slightly decreased. This is natural, given the quarantine prohibitions,” Executive Director of CIB, R. Ahmedov, said.
In his opinion, the softening of quarantine measures will lead to greater use of vehicles, therefore, the restoration of demand for CMTPL insurance. R. Ahmedov believes that the pandemic will not have a sharp negative impact on insurance companies, since CBA has taken preventive measures, including the refusal of transfers, ability to postpone the payment of membership fees for CIB participants, calendar fees for compulsory types of insurance until September 30.
Meanwhile, the head of the AIA A. Aliyev is more pessimistic. In his opinion, a situation of forced stagnation in the corporate segment will have a negative impact on the insurance market. “Many business representatives are already asking insurance companies to make either one of the two: to give large discounts on certain types of insurance, or to increase receivables. They cannot pay insurance premiums on time. This negatively affects the insurance market, but we understand the situation, as there are industries that have suffered even more from this pandemic,” A. Aliyev said.
According to insurance expert Khayal Mammadkhanli, it is possible to predict a decline in indicators for voluntary types of insurance, given some objective decline in household incomes and the existing uncertainty due to the pandemic. “Let's say the tourism sector sank, and with it the life and health insurance of tourists. The need for insurance against industrial accidents, etc., has sharply decreased. There are many such moments. But again, all these negative factors today are experienced by insurance companies around the world, and everyone is waiting for the end of the pandemic in order to finally calculate the losses. If this situation is long-term, then insurance companies will also have to ask for support from the state,” Mammadkhanli noted.
In the meantime, insurance companies hope that they will be able to complete this year at least at the indicators of the last year and get through the period of reforms successfully.