PAŞİNYANIN «REFERENDUM TƏLƏSİ»
Koronavirus pandemiyası istər milli, istərsə də beynəlxalq səviyyədə əsas xəbər mövzusu olaraq qalır. COVID-19 hər şeydən əlavə, bir çox dövləti vacib səsvermələri də təxirə salmaq məcburiyyətində qoyub. Məsələn, Polşa mayın 10-na təyin edilmiş prezident seçkisini təxirə salıb. Serbiyada isə parlament seçkisinin təxirə salınacağı istisna deyil. Nyu-Yorkda Demokratlar Partiyasının praymerizinə də məhz koronavirus mane olub.
Sanki aprelin 5-nə təyin olunmuş referendumu koronavirus ucbatından təxirə salmış Ermənistanın da adını bu ölkələrlə yanaşı çəkmək olardı. Lakin reallıqda burada vəziyyət Polşadakı və ya Nyu-Yorkdakı durumdan çox fərqlidir.
Konstitusiyaya «əl gəzdirilməsi»nin milli xüsusiyyətləri
Konstitusiyanın mətninə dəyişikliklər qeyri-adi, görünməmiş hadisə deyil. Dünyanın bir çox ölkəsi zaman-zaman öz Konstitusiyasına dəyişikliklər edir. Dünya yerində saymır və hər mərhələdə qarşıya yeni çağırışlar çıxır. Belə olan təqdirdə, Konstitusiya da gəlişigözəl söz yox, işlək sənəddirsə, ona dəyişikliklər edilməsi zərurətə çevrilir. Lakin Ermənistanda Konstitusiyaya «əl gəzdirilməsi»nin öz milli xüsusiyyətləri var. 2015-ci ilin dekabrında orada artıq Konstitusiya referendumu keçirilib. Nəticədə, Ermənistan prezident respublikasından parlament respublikasına çevrilib. Bununla da, ölkədə prezident kürsüsü formallığa çevrilib, yəni onun səlahiyyətləri ciddi şəkildə azaldılıb, hakimiyyət daha çox baş nazirin əlində cəmlənib. Burada bir məqam mütləq qeyd olunmalıdır: referendum ozamankı prezident Serj Sarqsyanın ikinci prezidentlik dövrünün başa çatması ərəfəsində təşkil olunmuşdu. Başqa sözlə, o, hakimiyyətdən getməyi düşünmürdü və məhz bu səbəbdən ətrafı ilə birlikdə vəziyyətdən ağıllı çıxış yolu düşünmüşdü: Ermənistan parlament respublikasına çevrilib, prezidentin səlahiyyətləri minimuma endirilir, dövlətə başçılıq baş nazirə keçir. İlk mərhələdə hər şey sanki plan üzrə gedirdi: referendum baş tutmuşdu, Konstitusiya dəyişmişdi, Serj Sarqsyan isə baş nazir təyin olunmuşdu. Lakin… inqilab və Ermənistanda hakimiyyət dəyişir.
İndi, Konstitusiya dəyişikliyinə yeni baş nazir Nikol Paşinyan ehtiyac duyur.
Baş nazir Konstitusiya Məhkəməsinə qarşı
Bu dəfə referenduma çıxarılmalı olan məsələ xüsusi maraq doğurur. Məsələ ondadır ki, indi söhbət Konstitusiyaya dəyişiklikdən çox konkret və «fərdi» məsələdən gedir: Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Qrayr Tovmasyanın və qurumun daha 6 hakiminin səlahiyyətlərinə xitam verilməsi. Doğrudur, baş nazir vəziyyəti fərqli izah edərək bildirir ki, hakimlərdən bəziləri bu vəzifədə 30, digərləri 12 ildir çalışırsa, bu, balanssızlıq yaradır, Konstitusiya Məhkəməsinin nüfuzuna zərbə vurur və s. Amma reallıqda məsələ tam fərqlidir. Nikol Paşinyan Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Qrayr Tovmasyanla kifayət qədər ciddi problem yaşayır. Məhkəmənin sədri və əksər hakimi bu posta hələ Paşinyanın «kabab inqilabı»ndan əvvəl yiyələniblər. Odur ki, Konstitusiya Məhkəməsi heç də Paşinyanın bütün «inqilab ideyaları»nı həyata keçirmək istəyilə alışıb-yanmır. Məlum olduğu kimi, «xalqın baş naziri»nə «stavka» çox yüksəkdir. O, hökumət başçısı kimi, hakimiyyətin icraedici qanadına rəhbərlik edir, özünə loyal kabinet formalaşdırır. Paşinyan Ermənistan prezidenti Armen Sarqsyanı «dekorativ fiqur», yaxud «səltənət sahibi olan, lakin idarəçiliklə məşğul olmayan İngiltərə kraliçası» hesab edə də bilər. Ölkədə keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisindən sonra onun «Mənim addımım» fraksiyası qanunverici orqanda da mütləq çoxluğa yiyələnib. Hakimiyyətin üçüncü qolu – məhkəmə hakimiyyətisə Paşinyanın nəzarətində deyil. «İnqilabçı baş nazir»in ən çox ehtiyac duyduğu isə məhz bu hakimiyyətə nəzarətdir.
Bu yerdə yenə bir qədər geri qayıdaq. N.Paşinyan hakimiyyətə gələr-gəlməz, bir neçə səs-küylü məhkəmə çəkişməsinin təşəbbüskarı kimi çıxış edib. Onların arasında «1 mart işi», yəni 2008-ci il martın 1-nə keçən gecə İrəvanda nümayişçilərin güllələnməsilə bağlı məsələ də var. Xatırladaq ki, həmin gün güllələnən nümayişçilər Serj Sarqsyanın prezident seçkisinin qalibi elan olunmasına etiraz edirdilər və bu işdə əsas ittihamlar Robert Koçaryana ünvanlanmışdı.
Orduda korrupsiya işini də yada çalmaq olar. Bu işdə əsas fiqur general Manvel Qriqoryandır. Bu, Azərbaycanın hərbi və insanlığa qarşı cinayətlərdə ittiham etdiyi şəxsdir. Onun Ermənistandakı evindən saysız-hesabsız konservləşdirilmiş ət, ordu üçün nəzərdə tutulmuş alt geyimləri, tualet kağızları, «təcili yardım» avtomobili, hətta dəfn üçün əklillər tapılıb.
Deyilənə görə, yeni hökumət korrupsionerlərdən toplanacaq pulla Ermənistan büdcəsini doldurmağı düşünürmüş. Lakin Nikol Paşinyanın əsas məqsədi «qarabağlılar»dan olan ən təhlükəli rəqiblərini uzun müddətə həbsə göndərmək idi ki, buna da hələ ki, nail ola bilmir. Məsələ ondadır ki, bu səs-küylü işlər məhkəmələrdə ilişib qalıb. Odur ki, baş nazir Tovmasyanı Konstitusiya Məhkəməsinin başından «götürməyi», bu posta öz namizədi Vage Qriqoryanı gətirməyi düşünür. Bunun ardınca isə əlbəttə ki, Konstitusiya Məhkəməsinin bütün heyəti «təmizlənəcək» və Paşinyan ölkənin məhkəmə hakimiyyətinə də nəzarəti ələ alacaq.
Daha bir maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, Ermənistanda baş nazirin Konstitusiya Məhkəməsində belə dəyişikliklər etmək səlahiyyəti yoxdur. Amma görünən odur ki, bu, Paşinyanı narahat etmir. Artıq Tovmasyanın bacısının rəhbərlik etdiyi press-klub və qəzet də Paşinyan tərəfdarlarının təzyiqlərilə üz-üzə qalıb. Hətta Qrayr Tovmasyana qarşı 2 cinayət işi də açılıb, onun evində axtarış aparılıb. Vaxtilə baş nazirin rəhbərlik etdiyi «Haykakan jamanak» qəzetində bir-birinin ardınca Tovmasyan əleyhinə yazılar dərc olunur. Lakin bütün bunlara baxmayaraq, o, təslim olmağı düşünmür.
Belə müqavimətlə üzləşmiş baş nazir hiylə işlətmək qərarına gəlib. Paşinyan hələ yanvarda keçirdiyi mətbuat konfransında xüsusi tonla guya Tovmasyanın onu öz xidmətini təklif etdiyini, onu «can» deyə çağırdığını, hətta «Korloff» kimi elit qələm hədiyyə verdiyini bildirib. Konstitusiya Məhkəməsinin sədri isə cavab olaraq, baş naziri məhkəməyə verəcəyini bəyan edib.
Bu çəkişmənin nə qədər davam edəcəyini söyləmək çətin idi. Bununla bağlı, hətta Avropa Şurasının Venesiya Komissiyası belə, narahatlığını ifadə etmişdi. Lakin Paşinyan «va-bank» getmək qərarına gəldi: aprelin 5-nə Qrayr Tovmasyanın və daha 6 hakimin vəzifədən kənarlaşdırılması ilə bağlı referendum elan olundu. Referendumda səsverməyə Konstitusiya Məhkəməsinin səlahiyyətlərini azaldacaq dəyişikliklər də çıxarılmalı idi. Bütün bunların nəyə hesablandığı isə hər kəsə aydındır. Baş nazirin «yaxın ətrafı» haqlı olaraq düşünür ki, seçicilərin əksəriyyəti Konstitusiya Məhkəməsinin səlahiyyətlərilə bağlı dərinliklərə, yaxud Qrayr Tovmasyanın tərcümeyi-halına «baş vuran» deyil. Onlar səsverməyə «Nikolun lehinə, yaxud əleyhinə» səs vermək üçün qatılacaqlar. Başqa sözlə, N.Paşinyan «küçə populyarlığı»na arxalanaraq, «son istehkam»ı da dağıtmağı, bununla da, yalnız icraedici və qanunverici deyil, həm də məhkəmə hakimiyyətinə nəzarəti ələ keçirməyi düşünür. Bundan sonra siyasi rəqibləri məhkəmə yolu ilə cəzalandıraraq şəxsi diktaturanın qurulması yolu tam açılacaq.
İnqilabın koronavirus qayğıları
Nikol Paşinyanın inqilabçı populyarlığı ilə bu referendumdan da qalib çıxıb-çıxmayacağı ilə bağlı çox mübahisə etmək olardı. Lakin baş nazirin planına koronavirus mane olub. Əhalisi 3 milyon olmayan Ermənistan bu virusa yoluxmuş və dünyasını dəyişmiş vətəndaşlarının sayına görə nəinki Gürcüstanı, hətta 10 milyonluq Azərbaycanı belə, geridə qoyub.
Hazırda Ermənistanda fövqəladə vəziyyət hökm sürür. Bu isə səsvermənin təxirə salınması üçün yüz faizlik əsasdır. Qanuna görə, fövqəladə vəziyyət üzündən baş tutmamış səsvermə «hərbi və ya fövqəladə vəziyyətin başa çatmasından ən tez 50, ən gec 65 gün sonra keçirilməlidir». Amma əksər əlamətlər göstərir ki, baş nazir epidemiyanın «yatmasını» gözləmək niyyətində deyil. Hər halda, Ermənistanın ədliyyə naziri Rüstəm Badasyan Avropa Şurasının baş katibinə müraciət edərək, Konstitusiya Məhkəməsi ətrafında yaranmış böhranla bağlı detalları Venesiya Komissiyasına ünvanlayıb. Badasyanın baş katibə konkret nə yazdığı bilinmir. Lakin söhbətin nədən getdiyini təxmin etmək çətin deyil: Paşinyan komandası Tovmasyanı referendum keçirmədən «devirmək» üçün yol axtarır. Çünki onlar «inqilabçı hökumət»in heç bir real uğurunun olmadığının fərqindədirlər. Üstəlik, «Qarabağ klanı» eks-prezident Serj Sarqsyanın kürəkəni Mikayıl Minasyanın simasında hökumətə qarşı qızğın «kompromat savaşı» aparmaqdadır. O, Paşinyan və ətrafının siqaret və almaz qaçaqmalçılığında iştirakı ilə bağlı maraqlı detallar açıqlayır. Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin sabiq rəhbəri Artur Vanetsyan da baş nazirə hücumlara ara vermir. Nəticədə, N.Paşinyan populyarlığını sürətlə itirir, onun komandasında isə «başıpozuqluq və laxlama» gündən-günə artır. İndi Paşinyanın vaxtı da, daxili arenada ediləcək «ehtiyat gedişlər» də azdır. Demək, onun vəziyyəti öz xeyrinə dəyişmək şansı heç də çox deyil.

PASHINYAN’S REFERENDUM TRAP
The COVID-19 pandemic is still in the headlines of media outlets both nationally and globally. Among other things, it forced many countries to postpone important plebiscites. Poland, for example, postponed the presidential elections scheduled for May 10. It is possible that the Serbian authorities do the same with the parliamentary elections. Because of the seriousness of situation in New York, Democratic Party cancelled the primaries so important for the country before the presidential elections.
Perhaps Armenia, where the coronavirus pandemic forced the authorities to postpone the voting scheduled for April 5, would enjoy a neighbourhood with the above countries, but the situation in the country is far away from what is going on in Warsaw and New York.
National features of Armenian constitutional reforms
According to experts, amending the text of constitution is not a novel thing. Many states have used this practice at different times for different purposes. Life does not stand still, posing new challenges. If a constitution is not just a compilation of beautiful words, but a working document, it has to be changed. But Armenian constitutional reforms have their own national characteristics.
In December 2015, Armenia held a constitutional referendum, which turned Armenia from a presidential republic to a parliamentary one. The institute of presidency was preserved, but the powers of the president were greatly curtailed, with the prime minister assuming all the power. The referendum was held when the then President of Armenia Serzh Sargsyan was ending his second term in office. He did not plan to leave the office, as his team came up with a great idea. To make this idea come true, it was necessary to turn Armenia into a parliamentary republic, to reduce presidential powers, and to have the head of state move from the office of the president to the office of the prime minister along with the main real powers to govern the country. It seemed that the plan should work, because the referendum was held, the constitution was changed, and Serzh Sargsyan was indeed appointed as the new prime minister of Armenia. But... the revolution changed the power balance in Armenia.
And now the new Prime Minister Nikol Pashinyan is going to alter the constitution.
Prime Minister vs. Constitutional Court
Interestingly, the issue that the Armenian authorities are going to bring to the voting as amendment to the constitution is sort of a personal matter, as they want to terminate the powers of the Chairman of the Constitutional Court of Armenia, Hrayr Tovmasyan, and six other judges of the court. According to Pashinyan, when some judges have been on their post for 30 years and others for 12 years, this creates an imbalance and undermines the authority of the Constitutional Court. In fact, his motive is completely different. Pashinyan is in a state of serious confrontation with the incumbent chairman of the Constitutional Court, Hrayr Tovmasyan. He and most of the members of the court took office even before the "barbecue revolution" of Nikol Pashinyan. And the Constitutional Court is not going to turn a blind eye on all the ‘revolutionary ideas’ of Pashinyan.
Apparently, the stakes for the "People’s Prime Minister" are quite high. As the head of government, Pashinyan leads the executive branch, forms a loyal cabinet and can even consider the Armenian President, Armen Sargsyan, as a kind of decorative figure or “an English queen who reigns but does not rule.” After the early parliamentary elections, Pashinyan’s faction My Step has a stable majority in the Armenian parliament. But Pashinyan and his cabinet no longer control the judicial branch of the power. That’s why the “revolutionary prime minister” needs to gain control over this branch of the government more than ever.
As soon as Pashinyan came to power, he initiated several high-profile investigations and trials. One of them was the March 1 Case, that is, the shooting of protesters calling to cancel the results of the 2008 presidential elections on March 1, 2008 in Yerevan. Robert Kocharian was the main defendant in this case. We can also note the corruption case in the army against General Manvel Grigoryan. Grigoryan is also responsible for war crimes and crimes against humanity in Azerbaijan. Armenian investigators found in his house boxes with stolen stew, army underwear, toilet paper, an ambulance car and even a funeral wreath. Pashinyan’s team hoped to significantly replenish the Armenian budget with the money confiscated from corrupt officials. But most importantly, Nikol Pashinyan hoped for a long time to imprison his most dangerous opponent from the powerful Karabakh Clan.
However, high-profile investigations are hopelessly stalled in the courts. That’s why Pashinyan is trying to oust Tovmasyan from the Constitutional Court and to replace him with his own candidate, Vahe Grigoryan, to ‘purge’ the Constitutional Court once and forever, and to establish control over the Armenian judiciary system.
The fact that the powers of a prime minister are not enough to alter the composition of the Constitutional Court did not stop Nikol Pashinyan. His supporters attack the press club and the editorial board of the newspaper led by Tovmasyan’s sister. Two criminal cases were instituted against Hrayr Tovmasyan. His house is being searched. The newspaper Haikakan Zhamanak, where Mr. Pashinyan used to work as editor-in-chief, published an accusatory article about the head of the Constitutional Court. Nevertheless, Hrayr Tovmasyan did not resign. Then Pashinyan decided to act more cunningly. During a press conference in January, he said that Hrayr Tovmasyan offered his services, even addressed him with the word “jan” (dear, R+) and presented an elite Korloff pen. In response, Tovmasyan promised to sue Pashinyan for his statement.
We don’t know how long this skirmish, which even made the Venice Commission of the Council of Europe express its concern, would last. Finally, Pashinyan decided to go all-in by declaring April 5 a new date for the referendum on recalling Hrayr Tovmasyan from his post, resignation of six more judges, and legislative amendments that would limit the powers of the Constitutional Court. Most voters, believes the inner circle of the prime minister, simply will not be interested in the details of the powers of the Constitutional Court and the biography of Hrayr Tovmasyan. And the voting will turn into a vote "for Nikola" or "against Nikola." In other words, Pashinyan decided to count on his ‘street popularity’, eliminate the last barrier and take control not only of the executive and legislative branches, but also of the judicial branch in Armenia. After that he can open the path to establishing a personal dictatorship and judicial reprisals against his political opponents.
Problems caused by coronavirus
One can argue whether Pashinyan would win the referendum on the wave of his revolutionary popularity or not, but the coronavirus intervened in the plans of the prime minister. In terms of the number of infected and deceased, Armenia, with a population of less than 3 million, left behind Georgia and Azerbaijan.
Currently, Armenia is in the state of emergency, which is quite a solid reason for postponing the vote. According to the law, a referendum postponed due to an emergency must be held “not earlier than 50 and not more than 65 days after the end of a martial law or state of emergency”.
However, it looks like Pashinyan decided not to wait until the epidemic declines. Armenian Minister of Justice Rustam Badasyan addressed the Secretary General of the Council of Europe, sending questions concerning the resolution of the crisis around the Constitutional Court to the Venice Commission. It is not hard to guess what exactly Badasyan proposed the commission: the Pashinyan team is looking for a way to remove Tovmasyan without a referendum. Just because they understand that the "revolutionary government" does not have real achievements. In response, the Karabakh Clan represented by Mikael Minasyan, the son-in-law of the former Armenian president Serzh Sargsyan launched a war of compromats: Minasyan reveals the intriguing details of Pashinyan’s and his entourage’s complicity in smuggling cigarettes and diamonds. Artur Vanetsyan, the former head of the National Security Council, also continues his attacks on the prime minister. As a result, Nikol Pashinyan’s popularity is rapidly decreasing, with confusion taking place in his team. Pashinyan’s window of opportunity is rapidly closing; he has less moves in the domestic political arena, and there is no chance of turning the ongoing process in his own interest.