Azərbaycan Rusiya və Qazaxıstan taxılının Yaxın Şərq ölkələrinə çatdırılması üçün logistika zəncirinin qurulması baxımından önəmli halqadır
Azərbaycanda payızlıq bitkilərin yığımına iyunun əvvəlində başlanılıb və ekspertlərin proqnozlarına görə, bu mövsümün əlverişli havası taxıl istehsalının artmasına imkan verir. Son dövrdə ölkədə taxılçılıq təsərrüfatlarının genişlənməsi və texniki təchiz edilməsi istiqamətində irimiqyaslı işlər görülüb. Nəticədə, ardıcıl olaraq iki ildir ki, rekord həcmdə taxıl məhsulu toplanır. Bunun sayəsində dənli bitkilər üzrə idxalı əvəzləmə səviyyəsi artıq 74%-ə yüksəlib. Düzdür, Azərbaycan hələ də ərzaq buğdası idxal etmək məcburiyyətindədir, amma yaxın gələcəkdə dayanıqlı olaraq özünü təmin etməyə çıxmaq planlaşdırılır. Sonuncu məsələ özəlliklə də taxıl ixracatçısı olan qonşu ölkələrdə gedən müzakirələr fonunda həddindən önəmlidir, bu ölkələr bazar qiymətlərini tənzimləmək üçün bir növ neft karteli OPEK-ə bənzər bir qurum yaratmaq niyyətindədirlər.
Yeni rekord gözləntisi
İyunun əvvəlində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ağcabədi rayonunun Hindarx kəndindəki fermaların birində olub və arpa yığımına həsr olunmuş mərasimdə iştirak edib. Görüşdə qeyd edilib ki, son illər havanın quraq keçməsinə baxmayaraq, savadlı və vaxtında edilmiş aqro-texniki qulluq, çağdaş texnikadan istifadə, əkin dövriyyəsinin tətbiqi və s. sayəsində rayonun əkin sahələrində məhsuldarlıq hər hektardan 32 sentnerə çatır. Oxşar mənzərə ölkənin digər taxılçılıq bölgələrində də müşahidə olunur ki, bu da yüksək məhsul yığımına ümid etməyə imkan verir, çünki bu, Azərbaycanda öncəki iki ildə də müşahidə edilib. O cümlədən, 2018-ci ildə 3,3 milyon ton taxıl və dənli-paxlalı bitki toplanıb ki, bu da 2017-ci illə müqayisədə 13% çoxdur. 2019-cu ildə isə rekord göstəricilər əldə edilib - 3,5 milyon ton olub və bunun 2,2 milyon tonunu buğda təşkil edib.
Böyük ehtimalla bu il də yüksək məhsuldarlıq əldə olunacaq, baharda yağan güclü yağışlar səbəbindən Xəzər bölgəsində istehsalın artacağını proqnozlaşdıran beynəlxalq ekspertlər belə düşünürlər. Bu proqnozlar özünü doğruldur, çünki aprel ayında və qismən may ayında Azərbaycanın dağətəyi ərazilərində yetərincə yağarlıq oldu. Bu, vegetasiya dövründə dənli bitkilərin sabit böyüməsinə kömək etdi, bir sıra aran bölgələrində quraqlıq görünsə də, orta hesabla taxıl əkən təsərrüfatların məhsuldarlığının artmasına ümid etmək olar.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatına görə, bu il ölkədə 1 milyon hektardan çox ərazidə taxıl əkilib ki, bunun da 2/3-si buğdanın, qalan hissəsi arpa, yulaf, qarğıdalı və digər bitkilərin payına düşür.
Builki taxıl biçiminin yekun nəticələri barədə avqustun ikinci yarısında yazlıq məhsulun yığımından sonra söz söyləmək olar. Lakin kənd təsərrüfatı mütəxəssisləri inanırlar ki, əlverişli hava şəraiti davam edərsə, yazlıq əkinlər (buğda, yulaf, qarğıdalı və paxlalı bitkilər) nəzərə alınmaqla ümumi məhsul yenidən 3,3-3,4 milyon tona bərabər rəmzi həddə çata bilər.
Bu cür müsbət proqnozlar bir sıra amillərə, o cümlədən lazımi qədər yığım texnikasının olmasına, bir neçə toxum emalı zavodunun istifadəyə verilməsinə, əlliyə yaxın iri taxılçılıq təsərrüfatının və aqroparklarının yaradılmasına əsaslanır. Bu aqroparklarda taxıl yığımı göstəricisi respublika üzrə orta göstəricidən 1,5 dəfə çox olur. Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, taxılçılıq təsərrüfatlarının gücləndirilməsi istehsal həcmini artırmağın və maya dəyərini aşağı salmağın ən optimal yoludur. Böyük ərazilərdə kənd təsərrüfatı texnikasının saxlanması və istismarı, gübrə verilməsi və zərərvericilərə qarşı mübarizə, suvarma və digər kənd təsərrüfatı tədbirləri üzrə xərclər önəmli dərəcədə azalır.
“Ölkə üzrə taxılçılıqda orta məhsuldarlıq 32 sentnerdir, aqroparkda isə 40-50 sentner məhsul əldə edilir. Bu da çox vacibdir. Çünki bizim əkin sahələrimiz bir qədər məhdud olduğu üçün məhsuldarlığın artırılmasına xüsusi diqqət göstərilməlidir", - deyə Prezident İlham Əliyev ilin əvvəlində Ağstafa Kənd Təsərrüfatı Parkının açılış mərasimində bildirib.
Qeyd edək ki, bu il Ehtiyat Fondundan dövlət büdcəsinə 5 milyon manat ayrılacaq və fermerlər təkrar qarğıdalı əkininə toxum almaq üçün hər hektar üzrə 60 manat məbləğində birdəfəlik ödəniş alacaqlar. Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin sədri Mirzə Əliyevin sözlərinə görə, yayın sonunda məhsul yığımından sonra ölkənin aran və dağətəyi rayonlarında, təxminən, 100 min hektar sahədə vegetasiya dövrü 80-90 gün olan hibrid qarğıdalı toxumlarının əkini aparıla bilər. Hər hektar əkin sahəsindən 40-50 sentner məhsul əldə edilə bilər və bu, əlbəttə ki, ölkə üzrə ümumi taxıl yığımı göstəricilərinə müsbət təsir göstərəcək.
Taxıl OPEK-i ideyası
Etiraf etmək lazımdır ki, Azərbaycanda taxıl istehsalının artırılması meyli son bir neçə ildə - 2015-ci ildə Azərbaycan manatının iki devalvasiyasından sonra aydın hiss olunmağa başladı, çünki Qazaxıstandan və Rusiyadan gətirilən ərzaq buğdasının qiymətləri müvafiq olaraq artdı. Bu gün hökumət məhsul istehsalını artırmaqla və xərcləri azaltmaqla taxıl idxalının payını mərhələli şəkildə azaltmağa istiqamətlənib. Bu istiqamətdə uğurlar göz qabağındadır. Son beş ildə taxıl üzrə idxalı əvəzetmə səviyyəsi 66%-dən 74%-ə qədər yüksəlib. Özü də, yem seqmentində idxal önəmli dərəcədə azalıb və özəlliklə, çörəkbişirmə, makaron və şirniyyat sənayesində tələb olunan yüksək özlü bərk sortlar da daxil olmaqla yerli ərzaq buğdasının payı getdikcə artır.
Azərbaycan hökumətində düşünürlər ki, taxıl istehsalı sahəsində idxalı əvəzetməni daha da gücləndirmək üçün işlərin davam etdirilməsi gərəkdir. Qlobal ərzaq bazarındakı qeyri-sabitliyi və xüsusən də koronavirus pandemiyası ilə bağlı son hadisələri nəzərə aldıqda, bu, tamamilə doğru yanaşmadır. Bu çətin dövrdə bir sıra dövlətlər daxili bazarları qorumaq üçün ərzaq ixracına məhdudiyyətlər qoymağa başladılar. Belə ki, Rusiya və Qazaxıstan buğda, un, qarabaşaq, yağ sənayesi bitkilərinin və s.-in ixracını müvəqqəti məhdudlaşdırdı. Dünya Ticarət Təşkilatının (DTT) və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) mütəxəssislərinin fikrincə, bu meyil qlobal ərzaq bazarında qiymətlərin artmasına səbəb olub və inkişaf etməkdə olan ölkələrin taxıla və digər əsas ərzaq məhsullarına çıxış imkanlarına çox mənfi təsir edib.
Məhz bu dövrdə aparıcı taxılçılıq ölkələrini birləşdirən və bu baza məhsulun qiymətlərini tənzimləyə biləcək beynəlxalq bir qurumun yaradılması zərurəti fəal şəkildə müzakirə olunmağa başladı. Keçən ilin oktyabr ayında Kölndə keçirilən ANUGA-2019 qida sərgisi zamanı Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Qordeyev bu cür fikirlər səsləndirməyə başladı. O, taxıl bazarında sabitliyi təmin etmək üçün neft OPEK-i kimi beynəlxalq bir qurum yaratmağı təklif etdi. Onun fikrincə, "taxıl OPEK"nə ən böyük taxıl istehsalçıları - Rusiya, Qazaxıstan, Avropa Birliyi ölkələri, ABŞ, Kanada, Argentina, Avstraliya daxil ola bilərlər və birgə səylər nəticəsində taxıl qiyməti siyasətini əlaqələndirərək planetdəki aclıq problemini həll edə bilərlər.
"Rusiya və Qazaxıstan dünya üzrə buğda ixrac edən ilk on ölkənin sırasındadır. Dünya buğda ixracatında onların payı 3%-dir. "Taxıl OPEK"nin yaradılması taxıl bazarının sabitliyinin təmin edilməsinə və qiymətlərin əlaqələndirilməsinə yönəlmiş maraqlı təşəbbüs ola bilər. Ancaq belə bir kartel yaratmadan öncə bunun Dünya Ticarət Təşkilatının standartlarına nə dərəcədə uyğunluğunu və kiçik oyunçuların maraqlarının nə dərəcədə nəzərə alınacağını düşünmək lazımdır", - deyə Qazaxıstan prezidenti Kasım-Comart Tokayev bildirib.
Eyni zamanda, bir sıra mütəxəssislər taxıl kartelini yaratmaq fikrini qeyri-mümkün hesab edirlər. Belə ki, Qazaxıstan Taxılçılar İttifaqının nümayəndəsi Yevgeni Karabanovun sözlərinə görə, taxıl istehsalında qiymətləri və tələbləri müxtəlif olan çox fərqli bazarları var. “Rusiya üçün əsas satış bazarları Şimali Afrika və Yaxın Şərq, Qazaxıstan üçünsə Orta Asiyadır. Yəni kartel ona görə yaradılır ki, müəyyən bazarlarda rəqabət artmasın və qiymətlər aşağı salınmasın”, - deyə ekspert məntiqlə vurğulayır.
Avropa Birliyi ölkələri bu məsələdə daha sərt mövqe tuturlar. Rusiyanın dünyada "taxıl OPEK"inə bənzər nəsə yaratmaq təklifi, ümumiyyətlə, Avropa mətbuatı tərəfindən Moskvanın beynəlxalq ərzaq bazarlarına nəzarəti ələ almaq cəhdi kimi qiymətləndirilir. BMT, FAO və DTT-nin bu məsələyə münasibətini də nəzərə alaraq, demək olar ki, "taxıl OPEK"i yaratmaq təşəbbüsünün dünya üzrə dəstəklənməsi ehtimalı azdır.
Azərbaycanın əlverişli durumu
Azərbaycan pandemiya dövründə qlobal taxıl bazarında müşahidə olunan qeyri-sabitlikdən və bəzi dövlətlərin proteksionist siyasətindən lazımi nəticələr çıxarıb və özünü öz çörəyi ilə təmin etməyə çalışır. Maraqlıdır ki, buna yalnız istehsal bazasını optimallaşdırmaqla deyil, həm də Rusiya və Qazaxıstan buğdasının nəqli yollarına Azərbaycanın inteqrasiyası və ölkədə uyğun infrastrukturun yaradılması ilə nail olmaq planlaşdırılır.
Bir çox ekspertlər hesab edirlər ki, Azərbaycandan keçən marşrutlar təhlükəsiz və rahat taxıl logistikası üçün optimaldır. "Regionlararası taxıl logistikasında Azərbaycanın rolu müstəsnadır: ölkənin misilsiz coğrafi mövqeyi onu geniş tranzit potensialı ilə təmin edərək, regional taxıl dövriyyəsində mühüm oyunçuya çevirir", - deyə Rusiya Taxılçılar İttifaqının vitse-prezidenti Aleksandr Korbut bildirib.
Özəlliklə, son illərdə yaradılmış infrastruktur potensialı nəzərə alındıqda, Azərbaycanın tranzit ölkə kimi mövqelərinə şübhə yaranmır. Ölkədə 30-dan çox iri anbar yaradılıb və 2007-ci ilin aprelində istifadəyə verilmiş Bakı Taxıl Terminalı (BTT) da bu sıraya daxildir. O, çağdaş avadanlıqla təchiz olunub ki, bu, 15 min tonadək taxıl məhsulunu müvəqqəti saxlamağa imkan verir. Terminalın gündəlik emal gücü 1,5 min tondur.
Öz növbəsində, bu ilin ikinci yarısında Azərbaycan Astarasında bölgənin ən böyük taxıl terminalı olan «Astara Grain Terminal»ın tikintisi başa çatacaq. «Terminalın gücü ildə 500 min ton taxıl təşkil edəcək və 2021-ci ilə qədər bu rəqəmin ildə bir milyon tona çatdırılması planlaşdırılır. Terminalın eyni vaxtda taxıl saxlamaq tutumu 60 min ton təşkil edəcək", - deyə «Astara Grain Terminal»ın əməliyyat meneceri Fərid Həsənov bildirib.
Astara terminalından Rusiya və Qazaxıstan taxılının İran istiqamətində və daha sonra Körfəz bölgəsinə daşınmasında istifadə edilməsi planlaşdırılır. Nəzərə alsaq ki, İran sabit şəkildə Rusiya taxılının ilk üç ixracatçısı sırasındadır, «Şimal-Cənub» dəhlizinin qərb qolu Samur sərhəd keçidindən daxil olaraq, daha sonra İrana çıxmalıdır, Rəşt və Qəzvin şəhərlərinə birbaşa dəmir yolu əlaqələrini təmin etməlidir. Taxıl ixracatçıları üçün daha bir güzəşt «Şimal-Cənub» marşrutu ilə İrana tranzitdə 50 faiz endirim təqdim edilməsi olacaq.
Bundan əlavə, 2019-cu ilin mayında Ankarada üçtərəfli memorandumun imzalanmasından sonra Rusiya faktiki olaraq Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinə qoşuldu və bu dəhliz boyunca digər mallarla birgə türk idxalçıları üçün Rusiya taxılı da daşınır. Bu məqsədlə taxıl və taxta daşınması üçün ortaq Rusiya-Azərbaycan şirkəti yaradıldı və şirkət bölgədə taxıl daşınması üçün geniş vaqon parkına sahib yeganə qurumdur.
Beləliklə, şaxələndirilmiş nəqliyyat və logistika infrastrukturunun olması Azərbaycanı Qara dəniz bölgəsi, Orta Asiya və Yaxın Şərqin taxıl bazarları arasında “taxıl qapısı” hesab etməyə əsas verir. Tranzit ölkə statusunu əldə edən Azərbaycan nəticədə müstəqil şəkildə buğda və unun satınalmasını, saxlanmasını və satışını gerçəkləşdirərək, zamanla regionun ən böyük taxıl habına çevrilə bilər. Yəni gələcəkdə regional taxıl birjasının formalaşması barədə danışa bilərik və ölkə genişmiqyaslı taxıl bazarında fəaliyyət göstərməklə ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əlavə resurslar əldə edəcək.

REGIONAL GRAIN CROPS HUB
Azerbaijan is an important link in the supply chain for the transportation of Russian and Kazakh grains to the Middle East
Harvesting of winter crops started in Azerbaijan in early June. According to forecasts, favourable weather conditions contribute to the growth of grain production. Large-scale works have been carried out in Azerbaijan to enlarge the technical basis of grain-growing enterprises. This ensured a record level of grain crops harvested in the last two years. As a result, the level of import substitution for cereals has now increased to 74%. Although Azerbaijan still has to import wheat, in the near future it is planned to achieve sustainable level of self-sufficiency. The latter is extremely important, especially given the plans to establish an OPEC-like international body for grain crops to regulate market prices, as discussed in neighbouring exporting countries.
Waiting for a new record
At the beginning of June, President of Azerbaijan Ilham Aliyev visited one of the farms in the village of Hindarkh in the Agjabadi region and attended the ceremony of the start of harvesting season. President praised the farmers for the yield of 3.2 tons per hectare due to competent and timely agricultural practices, use of modern equipment and crop rotation, etc., despite dry weather in recent years. A similar picture is observed in other grain-growing regions of the country as in the previous two years. In 2018, 3.3 million tons of grain and leguminous crops were harvested, which is 13% higher than in 2017. And in 2019, record levels were achieved - 3.5 million tons, including wheat (2.2 million tons).
International experts believe that it is likely to achieve high yields this year too. They forecast production growth in the Caspian region due to heavy rains in spring. These forecasts are justified, since a sufficient amount of precipitation was observed in April and partly in May in the foothills of Azerbaijan. This contributed to the stable growth of cereals during the vegetative period. Although drought is observed in a number of low-lying regions, on average, we can expect an increase in the productivity of grain-sowing farms.
According to the Ministry of Agriculture, over 1 million hectares are sown with grain in the country, about 2/3 of which is wheat, and the rest is sown with barley, oats, corn and other crops.
The final outcome of the current grain harvest can be seen after the spring harvest in the second half of August. But experts believe that if favourable weather persists, the total yield, taking into account spring crops (wheat, oats, corn and legumes), can again reach a symbolic mark of 3.3-3.4 million tons.
Such positive forecasts are based on a number of factors, including the availability of the necessary amount of harvesting equipment for farmers, commissioning of several seed processing plants, creation of fifty large grain farms and specialised agricultural parks. So, the overall grain harvest is 1.5 times higher than the national average. According to international experience, the enlargement of grain farms is the most optimal way to increase volumes and reduce the cost of production. On large areas, the costs of maintaining and operating agricultural machinery, fertilising and pest control, irrigation and other agricultural activities are significantly reduced. “The yield in agricultural parks is 4-5 tons per hectare and exceeds the average indicators in grain production (3.2 tons per hectare). This is also very important, since the cultivated areas in Azerbaijan are somewhat limited, and therefore it is necessary to pay special attention to increasing yields,” President Ilham Aliyev said during the opening ceremony of the Agstafa Agricultural Park at the beginning of 2020.
This year, the Reserve Fund of the state budget will provide ₼5 million and farmers will receive lump sum payments of ₼60 per hectare for the purchase of seeds for re-sowing corn. According to the chairman of the Agency for Agricultural Lending and Development, Mirza Aliyev, after harvesting by the end of summer, hybrid corn seeds with a growing season of 80-90 days can be re-sown on about 100K hectares of land in low and foothill areas of the country. From each hectare of sown area, we can get 4-5 tons of products. This, of course, will positively affect the overall grain harvest in the country.
OPEC for grain crops
Admittedly, the trend of increasing grain production in Azerbaijan has become clearly visible in the past few years after two devaluations of the Azerbaijani manat in 2015 and a corresponding increase in prices for wheat imported from Kazakhstan and Russia. The government of Azerbaijan targets a phased reduction in the share of grain imports by increasing yields and lowering costs in local production. Success in this direction is quite obvious. Over the past five years, the level of import substitution for cereals has increased from 66% to 74%. Moreover, imports in the feed segment decreased tangibly and the share of local wheat, including hard-growing varieties with a high level of gluten, increases gradually.
The government considers it necessary to continue work to further strengthen import substitution in grain production. This is a right approach given the unstable situation in the global food market and, in particular, the recent events associated with the coronavirus pandemic. During this difficult period, a number of states imposed restrictions on food exports in order to protect domestic markets. So, Russia and Kazakhstan temporarily limited the supply of wheat, flour, buckwheat, oilseeds, etc. According to experts from the World Trade Organization (WTO) and the UN Food and Agriculture Organisation (FAO), this trend has pushed prices up in the global food market and has a very negative impact on developing countries' access to grains and other basic food products.
Therefore, the need to create an international structure that would unite the leading grain-growing countries and could regulate the prices of grain crops began to be actively discussed. Back in October 2019, during the food exhibition ANUGA-2019 in Cologne, Deputy Prime Minister of Russia, Alexei Gordeyev, suggested the idea of creating an international organisation similar to OPEC in order to ensure the stability of the grain market. In his opinion, the largest grain producers, including Russia, Kazakhstan, the EU countries, the US, Canada, Argentina, Australia, and joint efforts to coordinate grain pricing policy and solve the hunger problem on the planet could accelerate the establishment of the “grain OPEC”.
“Russia and Kazakhstan are among the ten world wheat exporters. Their share in world wheat exports is 3%. The establishment of such an international body may be an interesting initiative to ensure the stability of the grain market and coordinate prices. However, it is necessary to think about how much this complies with WTO standards and to what extent the interests of small players will be taken into account,” Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev.
A number of experts consider the idea of creating a grain cartel unviable. So, according to the representative of the Kazakh Grain Union, Yevgeny Karabanov, grain producers have too different markets with different levels of prices and demand. “The main sales markets for Russia are North Africa and the Middle East, with Kazakhstan selling predominantly to Central Asia. It turns out that the cartel is created to prevent increased competition in certain markets and keep prices down,” the expert believes.
EU countries are more critical on this issue. According to European media outlets, the Russian proposal is generally regarded in Europe as Moscow’s attempt to take control of international food markets. Judging by the attitude of the UN, FAO and WTO towards this issue, the initiative to create a “grain OPEC” is unlikely to find support in the world.
Advantageous position of Azerbaijan
Azerbaijan has drawn the necessary conclusions from the instability in the global grain market observed during the pandemic and the protectionist policies of some states. The country is trying to ensure self-sufficiency in bread supply. It is planned to achieve this not only through the optimisation of the production base, but also through the integration of Azerbaijan into regional transportation routes for Russian and Kazakh wheat, and the establishment of the corresponding infrastructure in the country.
Many experts believe that the routes passing through Azerbaijan are optimal for safe and convenient grain logistics. “The role of Azerbaijan in the inter-regional grain logistics is exceptional: the country's unique geographical position provides for a wide transit potential, turning Azerbijan into an important player in the regional grain turnover," Alexander Korbut, Vice President of the Russian Grain Union, said.
There is no doubt in Azerbaijan’s position as a transit country, given the infrastructure potential created in recent years. Over 30 large granaries have been created in the country, including the Baku Grain Terminal (BGT) commissioned in April 2007. It is equipped with modern equipment that makes it possible to temporarily store up to 15,000 tons of grain crops with a throughput capacity of 1,500 tons per day.
In the second half of 2020, the construction of the Astara Grain Terminal, the largest grain terminal in the region, will be completed in Astara. “The throughput capacity of the terminal will be 500K tons of grain per year. By 2021, it is planned to increase this indicator to one million tons per year. The terminal’s capacity for one-time grain storage will be 60K tons,” Farid Hasanov, Operations Manager of Astara Grain Terminal, said.
The Astara terminal is planned to be involved in the transportation of Russian and Kazakh grain in to Iran and further to the Gulf region. Since Iran is one of the top three importers of Russian grain, the western branch of the North-South corridor should provide direct rail links through the Samur border with further access to Iran, to the cities of Rasht and Gazwin. An advantage for grain forwarders will be the provision of a 50% discount on transit to Iran through the North-South route.
In addition, after the signing of the trilateral memorandum in May 2019 in Ankara, Russia actually joined the Baku-Tbilisi-Kars project. Russian grain is already shipped through this route to importers in Turkey. For the same purpose, a joint Russian-Azerbaijani company has been established to transport grain and lumber, which is the only structure in the region that has an extensive wagon fleet for transporting grain.
Thus, the availability of an extensive transport and logistics infrastructure makes Azerbaijan the gates for transporting grain crops between the grain markets of the Black Sea region, Central Asia and the Middle East. As a transit country, Azerbaijan may eventually become a large regional grain hub, independently purchasing, storing and reselling wheat and flour. In other words, we can expect the establishment of a regional grain exchange hub in Azerbaijan in the near future. Operating on a large-scale grain market, the country will receive additional resources to ensure its own food security as well.