OPEK+-un neft hasilatını daha bir ay azaltması bazarda qiymətlər balansının qorunmasına imkan verir
Neft çıxaran ölkələrin hasilatın azaldılması ilə bağlı indiki anlaşması və dünyanın tədricən karantindən çıxması neft qiymətlərinə müsbət təsir göstərib. Nəticədə «Brent» markalı neftin qiyməti 40 dolları keçib.
Ancaq bu da bazarı tam sabitləşdirmək üçün yetərli olmayıb. Təklif və tələb arasındakı disbalans azalsa belə, hələ də tam aradan qalxmayıb. “Tələb bərpa olunur, çünki iri neft istehlakçıları lokdaundan çıxır. Ancaq təhlükə hələ də qalmaqdadır və irəlidə bizi problemlər gözləyə bilər", - deyə Səudiyyə Ərəbistanının enerji naziri, şahzadə Əbdüləziz bin Salman vurğulayıb.
ABŞ və Çin arasındakı gərginlik də vəziyyəti çətinləşdirir. Rəsmi Pekinin Honq-Konq üçün öz milli təhlükəsizlik qanununu yaratmaq fikrinə düşdükdən sonra Vaşinqtonla qarşıdurma daha da gərginləşib. COVID-19-un ikinci dalğasının yaratdığı təhlükə və nəticədə karantin tədbrlərinin aradan qaldırılıb-qaldırılmayacağı ilə bağlı qeyri-müəyyənlik də treyderlərin əhvalına təsir edir. Yaranmış durumda OPEK+ alyansının neft hasilatını sutkada 9,7 milyon barel azaltmaq barədə anlaşmanı daha bir ay uzatmaq barədə iyun ayında verdiyi qərar neft bazarına yeni nəfəs verdi.
Uğuru möhkəmləndirmək
Xatırladaq ki, OPEK+ ölkələri birinci mərhələdə (may-iyun ayları üçün) neft hasilatını 9,7 milyon barel/sutka azaltmaq barədə razılığa gəlmişdilər. İkinci mərhələdə (2020-ci ilin iyul-dekabr aylarında) azalma 7,7 milyon barel/sutka, üçüncü mərhələdə (2021-ci ilin yanvarı – 2022-ci ilin apreli arasında) isə 5,7 milyon barel/sutka olmalı idi. İyunun 6-da nazirlərin görüşlərindən sonra həm kartel ölkələri, həm də OPEK üzvü olmayan neft istehsalçısı ölkələr azaltmanın birinci mərhələsinin iyul ayının sonuna qədər uzadılması qərarını yekdilliklə dəstəklədilər. Gözlənilir ki, bu addımlar müəyyən zamandan sonra karbohidrogen bazarında tələb və təklif balansına gətirə bilər.
"Belə qərara alındı ki, anlaşmanın təsirini gücləndirmək üçün may-iyun aylarına olan parametrləri daha bir ay, bu ilin iyul ayına uzadaq ki, bazarda balans yaransın, bizim hələ də gördüyümüz risklər, qeyri-müəyyənliklər azalsın. Bizim uzatdığımız tək şey odur ki, iyul ayında 7,7 milyon barel/sutka yerinə, Meksika ilə birlikdə azalma 9,7 milyon barel/sutka olacaq ”, - deyə Rusiya energetika naziri Aleksandr Novak OPEK+ alyansının qərarını şərh edib.
Anlaşmanın qalan şərtləri dəyişməz qalıb. Rusiyalı nazirin sözlərinə görə, hasilatın azaldılması templəri neft bazarında lazım olduğundan 1 milyard bareldən çox yığılmış nəhəng ehtiyatları azaldacaq. “Məncə, bu, doğru qərardır. Müxtəlif variantlar – qabaqlayıcı və daha uzun müddətli variantlar da nəzərdən keçirildi, amma biz razılaşdıq ki, bazarda vəziyyəti aybaay izləyəcəyik ", - deyə A.Novak vurğuladı.
Sövdələşmə çərçivəsində azalmanın əsas həcmləri Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanının payına düşür. İki ölkədən hər biri enerjidaşıyıcı istehsalını 11 milyon barel/sutka baza səviyyəsindən 2,5 milyon barel/sutka azaldır. Rusiya nazirinin sözlərinə görə, may ayında anlaşmanın yerinə yetirilmə səviyyəsi olduqca yüksək olub - bazardan 9 milyon barel/sutka neft çıxarılıb. İyul ayında isə OPEK ölkələri tərəfindən neft hasilatının 6,1 milyon barel/sutka, OPEK üzvü olmayan ölkələr tərəfindən isə 3,6 milyon barel/sutka azalacağı gözlənilir.
Bazar yeni OPEK+ anlaşması ilə bağlı xəbərlərə olduqca müsbət reaksiya verdi. Martın 6-dan bəri ilk dəfə iyunun 8-də Brent markalı neftin bir bareli 43,4 dollara, WTI fyuçersləri isə 40 dollara çatdı.
"İstehsalın bir ay və ya daha çox müddətə azaldılmasının vacibliyini etiraf etmək, son zamanlar neftin qiymətinin artmasına baxmayaraq, böyük istehsalçıların hələ də neft bazarındakı dayanıqsız vəziyyətdən narahat olduğunu göstərir", - deyə «AxiCorp`s»un analitiki Stiven İnnes bildirib.
Yüz faizlik icra
Bununla belə, anlaşmanın bütün iştirakçılarının öz öhdəliklərinə vicdanla yanaşmaması nəzərə alındıqda yeni anlaşmanın effektivliyi müəyyən şübhələr doğurur. May ayının nəticələrinə görə, İraq, Nigeriya və Qazaxıstan "sinifdə qalanlar" kateqoriyasına daxil edilib. Buna görə anlaşmanın bütün iştirakçıları qaşısında bir şərt qoyuldu - bütün öhdəliklərə ciddi riayət etmək və anlaşmanı pozmuşlar tərəfindən hasilatın yerinə yetirilməmiş azaldılma həcmlərini kompensasiya etmək lazımdır. Əks təqdirdə, anlaşma pozula bilər. OPEK+ anlaşması üzrə may-iyun öhdəliklərini yerinə yetirməyən ölkələr bunu iyul, avqust və sentyabr göstəriciləri ilə kompensasiya etməlidirlər.
“Karantin tədbirlərinin mərhələli şəkildə yüngülləşdirilməsi və iqtisadiyyatın qismən bərpa edilməsi neftə olan tələbatın bərpa olunmağa başlamasına səbəb oldu. Biz hasilatın məhdudlaşdırılması üzrə birgə səylərin müsbət təsirini görürük. Ancaq bazarın hələ də kövrək vəziyyətdə olduğunu və dəstəyə ehtiyacı olduğunu qeyd etmək lazımdır. Buna görə də, bu gün, mənim fikrimcə, bütün iştirakçı ölkələrin üzərlərinə götürdükləri öhdəlikləri 100 faiz yerinə yetirməsi həddindən artıq vacibdir", - deyə A.Novak bəyan edib.
Rusiya Federasiyası Energetika Nazirliyinin rəhbərinin sözlərinə görə, OPEK+ ölkələri may ayında anlaşmanı 90% yerinə yetiriblər. Rusiya isə bunu 96% səviyyəsində yerinə yetirib və iyun ayında 100%-lik nəticə əldə etmək ümidindədir.
Eyni zamanda, şahzadə Abdüləziz bin Salman qəti bildirib ki, OPEK+ ölkələri iştirakçıların anlaşmanın yerinə yetirilməməsinə dözməyəcək. Yəni anlaşmanı, məsələn, iyunda yerinə yetirməyənlər, bu həcmləri istənilən vaxt - iyulda, avqustda və ya sentyabrda kompensasiya etməli olacaqlar. Onun sözlərinə görə, bu, avqust-sentyabr aylarında azalmanın real səviyyəsinin iyul ayına nisbətən daha yüksək olacağını göstərir.
Analitiklərin fikrincə, anlaşma şərtlərinə əməl etməyən ölkələrə qarşı tədbirlərin sərtləşdirilməsi və azaldılmamış həcmlərin qarşıdakı üç ay ərzində kompensasiya edilməsi bazar üçün müsbət siqnaldır, çünki bu, tələb və təklif balansının bərpasını sürətləndirəcək.
Anlaşmanın vaxtında və ədalətli icrasına riayət etmək üçün bazarda Nazirlər Komitəsi (JMMC) tərəfindən bazar şərtlərinin izlənməsi xahiş olunub. Bunun üçün JMMC 2020-ci ilin dekabrına qədər hər ay toplaşacaq. Növbəti iclas iyunun 18-nə təyin olunub.
Azərbaycan avansla azaldır
Qazaxıstan və Nigeriya öz neft hasilatını azaltmağa hazırlaşarkən, Azərbaycan artıq may ayından bu prosesə başlayıb. Doğrudur, ölkə ötən ay üçün ev tapşırığını 98% yerinə yetirərək istehsalı 160,8 min barel azaldıb, tələb olunan isə 164 min bareldir.
May ayında Azərbaycanda gündəlik neft hasilatı kondensat istisna olmaqla 557,2 min barel təşkil edib ki, bunun da 437,6 min bareli «Azəri-Çıraq-Günəşli» blokunun payına düşür, SOCAR tərəfindən işlənən yataqlardan, həmçinin quruda işləyən birgə müəssisələr və əməliyyat şirkətləri tərəfindən - 119,6 min barel neft çıxarılıb.
«May ayında Azərbaycanın neft hasilatını azaltmaq üzrə OPEK+ anlaşmasının şərtlərini yerinə yetirməsi 100% təşkil edib və bu, çox yaxşı göstəricidir. Bir dəfəyə belə bir azalmaya nail olmaq böyük uğurdur. OPEK+ anlaşmasında götürdüyümüz öhdəliklərin 100% yerinə yetirilməsi üçün gündə yalnız 3 min barel çatışmadı", - deyə Energetika nazirinin müşaviri, qurumun mətbuat xidmətinin rəhbəri Zamin Əliyev bildirib.
Bununla yanaşı, Energetika Nazirliyi Azərbaycanın 100 faizlik nəticə əldə etməsini qarşısına məqsəd qoyub və böyük ehtimalla, iyun ayında lazımi göstəricilərə çatacaq.
Yeri gəlmişkən, rəsmi Bakı OPEK+ formatının digər iştirakçılar sırasında azaltmanın birinci mərhələsinin iyul ayına qədər uzadılmasını dəstəkləyib. Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sözlərinə görə, bu qərar neft bazarındakı böhranı, həmçinin tələb və təklif arasındakı balanssızlıq nəzərə alınaraq qəbul edilib.
Bununla yanaşı, Energetika Nazirliyinin rəhbəri qeyd edib ki, anlaşma tərəfləri "iqtisadi fəallığın və neft bazarındakı balansın neft və qaza olan tələbatı artırmasına qədər neft hasilatının tənzimlənməsinə həssas və çevik yanaşmanı davam etdirməlidirlər". Bu, çox güman ki, Azərbaycanın gələcəkdə də bazara lazımi dəstəyi verməyə hazır olduğunu göstərir.
Qeyd edək ki, Amerika investisiya bankı "Goldman Sachs" indiki neft qiymətlərinin sürətlə düşəcəyini proqnozlaşdırır, bunu tələbin qeyri-müəyyənliyi və ehtiyatların "qorxulu" həcmləri ilə izah edir. Bank iddia edir ki, «Brent»in qiyməti yaxın həftələrdə 35 dollara düşəcək. Beləliklə, sazişin daha bir ay və ya daha uzun müddətə uzadılması variantı istisna edilə bilməz, özəlliklə də neftə tələbatın artması tempi gözləntilərə uyğun gəlməyən indiki zamanda.
Müddət uzadılsın?
Düzdür, Moskva bu ehtimalı ehtiyatla şərh edir. Nazir A.Novak vaxtından əvvəl proqnozlar verməməyə, bazarda vəziyyətin inkişafını yaxından izləməyə çağırır. “Biz yalnız iyul ayında qərar verdik, bazardakı vəziyyəti diqqətlə araşdırdıq. Həm hava nəqliyyatında, həm də avtomobil nəqliyyatında tələbatın bərpa olunması ilə bağlı vəziyyəti ciddi şəkildə izləyirik. İyul-avqust aylarındakı vəziyyətdən çox şey asılı olacaq", - deyə nazir vurğulayıb.
A.Novak hesab edir ki, hazırkı OPEK+ kvotalarının avqust ayına qədər uzadılması bazarın bərpasından, neft ehtiyatlarından və anlaşmada iştirak edən bütün ölkələrin öhdəliklərini yerinə yetirməsindən asılı olacaq.
“Sazişin tam icrası ilə yanaşı, əsas şərt bazardakı mövcud vəziyyət, tələbatın bərpa sürətinin və bizim üçün tələbatın təmin olunduğu sektorlarda vəziyyətin monitorinqidir. Əlbəttə, qalıqları da unutmamalıyıq. Son bir neçə ayda ehtiyatlar xeyli artıb", - deyə o vurğulayıb.
Rusiya tərəfi OPEK+ anlaşmasının ümumi şərtlərinin dəyişdirilməsi məsələsində də oxşar mövqedən çıxış edir. “Mənə elə gəlir ki, 2 ildən sonra nə baş verəcəyi barədə indidən danışmaq hələ ki tezdir. Bazar o qədər gözlənilməz və dəyişkəndir ki… Dünyadakı iqtisadi vəziyyətdən asılıdır, buna görə də biz belə də, böyük və uzunmüddətli anlaşmanı qəbul etdik: 6 ay vardı, maksimum 9 ay idi, indi isə 2 ildir - bu, bazara bir siqnaldır ki, ən azından iki il ərzində bazarı tarazlaşdırmaq üçün izləyəcəyik və birgə hərəkətlər edəcəyik. Orada isə vəziyyətin necə inkişaf edəcəyini həyat özü göstərəcək ", - deyə A.Novak bildirib.
Ər-Riyad isə, əksinə, OPEK+ anlaşmasının müddətinin 2023-cü ilə qədər artırılmasını istisna etmir. “OPEK+ ölkələri bazarın vəziyyəti ilə bağlı ayıq olaraq qalırlar. 2021-ci ilin dekabrında hazırda 2022-ci ilin mayınadək qüvvədə olan anlaşmanın 2022-ci ilin sonuna qədər uzadılması ilə bağlı qərar verilə bilər", - deyə Abdulaziz bin Salman bildirib.
Analitiklər isə, öz növbəsində, sanırlar ki, anlaşmanın bir ay yox, ən azı daha iki ay və daha çox uzadılması «Brent» qiymətlərini bir barel üçün 40-45 dollara qədər artıra biləcək.
Əlbəttə ki, anlaşmanın avqust ayına qədər artırılması neftin qiymətində kəskin artımına səbəb ola bilməz, ancaq bu anlaşma onun iştirakçılarının neft bazarında pisləşən vəziyyətə çevik və tez reaksiya verməyə hazır olduğunu nümayiş etdirdi ki, bunun özü də önəmlidir. İndi OPEK+ alyansı sabit qiymət artımına diqqət ayırdıqdan sonra nəticələr anlaşma tərəflərinin özlərindən, daha doğrusu, onların öz öhdəliklərinə vicdanla yanaşmasından asılı olacaq. Üstəlik, bir sıra Yaxın Şərq ölkələrinin iyul ayında istehsalı müəyyən olunmuş kvotalara əlavə olaraq könüllü şəkildə azaltmaqdan imtina etməsi yalnız məsuliyyəti artırır.
Bazar artıq Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Küveyt və Omanın iyul ayında hasilatı könüllü şəkildə kvotadan əlavə 1,2 milyon barel/sutka azaltmayacaqları barədə xəbərdarlıqlarına qiymətləri endirməklə cavab verdi. Belə vəziyyətdə OPEK+ anlaşmasının şərtlərinə əməl olunmaması vəziyyəti daha da çətinləşdirəcək.
"Bazar Səudiyyə Ərəbistanının hasilatı kvotadan əlavə 1 milyon barel/sutka azaltmaq barədə qərarı uzatmamağı qərara almasından məyus oldu", - deyə ANZ mütəxəssisləri bildiriblər.
Şist nefti canlanır
Bununla yanaşı, «AxiCorp» analitiklərinin fikrincə, OPEK+ üçün əsas problem şist neft hasilatının bərpa olunmasıdır. Bəllidir ki, ABŞ-da çox sayda neft şirkəti qiymətlərin düşməsi üzündən neft hasilatını azaltmaq və ya dayandırmaq məcburiyyətində qalıb.
May ayında WTI fyuçersləri həqiqətən rekord artım göstərdilər, halbuki 20 apreldə tarixdə ilk dəfə müqavilə qiyməti sıfırdan aşağı düşmüşdü. İyun ayının ilk həftəsində isə WTI qiymətinə 11% əlavə edib.
«The Wall Street Journal»a görə, neftin qiymətinin artması fonunda ABŞ-ın şist nefti istehsalçıları hasilatı qismən bərpa etməyə başlayıblar. Məsələn, ABŞ-ın ən böyük müstəqil neft istehsalçılarından biri olan «EOG Resources Inc.» 2020-ci ilin üçüncü rübündə hasilatı bərpa etməyi planlaşdırır. Onun rəqibi olan «Parsley Energi Inc.» bu yaxınlarda investorlara məlumat verib ki, ötən ay Texasın qərbində yerləşən Perm hövzəsində hasilatda, təxminən, 26 min barel/sutka səviyyəsində baş vermiş azalmanın çox hissəsini artıq kompensasiya edir.
Bununla yanaşı, WSJ qeyd edir ki, bu artım ABŞ-da mart ayında qeydə alınmış 13,1 milyon barel/sutkalıq istehsal rekordu səviyyəyə çatmaq üçün kifayət etməyəcək. ABŞ Energetika Nazirliyinin Enerji Məlumatları İdarəsinə (EIA) görə, may ayının sonunda ölkədə günlük hasilat 11,2 milyon barel/sutka olub.
Bundan əlavə, şirkətlərin yeni quyuların qazılmasını dayandırdıqlarını nəzərə alsaq, bu yay mövcud quyuların hesabına hasilatın artmasına baxmayaraq, 2020-ci ildə ABŞ-da hasilatın azalacağını gözləmək olar. Şist neft istehsalının texnologiyası belədir ki, mövcud olanlar sürətlə tükəndiyindən yeni quyuların daim qazılması tələb olunur. ABŞ-da may ayında qazma qurğularının sayı əvvəlki aya baxanda 218 ədəd azalıb və 348 olub. Bu, rekord aşağı həddədir.
Yeri gəlmişkən, EIA proqnozlarına görə, 2020-ci ildə günlük neft hasilatı üzrə may ayında verilmiş proqnoz 2019-cu illə müqayisədə 0,7 milyon barel az, yəni 11,6 milyon barel səviyyəsində olacaq. 2021-ci il üzrə proqnozu da azalma istiqamətində 100 min barel/ sutka düzəliş edilər, yəni 10,8 milyon barelə salıblar.
Bütünlükdə, indiki artıma baxmayaraq, şist neft istehsalını bərpa etmək üçün daha yüksək qiymətlər tələb edir. «Fitch» agentliyinin baş təbii ehtiyatlar və əmtəə qrupunun direktoru Dmitri Marinçenko hesab edir ki, şist neftini davamlı hasilata qaytarmaq üçün qiymət bir barel neft üçün 50 dollar və ya daha çox olmalıdır.
«Qazprombank»ın Strategiya İşlənməsi Mərkəzinin rəhbəri Yeqor Susinin sözlərinə görə, şist sənayesi qiymətlərin barel üzrə 40-50 dollar aralığında sabitləşməsi ilə bərpa ediləcək, lakin bir sıra şirkətlərin güclü borcları üzündən çox şey dövlət dəstəyindən asılı olacaq.
Neft qiymətlərinin tədricən bərpa olunması və tələbatın getdikcə geri dönməsi, təbii ki, ABŞ da daxil olmaqla, neft bazarının bütün iştirakçıları arasında nikbinliyə səbəb olur. Bu məsələdə önəmli rol OPEK+ ölkələrinə məxsusdur.
Təəccüblü deyil ki, Vaşinqton müqavilənin uzadılması ilə bağlı xəbəri məmnuniyyətlə qəbul etdi, çünki qiymətlərin sabit artımı Amerika neft sənayesinin gerçəkdən ehtiyac duyduğu amildir. Bununla belə, neft istehsalçıları yenidən sakit nəfəs almaq üçün, uzun bir yol qət etməlidirlər. Sürətli bərpa baş verməyəcək. Üstəlik, Amerika nefti bazarın digər iştirakçıları üçün ciddi bir təhdiddir, şübhəsiz ki, onlar küncə sıxışdırılmaq istəməyəcəklər və şist neft şirkətlərinin istehsal artımını məhdudlaşdıran bir mexanizm düşünəcəklər.

СОКРАЩЕНИЕ ВО ИМЯ РОСТА
Решение ОПЕК+ продлить сокращение нефтедобычи еще на один месяц способствует сохранению баланса цен на рынке
Текущая договоренность нефтедобывающих стран о сокращении добычи вкупе с постепенным выходом мира из карантина позитивно повлияла на котировки нефти, подтолкнув их к отметке выше $40 за баррель Brent.
Тем не менее, для полной стабилизации рынка этого оказалось недостаточно. Дисбаланс между спросом и предложением все еще сохраняется, хотя разрыв сократился. «Спрос возвращается, поскольку крупные страны - потребители нефти выходят из локдауна. Но опасность все еще остается и впереди нас могут ждать проблемы», - отмечает принц Абдулазиз бен Салман, министр энергетики Саудовской Аравии.
Масла в огонь подливает напряженность между США и Китаем, которая серьезно обострилась после принятия Пекином решения о создании собственного закона о национальной безопасности для Гонконга.
На настроения трейдеров влияет и неопределенность относительно снятия карантинных мер в мире на фоне опасений второй волны COVID-19.
В сложившейся ситуации июньское решение альянса ОПЕК+ продлить сокращение нефтедобычи на 9,7 млн. б/с еще на один месяц сверх оговоренных сроков стало глотком свежего воздуха для рынка нефти.
Закрепить успех
Первоначально страны ОПЕК+ 12 апреля 2020 года договорились о сокращении нефтедобычи на первом этапе, т.е. в мае-июне, на 9,7 млн. б/с, на втором этапе (июль-декабрь 2020 г.) – на 7,7 млн., на третьем (январь 2021 - апрель 2022 г.) - на 5,7 млн. б/с.
По итогам министерских встреч 6 июня нефтедобывающие страны, входящие и не входящие в картель и не-ОПЕК, единогласно поддержали продление первого этапа сокращений до конца июля. Как ожидается, эти действия должны со временем привести к балансу спроса и предложения на рынке углеводородов.
«Было принято решение о том, чтобы те параметры, которые были на май-июнь месяц, продлить еще на один месяц, на июль этого года для того, чтобы усилить влияние сделки, чтобы рынок балансировался, чтобы снизить риски, неопределенности, которые мы еще видим. Единственное, что мы продлеваем, - это вместо 7,7 млн. б/с в июле будет 9,7 млн. б/с вместе с Мексикой», - прокомментировал решение альянса ОПЕК+ министр энергетики России Александр Новак.
Остальные условия сделки остались без изменений. По словам российского министра, набранные темпы по сокращению добычи позволят снизить огромные запасы на рынке нефти, которые весной выросли более чем на 1 млрд. баррелей.
«Думаю, что это правильное решение. Рассматривались разные варианты - предварительные и более длительные сроки, но мы договорились, что мы будем мониторить ситуацию на рынке ежемесячно», - отмечает А.Новак.
В рамках сделки основные объемы сокращения приходятся на Россию и Саудовскую Аравию. Каждая из двух стран снижает производство энергосырья на 2,5 млн.  б/с от базового уровня 11 млн. б/с. В мае, по словам российского министра, уровень исполнения сделки был достаточно высок, с рынка было убрано 9 млн. б/с.
Предполагается, что в июле добыча нефти странами ОПЕК сократится на 6,1 млн., не-ОПЕК - на 3,6 млн. б/с.
Рынок достаточно позитивно отреагировал на новости о новом соглашении ОПЕК+. 8 июня цена нефти Brent впервые с 6 марта достигла $43,4 за баррель, а фьючерс на WTI вплотную приблизился к $40.
«Признание необходимости продления масштабного сокращения добычи на месяц или даже больше свидетельствует о том, что, несмотря на недавний подъем нефтяных цен, крупные производители все еще обеспокоены неустойчивым состоянием нефтяного рынка», - считает аналитик AxiCorp's Стивен Иннес.
Исполнение на все «100»
Однако эффективность новых договоренностей вызывает определенные сомнения с учетом того, что не все участники сделки добросовестно относятся к своим обязательствам. В разряд «двоечников» по итогам мая вошли Ирак, Нигерия, Казахстан.
Поэтому перед участниками сделки было поставлено условие - строгое соблюдение всех обязательств и компенсация объемов невыполненного снижения производства со стороны нарушителей. Иначе соглашение разваливается. Страны, не выполнившие свои обязательства за май-июнь по сделке ОПЕК+, должны компенсировать добычу за счет показателей июля, августа и сентября.
«Поэтапное смягчение карантинных мер и частичное восстановление экономики привели к тому, что спрос на нефть начал восстанавливаться. Мы видим положительный эффект от совместных действий по ограничению добычи. Но важно отметить, что рынок по-прежнему находится в хрупком состоянии и нуждается в поддержке. Поэтому сегодня как никогда важно, на мой взгляд, 100-процентное исполнение взятых на себя обязательств всеми странами-участницами», - заявил А.Новак.
По данным главы Минэнерго РФ, страны ОПЕК+ в мае исполнили сделку на 90%. При этом Россия выполнила ее на уровне около 96% и рассчитывает в июне уже выйти на 100-процентный результат.
Между тем принц Абдулазиз бен Салман был весьма категоричен, заявив, что страны ОПЕК+ не будут терпеть неисполнения сделки ее участниками. Так, те из них, которые не исполнят сделку, скажем, в июне, должны будут компенсировать эти объемы в любое время - в июле, августе или сентябре. По его словам, это означает, что реальный уровень сокращения в августе-сентябре будет выше, чем в июле.
По мнению аналитиков, ужесточение мер в отношении стран, не придерживающихся условия соглашения, и компенсация несокращенных объемов в последующие три месяца являются позитивным сигналом для рынка, поскольку ускорят восстановление баланса предложения и спроса.
Чтобы соблюдать своевременное и справедливое исполнение сделки, министерский комитет (JMMC) попросили следить за рыночными условиями на рынке. Для этого JMMC будет собираться ежемесячно до декабря 2020 года. Следующая встреча назначена на 18 июня.
Азербайджан сокращает авансом
В то время как Казахстан и Нигерия готовятся к сокращению собственной нефтедобычи, Азербайджан уже с мая запустил этот процесс. Правда, домашнее задание страна за минувший месяц выполнила на 98%, снизив добычу на 160,8 тыс. б/с при требуемых 164 тыс. б/с.
Суточная добыча нефти в Азербайджане в мае без учета конденсата составила 557,2 тыс. б/с, из которых на долю блока «Азери - Чираг - Гюнешли» пришлось 437,6 тыс. б/с, с месторождений, разрабатываемых компанией SOCAR, а также совместными предприятиями и операционными компаниями, действующими на суше, - 119,6 тыс. б/с.
«Выполнение Азербайджаном условий сделки ОПЕК+ по сокращению нефтедобычи в мае составило около 100% и это очень хороший показатель. Добиться такого сокращения за один раз - это большое достижение. Нам не хватило всего около 3 тыс. баррелей в сутки для 100-процентного выполнения своих обязательств в рамках сделки ОПЕК+», - отмечает советник министра энергетики, глава пресс-службы ведомства Замина Алиева.
Вместе с тем в Минэнерго заверяют, что Азербайджан нацелен на 100-процентный результат и, возможно, в июне дойдет до нужных показателей.
Кстати, официальный Баку в числе прочих участников формата ОПЕК+ поддержал продление первого этапа сокращения на июль. По словам министра энергетики Пярвиза Шахбазова, такое решение было принято ввиду кризиса на нефтяном рынке и дисбаланса между спросом и предложением.
При этом, указывает глава Минэнерго, участникам сделки следует продолжить «чуткий и гибкий подход в регулировании нефтедобычи до восстановления повышающей спрос на нефть экономической активности и баланса на нефтяном рынке». Это, скорее всего, говорит о том, что Азербайджан готов в случае необходимости оказать необходимую поддержку рынку и в будущем.
Отметим, что американский инвестбанк Goldman Sachs прогнозирует скорое падение текущих цен на нефть, объясняя это неопределенностью спроса и ее «пугающими» запасами. Банк указывает, что Brent, вероятно, будет стоить $35 уже в ближайшие недели. Так что варианта продления сделки еще на месяц или больший срок исключать нельзя, особенно если темпы восстановления спроса на нефть не оправдают ожиданий.
Продлению быть?
Правда, в Москве с осторожностью комментируют такую возможность. Министр А.Новак призывает не делать преждевременных прогнозов, а внимательно следить за развитием ситуации на рынке. «Мы только приняли решение на июль, внимательно изучали ситуацию на рынке. Серьезно мониторим ситуацию с восстановлением спроса как воздушного транспорта, так и автомобильного. И во многом от этого будет зависеть та ситуация, которая будет складываться в июле-августе», – сказал министр.
А.Новак считает, что продление текущих квот ОПЕК+ на август будет зависеть от восстановления рынка, запасов нефти и выполнения обязательств всеми странами - участницами сделки.
«Главное условие, помимо исполнения в полном объеме соглашения, - это текущая ситуация на рынке и мониторинг скорости восстановления спроса и ситуации в тех отраслях, где у нас обеспечен спрос. И, конечно, это остатки. Запасы за последние несколько месяцев существенно нарастились», – подчеркнул он.
Аналогичную позицию российская сторона занимает и в вопросе изменения общих сроков сделки ОПЕК+. «Мне кажется, сейчас преждевременно говорить о том, что будет через 2 года. Рынок настолько непредсказуем, волатилен, зависим от экономической ситуации в мире, поэтому мы и так приняли большой и длительный срок действия соглашения: было 6 месяцев, максимум 9, а сейчас 2 года, - это сигнал рынку, что в течение двух лет как минимум будем смотреть и принимать совместные действия по балансировке рынка. А там - как жизнь покажет, как будет развиваться ситуация», - говорит А.Новак.
Эр-Рияд же, напротив, не исключает увеличения сроков сделки ОПЕК+ до 2023 года. «Страны ОПЕК+ остаются бдительными относительно ситуации на рынке. В декабре 2021 года может быть принято решение о продлении до конца 2022 года сделки, которая сейчас действует до мая 2022 года», - заявляет Абдулазиз бен Салман.
Аналитики, в свою очередь, считают, что продление сделки не на один месяц, а хотя бы еще на два  и более может увеличить цены на Brent до $40-45 за баррель.
Конечно, продление сделки до августа, возможно, и не приведет к резкому скачку цен на нефть, но эта договоренность продемонстрировала готовность ее участников гибко и оперативно реагировать на ухудшение ситуации на нефтяном рынке, что уже само по себе немаловажно. Теперь же, когда альянс ОПЕК+ нацелился на стабильный рост цен, конечный результат зависит от самих участников соглашения, а точнее от их добросовестного отношения к своим обязательствам. Причем отказ ряда ближневосточных стран добровольно сокращать в июле добычу в дополнение к установленным квотам только прибавляет ответственности.
Рынок уже отреагировал снижением цен на предупреждения Саудовской Аравии, ОАЭ, Кувейта и Омана не сокращать в июле добычу сверх квот еще на 1,2 млн. б/с. При таком положении дел несоблюдение условий соглашения ОПЕК+ только осложнит ситуацию.
«Рынок был разочарован тем, что Саудовская Аравия решила не продлевать дополнительное снижение добычи на 1 млн. б/с, которое она осуществляла помимо согласованной квоты», - отмечают эксперты финансовой компании ANZ.
Сланец оживает
В то же время, по мнению аналитиков AxiCorp, основной проблемой для ОПЕК+ является возможное восстановление добычи сланцевой нефти. Как известно, многие нефтяные компании в США были вынуждены сократить или приостановить добычу нефти из-за обвала цен.
Фьючерсы на WTI в мае действительно продемонстрировали рекордный рост, после того как 20 апреля стоимость контракта впервые в истории упала ниже нуля. За первую неделю июня WTI прибавила в цене еще более 11%.
По данным The Wall Street Journal, на фоне роста нефтяных цен американские производители сланцевой нефти начали частично восстанавливать добычу. К примеру, один из крупнейших независимых нефтедобытчиков в США EOG Resources Inc. планирует восстановить производство в третьем квартале 2020 года. Конкурирующая Parsley Energy Inc. недавно сообщила инвесторам, что уже компенсирует большую часть сокращения добычи в Пермском бассейне в западном Техасе, которое в прошлом месяце составило примерно 26 тыс. б/с.
В то же время WSJ отмечает, что этого наращивания будет недостаточно, чтобы достичь рекордного уровня добычи в 13,1 млн. б/с, который был зафиксирован в США в марте. К концу мая в стране добывалось 11,2 млн. б/с, свидетельствуют данные Управления энергетической информации Минэнерго США.
Кроме того, учитывая, что компании приостановили бурение новых скважин, можно ожидать снижения добычи в США в 2020 году, даже несмотря на рост производства этим летом за счет существующих скважин. Технология добычи сланцевой нефти такова, что требует постоянного бурения новых скважин, так как действующие быстро истощаются. В США количество буровых установок в мае сократилось на 218 относительно предыдущего месяца - 348. Это рекордно низкий уровень.
Между прочим, согласно прогнозам EIA, в 2020 году добыча нефти на 100 тыс. б/с будет ниже по сравнению с майским прогнозом - на уровне 11,6 млн. б/с, что на 0,7 млн. б/с меньше показателя 2019 года. Прогноз на 2021 год также скорректирован в сторону снижения на 100 тыс. б/с, то есть до 10,8 млн. б/с.
В целом, несмотря на текущий рост, сланцевой добыче требуется более высокая цена, чтобы восстановиться. Старший директор группы по природным ресурсам и сырьевым товарам агентства Fitch Дмитрий Маринченко считает, что для возвращения добычи сланцевой нефти к устойчивому росту нужны цены в $50 за баррель нефти или выше.
По мнению главы Центра разработки стратегий Газпромбанка Егора Сусина, сланцевая отрасль будет восстанавливаться при устойчивой стабилизации цен в диапазоне $40-50 за баррель, однако из-за сильной закредитованности ряда компаний многое будет зависеть от объема господдержки.
Постепенное восстановление нефтяных цен и медленный возврат спроса, безусловно, вызывают оптимизм у всех участников рынка нефти, включая США. Немалая роль в этом процессе принадлежит странам ОПЕК+. Неудивительно, что Вашингтон с удовлетворением воспринял новость о продлении сделки, ведь стабильный рост цен - это то, в чем сейчас очень нуждается американская нефтяная промышленность. Однако прежде чем нефтепроизводители смогут снова спокойно вздохнуть, им предстоит пройти долгий путь. Быстрого восстановления не будет. Плюс американская нефть - это серьезная угроза для других участников рынка, которые вряд ли захотят потесниться и непременно придумают механизм, ограничивающий рост производства сланцевых компаний.