OPEK+-un neft hasilatını daha bir ay azaltması bazarda qiymətlər balansının qorunmasına imkan verir
Neft çıxaran ölkələrin hasilatın azaldılması ilə bağlı indiki anlaşması və dünyanın tədricən karantindən çıxması neft qiymətlərinə müsbət təsir göstərib. Nəticədə «Brent» markalı neftin qiyməti 40 dolları keçib.
Ancaq bu da bazarı tam sabitləşdirmək üçün yetərli olmayıb. Təklif və tələb arasındakı disbalans azalsa belə, hələ də tam aradan qalxmayıb. “Tələb bərpa olunur, çünki iri neft istehlakçıları lokdaundan çıxır. Ancaq təhlükə hələ də qalmaqdadır və irəlidə bizi problemlər gözləyə bilər", - deyə Səudiyyə Ərəbistanının enerji naziri, şahzadə Əbdüləziz bin Salman vurğulayıb.
ABŞ və Çin arasındakı gərginlik də vəziyyəti çətinləşdirir. Rəsmi Pekinin Honq-Konq üçün öz milli təhlükəsizlik qanununu yaratmaq fikrinə düşdükdən sonra Vaşinqtonla qarşıdurma daha da gərginləşib. COVID-19-un ikinci dalğasının yaratdığı təhlükə və nəticədə karantin tədbrlərinin aradan qaldırılıb-qaldırılmayacağı ilə bağlı qeyri-müəyyənlik də treyderlərin əhvalına təsir edir. Yaranmış durumda OPEK+ alyansının neft hasilatını sutkada 9,7 milyon barel azaltmaq barədə anlaşmanı daha bir ay uzatmaq barədə iyun ayında verdiyi qərar neft bazarına yeni nəfəs verdi.
Uğuru möhkəmləndirmək
Xatırladaq ki, OPEK+ ölkələri birinci mərhələdə (may-iyun ayları üçün) neft hasilatını 9,7 milyon barel/sutka azaltmaq barədə razılığa gəlmişdilər. İkinci mərhələdə (2020-ci ilin iyul-dekabr aylarında) azalma 7,7 milyon barel/sutka, üçüncü mərhələdə (2021-ci ilin yanvarı – 2022-ci ilin apreli arasında) isə 5,7 milyon barel/sutka olmalı idi. İyunun 6-da nazirlərin görüşlərindən sonra həm kartel ölkələri, həm də OPEK üzvü olmayan neft istehsalçısı ölkələr azaltmanın birinci mərhələsinin iyul ayının sonuna qədər uzadılması qərarını yekdilliklə dəstəklədilər. Gözlənilir ki, bu addımlar müəyyən zamandan sonra karbohidrogen bazarında tələb və təklif balansına gətirə bilər.
"Belə qərara alındı ki, anlaşmanın təsirini gücləndirmək üçün may-iyun aylarına olan parametrləri daha bir ay, bu ilin iyul ayına uzadaq ki, bazarda balans yaransın, bizim hələ də gördüyümüz risklər, qeyri-müəyyənliklər azalsın. Bizim uzatdığımız tək şey odur ki, iyul ayında 7,7 milyon barel/sutka yerinə, Meksika ilə birlikdə azalma 9,7 milyon barel/sutka olacaq ”, - deyə Rusiya energetika naziri Aleksandr Novak OPEK+ alyansının qərarını şərh edib.
Anlaşmanın qalan şərtləri dəyişməz qalıb. Rusiyalı nazirin sözlərinə görə, hasilatın azaldılması templəri neft bazarında lazım olduğundan 1 milyard bareldən çox yığılmış nəhəng ehtiyatları azaldacaq. “Məncə, bu, doğru qərardır. Müxtəlif variantlar – qabaqlayıcı və daha uzun müddətli variantlar da nəzərdən keçirildi, amma biz razılaşdıq ki, bazarda vəziyyəti aybaay izləyəcəyik ", - deyə A.Novak vurğuladı.
Sövdələşmə çərçivəsində azalmanın əsas həcmləri Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanının payına düşür. İki ölkədən hər biri enerjidaşıyıcı istehsalını 11 milyon barel/sutka baza səviyyəsindən 2,5 milyon barel/sutka azaldır. Rusiya nazirinin sözlərinə görə, may ayında anlaşmanın yerinə yetirilmə səviyyəsi olduqca yüksək olub - bazardan 9 milyon barel/sutka neft çıxarılıb. İyul ayında isə OPEK ölkələri tərəfindən neft hasilatının 6,1 milyon barel/sutka, OPEK üzvü olmayan ölkələr tərəfindən isə 3,6 milyon barel/sutka azalacağı gözlənilir.
Bazar yeni OPEK+ anlaşması ilə bağlı xəbərlərə olduqca müsbət reaksiya verdi. Martın 6-dan bəri ilk dəfə iyunun 8-də Brent markalı neftin bir bareli 43,4 dollara, WTI fyuçersləri isə 40 dollara çatdı.
"İstehsalın bir ay və ya daha çox müddətə azaldılmasının vacibliyini etiraf etmək, son zamanlar neftin qiymətinin artmasına baxmayaraq, böyük istehsalçıların hələ də neft bazarındakı dayanıqsız vəziyyətdən narahat olduğunu göstərir", - deyə «AxiCorp`s»un analitiki Stiven İnnes bildirib.
Yüz faizlik icra
Bununla belə, anlaşmanın bütün iştirakçılarının öz öhdəliklərinə vicdanla yanaşmaması nəzərə alındıqda yeni anlaşmanın effektivliyi müəyyən şübhələr doğurur. May ayının nəticələrinə görə, İraq, Nigeriya və Qazaxıstan "sinifdə qalanlar" kateqoriyasına daxil edilib. Buna görə anlaşmanın bütün iştirakçıları qaşısında bir şərt qoyuldu - bütün öhdəliklərə ciddi riayət etmək və anlaşmanı pozmuşlar tərəfindən hasilatın yerinə yetirilməmiş azaldılma həcmlərini kompensasiya etmək lazımdır. Əks təqdirdə, anlaşma pozula bilər. OPEK+ anlaşması üzrə may-iyun öhdəliklərini yerinə yetirməyən ölkələr bunu iyul, avqust və sentyabr göstəriciləri ilə kompensasiya etməlidirlər.
“Karantin tədbirlərinin mərhələli şəkildə yüngülləşdirilməsi və iqtisadiyyatın qismən bərpa edilməsi neftə olan tələbatın bərpa olunmağa başlamasına səbəb oldu. Biz hasilatın məhdudlaşdırılması üzrə birgə səylərin müsbət təsirini görürük. Ancaq bazarın hələ də kövrək vəziyyətdə olduğunu və dəstəyə ehtiyacı olduğunu qeyd etmək lazımdır. Buna görə də, bu gün, mənim fikrimcə, bütün iştirakçı ölkələrin üzərlərinə götürdükləri öhdəlikləri 100 faiz yerinə yetirməsi həddindən artıq vacibdir", - deyə A.Novak bəyan edib.
Rusiya Federasiyası Energetika Nazirliyinin rəhbərinin sözlərinə görə, OPEK+ ölkələri may ayında anlaşmanı 90% yerinə yetiriblər. Rusiya isə bunu 96% səviyyəsində yerinə yetirib və iyun ayında 100%-lik nəticə əldə etmək ümidindədir.
Eyni zamanda, şahzadə Abdüləziz bin Salman qəti bildirib ki, OPEK+ ölkələri iştirakçıların anlaşmanın yerinə yetirilməməsinə dözməyəcək. Yəni anlaşmanı, məsələn, iyunda yerinə yetirməyənlər, bu həcmləri istənilən vaxt - iyulda, avqustda və ya sentyabrda kompensasiya etməli olacaqlar. Onun sözlərinə görə, bu, avqust-sentyabr aylarında azalmanın real səviyyəsinin iyul ayına nisbətən daha yüksək olacağını göstərir.
Analitiklərin fikrincə, anlaşma şərtlərinə əməl etməyən ölkələrə qarşı tədbirlərin sərtləşdirilməsi və azaldılmamış həcmlərin qarşıdakı üç ay ərzində kompensasiya edilməsi bazar üçün müsbət siqnaldır, çünki bu, tələb və təklif balansının bərpasını sürətləndirəcək.
Anlaşmanın vaxtında və ədalətli icrasına riayət etmək üçün bazarda Nazirlər Komitəsi (JMMC) tərəfindən bazar şərtlərinin izlənməsi xahiş olunub. Bunun üçün JMMC 2020-ci ilin dekabrına qədər hər ay toplaşacaq. Növbəti iclas iyunun 18-nə təyin olunub.
Azərbaycan avansla azaldır
Qazaxıstan və Nigeriya öz neft hasilatını azaltmağa hazırlaşarkən, Azərbaycan artıq may ayından bu prosesə başlayıb. Doğrudur, ölkə ötən ay üçün ev tapşırığını 98% yerinə yetirərək istehsalı 160,8 min barel azaldıb, tələb olunan isə 164 min bareldir.
May ayında Azərbaycanda gündəlik neft hasilatı kondensat istisna olmaqla 557,2 min barel təşkil edib ki, bunun da 437,6 min bareli «Azəri-Çıraq-Günəşli» blokunun payına düşür, SOCAR tərəfindən işlənən yataqlardan, həmçinin quruda işləyən birgə müəssisələr və əməliyyat şirkətləri tərəfindən - 119,6 min barel neft çıxarılıb.
«May ayında Azərbaycanın neft hasilatını azaltmaq üzrə OPEK+ anlaşmasının şərtlərini yerinə yetirməsi 100% təşkil edib və bu, çox yaxşı göstəricidir. Bir dəfəyə belə bir azalmaya nail olmaq böyük uğurdur. OPEK+ anlaşmasında götürdüyümüz öhdəliklərin 100% yerinə yetirilməsi üçün gündə yalnız 3 min barel çatışmadı", - deyə Energetika nazirinin müşaviri, qurumun mətbuat xidmətinin rəhbəri Zamin Əliyev bildirib.
Bununla yanaşı, Energetika Nazirliyi Azərbaycanın 100 faizlik nəticə əldə etməsini qarşısına məqsəd qoyub və böyük ehtimalla, iyun ayında lazımi göstəricilərə çatacaq.
Yeri gəlmişkən, rəsmi Bakı OPEK+ formatının digər iştirakçılar sırasında azaltmanın birinci mərhələsinin iyul ayına qədər uzadılmasını dəstəkləyib. Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sözlərinə görə, bu qərar neft bazarındakı böhranı, həmçinin tələb və təklif arasındakı balanssızlıq nəzərə alınaraq qəbul edilib.
Bununla yanaşı, Energetika Nazirliyinin rəhbəri qeyd edib ki, anlaşma tərəfləri "iqtisadi fəallığın və neft bazarındakı balansın neft və qaza olan tələbatı artırmasına qədər neft hasilatının tənzimlənməsinə həssas və çevik yanaşmanı davam etdirməlidirlər". Bu, çox güman ki, Azərbaycanın gələcəkdə də bazara lazımi dəstəyi verməyə hazır olduğunu göstərir.
Qeyd edək ki, Amerika investisiya bankı "Goldman Sachs" indiki neft qiymətlərinin sürətlə düşəcəyini proqnozlaşdırır, bunu tələbin qeyri-müəyyənliyi və ehtiyatların "qorxulu" həcmləri ilə izah edir. Bank iddia edir ki, «Brent»in qiyməti yaxın həftələrdə 35 dollara düşəcək. Beləliklə, sazişin daha bir ay və ya daha uzun müddətə uzadılması variantı istisna edilə bilməz, özəlliklə də neftə tələbatın artması tempi gözləntilərə uyğun gəlməyən indiki zamanda.
Müddət uzadılsın?
Düzdür, Moskva bu ehtimalı ehtiyatla şərh edir. Nazir A.Novak vaxtından əvvəl proqnozlar verməməyə, bazarda vəziyyətin inkişafını yaxından izləməyə çağırır. “Biz yalnız iyul ayında qərar verdik, bazardakı vəziyyəti diqqətlə araşdırdıq. Həm hava nəqliyyatında, həm də avtomobil nəqliyyatında tələbatın bərpa olunması ilə bağlı vəziyyəti ciddi şəkildə izləyirik. İyul-avqust aylarındakı vəziyyətdən çox şey asılı olacaq", - deyə nazir vurğulayıb.
A.Novak hesab edir ki, hazırkı OPEK+ kvotalarının avqust ayına qədər uzadılması bazarın bərpasından, neft ehtiyatlarından və anlaşmada iştirak edən bütün ölkələrin öhdəliklərini yerinə yetirməsindən asılı olacaq.
“Sazişin tam icrası ilə yanaşı, əsas şərt bazardakı mövcud vəziyyət, tələbatın bərpa sürətinin və bizim üçün tələbatın təmin olunduğu sektorlarda vəziyyətin monitorinqidir. Əlbəttə, qalıqları da unutmamalıyıq. Son bir neçə ayda ehtiyatlar xeyli artıb", - deyə o vurğulayıb.
Rusiya tərəfi OPEK+ anlaşmasının ümumi şərtlərinin dəyişdirilməsi məsələsində də oxşar mövqedən çıxış edir. “Mənə elə gəlir ki, 2 ildən sonra nə baş verəcəyi barədə indidən danışmaq hələ ki tezdir. Bazar o qədər gözlənilməz və dəyişkəndir ki… Dünyadakı iqtisadi vəziyyətdən asılıdır, buna görə də biz belə də, böyük və uzunmüddətli anlaşmanı qəbul etdik: 6 ay vardı, maksimum 9 ay idi, indi isə 2 ildir - bu, bazara bir siqnaldır ki, ən azından iki il ərzində bazarı tarazlaşdırmaq üçün izləyəcəyik və birgə hərəkətlər edəcəyik. Orada isə vəziyyətin necə inkişaf edəcəyini həyat özü göstərəcək ", - deyə A.Novak bildirib.
Ər-Riyad isə, əksinə, OPEK+ anlaşmasının müddətinin 2023-cü ilə qədər artırılmasını istisna etmir. “OPEK+ ölkələri bazarın vəziyyəti ilə bağlı ayıq olaraq qalırlar. 2021-ci ilin dekabrında hazırda 2022-ci ilin mayınadək qüvvədə olan anlaşmanın 2022-ci ilin sonuna qədər uzadılması ilə bağlı qərar verilə bilər", - deyə Abdulaziz bin Salman bildirib.
Analitiklər isə, öz növbəsində, sanırlar ki, anlaşmanın bir ay yox, ən azı daha iki ay və daha çox uzadılması «Brent» qiymətlərini bir barel üçün 40-45 dollara qədər artıra biləcək.
Əlbəttə ki, anlaşmanın avqust ayına qədər artırılması neftin qiymətində kəskin artımına səbəb ola bilməz, ancaq bu anlaşma onun iştirakçılarının neft bazarında pisləşən vəziyyətə çevik və tez reaksiya verməyə hazır olduğunu nümayiş etdirdi ki, bunun özü də önəmlidir. İndi OPEK+ alyansı sabit qiymət artımına diqqət ayırdıqdan sonra nəticələr anlaşma tərəflərinin özlərindən, daha doğrusu, onların öz öhdəliklərinə vicdanla yanaşmasından asılı olacaq. Üstəlik, bir sıra Yaxın Şərq ölkələrinin iyul ayında istehsalı müəyyən olunmuş kvotalara əlavə olaraq könüllü şəkildə azaltmaqdan imtina etməsi yalnız məsuliyyəti artırır.
Bazar artıq Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Küveyt və Omanın iyul ayında hasilatı könüllü şəkildə kvotadan əlavə 1,2 milyon barel/sutka azaltmayacaqları barədə xəbərdarlıqlarına qiymətləri endirməklə cavab verdi. Belə vəziyyətdə OPEK+ anlaşmasının şərtlərinə əməl olunmaması vəziyyəti daha da çətinləşdirəcək.
"Bazar Səudiyyə Ərəbistanının hasilatı kvotadan əlavə 1 milyon barel/sutka azaltmaq barədə qərarı uzatmamağı qərara almasından məyus oldu", - deyə ANZ mütəxəssisləri bildiriblər.
Şist nefti canlanır
Bununla yanaşı, «AxiCorp» analitiklərinin fikrincə, OPEK+ üçün əsas problem şist neft hasilatının bərpa olunmasıdır. Bəllidir ki, ABŞ-da çox sayda neft şirkəti qiymətlərin düşməsi üzündən neft hasilatını azaltmaq və ya dayandırmaq məcburiyyətində qalıb.
May ayında WTI fyuçersləri həqiqətən rekord artım göstərdilər, halbuki 20 apreldə tarixdə ilk dəfə müqavilə qiyməti sıfırdan aşağı düşmüşdü. İyun ayının ilk həftəsində isə WTI qiymətinə 11% əlavə edib.
«The Wall Street Journal»a görə, neftin qiymətinin artması fonunda ABŞ-ın şist nefti istehsalçıları hasilatı qismən bərpa etməyə başlayıblar. Məsələn, ABŞ-ın ən böyük müstəqil neft istehsalçılarından biri olan «EOG Resources Inc.» 2020-ci ilin üçüncü rübündə hasilatı bərpa etməyi planlaşdırır. Onun rəqibi olan «Parsley Energi Inc.» bu yaxınlarda investorlara məlumat verib ki, ötən ay Texasın qərbində yerləşən Perm hövzəsində hasilatda, təxminən, 26 min barel/sutka səviyyəsində baş vermiş azalmanın çox hissəsini artıq kompensasiya edir.
Bununla yanaşı, WSJ qeyd edir ki, bu artım ABŞ-da mart ayında qeydə alınmış 13,1 milyon barel/sutkalıq istehsal rekordu səviyyəyə çatmaq üçün kifayət etməyəcək. ABŞ Energetika Nazirliyinin Enerji Məlumatları İdarəsinə (EIA) görə, may ayının sonunda ölkədə günlük hasilat 11,2 milyon barel/sutka olub.
Bundan əlavə, şirkətlərin yeni quyuların qazılmasını dayandırdıqlarını nəzərə alsaq, bu yay mövcud quyuların hesabına hasilatın artmasına baxmayaraq, 2020-ci ildə ABŞ-da hasilatın azalacağını gözləmək olar. Şist neft istehsalının texnologiyası belədir ki, mövcud olanlar sürətlə tükəndiyindən yeni quyuların daim qazılması tələb olunur. ABŞ-da may ayında qazma qurğularının sayı əvvəlki aya baxanda 218 ədəd azalıb və 348 olub. Bu, rekord aşağı həddədir.
Yeri gəlmişkən, EIA proqnozlarına görə, 2020-ci ildə günlük neft hasilatı üzrə may ayında verilmiş proqnoz 2019-cu illə müqayisədə 0,7 milyon barel az, yəni 11,6 milyon barel səviyyəsində olacaq. 2021-ci il üzrə proqnozu da azalma istiqamətində 100 min barel/ sutka düzəliş edilər, yəni 10,8 milyon barelə salıblar.
Bütünlükdə, indiki artıma baxmayaraq, şist neft istehsalını bərpa etmək üçün daha yüksək qiymətlər tələb edir. «Fitch» agentliyinin baş təbii ehtiyatlar və əmtəə qrupunun direktoru Dmitri Marinçenko hesab edir ki, şist neftini davamlı hasilata qaytarmaq üçün qiymət bir barel neft üçün 50 dollar və ya daha çox olmalıdır.
«Qazprombank»ın Strategiya İşlənməsi Mərkəzinin rəhbəri Yeqor Susinin sözlərinə görə, şist sənayesi qiymətlərin barel üzrə 40-50 dollar aralığında sabitləşməsi ilə bərpa ediləcək, lakin bir sıra şirkətlərin güclü borcları üzündən çox şey dövlət dəstəyindən asılı olacaq.
Neft qiymətlərinin tədricən bərpa olunması və tələbatın getdikcə geri dönməsi, təbii ki, ABŞ da daxil olmaqla, neft bazarının bütün iştirakçıları arasında nikbinliyə səbəb olur. Bu məsələdə önəmli rol OPEK+ ölkələrinə məxsusdur.
Təəccüblü deyil ki, Vaşinqton müqavilənin uzadılması ilə bağlı xəbəri məmnuniyyətlə qəbul etdi, çünki qiymətlərin sabit artımı Amerika neft sənayesinin gerçəkdən ehtiyac duyduğu amildir. Bununla belə, neft istehsalçıları yenidən sakit nəfəs almaq üçün, uzun bir yol qət etməlidirlər. Sürətli bərpa baş verməyəcək. Üstəlik, Amerika nefti bazarın digər iştirakçıları üçün ciddi bir təhdiddir, şübhəsiz ki, onlar küncə sıxışdırılmaq istəməyəcəklər və şist neft şirkətlərinin istehsal artımını məhdudlaşdıran bir mexanizm düşünəcəklər.

REDUCTION FOR GROWTH
The agreement signed by oil-producing countries to cut oil production and the gradual lift-off of the COVID-19 lockdown around the world had a positive effect on oil prices, pushing them above $40 per barrel for Brent. However, this was not enough to fully stabilise the market. There is still an imbalance between supply and demand, although the gap has narrowed. “Demand is recovering as large oil-consuming countries exit the lockdown. But the danger still remains, and we may have problems in the future,” Prince Abdulaziz bin Salman, Saudi Minister of Energy, said.
The ongoing tension between the US and China further exacerbates the situation. It has seriously worsened since Beijing decided to introduce its own national security law for Hong Kong.
The uncertainty regarding the lifting of quarantine measures in the world amid the fears of the second wave of COVID-19 also affects the traders.
Apparently, the OPEC+ decision adopted in June to extend the oil cut period for another month (9.7 mbpd) beyond the previously agreed deadline encouraged the oil market.
Building on success
On April 12, 2020, OPEC+ agreed to reduce oil production in three consecutive stages: in May-June by 9.7 mbpd, in July-December by 7.7 mbpd, and in January 2021 - April 2022 by 5.7 mbpd.
Following the ministerial meeting on June 6, OPEC and OPEC+ member states unanimously supported the extension of the first stage of cuts until the end of July. As expected, these actions should eventually balance the supply and demand in the hydrocarbon market.
“It was decided to extend the parameters applicable in May-June for another month, that is until July in order to strengthen the impact of the transaction and balance the market, to further reduce risks and uncertainties. So, instead of 7.7 mbpd in July, we agreed on 9.7 mbpd together with Mexico,” Russian Minister of Energy, Alexander Novak, said.
The remaining terms of the deal remained unchanged. According to the Russian minister, the existing trend will reduce huge reserves in the oil market, which in the spring grew by more than 1 billion barrels.
“I think this is the right decision. We have considered various options, and finally agreed that we would monitor the market situation on a monthly basis,” A. Novak said.
As part of the transaction, Russia and Saudi Arabia will be the major countries cutting oil production: 2.5 mbpd instead of the baseline level of 11 mbpd. According to the Russian minister, in May the level of fulfilment of obligations was quite high, with 9 mbpd removed from the market.
It is estimated that in July OPEC and OPEC+ countries will reduce oil production by 6.1 and 3.6 mbpd, respectively.
The market’s reaction to the new agreement was quite positive. On June 8, for the first time since March 6, Brent crude oil price reached $43.4 per barrel, and WTI futures came close to $40.
“Apparently, the need to extend a massive reduction period for another month or more suggests that, despite the recent rise in oil prices, large producers are still concerned about the fragile state of the oil market," AxiCorp's analyst Stephen Innes said.
Full compliance
The effectiveness of the new deal raises certain doubts, as not all parties abide by the terms of the deal in due manner. In May, for example, Iraq, Nigeria and Kazakhstan failed to fulfil their obligations.
That’s why all the parties agreed to fulfil all obligations of the deal in full and compensate for the volume of unfulfilled obligations. Otherwise, the agreement becomes void. Countries that have not fulfilled their obligations in May-June must compensate for production at the expense of the volumes produced in July, August and September.
“The oil demand began to recover due to the phased relaxation of quarantine measures and the partial recovery of the economy. We see the positive effect of joint actions to limit production. But it is important to note that the market is still fragile and needs support. Today it is important that all participants fulfil their obligations in full,” Novak said.
According to Mr. Novak, OPEC+ member states executed the deal by 90% in May. At the same time, Russia fulfilled it at the level of about 96% and expects to reach a 100% result in June.
Meanwhile, Prince Abdulaziz bin Salman was very categorical, saying that the OPEC+ countries would not tolerate violations. Such participants will have to compensate the volumes produced in June at any time in July, August or September. According to Salman, this means that the real level of reduction in August-September will be higher than in July.
According to analysts, the tightening of measures against countries that violate the terms of the deal, and the compensation of unreduced volumes in the next three months are a positive signal for the market, since they will accelerate the restoration of the balance of supply and demand.
In order to comply with fair, timely and fair execution of the transaction, the Joint Ministerial Committee (JMMC) was asked to monitor market conditions. So, the next JMMC meetings will take place monthly until December 2020. The next meeting is scheduled for June 18.
Azerbaijan cuts upfront
While Kazakhstan and Nigeria are preparing to reduce oil production, Azerbaijan began this process in May. Azerbaijan completed its homework over the past month by 98%, reducing production by 160.8 thousand bpd of the required 164 thousand bpd.
The daily oil production in Azerbaijan in May, excluding condensate, reached 557.2 thousand bpd, of which 437.6 thousand bpd was from the Azeri-Chirag-Guneshli field developed by SOCAR, as well as from the jointly operated onshore fields (119.6 thousand bpd).
“In May, Azerbaijan fulfilled the terms of the OPEC+ deal about 100%, which is a very good indicator. This is a great achievement. We failed to reduce the production only by 3,000 bpd,” Zamin Aliyev, adviser to the Minister of Energy and spokesman of the ministry, said.
At the same time, the Ministry of Energy assures that Azerbaijan is aimed at a 100 percent result and, possibly, will reach the necessary indicators in June.
By the way, Baku also supported the extension of the first phase of reduction until July. According to Minister of Energy, Perviz Shahbazov, the decision was made amid the crisis in the oil market and the imbalance between supply and demand.
At the same time, Mr. Shahbazov called on the parties to continue “a sensitive and flexible approach to regulating oil production until economic activity and balance in the oil market increase the demand for oil”. This most likely indicates that Azerbaijan is ready, if necessary, to provide the necessary support to the market in the future.
Remarkably, Goldman Sachs predicts a rapid drop in current oil prices, explaining this by the uncertainty of demand and the “frightening” reserves. The bank indicates that Brent is likely to cost $35 in the coming weeks. So the option of extending the deal for another month or longer cannot be ruled out, especially if the recovery of oil demand does not live up to expectations.
Extension OK?
Moscow was cautious about such a possibility. Minister Novak asked not to make premature forecasts, but to closely monitor the development of the market situation. “We have just adopted a decision for July and carefully studied the market situation. We seriously monitor the situation with demand of both air and automobile transport, as the situation expected in July-August will largely depend on this factor,” Novak said.
He believes that the extension of current OPEC+ quotas for August will depend on the market recovery, oil reserves and the fulfilment of obligations by all participant countries.
“In addition to the full execution of the agreement, the main condition is the current situation on the market and monitoring the speed of demand recovery and the situation in industries with existing demand. Of course, leftover reserves do also matter. Stocks over the past few months have increased significantly,” Novak stressed.
Russians have a similar position on the issue of changing the general terms of the OPEC+ transaction. “I think it’s too early to discuss the situation for the upcoming two years. The market is unpredictable, volatile, and depends on the global economic situation. We have already adopted a long term agreement: we started with 6 months, maximum 9, and now expect that the terms will be valid for the next two years. This is a signal to the market that for at least two years we will watch and take joint actions to balance the market. After that our actions will depend on the developing situation,” Novak said.
On the contrary, Riyadh does not exclude an increase in the terms of the OPEC+ deal until 2023. “OPEC+ member states remain vigilant about the market situation. In December 2021, we may adopt a decision to extend the terms until the end of 2022, which currently applicable until May 2022,” Abdulaziz bin Salman said.
Analysts believe that the extension of the deal for at least two or more months may increase the price of Brent to $40-45 per barrel.
The extension until August may not lead to a sharp jump in oil prices, but the agreement demonstrates the willingness of participants to respond flexibly and quickly to the worsening situation in the oil market, which is important. Now, when OPEC+ expects stable price increases, the final result depends on the parties and on their conscientious attitude to their obligations. Moreover, the refusal of a number of Middle Eastern countries to voluntarily reduce production in July in addition to the established quotas only adds to this responsibility.
The market has already responded to the warnings from Saudi Arabia, the UAE, Kuwait and Oman not to cut production by another 1.2 million bpd in July by lowering prices for oil. In this situation, non-compliance with the terms of the OPEC+ deal will only complicate the situation.
“The market was disappointed that Saudi Arabia decided not to cut production by another 1 mbpd in addition to the agreed quota,” ANZ experts say.
Shale oil industry recovers
According to AxiCorp, the main problem for OPEC+ is the possible recovery of shale oil production. Many American oil companies had to reduce or suspend shale oil production due to a collapse in prices.
WTI futures for May really showed record growth after April 20. For the first time in history, the contract value fell below zero. Over the first week of June, WTI price increased by 11%.
According to The Wall Street Journal, amid rising oil prices, US producers of shale oil began to partially restore production. For example, one of the largest independent oil producers in the United States, EOG Resources Inc., plans to restore production in 3Q2020. Parsley Energy Inc. recently announced to investors that it is already compensating for most of the decline in production in the Perm basin in western Texas, which amounted to approximately 26,000 bpd last month.
At the same time, WSJ notes that this increase will not be enough to achieve the record level of production of 13.1 mbpd recorded in March. According to the US Department of Energy, 11.2 mbpd of shale oil has been produced in the country by the end of May.
In addition, given that companies have suspended the drilling of new wells, we can expect that in 2020 the US production decreases, despite the increase this summer due to existing wells. The technology of shale oil production requires constant drilling of new wells, since the existing ones deplete rapidly. In the US, the number of drilling rigs in May decreased by 218 compared to the previous month (348). This is a record low.
According to EIA forecasts, oil production in 2020 will be lower by 100K bpd compared to the May forecast (11.6 mbpd), which is 0.7 mbpd less than in 2019. The forecast for 2021 has also been adjusted downward by 100K bpd, that is, to 10.8 mbpd.
In general, despite the current growth, shale oil production requires a higher price to recover. Dmitry Marinchenko, Senior Natural Resources and Commodity Group Director, Fitch believes that $50 a barrel or more is needed to bring shale oil production to sustainable growth.
According to the head of the Gazprombank Strategy Development Centre, Yegor Susin, the shale oil industry will recover if the price is between $40 and $50 per barrel. However, due to the heavy borrowing of a number of companies, much will depend on the amount of state support.
The gradual yet slow recovery in oil prices and demand obviously encourage all participants in the oil market, including the US. OPEC+ countries play an instrumental role in this process. It is not surprising that Washington welcomed the extension of the deal, because a steady rise in prices is what the American oil industry really needs. However, oil producers have a long way to go until they can relax. There will be no quick recovery. Plus, American oil is a serious threat to other market participants, who do not want to cut production and will certainly come up with a mechanism to limit the growth of production of shale oil companies.