AMERİKA NƏFƏS ALA BİLMİR
Pandemiyanın iqtisadi nəticələri və irqçiliyə etiraz aksiyaları ABŞ-ın daxili siyasətindəki nöqsanları üzə çıxarıb
ABŞ-da afroamerikalı Corc Floydun polis tərəfindən saxlanılan zaman ölməsi Birləşmiş Ştatlarda uzun illərdir görünməyən miqyasda etirazlara yol açıb. Bu gün yaşanan etirazın miqyasını yalnız 1968-ci ildə vətəndaş hüquqları uğrunda mübarizə aparan Martin Lüter Kinqin qətlindən sonra baş vermiş nümayişlərlə müqayisə etmək olar. Minneapolisdə insanlar koronavirus pandemiyası ilə bağlı sosial məsafə qaydasını belə unudaraq, küçələrə axışır, polis özbaşınalığına etirazını bildirmək üçün etiraz aksiyaları keçirir. Artıq bu şəhərin sakinlərinə Amerikanın onlarla meqapolisindən və kiçik şəhərlərindən dəstək gəlib – Los-Anceles, Boston, Nyu-York, Çikaqo, Las-Veqas… «Black lives matter» (Qara həyat vacibdir) və mərhumun son sözü olmuş «I can't breathe» («Nəfəs ala bilmirəm») şüarları ilə keçirilən etirazlar qısa vaxtda yerini talanlara, soyğunçuluğa verib, insanlar qarşılarına çıxan maşınları, mağazaları və s. yandırmağa, asayiş keşikçilərilə toqquşmalara başlayıb. Ardınca kütləvi həbslər, ölənlər, şikəst olanlar və nəhayət, İkinci Dünya müharibəsindən bu yana ilk dəfə komendant saatı. İndi Amerika şəhərlərinin küçələrində Milli Qvardiyanın hərbçiləri dolaşır.
İnternetdə və KİV-də yayılan kadrlardan görünür ki, mərhum afroamerikalı saxlanılan zaman qollarına qandal vurulur və o, yerə uzadılır. Bunun ardınca polis əməkdaşlarından biri dizini onun boğazına qoyur. Floyd bir neçə dəfə nəfəs ala bilmədiyini desə də, polis buna əhəmiyyət vermir və bu vəziyyət düz 8 dəqiqə 46 saniyə davam edir. Bu, saxlanılmış şəxsin reanimasiyada dünyasını dəyişməsi üçün kifayət olur…
Bir neçə gün sonra məlum olub ki, Floydu vətəndaş hüquqları uğrunda əfsanəvi mübarizlə müqayisə etmək mümkün deyil. O, oğurluq, narkotik maddələrin saxlanılması və yayılması ittihamları ilə 7 dəfə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunubmuş. Saxlandığı vaxt da güclü psixotrop maddənin təsiri altında imiş. Lakin o, artıq polis özbaşınalığına etirazın ikonasına çevrilib.
Əlbəttə ki, qanunları dəfələrlə pozmuş şəxsi belə, faktiki olaraq məhkəməsiz, istintaqsız öldürmək haqqı heç kəsə verilməyib. Amma ABŞ-da bu, polisin qeyri-proporsional güc tətbiq etdiyi ilk hal deyil. Məlum olduğu kimi, dünyada ən çox məhbusun olduğu ölkə Birləşmiş Ştatlardır. Burada məhbusların sayı əhalinin sayına nisbətdə ən yüksək həddədir. Odlu silahdan tez-tez istifadə olunduğu ölkələr sırasında da ABŞ ilk pillələrdə qərarlaşır.
İrqçiliyə gəlincə, bu da yalnız ABŞ tarixinin deyil, həm də bu gününün tərkib hissəsidir. Doğrudur, orada qaradərililər həyatın bütün sahələrindən çoxdan təmsil olunurlar. Lakin afroamerikalılar ağdərililərlə müqayisədə sosial və iqtisadi baxımdan hələ də geridədirlər. Bəs, niyə bu qədər geniş miqyaslı etiraz, polisə əsl qəzəb məhz Floydun ölümündən sonra baş qaldırıb? Polis özbaşınalığına etirazlar niyə talanlarla, xuliqanlıqla müşayiət olunur? Bu, Amerika dəyərlərinə əməl olunması tələbidir, yoxsa özbaşına yaranmış və Trampın siyasi rəqiblərinin yararlanmağa çalışdığı dalğa?
Bu suallara cavab vermək üçün ABŞ-da küçəyə çıxan kütlənin detallı təftiş olunması lazımdır. Bilmək lazımdır ki, onların arasında dərrakəli şəkildə etiraza çıxanlar nə qədərdir, vəziyyətdən yararlanmaq istəyənlər nə qədər. Bu, xüsusilə artan işsizlik və iqtisadi böhran fonunda aktuallıq qazanır. Hər halda, mağazaların dağıdılmış piştaxtalarından televizorları və digər texnikaları rahat-rahat, tələsmədən evinə daşıyan insanlar heç qəzəbli fəallara bənzəmirlər. Marketlərin üzərində yazılmış «Eat the rich» («Varlıları ye»), «Fuck capitalism» («Rədd olsun kapitalizm!») və «Make America pay» («Amerikanı cavab verməyə məcbur et!») kimi şüarlar da irqçiliklə mübarizəyə uyğun gəlmir.
Talan başlayırsa, atışma da başlayır
Maraqlıdır ki, KİV-də etiraz aksiyası iştirakçıları ilə kütləvi müsahibələrə rast gəlinmir. Əvəzində, saysız-hesabsız mediaşou elementləri: polislərin diz çökməsi, nümayişçilərlə polislərin qucaqlaşması, ağdərili amerikalıların qaradərili amerikalıların ayaqqabılarını öpməsi və s. Minneapolis meri Ceykob Freyin Floydla vida mərasimindəki hədsiz emosionallığını da nümunə gətirmək olar: qızılı tabutun qarşısında bir dizini yerə qoymuş, üzünü tibbi maska ilə örtmüş mer düz 8 dəqiqə yarım hönkürüb. Yəni polis Derek Şovinin dizi ilə Floydun boynunu sıxdığı vaxt qədər.
ABŞ prezidenti Donald Tramp isə «tvit»lərindən birində ölkədə baş qaldırmış iğtişaşlara görə radikal solçu anarxistləri və onlara «yol açan» zəif qubernatorlarla demokrat merləri günahlandırıb. Bununla yanaşı, Tramp Milli Qvardiyanı «küçələrdə vəziyyəti nəzarətdə saxlamağa» çağırıb, iğtişaşları «daxili terror aktı» kimi qiymətləndirib.
Bir çox müşahidəçi hesab edir ki, etirazların dolayı səbəbi afroamerikalıların COVID-19 pandemiyasından, onun iqtisadi fəsadlarından ağdərilərdən çox ziyan çəkməsidir. Məsələn, Floydun yaşadığı Minnesotda xəstələrin dörddə üçü qaradərililərin payına düşür. Halbuki ümumilikdə ştat əhalisinin yalnız 9%-i afroamerikalıdır. Amerika KİV-nin yazdığına görə, son zamanlaradək əsl «koronavirus cəhənnəmi» olmuş Nyu-Yorkda da nisbət belədir. Elə həmin şərhçilər onu da bildirir ki, Tramp istər seçki kampaniyası zamanı, istərsə də prezidentliyi dövründə dəfələrlə irqçi bəyanatlar səsləndirib.
Amma deyəsən, bu ittihamlar Trampı o qədər də narahat etmir. Hər halda, o, mayın 29-da «Twitter» hesabında belə bir fikir yazıb: «Talan başlayırsa, atəş də başlayır». Bu ifadə Mayami polisinin şefi Uolter Xedliyə məxsusdur. Xedli bu fikri 1967-ci ildə avroamerikalıların məhəllələrindəki etirazların qəddarlıqla dağıdılmasına haqq qazandırmaq üçün demişdi.
Cəmiyyət parçalanmağa doğru gedir
«Twitter» Trampın bu paylaşımını «zorakılığın qəhrəmanlaşdırılması» kimi qiymətləndirib. Yeri gəlmişkən, bu günlərdə Ağ Ev sahibini tənqid atəşinə tutan yalnız bu sosial şəbəkə deyil. Birləşmiş Ştatların sabiq müdafiə naziri, vəzifəsindən 2018-ci ildə Trampın Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılması qərarından sonra istefa vermiş Ceyms Mettis prezidenti məqsədli şəkildə cəmiyyəti parçalamağa çalışmaqda günahlandırıb. Bu vəziyyətdə Trampın əleyhinə danışan digər siyasətçilər isə xalqı öz uğursuzluğunu görməyə, dəyişikliyə və birliyə çağırır. Beləliklə, onlar etirazların güc yolu ilə yatırıla biləcəyini deyə prezidentə qarşı çıxırlar. Demokratlar məhz bu səbəbdən artıq Konqresə polisin səlahiyyətlərinin azaldılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi də təqdim edib.
Amma problem ondadır ki, onlar Trampı salmağa çalışdıqları tələyə özləri də düşə bilər. Hər halda, Demokratlar Partiyasının iyunun 6-da keçirilmiş qurultayında partiyanın prezidentliyə namizəd göstərdiyi Cozef Bayden sırf ağ siyasi elitanın təmsilçisi sayılır. O, uzun karyerası boyu müxtəlif vəzifələrdə dəfələrlə birmənalı qarşılanmayan irqçi fikirlər səsləndirib. Odur ki, qaradərililərin bir anda Baydeni özlərinə lider sayacağı o qədər də inandırıcı görünmür.
Baş verənlər fonunda ABŞ-da yaşananlara xaricin reaksiyası da maraqlıdır. Əksər avropalı siyasətçilər bu və ya digər formada etirazçılara dəstək veribsə, Rusiya KİV-də istehza dolu şərhlərə rast gəlinir. Halbuki, hələ SSRİ dövründə ABŞ-da qaradərililərə qarşı aparılan ayrı-seçkilikdən antiamerika təbliğatında gen-bol istifadə olunurdu. Rusiya mətbuatı Amerika şəhərlərində yaşanmaqda olan talanları Kiyevin Maydan hadisələrilə müqayisə edir. Ölkənin əsas telekanallarından biri isə ABŞ-da baş verənlərin görüntüsünü guya təsadüfən «Brat-2» filminin final titrilə – «Qud bay, Amerika» mahnısı ilə yayımlayıb.
«The New York Times» nəşri yazır ki, «onilliklərdir insan haqları ilə bağlı vəziyyətə görə Amerika tərəfindən tənqid olunan Rusiya indi əvəz çıxmaq şansı qazanıb». Məqalədə deyilir ki, yandırılmış binalar və qarət olunmuş mağazalar haqda videomateriallar Kremlə istənilən aksiyaların, hətta dinc aksiyaların belə dağıdıcı iğtişaşlara yol açması haqda sevimli arqumentini təkrarlamaq imkanı verir.
Çin də analoji mövqedən çıxış edir. Çin XİN-nin mətbuat katibi Xua Çunin bir müddət əvvəl Honkonqdakı etirazçılara dəstəyini ifadə etmiş ABŞ Dövlət Departamentindən olan həmkarına elə həmin ruhda cavab verib.
Beləliklə, ABŞ-da son günlərdə yaşanan etirazlar Amerikanın daxili siyasətindəki ziddiyyətlərin nəticəsidir. İrqçilik amili və pandemiyanın iqtisadi fəsadları isə onlar üçün rahat platformadan başqa bir şey deyil. Məlum olduğu kimi, noyabrda Birləşmiş Ştatlarda prezident seçkisi keçirilməlidir. Demək, seçki yaxınlaşdıqca, yeni çıxışlar da görmək mümkün olacaq. Məsələn, baptist vaiz, vaxtilə prezidentliyə namizəd və Barak Obamanın köməkçisi olmuş El Şarpton bildirib ki, avqustun 28-də Vaşinqtonda 1963-cü ildə keçirilmiş məşhur aksiya kimi, yeni yürüş təşkil olunacaq. Bundan başqa, noyabrda məğlub olacaq namizəd – istər Bayden, istərsə də Tramp – seçkinin nəticəsini tanımaya, onun ləğvinə çalışa bilər. Bu isə artıq ölkəni real olaraq parçalanmaya aparacaq.

AMERICA’S HARD BREATH
Economic consequences of the pandemic and anti-racist protests unleashed the problems of the US domestic policy
The death of the African American George Floyd by the American police provoked large-scale protests and riots in the country compared only to the events of 1968 after the murder of civil rights activist Martin Luther King. Despite social distancing rules because of the coronavirus pandemic, people in Minneapolis took to the streets to protest police brutality. Protesters in Minneapolis were supported by thousands of the residents in a dozens of American megacities and smaller cities, including Los Angeles, Boston, New York, Chicago, Las Vegas... Slogans Black Lives Matter and I Can't Breathe (the last words of Floyd) quickly triggered pogroms with arson, looting and clashes with law enforcement officers. Amid mass detentions, wounding and killing of protesters, and curfews, national guards began to patrol the streets of American cities for the first time since World War II.
The photo and video content on the Internet and in the media shows that during the arrest, Floyd was handcuffed, thrown to the ground, while one of the policemen pressed on his neck with his knee. Floyd repeated several times that he could not breathe, but the policeman did not respond. This punitive measure, as it was calculated later, lasted exactly 8 minutes 46 seconds. It was enough for the detainee to die in intensive care later...
A few days later it turned out that Floyd had little in common with the legendary civil rights activist. He was prosecuted seven times for robbery, possession and distribution of drugs and at the time of death was under the influence of a strong psychotropic substance. But he was already made an icon of protests against police arbitrariness.
Why?
Certainly, no one has the right to kill anyone, even those who have committed violation repeatedly, without trial and investigation. But the disproportionate use of force by the police officers is not the first incident that takes place the United States. The US has the largest number of prisoners in the world, the highest percentage of prisoners in comparison with the rest of the population. This is the country where firearms are used most often.
As for racism in America, it has been part of the American history in the past and present. The black population of America has long been represented in all walks of life and in all professions. But in its entirety, it is still more socially and economically disadvantaged compared with the white population. So why exactly did the death of Floyd provoke such a wide public response, repentance and real anger against the police? Why was the protest against police arbitrariness accompanied by looting and hooliganism? Is this a protest and a demand for observance of American values, or is it a spontaneous wave that Trump’s political opponents tried to take advantage of?
The answer to this question might lie in a detailed analysis of the protesters. We should try to understand how many of them were citizens who consciously came to the rally, and what percentage of protesters simply decided to take advantage of the situation, especially amid the rising unemployment and economic crisis. After all, people who were taking TVs and other stuff out of broken storefronts didn’t look like angry activists. The graffiti on the walls of supermarkets (Eat the rich, Fuck capitalism, Make America pay) do not seem to go well with anti-racist sentiments.
When the looting starts, the shooting starts
Interestingly, we could not see mass interviews with protesters in media outlets. But there were many elements of a typical show, such as joint kneeling of policemen, hugging of demonstrators by police officers, white Americans kissing the shoes of black Americans (!). Or a too emotional farewell to Floyd by the Mayor of Minneapolis, Jacob Frey. Leaning on one knee at the gilded coffin and hiding his face behind a medical mask, the mayor was shaking from crying for eight and a half minutes, that is, exactly as much time as police officer Derek Chauvin kept Floyd under his knee.
US President Donald Trump himself, in one of his tweets, accused the riots of radical left anarchists and "weak" governors and mayor democrats indulging the protesters. He also called on the National Guard to “keep the street situation under control” and condemned the riots as acts of “internal terror”.
Many commentators argue that the indirect reason for the protests was that black people suffered more than whites from the COVID-19 pandemic and the accompanying economic collapse. So, in Minnesota, where Floyd lived, the African American community accounted for up to a third of all patients, although it makes up only 9% of the state’s population. The same ratios were indicated in some American media outlets for New York, one of the major cities hit by the coronavirus. At the same time, the same outlets point out that Trump has repeatedly made racist comments both during the election campaign and during his presidency.
But Trump did not seem to be too embarrassed by these allegations. On May 29, he wrote on his Twitter: “When the looting starts, the shooting starts.” This phrase belongs to Miami police chief Walter E. Headley, who said it in response to an outbreak of violent crime during the 1967 Christmas holiday season trying to justify cruelty in suppressing protests in African-American neighbourhoods.
Risk of social disintegration
Twitter flagged Trump's post as “glorification of violence.” Twitter was just one of the many social networks, which continues to criticise the incumbent American president. The former US Secretary of Defense, James Mattis, who resigned in 2018 after Trump decided to withdraw American troops from Syria, accused the president of deliberately trying to split society. Other politicians speaking out against Trump in this situation are urging the nation to see its failures, make changes and unite, inviting people to contrast with the president, who says that protests can be suppressed by military force. That is why the Democrats introduced a bill restricting police powers to the Congress.
The problem is that the Democrats risk finding themselves in the same trap they are pushing Trump into. After all, the former Vice President Joe Biden, whom the Democratic Party Congress nominated as a presidential candidate for the upcoming election on November 6, is a typical representative of the white political elite. During his long political career, he has also made a lot of ambiguous statements that can be regarded as racist. Therefore, it is unlikley that the black population of America suddenly recognises Biden as their leader.
While many European politicians supported the protesters in various degrees, then one could find a lot of ironic comments in the Russian media. It’s not surprising since even in the Soviet times, the discrimination against blacks in the US was part of the anti-American propaganda. Pogroms in American cities are compared with those in Kiev back in 2014. Remarkably, one of the main TV channels of Russia inserted, sort of accidentally, footage from protests to the final credits of the Russian cult film Brat-2 with the song Good buy, America in the background. According to The New York Times, “smarting over decades of American criticism of its human rights record, Russia is now getting some payback.” NYT complains that video materials about the burning buildings and robberies helped the Kremlin once again demonstrate its favourite argument about the destructiveness of any, even peaceful, protests. Chinese Foreign Ministry spokeswoman Hua Chunying responded to her counterpart from the US State Department, who had previously expressed support for the protesters in Hong Kong, in the same vein.
The protests in the US are the obvious result of contradictions in American domestic politics. Racial motives and economic consequences of the pandemic are just convenient factors that triggered them. Apparently, we can expect a new wave of protests with the approach of the presidential election in November. For example, Al Sharpton, a Baptist preacher, former presidential candidate and adviser to Barack Obama, said a new march on Washington would be organised on August 28, following the example of the famous rally organised back in 1963. In addition, after the November elections, he might not recognise the results and will try to challenge them regardless of the winner. This seems to be a real threatening factor that can split the country.