AMERİKA NƏFƏS ALA BİLMİR
Pandemiyanın iqtisadi nəticələri və irqçiliyə etiraz aksiyaları ABŞ-ın daxili siyasətindəki nöqsanları üzə çıxarıb
ABŞ-da afroamerikalı Corc Floydun polis tərəfindən saxlanılan zaman ölməsi Birləşmiş Ştatlarda uzun illərdir görünməyən miqyasda etirazlara yol açıb. Bu gün yaşanan etirazın miqyasını yalnız 1968-ci ildə vətəndaş hüquqları uğrunda mübarizə aparan Martin Lüter Kinqin qətlindən sonra baş vermiş nümayişlərlə müqayisə etmək olar. Minneapolisdə insanlar koronavirus pandemiyası ilə bağlı sosial məsafə qaydasını belə unudaraq, küçələrə axışır, polis özbaşınalığına etirazını bildirmək üçün etiraz aksiyaları keçirir. Artıq bu şəhərin sakinlərinə Amerikanın onlarla meqapolisindən və kiçik şəhərlərindən dəstək gəlib – Los-Anceles, Boston, Nyu-York, Çikaqo, Las-Veqas… «Black lives matter» (Qara həyat vacibdir) və mərhumun son sözü olmuş «I can't breathe» («Nəfəs ala bilmirəm») şüarları ilə keçirilən etirazlar qısa vaxtda yerini talanlara, soyğunçuluğa verib, insanlar qarşılarına çıxan maşınları, mağazaları və s. yandırmağa, asayiş keşikçilərilə toqquşmalara başlayıb. Ardınca kütləvi həbslər, ölənlər, şikəst olanlar və nəhayət, İkinci Dünya müharibəsindən bu yana ilk dəfə komendant saatı. İndi Amerika şəhərlərinin küçələrində Milli Qvardiyanın hərbçiləri dolaşır.
İnternetdə və KİV-də yayılan kadrlardan görünür ki, mərhum afroamerikalı saxlanılan zaman qollarına qandal vurulur və o, yerə uzadılır. Bunun ardınca polis əməkdaşlarından biri dizini onun boğazına qoyur. Floyd bir neçə dəfə nəfəs ala bilmədiyini desə də, polis buna əhəmiyyət vermir və bu vəziyyət düz 8 dəqiqə 46 saniyə davam edir. Bu, saxlanılmış şəxsin reanimasiyada dünyasını dəyişməsi üçün kifayət olur…
Bir neçə gün sonra məlum olub ki, Floydu vətəndaş hüquqları uğrunda əfsanəvi mübarizlə müqayisə etmək mümkün deyil. O, oğurluq, narkotik maddələrin saxlanılması və yayılması ittihamları ilə 7 dəfə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunubmuş. Saxlandığı vaxt da güclü psixotrop maddənin təsiri altında imiş. Lakin o, artıq polis özbaşınalığına etirazın ikonasına çevrilib.
Əlbəttə ki, qanunları dəfələrlə pozmuş şəxsi belə, faktiki olaraq məhkəməsiz, istintaqsız öldürmək haqqı heç kəsə verilməyib. Amma ABŞ-da bu, polisin qeyri-proporsional güc tətbiq etdiyi ilk hal deyil. Məlum olduğu kimi, dünyada ən çox məhbusun olduğu ölkə Birləşmiş Ştatlardır. Burada məhbusların sayı əhalinin sayına nisbətdə ən yüksək həddədir. Odlu silahdan tez-tez istifadə olunduğu ölkələr sırasında da ABŞ ilk pillələrdə qərarlaşır.
İrqçiliyə gəlincə, bu da yalnız ABŞ tarixinin deyil, həm də bu gününün tərkib hissəsidir. Doğrudur, orada qaradərililər həyatın bütün sahələrindən çoxdan təmsil olunurlar. Lakin afroamerikalılar ağdərililərlə müqayisədə sosial və iqtisadi baxımdan hələ də geridədirlər. Bəs, niyə bu qədər geniş miqyaslı etiraz, polisə əsl qəzəb məhz Floydun ölümündən sonra baş qaldırıb? Polis özbaşınalığına etirazlar niyə talanlarla, xuliqanlıqla müşayiət olunur? Bu, Amerika dəyərlərinə əməl olunması tələbidir, yoxsa özbaşına yaranmış və Trampın siyasi rəqiblərinin yararlanmağa çalışdığı dalğa?
Bu suallara cavab vermək üçün ABŞ-da küçəyə çıxan kütlənin detallı təftiş olunması lazımdır. Bilmək lazımdır ki, onların arasında dərrakəli şəkildə etiraza çıxanlar nə qədərdir, vəziyyətdən yararlanmaq istəyənlər nə qədər. Bu, xüsusilə artan işsizlik və iqtisadi böhran fonunda aktuallıq qazanır. Hər halda, mağazaların dağıdılmış piştaxtalarından televizorları və digər texnikaları rahat-rahat, tələsmədən evinə daşıyan insanlar heç qəzəbli fəallara bənzəmirlər. Marketlərin üzərində yazılmış «Eat the rich» («Varlıları ye»), «Fuck capitalism» («Rədd olsun kapitalizm!») və «Make America pay» («Amerikanı cavab verməyə məcbur et!») kimi şüarlar da irqçiliklə mübarizəyə uyğun gəlmir.
Talan başlayırsa, atışma da başlayır
Maraqlıdır ki, KİV-də etiraz aksiyası iştirakçıları ilə kütləvi müsahibələrə rast gəlinmir. Əvəzində, saysız-hesabsız mediaşou elementləri: polislərin diz çökməsi, nümayişçilərlə polislərin qucaqlaşması, ağdərili amerikalıların qaradərili amerikalıların ayaqqabılarını öpməsi və s. Minneapolis meri Ceykob Freyin Floydla vida mərasimindəki hədsiz emosionallığını da nümunə gətirmək olar: qızılı tabutun qarşısında bir dizini yerə qoymuş, üzünü tibbi maska ilə örtmüş mer düz 8 dəqiqə yarım hönkürüb. Yəni polis Derek Şovinin dizi ilə Floydun boynunu sıxdığı vaxt qədər.
ABŞ prezidenti Donald Tramp isə «tvit»lərindən birində ölkədə baş qaldırmış iğtişaşlara görə radikal solçu anarxistləri və onlara «yol açan» zəif qubernatorlarla demokrat merləri günahlandırıb. Bununla yanaşı, Tramp Milli Qvardiyanı «küçələrdə vəziyyəti nəzarətdə saxlamağa» çağırıb, iğtişaşları «daxili terror aktı» kimi qiymətləndirib.
Bir çox müşahidəçi hesab edir ki, etirazların dolayı səbəbi afroamerikalıların COVID-19 pandemiyasından, onun iqtisadi fəsadlarından ağdərilərdən çox ziyan çəkməsidir. Məsələn, Floydun yaşadığı Minnesotda xəstələrin dörddə üçü qaradərililərin payına düşür. Halbuki ümumilikdə ştat əhalisinin yalnız 9%-i afroamerikalıdır. Amerika KİV-nin yazdığına görə, son zamanlaradək əsl «koronavirus cəhənnəmi» olmuş Nyu-Yorkda da nisbət belədir. Elə həmin şərhçilər onu da bildirir ki, Tramp istər seçki kampaniyası zamanı, istərsə də prezidentliyi dövründə dəfələrlə irqçi bəyanatlar səsləndirib.
Amma deyəsən, bu ittihamlar Trampı o qədər də narahat etmir. Hər halda, o, mayın 29-da «Twitter» hesabında belə bir fikir yazıb: «Talan başlayırsa, atəş də başlayır». Bu ifadə Mayami polisinin şefi Uolter Xedliyə məxsusdur. Xedli bu fikri 1967-ci ildə avroamerikalıların məhəllələrindəki etirazların qəddarlıqla dağıdılmasına haqq qazandırmaq üçün demişdi.
Cəmiyyət parçalanmağa doğru gedir
«Twitter» Trampın bu paylaşımını «zorakılığın qəhrəmanlaşdırılması» kimi qiymətləndirib. Yeri gəlmişkən, bu günlərdə Ağ Ev sahibini tənqid atəşinə tutan yalnız bu sosial şəbəkə deyil. Birləşmiş Ştatların sabiq müdafiə naziri, vəzifəsindən 2018-ci ildə Trampın Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılması qərarından sonra istefa vermiş Ceyms Mettis prezidenti məqsədli şəkildə cəmiyyəti parçalamağa çalışmaqda günahlandırıb. Bu vəziyyətdə Trampın əleyhinə danışan digər siyasətçilər isə xalqı öz uğursuzluğunu görməyə, dəyişikliyə və birliyə çağırır. Beləliklə, onlar etirazların güc yolu ilə yatırıla biləcəyini deyə prezidentə qarşı çıxırlar. Demokratlar məhz bu səbəbdən artıq Konqresə polisin səlahiyyətlərinin azaldılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi də təqdim edib.
Amma problem ondadır ki, onlar Trampı salmağa çalışdıqları tələyə özləri də düşə bilər. Hər halda, Demokratlar Partiyasının iyunun 6-da keçirilmiş qurultayında partiyanın prezidentliyə namizəd göstərdiyi Cozef Bayden sırf ağ siyasi elitanın təmsilçisi sayılır. O, uzun karyerası boyu müxtəlif vəzifələrdə dəfələrlə birmənalı qarşılanmayan irqçi fikirlər səsləndirib. Odur ki, qaradərililərin bir anda Baydeni özlərinə lider sayacağı o qədər də inandırıcı görünmür.
Baş verənlər fonunda ABŞ-da yaşananlara xaricin reaksiyası da maraqlıdır. Əksər avropalı siyasətçilər bu və ya digər formada etirazçılara dəstək veribsə, Rusiya KİV-də istehza dolu şərhlərə rast gəlinir. Halbuki, hələ SSRİ dövründə ABŞ-da qaradərililərə qarşı aparılan ayrı-seçkilikdən antiamerika təbliğatında gen-bol istifadə olunurdu. Rusiya mətbuatı Amerika şəhərlərində yaşanmaqda olan talanları Kiyevin Maydan hadisələrilə müqayisə edir. Ölkənin əsas telekanallarından biri isə ABŞ-da baş verənlərin görüntüsünü guya təsadüfən «Brat-2» filminin final titrilə – «Qud bay, Amerika» mahnısı ilə yayımlayıb.
«The New York Times» nəşri yazır ki, «onilliklərdir insan haqları ilə bağlı vəziyyətə görə Amerika tərəfindən tənqid olunan Rusiya indi əvəz çıxmaq şansı qazanıb». Məqalədə deyilir ki, yandırılmış binalar və qarət olunmuş mağazalar haqda videomateriallar Kremlə istənilən aksiyaların, hətta dinc aksiyaların belə dağıdıcı iğtişaşlara yol açması haqda sevimli arqumentini təkrarlamaq imkanı verir.
Çin də analoji mövqedən çıxış edir. Çin XİN-nin mətbuat katibi Xua Çunin bir müddət əvvəl Honkonqdakı etirazçılara dəstəyini ifadə etmiş ABŞ Dövlət Departamentindən olan həmkarına elə həmin ruhda cavab verib.
Beləliklə, ABŞ-da son günlərdə yaşanan etirazlar Amerikanın daxili siyasətindəki ziddiyyətlərin nəticəsidir. İrqçilik amili və pandemiyanın iqtisadi fəsadları isə onlar üçün rahat platformadan başqa bir şey deyil. Məlum olduğu kimi, noyabrda Birləşmiş Ştatlarda prezident seçkisi keçirilməlidir. Demək, seçki yaxınlaşdıqca, yeni çıxışlar da görmək mümkün olacaq. Məsələn, baptist vaiz, vaxtilə prezidentliyə namizəd və Barak Obamanın köməkçisi olmuş El Şarpton bildirib ki, avqustun 28-də Vaşinqtonda 1963-cü ildə keçirilmiş məşhur aksiya kimi, yeni yürüş təşkil olunacaq. Bundan başqa, noyabrda məğlub olacaq namizəd – istər Bayden, istərsə də Tramp – seçkinin nəticəsini tanımaya, onun ləğvinə çalışa bilər. Bu isə artıq ölkəni real olaraq parçalanmaya aparacaq.

АМЕРИКЕ ТЯЖЕЛО ДЫШАТЬ
Экономические последствия пандемии и протесты с расовым подтекстом обнажили изъяны во внутренней политике США
Гибель афроамериканца Джорджа Флойда во время задержания американской полицией спровоцировала в США столь масштабные акции протеста и беспорядки, что их сравнили с тем, что происходило в этой стране в 1968 году после убийства борца за гражданские права Мартина Лютера Кинга. В Миннеаполисе люди, пренебрегая даже мерами социального дистанцирования из-за пандемии коронавируса, вышли на улицы выразить свой протест против полицейского произвола. Жителей этого города поддержали десятки американских мегаполисов и городов поменьше - Лос-Анджелес, Бостон, Нью-Йорк, Чикаго, Лас-Вегас... Акции под лозунгами Black lives matter («Черные жизни важны») и I can't breathe («Я не могу дышать») - последние слова погибшего - быстро переросли в погромы с поджогами, мародерство и столкновения со стражами правопорядка. Начались массовые задержания, появились покалеченные и погибшие, был объявлен комендантский час, впервые со времен Второй мировой войны к патрулированию улиц американских городов приступили национальные гвардейцы.
На кадрах, распространенных по интернету и в СМИ, видно, что при задержании на мужчину надели наручники, повалили на землю, при этом один из полицейских прижал коленом его шею. Флойд несколько раз повторял, что не может дышать, но полицейский не реагировал, и длилось это, как позже подсчитали, ровно 8 минут 46 секунд. Этого хватило, чтобы позже задержанный умер в реанимации…
Через несколько дней выяснилось, что Флойд имеет мало общего с легендарным борцом за гражданские права. Он семь раз привлекался к уголовной ответственности за грабеж, хранение и распространение наркотиков и в момент смерти находился под влиянием сильного психотропного вещества. Но из него уже сделали икону протестов против полицейского произвола.
Почему?
Конечно, даже человека, который не раз нарушал закон, никто не имеет права фактически лишать жизни без суда и следствия. Но для США это далеко не первый случай, когда полицейские непропорционально применяют силу. Как всем известно, в США больше всего заключенных в мире, выше всего процент заключенных от остального населения и чаще всего применяется огнестрельное оружие.
Что касается расизма в Америке, то он тоже часть не только истории этой страны, но и ее настоящего. Чернокожее население в Америке уже давно представлено во всех сферах жизни и во всех профессиях. Но в своей массе оно все равно более неблагополучно в социальном и экономическом плане по сравнению с белым населением. Так почему же именно гибель Флойда вызвала столь широкий общественный отклик, покаяние и самый настоящий гнев против полицейских?  Почему акция протеста против полицейского произвола сопровождалась мародерством и хулиганством? Является ли это протестом и требованием соблюдения американских ценностей или же спонтанной волной, которой попытались воспользоваться политические противники Трампа?
Ответом на этот вопрос мог бы стать детальный разбор тех, кто вышел на улицы. Надо попытаться понять, сколько среди них было граждан, осознанно пришедших на митинг, а сколько тех, кто просто решил воспользоваться ситуацией. Особенно на фоне растущей безработицы и экономического кризиса. Ведь люди, которые даже не особо спеша выносили телевизоры и другую технику из разбитых витрин магазинов, как-то не слишком походили на разгневанных активистов.  Да и надписи на стенах маркетов вроде Eat the rich («Ешь богатых»), Fuck capitalism («К черту капитализм») и Make America pay («Заставь Америку заплатить») не особо соответствуют антирасистской тематике.
Когда начинается мародерство, начинается стрельба
Примечательно и то, что в СМИ не стали появляться массовые интервью с участниками акции протеста. Зато было очень много элементов медийного шоу, вроде совместного коленопреклонения и объятий полицейских и демонстрантов, целования белыми американцами обуви чернокожих американцев. Можно привести в пример и слишком эмоциональное прощание с Флойдом мэра Миннеаполиса Джейкоба Фрея. Склонившись у позолоченного гроба на одно колено и спрятав лицо за медицинской маской, мэр сотрясался от плача восемь с половиной минут, то есть ровно столько времени, сколько полицейский Дерек Шовин придавливал коленом шею Флойда.
Сам президент США Дональд Трамп в одном из своих твиттов обвинил в беспорядках радикальных левых анархистов и «потакающих» им слабых губернаторов и мэров-демократов. Он также призвал национальную гвардию «держать ситуацию на улицах под контролем» и осудил беспорядки как акты «внутреннего террора».
Многие комментаторы утверждают, что косвенной причиной протестов стало то, что темнокожие люди пострадали больше, чем белые, от пандемии COVID-19 и сопровождающего его экономического краха. Так, в Миннесоте, где проживал Флойд, на долю афроамериканской общины пришлось до трети всех больных, хотя она составляет всего 9% населения штата. Такие же соотношения в некоторых американских СМИ приводились и относительно Нью-Йорка, где еще совсем недавно был коронавирусный ад. При этом те же комментаторы указывают, что Трамп не раз делал расистские комментарии как во время избирательной кампании, так и во время своего президентства.
Но Трампа эти обвинения, похоже, не слишком смутили. 29 мая он написал в своем Twitter: «Когда начинается мародерство, начинается стрельба». Эта фраза принадлежит шефу полиции Майами Уолтеру Хэдли и сказана им в 1967 году, когда он пытался оправдать жестокость при подавлении протестов в афроамериканских кварталах.
Вперед к расколу общества
В Twitter пост Трампа помечен как «героизирующий насилие». Эта соцсеть была лишь одной из многих, кто критиковал нынешнего хозяина Белого дома в эти дни. Так, бывший министр обороны США Джеймс Мэттис, который подал в отставку в 2018 году, после того как Трамп решил вывести американские войска из Сирии, обвинил президента в том, что тот нарочно пытается расколоть общество. Другие политики, высказывающиеся в этой ситуации против Трампа, призывают нацию увидеть свои неудачи, внести изменения и объединиться. И, таким образом, противопоставить себя президенту, который говорит, что протесты могут быть подавлены военной силой. Именно поэтому демократы внесли в Конгресс законопроект, ограничивающий полномочия полиции.
Проблема в том, что они рискуют оказаться в той же самой ловушке, куда подталкивают Трампа. Ведь бывший вице-президент Джозеф Байден, которого 6 июня съезд Демократической партии выдвинул своим кандидатом в президенты на ноябрьских выборах, является типичным представителем белой политической элиты. И он за свою долгую карьеру на разных должностях также успел наговорить и сделать много неоднозначного в расистском контексте. И то, что чернокожие вдруг всерьез увидят в Байдене своего лидера, довольно сомнительно.
На этом фоне примечательна реакция на происходящее в США за рубежом. Так, если многие европейские политики в той или иной форме поддержали протестующих, то в России, где еще во времена СССР дискриминация в отношении чернокожих в США была встроена в антиамериканскую пропаганду, в СМИ много иронических комментариев. Погромы в американских городах сравнивают с киевским майданом,  и их кадры одним из главных каналов страны были вроде бы случайно подставлены под финальные титры культового фильма «Брат-2» под красноречивую песню «Гуд бай, Америка».  Как отметило издание The New York Times, «после десятилетий американской критики в отношении российской ситуации с правами человека теперь Россия получает некоторую возможность отыграться». Издание сетует, что видеоматериалы о подожженных зданиях и грабежах помогли Кремлю еще раз продемонстрировать свой любимый аргумент о разрушительности любых, даже мирных, протестов. Аналогично поступает и Китай, где пресс-секретарь МИД Хуа Чуньин в этом же духе ответил своему коллеге из Госдепартамента США, который ранее выражал поддержку протестующим в Гонконге.
Таким образом, протесты последних дней в США являются следствием противоречий в американской внутренней политике, а расовый подтекст и экономические последствия пандемии - лишь удобная платформа для них. И с приближением выборов президента в ноябре можно ждать новых выступлений. Например, Эл Шарптон, баптистский проповедник, в прошлом кандидат в президенты и советник Барака Обамы, заявил, что 28 августа будет организован новый марш на Вашингтон - по примеру знаменитой акции, организованной в 1963 году. Кроме того, уже после выборов в ноябре, кто бы ни проиграл - Байден или Трамп, он может не признать результаты и попытаться их оспорить, а это уже чревато реальным расколом страны.