Hazırda Liviyada baş verənlər klassik mənada mandat müharibəsidir
Liviya Milli Saziş Hökuməti (MSH) qüvvələri iyunun 4-də Tripoli ətrafını general Xəlifə Həftərin rəhbərlik etdiyi “Liviya Milli Ordusu”ndan (LMO) azad etdikdən sonra Şərqə doğru irəliləməsi Liviya ətrafında böhranı daha da dərinləşdirdi. İyunun 6-da Qahirəyə gedən general Həftər Misir prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi ilə birlikdə Liviyada atəşkəs çağırışı edərək Qahirə bəyannaməsi imzaladı.
Lakin elə həmin gün MSH Sirtə şəhərini azad etmək üçün “Zəfər Yolu” əməliyyatını başlatdığını elan etdi. Əsas hədəfin Aralıq dənizi sahilindəki Sirtə və ölkənin mərkəzində yerləşən Cufra şəhəri elan olundu. Və MHS elan etdi ki, Sirtə əməliyyatı bütün Liviya üçün aparılan müharibədir və bu şəhərlər alınmadıqca davam edəcək. Sonrakı günlərdə Ankaraya gələn MHS lideri və baş naziri Fəyaz Sərrac Ərdoğanla görüşdü və burda elan olundu ki, hərbi əməliyyatlar davam edəcək.
Liviyanın “qırmızı xətti”
Ankara və Tripolinin bu reaksiyasına cavab tezliklə Misirdən gəldi. Misir ordusunun Liviya ilə sərhəddə tanklar və hərbi təyyarələr də daxil olmaqla böyük sayda hərbi qüvvə topladığı ilə bağlı foto və xəbərləri yayılmağa başladı. İyunun 20-də Misirin prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi Liviya ilə sərhəddə yerləşən Matruh hərbi bazasına gəldi və burada hərbi keçiddə iştirak edən Sisi “Sirtə və Cufra bizim üçün qırmızı xətdir” dedi. Eyni zamanda o, orduya lazım gələrsə ölkə daxilində və xaricdə hərbi əməliyyatlar həyata keçirəcəyini bəyan etdi. Misir prezidenti Liviyada qəbilələri silahlandırıb təlim keçəcəklərini də bildirdi.
Sisinin açıqlamasına dərhal Səudiyyə Ərəbistanından dəstək gəldi. Krallığın Xarici İşlər Nazirliyinin yaydığı bəyanatda Misirin təhlükəsizliyinin Səudiyyə Ərəbistanı və bütün ərəb xalqının təhlükəsizliyinin ayrılmaz hissəsi olduğu vurğulanır və Misirin sərhədlərini və xalqını radikallardan, terrorçu silahlılardan və onların regiondakı dəstəkçilərdən qoruma haqqına sahib olduğu qeyd olunurdu.
Misir prezidentinin atəşkəs çağırışına Rusiya və Fransa da dəstək verdi. Fransa prezidenti Emmanuel Makron iyunun 22-də Tunis prezidenti ilə görüşündə Türkiyənin MSH-yə verdiyi dəstəyi tənqid edərək, “Türkiyənin Liviyadakı hərəkətlərinə imkan verməyəcəklərini” bildirdi.
Eyni zamanda Makron Türkiyənin Suriyadan Liviyaya silahlıları gətirdiyi və bu səbəbdən də, müharibənin uzandığını, çoxlu sayda insanın Avropaya keçərkən dənizdə boğulduğunu deyib. Eyni zamanda o, Liviyada müharibənin uzanmasında Türkiyə ilə yanaşı rusiyalı muzdluların rolunu tənqid edib.
Türkiyə-Fransa münasibətlərinin pisləşməsinə səbəb isə Liviya sahillərində iki ölkə gəmiləri arasındakı gərginlik olub. Belə ki, iyunun 10-da Fransa hərbi donanmasına aid NATO missiyası altında xidmət edən “Corubet” adlı freqat Liviya sahillərinə yaxınlaşan Tanzaniya bayrağı altında üzən yük gəmisində Liviyaya silah aparılması şübhəsi ilə yoxlama aparmağa çalışıb. Lakin bu zaman Türkiyə hərbi dəniz qüvvələrinə aid iki freqat müdaxilə edərək fransız gəmisini 3 dəfə radar hədəfinə alıb. Bundan sonra Fransa hökuməti Türkiyəni NATO-ya şikayət edib. NATO baş katibi isə məsələnin araşdırılması üçün təlimat verib. Türkiyə isə NATO müttəfiqinin onun gəmilərində axtarış aparmasının qanunsuz olduğunu bəyan edib. Bu hadisə Liviya mövzusunda ilk gündən mövqeləri ziddiyyət təşkil edən Ankara və Paris arasında gərginliyi daha da yüksəldib.
Liviya ətrafında gərginliyin artmasına BMT də reaksiya verdi. BMT baş katibinin sözçüsü yaydığı açıqlamada müharibənin “Liviyanın ehtiyacı olduğu ən sonuncu hadisə” olduğunu bildirdi.
Sərrac hökuməti isə Sisinin açıqlamasını “daxili işlərə qarışmaq və müharibə elanı” kimi qiymətləndirib, eyni zamanda hərbi müdaxiləyə cavab veriləcəyini bildirib.
Sirtə və Cufra niyə əhəmiyyətlidir?
Aralıq dənizi sahilində yerləşən Sirtə şəhərinin 2018-ci il BMT siyahıyaalmasına görə 126 min əhalisi var. Bura 10 min əcnəbi işçi də daxildir. Sirtə şəhəri hazırda MSH və general Həftər qüvvələri arasında cəbhə xəttində yerləşir. Yuxarıda qeyd olunduğu kimi, Misir prezidenti, eləcə də Fransa prezidenti Sirtəni “qırmızı xətt” elan edib. Misir isə Sirtə və Cufraya görə Liviyaya müdaxilə edə biləcəyini deyib.
Sirtə şəhəri dünyada daha çox Liviyanın devrilmiş lideri Müəmmar Qəddafinin vətəni kimi tanınır. Bu şəhərin ikinci məşhurluğu isə 2015-ci ilin əvvəlində onun İŞİD-in nəzarətinə keçməsi ilə başladı. Şəhər iki ilə yaxın İŞİD-in nəzarətində oldu. Yalnız 2016-cı ilin sonlarında Qərb alyansının hava dəstəyi ilə Sirtə İŞİD-dən təmizləndi. Lakin Sirtənin ən mühüm özəlliyi onun iqtisadi yükü ilə bağlıdır. Liviya neft yataqlarının 80 faizi Sirtə hövzəsində yerləşir. Üstəlik, ölkənin əsas enerji ixrac nöqtəsi də Sirtədədir. Başqa sözlə, bu şəhərə nəzarət edən qüvvə həm də Liviya neftinə nəzarət etmiş olur.
Nisbətən cənubda, ölkənin mərkəzində yerləşən Cufra isə daha çox strateji əhəmiyyətinə görə vazkeçilməzdir. Burada hərbi aerodrom, eləcə də ölkənin əsas nəqliyyat yolları birləşir. Əgər Cufra və Sirtə MSH qüvvələrinin əlinə keçərsə, bu o deməkdir ki, ölkənin strateji olaraq əsas hissəsi MSH-in nəzarətinə keçir. Üstəlik, bu nəzarət artıq şərq sahillərinə, Misirə doğru gəlir.
Üstəlik, Cufra həm də Liviyadakı Rusiya hərbi qüvvələrinin əsas bazasıdır. Bu şəhərin itirilməsi Həftərin mövqelərini itirməsi deməkdir.
Liviyada vuruşanlar
Əlbəttə, hazırda Liviyada baş verənlər klassik mənada mandat müharibəsidir. Ölkə faktiki olaraq 6 ildir ki, iki hissəyə bölünüb. Qərb hissəsində mərkəzi Tripoli olan Milli Saziş Hökuməti BMT tərəfindən tanınır, əsasən siyasi islamçıların və “İxvan” Hərəkatının (Müsəlman Qardaşlar) aparıcı qüvvə olduğu bu hökuməti faktiki olaraq Türkiyə və Qətər dəstəkləyir.
2019-cu ilin noyabrında Türkiyə və Liviya (MSH) hökumətləri arasında əldə olunmuş razılaşmaya əsasən Türkiyə Fəyaz Sərrac hökumətinə silah, texnika və hərbi təlimatçı göndərir. Son aylarda MSH qüvvələrinin fəallaşmasının arxasında da məhz Ankaranın hərbi dəstəyinin durduğu güman edilir. Qətərin isə daha çox maliyyə dəstəyi verdiyi, eləcə də Suriyadakı bəzi cihadçı qrupların Liviyaya göndərildiyi iddia olunur.
Ölkənin şərq hissəsində isə mərkəzi Tobruk şəhəri olmaqla Təmsilçilər Hökuməti fəaliyyət göstərir. General Xəlifə Həftər bu hökumətin silahlı gücü olan Liviya Milli Ordusu (LNA) adlı qüvvələrə rəhbərlik edir. Bu hökuməti isə Misir, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Fransa və Rusiya dəstəkləyir.
Hazırda Həftər qüvvələrinə 1200-1400 nəfərə yaxın Rusiyanın “Vagner” hərbi şirkətinin döyüşçüləri, o cümlədən pilotlar, Fransa ordusunun dəstələri, eləcə də Sudan və digər Afrika ölkələrindən cəlb olunan silahlılar dəstək verir. Bundan başqa, Misir, BƏƏ, bir sıra Avropa ölkələri, Rusiya general Həftərə silah və sursat satır.
Fransanın isə 2011-ci ildə inqilabın ilk illərindən Liviyada hərbi iştirakı olduğu barədə iddialar mövcuddur. Düzdür, daha əvvəl rəsmi Paris bu iddiaları təkzib edib. Ancaq 2016-cı ildə Liviyada qəzaya uğrayan hərbi vertolyotda 3 fransız hərbçinin olması Fransanın Liviyada hərbi qüvvəsinin olması iddialarını gündəmə gətirdi. Fransa hökuməti hücuma görə islamçı qrupları ittiham etmişdi.
Sisini və müttəfiqlərini narahat edən nədir?
Əlbəttə, Aralıq dənizi sahilində Avropaya ən yaxın coğrafi ərazidə yerləşən zəngin neft-qaz ölkəsi Liviya böyük güclərin diqqət mərkəzindədir. İnqilaba qədər gündəlik 2 milyon bareldən çox neft ixrac edən Liviya “neft cənnəti” idi. Təbii ki, indi Liviyada “haqq axtaran” ölkələrin bu ölkənin sərvətində də gözü var. Liviya heç kimin əldən buraxmaq istəmədiyi “yağlı tikədir”. Lakin indi məsələ təkcə neft deyil.
İyunun 20-də Liviya sərhədinə gəlib hərbi əməliyyata hazırlıq göstərişi verən Sisi üçün Liviyada islamçı MSH-nin iqtidar olması ciddi təhlükədir. Birincisi, MSH hökumətindəki əsas ağırlıq təşkil edən “ixvan” Əbdülfəttah Sisi və onun hakimiyyəti üçün təhlükədir. Tunisdə islamçıların hakimiyyətdə möhkəmlənməsi və indi də Liviyada islamçıların iqtidar olması Misirin hərbi hakimiyyəti üçün narahatlıq doğurur. 2013-cü ildə Ə.Sisi məhz “ixvan”ı devirərək hakimiyyətə gəlib. İndi isə “ixvan” Tunis və Liviyada siyasi iqtidar olaraq möhkəmlənir. Üstəlik, son inqilabdan sonra Əlcəzairdə də siyasi islamçıların təsiri artır. Bu isə yalnız Sisini deyil, Fransa hakimiyyətini, eləcə də Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ kimi “ixvan”la ideoloji düşmənçilik edən ölkələri narahat edir.
Digər tərəfdən Liviyanın şərq hissəsində islamçıların hakim olması 6 ildən çoxdur Sinay yarımadasında “Beyt əl-Makdis” kimi İŞİD-ə bağlı terror qrupları ilə mübarizədə ağır itki verən Misir üçün yeni “cəbhə”nin açılması deməkdir. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu silahlıların arasında çoxlu sayda misirli islamçılar da var.
İkinci bir məqam isə Türkiyənin Şimali Afrika xəttində güclənməsidir. Hazırda Tunisdə fakitiki olaraq hakimiyyətdə olan “Nahda” Hərəkatı və onun lideri Rəşid Qannuşi Türkiyəyə simpatiya bəsləyən, Ankara ilə yaxın olan siyasi islamçıdır. Yəni başqa sözlə, bu proses Türkiyənin Aralıq dənizi sahilində güc sahibi olması deməkdir. Üstəlik, 2019-cu il noyabrda Sərrac və Ərdoğan arasında imzalanan saziş faktiki olaraq Aralıq dənizinin şərq hissəsində enerji ehtiyatlarının dünya bazarında çıxarılmasında Türkiyənin həlledici söz sahibi olmasını təmin etdi.
Başqa sözlə, hazırda Liviyada baş verənlər klassik mənada mandat savaşı aparan ölkələrin maraqlarının toqquşmasına çevrilib. Əgər yaxın günlərdə Qahirə atəşkəs anlaşması qüvvəyə minməsə, yəni MSH qüvvələri Sirtəyə hücumu davam etdirsə, o zaman Liviya münaqişəsi ciddi qlobal böhrana çevriləcək.
Təbii ki, Misirin Türkiyə ilə açıq müharibəyə girməsi həddən artıq riskli olar. Lakin proseslərin bu şəkildə davam etməsi Misir üçün ciddi risk daşıyır və Sisi hökuməti ərəb koalisiyası, eləcə də Avropa müttəfiqlərinin dəstəyi ilə Liviyaya müdaxilə edə bilər. Mümkündür ki, növbəti mərhələdə Ərəb Liqası və ya Afrika Birliyinin bununla bağlı qərarı olsun. Yeri gəlmişkən, Ərəb Liqasının Misirin təklifi ilə çağırılan toplantısı texniki səbəblərdən təxirə salındı. Lakin belə bir qərar hər an verilə bilər. Bu isə münaqişənin daha da alovlanmasına səbəb ola bilər.
Buna görə də indi Liviya üçün yeganə optimal variant tərəflərin atəşkəsə gedib sülh danışıqları masasında oturmasıdır. Ancaq danışıqlar həm də güzəşt deməkdir. Hələliksə heç bir tərəf güzəştə hazır görünmür.

Libyan conflict is a typical example of a proxy war
On June 4, the Government of National Accord (GNA) of Libya liberated the outskirts of Tripoli from the Libyan National Army (LNA) led by General Khalifa Haftar and advance to the east of the country. This further exacerbated the Libyan crisis. As a result, on June 6, General Haftar went to Cairo and signed the Cairo Declaration calling for a ceasefire in Libya together with Egyptian President Abdul-Fattah al-Sisi. On the same day, GNA announced the beginning of Operation Path to Victory aimed at liberating the city of Sirte on the Mediterranean coast of Libya and the city of Jufra in the centre of the country. GNA stated that the operation is in the interests of Libya and will continue until both cities are free. The leader of GNA and the current Prime Minister of Libya, Fayez al-Sarraj later visited Ankara to meet with Turkish President R. Erdogan and announced the continuation of the operation.
Red line for Libya
In response to the actions of Ankara and Tripoli, Egypt began to draw a large military contingent, including tanks and planes, to the border with Libya. On June 20, Egyptian President al-Sisi visited the Matruh military base on the border with Libya to participate in the parade. He stated there that "Sirte and Jufra are the red line (for Egypt, R+)." He also said that if necessary, the Egyptian army will begin military operations both domestically and abroad and is ready to arm and train Libyan tribes.
Al-Sisi was immediately supported by Saudi Arabia. The statement issued by the Kingdom’s Foreign Ministry says that Egypt’s security is an integral part of the security of Saudi Arabia and the entire Arab people, and that Egypt has the right to protect its borders and people from radicals, terrorists and their supporters in the region.
Russia and France also supported the call of the President of Egypt for a ceasefire. During a meeting with the President of Tunisia on June 22, French President Emmanuel Macron criticised Turkey’s support for GNA, declaring Turkish actions in Libya unacceptable. Macron also rebuked Turkey for transferring militants from Syria to Libya. According to the French president, this further extends the Libyan conflict and claims the lives of many immigrants who attempt to swim the Mediterranean to reach Europe. Along with Turkey, Macron also criticised the role of Russian mercenaries in prolonging the war in Libya.
Incidentally, the main reason that deteriorated Turkish-French relations was the recent incident involving ships of the two countries off the coast of Libya. On June 10, the French frigate Courbet as part of a NATO mission tried to inspect a Turkish cargo ship, flying under a Tanzanian flag and approaching the Libyan coast, on suspicion of transporting weapons to Libya. However, two frigates of the Turkish Navy intervened, taking the French ship on radar target three times. After the incident, the French authorities complained to NATO, and the Secretary General of the Alliance instructed to investigate the issue. In turn, the Turkish side stated that a NATO ally does not have a right to search on their ships. This event further intensified the tension between Ankara and Paris, both of which have been on completely opposed positions from the first days of the Libyan conflict.
UN also reacted to rising tensions around Libya. A representative of the UN Secretary General said that war is “the last thing Libya needs right now.”
Al-Sarraj called al-Sisi’s statement “interference in the internal affairs of the country and a declaration of war.” He also said that his government was ready to respond to a military invasion.
Why Sirte and Jufra are significant
According to the UN Census for 2018, the population of Sirte is 126,000, including 10,000 foreign workers. Currently, the city is on the front line between the forces of GNA and General Haftar. As mentioned above, the presidents of Egypt and France declared Sirte a “red line”. The al-Sisi government even stated that the Egyptian army could invade Libya because of Sirte and Jufra.
Sirte is better known as the birthplace of the topped out Libyan leader Muammar Gaddafi. The city became popular in early 2015 again, when ISIS troops captured the city and remained there for almost two years. Only at the end of 2016, thanks to the air support of the alliance of Western countries, Sirte was cleared of ISIS. However, the most important feature of Sirte is its economic status. About 80% of Libyan oil fields are located here. Sirte is also the main hub for exporting Libyan oil. In other words, the one who controls the city controls the Libyan oil.
Located south of Sirte, in the centre of the country, is the city of Jufra, which is also a strategically important settlement in Libya. It has a military airfield and hosts the country's main transport routes. The capture of Jufra and Sirte by GNA will mean the transfer of a strategically important part of the country to the control of the al-Sarraj government. Moreover, this control can subsequently extend to the east coast of Libya, towards Egypt.
In addition, Jufra is also a host to Russian armed forces in Libya. The loss of this city means the loss of the position of Haftar and the LNA.
Conflicting parties
The ongoing events in Libya are a typical example of a proxy war. For six years, the country has been living in a dual power regime. The west of Libya is under the control of GNA headquartered in Tripoli. Also recognised by the United Nations, GNA is a government where political Islamists and the representatives of the Muslim Brotherhood movement (supported by Turkey and Qatar) prevail.
In accordance with the agreement reached between the governments of Turkey and Libya (GNA) in November 2019, Turkey provides the Sarraj government with weapons, equipment and military instructors. It is assumed that the strengthening of GNA troops in recent months has become possible directly thanks to the military support of Ankara. Qatar provides financial support to GNA and ensures the transfer of jihadist groups from Syria to Libya.
The east of the country is controlled by the government of the House of Representatives of Libya operating from the city of Tobruk. General Khalifa Haftar leads the government’s armed forces, the Libyan National Army (LNA). The government is supported by Egypt, the UAE, Saudi Arabia, France and Russia.
It is reported that LNA also enjoys the support of about 1200-1400 fighters of the Russian PMC Wagner, including pilots, as well as French troops, militants from Sudan and other African countries. In addition, Egypt, the UAE, a number of European countries, and Russia sell LNA weapons and ammunition.
It is claimed that France has provided military support to Libya since the beginning of the 2011 revolution. Paris denied these allegations so far. However, after the attack of a military helicopter in Libya in 2016 with three French troops onboard, discussions about France’s military presence in Libya have resumed. The French government blames the Islamic groups in the country for the attack.
What worries al-Sisi and his allies
Libya is a rich Mediterranean oil and gas power located a stone's throw from Europe. That is why it is so attractive for major centres of power. Before the revolution, Libya was an oil paradise exporting more than 2 million barrels of oil per day. Therefore, the countries now advocating a “triumph of justice” in Libya put an eye on the rich natural deposits of this Arab country and will try by all means to chop off a piece from the Libyan pie - the bigger, the better! But it’s not about the oil only.
For al-Sisi, who visited a military base on the border with Libya on June 20 and instructed to prepare for a military operation, the current Islamist government of Libya (GNA) poses a serious threat. Ihwans (Muslim Brotherhood), which make up the core of the Sarraj government, are a direct threat to Abdul-Fattah al-Sisi and his government. The Egyptian military is concerned with the consolidation of Islamists in Tunisia and the fact that they are still in power in Libya. Al-Sisi himself came to power in Egypt in 2013 because he could overthrow the then Muslim Brotherhood government. But now the latter is strengthening its political position in Tunisia and Libya. Moreover, after the last revolution in Algeria, the influence of political Islamists is growing in this country. All this worries not only al-Sisi, but also the French government, as well as Saudi Arabia and the UAE, which take an ideologically hostile position towards the Muslim Brotherhood.
On the other hand, Islamist attempts to gain a foothold in the eastern part of Libya mean the opening of a new front for Egypt, which over the past six years has already suffered heavy losses in the fight against ISIS-related terrorist groups such as Bait al-Maqdis on the Sinai Peninsula. By the way, there are many Egyptians among the militants of these groups.
Secondly, Egypt is concerned with the strengthening of the North African vector of the Turkish foreign policy. The Islamist movement Ennahdha currently in power in Tunisia and led by Rached Ghannouchi clearly sympathises with Turkey. Ghannouchi does not hide his proximity with Ankara. In other words, the ongoing can be called the growing influence of Turkey on the Mediterranean. In addition, the agreement on the demarcation of maritime borders between the governments of Sarraj and Erdogan in November 2019 actually let Turkey to use its decisive influence on the production and export of energy resources from the eastern part of the Mediterranean Sea to the world market.
Apparently, the Libyan conflict has become a conflict of interest between the states waging a classical proxy war. If the Cairo ceasefire agreement does not become effective in the coming days, that is – if GNA continues to attack Sirte, a serious global crisis in Libya cannot be avoided.
Clearly, an open declaration of war on Turkey would be an extremely rash and risky move for Egypt. However, given the seriousness of the current situation for Cairo, the al-Sisi government, with the support of the Arab coalition and European allies, may decide to invade Libya. Perhaps the next step will be the corresponding decision of the League of Arab States (LAS) or the African Union. By the way, the LAS meeting convened at the suggestion of Egypt was postponed for technical reasons. However, such a decision can be made at any time, which will exacerbate the conflict further.
The only optimal option for Libya seems to be the decision of the parties to sit at the negotiating table to achieve a truce. But negotiations also mean mutual concessions and compromises, which neither side is ready for.