Çin-Hindistan sərhədindəki insident «Bir kəmər, bir yol» və «Şimal-Cənub» kimi iki nəhəng nəqliyyat layihəsinin reallaşmasına necə təsir göstərəcək?
Çoxsaylı etnik, ərazi, konfessional və digər münaqişələr arasında Hindistanla Çin arasındakı ərazi mübahisələri xüsusi yer tutur. Bir çox digər münaqişədən fərqli olaraq, bu məsələdə söhbət planetin ən nəhəng dövlətlərindən gedir. Dünyanın inkişaf etməkdə olan ən nəhəng bazarları, ən böyük insan resursları bu dövlətlərə aid olmaqla yanaşı, onlar həm də nüvə silahına sahibdirlər. Odur ki, Çinlə Hindistan arasındakı münaqişənin tammiqyaslı savaşa çevriləcəyi təqdirdə regionun, hətta dünyanın hansı fəlakətlərlə üz-üzə qala biləcəyini təsəvvür etmək çətin deyil.
Narahat Himalay
Çinlə Hindistan arasında gərginliyin növbəti mərhələsi iyunun 15-nə keçən gecə Hindistan Ordusu əsgərlərinin Çin Xalq-Azadlıq Ordusunun hərbçilərilə toqquşması ilə başlayıb. Bu, Hindistanın şərqindəki Ladakha aid Halvan çayı vadisində, dəniz səviyyəsində ən azı 4300 metr hündürlükdə baş verib.
Halvan boyunca yüksək dağ silsiləsi uzanır və Hindistanla Çin arasındakı mübahisəli ərazini məhz o bölür. Hindistan üçün böyük əhəmiyyətə malik «Daulat Beg Oldie road» trası isə bu çayın vadisindən keçir. Hindistanın regiondakı ordusu məhz bu yolla təchiz olunur. Odur ki, çinli hərbçilərin bu yola istənilən müdaxilə imkanı Hindistan tərəfindən şosenin təhlükəsizliyinə təhdid kimi qymətləndirilir.
Hindistan üçün bu regionda hərbi mövcudluq qonşuları ilə bölgədə hərbi-siyasi mövcudluğunu artikulyasiya etmək, eyni zamanda bütünlükdə şimal ərazilərinə iddiasını «ucadan səsləndirmək» imkanıdır. Digər tərəfdən Çin bu ərazilərə nəzarət etməklə, Hindistanın mübahisəli Aksay-Çin yaylasına iddialarını da nəzarətdə saxlamaq imkanı qazanır. Hələ 1962-ci ildə Hindistan faktiki olaraq Hind okeanındakı müharibəni uduzmaqla, 518 kvadrat kilometrlik bu əraziyə nəzarəti itirib. Ərazini ələ keçirən Çin isə Tibetlə Sintsyan-Uyğur muxtar dairəsini birləşdirən, strateji əhəmiyyətə malik «trass 219»u tikməklə, bu rayona daha dərindən sahib çıxıb.
Budəfəki gərginlik isə Çinin «Daulat Beg Oldie road» trassından qərbdə Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizi layihəsini reallaşdırmaq planı ilə əlaqədar ola bilər. Söhbət daha bir mübahisəli region olan Gilgit-Baltistandan gedir. Burada Çinin faktiki nəzarət xətti Pakistanla Hindistana birləşir.
Dehli iddia edir ki, Çin artıq bir müddətdir bu regiona qoşun yığır və Hindistanla mübahisəli bölgədə içərilərə doğru hərəkət edir. Halbuki, Hindistan bütün bu əraziləri özününkü hesab edərək onun Çin və Pakistan tərəfindən işğal olunduğunu deyir. Odur ki, bu ərazi ətrafında istəniən əməl, o cümlədən yol tikintisi hindistanlılar tərəfindən qanunsuzluq kimi qiymətləndirilir.
Beynəlxalq hüquq isə ümumilikdə Çin, Pakistan və Hindistanın nəzarətlərində olan ərazilərdə hər hansı fəaliyyətini qadağan etmir və bütün mübahisələrin ikitərəfli diplomatiya yolu ilə nimazlanmalı olduğunu əsas götürür.
Marşrutların rəqabəti
Bu gün əksər ekspertlər hesab edir ki, Hindistan-Çin münasibətlərindəki gərginlik iki nəhəng nəqliyyat marşrutları arasındakı rəqabətdən qaynaqlana bilər. Söhbət Çinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən «Bir kəmər, bir yol» ilə əsas iştirakçılarından biri Hindistan olan «Şimal-Cənubi» layihələrindən gedir. Həm Çin, həm də Pakistan özününkü saydığı ərazilərdən istifadədə maraqlıdır və onlar bir-birinin həmin ərazilərə iddiasını qəbul edir. Dehlini narahat edənsə şimal qonşularının yollar, aeroportlar tikərkən, bənd salarkən və s. onun maraqlarını nəzərə almamasıdır. Ən başlıcası, Hindistan həmin ərazilərə iddialarını tam qanuni hesab edir.
Hindistan hökuməti həmin ərazilərə iddialarını daha ciddi şəkildə ortaya qoymaq üçün 2019-cu il avqustun 5-də Cammi və Kəşmir ştatının ləğvi haqqında qərar qəbul edib. Hazırlanmış qanun layihəsində onun iki müttəfiq əraziyə – Cammi və Kəşmirlə Ladakha bölünməsi nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, Aksay-Çin ərazsi Dehli tərəfindən birtərəfli qaydada Ladakha daxil edilib.
Təbii ki, bu qərarı nə Pakistan, nə də Çin bəyənib. Bundan başqa, onlar bu qərarın Kəşmir probleminin nizamlanması prinsiplərinə zidd olduğunu bildiriblər. Bununla yanaşı, Dehlinin əməlləri İslamabadı «şimal əraziləri» ətrafında fəaliyyətini gücləndirməyə vadar edib. 2019-cu ilin sonlarında Pakistanın baş naziri İmran Xan Çinin mübahisəli Kəşmirdə bənd tikməsinə icazə verib. Hindistanın buna reaksiyası sərt olub. «Biz həm Pekin, həm də İslamabadın Pakistanın işğalı altında olan Hindistan ərazilərində bu cür layihələr həyata keçirilməsinə birmənalı etirazımızı bildiririk», - deyə o zaman Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Şri Anuraq Şrivastava bildirmişdi.
Pekin isə hindistanlıların etirazlarını rədd edib. Ölkə XİN-nin mətbuat katibi Litszyan Çjao tikintisi nəzərdə tutulan bəndin qarşılıqlı səmərəli layihə olduğunu, bundan heç kəsin uduzmayacağını bildirib. «Çinin Kəşmirlə bağlı mövqeyi ardıcıldır», - deyə Çjoa qeyd edib: «Çinə Pakistan iqtisadi inkişafa nail olmaq, yerli əhalinin rifahını yüksəltmək üçün iqtisadi əməkdaşlıq edir».
Məlumdur ki, Çin yüklərinin Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizilə daşınmasında son məntəqə Pakistanın Ərəb dənizində yerləşən, ÇXR vəsaiti hesabına tikilmiş və təchiz olunmuş Hvadar limanıdır. Ölkənin şimalındakı bütün layihələr Çin yüklərinin məhz bu limana tədarükünü bu və ya digər dərəcədə asanlaşdırmaq məqsədilə reallaşdırılıb.
Dehli «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə ilk gündən etiraz edir və bu, layihənin mübahisəli ərazilərdən, o cümlədən Gilgit-Baltistandan keçməsilə əlaqədardır. Lakin Hindistan hadisələrin gedişini dəyişmək gücündə deyil.
Çin-Hindistan təşəbbüslərinin reallaşdırılmasına birbaşa təsir imkanında olmayan Hindistan öz növbəsində, öz layihəsini irəli sürməkdədir. Söhbət Ərəb dənizinin İran sahilində Çabahar limanının tikintisindən gedir. Bu, Ərəb dənizində yeganə İran limanıdır. O, Hindistandan gələn yüklərin İranda boşaldılması və buradan «Şimal-Cənub» dəhlizi vasitəsilə Avropaya və əks istiqamətə daşınması üçün nəzərdə tutulub.
Çinlə Pakistanın nəqliyyat-iqtisadi əməkdaşlığına qarşı Dehli Hindistan-İran nəqliyyat-iqtisadi əməkdaşlığı ilə çıxmağa çalışır. Lakin Tehranın ABŞ-ın ciddi təzyiqlərilə üz-üzə olduğu aydındır. Başqa sözlə, Vaşinqton Dehlinin Pakistanla qarşıdurmasında birinciyə dəstək versə də, onun Tehranla sıx əlaqələrini təbii ki, bəyənmir.
Buna baxmayaraq, bu ilin martında Hindistandan Çabahar limanı vasitəsilə ilk konteyner daşımaları həyata keçirilib. Daşımalara ümumilikdə 7 gün lazım gəlib – 5 gün dəniz, 2 gün İranın Çabahar limanından quru yolu ilə Əfqanıstandakı son ünvana. Müqayisə üçün qeyd edək ki, İranın Bəndər-Abbas limanından ənənəvi marşrutla daşıma 3-4 gün çəkir.
Çabahar İranın Əfqanıstan, Mərkəzi Asiya, Rusiya və sonda Avropa ilə əlaqə nöqtəsi olmaqla yanaşı, həm də «Şimal-Cənub» nəqliyyat marşrutu sistemində İranın əsas limanıdır.
Çin-Hindistan rəqabəti və Azərbaycanın maraqları
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan regionda istər «Bir kəmər, bir yol», istərsə də «Şimal-Cənub» layihələrində iştirak edən yeganə ölkədir. Bu nöqteyi-nəzərdən Çinlə Hindistanın xüsusilə regionda reallaşdırılan layihələrlə bağlı rəqabət şəraitində olması Bakının yalnız xeyrinə işləyə bilər.
Çinin «Bir kəmər, bir yol» marşrutunun Pakistan, yaxud cənub istiqaməti Azəraycanın yerləşdiyi marşrutla rəqabət aparmır. Odur ki, onun reallaşdırılması Çindən Azərbaycan vasitəsilə daşınan yüklərin həcmi və intensivliyinə təsir etməyəcək.  Buna görə Çinin yük daşımalarının intensivliyi Hindistanın öz nəqliyyat sxemlərini, ilk növbədə, «Şimal-Cənub» layihəsini fəallaşdırmağa stimullaşdırır.
Statistika göstərir ki, hər iki istiqamətdə yük daşımalarında artım müşahidə olunur. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu ilin mayında bildirib ki, Azərbaycan və Rusiya ərazisində «Şimal-Cənub» dəhlizilə bağlı bütün infrastruktur layihələri başa çatdırılıb. Hazırda layihə çərçivəsində əsas iş İran ərazisində gedir.
Layihə Azərbaycan, İran və Rusiyanın dəmir yollarının birləşdirilməsini nəzərdə tutur. Birinci mərhələdə «Şimal-Cənub» dəhlizi ilə 5 milyon, sonradan 10 milyon tondan artıq yükün daşınması nəzərdə tutulub.
Azərbaycanda akkreditasiya olunmuş hindistanlı diplomatlar öz hökumətlərinin mövqeyi olaraq bildirirlər ki, Hindistan Azərbaycan da daxil olmaqla, Avrasiya ölkələrilə nəqliyyat əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, ticarətin genişləndirilməsi nöqteyi-nəzərindən «Şimal-Cənub» dəhlizinə böyük önəm verir. Bununla yanaşı, onlar düşünür ki, «Şimal-Cənub» dəhlizinin Mumbaidən Moskvaya uzanan, Bakı və Bəndər-Abbasdan, yaxud İranın Çabahar limanından keçən marşrutu hazırkı dəniz marşrutu ilə müqayisədə daha effektiv və 40% qısa olacaq.
«Bir kəmər, bir yol» marşrutunun orta seqmentinin inkişaf perspektivinə gəlincə, mütəxəssislərin sözlərinə görə, bu seqmentin əsas hissəsi olan Trans-Xəzər dəhlizilə daşımaların həcmi davamlı olaraq artacaq. Çin 2020-ci ildə Siandan Azərbaycan və Türkiyə vasitəsilə Avropaya ən azı 150 qatar göndərmək niyyətindədir.
Bu ilin aprelində Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolu ilə kilometrlik ağır qatarların hərəkət edə bildiyi təsdiqlənib. Türkiyə BTQ ilə Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkmənistan və Özbəkistan istehlakçılarına 940 metrlik konteyner qatarları ilə yüklər göndərib. Bu, digər iştirakçılar üçün yeni üfüqlər açır.
Bütün bunlarla yanaşı, Çinlə Hindistan sərhədində yaranmış gərginlik, təbii ki, beynəlxalq vəziyyətə də təsir edir. Son dərəcə gərgin regionlardan olan bu bölgədə sabitliyin pozulması bütün dünya üçün ciddi problem vəd edir və bu, təbii ki, Azərbaycanı da narahat etməyə bilməz. Həm Hindistan, həm də Pakistanın fəal rol oynadığı Qoşulmama Hərəkatının fəaliyyətdə olan sədri olan Azərbaycan hesab edir ki, bütün mübahisəli məsələlər mövcud beynəlxalq hüquq normalarına və Bandunq bəyannaməsinin prioritetlərinə uyğun çözülməlidir.
Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının 2019-cu il oktyabrın 25-də Bakıda keçirilən XVIII sammitində çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev açıq şəkildə bildirib ki, hərəkat üzvləri olaraq, «beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hamılıqla əməl olunması üçün səylərimizi artırmalıyıq. Bu baxımdan, BMT-nin fəaliyyətində islahatlara böyük ehtiyac duyulur. Sərhədlərin güc yolu ilə dəyişdirilməsi, gücdən istifadə olunmaqla ölkələrin ərazi bütövlüyünün pozulması, daxili işlərə müdaxilə yolverilməzdir».
Məhz Bakı konfransı ərəfəsində Çin çədri Si Cinpin Hindistana qeyri-formal səfər etmişdi. Səfərin yekununda Hindistanın baş naziri Narendra Modi iki ölkə münasibətlərində «yeni eranın başlandığını» bildirmişdi. Si Cinpin baş nazirə cavabı belə olmuşdu: «Biz çalışmalıyıq ki, Çinlə Hindistanın dövlətlərarası münasibətləri daha güclü hərəkətverici gücə çevrilsin, Asiya sivilizasiyasına daha yaxşı şölə saçsın».
Ümid edək ki, sağlam düşüncə və indiyədək verilmiş bəyanatlara sadiqlik Çinlə Hindistanı tarixdə dəfələrlə olduğu kimi, bu dəfə də müharibənin astanasından geri qaytaracaq, nisbi də olsa sakitliyə yol açacaq.

How incidents on the Chinese-Indian border can affect the implementation of two major transport projects – Belt and Road Initiative and North-South
15.07.2020
Territorial disputes between India and China deserve a special attention in the large list of ethnic, territorial, confessional and other conflicts. Unlike many other conflicts, they involve the two largest states of the planet. Both nations possess the largest emerging world markets, the largest human resources on the planet, and nuclear weapons. Imagine what could happen to the region, and indeed to the whole planet, if the conflict intensifies.
Restless Himalayas
The current round of tension between India and China took place on June 15, when Indian soldiers clashed with the Chinese ones in the valley of the Galvan River in the east of the Ladakh region of India more than 4300 m above sea level.
A high ridge extends along the Galvan River, which divides the disputed territory controlled by India and China. Along the valley is the Daulat Beg Oldie road, the most important route for India providing the Indian troops in the region with the necessary products and equipment. Indians view any chance for the Chinese military to enter the route as a direct threat to the safety of the highway.
For India, a military presence in this area is yet another powerful reason demonstrating to neighbours its military-political domination in the region and declaring its claims to all the northern territories. On the other hand, by controlling the area, China is able to control Indian claims to the disputed Aksai Chin plateau. In fact, India lost control over this territory with an area of 518 sq. kilometres in 1962 after the defeat in the Indo-Chinese war. Therefore, China began to actively develop the region. For example, China constructed the Highway 219, which is strategically important and connects Tibet with the Xinjiang Uygur Autonomous Region.
Current tension may be related to Chinese plans to implement the Sino-Pakistan Economic Corridor project west of the Daulat Beg Oldie road. It covers another controversial region Gilgit-Baltistan, where China's line of de facto control is adjacent to Pakistan and India.
New Delhi claims that China has begun to consolidate troops in this region trying to go deeper into the disputed area. Moreover, India considers all these areas to be its own, albeit occupied by China and Pakistan. Therefore, India views any action in this territory, including road construction, illegal.
Meanwhile, the international law does not limit China, Pakistan and India in the controlled territories and provides for the settlement of all disputes between the countries through bilateral diplomacy.
Competition for routes
Experts believe that the tension in Sino-Indian relations can be explained by the intensified rivalry for the implementation of two major transport routes: Belt and Road Initiative of China and the North-South project, in which India plays an instrumental role as one of the main starting points of the route.
The North-South project envisages the use of the above-mentioned territories, which India considers to be its own. For China, the same area is part of the southern section of the Belt and Road Initiative. Both China and Pakistan are interested in developing territories that they consider to be their own and recognise each other's rights to them. New Delhi is worried because it believes  the northern neighbours are building roads, airports, dams and other infrastructure facilities on this territory without taking into account the interests of India, especially India’s legal right to these lands.
On August 5, 2019, to further accentuate its claims to these territories, the Indian government decided to abolish the state of Jammu and Kashmir. According to the newly introduced bill, the state is divided into two union territories - Jammu and Kashmir and Ladakh. At the same time, the region of Aksai Chin was included, in absentia, into the Ladakh region.
Obviously, neither Pakistan nor China approved the decision. They believe it is contrary to the principles adopted for the settlement of the Kashmir problem. At the same time, Delhi’s actions urged Islamabad to intensify activities within the so-called northern territories. At the end of 2019, the government of Pakistan led by Prime Minister Imran Khan gave permission to China to build a large dam in the disputed Kashmir region, which was strongly condemned by India.
“We have consistently conveyed our protest and shared concerns with both China and Pakistan on all such projects in the Indian territories under Pakistan’s illegal occupation,” Sri Anurag Srivastava, spokesman for the Indian Ministry of External Affairs said.
Beijing rejected the Indian protest. Chinese Foreign Ministry spokesman Lijian Zhao called the dam mutually beneficial with win-win potential. “China’s position on the issue of Kashmir is consistent. China and Pakistan conduct economic cooperation to promote economic development and improve the welfare of the local population,” Zhao said.
It is known that the Pakistani port of Gwadar in the Arabian Sea, constructed and equipped by China, is planned to be the final delivery point for Chinese goods along the Sino-Pakistan economic corridor. In fact, all projects in the north of the country are designed to facilitate the delivery of Chinese goods to this port.
Although New Delhi has long opposed the Belt and Road Initiative because of its own projects in disputed areas, including Gilgit-Baltistan, it cannot change the course of events.
Unable to directly influence the implementation of the Sino-Pakistani initiative, India yet continues the construction of the Chabahar port on the Iranian coast of the Arabian Sea. Being the only Iranian port on the Arabian Sea, the port is designed to ship cargo from India to Iran and further along the North-South corridor to European countries and vice versa.
In contrast to Sino-Pakistani transport and economic cooperation, India is trying to advance the Indo-Iranian transport and economic cooperation. However, the project is subject to serious opposition from the US. Demonstrating its readiness to support Delhi in confrontation with Beijing, Washington, however, does not approve of the development of close ties with Tehran.
Nevertheless, India shipped the first batch of containers from the Chabahar port in March 2020. It took a total of seven days to ship the commodities from Chabahar in Iran to the final destination in Afghanistan. For comparison, the traditional route from the Bandar Abbas port of Iran usually takes from three to four days.
In addition to Iran’s connection with Afghanistan, Central Asia, Russia and, ultimately, Europe, Chabahar is also a key Iranian port in the North-South transport route system.
Sino-Indian rivalry and interests of Azerbaijan
Azerbaijan is the only country in the region that takes an active part in the implementation of both projects - Belt and Road Initiative and the North-South Corridor. Oddly enough, the rivalry between China and India only serves the interests of Baku.
The Pakistani or southern direction of the Chinese Belt and Road Initiative does not compete with the middle route covering Azerbaijan. Therefore, the projects will not affect the volume and intensity of transportation of goods from China and in the opposite direction through Azerbaijani territory. At the same time, intensive cargo transportation by China is stimulating India to intensify its own transport schemes, primarily the North-South Corridor.
According to statistical data, transit traffic in both directions is growing. In May 2020, President Ilham Aliyev said that Azerbaijan and Russia completed the implementation of all infrastructure projects related to the North-South transport corridor. Currently, the main works are carried out on Iranian territory only.
The project involves the connection of the railways of Azerbaijan, Iran and Russia. At the first stage, it is planned to transport 5 million tons of goods annually along the North-South corridor, with the gradual increase of this capacity to more than 10 million tons in the future.
Meanwhile, Indian diplomats accredited in Azerbaijan noted that India attaches great importance to the North-South corridor in terms of strengthening transport links and expanding trade with Eurasian countries, including Azerbaijan. At the same time, they suggested that the North-South corridor from Mumbai to Moscow via Baku and Bandar Abbas or the Chabahar port in Iran would be more efficient economically and 40% shorter than the existing maritime route.
As to the development of the middle segment of the Belt and Road Initiative, experts believe that the volume of traffic along the Trans-Caspian corridor, which is part of the middle route, will constantly grow. So, in 2020, China plans to send at least 150 trains from Xian to Europe via Azerbaijan and Turkey.
In April 2020, the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway proved its ability to ship heavy kilometer-long trains. Turkey sent a 940-meter container train with goods from local companies to consumers in Azerbaijan, Kazakhstan, Turkmenistan and Uzbekistan via BTK. This opens up new horizons for other participants.
Nevertheless, Sino-Indian border problems complicate the international situation. Given the global situation, Azerbaijan is worried about the threat of destabilisation of existing situation in such an explosive region. As an incumbent chairman of the Non-Aligned Movement, including both India and Pakistan, Azerbaijan backs the resolution of all the disutes based on the existing international law and the priorities set in the Bandung Declaration.
Speaking at the 18th Summit of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku on October 25, 2019, President Aliyev stated that the member states “must intensify efforts for universal compliance with the norms and principles of international law. In this context, there is a great need for reforms in the UN. Forcible change of borders, violation of the territorial integrity of countries, as well as interference with internal affairs are unacceptable.”
Just before the conference in Baku, Chinese President Xi Jinping made an informal visit to India. Following the visit, Indian Prime Minister Narendra Modi announced the "beginning of a new era" in relations between the two countries. "We must hold the rudder and steer the course of China-India relations, ... inject a strong endogenous impetus into bilateral relations, and work together to realize the great rejuvenation of our two great civilisations," Mr. Xi said in response.
Let us hope that common sense and commitment to the above statements will prevent the deepening of the conflict between China and India, contrary to numerous historical precedents of the past, and will restore relative yet steady peace in the region.