Mahir Məmmədov: “Bu il Azərbaycanda əyani şahmat yarışı olmayacaq”
Bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycanda da koronavirus pandemiyası idman yarışlarının təxirə salınmasına səbəb oldu. Əksər idman növlərindən fərqli olaraq şahmat dünyası internet yarışlara üz tutdu. İnternet üzərində şahmat yarışlarının təşkili münasib olduğundan hamı virtual dünyaya keçdi.
Bu il pandemiya səbəbindən Azərbaycanda şahmat üzrə kişilər arasında ölkə çempionatı, “Baku Open” və “Naxçıvan Open”, Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess superturniri, 16 yaşlıların Ümumdünya Şahmat Olimpiadası təxirə salındı. Təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada əksər şahmat turnirlərinin vaxtı dəyişdirildi.
Karantindən sonra şahmat aləmində olacaq dəyişikliklər barədə “R+” Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının və Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədovla danışıb.
- Mövcud vəziyyətə görə bütün idman yarışları təxirə salındı. Bəs, şahmata pandemiyanın təsiri necə oldu?
- Şahmat pandemiya dövründə gözlənilmədən ağır zərbə aldı. Koronavirus dünyaya yayılmağa başladığı günlərdə təmsilçimiz Teymur Rəcəbov İddiaçılar Turnirində iştirakdan imtina etdi. Rəcəbovun iştirakı olmadan təşkil olunan yarış sonradan yarımçıq dayandırıldı. Ümumiyyətlə, İddiaçılar Turnirinin belə vaxtda keçirilməsi FİDE-yə müsbət dividend gətirmədi. Teymur öz iddiasında haqlı tərəf oldu. Hazırda məsələylə bağlı danışıqlar davam edir. FİDE və Rəcəbov arasında qarşılıqlı razılıqla, hər iki tərəfi razı salmaqla məsələnin həll olunacağına inanırıq.
Koronavirusa görə şahmat aləmində bütün yarışlar dayandırıldı. Amma digər idman növlərindən fərqli olaraq şahmatın bir üstünlüyü var. Şahmatı internetdə də rahatlıqla oynamaq olar. Şahmat sanki internet üçün yaranan idman növüdür. Dünyada şahmat siyasətini müəyyən edən məşhur şahmat saytları, platformaları var. Pandemiyaya görə bütün şahmat həyatı internetə keçdi. Həvəskarlar onsuz internetdə bu oyundan istifadə edirdi. Pandemiya dövründə peşəkar şahmatçılar belə onlayn yarışlarda mübarizəyə qoşuldu.
- Pandemiya dövründə sizin təşəbbüsünüzlə həm Azərbaycan, həm Gürcüstanda onlayn yarışlar keçirilib. İnternet üzərində baş tutan turnirlərdən razı qaldınızmı?
- Mövcud vəziyyətdə şahmatçıları internet yarışlarına cəlb etməyə çalışdıq. İlk dəfə olaraq biz onlayn üzərində Azərbaycan Kuboku uğrunda yarış təşkil etdik. Milli komandamızın üzvü Eltac Səfərli turnirin qalibi adını qazandı. İşimlə əlaqədar Gürcüstanda olduğum müddətdə oxşar turnir qonşu ölkədə də təşkil olundu. Orada Niko Volkov birinci yeri tutdu. Daha sonra Azərbaycanda Respublika, Gürcüstanda Müstəqillik Gününə həsr edilən hər iki ölkədən ümumilikdə 55 şahmatçının iştirakıyla “İpək yolu” beynəlxalq turniri baş tutdu. Maraqlı mübarizədə Rauf Məmmədov qalib adını qazandı. Onlayn yarışlarımız davam edəcək. İyulun sonlarında daha bir turnir planlaşdırılıb. Azərbaycan və Ukraynanın qadın şahmatçıları arasında yoldaşlıq görüşü keçirməyi düşünürük.
- Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FİDE) pandemiya dövründə itkiləri çox oldu?
- Təəssüf olsun, bütün yarışları təxirə salmağa məcbur olduq. Oktyabrda Naxçıvanda keçirilməli olan 16 yaşlılar arasında Ümumdünya Şahmat Olimpiadası 2021-ci ilə keçirildi. FİDE yarışı qəbul edəcək Naxçıvan Muxtar Respublikasıyla danışaraq turniri təxirə saldı. Moskvadakı Şahmat Olimpiadası gələn ilə keçirildi. Pandemiya həm də böyük şahmat yarışlarına dəstək olan şirkətlərə maliyyə zərbəsi vurdu. Bununla belə, FİDE internet üzərində maraqlı layihələr həyata keçirməyə nail oldu. İlk dəfə olaraq qitələrarası Millətlər Kuboku təşkil olundu. Şahmatçımız Teymur Rəcəbov Dünya yığmasının heyətində yer aldı.
Dünya çempionu Maqnus Karlsen internet üzərində silsilə yarışlar keçirdi. Millimizin üzvü Şəhriyar Məmmədyarov "Steinitz Memorial" və "Sharjah Chess" klubunun beynəlxalq çempionatda mübarizə apardı.
İyulun 22-də Beynəlxalq Şahmat Federasiyası koronavirus pandemiyasına görə onlayn formatında Ümumdünya Şahmat Olimpiadasına start verib. Yüksək reytinqli digər ölkələrlə yanaşı, Azərbaycan da yarışa avqustun 16-da qoşulacaq. Ölkəmizi Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov, Günay Məmmədzadə, Gülnar Məmmədova, Vüqar Əsədli və Xanım Balacayeva təmsil edəcək. Azərbaycan Şahmat Federasiyası tərəfindən ehtiyat oyunçular siyahısına Rauf Məmmədov, Qədir Hüseynov, Türkan Məmmədyarova, Ülviyyə Fətəliyeva, Aydın Süleymanlı və Gövhər Beydullayevanın adı daxil edilib. Onlayn Olimpiada iki mərhələdən ibarət olacaq. Öncə komandalar 4 divizionda – Top, I, II və III divizionda mübarizə aparacaqlar. Ardınca pley-off baş tutacaq.
- Onlayn yarışların əsas problemi barədə danışmağınızı istərdik...
- Əsas problem əyani yarışda olduğu kimi internet turnirlərində də kompüter köməyindən istifadəylə bağlıdır. Adi turnirlərdə şahmatçı zala daxil olarkən ciddi şəkildə yoxlanılır. Onlayn yarışda biz bütün iştirakçıları nəzarətdə saxlamağa məcbur oluruq. Kompüter köməyinin qarşısını almaqdan ötrü şahmatçıların ərtafına bir neçə kamera quraşdırılır. Daim nəzarətdə saxlanılırlar. Üstəlik, partiyalar internet platformalarında kompüter köməyini izləyən proqramlarla yoxlanılır. Ən sonda hakimlər gedişləri yoxlayırlar.
- Karantin başa çatandan sonra şahmat aləmini yenidən əyani yarışlara qaytarmaq mümkün olacaq?
- Onlayn yarışlar heç vaxt əyani turnirləri əvəz etməyəcək. Şahmatçı rəqibi hiss etməlidir. Bir-birilərini canlı izləyəndə daha maraqlı yarış alınır. Bütün dünyada karantin başa çatandan sonra biz yenidən zəka sahiblərini əyani yarışlarda izləyəcəyik. Sözsüz, şahmat internetdə qalacaq, amma ənənəvi turnirlər də baş tutmalıdır.
Sadəcə, pandemiya dövrü bizə uzun məsafə qət etmədən toplaşmağın mümkün olduğunu göstərdi. Bilirsiniz ki, FİDE ildə 4 dəfə Baş Assambleyanın iclasını keçirir. Uzun məsafə qət etmədən, maliyyə xərcləmədən onlayn şəkildə toplantılar keçirmək olar.
- 2020-ci ildə Azərbaycanda keçirilməli olan şahmat yarışlarının taleyi necə olacaq?
- Cari ildə şahmat yarışlarının təşkili hazırda müzakirə edilmir. Biz Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın təlimatlarına riayət etməliyik. Bu il ənənəvi qaydada şahmat turnirləri planlaşdırılmır.
- Sizcə, pandemiya dövrü şahmatçıların hazırlığına mənfi təsir göstərəcəkmi?
-Məsuliyyətsiz şahmatçılar geriləyə bilər. Amma altı ay-bir il ərzində şahmatçıların geriləyəcəyinə inanmıram. Onlar mütləq məşq etməlidir. Şahmat beyin oyunudur. Məşqsiz keçinmək olmaz. Peşəkarların hamısı mütəmadi olaraq məşq edirlər.

Махир МАМЕДОВ: «Соревнований по шахматам в текущем году в стране не будет»
Пандемия коронавируса привела к переносу спортивных соревнований не только в Азербайджане, но и во всем мире. В отличие от большинства видов спорта шахматный мир обратился к интернет-соревнованиям. Так как организация шахматных соревнований через интернет была вполне приемлема, все перебрались в виртуальный мир. Тем самым представители интеллектуального спорта вступили в борьбу в интернет-соревнованиях.
По причине пандемии коронавируса в нынешнем году в Азербайджане был перенесен целый ряд соревнований по шахматам. Это чемпионат страны среди мужчин, турниры BakuOpenи NakhchıvanOpen, посвященный памяти Вюгара Гашимова супертурнир ShamkirChess, Всемирная шахматная олимпиада среди 16-летних. Были изменены сроки проведения большинства шахматных турниров не только в нашей стране, но и во всем мире.
R+ решил побеседовать о предстоящих изменениях в шахматном мире после карантина с вице-президентом Международной шахматной федерации (ФИДЕ) и одновременно вице-президентом Федерации шахмат Азербайджана Махиром МАМЕДОВЫМ.
- В связи со сложившейся ситуацией отложены все соревнования. Махир муаллим, как повлияла пандемия на шахматы?
- В период пандемии шахматы неожиданно получили сильный удар. В дни, когда пандемия только начинала охватывать мир, наш представитель Теймур Раджабов отказался от участия в турнире претендентов. Позднее соревнование, организованное без участия Теймура, не удалось завершить. Вообще, проведение турнира претендентов в такой обстановке не принесло ФИДЕ положительных дивидендов. А Теймур оказался прав в своем требовании отложить проведение турнира. В настоящий момент продолжаются переговоры по данному вопросу. Верим, что все удастся уладить посредством переговоров между ФИДЕ и Раджабовым и найти решение, устраивающее обе стороны.
Хотя все соревнования в связи с коронавирусом были перенесены, шахматы, по сравнению с другими видами спорта, имеют одно преимущество. Это такой вид спорта, который словно создан для интернета. Есть знаменитые шахматные сайты, платформы, определяющие шахматную политику в мире. До пандемии официальных турниров в интернете было очень мало, но сейчас вся шахматная жизнь перекочевала в интернет. Любители же и до этого пользовались интернетом для этой игры. А в период пандемии даже профессионалы подключились к онлайн-соревнованиям.
- В период пандемии по вашей инициативе были проведены онлайн-соревнования в Азербайджане и Грузии. Остались ли вы довольны турнирами через интернет?
- В сложившейся ситуации мы постарались привлечь шахматистов к интернет-соревнованиям. Впервые организовали онлайн-соревнование за Кубок Азербайджана. Победителем стал член сборной страны Эльтадж Сафарли. Когда я по работе находился в Грузии, там также проходил подобный турнир и первое место занял Нико Волков. Затем состоялся посвященный Дню Республики Азербайджана и Дню независимости Грузии международный турнир «Шелковый путь» с участием 55 шахматистов из обеих стран. Победителем в интересной борьбе стал Рауф Мамедов. Мы продолжим наши онлайн-соревнования. На конец июля спланирован еще один турнир. Думаем провести товарищескую встречу также между шахматистками Азербайджана и Украины.
- Много ли потерь у Международной шахматной федерации в период пандемии?
- К сожалению, мы были вынуждены отложить все соревнования. На 2021 год перенесена Всемирная шахматная олимпиада среди 16-летних, которую намечалось провести в октябре в Нахчыване. Также на следующий год перенесена Шахматная олимпиада в Москве. Пандемия нанесла финансовый удар и по поддерживающим крупные шахматные соревнования фирмам. Несмотря на это, ФИДЕ сумела реализовать интересные проекты через интернет. Впервые был организован межконтинентальный Кубок наций. Наш шахматист Теймур Раджабов был включен в состав сборной мира.
22 июля ФИДЕ приступил к проведению Всемирной шахматной олимпиады в онлайн-формате. Азербайджан, как и другие команды с высоким рейтингом, подключится к борьбе 19 августа. Страну на Олимпиаде представят Шахрияр Мамедъяров, Теймур Раджабов, Гюнай Мамедзаде, Гюльнар Мамедова, Вюгар Асадли и Ханым Баладжаева. В число запасных Федерация шахмат Азербайджана включила Рауфа Мамедова, Гадира Гусейнова, Тюркан Мамедъярову, Ульвию Фатуллаеву, Айдына Сулейманлы и Гёвхар Бейдуллаеву. Формат Шахматной олимпиады схож с Лигой наций, которую проводит УЕФА. Сборная Азербайджана, входящая в рейтинг сильнейших, проведет всего девять игр. Затем состоится плей-офф.
- Расскажите о главной проблеме онлайн-соревнований.
- Как и при очных встречах, в интернет-турнирах главная проблема связана с возможностями использования помощи компьютера. В обычных турнирах шахматист подвергается строгому досмотру при входе в зал. В онлайн-соревнованиях мы вынуждены контролировать всех участников для того, чтобы предотвратить использование помощи компьютера. Вокруг шахматистов устанавливается несколько камер, они находятся под постоянным присмотром. Вдобавок партии проверяются на интернет-платформах посредством компьютеров. В самом конце ходы проверяют судьи и происходит просмотр кадров видеонаблюдения.
- Можно ли будет вернуть шахматный мир к очным встречам по завершении карантина?
- Онлайн-соревнования никогда не заменят очные турниры. Шахматист должен ощущать соперника. Соревнование получается более интересным, если соперники следят друг за другом вживую. После завершения пандемии во всем мире мы снова будем воочию следить за соревнованиями интеллектуалов. Безусловно, шахматы останутся и в интернете, но должны проходить также традиционные турниры.
Период пандемии продемонстрировал, что можно собираться, не преодолевая длинных расстояний. Как вам известно, ФИДЕ четыре раза в год проводит заседания Главной ассамблеи. И подобные заседания можно проводить, не отправляясь куда-то далеко и не затрачивая финансовых средств.
- Какова будет судьба шахматных соревнований, которые намечалось провести в Азербайджане в 2020 году?
- В настоящее время организация шахматных соревнований в 2020 году не является предметом обсуждений. Необходимо соблюдать инструкции Оперативного штаба при Кабинете министров. Мы не планируем проводить в этом году традиционные турниры.
- Окажет ли период пандемии негативное влияние на подготовку шахматистов?
- Только безответственные шахматисты могут несколько сдать позиции. Но не верю, что это реально за шесть месяцев или за год. Они обязательно должны тренироваться. Без тренировок никак нельзя. Все профессионалы постоянно тренируются.