HƏDƏFƏ DOĞRU TAM CİDDİ
OPEC+ ölkələrinin bazardakı neft artıqlığı aradan qaldırmaq üçün hasilatı azaltmaq barədə aprel anlaşmasının gerçəkləşdirilməsi öz təsirini göstərib. "Qara qızıl"ın etalon markalarının qiyməti artıq bir barel üçün 40 dolları keçib və tələb tədricən bərpa olunmağa başlayıb. Bu, OPEK+ iştirakçılarına seçilmiş yolun doğruluğu barədə inam verdi və sazişin növbəti mərhələsinə – gündəlik neft hasilatının avqust ayından 2 milyon barel artırılması barədə qərar qəbul etməyə imkan yaratdı. Ancaq bazar da bu qərarı belə inamla qəbul edəcəkmi, qiymət artımının indiki müsbət dinamikasını qoruyacaqmı, yoxsa istənilən halda bu, vaxtından əvvəl atılmış addımdır?
Savaş və dostluq arasında
Açığı deyilsə, neft hasilatının artırılması heç də bazarda nikbin reaksiya yaratmır, baxmayaraq ki, anlaşma tərəfləri özləri bunda elə bir ciddi problem görmürlər və qiymətin aşağıya doğru ciddi dəyişəcəyini gözləmirlər. “Gözləmirik, çünki bazar bunu artıq nəzərə alır. İndi qiymət bir aydır 40-43 dollar səviyyəsində dayanır, qiymət az-çox balanslıdır", - deyə Rusiyanın Enerji naziri Aleksandr Novak bildirib.
Bununla yanaşı, «Rystad Energy»nin analitikləri avqustda neftin qiymətinin yenidən kəskin enəcəyinə əmindirlər. "Avqust ayında istehsalın artırılması ilə bağlı tələbin azalması qiymətlərin yenidən aşağı səviyyələrə qayıtmasında əsas rol oynaya bilər", - deyə «Rystad Energy» şirkətinin neft analitiki Luiza Dikson bildirib.
Bazarın dəyişkənliyi həm də ona görə dərinləşir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın Çinə qarşı münasibəti daima təhdidlər və dost münasibət arasında var-gəl edir. Vaşinqton və Pekin münasibətlərindəki gərginliyin iki ölkə arasındakı ticarət sazişinin birinci mərhələsinin yerinə yetirilməsinə təsir edəcəyi barədə narahatlıq qiymətlərin müəyyən edilməsinə təzyiq göstərir.
Belə ki, ABŞ hakimiyyəti iyulun 22-də Hyustondakı (Texas) Çin konsulluğunun bağlanması barədə sərəncam verib. ABŞ prezidenti Donald Tramp Ağ Evdəki brifinqdə jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, başqa Çin konsulluqlarının da bağlanacağı istisna edilmir. Buna cavab olaraq Çin Xarici İşlər Nazirliyi iyulun 24-də Sıçuan əyalətinin inzibati mərkəzi Çendudakı ABŞ Baş Konsulluğunun bağlanacağını elan etdi.
Bununla yanaşı, "Oanda"nın aparıcı bazar analitiki Edvard Moyya bildirir ki, Donald Tramp "güclü iqtisadiyyata ehtiyac duyur və imkan verə bilməz ki, Çin ticarət sövdələşməsinə riayət etməsin. Buna görə də son nəticədə biz gərginləşmənin aradan qalxacağını görəcəyik".
Tam irəli
Yada salaq ki, OPEK+ ölkələri tərəfindən neft hasilatının azaldılması barədə anlaşma COVID-19 pandemiyası səbəbindən neftə tələbatın indiyə kimi görünməmiş azalması fonunda bağlanmışdı. Anlaşmaya əsasən, birinci mərhələdə (may-iyun aylarında) neft hasilatının 9,7 milyon barel/gün azaldılması, sonra azalan hasilatın bir qisminin iki mərhələdə 2 milyon barel/gün səviyyəsində bərpa edilməsi planlaşdırılırdı.
İyun ayında OPEK+ ölkələrinin nazirləri birinci mərhələ çərçivəsində məhdudiyyətləri daha bir ay uzatmaq və avqust ayından etibarən sazişin ikinci mərhələsinə keçmək qərarına gəldilər. Bir sıra ekspertlər gözləyirdi ki, iyul ayında avqust ayı üçün yeni bir uzatma qərarı olacaq, ancaq müəyyən olunmuş kursdan yayınmamaq qərarı verildi.
Nazirlərin Monitorinq Komitəsinin (JMMC) 15 iyul tarixli iclasında A.Novak və Səudiyyə Ərəbistanının Enerji naziri şahzadə Əbdüləziz bin Salman neftə tələbatın bərpa olunduğunu və hasilatı artırmağın mümkün olduğunu söylədilər, ancaq may və iyun aylarında öhdəliklərini tam yerinə yetirməyən dövlətlərin kompensasiya məsələsi kəskin olaraq qalır.
“Tələbin düşməsi ilə bağlı maksimum çətinliklər arxada qaldı. Tələbatın, uçuşların sayının, avtomobil yanacağı satışının bərpasının əlamətləri görünür, bununla bağlı istehlak üçün riskə səbəb ola biləcək ikinci dalğanın gəlmə ehtimalı var", - deyə A.Novak JMMC-nin iclasında bildirib.
Rusiyalı nazir sanır ki, düzəlişlərin gündə 7,7 milyon barelə bərabər razılaşdırılmış ikinci mərhələsinin başlaması mövcud bazar meyillərinə tam uyğundur. "Bu, volatillikdən qaçmağa imkan verəcək, çünki artan hasilatın bütün həcmi tələbat bərpa olduqca istehsalçı ölkələrin daxili bazarında istehlak ediləcək", - deyə A.Novak vurğulayıb.
Bu arada, anlaşmanın birinci mərhələsinin icrasında hər şey elə də rahat olmayıb. May-iyun aylarında bazara nəzərə tutulandan təqribən 1,5 milyon barel/gün artıq neft daxil olub.
OPEK-in hesabatına görə, gələcəkdə təkcə kartel ölkələri hasilatı kvotalarına əlavə olaraq daha 1,3 milyon barel azaltmalıdırlar. Anlaşmanı ən açıq şəkildə pozanlar sırasında İraq, Nigeriya, Anqola, Qabon, Konqo yer alır. OPEK-ə daxil olmayan ölkələr arasında yalnız Qazaxıstanın adı açıq şəkildə səsləndirildi.
Buna baxmayaraq, avqust ayından azalmanın yumşaldılmasına keçid qərarı verilib. Eyni zamanda, pozuntuların kompensasiyası mexanizminə riayət edilməsi də əsas məqamlardandır. Şahzadə bin Salman sanır ki, pozucular tərəfindən yerinə yetirilməmiş öhdəliklərin kompensasiyası nəzərə alındıqda, avqust ayında neft hasilatında azalma 7,7 milyon barel/gün deyil, 8,1-8,3 milyon barel /gün olacaq.
Beləliklə, avqust ayında 400-640 min barel/gün öhdəlik kompensasiya edilə bilər. Nigeriya anlaşmanın icrasını iyulun sonuna kimi 100% yerinə yetirməyi vəd edib, İraq isə bunu avqustun əvvəlinə qədər çatdırmağa söz verib. Anqola, Qabon, Konqo və OPEK üzvü olmayan Cənubi Sudan da anlaşmaya sadiq olduqlarını və "kəsiri" kompensasiya etmək niyyətlərini bir daha təsdiqləyiblər.
Öz hesabına kompensasiya
Kompensasiyalara əlavə olaraq, nazir Bin Salman və A.Novakın sözlərinə görə, yumşaq varianta keçiddən sonra yaranacaq əlavə istehsal həcmləri yanacağa artan tələbat səbəbindən anlaşma tərəfləri arasında udula bilər. Özəlliklə, bir sıra OPEK+ ölkələrində enerji şirkətləri tərəfindən tələbin artması müşahidə edilir, insanlar səyahətə başladıqları üçün benzin və dizel yanacağı istehlakı artır. Buna görə OPEK+ ölkələrindən ixrac məhdudlaşacaq və artım, demək olar ki, hiss edilməyəcək.
“Anlaşmanın növbəti mərhələsinə keçdiyimiz vəziyyətdə azalmanın planlaşdırılmış yumşaldılması nəticəsində yaranan əlavə təchizat istehlak ediləcək, çünki tələb artacaq. Bütün dünyada iqtisadiyyatlar açılır, baxmayaraq ki, bu, ehtiyatlı və tədrici bir prosesdir", - deyə Əbdüləziz bin Salman vurğulayır.
Xüsusilə, şahzadə əmin edir ki, Səudiyyə Ərəbistanının əlavə olaraq istehsal olunan bir bareli belə ixrac etməyəcək və artan 500 min barel hasilatı daxili bazarda işlədəcək. Səudiyyə Ərəbistanı Enerji Nazirliyinin rəhbəri əmindir ki, Rusiya və digər OPEK+ ölkələri də əlavə istehsal həcmlərini daxili bazarlara yönəldəcəklər, çünki benzinə tələbat artacaq.
Rusiyalı nazir rəqəmləri vermədən bu açıqlama ilə razılaşdı. "Biz dəstəkləyirik ki, avqust ayında qüvvədə olan kvotaların azalması bazarlara və ixracatın artmasına təsir etməməlidir. Çünki avqust neft məhsullarına yüksək tələbat, səfərlərin sayının artması və məhdudlaşdırıcı tədbirlərin ləğv edilməsi dövrüdür. Bütün bunlar, o cümlədən OPEK+ üzvü olan ölkələrin daxili bazarlarında tələbin artmasına səbəb olur", - deyə o vurğulayıb.
A.Novak qeyd edib ki, Rusiyada da neft məhsullarına tələbatın və istehlakın tədricən bərpası müşahidə olunur ki, bu da istehsal artımının böyük hissəsinin ölkə daxilində istifadə olunacağını göstərir.
Azeri Light yüksəlişdədir
Ümumiyyətlə, anlaşma iştirakçılarının fikrincə, OPEK+ strategiyası bu günə qədər özünü doğruldub. "Bu anlaşma çərçivəsində sazişlərin həyata keçirilməsi dünya bazarında neftin qiymətinin iki qat artmasına səbəb oldu", - deyə Azərbaycanın Enerji naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
Gerçəkdən, OPEK+-un fəaliyyəti sayəsində, “Brent” markalı neftin qiyməti barel üzrə  aprel ayında son 21 il üzrə ən aşağı səviyyəyə – 16 dollara düşdükdən sonra 43 dollara yüksəldi. Bundan əlavə, vəziyyət Azərbaycanın «Azəri Light» markalı nefti üçün vəziyyət ən yaxşı şəkildə inkişaf edir. Apreldə onun qiyməti 19 il üzrə minimuma (bir barel üçün 15,81 dollara) düşdü. «Azeri Light» markasının «Brent»ə nisbətən baha satıldığı nəzərə alınarsa, hazırda dünya bazarlarında qiyməti CIF çatdırılma şərtləri ilə bir barel üçün 44-45 dollar arasında dəyişir.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan üçün qiymət amili böyük önəm daşıyır, çünki neft ölkənin əsas ixrac məhsuludur və uyğun olaraq valyuta gəlirlərinin əsas qaynağıdır.
“Neft və qaz istehsalı, dünya bazarlarında neftin qiyməti bizim üçün xüsusi önəm kəsb edən məsələlərdir. Bunlar təkcə bizim üçün deyil, həm də neft və qaz hasil edən və ixrac edən bütün ölkələr üçün önəmlidir, çünki bu ölkələrin iqtisadiyyatı, artıq oturuşmuş iqtisadiyyatları onun əsasında qurulub. Buna görə də neftin qiymətinin bir dollara düşməsi milyonlarla dollar itki deməkdir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev son çıxışlarından birində bildirib.
Bu isə o deməkdir ki, ölkə neft qiymətlərinin sabitləşməsinə yönəlmiş istənilən səyləri dəstəkləyir və bu prosesə öz töhfəsini verəcək.
Azərbaycan Energetika Nazirliyinin rəhbərinin sözlərinə görə, davam edən pandemiya şəraitində və qlobal iqtisadiyyatın bərpa olunmasına qədər OPEK+ neft bazarındakı balansı tənzimləyən əsas vasitə olaraq qalır.
May ayında ölkədə gündəlik neft hasilatı 557,2 min barel təşkil edib ki, bu da hasilatın azaldılması barədə anlaşmanın yerinə yetirilməsinin 98%-inə uyğundur, iyun ayında gündəlik hasilat 553,8 min barel olub (anlaşma 100,1% yerinə yetirilib).
Azərbaycanda neft hasilatının azaldılması prosesinə SOCAR, «Azəri-Çıraq-Günəşli» blokunu işlədən Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti, eləcə də quru yataqlarından neft çıxaran əməliyyat şirkətləri və birgə müəssisələr cəlb edilib.
"Neft təklifinin 2020-ci ilin birinci rübündəki 100 milyon bareldən üçüncü rübdə 88,3 milyon barelə endirilməsi ilə bağlı optimist proqnozlar göstərir ki, OPEK+-un təklifləri tənzimlənməsi siyasəti özünü doğruldur. Proqnozlara görə, 2020-ci ilin üçüncü rübündən etibarən neftə tələb təklifi üstələyəcək və 3,9 milyon bareldən artıq kəsir yaranacaq", - deyə P.Şahbazov vurğulayır.
Pandemiya tələbə qarşı
Bununla yanaşı, dünyada koronavirusa yoluxma hallarının artması yanacağa gələcək tələbat və təbii olaraq yeni neft artıqlıqlarının yaranması ilə bağlı narahatlıq doğurur. ABŞ-da və ya digər əsas bazarlarda, məsələn Hindistanda, Çində və ya Cənubi Koreyada yeni bir koronavirus dalğası vəziyyəti yenidən pisləşdirə bilər.
«Rystad Energy»nin analitikləri gözləyirlər ki, neft təklifləri 2020-ci ilin sonuna qədər tələbdən daha yüksək olmaqda qalacaq və hesab edirlər ki, “Brent” markalı neftin qiyməti ilin sonuna qədər 40 dollar/barelin ətrafında olacaq.
"Son həftələrdə məhdudlaşdırıcı tədbirlərin qaldırılması ilə neftə olan tələb artsa da, qlobal iqtisadiyyatın vəziyyəti və ABŞ-da koronavirusa yoluxma hallarının artması nəzərə alınmaqla hasilatın azaldılması tədbirlərinin yumşaldılması erkən ola bilər", - deyə FXTM analitiki Lukman Otunuqa bildirir.
Səudiyyə şahzadəsi bin Salman da pandemiyanın ikinci dalğası ilə bağlı risklərin olduğunu etiraf edir, amma əmindir ki, bu halda da OPEK+ nazirləri tez bir zamanda toplanaraq, vəziyyət pisləşməmiş gərəkli tədbirləri görə biləcəklər. "Düzdür, bəzi bölgələrdə karantin peyda ola bilsə də, həm fiziki bazarda, həm də fyuçers bazarında açıq bərpa əlamətləri var", - deyə o vurğulayıb.
Eyni zamanda «Julius Baer»in analitiki Norbert Rüker hesab edir ki, "pandemiya ilə bağlı yaranan yeni qorxular normallaşma istiqamətində irəliləməni poza bilməz və ən azından ona görə ki, neft hasilatı daha sonra da azalmış vəziyyətdə qalacaq".
Neft bazarının iştirakçıları müəyyən ümidlərini yaxın gələcəkdə COVID-19 əleyhinə vaksinin yaradılacağına bağlayırlar, bəzi araşdırmaçılar yaxın zamanlarda vaksinin hazır olacağını vəd edirlər.
"COVID-19 vaksininin işlənməsində tərəqqi haqqında son müsbət xəbərlər sərmayəçilərin uzunmüddətli dövrdə yenidən balansın bərpasına diqqət yetirməsinə imkan yarada bilər", - deyə «AxiCorp»un analitiki Stiven İnns bildirib.
Bu müsbət xəbərlər neft qiymətlərində öz əksini tapır, çünki vaksinin əldə edilməsi
iqtisadi canlanmanı sürətləndirəcək və neftə tələbatı artıracaq. Hələ ki, araşdırmalar uzun test yolundan keçirlər, OPEK+-un isə həmişə qazanılan uğurları itirməmək üçün daha sərt azaltmalara qayıtmaq imkanı var.

OPEC+ to increase oil production in August in anticipation of global economic recovery
The implementation of the April agreements of the OPEC+ member states to cut oil production to remove the surplus from the market proved to be effective. Prices for benchmark brands have already exceeded $40 per barrel, and demand has begun to gradually recover. This encouraged the OPEC+ member states to adopt a decision to move onto the next stage of the deal - to increase production from August by 2 million barrels per day. But will the market welcome the decision with the same level of confidence, maintaining the current positive dynamics of price growth, or is it still a premature step?
Between war and friendship
In fact, production increase does not add optimism about the market reaction, although the participants do not see any particular problems and do not expect significant downward price changes. “We do not expect price decrease, for the market already adapted to the change. Currently the price holds at $40-43 and is more or less balanced," Russian Energy Minister Alexander Novak said.
Rystad Energy analysts claim that oil prices will fall sharply again in August. “Due to the production increase in August, the fall in demand may play a key role in bringing prices back to lower levels,” Louise Dixon, oil analyst at Rystad Energy said.
US President Donald Trump’s constant back-and-forth stance on China, changing from threats to friendly statements and vice versa also adds to the volatility of the oil market. Stock prices feel the pressure of news about the ongoing tensions between Washington and Beijing concerning the implementation of the first phase of the trade agreement between the two countries.
On July 22, the US authorities ordered the closure of the Chinese consulate in Houston, TX. President Trump told during the briefing that he did not rule out the closure of other Chinese consulates nationwide. In response, the Chinese Foreign Ministry announced on July 24 the closure of the US Consulate General in Chengdu, the capital of province Sichuan.
At the same time, Edward Moya, Senior Market Analyst at Oanda, notes that Donald Trump "needs a stronger economy and can't afford China not living up to the trade deal, so we are ultimately going to see this de-escalate eventually."
Full throttle
OPEC+ member states concluded a deal to reduce oil production after an unprecedented drop in oil demand due to the COVID-19 pandemic. According to the deal, at the first stage (in May-June) it was planned to reduce oil production by 9.7 million bpd, and then restore part of the reduced production in two stages at 2 million bpd.
In June, the ministers of the OPEC+ member states decided to extend the restrictions within the first stage for another month and, starting in August, move to the second stage of the deal. A number of experts expected that a new extension would follow in July, but it was decided not to deviate from the set course.
During the summit of the Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC) on July 15, Mr. Novak and the Saudi Minister of Energy, Prince Abdulaziz bin Salman, stated that the oil demand was recovering and it was possible to increase production, but the real problem was compensation from states that did not fulfil their obligations in May and June in entirety. “We can confidently say that we left behind the biggest difficulties associated with the falling demand. There are signs of recovery in demand, the number of flights, sales of motor fuel, while there is a likelihood of a second wave of the pandemic, which may entail risks for consumption,” Mr. Novak said.
The Russian minister believes that the launch of the second stage of adjustments (7.7 million barrels per day) is fully in line with current market trends. "This will make it possible to avoid volatility largely because the entire volume of produced oil will be consumed in domestic markets of producing countries as demand recovers," Mr. Novak added.
Meanwhile, the first stage of the deal goes on not smoothly as expected. In May-June, the market received about 1.5 million bpd, which was more than the specified volume.
According to the OPEC report, the member states should, in addition to their quotas, reduce production by another 1.3 million bpd in the future. Among the main violators of the deal are Iraq, Nigeria, Angola, Gabon, and Congo. Kazakhstan was publicly named as a violator among the non-member states of OPEC.
Nevertheless, the issue of softening the oil cuts beginning from August was settled. At the same time, the key aspect of the deal is its implementation by all signatories, including compliance with the compensation mechanism. Prince bin Salman calculated that, given the compensations for obligations that some signatories failed to fulfil, the volume of reduction in August will range from 8.1 to 8.3 million bpd, instead of the agreed 7.7.
Thus, in August, it is possible to compensate 400-640K bpd. Nigeria promised to follow the terms of the deal by 100% by the end of July, and Iraq - by the beginning of August. Angola, Gabon, Congo and South Sudan (not a member state) also reaffirmed their commitment to the deal and the intention to compensate for their failure to comply with the terms.
Compensation at own expense
According to ministers bin Salman and A. Novak, in addition to compensations, additional production volumes that appear during the transition to a softer version of the deal can be absorbed domestically due to the growing demand for fuel. In particular, in many OPEC+ countries, there is an increase in demand from energy companies, as well as an increase in the consumption of gasoline and diesel fuel as people begin to travel. Therefore, exports from OPEC+ countries will be limited and growth will hardly be felt.
“As we now move into the next phase of the deal, additional supplies that will emerge will be consumed as demand continues to grow. Economies around the world are opening up, although this is a careful and gradual process,” Mr. Abdulaziz bin Salman said.
In particular, he assured that Saudi Arabia will not export a single additionally produced barrel and plans to absorb all the incremental 500 thousand bpd domestically.
The head of the Saudi Arabian Ministry of Energy believes that Russia and other OPEC+ countries will also direct additional production volumes to domestic markets, as demand for gasoline grows.
Mr. Novak agreed with this statement without specifying the numbers. “We support that this reduction in quotas, which becomes effective in August, should not significantly affect the markets and increase exports, since August is a period of high demand for oil products, an increase in the number of trips, and the lifting of restrictive measures. All these factors should increase demand in domestic markets, including in the OPEC+ member-states,” Mr. Novak said.
He also noted that in Russia there is also a gradual recovery in the demand and consumption of oil products, which suggests that most of the growth in production will be used domestically.
Azeri Light on the rise
In general, the OPEC+ strategy has justified so far. "Thanks to this deal, we have achieved a two-fold increase in oil prices in the global market," Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov said.
Indeed, thanks to the updated OPEC+ deal, the price of Brent rose to $43 per barrel after falling to a 21-year low in April ($16). Moreover, the situation is progressing well for the local brand Azeri Light, which fell in April to a 19-year minimum ($15.81 per barrel). Since Azeri Light is traded at a premium in relation to Brent, its price on world markets at the moment varies within the range of $44-45 per barrel (CIF delivery terms).
By the way, for Azerbaijan, the price factor is of great importance, since oil is the country's main export product and, accordingly, the main source of foreign exchange earnings.
“Oil and gas production, oil prices on global markets are issues of particular importance to us. They are important not only for us, but also for all countries producing and exporting oil and gas, because the economies of these countries, already established economies, are built on these products. Therefore, the drop in oil prices by one dollar means the loss of millions of dollars,” President Ilham Aliyev said.
This means that Azerbaijan will support any efforts aimed at stabilising oil prices and will contribute to this process.
According to the head of the Azerbaijani Ministry of Energy, in the context of the ongoing pandemic and until the global economy recovers, OPEC+ remains the main instrument for regulating the balance in the oil market.
In May, daily oil production in Azerbaijan reached 557.2K bpd, which means that Azerbaijan fulfilled the terms of the OPEC+ deal by 98%, in June - 553.8K bpd (by 100.1%).
SOCAR, Azerbaijan International Operating Company (AIOC) - operator of the Azeri-Chirag-Guneshli block, as well as operating companies and joint ventures producing oil at onshore fields have been involved in the process of reducing oil production in Azerbaijan.
“Optimistic forecasts to cut oil supply from 100m barrels in 1Q2020 to 88.3m barrels in 3Q2020 suggest that OPEC+ supply regulation policy is justifying itself. According to forecasts, it is expected that the oil demand will exceed supply beginning in 3Q2020, and there will be a deficit of more than 3.9m barrels," Shahbazov said.
Pandemic against demand
Meanwhile, the increase in the number of cases globally raises concerns about the future demand for fuel and new oil surpluses. It is possible that a new wave of coronavirus in the US or in other key markets, such as India, China or South Korea, may worsen the situation again.
Rystad Energy analysts expect oil supply to remain higher than demand until the end of 2020 and believe that Brent crude prices should be capped close to $40 a barrel by the end of the year.
“While oil demand has boosted in recent weeks with the lifting of restrictive measures, easing production cuts may be premature given the state of the global economy and rising US coronavirus cases,” FXTM analyst Luqman Otunuga said.
Saudi Prince bin Salman also admits that there are risks of a second wave of the pandemic, but he is confident that in this case, OPEC+ ministers will be able to quickly gather and take appropriate measures in advance. "While lockdowns may emerge in some regions, there are clear signs of recovery in both the physical market and the futures market," he pointed out.
At the same time, Julius Baer analyst Norbert Rücker believes that "fears about a pandemic are unlikely to disrupt the movement towards normalisation, and not least because oil production will remain reduced for longer."
The oil market participants hope that the expected vaccine against COVID-19 helps improve the situation in the near future. “The recent positive news of progress in the development of the COVID-19 vaccine allow investors to focus on rebalancing in the long term,” AxiCorp analyst Stephen Inns said.
The positive news is reflected in oil prices as the vaccine will accelerate the economic recovery and boost oil demand. In the meantime, while developments go a long way of testing, OPEC+ always has the opportunity to return to tighter cuts so as not to lose the success it has achieved.