HƏDƏFƏ DOĞRU TAM CİDDİ
OPEC+ ölkələrinin bazardakı neft artıqlığı aradan qaldırmaq üçün hasilatı azaltmaq barədə aprel anlaşmasının gerçəkləşdirilməsi öz təsirini göstərib. "Qara qızıl"ın etalon markalarının qiyməti artıq bir barel üçün 40 dolları keçib və tələb tədricən bərpa olunmağa başlayıb. Bu, OPEK+ iştirakçılarına seçilmiş yolun doğruluğu barədə inam verdi və sazişin növbəti mərhələsinə – gündəlik neft hasilatının avqust ayından 2 milyon barel artırılması barədə qərar qəbul etməyə imkan yaratdı. Ancaq bazar da bu qərarı belə inamla qəbul edəcəkmi, qiymət artımının indiki müsbət dinamikasını qoruyacaqmı, yoxsa istənilən halda bu, vaxtından əvvəl atılmış addımdır?
Savaş və dostluq arasında
Açığı deyilsə, neft hasilatının artırılması heç də bazarda nikbin reaksiya yaratmır, baxmayaraq ki, anlaşma tərəfləri özləri bunda elə bir ciddi problem görmürlər və qiymətin aşağıya doğru ciddi dəyişəcəyini gözləmirlər. “Gözləmirik, çünki bazar bunu artıq nəzərə alır. İndi qiymət bir aydır 40-43 dollar səviyyəsində dayanır, qiymət az-çox balanslıdır", - deyə Rusiyanın Enerji naziri Aleksandr Novak bildirib.
Bununla yanaşı, «Rystad Energy»nin analitikləri avqustda neftin qiymətinin yenidən kəskin enəcəyinə əmindirlər. "Avqust ayında istehsalın artırılması ilə bağlı tələbin azalması qiymətlərin yenidən aşağı səviyyələrə qayıtmasında əsas rol oynaya bilər", - deyə «Rystad Energy» şirkətinin neft analitiki Luiza Dikson bildirib.
Bazarın dəyişkənliyi həm də ona görə dərinləşir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın Çinə qarşı münasibəti daima təhdidlər və dost münasibət arasında var-gəl edir. Vaşinqton və Pekin münasibətlərindəki gərginliyin iki ölkə arasındakı ticarət sazişinin birinci mərhələsinin yerinə yetirilməsinə təsir edəcəyi barədə narahatlıq qiymətlərin müəyyən edilməsinə təzyiq göstərir.
Belə ki, ABŞ hakimiyyəti iyulun 22-də Hyustondakı (Texas) Çin konsulluğunun bağlanması barədə sərəncam verib. ABŞ prezidenti Donald Tramp Ağ Evdəki brifinqdə jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, başqa Çin konsulluqlarının da bağlanacağı istisna edilmir. Buna cavab olaraq Çin Xarici İşlər Nazirliyi iyulun 24-də Sıçuan əyalətinin inzibati mərkəzi Çendudakı ABŞ Baş Konsulluğunun bağlanacağını elan etdi.
Bununla yanaşı, "Oanda"nın aparıcı bazar analitiki Edvard Moyya bildirir ki, Donald Tramp "güclü iqtisadiyyata ehtiyac duyur və imkan verə bilməz ki, Çin ticarət sövdələşməsinə riayət etməsin. Buna görə də son nəticədə biz gərginləşmənin aradan qalxacağını görəcəyik".
Tam irəli
Yada salaq ki, OPEK+ ölkələri tərəfindən neft hasilatının azaldılması barədə anlaşma COVID-19 pandemiyası səbəbindən neftə tələbatın indiyə kimi görünməmiş azalması fonunda bağlanmışdı. Anlaşmaya əsasən, birinci mərhələdə (may-iyun aylarında) neft hasilatının 9,7 milyon barel/gün azaldılması, sonra azalan hasilatın bir qisminin iki mərhələdə 2 milyon barel/gün səviyyəsində bərpa edilməsi planlaşdırılırdı.
İyun ayında OPEK+ ölkələrinin nazirləri birinci mərhələ çərçivəsində məhdudiyyətləri daha bir ay uzatmaq və avqust ayından etibarən sazişin ikinci mərhələsinə keçmək qərarına gəldilər. Bir sıra ekspertlər gözləyirdi ki, iyul ayında avqust ayı üçün yeni bir uzatma qərarı olacaq, ancaq müəyyən olunmuş kursdan yayınmamaq qərarı verildi.
Nazirlərin Monitorinq Komitəsinin (JMMC) 15 iyul tarixli iclasında A.Novak və Səudiyyə Ərəbistanının Enerji naziri şahzadə Əbdüləziz bin Salman neftə tələbatın bərpa olunduğunu və hasilatı artırmağın mümkün olduğunu söylədilər, ancaq may və iyun aylarında öhdəliklərini tam yerinə yetirməyən dövlətlərin kompensasiya məsələsi kəskin olaraq qalır.
“Tələbin düşməsi ilə bağlı maksimum çətinliklər arxada qaldı. Tələbatın, uçuşların sayının, avtomobil yanacağı satışının bərpasının əlamətləri görünür, bununla bağlı istehlak üçün riskə səbəb ola biləcək ikinci dalğanın gəlmə ehtimalı var", - deyə A.Novak JMMC-nin iclasında bildirib.
Rusiyalı nazir sanır ki, düzəlişlərin gündə 7,7 milyon barelə bərabər razılaşdırılmış ikinci mərhələsinin başlaması mövcud bazar meyillərinə tam uyğundur. "Bu, volatillikdən qaçmağa imkan verəcək, çünki artan hasilatın bütün həcmi tələbat bərpa olduqca istehsalçı ölkələrin daxili bazarında istehlak ediləcək", - deyə A.Novak vurğulayıb.
Bu arada, anlaşmanın birinci mərhələsinin icrasında hər şey elə də rahat olmayıb. May-iyun aylarında bazara nəzərə tutulandan təqribən 1,5 milyon barel/gün artıq neft daxil olub.
OPEK-in hesabatına görə, gələcəkdə təkcə kartel ölkələri hasilatı kvotalarına əlavə olaraq daha 1,3 milyon barel azaltmalıdırlar. Anlaşmanı ən açıq şəkildə pozanlar sırasında İraq, Nigeriya, Anqola, Qabon, Konqo yer alır. OPEK-ə daxil olmayan ölkələr arasında yalnız Qazaxıstanın adı açıq şəkildə səsləndirildi.
Buna baxmayaraq, avqust ayından azalmanın yumşaldılmasına keçid qərarı verilib. Eyni zamanda, pozuntuların kompensasiyası mexanizminə riayət edilməsi də əsas məqamlardandır. Şahzadə bin Salman sanır ki, pozucular tərəfindən yerinə yetirilməmiş öhdəliklərin kompensasiyası nəzərə alındıqda, avqust ayında neft hasilatında azalma 7,7 milyon barel/gün deyil, 8,1-8,3 milyon barel /gün olacaq.
Beləliklə, avqust ayında 400-640 min barel/gün öhdəlik kompensasiya edilə bilər. Nigeriya anlaşmanın icrasını iyulun sonuna kimi 100% yerinə yetirməyi vəd edib, İraq isə bunu avqustun əvvəlinə qədər çatdırmağa söz verib. Anqola, Qabon, Konqo və OPEK üzvü olmayan Cənubi Sudan da anlaşmaya sadiq olduqlarını və "kəsiri" kompensasiya etmək niyyətlərini bir daha təsdiqləyiblər.
Öz hesabına kompensasiya
Kompensasiyalara əlavə olaraq, nazir Bin Salman və A.Novakın sözlərinə görə, yumşaq varianta keçiddən sonra yaranacaq əlavə istehsal həcmləri yanacağa artan tələbat səbəbindən anlaşma tərəfləri arasında udula bilər. Özəlliklə, bir sıra OPEK+ ölkələrində enerji şirkətləri tərəfindən tələbin artması müşahidə edilir, insanlar səyahətə başladıqları üçün benzin və dizel yanacağı istehlakı artır. Buna görə OPEK+ ölkələrindən ixrac məhdudlaşacaq və artım, demək olar ki, hiss edilməyəcək.
“Anlaşmanın növbəti mərhələsinə keçdiyimiz vəziyyətdə azalmanın planlaşdırılmış yumşaldılması nəticəsində yaranan əlavə təchizat istehlak ediləcək, çünki tələb artacaq. Bütün dünyada iqtisadiyyatlar açılır, baxmayaraq ki, bu, ehtiyatlı və tədrici bir prosesdir", - deyə Əbdüləziz bin Salman vurğulayır.
Xüsusilə, şahzadə əmin edir ki, Səudiyyə Ərəbistanının əlavə olaraq istehsal olunan bir bareli belə ixrac etməyəcək və artan 500 min barel hasilatı daxili bazarda işlədəcək. Səudiyyə Ərəbistanı Enerji Nazirliyinin rəhbəri əmindir ki, Rusiya və digər OPEK+ ölkələri də əlavə istehsal həcmlərini daxili bazarlara yönəldəcəklər, çünki benzinə tələbat artacaq.
Rusiyalı nazir rəqəmləri vermədən bu açıqlama ilə razılaşdı. "Biz dəstəkləyirik ki, avqust ayında qüvvədə olan kvotaların azalması bazarlara və ixracatın artmasına təsir etməməlidir. Çünki avqust neft məhsullarına yüksək tələbat, səfərlərin sayının artması və məhdudlaşdırıcı tədbirlərin ləğv edilməsi dövrüdür. Bütün bunlar, o cümlədən OPEK+ üzvü olan ölkələrin daxili bazarlarında tələbin artmasına səbəb olur", - deyə o vurğulayıb.
A.Novak qeyd edib ki, Rusiyada da neft məhsullarına tələbatın və istehlakın tədricən bərpası müşahidə olunur ki, bu da istehsal artımının böyük hissəsinin ölkə daxilində istifadə olunacağını göstərir.
Azeri Light yüksəlişdədir
Ümumiyyətlə, anlaşma iştirakçılarının fikrincə, OPEK+ strategiyası bu günə qədər özünü doğruldub. "Bu anlaşma çərçivəsində sazişlərin həyata keçirilməsi dünya bazarında neftin qiymətinin iki qat artmasına səbəb oldu", - deyə Azərbaycanın Enerji naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
Gerçəkdən, OPEK+-un fəaliyyəti sayəsində, “Brent” markalı neftin qiyməti barel üzrə  aprel ayında son 21 il üzrə ən aşağı səviyyəyə – 16 dollara düşdükdən sonra 43 dollara yüksəldi. Bundan əlavə, vəziyyət Azərbaycanın «Azəri Light» markalı nefti üçün vəziyyət ən yaxşı şəkildə inkişaf edir. Apreldə onun qiyməti 19 il üzrə minimuma (bir barel üçün 15,81 dollara) düşdü. «Azeri Light» markasının «Brent»ə nisbətən baha satıldığı nəzərə alınarsa, hazırda dünya bazarlarında qiyməti CIF çatdırılma şərtləri ilə bir barel üçün 44-45 dollar arasında dəyişir.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan üçün qiymət amili böyük önəm daşıyır, çünki neft ölkənin əsas ixrac məhsuludur və uyğun olaraq valyuta gəlirlərinin əsas qaynağıdır.
“Neft və qaz istehsalı, dünya bazarlarında neftin qiyməti bizim üçün xüsusi önəm kəsb edən məsələlərdir. Bunlar təkcə bizim üçün deyil, həm də neft və qaz hasil edən və ixrac edən bütün ölkələr üçün önəmlidir, çünki bu ölkələrin iqtisadiyyatı, artıq oturuşmuş iqtisadiyyatları onun əsasında qurulub. Buna görə də neftin qiymətinin bir dollara düşməsi milyonlarla dollar itki deməkdir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev son çıxışlarından birində bildirib.
Bu isə o deməkdir ki, ölkə neft qiymətlərinin sabitləşməsinə yönəlmiş istənilən səyləri dəstəkləyir və bu prosesə öz töhfəsini verəcək.
Azərbaycan Energetika Nazirliyinin rəhbərinin sözlərinə görə, davam edən pandemiya şəraitində və qlobal iqtisadiyyatın bərpa olunmasına qədər OPEK+ neft bazarındakı balansı tənzimləyən əsas vasitə olaraq qalır.
May ayında ölkədə gündəlik neft hasilatı 557,2 min barel təşkil edib ki, bu da hasilatın azaldılması barədə anlaşmanın yerinə yetirilməsinin 98%-inə uyğundur, iyun ayında gündəlik hasilat 553,8 min barel olub (anlaşma 100,1% yerinə yetirilib).
Azərbaycanda neft hasilatının azaldılması prosesinə SOCAR, «Azəri-Çıraq-Günəşli» blokunu işlədən Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti, eləcə də quru yataqlarından neft çıxaran əməliyyat şirkətləri və birgə müəssisələr cəlb edilib.
"Neft təklifinin 2020-ci ilin birinci rübündəki 100 milyon bareldən üçüncü rübdə 88,3 milyon barelə endirilməsi ilə bağlı optimist proqnozlar göstərir ki, OPEK+-un təklifləri tənzimlənməsi siyasəti özünü doğruldur. Proqnozlara görə, 2020-ci ilin üçüncü rübündən etibarən neftə tələb təklifi üstələyəcək və 3,9 milyon bareldən artıq kəsir yaranacaq", - deyə P.Şahbazov vurğulayır.
Pandemiya tələbə qarşı
Bununla yanaşı, dünyada koronavirusa yoluxma hallarının artması yanacağa gələcək tələbat və təbii olaraq yeni neft artıqlıqlarının yaranması ilə bağlı narahatlıq doğurur. ABŞ-da və ya digər əsas bazarlarda, məsələn Hindistanda, Çində və ya Cənubi Koreyada yeni bir koronavirus dalğası vəziyyəti yenidən pisləşdirə bilər.
«Rystad Energy»nin analitikləri gözləyirlər ki, neft təklifləri 2020-ci ilin sonuna qədər tələbdən daha yüksək olmaqda qalacaq və hesab edirlər ki, “Brent” markalı neftin qiyməti ilin sonuna qədər 40 dollar/barelin ətrafında olacaq.
"Son həftələrdə məhdudlaşdırıcı tədbirlərin qaldırılması ilə neftə olan tələb artsa da, qlobal iqtisadiyyatın vəziyyəti və ABŞ-da koronavirusa yoluxma hallarının artması nəzərə alınmaqla hasilatın azaldılması tədbirlərinin yumşaldılması erkən ola bilər", - deyə FXTM analitiki Lukman Otunuqa bildirir.
Səudiyyə şahzadəsi bin Salman da pandemiyanın ikinci dalğası ilə bağlı risklərin olduğunu etiraf edir, amma əmindir ki, bu halda da OPEK+ nazirləri tez bir zamanda toplanaraq, vəziyyət pisləşməmiş gərəkli tədbirləri görə biləcəklər. "Düzdür, bəzi bölgələrdə karantin peyda ola bilsə də, həm fiziki bazarda, həm də fyuçers bazarında açıq bərpa əlamətləri var", - deyə o vurğulayıb.
Eyni zamanda «Julius Baer»in analitiki Norbert Rüker hesab edir ki, "pandemiya ilə bağlı yaranan yeni qorxular normallaşma istiqamətində irəliləməni poza bilməz və ən azından ona görə ki, neft hasilatı daha sonra da azalmış vəziyyətdə qalacaq".
Neft bazarının iştirakçıları müəyyən ümidlərini yaxın gələcəkdə COVID-19 əleyhinə vaksinin yaradılacağına bağlayırlar, bəzi araşdırmaçılar yaxın zamanlarda vaksinin hazır olacağını vəd edirlər.
"COVID-19 vaksininin işlənməsində tərəqqi haqqında son müsbət xəbərlər sərmayəçilərin uzunmüddətli dövrdə yenidən balansın bərpasına diqqət yetirməsinə imkan yarada bilər", - deyə «AxiCorp»un analitiki Stiven İnns bildirib.
Bu müsbət xəbərlər neft qiymətlərində öz əksini tapır, çünki vaksinin əldə edilməsi
iqtisadi canlanmanı sürətləndirəcək və neftə tələbatı artıracaq. Hələ ki, araşdırmalar uzun test yolundan keçirlər, OPEK+-un isə həmişə qazanılan uğurları itirməmək üçün daha sərt azaltmalara qayıtmaq imkanı var.

ОПЕК+ с августа увеличивает нефтедобычу в надежде на восстановление мировой экономики
Реализация апрельских договоренностей стран ОПЕК+ по сокращению добычи нефти для устранения излишков с рынка возымела действие. Цены на эталонные марки «черного золота» уже превысили отметку $40 за баррель, а спрос стал постепенно восстанавливаться. Это придало участникам ОПЕК+ уверенности в правильности выбранного курса и позволило принять решение о переходе к следующему этапу сделки - увеличить нефтедобычу с августа на 2 млн. баррелей в сутки. Но примет ли рынок это решение так же уверенно, сохранив текущую положительную динамику роста цен, или это все же преждевременный шаг?
Между войной и дружбой
Откровенно говоря, наращивание нефтедобычи отнюдь не прибавляет оптимизма в отношении реакции рынка, хотя сами участники сделки не видят особых проблем и не ожидают серьезных изменений в цене в сторону понижения. «Не ожидаем, потому что рынок это уже имеет в виду. Сейчас цена держится уже месяц на уровне $40-43, более-менее цена сбалансирована», - считает министр энергетики России РФ Александр Новак.
Вместе с тем аналитики Rystad Energy уверены, что в августе нефтяные цены снова резко снизятся.
«В связи с увеличением объемов производства в августе падение спроса может сыграть ключевую роль в возвращении цен на более низкие уровни», - уверена аналитик Rystad Energy по нефтяным рынкам Луиза Диксон.
Волатильность рынка усугубляется тем, что президент США Дональд Трамп постоянно колеблется между угрозами и дружественным настроем в отношении Китая. Давление на котировки, в частности, вызывают опасения касательно влияния напряженности в отношениях между Вашингтоном и Пекином на выполнение первой фазы торгового соглашения между двумя странами.
Так, власти США 22 июля распорядились закрыть консульство Китая в Хьюстоне (штат Техас). Президент США Дональд Трамп на брифинге в Белом доме заявил журналистам, что не исключает закрытия и других генконсульств КНР. В качестве ответной меры МИД КНР 24 июля объявил о закрытии генерального консульства США в Чэнду - административном центре провинции Сычуань.
В то же время старший рыночный аналитик Oanda Эдвард Мойя отмечает, что Дональд Трамп «нуждается в сильной экономике и не может позволить, чтобы Китай не соблюдал торговую сделку, поэтому в конечном счете мы увидим деэскалацию».
Полный вперед
Вспомним, что сделка по снижению нефтедобычи странами ОПЕК+ была заключена на фоне беспрецедентного падения спроса на нефть из-за пандемии COVID-19. Согласно договоренности, на первом этапе (в мае-июне) предполагалось сократить производство нефти на 9,7 млн. б/с, а затем восстановить часть сокращенной добычи в два этапа по 2 млн. б/с.
В июне министры стран ОПЕК+ приняли решение продлить ограничения в рамках первого этапа еще на один месяц и уже с августа перейти ко второму этапу сделки. Ряд экспертов ожидали, что в июле последует новое продление и на август, но было решено не уклоняться от заданного курса.
В ходе заседания министерского мониторингового комитета (JMMC) 15 июля А.Новак и министр энергетики Саудовской Аравии принц Абдулазиз бен Сальман заявили, что спрос на нефть восстанавливается и можно увеличить добычу, но остро стоит вопрос компенсаций со стороны государств, которые не полностью выполняли свои обязательства в мае и июне. «Максимальные трудности, связанные с падением спроса, позади. Наметились признаки восстановления спроса, числа перелетов, продаж автомобильного топлива, при этом существует вероятность второй волны, что может повлечь риски для потребления», - сказал А.Новак на заседании JMMC.
Российский министр считает, что запуск согласованного второго этапа корректировок в объеме 7,7 млн. баррелей в сутки в полной мере соответствует актуальным рыночным тенденциям. «Это позволит избежать волатильности, во многом в связи с тем, что фактически весь объем наращиваемой добычи будет потреблен на внутреннем рынке стран-производителей по мере восстановления спроса», - добавил А.Новак.
Между тем уже в реализации первого этапа сделки не все прошло гладко. В мае-июне на рынок поступило примерно на 1,5 млн. б/с. больше предусмотренного объема нефти.
Согласно отчету ОПЕК, только страны картеля должны в будущем дополнительно к своим квотам снизить добычу еще на 1,3 млн. б/с. Среди самых злостных нарушителей Ирак, Нигерия, Ангола, Габон, Конго. Среди стран не-ОПЕК публично назывался только Казахстан.
Тем не менее, переход на смягчение сокращений с августа уже вопрос решенный. В то же время исполнение сделки, в том числе соблюдение механизма компенсаций, является ключевым моментом. Принц бен Сальман подсчитал, что с учетом компенсаций обязательств, не выполненных нарушителями, сокращение добычи нефти в августе составит не 7,7 млн. б/с, а от 8,1 до 8,3 млн. б/с.
Таким образом, в августе может быть компенсировано 400-640 тыс. б/с. Нигерия пообещала довести исполнение сделки к концу июля до 100%, Ирак - к началу августа. Свою приверженность соглашению и намерение компенсировать «недосдачу» также подтвердили Ангола, Габон, Конго и не входящий в ОПЕК Южный Судан.
Компенсация за свой счет
Помимо компенсаций, как полагают министры бен Сальман и А.Новак, дополнительные объемы добычи, которые появятся при переходе на более мягкий вариант сделки, могут быть поглощены внутри самих участников соглашения ввиду растущего спроса на топливо. В частности, во многих странах, входящих в формат ОПЕК+, наблюдается рост спроса со стороны энергетиков, а также растет потребление бензина и дизтоплива по мере того, как люди начинают путешествовать. Поэтому экспорт из стран ОПЕК+ будет ограничен и рост почти не почувствуется.
«По мере того, как мы переходим к следующему этапу соглашения, дополнительные поставки, вызванные запланированным смягчением сокращений добычи, будут потребляться, поскольку спрос продолжает расти. Экономики во всем мире открываются, хотя это осторожный и постепенный процесс», - указывает Абдулазиз бен Сальман.
В частности, заверяет принц, Саудовская Аравия не отправит на экспорт ни одного дополнительно добытого барреля и планирует поглотить все приращенные 500 тыс. б/с добычи на внутреннем рынке.
Глава минэнерго Саудовской Аравии уверен, что Россия и другие страны ОПЕК+ также направят дополнительные объемы добычи на внутренние рынки, поскольку растет спрос на бензин.
Российский министр согласился с этим утверждением, не уточнив цифр. «Мы поддерживаем, что это сокращение квот, которое действует в августе, не должно повлиять существенным образом на рынки и на увеличение экспорта, поскольку август - это период высокого спроса на нефтепродукты, на увеличение количества поездок, на снятие ограничительных мер. Все это дает, в том числе и в странах, которые входят в ОПЕК+, увеличение спроса на внутреннем рынке», - сказал он.
А.Новак заметил, что в России также наблюдается постепенное восстановление спроса и потребления нефтепродуктов, что позволяет говорить о том, что большая часть роста добычи будет использована внутри страны.
Azeri Light на подъеме
В целом, по мнению участников сделки, стратегия ОПЕК+ до сегодняшнего дня себя оправдывала. «Реализация договоренностей в рамках этой сделки привела к двукратному росту цен на нефть на мировом рынке», - констатировал министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов.
Действительно, благодаря действиям ОПЕК+  стоимость Brent поднялась до $43 за баррель после падения до 21-летнего минимума в апреле до $16. Причем лучшим образом ситуация складывается для азербайджанской нефти Azeri Light, стоимость которой в апреле опускалась до 19-летнего минимума ($15,81 за баррель). С учетом того, что Azeri Light торгуется с премией по отношению к Brent, ее цена на мировых рынках на данный момент варьирует в пределах $44-45 за баррель на условиях поставки CIF.
Кстати, для Азербайджана фактор цены имеет большое значение, поскольку нефть является главным экспортным продуктом страны и, соответственно, основным источником валютных поступлений.
«Добыча нефти, газа, цены на нефть на мировых рынках - вопросы, представляющие для нас особое значение. Они важны не только для нас, но и всех стран, добывающих и экспортирующих нефть и газ, потому что экономика этих стран, уже устоявшие экономики, построены на этом. Поэтому падение цен на нефть на один доллар означает потерю миллионов долларов», - подчеркнул президент Азербайджана Ильхам Алиев в одном из своих последних выступлений.
Это означает, что страна поддержит любые усилия, направленные на стабилизацию нефтяных цен, и внесет свой вклад в этот процесс.
По мнению главы азербайджанского Минэнерго, в условиях продолжающейся пандемии и до восстановления мировой экономики ОПЕК+ остается главным инструментом для регулирования баланса на рынке нефти.
В мае суточная добыча нефти в стране составила 557,2 тыс. б/с, что соответствует выполнению сделки о снижении добычи на 98%, в июне - 553,8 тыс. б/с (исполнение на 100,1%).
К процессу сокращения нефтедобычи в Азербайджане привлечены компания SOCAR, Азербайджанская международная операционная компания, разрабатывающая блок «Азери - Чираг -Гюнешли», а также операционные компании и совместные предприятия, добывающие нефть на сухопутных месторождениях.
«Оптимистичные прогнозы по сокращению предложения нефти со 100 млн. баррелей в первом квартале 2020 года до 88,3 млн. баррелей в третьем квартале дают основание утверждать, что политика ОПЕК+ по регулированию поставок себя оправдывает. Согласно прогнозам, с третьего квартала 2020 года ожидается, что спрос на нефть превысит предложение и появится дефицит более 3,9 млн. баррелей», - отмечает П.Шахбазов.
Пандемия против спроса
Между тем увеличение числа случаев заражения коронавирусом в мире вызывает опасения относительно будущего спроса на топливо и, естественно, образования новых излишков нефти. Не исключается, что новая волна коронавируса в США или на других ключевых рынках, например в Индии, Китае или Южной Корее, может вновь ухудшить ситуацию.
Аналитики Rystad Energy ожидают, что предложение нефти будет оставаться выше спроса до конца 2020 года, и считают, что цены на нефть марки Brent должны быть ограничены уровнем, близким к $40 за баррель к концу года.
«Хотя нефтяной спрос в последние недели повысился из-за снятия ограничительных мер, смягчение сокращений добычи может быть преждевременным, учитывая состояние мировой экономики и рост случаев заражения коронавирусом в США», - указывает аналитик FXTM Лукман Отунуга.
Саудовский принц бен Сальман также признает, что существуют риски второй волны пандемии, но уверен, что в этом случае министры ОПЕК+ смогут оперативно собраться и принять соответствующие меры, пока же небо на горизонте чистое. «Хотя в некоторых регионах могут возникнуть карантины, очевидны признаки восстановления как на физическом рынке, так и на фьючерсном», - указывает он.
В то же время аналитик Julius Baer Норберт Рюкер считает, что «вновь возникшие опасения по поводу пандемии вряд ли нарушат движение к нормализации, и не в последнюю очередь потому, что объемы добычи нефти будут дольше оставаться сниженными».
Определенные надежды участники рынка нефти связывают с появлением вакцины от COVID-19, которую некоторые разработчики обещают уже в ближайшее время. «Недавние положительные новости о прогрессе в разработке вакцины от COVID-19 могут позволить инвесторам сфокусироваться на восстановлении баланса в долгосрочной перспективе», - считает аналитик AxiCorp Стивен Иннс.
Эти позитивные новости находят свое отражение на нефтяных котировках, поскольку появление вакцины ускорит восстановление экономики и увеличит спрос на нефть. Ну а пока разработки проходят долгий путь тестирования, у ОПЕК+ всегда есть возможность вернуться к более жестким сокращениям, чтобы не потерять достигнутый успех.