DONBAS YOL AYRICINDA
Donbasda vəziyyətin nizama salınması üzrə kontakt qrupu atəşkəs rejiminə nəzarət tədbirlərini razılaşdırıb. Danışıqlar prosesinin şəksiz uğuru olan bu razılaşma Ukraynanın şərqində gərginliyin azalmasına yol açacaqmı? Nəhayət, illərdir davam edən silahlı münaqişənin sülh yolu ilə həllində ciddi nailiyyət əldə olunacaqmı?
İrəliləyiş
Özündə Ukrayna, Rusiya və ATƏT-i birləşdirən Üçtərəfli kontakt qrupunun (ÜKQ) iyulun 22-də Minskdə keçirilmiş növbəti iclası tarixə Donbas münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyişin başlama nöqtəsi kimi düşə bilər. Toplantıda tərəflər 27 iyun 2020-ci ildən bölgədə tam atəşkəs rejiminin tətbiqinə dair razılığa gəlib. Razılığa əsasən, hücum və kəşfiyyat-diversiya əməlləri, bütün növ uçuş aparatlarından istifadə, snayperlər də daxil olmaqla, istənilən silahdan atəş açmaq, yaşayış məntəqələri və ətrafına ağır silahlar toplamaq qadağandır. Sənəd atəşkəs rejiminin pozulması hallarına görə cəza, pozuntuya birgə reaksiya üzrə xüsusi koordinasiya mexanizminin yaradılmasını nəzərdə tutur.
Bütün bu razılaşmaların münaqişə bölgəsində vəziyyətin həm siyasi, həm də hərbi müstəvidə son dərəcə gərginləşməsinin ardından əldə edilməsi onların əhəmiyyətini daha da artırır.
Tərəflər sözügedən sənədin razılaşdırılması işinə hələ 2 ay əvvəl başlamışdılar. Lakin tam atəşkəs rejiminin elan olunması alınmamışdı. İyulun ortalarında silahlı insidentlərin artması və Donbas separatçıları rəhbərliyinin regionun Ukraynanın tərkibinə qayıtmasının mümkünsüzlüyü haqda bəyanatlarının ardından vəziyyət ümumiyyətlə nəzarətdən çıxacaq hala gəlmişdi.
Lakin, nəhayət, eskalasiyanın aradan qaldırıla biləcəyinin əlamətləri özünü göstərməyə başlamışdı. İyulun 3-də Berlində «Normand formatı»nda (Ukrayna, Rusiya, Almaniya, Fransa) keçirilmiş toplantıdan sonra Donbasda dayanıqlı barışığa nail olunması üçün konkret formatın müəyyənləşdirildiyi açıqlanıb. Bunun ardından, münaqişə tərəfləri Donbasda mina əleyhinə tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün 13 lokasiya razılaşdırıb, axtarışda olan şəxslərlə bağlı informasiya mübadiləsinə dair razılığa gəlib.
Müzakirələr nəticəsində Luqansk vilayətinin Zolotoye və Sçastiye şəhərlərində iki yeni giriş-çıxış məntəqəsinin açılması imkanlarını müzakirə etməsi də müsbət faktlar sırasındadır. Onların fəaliyyətinin təhlükəsizliyinə zəmanət iyulun 10-dan qüvvədədir.
Nəhayət, müsbət ştrixlər yekun razılaşmada da özünü göstərir. ATƏT-in Ukraynadakı xüsusi nümayəndəsi Xaydi Qrau deyir ki, razılaşmanın məqsədi «hərtərəfli, dayanıqlı və müddətsiz barışığa əməl olunmasını təmin etməkdir». Münaqişə tərəflərinin razılaşdırılmış tədbirləri həyata keçirməsinə məhz ATƏT-in xüsusi monitorinq missiyası dəstək verəcək. Səfir Qrau bu tədbirlərin «münaqişə zonasına çoxdan gözlənilən sakitlik gətirəcəyinə, mülki əhalini xeyli rahatlaşdıracağına» ümidini ifadə edib.
ÜKQ çərçivəsində əldə edilmiş razılaşmanın həqiqətən ciddi nailiyyət olduğunu göstərən daha bir fakt ona Kiyevlə Moskvanın reaksiyasıdır. Ukrayna rəhbərliyi onu «Minsk prosesində irəliləyiş» kimi xarakterizə edib. Kiyevdə hesab edirlər ki, «tam və hərtərfli atəşkəs rejiminə qarşı tərəf əməl edərsə, bu, Minsk razılaşmasının və razılaşmaların digər maddələrinin reallaşdırılması üçün baza rolunu oynayacaq».
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarova isə «Normand formatı»nda keçirilmiş, «dördlüyün» 2014-2015-ci illərə aid Minsk razılaşmasına sadiqliyini təsdiqləmiş Paris sammitinin qərarlarının icrasında «müəyyən müsbət tərpənişlərin» olduğunu deyib.
Beləliklə, atəşin yandırılması, tam atəşkəs rejimindən istifadə edərək, tərəflər arasında siyasi razılaşmalar doğru gedilməsi üçün real imkanın yarandığı ortadadır. Başqa sözlə, sadalananlar bir tərəfdən Ukrayna, digər tərəfdən isə separatçı «xalq respublikaları» və onları dəstəkləyən Rusiya arasında çoxdan gözlənilən razılaşmaya yol aça bilər.
Bəs, Ukraynanın şərqində yaşayan insanlara illərdir arzulanan sülhü gətirə biləcək bu tarixi imkandan istifədə olunacaqmı?
Axı, sülh prosesinin iflasa uğraması onların 6 ildən artıqdır yaşadıqları fəlakətlərin, məhrumiyyətlərin davam etməsi demək olacaq.
Dayanıqlı sülhə doğru addım?
Nəzərə almaq lazımdır ki, Kontakt qrupu 2014-cü ildən münaqişəyə son qoymalı olan konkret tədbirlərin nəzərdə tutulduğu bir çox sənəd qəbul edib. Lakin həmin sülhməramlı qərarların reallaşdırılması heç cür mümkün olmayıb, nəticədə, Donbasda qanlı toqquşmalar illərdir davam edir. Odur ki, indi ÜKQ çərçivəsində əldə edilmiş razılaşmanın insanlarda sülh prosesinin davamlı olacağına yeni ümid yaradıb. Bu mənada, Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenskinin «Normand dördlüyü» ölkələri liderlərini israrla Donbasda tam atəşkəs rejiminin tətbiqinə dair hərtərəfli razılaşma imzalamağa çağırması da maraqlıdır. Görünən odur ki, Ukrayna liderinin son dərəcə böyük əziyyətlə ərsəyə gətirilmiş sənədin reallaşdırılacağına ciddi şübhəsi var. Məhz bu üzdən o, müvafiq öhdəliklərin «Normand formatı» tərəfindən ən yüksək səviyyədə təsdiqlənməsini istəyir. Bundan başqa, o da aydındır ki, atəşkəs sülh yolunda son dərəcə vacib olsa da, yalnız ilk addımdır. Bu işin uğurla məntiqi sonluğa çatdırılması üçün bütün siyasi ziddiyyətlərə son qoyulmalıdır. Sülh prosesi üçün əsas təhlükə isə məhz bu məqamda ortaya çıxır.
Donbas problemin sülh yolu ilə həllində əsas məqam regionun Ukrayna dövləti çərçivəsindəki statusudur. Bu gün Ukraynanın Donetsk və Luqansk vilayətlərində seçki məsələsi geniş müzakirə olunur və bu, prinsipial əhəmiyyətə malikdir. Ukrayna Ali Radasının iyulun ortalarında qəbul etdiyi qətnamə oktyabrın 25-nə təyin olunmuş seçkinin hazırda separatçıların nəzarətində olan «DXR» və «LXR»də keçirilməsini nəzərdə tutmur. Rusiya ukraynalı parlamentarilərin bu qərarından ciddi narahatlığını ifadə edib. Rusiya tərəfi bildirir ki, Kiyev Minsk razılaşmasına əsasən, seçkilər məsələsini «Donetsk və Luqanskla birbaşa dialoq vasitəsilə razılaşdırmalıdır». Bundan başqa, Rusiya XİN-nin rəsmisi Mariya Zaxarova yenə də Minsk razılaşmasına istinadla bildirib ki, əvvəlcə Ukrayna Konstitusiyasına və digər qanunlarına Konstitusiya islahatları çərçivəsində dəyişikliklər edilməli, orada Donbasın desentralizasiyası, xüsusi status qazanması məsələləri əksini tapmalıdır.
Kiyev isə problemin həllini fərqli görür. Bu, Rusiyanın Donbasda hərbi mövcudluğuna son qoyulması, Ukraynanın ölkənin şərq sərhədlərinə nəzarətinin bərpası, Donbasın Kiyevin nəzarətinə qayıtması və yalnız bundan sonra orada ATƏT standartlarına uyğun seçkinin keçirilməsidir. Bu mövqe istər Ali Radanın qətnaməsində, istərsə də Ukrayna Prezidentinin Ofisinin iyulun 22-də – atəşkəs razılaşmasının əldə olunduğu gün açıqlanmış bəyanatında öz əksini tapıb. Bəyanatda bildirilir ki, «DXR» və «LXR»in nəzarətində olan ərazilərdə seçkilər yalnız Ukrayna qanunvericiliyinə uyğun və yalnız Rusiya ilə sərhədə nəzarətin Kiyevə qayıtmasından sonra keçirilə bilər.
Ukrayna rəhbərliyinin bu mövqeyini nəzərə alsaq, onun ÜKQ çərçivəsində əldə edilmiş razılaşmaya niyə bu qədər birmənalı yüksək qiymət verdiyi tam anlaşılır. Ukraynanın müvəqqəti işğal olunmuş ərazilərinin reinteqrasiya məsələləri naziri Aleksey Reznikov bildirib ki, əsas irəliləyiş danışıqlar prosesindəki prioritetin dəyişməsidir – indi prosesdə «əvvəlcə müdafiə məsələləri gəlir, daha sonra siyasi və digər məqamlar».
Lakin Kremlin son razılaşmaya dəstək verməsi onun məsələnin siyasi tərəfinə diqqəti azaltdığı anlamına da gəlməməlidir. Şübhə yoxdur ki, Rusiya barışığa nail olunmasını Kiyevin Donbasa «xüsusi status» verməsi üçün yaranmış şans kimi qiymətləndirir. Başqa sözlə, Moskva yalnız «xüsusi statuslu» Donbası Ukrayna ərazisi kimi qəbul edə biləcəyini göstərir. Amma hansı Ukraynanın? Hazırkı siyasi və ərazi-administrativ bölgə Ukraynanınmı, yoxsa…?
Ukraynanı narahat edən əsas məqam da məhz budur. Kiyevdə düşünürlər ki, Donbasa «xüsusi status»un verilməsi dövlətin siyasi quruluşunun dəyişməsinə, onun, ən azı, federativ dövlətə çevrilməsinə yol aça bilər. Bütün bunların xarici siyasətdə Qərbə inteqrasiyanı dövlət strategiyasının əsası elan etmiş Ukrayna üçün bunların nələrə yol aça biləcəyini söyləmək çətindir.
Bütün bunlar həlli mümkün olmayan ziddiyyətlər kimi görünür və Donbasda tam atəşkəs rejiminin tətbiqilə bağlı razılaşmanın etibarsızlığını təsdiqləyir. Ukraynanın müdafiə naziri Andrey Taranın kifayət qədər açıq bəyanatı da bunun təsdiqidir: «Barışıq separatçıların ilk atəşilə pozulacaq. Heç kəs əyləşib bizi nə vaxt öldürəcəklərini gözləməyəcək. BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsi dövlətlərə özünü müdafiə hüququ verir».
Bütün sadalananlara rəğmən, irəliləyiş şansı həqiqətən mövcuddur. İyulun 22-də əldə edilmiş razılaşma göstərir ki, istər münaqişə tərəfləri, istərsə də maraqlı tərəflər Donbasdakı silahı qarşıdurmadan bezib. Bu vəziyyət onların strateji hədəf və məqsədlərinə cavab vermir. Odur ki, lazımi siyasi iradə olarsa, əldə edilmiş barışıq yeni döyüş dalğası öncəsi qısamüddətli fasilə yox, dayanıqlı sülhə aparan yolun başlanğıcı ola bilər.

Conflict in eastern Ukraine now has a chance for comprehensive settlement
Trilateral Contact Group (TCG) on Donbass agreed additional ceasefire control measures. Will this indisputable negotiation success reduce tension in the east of Ukraine and ensure a breakthrough in the peaceful settlement of the long-lasting conflict?
Breakthrough
The last meeting of TCG consisting of the representatives of Ukraine, Russia and the OSCE was held on July 22 in Minsk. It has a chance to go down in history as a breakthrough event that will contribute to the settlement of the Donbass conflict significantly.
The parties agreed on complete ceasefire starting from July 27, 2020. The deal introduces a ban on offensive, reconnaissance and sabotage operations, as well as ban on operation of any types of aerial vehicles; ban on firing, including sniper fire; ban on the deployment of heavy weapons in and around settlements; etc. The document punishes the violation of the ceasefire regime and creates a special coordination mechanism for joint response to violations.
All these agreements are especially relevant amidst the sharp aggravation of both the political and military situation in the conflict region.
In fact, the parties were very close to agree the document two months ago, but the possibility to declare complete ceasefire at that time was disrupted. By mid-July, as armed incidents became more frequent and the leaders of the Donbass separatists made statements about the impossibility of returning the region to Ukraine, the situation threatened to get out of control.
However, there were signs of imminent decline in escalation. Thus, on July 3 in Berlin the parties of the Normandy format (Ukraine, Russia, Germany, France) announced the development of a special mechanism to ensure stable ceasefire in the Donbass. They agreed on 13 locations for conducting demining operations in the Donbass, and to exchange information on wanted persons. Remarkably, the negotiators discussed the possible opening of two new checkpoints for entry and exit in the cities of Zolotoye and Shchastye of the Luhansk region with necessary security guarantees effective since 10 July.
Finally, the parties concluded an agreement, which, according to the OSCE Special Representative in Ukraine, Heidi Grau, was "to ensure compliance with a comprehensive, sustainable and unlimited ceasefire". By the way, the OSCE special monitoring mission will provide support to the conflicting parties in the implementation of the agreed measures. Ambassador Grau expressed her hope that "the confirmed measures will bring long-awaited silence in the conflict zone and more peace to the civilian population."
The extraordinary character of the TCG agreements was also confirmed by both Kyiv and Moscow. The Ukrainian leadership described them as a "breakthrough in the Minsk process", since "the regime of full and comprehensive ceasefire, if observed by the other party, is a basic precondition for the implementation of the Minsk agreements, which paves the way to the implementation of other provisions of these agreements." The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, noted "certain positive shifts" in the course of the implementation of decisions adopted at the Paris summit of the Normandy format, which reaffirmed the commitment of the Four to the 2014-2015 Minsk agreements.
In short, there is a real opportunity to stop the fire and, using the full-fledged ceasefire regime, to reach breakthrough political agreements between Ukraine, on the one hand, and the separatist People's Republics of Donbass supported by Russia, on the other. But will this historic opportunity be used to ensure long-awaited peace to the people of eastern Ukraine? After all, a failure can extend the disasters and difficulties they have been suffering from for over six years.
A step towards lasting peace?
Since 2014, the Trilateral Contact Group has adopted a number of documents on specific measures to de-escalate the conflict. However, the implementation of peacekeeping regulations has so far failed, and the Donbass once again plunged into a bloody confrontation. Hence the fragile hopes for a peaceful development of the situation based on the current agreements, which do not exclude chances for the continuation of the settlement process.
It is remarkable that the Ukrainian President Vladimir Zelensky insisted that the leaders of all countries of the Normandy Four sign an agreement on full and comprehensive ceasefire on the contact line in Donbass effective from July 27. Apparently, Mr. Zelensky has serious doubts about the practical possibility of implementing the agreement, which was difficult to reach. Therefore, it is likely that he is trying to secure confirmation of the corresponding obligations at the highest level of the Normandy format. In addition, it is clear that a ceasefire is only the first, albeit extremely important, step on the path to peace. To successfully complete this step, it is necessary to deal with the entire scope of political contradictions. And this is where the main threats to the peace process exist.
The key issue of political settlement in Donbass is the status of the region in Ukraine. The widely discussed topic of elections in Donetsk and Luhansk regions is of fundamental importance. The resolution of the Verkhovna Rada (parliament) of Ukraine adopted in mid-July does not provide for the holding of local elections scheduled for October 25 in these regions currently controlled by the separatist of the so called republics of Donetsk and Lugansk.
Russia expressed a serious concern over the decision of Ukrainian parliamentarians, for the Kremlin believes that Kyiv must coordinate the election process in "direct dialogue with Donetsk and Lugansk",, as stipulated in the Minsk agreements. In addition, according to Maria Zakharova  of the Russian Foreign Ministry, the Kremlin expects that Kyiv adopts, as a matter of priority and as part of constitutional reforms, the amendments to the constitution of Ukraine and other laws in the context of decentralisation and granting of a special status to Donbass.
Meanwhile, Kyiv has a different vision of the sequence of steps towards resolving the conflict. This includes the withdrawal of Russian military from Donbass, the establishment of Ukraine's control over its eastern borders and Donbass, and only after that the holding of elections based on OSCE standards. This vision was reflected both in the resolution of the Verkhovna Rada and in the statement of the President of Ukraine published on July 22, that is – on the day the ceasefire was agreed. The statement stipulates the possibility of holding elections on territories controlled by the unrecognised republics of Donetsk and Lugansk in accordance with Ukrainian legislation and only after Kyiv regains control over the border with Russia.
Taking into account the position of Ukraine, it is possible to explain the unequivocally high assessment given by the Ukrainian leadership to the TCG agreements. According to the Minister for Reintegration of Temporarily Occupied Territories of Ukraine Alexei Reznikov, the breakthrough was possible because the parties returned to the priority of defense conditions over political and other priorities.
However, it is wrong to think that the Kremlin's support for the latest agreements means its less attention to the political component of a comprehensive settlement of the Donbass conflict. Undoubtedly, Russia views the establishment of ceasefire as a chance for Kyiv to take concrete actions aimed at granting Donbass a special status. In other words, Moscow confirms its readiness to recognise the special status of Donbass within Ukraine. But is it the same Ukraine as it is today, with its inherent political, territorial and administrative components?
Ukraine is afraid that the granting of a special status to Donbass will inevitably mean reformatting the political structure of the state, at least in a federal way, with all the consequences in foreign policy currently heading toward the West as the basis of Ukraine’s state strategy.
All these seemingly insoluble contradictions manifest the fragility of the agreed regime of complete ceasefire in Donbass. Ukrainian Minister of Defense, Andrey Taran, openly stated that “the ceasefire will be cancelled as soon as the separatists open fire. Nobody is going to wait until they kill us. We have the right to defend ourselves according to Article 51 of the UN Charter."
Nevertheless, there is indeed a chance for breakthrough. The July 22 agreement gives reason to believe that all the conflicting and interested parties are tired of the armed confrontation in Donbass. It does not meet their strategic goals and objectives, and therefore the declared ceasefire, provided that the parties demonstrate political will, may become a landmark milestone on the way to a lasting peace.