Komandalarımızın beynəlxalq yarışlarda iştirak etməməsi Azərbaycanda voleybolun inkişafını ləngidir
Azərbaycanda voleybol hələ XX əsrin ortalarından sevilməyə başlayıb. Xüsusilə qadın voleybolu ölkədə böyük uğurlara nail olub. Təsadüfi deyildir ki, dünyada ilk və yeganə dördqat Olimpiya mükafatçısı olan voleybolçu məhz Azərbaycan voleybol məktəbinin yetirməsi İnna Rıskaldır.
Şanlı ənənələr
18 yaşlı azərbaycanlı voleybolçu İnna Rıskalın SSRİ milli komandasıyla 1962-ci ilin dünya çempionatında iştirakı böyük diqqətə səbəb oldu. Yalnız finalda məğlub olan SSRİ yığması gümüş medallara sahib çıxdı. Dünya çempionatında gümüş medal bu gənc azərbaycanlı voleybolçunun beynəlxalq arenada ilk uğuru kimi tarixə düşdü. İlk altılığın əsas oyunçusuna çevrilən İnna Rıskal ardıcıl olaraq 4 Olimpiya Oyunlarında iştirak edir və komandanın liderlərindən birinə çevrilir. Yay Olimpiya Oyunlarında qazandığı 4 medalla tarixi rekorda imza atmış olur. Qürurvericidir ki, bu rekord hələ də yenilənməyib və bir Azərbaycan voleybolunun yetirməsi bu adı daşıyır. Belə ki, İnna Rıskalla bərabər daha bir azərbaycanlı voleybolçu, Bakı voleybolunun yetirməsi Vera Lantratova da iki dəfə SSRİ yığmasının tərkibində Olimpiya oyunlarının mükafatlarını qazanmışdır. Daha bir qürurverici fakt ondan ibarətdir ki, SSRİ yığması kimi böyük voleybolçu seçiminə malik olan voleybol komandasının heyətində iki azərbaycanlı voleybolçu çıxış edib və onun ən böyük uğurlarında pay sahibi olub.
1966 və 1972-ci illərdə Azərbaycanın qadınlardan ibarət “Neftçi” voleybol klubu SSRİ çempionatının bürünc mükafatlarını qazanıb. “Neftçi” voleybol klubunun voleybolçuları, həmçinin 1967-ci ildə Azərbaycan milli komandası adı altında SSRİ ölkələri çempionatlarının bürünc mükafatlarını qazanıb. Bakının BMKZ komandası 1990-cı ildə SSRİ çempionatının bürünc mükafatına yiyələnir və ardından 1991-ci ildə SSRİ Kubokunun qalibi olur. Bu Kubok SSRİ-nin dağılması səbəbiylə son kubok olur. 1993-cü ildə BMKZ komandası ilk müstəqil Azərbaycan voleybol klubu adı altında Avropa Kuboklar Kuboku turnirində iştirak edir və yalnız finalda məğlub olaraq Avropa Kubokunun gümüş medalını qazanır.
Fasilədən sonra
Müstəqillik qazandıqdan sonra Azərbaycan qadın milli voleybol komandası 1994-cü ildə Braziliyada keçirilən dünya çempionatında iştirak edir və 9-cu yeri tutur. Sənədlərin doldurulması zamanı edilən səhvlərin ucbatından yüksəlişdə olan Azərbaycan milli komandası Beynəlxalq Voleybol Federasiyası tərəfindən 3 il müddətinə diskvalifikasiya olunur. Olduqca qüvvətli və perspektivli voleybolçulara malik olan Azərbaycan voleybolu bu üç il ərzində inanılmaz itkilərə məruz qalır. Beləliklə, Yelena Şabovta, Alla Həsənova, Alla Teterina, Viktoriya Ravva, Oksana Məmmədyarova kimi oyunçular Türkiyə, Rusiya və başqa ölkələrə üz tutmalı olurlar. Bu oyunçularla yanaşı, Feliks Məmmədov, Faiq Qarayev kimi tanınmış mütəxəssislər də Türkiyə kimi ölkələrə üz tuturlar. Təsadüfi deyil ki, onların səyi nəticəsində Türkiyədə voleybol daha da inkişaf etməyə başladı. Faiq Qarayev Türkiyə milli komandasını Avropa Elitasına çıxardaraq böyük bir uğura imza atır.
Uzun müddət Türkiyədə çıxış etdikdən sonra Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti, ölkə Prezidenti Cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Faiq Qarayev və voleybolçu qızlarımız Azərbaycan voleyboluna qaytarıldılar. Bu müddət ərzində federasiyada bir çox uğurlara imza atılır. Hər il ölkəmizdə qadınlar və kişilər arasında ölkə çempionatları keçirilir. Milli komandalarımız isə vətənimizi beynəlxalq yarışlarda layiqincə təmsil edir. AVF CEV və FİVB yarışlarışlarına ev sahibliyi həyata keçirir. Voleybol üzrə qadınlardan ibarət milli komandamız 4 dəfə Dünya çempionatında, 9 dəfə Avropa çempionatının final mərhələsində iştirak etməyə imkan qazanır. Dövlət başçısı İlham Əliyevin idmana və idmançılara yaratdığı şərait nəticəsində ölkə voleybolu yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyur. Faiq Qarayevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan millisi iki dəfə qitə çempionatında dördüncü yeri tutur. “Azərreyl” voleybol klubu Avropa yarışlarında ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qoruyur.
İllər ötdükcə sponsorların voleybola marağı yaranır və ölkə çempionatımız Avropada ən yüksək reytinq toplayan yarışlar sırasına daxil olur. İtaliya, Rusiya, Türkiyə çempionatlarıyla yanaşı, Azərbaycan superliqasında dünyanın aparıcı voleybolçuları – dünya, Avropa çempionları çıxış edir. 2004-cü ildə yaradılan “Rabitə” komandası klublar arasında dünya çempionatında qələbə qazanır, 8 dəfə Azərbaycan çempionatında qızıl medala layiq görülür.
2016-cı il mövsümündə ölkəmiz avrokuboklarda 4 komanda ilə təmsil olunur. “Azərreyl”, “Telekom”, “Lokomotiv” Çempionlar Liqasında , “Azəryol” isə CEV (Avropa Voleybol Konfederasiyası) kubokunda mübarizə aparır. Voleybol üzrə qadınlardan ibarət milli yığma komandamız Avropanın mötəbər yarışlarından biri olan “Avropa liqası”nda ölkəmizi təmsil edir. Azərbaycan İspaniya, Monteneqro, Fransa ilə eyni qrupda mübarizə aparmaqla 6 görüşdə qalib gəlir. Yarımfinalda Yunanıstan, finalda Slovakiyaya qalib gələn millimiz Avropa Liqasının qalibi olur. 2018-ci ildə qadın voleybolçulardan ibarət “Azərreyl”, kişilərdən ibarət “Lokomotiv” klubları “Çağırış Kuboku”nda iştirak etdi. Və bundan sonra voleybolumuzun avrokuboklarda çətin günləri başlayır.
Ümidləri öldürməyən ikiqat zərbə
Tarixi təsadüfən vərəqləmədik. Son illər voleybol klublarımızda durğunluq yaşanır. Təəssüflə qeyd etməliyik ki, sponsorlar voleybol klublarına böyük maraq göstərmir. Üç il öncə bahalı legionerlər Azərbaycandan ayrılandan sonra klublarımız böyük hədəflərdən imtina etdi. Hər zaman ölkədə sevilən və seçilən idman növü olan voleybol çətin günlərinə qədəm qoydu. Ötən il Azərbaycan klubları avrokubok yarışlarında iştirakdan imtina etdi. Bu il də eyni hadisə təkrarlandı. Bütün dünyanı cənginə alan koronavirus pandemiyası ölkə voleyboluna da zərbə vurdu. Azərbaycanda karantin elan olunandan sonra Azərbaycan Voleybol Federasiyası həm kişilər, həm də qadınlar arasında ölkə çempionatlarını yarımçıq dayandırdı, mövsümü ləğv etdi. Nəticədə, 20192020 mövsümündə qalib olmadı.
Ardınca avrokubokların 2020/21 mövsümündə təmsil olunmayacağımız təsdiqləndi. Ölkəmizi qitə miqyasında təmsil etməli olan yeganə klub – qadınlardan ibarət “Azərreyl” (20182019 mövsümünün qalibi) avrokuboklarda oynamayacağını bəyan etdi. “Challange Cup”da çıxış etməli olan Bakı klubu koronavirusla bağlı məhdudiyyətlər üzündən turnirə qatılmamağı məqsədəuyğun saydı. Paytaxt təmsilçisi artıq bu barədə Avropa Voleybol Konfederasiyasına da məlumat verib. Nəticədə, ötən il olduğu kimi, yenə də beynəlxalq oyunlardan kənar qalacağıq.
Azərbaycan azarkeşi hər zaman voleybolçularımızdan qələbə xəbəri gözləyib. Çünki onlar bizi uğura öyrəşdirib. Klublarımızın avrokuboklardan kənarda qalması Azərbaycan voleybol məktəbini inkişafdan saxlayır.Yeniyetmə voleybolçuların idmanın bu növünə olan həvəsini azaldır. Eyni zamanda milli komandanın beynəlxalq yarışlarda uğur qazanmasına çətinlik yaradır. 2021-ci ildə qadın voleybolçulardan ibarət millimiz 24 ölkənin təmsil olunacağı Avropa Çempionatının final mərhələsində iştirak etməlidir. Klublarımız avrokuboklarda oynamayacaqsa, deməli voleybolçularımız beynəlxalq praktikadan məhrum olacaq. Bu halda Azərbaycan yığmasından uğur gözləmək mümkün deyil.

Неучастие команд в международных соревнованиях тормозит развитие азербайджанского волейбола
В Азербайджане волейбол популярен с середины ХХ века. Особенно больших успехов добился наш женский волейбол. И не случайно, что первой волейболисткой - четырехкратным олимпийским призером стала именно воспитанница азербайджанской школы волейбола Инна Рыскаль.
Славные традиции
Участие 18-летней азербайджанской волейболистки Инны Рыскаль в составе сборной СССР в чемпионате мира 1962 года привлекло всеобщее внимание. Проиграв только в финале, сборная СССР получила серебряные медали. Эта награда вошла в историю как первый успех юной азербайджанской волейболистки на международной арене. Став основным игроком первой шестерки, Рыскаль участвует в четырех Олимпиадах подряд, превратившись в одного из лидеров команды. Завоеванными на них четырьмя медалями она установила исторический рекорд. Достойно гордости, что этот до сих пор непревзойденный рекорд связан с именем воспитанницы азербайджанского волейбола.
Наряду с Инной Рыскаль еще одна азербайджанская волейболистка дважды становилась призером Олимпийских игр в составе сборной СССР - это Вера Лантратова. Гордимся, что в составе сборной СССР, обладающей широким выбором высококлассных волейболисток, выступали две азербайджанские спортсменки, внесшие достойный вклад в самые крупные успехи этой команды.
В 1966 и 1972 годах женский волейбольный клуб «Нефтчи» из Азербайджана завоевал бронзовые медали чемпионата СССР. В 1967 году в качестве сборной Азербайджана он удостоился также бронзовых наград чемпионата СССР. В 1990 году команда Бакинского завода бытовых кондиционеров завоевала бронзовые медали чемпионата СССР, а в 1991-м стала победителем последнего розыгрыша Кубка СССР. В 1993 году клуб уже в качестве представителя независимого Азербайджана участвовал в турнире Кубка кубков Европы. Уступив противнику лишь в финале, клуб стал обладателем серебряной медали.
После передышки
После завоевания независимости в 1994 году женская сборная Азербайджана по волейболу приняла участие в чемпионате мира в Бразилии, где заняла девятое место. Из-за ошибок, допущенных при заполнении документов, сборная Азербайджана была дисквалифицирована Международной федерацией волейбола на три года. За это время азербайджанский волейбол, обладавший крайне сильными и перспективными волейболистками, понес невосполнимые потери. Такие спортсменки, как Елена Шабовта, Алла Гасанова, Алла Тетерина, Виктория Равва, Оксана Мамедъярова, были вынуждены отправиться в Турцию, Россию и другие страны. Уехали за рубеж - в Турцию и такие признанные тренеры, как Феликс Мамедов, Фаиг Гараев, которые сыграли большую роль в развитии отечественного волейбола. Особенно крупного успеха добился Фаиг Гараев, добившийся вхождения сборной Турции в элиту европейского волейбола.
В свое время по инициативе президента Азербайджана и главы Национального олимпийского комитета Ильхама Алиева Фаиг Гараев и волейболистки вернулись на родину. Это вселило надежду на возрождение азербайджанского волейбола. Каждый год у нас проводятся чемпионаты между мужскими и женскими командами. А сборная достойно представляет страну на международных соревнованиях. Азербайджан принимает у себя соревнования AVF, Европейской конфедерации волейбола (CEV) и FIVB. Женская сборная четырежды становилась участником финального этапа чемпионатов мира и девять раз - чемпионатов Европы. Благодаря условиям, созданным для спорта и спортсменов главой государства, волейбол в нашей стране вступает в новый этап развития. Возглавляемая Фаигом Гараевым женская сборная Азербайджана дважды занимала четвертое место на первенствах континента. А клуб «Азеррейл» достойно защищает спортивную честь страны на европейских турнирах.
С годами волейбол начинает интересовать и спонсоров, национальный чемпионат Азербайджана входит в число соревнований с самыми высокими рейтингами в Европе. В суперлиге Азербайджана выступают ведущие спортсмены планеты - чемпионы мира и Европы. Созданная в 2004 году команда «Рабита» побеждает в клубном чемпионате мира, становится восьмикратным чемпионом Азербайджана.
В сезоне 2016 года нашу страну в еврокубках представляют четыре команды - «Азеррейл», «Телеком» и «Локомотив» в Лиге чемпионов, а «Азерйол» - в Кубке CEV. Национальная женская сборная также выступила в одном из самых авторитетных соревнований континента - Лиге Европы. В группе с участием сборных Испании, Черногории и Франции сборная Азербайджана одерживает шесть побед. Затем, выиграв в полуфинале у команды Греции и победив в финале сборную Словакии, становится победителем Лиги Европы. В 2018 году женская команда «Азеррейл» и волейболисты мужского клуба «Локомотив» участвуют в Кубке вызова. И вновь наступают тяжелые времена для наших клубов в еврокубках.
Двойной удар с надеждой
Мы не случайно окунулись в историю. В последние годы волейбольные клубы Азербайджана переживают период застоя. С сожалением надо отметить, что спонсоры не проявляют к ним особого интереса. После того как три года назад Азербайджан покинули дорогие легионеры, отечественные клубы перестали ставить перед собой высокие планки. Для любимого всеми вида спорта наступили трудные времена. В прошлом году азербайджанские клубы отказались от участия в еврокубках.
То же самое произошло и в нынешнем году. Охватившая весь мир пандемия коронавируса нанесла удар и по отечественному волейболу. После объявления в стране карантина Федерация волейбола Азербайджана прервала чемпионаты страны среди мужских и женских команд, аннулировала результаты. Тем самым победителя в сезоне 2019/2020 годов не оказалось. Затем последовало подтверждение отказа от представления в еврокубках в сезоне 2020/2021 годов. О неучастии в еврокубках объявил «Азеррейл» - единственный, кто сейчас представляет Азербайджан в Европе. Изначально клуб из Баку предполагал участвовать в Challеnge Cup, но потом счел это нецелесообразным в свете ограничений, связанных с коронавирусом. Представитель столичного клуба уже проинформировал об этом и Европейскую конфедерацию волейбола. В итоге, как и в прошлом году, мы останемся за бортом международных соревнований.
Азербайджанские болельщики всегда ждут известий об успехах наших волейболистов. Ведь они сами приучили нас к этому. Отказ наших клубов от участия в еврокубках тормозит развитие азербайджанского волейбола. Слабеет интерес к этому виду спорта у подрастающего поколения. Одновременно возникают сложности с достижением успехов в международных соревнованиях и у национальных сборных. В 2021 году женская сборная страны должна участвовать в финальном этапе чемпионата Европы, где будут представлены 24 страны. Если наши клубы не будут выступать в еврокубках, значит, наши спортсмены лишатся международной практики. А ожидать успеха от сборной Азербайджана в таком случае не приходится.