Çərşənbə axşamı, 09:30
Konstitusiya Məhkəməsi vətəndaşların müflis olmuş banklardakı sığortalanmamış əmanətlərinin geri qaytarılmasına icazə verib
Bu ilin yazında müflis elan edilmiş üç yerli bankın sığortalanmış depozitləri ilə bağlı problem Azərbaycan Konstitusiya Məhkəməsinin qərarı ilə əmanətçilərin xeyrinə həll edildi. Belə ki, ləğv edilmə prosesində olan «AGBank», «NBC Bank» və «AtaBank»da bloka salınmış əmanətlər üzrə kompensasiyalar Azərbaycan Əmanətlərin Sığortası Fondu (ADIF) tərəfindən 14 avqustdan ödənilməyə başlanılıb. Ancaq bu, o deməkdirmi ki, gələcəkdə analoji durumlarda bu cür problemlər yaranmayacaq?
Problem həll olunub
Bəllidir ki, aprel-may aylarında Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) dörd problemli bankın – «AtaBank», «Amrahbank», «AGBank» və «NBC Bank»ın lisenziyalarının ləğvi barədə qərar qəbul edib. Dörd bankın dördü də müflis elan edilib, onların ləğvi və əhalinin bu banklardakı sığortalanmış əmanətlərinin Azərbaycan Əmanətlərin Sığortalanması Fondu (ADIF) tərəfindən qaytarılması prosesi başlayıb. Beləcə, son proses zamanı birdən-birə aydın oldu ki, «AtaBank», «AGBank» və «NBC Bank» müştəri depozitlərini qəbul etməkdə davam edirlər, halbuki onların lisenziyalarına məhdudiyyətlər tətbiq edən tənzimləyici bunu qadağan etmişdi.
Daha öncə mövcud durumu şərh edən ADIF icraçı direktoru Tural Piriyev qeyd edib ki, fonda gələn şikayətlərin çoxu «AGBank» və «NBCBank»a qarşıdır. «AGBank»da fiziki şəxslərin müddətli əmanətlərinin qəbuluna qadağa hələ 10 oktyabr 2017-ci ildən qoyulub. "Bank bu qadağaya əməl etmədiyi üçün indi bir çox problemlərlə və əmanətçi şikayətləri ilə üzləşirik", - deyə T.Piriyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, «NBC Bank»da analoji qadağa 27 yanvar 2020-ci ildən qüvvəyə minib. T.Piriyev əlavə edib ki, 2017-ci ildən bəri 800 müştərinin «AGBank»da dondurulmuş əmanətlərinin həcmi 49,2 milyon manat, «NBC Bank»da isə 12,8 milyon manatdır, «AtaBank»da isə cüzidir.
Bu il bağlanmış daha bir bankın – «Amrahbank»ın müştərilərindən isə ümumiyyətlə belə müraciət daxil olmayıb. Bu zaman aydın olub ki, «AtaBank»ın 283 müştərisi üzrə depozit portfelində yanlışlığa yol verilib, onlar sığorta edilmiş olmalarına baxmayaraq, sığorta edilməmiş kimi qeydiyyata alınıblar. Bu, bankın filiallarının miqrasiyası zamanı baş verib. Onda depozit sazişlərində göstərilmiş tarix əvəzinə, miqrasiya tarixi daxil edilib.
“Mərkəzi Bank banklara əmanətlərin qəbuluna qadağa qoyulması barədə bildiriş göndərib. Lakin banklar buna məhəl qoymayıblar və fiziki şəxslərdən əmanət qəbul etməyə davam ediblər. Nəticədə, bu əmanətlər sığortalanmamış hesab olunur və onlara kompensasiya düşmür",- deyə ADIF başçısı bildirib.
Xatırladaq ki, 2017-ci ildə lisenziyası ləğv edilmiş «Dəmir Bank»ın əmanətçiləri də bir vaxtlar oxşar problemlə üzləşmişdilər. Onda ADIF Nazirlər Kabinetinə məktub göndərdi və Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etdi, onun qərarı ilə əmanətçilərə kompensasiya ödənişi təmin edildi.
Bu dəfə də ADIF məsələni əmanətçilərin xeyrinə həll edəcəyinə söz verdi, "çünki onların günahı yoxdur, qoyulmuş məhdudiyyətdən xəbərləri olmayıb". Bununla bağlı Nazirlər Kabineti yenidən Konstitusiya Məhkəməsinə (KM) müraciət edib və o da Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 12-ci maddəsini, həmçinin «Banklar haqqında» qanunun 47 və 48-ci maddələrini, «Əmanətlərin sığortası haqqında» qanunun 2.1.-2.6-cı maddələrini əsas götürərək, bütün bu hallar üzrə depozitləri sığorta edilmiş saymaqla bağlı qərar verib.
Məlumatsızlıq məsuliyyətdən azad edir?
Maliyyə eksperti Vüqar Mirzəzadə bildirir ki, sığortalanmış əmanət bankın Azərbaycan ərazisindəki filialları və nümayəndəlikləri tərəfindən müəyyən faiz şərtləri çərçivəsində qəbul edilən əmanətdir. Müəyyən məhdudiyyətlərdən kənar yerləşdirilən əmanətlər ilk növbədə sığortalanmış əmanətlər hesab olunur. Əgər hər hansı bir bankda əmanətlərin qəbulu ilə bağlı məhdudiyyətlər varsa və bu barədə məlumatlar dərc edilməyibsə, əmanətçi buna görə zərər çəkməməlidir və məsuliyyət daşımır. Bu prosesin əsas iştirakçıları nəzarət qurumu, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu və banklardır.
Əgər banka əmanət qəbulu qadağandırsa, bank onları cəlb etməməlidir. Bəs banklar bu cür möhtəkirliyə getməyi necə bacarırlar?
Məsələ bundadır ki, ADIF banklardan əmanət siyasəti və digər məsələlər barədə məlumat almalıdır və alır. Ayrıca, banklar mütəmadi olaraq tənzimləyiciyə - Mərkəzi Banka hesabat verirlər ki, oraya depozit portfeli haqqında məlumat da daxildir. Əmanətlər haqqında məlumat hər bir müştəri üçün xüsusi deyil, ümumi portfeldə əks oluna bilər. Bəzən önəmli dəyişikliklər olarsa, tənzimləyicinin tələbinə uyğun olaraq, 10 əsas müştəri üzrə məlumat verilə bilər. Ancaq siyahıda bütün müştərilər təmsil olunmadığı üçün, məlumat ümumilikdə tərk etmiş müştərilər və portfel həcminin azalması haqqında məlumat verilir, yəni "yeni gələnlər" haqqında danışılmır və kimsə diqqətlə yoxlamadan bunu görə bilməz.
Belə ki, cəlb edilmiş əmanətləri izləmək üçün nəzarətçi qurum bankdan müştərinin kodu və ya əmanətin cəlb edilmə tarixi barədə məlumat tələb etməlidir. Bankların belə xüsusi hesabat forması olmadığı üçün nəzarətçi qurum qadağan şamil olunan bankın əmanət qəbul etdiyindən xəbərdar ola bilmir. Doğrudur, qadağanın tətbiq edilməsindən sonra onun xüsusi hesabat tələb etmək və bankdan məlumat almaq hüququ var.
ADIF-in rəhbəri Tural Piriyev etiraf edir ki, bütövlükdə Azərbaycan banklarında əmanətlərin sığortalanması sistemi dəyişdirilməli və təkmilləşdirilməlidir. “Hazırda biz əmanətlərin risklərə əsaslanan sığortalanması dövrünü nəzərdən keçiririk. Bundan başqa, bir problem də var ki, fonda əmanətçilərin adları üzrə reyestr təqdim olunmur, yalnız hər rüblük reyestrdə təqdim olunur ki, bu da hər bir banka qoyulan əmanətlərin ümumi həcmini göstərir",- deyə Piriyev vurğulayıb.
ADIF rəhbərinin sözlərinə görə, əgər banklar tam məlumat göndərsələr, bankın iflas etməsi yarandıqda, fond təsdiqlənmiş məlumatlar əsasında kompensasiyanın həcmini təyin edə bilər. T.Piriyev qeyd edib ki, qanunvericilik hələ də belə bir fürsət vermir, amma fond bu istiqamətdə çalışacaq.
Bankdakı real vəziyyət barədə məlumatların açıqlanmasına gəldikdə isə, burada fikirlər haçalanır. Məsələn, ekspert V.Mirzəzadə hesab edir ki, bu, banklara olan inamı sarsıda bilər. Axı, əmanətçinin depozit qoyduğu bank bütün informasiya resurslarında ADIF üzvü olan bank kimi qeyd olunur.
“Əgər bankın hər hansı bir maliyyə çətinliyi varsa, məlumat verilməlidir ki, yerləşdirilən əmanətlər sığortalanmır, bu şərtlə ki, bu, bazar iştirakçıları arasında narazılıq yaratmamalıdır. Əgər belə bir məlumat verilmirsə, onda əmanət sığortalanmış sayılmalıdır", - deyə hüquqşünas əmin olduğunu bildirib.
Mərkəzi Bank hesab edir ki, bankların fəaliyyətinə qoyulan qadağalar barədə məlumatların açıqlanması maliyyə sabitliyinə zərər verə bilər: "Bu məlumatların açıqlanması həm bankın özünə, həm də maliyyə sabitliyinə ciddi ziyan vurur", - deyə Mərkəzi Bank sədrinin birinci müavini Alim Quliyev vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, banklara qoyulan qadağaların ictimaiyyətə çatdırılması üçün qanunla nəzərdə tutulmuş formalar var. "Əmanətlərin qəbuluna qoyulan qadağa açıqlanmamalıdır. Bu məlumatlar açıqlanarsa, bankdakı gərgin vəziyyət daha da pisləşər, müştərilər təbii olaraq əmanətlərini kütləvi şəkildə götürməyə başlayarlar",- deyə A.Quliyev vurğulayıb.
Qanuna düzəliş ediləcək
Bununla yanaşı, bir sıra ekspertlər ümumiyyətlə əmanətlərin qəbuluna qadağa tətbiq edilməsinin məqsədəuyğun olmadığını bildirirlər. “Təsəvvür edin ki, siz banka gəlirsiz və depozit qoymaq istəyirsiniz, ancaq sizə rədd cavabı verilir. Bunu bir mağazaya gəlməyiniz və orada sizə mal satışından imtina edildiyi vəziyyətlə müqayisə etmək olar. Bankın əmanəti qəbul etməkdən imtina etməsi barədə məlumatlar dərhal ictimaiyyətə məlum olacaq və hamı vəziyyətin çətin olduğunu başa düşəcək”,- deyə ekspert Əkbər Həsənov bildirir.
A.Quliyevin dediyi kimi, bu gün bu məsələ tənzimləyicinin və aidiyyəti digər qurumların gündəmindədir və qanunvericiliyə yenidən baxılacaq: “Bu istiqamətdə tədbirlər görülür. Ümumiyyətlə, AMB əmanətlərin sığortalanması mexanizmini təkmilləşdirmək üçün təkliflər hazırlayır. Yəqin ki, bu təkliflər ilin sonuna qədər qəbul ediləcək”.
Qeyd edək ki, lisenziyaların ləğvindən dörd ay keçməsinə baxmayaraq, avqustun 24-ə olan vəziyyətə, ADIF «AtaBank», «Amrahbank», «NBC Bank» və «AGBank»ın 20,36 min əmanətçisinə sığortalanmış əmanətçilər üzrə 480 mln. manat kompensasiya ödəyib. Bütünlükdə isə 670,7 mln. manat ödənilməsi düşünülür. Bu məbləğə bloklanmış əmanətlər üzrə məbləğlər də daxildir. Yəni əmanətlərin böyük bölümü artıq qaytarılıb.
Beləliklə, qanunvericiliyin bəzi önəmli məqamlarına yenidən baxmaqla, bank rəhbərliyinin müştəriləri aldatmasını asanlaşdıran və buna imkan yaradan boşluqları aradan qaldırmaqla tənzimləyici və ADIF pandemiyanın çətin dövründə müştəri etibarını bərpa etmək və biznesin işləkliyini qorumaq üçün bank sektoruna ciddi kömək edə bilər.

Конституционный суд разрешил вернуть гражданам незастрахованные вклады в обанкротившихся банках
Проблема незастрахованных депозитов в трех местных банках, объявленных банкротами весной этого года, постановлением Конституционного суда (КС) Азербайджана решена в пользу вкладчиков. Так, 14 августа Азербайджанский фонд страхования вкладов (ADIF) начал процесс выдачи компенсаций и по вкладам, которые были заблокированы в находящихся в процессе ликвидации AGBank, NBC Bank и AtaBank. Однако означает ли это, что подобных проблем не будет возникать в будущем в аналогичных ситуациях?
Проблема решена
Как известно, Центральный банк Азербайджана (ЦБА) в апреле-мае этого года принял решение об аннулировании лицензий четырех банков - AtaBank, Amrahbank, AGBank и NBC Bank из-за проблем с капиталом, низким уровнем платежеспособности. Все четыре банка были объявлены банкротами, начался процесс их ликвидации и возврата застрахованных вкладов населения в этих банках Азербайджанским фондом страхования вкладов. И вот во время последнего процесса вдруг обнаружилось, что AtaBank, AGBank и NBC Bank продолжают принимать вклады клиентов, несмотря на запрет регулятора, который ввел ограничения к их лицензиям.
Ранее комментируя сложившуюся ситуацию, исполнительный директор ADIF Турал Пириев заметил, что больше всего жалоб поступает в фонд на AGBank и NBC Bank. В AGBank запрет на прием срочных депозитов физлиц был установлен еще 10 октября 2017 года. «Так как банк не соблюдал этот запрет, мы сейчас сталкиваемся с множеством проблем и жалоб со стороны вкладчиков», - сказал Т.Пириев.
По его словам, в NBC Bank аналогичный запрет действовал с 27 января 2020 года. Т.Пириев добавил, что сумма заблокированных с 2017 года вкладов 800 клиентов в AGBank составляет 49,2 млн. манатов, в NBC Bank - 12,8 млн. манатов а в AtaBank - мизер. Только лишь от клиентов еще одного закрытого в этом году банка - Amrahbank вообще таких обращений не поступало. При этом выяснилось, что в депозитном портфеле по 283 клиентам AtaBank произошли ошибки, и их вклады, несмотря на то, что были застрахованы, зарегистрированы как незастрахованные. Это произошло в период миграции филиалов банка, когда вместо дат, указанных в депозитных договорах, были внесены даты миграции.
«Центробанк отправил банкам уведомление о запрете на прием вкладов. Однако банки проигнорировали это и продолжали принимать вклады физлиц. В результате эти вклады считаются незастрахованными и им компенсация не полагается», - сказал глава ADIF.
Напомним, что с аналогичной проблемой столкнулись в свое время вкладчики Demirbank, лицензия которого была отозвана в 2017 году. Тогда ADIF направил письмо в Кабинет министров и обратился в Конституционный суд, по решению которого была обеспечена выплата компенсаций вкладчикам.
И в этот раз ADIF пообещал решить вопрос в пользу вкладчиков, «потому что они не виноваты, так как не знали о существующем ограничении». В связи с этим Кабмин вновь обратился в Конституционный суд, и тот, руководствуясь статьей 12 Конституции АР, а также статьями 47 и 48 закона АР «О банках» и статьей 2.1.2.6 закона АР «О страховании вкладов», принял решение во всех этих случаях считать депозиты застрахованными.
Незнание освобождает от ответственности?
Как объяснил финансовый эксперт Вугар Мирзазаде, застрахованный вклад - это вклад, принимаемый филиалами и представительствами банка на территории Азербайджана в рамках определенных процентных условий. Вклады, размещенные вне определенных ограничений, считаются в основном застрахованными вкладами. Если установлены ограничения на прием вкладов в каком-либо банке и информация об этом не опубликована, то вкладчик не должен страдать из-за этого и нести ответственность. Основными участниками данного процесса являются надзорный орган, Фонд страхования вкладов и банки.
Если банку запрещено принимать вклады, он не должен их привлекать. Но как же банкам удается идти на такое мошенничество?
Дело в том, что ADIF должен получать и получает от банков информацию о политике сбережений и других вопросах. Также банки регулярно представляют отчет регулятору - Центральному банку, в который входит и информация о депозитном портфеле. Информация о вкладах может отражаться в общем портфеле, а не конкретно по каждому клиенту. Иногда, если есть важные изменения в соответствии с требованием регулятора, информация может быть представлена по 10 основным клиентам. Но поскольку в списке представлены не все клиенты, а информация дается в целом о числе ушедших клиентов и сокращении объема портфеля, то о «новоприбывших» можно и не упоминать и этого никто без тщательной проверки не заметит. Так, для отслеживания привлекаемых вкладов надзорному органу следует запрашивать у банка информацию о коде клиента или дате привлечения вклада. Поскольку банки не имеют такой специальной формы отчетности, надзорный орган может не знать, что банк, в отношении которого применяется запрет, принимает депозит. Правда, он имеет право после наложения запрета запросить специальный отчет и получить информацию от банка.
Глава ADIF Турал Пириев признает, что система страхования вкладов в банках Азербайджана в целом нуждается в изменении и усовершенствовании. «В настоящее время мы рассматриваем вопрос периода страхования вкладов на основе рисков. Помимо этого, существует проблема, что фонду не предоставляется реестр по именам вкладчиков, а только лишь квартальный реестр, где указывается общая сумма депозитов касательно каждого отдельного банка», - сказал Т.Пириев.
По словам главы ADIF, если банки будут отправлять полную информацию, фонд при возможном банкротстве банка, исходя из проверенных данных, сможет определить сумму компенсаций. Т.Пириев отметил, что законодательство пока не дает такой возможности, но фонд будет работать в этом направлении.
Что касается обнародования информации о реальной ситуации в банке, то здесь мнения расходятся. Так, эксперт В.Мирзазаде считает, что это может подорвать доверие к банкам. Ведь банк, в котором вкладчик размещает депозит, на всех информационных ресурсах числится как банк - член ADIF. «Если у банка имеются какие-либо финансовые трудности, должна быть обнародована информация о том, что размещенные вклады не застрахованы, при условии, если это не вызовет недовольства среди участников рынка. Если такая информация не предоставляется, то депозит должен считаться застрахованным», - убежден юрист.
Центробанк же считает, что предание гласности информации о вводимых запретах в отношении деятельности банков может нанести ущерб финансовой стабильности: «Раскрытие этих данных наносит серьезный ущерб как самому банку, так и финансовой стабильности», - подчеркнул первый зампред ЦБА Алим Гулиев. По его словам, есть предусмотренные законодательством формы доведения до общественности запретов, наложенных на банки. «Нельзя предавать огласке запрет на прием вкладов. Если эта информация будет обнародована, то и так напряженная ситуация в банке еще больше ухудшится, клиенты, естественно, начнут массово изымать свои вклады», - отметил А.Гулиев.
Закон отредактируют
Между тем ряд экспертов утверждают, что в целом введение запрета на прием вкладов нецелесообразно. «Представьте, что вы приходите в банк и хотите разместить депозит, а вам отказывают. Это можно сравнить с ситуацией, когда вы приходите в магазин, а он отказывается вам продавать товар. Информация о том, что банк отказался принимать вклад, моментально станет известна общественности, и все поймут, что его положение тяжелое», - утверждает эксперт Акпер Гасанов.
Как сообщил А.Гулиев, сегодня этот вопрос находится на повестке у регулятора и других заинтересованных структур и законодательство будет пересмотрено: «В этом направлении принимаются меры. В целом ЦБА разрабатывает предложения по совершенствованию механизма страхования вкладов. Вероятно, они будут приняты до конца года».
Отметим, что хотя с момента отзыва лицензий прошло около четырех месяцев, по данным на 24 августа, ADIF осуществил выплату компенсаций 20,36 тыс. вкладчиков AtaBank, Amrahbank, NBC Bank и AGBank по застрахованным вкладам в размере почти 480 млн. манатов. Всего предусматривается выплатить 670,7 млн. манатов, в этой же сумме «сидят» и компенсации по заблокированным вкладам. То есть большая часть вкладов уже возвращена.
Таким образом, пересмотрев некоторые важные пункты законодательства и устранив пробелы, способствующие и позволяющие руководству банков идти на обман клиентов, регулятор и ADIF могут серьезно помочь банковскому сектору в тяжелое время пандемии вернуть доверие клиентов и сохранить бизнес на плаву.