İri qaz yatağı «Sakarya»nın açılması dünya enerjidaşıyıcıları bazaranda Türkiyənin mövqeyini dəyişəcək
Görünür, boş yerdən demirlər ki, axtaran həmişə tapar: Türkiyənin enerji mənbələrini öz ərazisindən çıxarıb idxaldan asılılığını azaltmaq üçün göstərdiyi səylər uğurla başa çatıb.
Türkiyə lideri Rəcəb Tayyib Ərdoğan 21 avqustda xalqa etdiyi telemüraciətdə Qara dənizdə 2100 metr dərinliyində, ehtiyatlarının 300 milyard kubmetrdən çox olduğu təxmin edilən, ölkə tarixində ən böyük təbii qaz yatağı olan «Sakarya»nın kəşf edildiyini təntənəli şəkildə elan etdi.
Bu kəşfi, şişirtmədən, Türkiyə üçün tarixi adlandırmaq olar, çünki o, Türkiyə qaz bazarındakı güc nisbətini önəmli dərəcədə dəyişdirə bilər, bununla da hər il enerji idxalına gedən milyardlarla dollara qənaət edə bilər. “İnanıram ki, bundan sonra Türkiyə gələcəyə daha inamla baxacaq”, - deyə R.T.Ərdoğan vurğulayıb.
Bundan başqa, Türkiyə hakimiyyəti enerji resurslarının netto-ixracatçısı olmaq niyyətində olduqlarını artıq açıqlayıblar, beləliklə yaxın gələcəkdə qlobal qaz bazarında yeni bir oyunçu meydana çıxa bilər. Hələliksə, bu kəşf, mövcud təchizatçılarla idxal olunan qazın qiymətləri ilə bağlı danışıqlarda Türkiyə üçün önəmli bir kozır ola bilər.
Gərgin işlərin bəhrəsi
Prezident İlham Əliyev Türkiyəyə təbrik göndərərək, yeni yatağın tapılmasının Türkiyənin sənaye potensialının və artan gücünün təcəssümü olduğunu bildirdi. “Bu, Türkiyənin enerji təhlükəsizliyində növbəti vacib addım oldu. Qaz yatağının işlənməsi türk xalqına fayda gətirəcək. Ümid edirəm ki, hazırda Türkiyə tərəfindən həyata keçirilən digər kəşfiyyat layihələri də müvəffəqiyyətlə başa çatacaq”, - deyə Azərbaycanın ölkə başçısının R.T.Ərdoğana məktubunda vurğulanır.
2010-cu ildən bəri Türkiyə dünyanın enerji nəhəngləri - BP, «ExxonMobil», «Chevron», «Petrobras»ın iştirakı ilə Qara dənizdəki müxtəlif sahələrdə kəşfiyyat işləri aparır. Türkiyənin Qara dəniz şelfində geoloji kəşfiyyat işlərinə 4 milyard dollar xərclənib, bunun 500 milyonunu Türkiyə xərcləyib, lakin axtarış uğursuz olub - heç bir karbohidrogen yatağı tapılmayıb. Bir müddət Türkiyə Qara dəniz şelfində işləri dondurub, lakin 2017-ci ildə Türkiyə tədqiqatını öz gəmilərinin iştirakı ilə təkbaşına davam etdirməyə qərar verib. Türkiyənin ilk seysmik gəmisi «Barbaros Hayrettin Pasha» kəşfiyyat işləri gördü və Qara dənizin qərb sahillərindəki Türkiyə sularında Dunay blokunda zəngin təbii qaz ehtiyatları tapdı.
Türkiyənin qazma gəmisi «Fatih» 20 iyul 2020-ci il tarixdə Qara dənizdə Bolqarıstan və Rumıniya dəniz sərhədlərinin Türkiyənin daxili suları ilə kəsişməsinin yaxınlığında yerləşən perspektivli «Tuna-1» sahəsində qazma işlərinə başladı.
"İstanbulun fəthinin ildönümündə Qara dənizə yollanan "Fatih" gəmisi uğurlu işi ilə öz adını doğrultdu və türk xalqında qürur hissi doğurdu ", - deyə Türkiyə prezidenti xalqa müraciətində vurğulayıb.
Eyni zamanda Türkiyə lideri yeni yatağın ehtiyatlarının elan olunanlardan xeyli çox ola biləcəyini də bildirib. “Quyudan əldə edilən məlumatlar elə həmin bölgədə yeni qaz yataqlarının aşkar olunma ehtimalının yüksək olduğunu göstərir. Yəni ilk quyuda tapılan ehtiyatlar zəngin qaynaqların yalnız bir hissəsi ola bilər”, - deyə R.T.Ərdoğan qeyd edib.
Türkiyə Qara dənizdən ilk qazı 2023-cü ildə alacağına ümid edir, hələ ki, quyuların möhkəmləndirilməsi, istehsal konsepsiyasının müəyyənləşdirilməsi, lazımlı infrastrukturun inşasına və quraşdırılmasına başlanılması üzrə işlər görülməlidir.
“Faktiki olaraq qaz çıxan kimi mənbədən istifadə etməyə başlayacağıq. Məqsəd 2023-cü ildə Qara dəniz qazını xalqın istifadəsinə verməkdir. Beləliklə, Türkiyə illərdir səbirlə apardığı əziyyətli işin ən yaxşı bəhrəsini alacaq”, - deyə ölkə prezidenti bildirib.
“Bu gün bizi üçüncü ölkələrdən enerji asılılığından xilas edəcək bir addımı atdıq. Ümid edirəm ki, tədiyyə balansındakı kəsirdən qurtulacağıq, çünki indi ən böyük vəsaitlər enerci daşıyıcılarının alınmasına xərclənir”, - deyə ölkənin maliyyə və xəzinədarlıq naziri Berat Albayrak sevincini gizlətmir.
Enerji naziri isə, öz növbəsində söyləyib ki, bu yataqdan qaz çıxarmaq üçün dövlət neft şirkəti TPAO lisenziya alacaq və digər şirkətlərin layihədə iştirakı düşünülmür. “Şübhəsiz ki, Türkiyənin yeni dəniz yataqlarının işlənməsi üçün bütün imkanları var. Türkiyənin bu məsələdə ortaqları yoxdur”, - deyə nazir F. Dönməz bildirib.
Onun sözlərinə görə, qazı quruya nəql etmək üçün Qara dənizin dibi boyunca 200 km uzunluğunda qaz kəməri çəkmək lazımdır. “Bu layihənin xərcləri barədə dəqiq məlumatları açıqlamaq hələ tezdir. Qazın qiyməti mühəndislik və dizayn işlərinin nəticələrinə əsasən müəyyənləşdiriləcək. Bununla belə, yerli qazın idxaldan ucuz olacağı onsuz da aydındır”, - deyə nazir bildirib.
Enerji Nazirliyinin başçısı bildirib ki, bu günə qədər "Tuna-1" sahəsinin 8 min kvadrat kilometrə bərabər bütün ərazisinin yalnız dörddə biri araşdırılıb və gələcəkdə burada oxşar strukturlarda yeni kəşflər ola bilər. “Onların da dərinliyi və ölçüsü analojidir. İki aydan sonra yeni yaxşı xəbərlər ola bilər. Qazma gəmisi «Kanuni» Qara dənizdə ilin sonuna qədər qalacaq, bu ərazidə 40-a qədər quyunun qazılması planlaşdırılır”, - deyə nazir bildirib.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) qiymətləndirməsinə görə, Qara dənizdəki yeni Türkiyə yatağının ehtiyatları öz həcminə görə Norveçin 2010-cu ildən bəri Şimal dənizində kəşf etdiyi bütün qaz yataqlarından böyükdür.
“Beynəlxalq təsnifatda neft və qaz yataqları müəyyən kateqoriyalara bölünür. Qara dənizin Türkiyə sektorundakı yeni yataq böyüklər kateqoriyasına aid edilir. Bu, son illərdə dünyada kəşf edilən ən böyük yataqdır”, - deyə IEA rəhbəri Fatih Birol «Anadolu»ya bildirib.
Onun sözlərinə görə, mövcud qiymətlər nəzərə alınmaqla yeni yataqdakı qaz ehtiyatlarının potensial dəyəri 80 milyard dollara çatır: “Lakin bu qədər böyük həcmdə qaz istehsalı üçün ən azı 6 milyard dollar sərmayə tələb olunur”.
IEA rəhbərinin sözlərinə görə, Türkiyə hər il yeni yataqdan 10-15 milyard kubmetr qaz çıxara biləcək ki, bu da ölkənin "mavi" yanacağa ehtiyacının üçdə birini ödəyəcək.
«Tuz qolluqdadır»
Ancaq buna şübhələr də az deyil. Bir sıra qaz ekspertləri Rumıniya, Ukrayna və Rusiyanın Qara dəniz yataqlarının işlənməsindəki uğursuz təcrübəsinə dayanaraq, Türkiyə hakimiyyətinin yeni yataqların tapılması və onların tezliklə işlənməsi planları ilə bağlı açıqlamalarını spekulyativ hesab etdilər.
Məsələn, Rusiya Federasiyası hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin mütəxəssisi İqor Yuşkov bundan heyrətə gəlib ki, Qara dənizdə heç bir ölkə "heç vaxt böyük bir yataq tapmayıb və Türkiyə birdən-birə bəxti gətirən tək şanslı biri oldu".
“Hətta, gerçəkdən qaz tapılsa da, yeni yatağın işlənməsinin və yanacağın çıxarılmasının iqtisadi əsaslandırılmasını unutmamalıyıq. Heç də aşkar edilmiş yataqların hamısı sonda ticari istismara çatmır. Qara dənizdə bahalı dərin dəniz hasilatı mümkündür və bu qazın hasilat qyməti nə qədər olacaq? Mümkündür ki, bu qızıl qazı dənizdə çıxarmaqdansa, Rusiyadan və Azərbaycandan qaz almaq daha sərfəli olacaq”, - deyə ekspert bildirir.
Onun sözlərinə görə, bir qayda olaraq, şelf layihəsinin işlənməsindən onun sənaye istismarına qədər beş - yeddi il çəkir.
"Türkiyədə ticari qaz hasilatının mümkünlüyü sual altındadır, çünki indiki qaz qiymətlərində yeni yataq nə mayeləşdirilmiş qazla, nə də daha ənənəvi Rusiya, İran və Azərbaycan qazı ilə rəqabət edə bilməyəcək", - deyə «Vygon Consulting»in məsləhətçisi Yekaterina Kolbikova bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkədə bərpa olunan enerji mənbələri və nüvə enerjisinin inkişafı fonunda qaz istehlakı azalacaq, 2025-ci ilə qədər olan müqavilə öhdəlikləri Türkiyənin ehtiyaclarını üstələyəcək.
Bu proqnozlara baxmayaraq, şübhəsiz ki, belə bir güclü aktivinin olması Türkiyənin qaz təchizatçıları ilə danışıqlarda mövqeyini xeyli gücləndirəcək. Məsələn, bu ölkənin Maliyyə Nazirliyinin rəhbəri əmindir ki, qiymət endirimləri 30% -ə qədər ola biləcək. Bundan əlavə, B.Albayrak sanır ki, Türkiyə istehlakçıları hətta 2023-cü ilə qədər də qaz və elektrik enerjisi üzrə daha ucuz sənaye və ev qiymətlərindən yararlana bilərlər. Nazirin sözlərinə görə, yeni qaz yatağı bir sıra yerli şirkətlərin imicinə müsbət təsir göstərəcək.
“Yaxın perspektivdə bu yataqların işlənməsi həm TPAO, həm də BOTAŞ üçün, bəlkə də, əvvəlcə ölkə daxilində və sonra xaricdə IPO (səhm satışı) üçün yol açacaq. Onların balanslarının dünyanın ən dəyərli enerji şirkətləri ilə müqayisə edilə biləcək bir səviyyəyə qaldırılması IPO-ya qədər aparacaq. Biz hüquqi infrastruktur hazırlayacağıq”,- deyə o bildirib.
Türkiyənin xarici işlər naziri Mevlut Çavuşoğlu isə aşkar edilmiş qaz ehtiyatlarının Avropaya ixrac olunma imkanlarından bəhs edib. “Türkiyə qaz almaqla yanaşı, həm də tranzit ölkəsidir. Bu sahənin kəşfi ilə Türkiyə bir sıra nəhəng energetika meydançalarına daxil oldu. Bu qazı öz ehtiyaclarımızı ödəmək üçün istifadə edəcəyik və qalanını isə Avropaya ixrac edə bilərik ”, - deyə o bildirib.
Yeri gəlmişkən, hökumət rəsmilərinin sözlərinə görə, Türkiyə qaz idxalından tamamilə imtina etmək fikrində deyil. Əksinə, Ankara yaxın illərdə Azərbaycandan ixracatı artırmağı planlaşdırır. “Türkiyəyə təbii qaz ixracında artıq Azərbaycan birinci yeri tutdu. Önümüzdəki illərdə biz Azərbaycan qazının alış həcmini artıracağıq”, - deyə M.Çavuşoğlu bildirib.
Ölkənin Maliyyə Nazirliyinin başçısı da öz növbəsində Türkiyənin Rusiya və İranla qaz sektorunda əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətini açıqlayıb. “Bəlkə də, bir istehsalçı ölkə olaraq əməkdaşlıq edəcəyik. Rusiya etibarlı təchizatçıdır, hətta ən çətin dövrlərdə belə bizi tərk etmədi və təchizatı əngəlləmədi”, - deyə B.Albayrak bildirib.
Çəkişmə dənizi
Türkiyə hər il, orta hesabla, enerji idxalına 40 milyard dollardan çox pul xərcləyir, 2019-cu ildə respublika 44 milyard kubmetr istifadə edib. Qara dənizdəki uğurlu kəşf iştahı qızışdırıb və indi ölkə Aralıq dənizində də "uğuru təkrarlamağı" ümid edir.
“Biz enerji mənbələrinin axtarışı ilə bağlı araşdırmalara daha böyük sürət verəcəyik. Məqsədimiz ölkədəki bütün enerji problemlərini həll etməkdir”, - deyə ölkə prezidenti R.T.Ərdoğan bildirir.
Dövlət başçısı Türkiyənin qazma işlərinə davam etməkdə qərarlı olduğunu vurğulayıb.
Enerji Nazirliyinin rəhbərinin sözlərinə görə, Türkiyə Aralıq dənizinin karbohidrogen potensialı olan bölgələrində qazma işlərinə davam edəcək.
“Təbii qaz tədqiqatları əsasən Şərqi Aralıq dənizində aparılıb. Yeni qaz yataqlarının açılmasını gözləyirik, ancaq qazma işləri aparıldıqdan sonra bu, aydın olacaq”, - deyə F.Dönməz bildirib.
Türkiyə NAVTEX (Beynəlxalq Avtomatlaşdırılmış Xəbərdarlıq Sistemi) vasitəsi ilə 18 avqust-15 sentyabr tarixləri arasında Şərqi Aralıq dənizində yeni seysmik fəaliyyətlərini elan etdi. Bu təşəbbüslər çərçivəsində «Yavuz» qazma gəmisi «Ertugrul Bey», «Osman Bey» və «Orhan Bey» döyüş gəmilərinin müşayiəti ilə Kiprin cənub-qərbində kəşfiyyata başladı. NAVTEX seysmik işlərin aparıldığı əraziyə girməməyi təkidlə tövsiyə edib.
Bu cür fəallıq qonşu Yunanıstanda həddindən artıq narazılıq yaratdı, onlar Ankaranı qanunsuz və icazəsiz fəaliyyətlərdə günahlandırdılar, iddia etdilər ki, Türkiyənin Afinanın müstəsna iqtisadi bölgəsi hesab etdiyi sularda neft və qaz axtarışları aparır. Ankara buna cavab olaraq BMT tərəfindən tanınmış Liviya milli həmrəylik hökuməti ilə dəniz zonalarında qarşılıqlı anlayış barədə bağladığı memorandumun şərtlərinə istinad edir.
Yunanıstan vəziyyətdən çıxış yolunu Avropa İttifaqının (Aİ) Türkiyəyə qarşı sanksiyaları vasitəsi ilə Ankaraya təzyiq göstərməkdə görür. Almaniya isə öz növbəsində danışıqların bərpa edilməsi və bölgədə vəziyyətin daha da gərginləşməməsi üçün iki ölkə arasında vasitəçilik etməyə çalışır. Fransa isə əksinə Yunanıstana dəstək əlaməti olaraq iki qırıcı təyyarəsini Kipr bazasından Kritə göndərdi, «Lafayette» freqatını və vertolyot daşıyıcısı «Tonnerre»ni bölgəyə gətirdi.
Yunanıstan 26 avqust tarixində Şərqi Aralıq dənizində Fransa, İtaliya və Kipr ilə birlikdə hərbi təlimlərə başladı. Yunanıstan Müdafiə Nazirliyi təlimlərin Krit adasının cənubunda olacağını və üç gün davam edəcəyini açıqladı. Həmin gün Türkiyə və ABŞ hərbi-dəniz qüvvələrinin gəmiləri Şərqi Aralıq dənizində birgə təlimlər keçirdilər.
Şelf uğrunda mübahisədə Kipr, Misir və İsrail ənənəvi olaraq Yunanıstanın tərəfində çıxış edirlər, çünki onların şelf sahələrindən qazı Şərqi Aralıq dənizi boru kəməri ilə Avropaya çatdırmaq üzrə ortaq planları var. Düzdür, bu ölkələrin Türkiyə ilə həqiqi hərbi qarşıdurma halında Yunanıstana hansı cür praktik yardım göstərə biləcəkləri və ən əsası bu yardımı etmək istəyib- istəməyəcəkləri böyük bir sual altındadır.
Prezident Ərdoğan isə bəyan edib ki, sanksiya tətbiq olunma təhlükəsinə baxmayaraq, Ankaranın Aralıq dənizində geoloji kəşfiyyat planlarından əl çəkməyəcək.
"Heç bir müstəmləkəçi güc Türkiyəni öz bölgəsində mövcud olması proqnozlaşdırılan enerji mənbələrindən məhrum edə bilməz", -deyə R.Ərdoğan Afinanı dialoqa çağıraraq bildirib.
Ölkə lideri bildirib ki, Türkiyə heç kimin ərazisinə qarşı iddia qaldırmır və başqa ölkələrin hüquqlarını pozmağa çalışmır, bununla yanaşı mənafelərindən bir addım geri çəkilməyəcək.
“Çağdaş Türkiyə artıq güzəştlərə hazır bir ölkə deyil. Ankara bölgədəki milli maraqları qorumaq üçün bütün addımları atacaq və bunun üçün istənilən dəyəri ödəməyə hazırdır. Türkiyə Aralıq dənizində, Egeydə və Qara dənizdə ona məxsus olan hər şeyi alacaq”, - deyə dövlət başçısı bildirib.
İndi hər iki ölkənin silahlı qüvvələri hazırlıq vəziyyətinə gətirilib. Türkiyəyə qarşı sanksiyaların olub-olmayacağı hələ bəlli deyil. Aİ isə, öz növbəsində, hələ də Şərqi Aralıq dənizindəki vəziyyətlə bağlı ortaq bir mövqe işləməyib. Ancaq təcrübənin göstərdiyi kimi, sanksiya və təhdidlərin dili təsirsizdir və heç də hər zaman arzulanan nəticəni vermir; bu səbəbdən bu mövzuda müəyyən bir razılığa gəlmək qaçınılmazdır.

SURPRISE IN THE BLACK SEA
Discovery of the Sakarya gas field in the Black Sea can change Turkey's position in the global energy market
Where there's a will, there's a way… Turkey's efforts to reduce its dependence on the import of energy resources by extracting them on its own have become successful.
In a televised address to the nation on August 21, President Recep Tayyip Erdogan announced the discovery of the largest natural gas field in the country's history in the Black Sea. The field called Sakarya is 2,100 meters deep with reserves estimated at more than 300 billion cubic meters.
The discovery is truly historical for Turkey, since it can significantly change the balance of power in the Turkish gas market, saving billions of dollars annually on energy imports. “I believe that from now on Turkey will look to the future with greater confidence,” Erdogan said.
In addition, Turkish authorities have already announced their intention to become a net exporter of energy resources, which means a new actor may appear on the global gas market in the future. In the meantime, the discovery may become an important advantage for Turkey in negotiations on prices for imported gas with existing suppliers.
When hard work gives back…
President Ilham Aliyev congratulated his Turkish counterpart, noting that the discovery of a new field manifests the industrial potential and growing power of Turkey. “This was another important step in Turkey's energy security. The development of the gas field will benefit the Turkish people. I hope that the other exploration projects implemented in Turkey will be successful too,” Mr. Aliyev said in his congratulatory message.
Since 2010, Turkey has been conducting exploration works in various areas in the Black Sea jointly with energy giants BP, ExxonMobil, Chevron, and Petrobras. $4 billion ($500m by Turkey) were spent on the geological exploration of the Black Sea shelf of Turkey but no hydrocarbon deposits were found, hence the works were suspended for an indefinite period. Yet in 2017, Turkey decided to resume research using its own vessels. The first Turkish seismic vessel, Barbaros Hayrettin Paşa, discovered rich natural gas reserves in the Danube block within Turkish waters off the western coast of the Black Sea.
On July 20, 2020, the Turkish drilling ship Fatih began drilling operations in the Black Sea at the promising area Tuna-1 near the intersection of the Bulgarian and Romanian maritime borders with the internal waters of Turkey.
"Fatih (conqueror in Turkish) headed to the Black Sea on the anniversary of the conquest of Istanbul. The success of operation justified its name and made the Turkish people proud", Mr. Erdogan said in his address to the nation.
At the same time, Mr. Erdogan noted that the actual reserves of the new field might be significantly higher than the estimated ones. “Well data suggests a high likelihood of new gas fields in the same region. In other words, the current discovery can only be a portion of richer resources,” Mr. Erdogan said.
Turkey expects to receive the first gas from the Black Sea in 2023, but in the meantime, it is necessary to conduct additional works on casing wells, define a production concept and start construction and installation of the necessary infrastructure.
“We will actually start using the resource as soon as gas is extracted. Our objective is to start sharing the Black Sea gas with our people in 2023. Turkey is reaping the best fruits of painstaking efforts it has patiently carried out for years,” Mr. Erdogan said.
“Today we have taken a step that will save us from energy dependence on third countries. I hope we will eliminate the deficit of the balance of payments, because currently we spend considerable sums on the purchase of energy resources,” Turkish Minister of Finance and Treasury, Berat Albayrak, said.
Turkish Minister of Energy, F. Donmez, said that the state oil company TPAO would receive a license allowing it to become a sole production company operating in the Sakarya field, as the participation of other companies in the project is not considered. “We are confident that Turkey has all the potential to develop new offshore fields. Turkey has no partners in this matter,” Minister Donmez said.
According to Donmez, to transport gas to onshore facilities, it will be necessary to construct a 200km-long pipeline through the seabed of the Black Sea. “It is too early to announce the exact cost of the project. The gas price will be based on the results of engineering and design works. However, it is clear that domestic gas will be cheaper than the imported one,” Mr. Donmez said.
He added that so far only a quarter of the Tune-1 geological structure (8,000 sq.km) has been studied. In the future, there may be new discoveries in similar structures. “Their depth and extent are the same. We can have more good news in the coming two months. Drilling vessel Kanuni will remain in the Black Sea until the end of the year to complete the drilling of up to 40 wells,” Mr. Donmez said.
According to the International Energy Agency (IEA), the reserves of the new Turkish field in the Black Sea are the largest of all gas fields discovered by Norway in the North Sea since 2010. “According to the international classification, oil and gas fields are divided into certain categories. The new field in the Turkish sector of the Black Sea is classified as large. This is the largest field discovered in the world in recent years,” IEA head Fatih Birol told Anadolu.
According to Mr. Birol, the potential value of gas reserves in the Sakarya field reaches $80 billion. Turkey will be able to produce 10-15 billion cubic meters of gas from the new field annually, which will cover a third of the country's demand for natural gas. “However, the production of such a large volume of gas requires at least $6 billion in investment,” Birol said.
Ace in the hole
Meanwhile, a number of experts refer to the unsuccessful experience of Romania, Ukraine and Russia in the development of offshore fields in the Black Sea, and consider the statements of Turkish authorities about the new discovery and their plans for the early development of the field as speculative.
Igor Yushkov of the Finance University under the Government of the Russian Federation, for example, finds it strange that Turkey was the only lucky country that discovered a rich hydrocarbon deposit in the Black Sea. “Even if there is gas, it is important to consider the economic feasibility of developing the new field. Not all discovered deposits eventually reach the stage of commercial exploitation. Offshore production in the Black Sea is an expensive venture. What will be the cost of production? It may turn out that it is more profitable to buy gas from Russia and Azerbaijan than to produce it in the Black Sea,” Yushkov said.
According to him, it usually takes five to seven years from the start of the development till the commercial operation of the field.
"The commercial production of gas in Turkey is questionable, since at current gas prices, the new field cannot compete with either liquefied gas or even more traditional Russian, Iranian and Azerbaijani gas," said Yekaterina Kolbikova of Vygon Consulting. According to her, given the development of renewable energy sources and nuclear energy in Turkey, gas consumption will decrease, while contractual obligations until 2025 will exceed the country's demand.
Nevertheless, there is no doubt that such a powerful asset will greatly strengthen Turkey's position in negotiations with gas suppliers. Minister Albayrak believes that the price discount can be up to 30%. In addition, Turkish consumers can benefit from cheaper industrial and household prices for gas and electricity even until 2023. The new gas field will positively affect the image of a number of local companies. “In the short term, the development of this field will pave the way for an IPO for both TPAO and BOTAS, first domestically and then abroad. The growth of their balance to a level comparable to that of the world's most valuable energy companies will lead to an IPO. We will prepare the legal infrastructure,” Mr. Albayrak said.
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu expressed the possibility of exporting discovered gas reserves to Europe. “Turkey is not the buyer of gas only. We are also a transit country. With the discovery of the Sakarya field, Turkey enters a number of huge energy sites. We will use this gas to meet our own demand, and we will be able to export the surplus to Europe,” Cavusoglu said.
According to government officials, Turkey is not going to refuse gas imports completely. On the contrary, Ankara plans to increase exports from Azerbaijan in the coming years. “Azerbaijan has already taken the first place in natural gas supplies to Turkey. In the coming years, we will increase the volume of purchases of Azerbaijani gas,” M. Cavusoglu noted.
Minister of Finance Albayrak also announced Turkey's intentions to continue cooperation in the gas sector with Russia and Iran. “Perhaps we will cooperate as a manufacturing country. Russia is a reliable supplier. Even in difficult periods for our country, Russia did not abandon us, nor did it hamper supplies,” Mr. Albayrak said.
Sea of ​​discord
In average, Turkey spends more than $40 billion on energy imports annually. In 2019, the country consumed 44 billion cubic meters of gas. The successful discovery in the Black Sea only whetted appetites, and now the country expects to "repeat the success" also in the Mediterranean.
“We will encourage the exploration of energy resources. Our objective is to solve all energy problems in the country. Turkey is committed to continue drilling operations as well,” President Erdogan said.
According to Minister Donmez, Turkey will continue drilling in the Mediterranean regions with hydrocarbon potential. “The exploration of natural gas has been mainly focused on the Eastern Mediterranean. We expect the discovery of new gas fields, but this will become clear after drilling operations,” Mr. Donmez said.
Thanks to NAVTEX (an international automated medium frequency direct-printing service), Turkey announced new seismic activities in the Eastern Mediterranean from 18 August to 15 September. As part of these initiatives, the drilling ship Yavuz has embarked on exploration in southwest Cyprus, accompanied by warships Ertugrul Bey, Osman Bey and Orhan Bey. NAVTEX strongly advised not to enter the seismic area.
The Turkish activity has sparked extreme discontent in neighbouring Greece, which accused Ankara of illegal and unauthorised activities. Greece claims that Turkey is conducting oil and gas exploration in waters that Athens considers its exclusive economic zone. In response, Ankara refers to the terms of the memorandum concluded with the UN-recognised Libyan Government of National Accord on the mutual recognition of maritime zones.
Greece tries to put pressure on Ankara by imposing EU sanctions on Turkey. In turn, Germany is trying to mediate between the two countries to resume negotiations and avoid further escalation of the situation in the region. On the contrary, France, as a sign of support for Greece, dispatched two fighter jets from the Cypriot base to Crete, as well as a frigate Lafayette and the helicopter carrier Tonnerre to the region.
On August 26, Greece began military exercises with France, Italy and Cyprus in the Eastern Mediterranean. The Greek Defense Ministry announced that the operation will take place south of Crete and will last for three days. On the same day, Turkish and US naval ships conducted joint exercises in the Eastern Mediterranean.
Cyprus, Egypt and Israel have traditionally supported Greece in the conflict over this offshore area in order to deliver gas from the offshore fields to Europe via the Eastern Mediterranean pipeline. It is unclear though what kind of practical support and assistance these countries can, and most importantly, want to provide to Greece in the event of a real military conflict with Turkey.
President Erdogan says that Ankara will not abandon its plans for exploration in the Mediterranean, despite the threat of sanctions. “No colonial power can deprive Turkey of the energy resources discovered in its own region,” Mr. Erdogan said, calling on Athens to dialogue.
Turkish leader underlined that Turkey does not lay claim to anyone's territory and does not violate the rights of other countries. However, Turkey will not retreat a step from its own interests.
“Modern Turkey is no longer a country that is ready for concessions. Ankara will take all steps to protect national interests in the region and is ready to pay any price for this. Turkey will take what is due to it in the Mediterranean, the Aegean and the Black seas,” president said.
Both Greek and Turkish military are on high alert these days. It is not clear whether sanctions will be imposed on Turkey. The EU has not yet developed a common position on the situation in the Eastern Mediterranean. However, as practice shows, the language of sanctions and threats is ineffective and does not always give the desired result; therefore, reaching a certain consensus on this issue is inevitable.