“Qalatasaray”ın vitse-prezidenti Abdurrahim Albayrak “Neftçi” ilə oyun və Azərbaycan komandaları ilə əməkdaşlığın perspektivləri haqqında
Nəhayət, yüz minlərlə azarkeşin gözlədiyi futbol matçı baş tutdu. Avropa Liqasının ikinci təsnifat mərhələsində “Neftçi” Türkiyənin “Qalatasaray” klubunu qəbul etdi. Koronavirus pandemiyasına görə azarkeşsiz keçirilən görüşdə qonaqlar 3-1 hesablı qələbə qazandı.
Azərbaycanda Türkiyə futboluna marağın böyük olması sirr deyil. Ölkəmizdə xüsusilə “Qalatasaray” klubunun milyonlarla azarkeşi var. Azərbaycanlı fanatlar sevimli klublarını addım-addım izləsə də, stadionda matçı canlı izləyə bilmədilər. Təəssüf ki, azarkeşlərin “Qalatasaray” klubuyla ayrıca görüşü də alınmadı. Bununla belə, Cim Bom-un baş məşqçisi Fatih Terim pandemiyadan sonra Bakıya səfər etmək barədə düşünəcəklərini bildirdi. “Region plus” mövzuyla bağlı “Qalatasaray”ın vitse-prezidenti Abdurrahim Albayrakla söhbət edib.
- Bakıya səfəriniz qələbəylə başa çatdı. “Neftçi” ilə matçdan hansı təəssüratlarla ayrıldınız?
- Biz ayrılmadıq, sadəcə, qardaşlarımızla görüşənədək söylədik. Azərbaycana səfər gözəl xatirələrlə yadda qaldı. Bakı növbəti dəfə bizi heyran etdi. İki qardaş ölkənin iki böyük klubu yaşıl meydanda üz-üzə gəldi. Biz vacib qələbə qazandıq. “Neftçi” bizi qardaş kimi qarşıladı. Təəssüf ki, oyun azarkeşsiz keçirildi. Pandemiyaya görə oyunda fanatlar iştirak etmədi. Bununla belə, stadionda onların dəstəyini hiss edirdik. Qəlbən bizimlə idilər.
Təəssüratlarımız çox gözəldir. “Qalatasaray”ın Azərbaycanda bu qədər sevilməsi, minlərlə azarkeşinin olması sevindiricidir. Oyunumuz pandemiya dövrünə təsadüf etməsəydi, həm İstanbul, həm də Bakıda mübarizə aparacaqdıq. Eyni zamanda azarkeşlər oyunu stadionda izləyəcəkdi. Bilirsiniz stadionda azarkeşlər olsaydı, matç daha möhtəşəm olacaqdı. Fürsətdən istifadə edərək qonaqpərvərliyə görə qardaş Azərbaycana təşəkkür etmək istəyirəm.
- “Neftçi”nin oyunu barədə fikirləriniz maraqlıdır...
- Azərbaycan klubu “Qalatasaray”a qol vurmaqla futbolçularımıza arxayınlaşmağa imkan vermədi. Yaxşı komandanız var. Sadəcə, çempionatlarımız arasında fərq böyükdür. Ona görə müqayisə etmək istəməzdim. “Neftçi”yə Azərbaycan çempionatında uğurlar arzu edirəm.
- “Qalatasaray”ın baş məşqçisi Fatih Terim pandemiyadan sonra Azərbaycanda təlim-məşq toplanışının keçirilməsinin mümkünlüyünü söyləyib. Bu səfər baş tutacaqmı?
- Fatih Terim söyləyibsə, deməli, ciddi məsələdir. Bildiyiniz kimi, təlim-məşq toplanışları baş məşqçinin qərarıyla reallaşır. Əgər Terimə ölkənizdə hazırlıq keçmək uyğundursa, o zaman problem deyil. Azərbaycan bizə yaxın ölkə olmaqla yanaşı, yüksək standartlara cavab verən stadionlarınız var. Kiçik turnir təşkil etmək olar. Bir həftəlik hazırlıq zamanı klublarınızla yoldaşlıq matçı keçirərik. Eyni zamanda azarkeşlərlə görüşmək xoş olar. Lakin bunun üçün ilk növbədə pandemiya bitməlidir.
- 2021-ci ildə Azərbaycan paytaxtı Bakı Avropa Çempionatının 4 matçına ev sahibliyi edəcək. Türkiyə millisinin iki oyunu Bakıda keçiriləcək. Söhbət “Qalatasaray”ın meydana çıxdığı Bakı Olimpiya Stadionundan gedir. Arenanı bəyəndiniz?
- Stadion barədə bizə məlumat verildi. Yaxşı mənada təəccübləndim. Möhtəşəm arenadır. Fikrimcə, azarkeşlərlə daha gözəldir. Türkiyə millisinin Bakıda oynaması əlavə üstünlüyümüzdür. Azərbaycan və Türkiyə qardaş ölkələrdir. Ona görə bütün sahələrdə bir-birimizi dəstəkləyirik. Türkiyə Bakıda doğma evində olduğu kimi mübarizə aparacaq. İnsanlar ay-ulduzlulara maksimum dəstək olacaq. Fikrimcə, pley-offa yüksəlmək üçün yüksək şansımız var.
- Gələcəkdə “Qalatasaray”ın Azərbaycan klublarıyla əməkdaşlığı mümkündürmü?
- “Neftçi” klubunun rəsmiləriylə müəyyən fikir mübadiləsi aparmışıq. Əməkdaşlığımız hər iki tərəfə böyük fayda verəcək. Fikrimcə, bu barədə müzakirələr aparmaq lazımdır. İlk növbədə, əməkdaşlığımızın hansı səviyyədə olacağını dəqiqləşdirməliyik. Biz Azərbaycan klublarıyla əməkdaşlığa etiraz etmirik.
- Maraqlıdır Türkiyədə Azərbaycan futbolu necə görünür?
- Azərbaycan futbolu avrokuboklardakı oyunlar və beynəlxalq matçlarla izlənilir. Azərbaycan millisinin Kipr üzərində qələbə qazandığını bilirik. “Qarabağ” klubunun Çempionlar Liqasında iştirakı, “Atletiko” klubuyla heç-heçə oynadığı barədə türk mediası silsilə yazılar təqdim edib. Bizim məşqçilər ölkənizdə işləyəndə jurnalistlər Azərbaycan futbolundan daha çox yazır.
- Bizim futbolun inkişaf baxımından Türkiyədəkindən geri qalması sirr deyil. Sizcə, futbolu inkişaf etdirmək üçün ilk növbədə nədən başlamaq lazımdır?
- Türkiyədə indi futbol bir qədər yerində sayır. 10-15 il əvvəl ulduzlarımız daha çox idi. Legionerlərimiz qitənin aparıcı çempionatlarında çıxış edirdi. Bir müddət boşluq oldu və indi belə nəticə yaranıb. İlk növbədə, gərək təhsildən başlayasınız. Təhsil önəmlidir. Futbol təhsilini deyirəm. İdmanın öz təhsili, mədəniyyəti var. Uşaqlar kiçik yaşından futbola həvəsləndirilməli, seçim olunaraq daha uyğun olanlar futbol akademiyalarına yönləndirilməlidir. Hamıda alınmayacaq. Amma on min uşaqdan on normal oyunçu çıxa bilər. Bu işdə klublar da boş dayanmalı deyil. Gərək, bütün klublarda aşağı yaş qrupları üzrə komandalar olsun. İnsanlar bundan xəbərdar olmalıdır. Bir futbolçu yetişdirmək karateçi və ya güləşçi yetişdirməkdən çətindir. Bəziləri üçün asan görünür. Lakin müasir futbolla ayaqlaşmaq çətindir. Artıq dünyada futbolu irəli getməyən ölkə yoxdur. Ən zəiflər belə güclülərə asan təslim olmur. Hamı öz üzərində işləyir. Çalışmaq lazımdır xaricdə oynayan oyunçularınız çox olsun.
- Bakıya növbəti səfər zamanı Azərbaycandakı azarkeşlərlə görüş təşkil etmək mümkündür?
- Pandemiya bitərsə, görüş keçirmək olar. Bir ilin içində dünya çox dəyişdi. Tərəfdarlarımız hər oyunda stadionda bizimlə olub. İndi isə bütün dünya sosial məsafədən danışır. Vaxt lazımdır. Əvvəlki həyatımıza qayıdandan sonra mümkündür. Öz növbəmdə millətimə, ölkəmə, klubuma göstərilən diqqətə görə Azərbaycana təşəkkür edirəm. Ölkənizdə hər xoş gün bizim üçün də xoş olur. İnanın heç istəmərik Azərbaycandan pis xəbər eşidək. Bütün sahələrdə olduğu kimi idmanda da əməkdaşlığımız önəmlidir. Futbolda da bunu etmək olar.

FOOTBALL BROTHERHOOD
Interview with the Vice-President of FC Galatasaray, Abdurrahim Albayrak, on the game with Neftchi and prospects for cooperation with Azerbaijani teams
The fans have long waited for this match. FC Neftchi of Azerbaijan received the Turkish club Galatasaray in the second qualifying round of the Europa League held in Baku. In the match held without fans due to the coronavirus pandemic, the guest team won with a score of 3:1.
It is no secret that there is a great interest in Turkish football in Azerbaijan, and Galatasaray probably has millions of fans. Although Azerbaijani fans closely follow their favorite club, they did not have a chance to cheer their favourite teams in the stadium. Nevertheless, the head coach of Galatasaray, Fatih Terim, said that they would think about visiting Baku after the pandemic. We interviewed the Vice President of FC Galatasaray, Abdurrahim ALBAYRAK.
“Your short trip to Baku ended in victory. What are your impressions of the match against Neftchi?”
“We didn't part but just said goodbye to our brothers. We take back wonderful memories from our trip to Azerbaijan. Baku charmed us once again. On the green field, two great clubs of two fraternal countries met. It was an important victory for us. Neftchi met us as brothers. Unfortunately, the game was played without fans. The pandemic has prevented fans from being at the stadium. Yet we felt their support. They were with us in their hearts.
“We keep wonderful impressions. I am glad that Galatasaray is so loved in Azerbaijan with its many thousands of fans. If it weren't for a pandemic, we could have competed both in Baku and Istanbul together with our fans. With our fans at the stadium, the match would be even more spectacular. Seizing this opportunity, I would like to express my gratitude to brotherly Azerbaijan for their hospitality.”
“I am interested in your opinion about Neftchi...”
“Neftchi was a tough team to beat. Indeed, you have a good team. There is just a big difference between our championships. I would not like to compare them. I wish Neftchi every success in the Azerbaijan Championship.”
“Head coach Fatih Terim said about the possibility of holding training camps in Azerbaijan after the pandemic. Do you think this is possible?”
“If he said so, he was serious. As you know, it is the head coach who decides on holding training camps. If Terim considers it appropriate to prepare in your country, then this is not a problem. Azerbaijan is a close country to us, which has stadiums that meet high standards. We can organize a small tournament. During the week of preparation, we will play friendly games with your clubs. At the same time, we will enjoy meeting our fans. But only after the pandemic.”
“In 2021, Baku intends to host four matches of the European Championship. The Turkish national team will hold two meetings at the Baku Olympic Stadium here in Baku. Did you like the arena?”
“We knew aout the stadium. And we were surprised, really. The arena was majestic. I think it is even more beautiful with fans. The fact that the Turkish national team plays in Baku is our additional advantage. Azerbaijan and Turkey are fraternal countries. Therefore, we support each other in all areas. Turkey will fight in Baku as in its own territory. Local population will provide maximum support to our players. I think we have a big chance of holding the playoffs.”
“Can Galatasaray cooperate with Azerbaijani clubs?”
“We exchange views with officials of Neftchi. Our cooperation will be beneficial for both parties. I think we need to discussion this topic further. First of all, we must clarify the level of cooperation. We welcome cooperation with Azerbaijani clubs.”
“How does the Azerbaijani football look from Turkey?”
“We can follow the progress of the Azerbaijani football through its games at European cups and international matches. We know about the victory of the Azerbaijani team over Cyprus. The Turkish media made a whole series of articles about Garabagh FC’s performance in the Champions League, particularly its draw with Atlético Madrid. Our journalists pay more attention to Azerbaijani football when Turkish coaches work in your country.”
“It's no secret that football in Azerbaijan is less developed than in Turkey. What are the priority tasks to make football develop?”
“Football in Turkey is going through a period of stagnation. 10-15 years ago we had more star players. Our legionnaires have played in the leading championships of the continent. The current situation is the result of stagnation that lasted for some time. First of all, you need to start with education. It is extremely important. I mean football training. Sport has its own training, its own culture. It is necessary to make children interested in football from an early age, to select the most promising players and send them to football academies. Not everyone will succeed. But even 10 out of 10,000 children are enough to raise normal players. Clubs should not be idle in this regard. It is more difficult to train one football player than a karateka or a fighter. It may seem easy but it is not. Keeping up with modern football is very difficult. Football is developing in every country of the world. Even the weakest countries in terms of football do not give up in front of the strongest teams of the planet. You also need to increase the number of players playing abroad.”
“Is it possible to organize a meeting with Azerbaijani fans during your next visit to Baku?”
“As soon as the pandemic is over. The world has changed a lot over the past year. Our fans were with us at the stadium during every game. Now the whole world is talking about social distancing. It takes time. After returning to normal life, anything is possible, of course. I thank Azerbaijan for the attention to my people, my country, my club. Your every joyful day is a joy for us as well. Believe me, we don't even want to hear bad news from Azerbaijan. Our cooperation in sports is extremely important, as in all areas. This also applies to football.”