“Qalatasaray”ın vitse-prezidenti Abdurrahim Albayrak “Neftçi” ilə oyun və Azərbaycan komandaları ilə əməkdaşlığın perspektivləri haqqında
Nəhayət, yüz minlərlə azarkeşin gözlədiyi futbol matçı baş tutdu. Avropa Liqasının ikinci təsnifat mərhələsində “Neftçi” Türkiyənin “Qalatasaray” klubunu qəbul etdi. Koronavirus pandemiyasına görə azarkeşsiz keçirilən görüşdə qonaqlar 3-1 hesablı qələbə qazandı.
Azərbaycanda Türkiyə futboluna marağın böyük olması sirr deyil. Ölkəmizdə xüsusilə “Qalatasaray” klubunun milyonlarla azarkeşi var. Azərbaycanlı fanatlar sevimli klublarını addım-addım izləsə də, stadionda matçı canlı izləyə bilmədilər. Təəssüf ki, azarkeşlərin “Qalatasaray” klubuyla ayrıca görüşü də alınmadı. Bununla belə, Cim Bom-un baş məşqçisi Fatih Terim pandemiyadan sonra Bakıya səfər etmək barədə düşünəcəklərini bildirdi. “Region plus” mövzuyla bağlı “Qalatasaray”ın vitse-prezidenti Abdurrahim Albayrakla söhbət edib.
- Bakıya səfəriniz qələbəylə başa çatdı. “Neftçi” ilə matçdan hansı təəssüratlarla ayrıldınız?
- Biz ayrılmadıq, sadəcə, qardaşlarımızla görüşənədək söylədik. Azərbaycana səfər gözəl xatirələrlə yadda qaldı. Bakı növbəti dəfə bizi heyran etdi. İki qardaş ölkənin iki böyük klubu yaşıl meydanda üz-üzə gəldi. Biz vacib qələbə qazandıq. “Neftçi” bizi qardaş kimi qarşıladı. Təəssüf ki, oyun azarkeşsiz keçirildi. Pandemiyaya görə oyunda fanatlar iştirak etmədi. Bununla belə, stadionda onların dəstəyini hiss edirdik. Qəlbən bizimlə idilər.
Təəssüratlarımız çox gözəldir. “Qalatasaray”ın Azərbaycanda bu qədər sevilməsi, minlərlə azarkeşinin olması sevindiricidir. Oyunumuz pandemiya dövrünə təsadüf etməsəydi, həm İstanbul, həm də Bakıda mübarizə aparacaqdıq. Eyni zamanda azarkeşlər oyunu stadionda izləyəcəkdi. Bilirsiniz stadionda azarkeşlər olsaydı, matç daha möhtəşəm olacaqdı. Fürsətdən istifadə edərək qonaqpərvərliyə görə qardaş Azərbaycana təşəkkür etmək istəyirəm.
- “Neftçi”nin oyunu barədə fikirləriniz maraqlıdır...
- Azərbaycan klubu “Qalatasaray”a qol vurmaqla futbolçularımıza arxayınlaşmağa imkan vermədi. Yaxşı komandanız var. Sadəcə, çempionatlarımız arasında fərq böyükdür. Ona görə müqayisə etmək istəməzdim. “Neftçi”yə Azərbaycan çempionatında uğurlar arzu edirəm.
- “Qalatasaray”ın baş məşqçisi Fatih Terim pandemiyadan sonra Azərbaycanda təlim-məşq toplanışının keçirilməsinin mümkünlüyünü söyləyib. Bu səfər baş tutacaqmı?
- Fatih Terim söyləyibsə, deməli, ciddi məsələdir. Bildiyiniz kimi, təlim-məşq toplanışları baş məşqçinin qərarıyla reallaşır. Əgər Terimə ölkənizdə hazırlıq keçmək uyğundursa, o zaman problem deyil. Azərbaycan bizə yaxın ölkə olmaqla yanaşı, yüksək standartlara cavab verən stadionlarınız var. Kiçik turnir təşkil etmək olar. Bir həftəlik hazırlıq zamanı klublarınızla yoldaşlıq matçı keçirərik. Eyni zamanda azarkeşlərlə görüşmək xoş olar. Lakin bunun üçün ilk növbədə pandemiya bitməlidir.
- 2021-ci ildə Azərbaycan paytaxtı Bakı Avropa Çempionatının 4 matçına ev sahibliyi edəcək. Türkiyə millisinin iki oyunu Bakıda keçiriləcək. Söhbət “Qalatasaray”ın meydana çıxdığı Bakı Olimpiya Stadionundan gedir. Arenanı bəyəndiniz?
- Stadion barədə bizə məlumat verildi. Yaxşı mənada təəccübləndim. Möhtəşəm arenadır. Fikrimcə, azarkeşlərlə daha gözəldir. Türkiyə millisinin Bakıda oynaması əlavə üstünlüyümüzdür. Azərbaycan və Türkiyə qardaş ölkələrdir. Ona görə bütün sahələrdə bir-birimizi dəstəkləyirik. Türkiyə Bakıda doğma evində olduğu kimi mübarizə aparacaq. İnsanlar ay-ulduzlulara maksimum dəstək olacaq. Fikrimcə, pley-offa yüksəlmək üçün yüksək şansımız var.
- Gələcəkdə “Qalatasaray”ın Azərbaycan klublarıyla əməkdaşlığı mümkündürmü?
- “Neftçi” klubunun rəsmiləriylə müəyyən fikir mübadiləsi aparmışıq. Əməkdaşlığımız hər iki tərəfə böyük fayda verəcək. Fikrimcə, bu barədə müzakirələr aparmaq lazımdır. İlk növbədə, əməkdaşlığımızın hansı səviyyədə olacağını dəqiqləşdirməliyik. Biz Azərbaycan klublarıyla əməkdaşlığa etiraz etmirik.
- Maraqlıdır Türkiyədə Azərbaycan futbolu necə görünür?
- Azərbaycan futbolu avrokuboklardakı oyunlar və beynəlxalq matçlarla izlənilir. Azərbaycan millisinin Kipr üzərində qələbə qazandığını bilirik. “Qarabağ” klubunun Çempionlar Liqasında iştirakı, “Atletiko” klubuyla heç-heçə oynadığı barədə türk mediası silsilə yazılar təqdim edib. Bizim məşqçilər ölkənizdə işləyəndə jurnalistlər Azərbaycan futbolundan daha çox yazır.
- Bizim futbolun inkişaf baxımından Türkiyədəkindən geri qalması sirr deyil. Sizcə, futbolu inkişaf etdirmək üçün ilk növbədə nədən başlamaq lazımdır?
- Türkiyədə indi futbol bir qədər yerində sayır. 10-15 il əvvəl ulduzlarımız daha çox idi. Legionerlərimiz qitənin aparıcı çempionatlarında çıxış edirdi. Bir müddət boşluq oldu və indi belə nəticə yaranıb. İlk növbədə, gərək təhsildən başlayasınız. Təhsil önəmlidir. Futbol təhsilini deyirəm. İdmanın öz təhsili, mədəniyyəti var. Uşaqlar kiçik yaşından futbola həvəsləndirilməli, seçim olunaraq daha uyğun olanlar futbol akademiyalarına yönləndirilməlidir. Hamıda alınmayacaq. Amma on min uşaqdan on normal oyunçu çıxa bilər. Bu işdə klublar da boş dayanmalı deyil. Gərək, bütün klublarda aşağı yaş qrupları üzrə komandalar olsun. İnsanlar bundan xəbərdar olmalıdır. Bir futbolçu yetişdirmək karateçi və ya güləşçi yetişdirməkdən çətindir. Bəziləri üçün asan görünür. Lakin müasir futbolla ayaqlaşmaq çətindir. Artıq dünyada futbolu irəli getməyən ölkə yoxdur. Ən zəiflər belə güclülərə asan təslim olmur. Hamı öz üzərində işləyir. Çalışmaq lazımdır xaricdə oynayan oyunçularınız çox olsun.
- Bakıya növbəti səfər zamanı Azərbaycandakı azarkeşlərlə görüş təşkil etmək mümkündür?
- Pandemiya bitərsə, görüş keçirmək olar. Bir ilin içində dünya çox dəyişdi. Tərəfdarlarımız hər oyunda stadionda bizimlə olub. İndi isə bütün dünya sosial məsafədən danışır. Vaxt lazımdır. Əvvəlki həyatımıza qayıdandan sonra mümkündür. Öz növbəmdə millətimə, ölkəmə, klubuma göstərilən diqqətə görə Azərbaycana təşəkkür edirəm. Ölkənizdə hər xoş gün bizim üçün də xoş olur. İnanın heç istəmərik Azərbaycandan pis xəbər eşidək. Bütün sahələrdə olduğu kimi idmanda da əməkdaşlığımız önəmlidir. Futbolda da bunu etmək olar.

Вице-президент «Галатасарая» Абдуррагим Албайрак об игре с «Нефтчи» и перспективах сотрудничества с азербайджанскими командами
Футбольный матч, которого с нетерпением ожидали болельщики, состоялся. Во втором квалификационном раунде Лиги Европы по футболу «Нефтчи» в Баку принял турецкий «Галатасарай». В матче, который из-за пандемии коронавируса проходил без болельщиков, гости одержали победу со счетом 3:1.
Не секрет, что в Азербайджане большой интерес к турецкому футболу, а у «Галатасарая», наверное, миллионы болельщиков. Хотя азербайджанские фанаты пристально следят за любимым клубом, поболеть за него в этом матче с трибун стадиона им не довелось. Несмотря на это, главный тренер «Джимбома» (так называют болельщики «Галатасарая» свою команду. - Ред.) Фатих Терим заявил, что они подумают о посещении Баку после пандемии. Rпоговорил на эту тему с вице-президентом «Галатасарая» Абдуррагимом АЛБАЙРАКОМ.
- Ваш вояж в Баку завершился победой. Каковы впечатления от матча с «Нефтчи»?
- Мы не расстались, просто сказали нашим братьям «до свидания». Поездка в Азербайджан запомнилась прекрасными воспоминаниями. Баку очаровал нас в очередной раз. На зеленом поле встретились два великих клуба двух братских стран. Мы одержали важную победу. «Нефтчи» встретил нас как братьев. К сожалению, игра прошла без болельщиков. Пандемия не позволила фанатам присутствовать на стадионе. Несмотря на это, мы ощущали их поддержку. Они были с нами сердцем.
Впечатления самые прекрасные. Радует, что в Азербайджане «Галатасарай» любят так сильно, у него много тысяч фанатов. Не будь пандемии, мы могли бы побороться и в Баку, и в Стамбуле. Притом в присутствии болельщиков. Знаете, будь на стадионе болельщики, матч был бы еще более зрелищным. Пользуясь моментом, хочу выразить благодарность братскому Азербайджану за гостеприимство.
- Интересно ваше мнение о «Нефтчи»…
- Забив гол «Галатасараю», азербайджанский клуб не позволил нашим футболистам расслабиться. У вас хорошая команда. Просто большая разница между нашими чемпионатами. Не хотел бы сравнивать их. Желаю «Нефтчи» успехов в чемпионате Азербайджана.
- Главный тренер «Галатасарая» Фатих Терим заявил о возможности проведения учебно-тренировочных сборов в Азербайджане после пандемии. Как вы думаете, это может осуществиться?
- Если Фатих Терим так сказал, это серьезно. Как вы знаете, учебно-тренировочные сборы реализуются решением главного тренера. Если Терим считает целесообразным готовиться в вашей стране, значит, это не проблема. Азербайджан близкая нам страна, у которой есть соответствующие высоким стандартам стадионы. Можно организовать небольшой турнир. Во время недельной подготовки проведем товарищеские игры с вашими клубами. Одновременно будет очень приятно встретиться и с болельщиками. Но для этого, в первую очередь, должна завершиться пандемия.
- В 2021 году Баку намерен принять четыре матча чемпионата Европы. Сборная Турции проведет в Баку две встречи. Они состоятся на Бакинском олимпийском стадионе, где вышел на поле и «Галатасарай». Вам понравилась эта арена?
- Нас проинформировали о стадионе. Удивился в хорошем смысле слова. Величественная арена. Думаю, с болельщиками она еще прекрасней. В том, что сборная Турции играет в Баку, наше дополнительное преимущество. Азербайджан и Турция - братские страны. Поэтому мы поддерживаем друг друга во всех областях. Турция будет бороться в Баку как в родных стенах. Местная публика окажет максимальную поддержку нашим футболистам. Думаю, у нас высокие шансы пробиться в плей-офф.
- Возможно ли сотрудничество «Галатасарая» с азербайджанскими клубами?
- Состоялся определенный обмен мнениями с официальными лицами клуба «Нефтчи». Наше сотрудничество будет полезным для обеих сторон. Думаю, необходимы обсуждения на эту тему. В первую очередь мы должны уточнить, на каком уровне оно будет. Мы не возражаем против сотрудничества с азербайджанскими клубами.
- Интересно, каким видится азербайджанский футбол из Турции?
- За азербайджанским футболом следим по играм еврокубков и международным матчам. Знаем о победе сборной Азербайджана над Кипром. Турецкие СМИ посвятили целый цикл материалов участию «Карабаха» в Лиге чемпионов, ничейным результатам с мадридским «Атлетико». Наши журналисты уделяют азербайджанскому футболу больше внимания, когда турецкие тренеры работают в вашей стране.
- Не секрет, что в плане развития наш футбол отстает от турецкого. Как, по-вашему, с чего следует начать в первую очередь для развития футбола?
- Сейчас турецкий футбол переживает некоторый застой. 10-15 лет назад у нас было больше звездных игроков. Наши легионеры играли в ведущих чемпионатах континента. Нынешнее положение - результат длившегося некоторое время застоя. В первую очередь надо начинать с обучения. Оно крайне важно. Я имею в виду футбольное обучение. У спорта свое обучение, своя культура. Надо с малых лет пробуждать у детей интерес к футболу, отбирать наиболее перспективных и отправлять в футбольные академии. Получится не у всех. Но из 10 тысяч детей 10 могут стать нормальными игроками. Не должны бездействовать в этом плане и клубы. Воспитать одного футболиста труднее, чем каратиста или борца. Некоторым это кажется легким делом. Но идти в ногу за современным футболом очень трудно. В мире уже нет страны, где бы футбол не  развивался. Даже самые слабые не пасуют перед сильнейшими. Надо постараться увеличить количество футболистов, играющих за рубежом.
- Возможна ли организация встречи с азербайджанскими болельщиками во время очередного визита в Баку?
- Если завершится пандемия, встречу можно организовать. За прошедший год мир сильно изменился. Наши болельщики были с нами на стадионе во время каждой игры. Теперь же весь мир говорит о социальной дистанции. Необходимо время. После возврата к нормальной жизни возможно все. В свою очередь благодарю Азербайджан за внимание к моему народу, моей стране, моему клубу. Каждый ваш радостный день - радость и для нас. Поверьте, мы не хотим даже слышать плохие вести из Азербайджана. Наше сотрудничество в спорте крайне важно, как и во всех областях. Это касается и футбола.