Turizm sektoru postpandemiya dövründə ilk mərhələdə daha çox daxili bazara yönələcək
COVID-19 pandemiyasının turizm sektorunda, əyləncə və sərnişin aviasiyası sahələrində yaratdığı böhran İkinci Dünya müharibəsindən bəri miqyasına və uzunmüddətli nəticələrinə görə ölçüyə sığmır. Belə ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Dünya Turizm Təşkilatının (UNWTO) göstəricilərinə görə, karantin tədbirləri üzündən 2020-ci ilin ilk yarısında qlobal turist axını 65% azalıb və turizm sektorunun birbaşa itkiləri 460 milyard dollar təşkil edib.
İlin ikinci yarısında vəziyyət bir qədər düzəlib, dünya ölkələrinin yarısından çoxu səyahət məhdudiyyətlərini yumşaldıb, lakin sahənin bərpa sürəti son dərəcə zəifdir, çünki bu birbaşa aviaşirkətlərin uçuşlarının bərpasından asılıdır.
Sentyabr ayında Azərbaycanda karantin rejiminin yumşaldılmasından sonra istirahət sektorunun bərpası üçün addımlar atılıb, ancaq bu, daxili turizmin genişləndirilməsi hesabına baş verib.
Dünyada qeyri-müəyyənlik
BMT mütəxəssislərinin qiymətləndirməsinə görə, koronavirus pandemiyasının turizm sahəsinə vurduğu zərər 2009-cu ildəki itkilərdən beş dəfədən artıq çoxdur. Onda son bir neçə on ildə ilk dəfə olaraq istirahət sektoru qlobal maliyyə böhranı üzündən göstəricilərin azalması ilə qarşılaşdı. Ən çox zərər görənlər arasında turizm axınının 72% düşdüyü Asiya-Sakit okean bölgəsi və azalmanın 66% olduğu Avropa oldu.
Ekspertlərin proqnozlarına görə, ən mənfi ssenari baş verərsə, 2020-ci ildə beynəlxalq turizm axınının azalması 78%-ə çatar və birbaşa itkilər 1 trilyon dolları keçə bilər. Pandemiya öncəsi səviyyəyə, yəni əlverişli 2019-cu ilin göstəricilərinə qayıtmaq iki ildən dörd ilə qədər çəkə bilər.
Şəksiz, avqust-sentyabr aylarında vəziyyət bir qədər sabitləşdi və ümumilikdə, 115 ölkə (53% ) səyahət məhdudiyyətlərini yüngülləşdirib və ya qaldırıb. UNWTO baş katibi Zurab Pololikaşvilinin sözlərinə görə, müxtəlif dövlətlərin hakimiyyətləri arasında koordinasiya olunmuş iş dünyanın bir çox ölkəsində turizmin yavaş, lakin geri dönmədən yenidən işə başladığını göstərir. Bununla yanaşı, məhdudiyyətlərin qaldırıldığı yerlərin yüksək və ya çox yüksək səviyyədə sanitariya infrastrukturuna, həmçinin nisbətən aşağı COVID-19 infeksiyasına yoluxma göstəricilərinə malikdir.
Çox vaxt daxili turizmdəki məhdudiyyətlərin ləğv edilməsindən və ya infeksiya səviyyəsinin azaldılması istiqamətində müsbət meyil göstərən qonşularla, əsasən inkişaf etmiş ölkələrlə turist mübadiləsindən söhbət gedir. Yalnız Türkiyə, Misir, Bolqarıstan, Monteneqro, Kipr və qismən də İsveçrə və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri daxil olmaqla bir neçə ölkə dünyanın hər yerindən turist qəbul etmək üçün nisbətən liberal bir siyasət yürüdür. Bu siyahının ilin sonuna qədər genişlənməsi və ya qısalması daha çox mövcud epidemioloji vəziyyətdən asılıdır. Hələ ki, bir çox ölkələrin hakimiyyətləri oktyabr-noyabr aylarında - pandemiyanın ikinci dalğasının başlayacağı təqdirdə, sərhədləri yenidən bağlamaq məcburiyyətində qalmaqdan qorxurlar.
İtirilmiş mövsüm
Azərbaycanda da turizm sektorunda eyni qeyri-müəyyən vəziyyət alınıb, burada beş aylıq sərt karantindən sonra sentyabrın 8-də bölgələrə səyahət məhdudiyyətləri qaldırıldı və əyalətlərdəki bəzi istirahət obyektləri gəlir əldə etdi.
Dövlət Statistika Komitəsinin bu yaxınlarda verdiyi məlumata görə, daxili turizmin itkiləri yetərincə çox olub. Belə ki, 2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycana dünyanın 155 ölkəsindən 649,700 nəfər gəlib ki, bu da keçən ilin uyğun dövrünə baxanda 3,3 dəfə azdır. 2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında turist axınının ən böyük azalması Çin və Koreya Respublikasından gələn turistlərin payına düşüb – uyğun olaraq 11,7 və 10,6 dəfə azalıb. İsraildən gələn turistlərin sayı da önəmli dərəcədə azalıb - 7,9 dəfə olub, Yaponiyadan gələnlər - 7,5, Kanada və ABŞ-dan gələnlər - 5,7, Avropa Birliyi ölkələrindən gələnlər - 5,2, Fars körfəzi ölkələrindən gələnlər - 4,3, MDB ölkələrindən gələnlər isə 3,5 dəfə azalıb. Əslində, sadalanan göstəricilər karantin tətbiq edilməzdən öncə - yanvar-mart aylarında gələn (incoming) turizmin statistikasını, həmçinin yay mövsümünün sonunda Azərbaycana az sayda gələn qonaqların sayını əks etdirir.
Daxili turizm də elə buna bənzər itkilərə məruz qalıb və ilin birinci yarısında öncəki ilin uyğun göstəricilərinə baxanda 2,5 dəfə azalıb. Müstəqil ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, bu ilin ilk yarısında yerli turistlərin sayı 840 min nəfəri güc-bəla ilə keçib. Halbuki 2019-cu ilin yanvar-iyun aylarında bu rəqəm 2 milyona çatmışdı. Builki mövsümün özəlliyi mart ayında karantin məhdudiyyətləri tətbiqindən sonra Bakı, Sumqayıt və Gəncədən bölgələrə səfərlərin kəskin azalması oldu. Özü də, paytaxt aqlomerasiya sakinləri üçün Abşeron yarımadasının kurortlarında icazə verilən istirahət əsasən çimərliklərə, dənizkənarı istirahət zonalarına, bağlara və s. 1-3 günlük səfərlərlə məhdudlaşdı.
Bununla yanaşı, hətta beş aydan artıq bir müddətdə davam edən karantin dövründə də bəzi regional istirahət yerləri qonaqsız qalmadı. Bu, daha çox sərt karantin qaydalarının qüvvədə olmadığı və yerli sakinlərin hərəkət azadlığının nisbətən daha çox olduğu bölgələrdə müşahidə edildi.
24 avqustda Bakıdan bölgələrə gediş-gəlişə qoyulan məhdudiyyətlərin ləğvi ərəfəsində Dövlət Turizm Agentliyi (DTA), Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Dövlət Vergi Xidməti və Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssisləri tərəfindən hotellərin və istirahət zonalarının monitorinqi başlayıb. Nazirlər Kabineti tərəfindən hazırlanmış "COVID-19 pandemiyası zamanı hotel fəaliyyətinin təşkili Qaydaları" nəzərə alınaraq sentyabrın ortalarına qədər Bakıda və ölkənin bölgələrində 230-a yaxın hotel və hotel tipli obyektin sanitariya-gigiyena, qida təhlükəsizliyi normalarına uyğunluğu yoxlanılıb. Müvafiq tələblərə cavab verən hotellərə SAHMAN nişanı verilir.
İlin əvvəlində DTA tərəfindən hazırlanmış xüsusi SAHMAN proqramı turizm sahəsində sanitariya-gigiyena qaydalarına riayət etmək və rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün bir sıra təsirli metodları nəzərdə tuturdu. Sənəddə turizm şirkətlərinin, hotellərin, bələdçilərin, turizm nəqliyyatı işçilərinin pandemiya zamanı riayət edərək işləmələri lazım olan bütün qaydalar müəyyən edilib. Ekspertlərin fikrincə, monitorinqlər zamanı yoxlanılan turizm obyektlərinin sayının artması bölgələrdə hotellərin fəallaşmasına yardım edəcək, həmçinin çoxsaylı yol kənarı iaşə müəssisələrinin fəaliyyətini canlandıracaq. SAHMAN-ın nəzərdə tutduğu qaydaların tətbiqi daxili bazarda istirahəti fəal şəkildə təşviq etməyə imkan verəcək və proqramda nəzərdə tutulan marketinq komponenti Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə təhlükəsiz turizm mərkəzi kimi statusunu artıraraq post-pandemiya dövründə rəqabət qabiliyyətini yüksəldəcək.
Qiymətlər qaldırılmayıb, amma…
Yay tətili mövsümünün bitməsini və tədris ilinin başlanmasını nəzərə aldıqda, bölgələrdəki istirahət zonalarına turizm axınının önəmli dərəcədə artacağını gözləmək yanlış olardı. Buna baxmayaraq, Azərbaycan Turizm Agentlikləri Assosiasiyasının ekspertlər şurasının sədri Göydəniz Qəhrəmanovun sözlərinə görə, bölgələrə giriş məhdudiyyətləri 8 sentyabrda qaldırıldıqdan sonra çox sayda hotel işçi cəlb etdi və qonaqlara xidmət göstərməyə başladı, həftəsonları onlarda praktik olaraq boş yer qalmadı.
“Hələlik avtobus nəqliyyatı müvəqqəti məhdudlaşdırılıb, paytaxtdan bölgələrə yalnız şəxsi nəqliyyat vasitələri və taksilərlə getmək mümkündür. Hotellərin yenidən işlərinə başlamasına baxmayaraq, nəqliyyat məhdudiyyətləri qaldığına görə yerli turizm şirkətləri qrup turları təşkil edə bilmirlər. Daxili turizm şirkətləri qrup turlarına üstünlük verirlər, özü də, bu, turistlər üçün daha ucuz başa gəlir. Ümid edirik ki, bu məsələlər tədricən öz həllini tapacaq”,- deyə Qəhrəmanov bildirib.
Qiymət parametrlərinə gəldikdə isə, müstəqil ekspertlərin fikrincə, uzun müddət boş dayanmaya və gəlir itkisinə baxmayaraq, turizm obyektlərində qiymətlərdə nəzərəçarpacaq dərəcədə artım müşahidə olunmur. Qiymətlərdə cüzi artım yalnız həftə sonunda - paytaxtdan ən çox turist axınının olduğu cümə günündən bazar gününə kimi qeyd edilir. İndiki qiymətlərin keçən ilin uyğun dövrünün səviyyəsindən də aşağı olduğunu etiraf edən Hotellər və Restoranlar Assosiasiyası İdarə Heyətinin sədri Samir Dübəndi düşünür ki, yaxın gələcəkdə mehmanxana nömrələrində qiymət artımı gözlənilmir. Belə ki, büdcəyə uyğun bir turizm obyektində bir gün qalmaq 30 manatdan başlayır, 4-5 ulduzlu hotellərdə isə qiymət 100-120 manat arasında dəyişir ki, bu da pandemiyadan əvvəlki qiymətlərdən xeyli azdır.
Xarici turistlər üçün xarici sərhədlərin açılması və uçuşların bərpası ilin sonunda və hətta sonraya təxirə salındığına görə turizm şirkətləri əsasən Azərbaycan vətəndaşları üçün büdcələrinə uyğun qiymət siyasəti ilə qurduqları səfərlərinə ümid bağlayırlar. Əyləncə proqramları da karantin amili nəzərə alınaraq hazırlanır, bir çox idman, su və digər əyləncələr, SPA fəaliyyətləri və s. məhdudlaşdırılır. Hotellər bütün karantin normalarına uyğun fəaliyyət göstərir: binalarda vaxtaşırı dezinfeksiya aparılır, hotellər İsveç masası sistemindən kütləvi imtina edir, xidmət göstərən işçi heyəti tibbi maskalardan və əlcəklərdən istifadə etməlidir, sosial məsafəyə riayət olunmalıdır və s.
Təbiət qoynundakı mənzərəli yerlərdə yerləşən regional turizm zonalarından fərqli olaraq, paytaxt hotellərində uğur daha azdır. İlk başdan xarici qonaqlar üçün nəzərdə tutulmuş Bakı hotelləri hazırda praktik olaraq boşdur: burada yer və xidmət qiymətləri bölgələrin əksər sakinləri üçün yüksəkdir, bu komplekslərdə yerləşən hovuzlar, idman zalları, kinoteatrlar, uşaq idman və oyun meydançaları karantin üzündən paytaxt sakinləri üçün hələ də bağlıdır.
Ekspert qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycanın 50 min nömrəsi olan 642 hotel tipli obyektdən ibarət turizm klasterinin tam bərpası yalnız xarici uçuşların bərpasından və xarici turist axınının ardıcıl artmasından sonra mümkün olacaq. Bu proses elə də asan deyil, sərt regional və qlobal rəqabət şəraitində gedəcək. Ən nikbin gözləntilərə görə, Azərbaycana 3,17 milyon xarici turistin gəldiyi 2019-cu ilin göstəricilərinə çatmaq üçün ən azı iki il vaxt lazımdır.
Pandemiyaya baxmayaraq
Hələ ki, Azərbaycan Turizm Bürosu tərəfindən turizm sahəsinin bərpası üçün hazırlanmış dörd mərhələli proqram çərçivəsində diqqətin daxili turizmin inkişafına yetirilməsi nəzərdə tutulur. Xüsusilə artıq turistlərin çox sayda toplaşmasını nəzərdə tutmayan təbiət turlarının, eləcə də bənzər istiqamətlərin prioriteti xeyli artıb. İlkin mərhələlərdə kiçik yerləşmə obyektlərinə: koteclərə, butik hotellərə və gündəlik kirayə evlərinə böyük tələbat olacaq.
Ölkənin şimal-şərq, şimal-qərb, qərb və cənub bölgələrində nümayəndəliklər açan Azərbaycan Turizm Assosiasiyası (AzTA) fəaliyyətini, təxminən, eyni istiqamətdə artırır. Yeni nümayəndəliklər uyğun bölgələrin turizm potensialının daha yaxşı öyrənilməsinə, eləcə də kənd yerlərində turistlərin istirahətini nəzərdə tutan yaşıl kənd və aqrar turizmin inkişafına dəstək məqsədi daşıyır. Bundan əlavə, AzTA Azərbaycanın turizm potensialının reklamı və təbliği üçün dünyanın 25 ölkəsində ofislərini açmağı da planlaşdırır. AzTA-nın digər perspektivli təşəbbüsü Türkdilli Dövlətlərin Turizm Təşkilatının (TDTT) yaradılmasıdır və bu fikir artıq Türkiyənin aparıcı turizm təşkilatlarında dəstək tapıb. TDTT-nin əsas məqsədi türk dünyasının turizm potensialının birgə təbliği və inkişafı, birgə turizm məhsullarının işlənməsi və başdan başa turizm marşrutlarının formalaşdırılmasıdır.
Hazırda Azərbaycanda daxili turizmin dəstəklənməsi tədbirləri ilə yanaşı, turizm nəqliyyatı infrastrukturunun inkişafı istiqamətində də addımlar atılır. Abşeronun bir sıra kəndləri yenidən qurulur, orada mənzərəli turizm zonaları formalaşdırılır və Xəzərdə dəniz kruizlərinin təşkili istiqamətində işlər aparılır.
Turizm infrastrukturunun perspektiv inkişafına qoyulan sərmayələrə nümunə kimi 44,5 km uzunluqlu Ləki-Qəbələ dəmir yolunun tikintisinin başa çatdırılmasını göstərmək olar. Bu ilin sonuna kimi işə salınması gözlənilən yeni dəmir yolu Qəbələnin hotel və istirahət potensialına çıxış imkanlarını xeyli asanlaşdıracaq və sürətləndirəcək. Orada artıq, təxminən, iyirmi yüksək səviyyəli hotel işləyir (bir neçə beşulduzlu da bura daxildir), bənzərsiz uşaq luna parkı var, kvadratsikllərdə gəzinti mərkəzi, ölkənin ən böyük qolf klubu, qapalı akvapark da fəaliyyət göstərir, həmçinin şəhərdən 4 kilometr məsafədə yerləşən «Tufandağ» xizək kurortu da var. Ləki-Qəbələ xətti ilə İsveçrənin «Stadler Rail Group» şirkətinin orta sürəti 100 km/s olan «Kiss» modelli rahat elektrik qatarlarının hərəkət edəcəyi nəzərə alındıqda, Bakıdan gələn turistlər Qəbələyə üç saatdan az bir müddətdə çatacaqlar ki, bu da avtobus xidmətindən xeyli sürətlidir.
Tarixi-rekreasiya zonasının yaradılmasına və turizm marşrutlarının inkişafı məqsədi ilə Abşeron kəndlərinin bərpası və yenidən qurulması layihələri də irimiqyaslıdır. Belə ki, bu yaxınlarda Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, «Bakı Abadlıq Xidməti» MMC və DTA-nin birgə həyata keçirdiyi «Çiçəklənən Abşeron» layihəsi çərçivəsində Balaxanı qəsəbəsində genişmiqyaslı bərpa işləri aparılıb, tarixi-mədəniyyət abidələri bərpa edilib, küçələrə kəsmə daş və çay daşları döşənib, evlərin divarları boyanıb, fasadları əslinə uyğun dizaynda tərtib edilib, yaşıllaşdırma işləri görülüb və s. Qəsəbədə xalçaçılıq, dulusçuluq emalatxanaları, milli paltar tikişi üzrə dərzixanalar yaradılması, həmçinin suvenir, çini qab, xalça, rəsm, musiqi alətləri və s. satışı üzrə dükanların açılması planlaşdırılır ki, bunun nəticəsində Balaxanı zamanla həm yerli, həm də xarici turistlər üçün turizm məkanına çevriləcək. Bənzər layihələr hazırda Əmircan, Novxanı və Zirə kəndlərində də həyata keçirilir. Növbəti mərhələdə «Çiçəklənən Abşeron» layihəsi Ramana və Şüvəlan qəsəbələrində də həyata keçiriləcək.
Daxili turizmin daha bir yeni və çox perspektivli istiqaməti Xəzərdə dəniz kruizlərinin inkişafı ola bilər. Bu barədə danışıqlar bir neçə ildir ki, Azərbaycan, Rusiya, Qazaxıstan və Türkmənistan arasında davam edir, bu yaxınlarda isə Həştərxan vilayətinin qubernatoru İqor Babuşkinin Moskvada Xəzər regionu ölkələrinin səfirləri ilə görüşü zamanı bu məsələnin həyata keçirilməsinin perspektivləri müzakirə edilib. Ekspertlər düşünür ki, bu layihə karantin məhdudiyyətləri ləğv edildikdən və Xəzər limanları arasında sərnişin trafikinin tam bərpasından sonra mümkün olacaq ki, bu da gələn ildən tez gözlənilmir. Eyni zamanda, təxminən, 2021-ci ilin aprel ayında Həştərxan vilayətindəki «Lotos» gəmiqayırma zavodunda, PV300 layihəli «Böyük Pyotr» çay-dəniz sinifli sərnişin gəmisinin istifadəyə veriləcəyi ümidləri artırır ki, o, Xəzər və Qara dəniz hövzəsində kruizlər gerçəkləşdirəcək.
Beləliklə, ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanın turizm klasteri yeni kreativ həllər və məhsullarla doldurula bilər. Yalnız ümid etmək qalır ki, epidemioloji amil və digər kənar əngəllər onların həyata keçirilməsinə mane olmayacaq.

Initially, the tourism sector will be focused mainly on domestic market in the post-pandemic period
The crisis in the sectors of tourism, entertainment, and passenger aviation caused by the COVID-19 pandemic is unparalleled in scale and long-term consequences since the Second World War. According to the UN World Tourism Organization (UNWTO), due to lockdown, the global tourist flow in the first half of 2020 decreased by 65%, and direct losses of the tourism sector reached $460 billion.
Situation slightly improved in the second half of the year, when more than half of the countries eased travel restrictions. However, the pace of recovery is extremely slow, as it directly depends on the resumption of airline flights.
After easing the lockdown regime in Azerbaijan September, steps were also taken to rehabilitate the recreational sector through the expansion of domestic tourism.
Uncertainty in the world
According to UN experts, the damage caused to the tourism industry by the pandemic is more than five times the amount of losses in 2009. Then, for the first time in the past several decades, the recreational sector faced a drop in performance due to the global financial crisis. The Asia-Pacific region was hit the hardest with tourist flows falling by 72%. In Europe, the decline was 66%. According to expert forecasts, in the worst-case scenario, reduction in international tourist flows in 2020 may reach 78%, and direct losses may exceed a trillion dollars. Return to the pre-pandemic level, or the indicators of 2019, may take from two to four years.
Of course, the situation slightly stabilised in August-September when a total of 115 countries (53%) eased or lifted travel restrictions. According to UNWTO Secretary General Zurab Pololikashvili, coordinated work between the authorities of different states suggests that tourism is slowly but steadily restarting in many countries of the world. However, the areas in which restrictions have been lifted tend to have a high or very high level of sanitation infrastructure, as well as relatively low rates of COVID-19 infection. It often concerns lifting restrictions on domestic tourism or the exchange of travelers with neighboring, mainly developed, countries with a positive trend in reducing the level of infection. Only a few countries, including Turkey, Egypt, Bulgaria, Montenegro, Cyprus and partly Switzerland and the United Arab Emirates, are pursuing a relatively liberal policy of receiving tourists from all over the world. Whether this list expands or shrinks by the end of the year depends largely on the current epidemiological situation. In the meantime, the authorities of many countries fear that in October-November they will have to close their borders again due to the expected second wave of the pandemic.
Lost season
An equally ambiguous situation in the tourism sector is developing in Azerbaijan, where, after five months of strict lockdown, restrictions on travel to regions of Azerbaijan were lifted on September 8 and some recreational facilities in the periphery were opened.
According to the State Statistics Committee, the losses of domestic tourism were quite impressive. In January-August 2020, 649,700 people from 155 countries of the world arrived to Azerbaijan, which is 3.3 times less than in the corresponding period of last year. The largest decrease in the flow of tourists in January-August 2020 fell on the share of tourists from China and the Republic of Korea - 11.7 and 10.6 times, respectively. The number of tourists from Israel has also significantly decreased - by 7.9 times, from Japan - 7.5, from Canada and the United States - 5.7, from EU member states - 5.2, from the Persian Gulf countries - 4.3 and from countries CIS - 3.5 times. In fact, this data reflects the statistics of incoming tourism in January-March, before the introduction of quarantine, and an extremely small number of guests who arrived in Azerbaijan at the end of the summer season.
Domestic tourism also suffered comparable losses, which decreased by 2.5 times in the first half of the year compared to the corresponding indicators of the previous year. According to independent experts, in the first half of 2020, the number of domestic tourists slightly exceeded 840,000, while in January-June 2019 this indicator reached 2 million people. Trips from Baku, Sumgait and Ganja to the regions of Azerbaijan also dropped significantly due to the introduced lockdown measures. Moreover, the residents of big cities were limited to 1-3 days in the resorts, beaches, seaside recreation areas, dachas, etc. of the Absheron Peninsula.
However, even during more than five months of the lockdown, some of the regional recreation areas did not lack guests. This was partly observed in regions without strict lockdown rules in force, where local residents had relatively greater freedom of movement.
On August 24, just before lifting off travel restrictions from Baku to regions, specialists from the State Tourism Agency (STA), Food Safety Agency (FSA), State Tax Service and Ministry of Health monitored hotels and recreation areas. By mid-September, about 230 hotels and hotel-type facilities were checked in Baku and the country's regions for compliance with sanitary and hygienic standards, food safety, taking into account the "Rules for organizing hotel activities during the COVID-19 pandemic" developed by the Cabinet of Ministers. Hotels that meet the relevant requirements are awarded the SAHMAN label.
The special program SAHMAN, developed by STA at the beginning of 2020 provides for a number of effective methods of observing sanitary and hygienic rules and increasing competitiveness in the tourism industry. The document sets out all the rules according to which travel companies, hotels, guides, tourist transport employees should work during the pandemic. According to experts, the increase in the number of tourist sites checked during the monitoring contributes to the activation of hotels in the regions, and also revives the activities of numerous roadside catering establishments. The implementation of the rules will make it possible to actively promote recreation business in the domestic market, and the marketing component of the program will raise Azerbaijan's status as a safe tourist destination on international arena increasing its competitiveness in the post-pandemic period.
Prices didn’t increase but...
Taking into account the end of the summer vacation season and the beginning of the school year, it would be wrong to expect a significant increase in tourist flow to regional recreation areas. Nevertheless, according to the chairman of the council of experts of the Association of Travel Agencies of Azerbaijan, Goydeniz Gahramanov, after lifting of restrictions on September 8, many hotels attracted staff and resumed work on servicing guests. There were practically no empty seats on weekends. “Currently, bus transportation is temporarily limited, and you can only go to the regions from Baku by private vehicles and taxis. Although hotels resumed operations, due to the remaining transport restrictions local travel companies cannot organize group tours. Domestic tourism companies prefer group tours, as it is cheaper for tourists. We hope that these issues will be gradually resolved," Gahramanov said.
As for price parameters, according to independent experts, despite the long downtime and loss of income, there is no noticeable increase in prices at tourist sites. Slight increase in prices was noted only at the end of the week - from Friday to Sunday with the largest inflow of tourists from Baku. The head of the Association of Hotels and Restaurants Samir Dubendi believes that prices for hotel rooms will not increase and admits that the current prices are even lower than last year. Daily accommodation at a budget tourist facility starts at ₼30, and in 4-5-star hotels it is kept within the range of ₼100-120, which is significantly less than the rates before the pandemic.
Since the opening of external borders for foreign tourists and the resumption of air traffic is postponed until the end of the year and even later, travel companies rely mainly on the visits of Azerbaijani citizens. Accordingly, they develop their budget pricing policies. Taking into account the quarantine factor, companies have to limit a variety of their entertainment programs that include sports, water, SPA and other types of activities. Hotels operate subject to all quarantine standards: disinfection is periodically carried out in the buildings, hotels massively refuse the buffet system, service personnel must use medical masks and gloves, social distance is observed, etc.
Unlike regional tourist zones located in picturesque places, the situation in the hotels of Baku is much less successful. Originally designed for foreign guests, they are now practically empty: most residents of the regions simply cannot afford the cost of rooms and services, while the swimming pools, gyms, cinemas, children's zooms are still closed for residents of the capital due to quarantine.
According to experts, full restoration of the tourism sector of Azerbaijan, which includes 642 hotel-type facilities with 50,000 rooms, will be possible only after the resumption of external flights and a gradual increase in the flow of foreign tourists. This process is very difficult and will proceed in the conditions of intense regional and global competition. According to the most optimistic expectations, it will take at least two years to reach the indicators of 2019, when 3.17 million foreign tourists visited Azerbaijan.
In the meantime, within the framework of the four-stage program for the restoration of the tourism industry developed by the Azerbaijan Tourism Bureau, it is planned to shift the emphasis on the development of domestic tourism. In particular, the priority of nature tours has already significantly increased, as well as to similar destinations that do not imply a significant concentration of tourists. Initially, small accommodation facilities such as cottages, boutique hotels and daily rentals will be in great demand.
Azerbaijan Tourism Association (ATA) with offices in the north-eastern, north-western, western and southern regions of the country, is intensifying its activities in approximately the same direction. New offices will better study the tourism potential of respective regions, as well as support the development of rural green and agricultural tourism, which makes it possible for tourists to visit rural areas. In addition, ATA also plans to open its offices in 25 countries of the world to advertise and promote the tourism potential of Azerbaijan. Another promising initiative of ATA is the creation of the Tourism Organisation of Turkic-Speaking States (TOTSC). The idea has already been supported by leading tourism organisations in Turkey. The main goal is the joint promotion and development of the tourism potential of the Turkic world, the development of joint tourism products and end-to-end tourist routes.
Currently, along with measures to support domestic tourism in Azerbaijan, steps are being taken to develop tourism transport infrastructure. A number of villages in Absheron are reconstructed. It is also planned to organise sea cruises in the Caspian.
As an example of investments in the development of tourist infrastructure in the future, we can cite the construction of the Laki-Gabala railway (44.5 km), which is nearing completion. The launch of the new railway expected by the end of this year will significantly simplify and accelerate access to the hotel and recreational potential of Gabala. There are already about two dozen high-class hotels (including several five-star hotels), as well as a unique children's amusement park, an ATV center, the country's largest golf club, an indoor water park, as well as the Tufandag ski resort located 4 km away from the city centre. Since the comfortable Kiss electric trains of the Swiss company Stadler Rail Group will run on the Laki-Gabala line, tourists from Baku will be able to get to Gabala in less than three hours, which is significantly faster than a bus service.
Projects for the restoration and reconstruction of Absheron villages look no less ambitious, with an emphasis on the creation of a historical and recreational zone here and the development of tourist routes. Recently, as part of the Blooming Absheron project jointly implemented by the Agency for Development of Small and Medium Business, Bakı Abadlıq Xidməti LLC and STA, large-scale restoration works have been carried out in the village of Balakhani, historical and cultural monuments were restored, streets were paved with cobblestones, walls painted with facades decorated in authentic design, landscaping, etc. In the village, it is planned to create workshops for carpet weaving, pottery, sewing national clothes, as well as the opening of shops selling souvenirs, ceramics, carpets, paintings, musical instruments, etc., which will eventually turn Balakhani into a tourist attraction for locals, and foreign tourists. Similar projects are implemented in the village of Amirjan, Novkhany and Zira. At the next stage, the Blooming Absheron project will be implemented in the villages of Ramana and Shuvalan.
Another new and very promising direction of domestic tourism may be the development of sea cruises in the Caspian Sea. Negotiations on this have been going on for several years between Azerbaijan, Russia, Kazakhstan and Turkmenistan, and recently the prospects for the implementation of this undertaking were discussed during the meeting of the Governor of the Astrakhan Region Igor Babushkin with the ambassadors of the countries of the Caspian region in Moscow.
Experts believe that this project will become possible after the abolition of quarantine restrictions and the resumption of full-fledged passenger traffic between the Caspian ports, which is not expected earlier than next year. At the same time, it is encouraging that approximately in April 2021, at the Lotos shipyard in the Astrakhan region of Russia, a river-sea class passenger ship of the PV300 project - Peter the Great will be put into operation, which will cruise across the pools Caspian and Black Seas.
Thus, in the medium term, the tourism sector of Azerbaijan can be replenished with new creative solutions and products. We hope that the epidemiological factor and other external negative factors will not prevent the implementation of the projects.