“BARRİKADALAR” İTTİFAQI
Qərb Liviyada təşəbbüsü ələ almağa çalışır və ya yaranmış şərait Türkiyə və Rusiyanı bir-birinə necə yaxınlaşdırır
Avqustun 21-də Liviyada münaqişə tərəflərinin atəşkəs elan etməsi uzun zamandır davam edən müharibənin sona çatması ümidlərini artırmaqla yanaşı, mövcud aktorların mövqeyinə təsir etdi. Belə ki, Qərb mediası 21 avqust atəşkəsini ABŞ və Almaniyanın Liviyada güclənməsi kimi yozdu. Təbii ki, burda müəyyən həqiqət yükü vardı.
Məsələ ondadır ki, Liviyada atəşkəs qərarını hər iki tərəf – Tripolidəki Milli Saziş Hökuməti və Tobruk şəhərində mənzillənən Təmsilçilər Məclisi hökuməti ayrılıqda yaydıqları bəyanatla elan etdilər. Açıqlamada tərəflər ayrı-ayrılıqda özlərinə yaxın hərbi birləşmələrə müraciət edərək Liviya ərazisində hərbi əməliyyatları dayandırmaq, atəşkəsə getmək çağırışı edirdilər.
Həmçinin atəşkəs razılaşmasında iyundan bu yana tərəflərin ordu topladığı Sirtə və Cufra şəhərlərinin silahsızlaşdırılması, sonrakı mərhələdə silahlı qüvvələr arasında təhlükəsizlik müqaviləsinin imzalanması və nəhayət, martda prezident və parlament seçkilərinin keçirilməsi qeyd olunur. Bundan başqa atəşkəs bəyanatında neft istehsalına qoyulan məhdudiyyətin götürülməsi tələb olunur. Hansı ki, artıq bu qərar icra olunub və general Xəlifə Həftərin qüvvələrin Liviyadan neft ixracına icazə verir.
Yeni oyunçular
Bu, Liviyada ilk atəşkəs deyil. Yeri gəlmişkən, bu ilin yanvarında Moskvada, bir həftə sonra isə Berlində atəşkəs razılaşması əldə olunmuşdu. Amma bu razılaşmalara faktiki olaraq əməl edilməmişdi, lakin indi situasiya fərqlidir. Belə anlaşılır ki, artıq meydanda daha təsirli oyunçular peyda olub.
Türkiyənin Aralıq dənizinin şərq hissəsi ilə əlaqədar olaraq Yunanıstan, Misir və Fransa ilə münaqişəyə daxil olması Liviyadakı proseslərə təsir etdi. Əvvəlcə Qərb mediası Türkiyənin Liviyaya gizli silah və texnika dəstəyi ilə bağlı materiallar yaydı. Hətta iyulda Fransa və Türkiyə hərbi gəmiləri arasında Liviya sahillərində gərginlik yaşandı. Hətta məsələ NATO-nun müzakirələrinə çıxarıldı. Doğrudur, NATO Şurası Türkiyə əleyhinə qərar vermədi, amma Türkiyə ətrafında gərginlik daha da yüksəldi.
21 avqust atəşkəsi isə bu məsələdə dönmə nöqtəsi oldu. Atəşkəs qərarı Türkiyə ilə razılaşdırılmamışdı. Bunun birinci əlaməti, Ankaranın ilk günlər susqunluğu, ardınca isə xarici işlər naziri Çavuşoğlunun atəşkəsin yalnız Sirtə və Cufranın alınması şərtilə mümkün ola biləcəyi açıqlaması idi. Halbuki artıq atəşkəs elan olunmuşdu və hər iki tərəf döyüşləri dayandırmağı, Sirtə və Cufranı silahsızlaşdırmaq və ən əsası xarici hərbi qüvvələrin ölkədən çıxarılması ilə bağlı razılaşmışdı. Nəhayət, 21 avqust atəşkəsini Türkiyənin Liviyada əsas hərbi rəqiblərindən biri olan dərhal Misir dəstəklədi. Avropa İttifaqı isə atəşkəsin yeni ümidlər yaratdığını və xarici müdaxilələrə son qoyulmalı olduğunu vurğulayan açıqlama yaydı. Bütün bunlar Liviyada yeni oyunçuların meydana atıldığını göstərirdi.
Atəşkəsdən sonra Liviyada proseslər sürətləndi. Sentyabrın 7-də Mərakeşin Buznika şəhərində Liviyada sülh danışıqları yenidən bərpa olunub. Eyni zamanda paralel olaraq İsveçrənin Montrö şəhərində də Liviya danışıqları bərpa olunub və mediaya verilən açıqlamaya əsasən bu danışıqlarda “ciddi irəliləyiş” əldə olunub. BMT Liviya Dəstək Missiyası (UNSMİL) yaydığı açıqlamada tərəflərin “uzun müddətdir davam edən fikir ayrılıqlarını bir kənara qoymaq fürsətini dəyərləndirməyi bacardığı” vurğulanır.
Söhbət Liviyada birgə parlament və prezident seçkilərinin keçirilməsi, həmçinin 18 aylıq keçid dövrü üçün milli birlik hökumətinin formalaşdırılması və bu prosesdə tərəflərin razılaşdığı konstitusiya çərçivəsində seçkilərin keçirilməsindən gedir.
Gözlənilməz istefa
İsveçrə və Mərakeşdə danışıqların davam etdiyi bir vaxtda Liviyada hər iki hökumətin nəzarət etdiyi ərazilərdə mövcud hakimiyyət orqanlarına qarşı etiraz aksiyaları başlandı. Əhali bahalıq, sosial-iqtisadi vəziyyət, təhlükəsizlik tələbləri ilə küçələrə çıxdı. Əvvəlcə həm Trablusda, həm də Tobrukda hökumət qüvvələri etirazçılara qarşı güc tətbiq etdi. Lakin sentyabrın 14-də əvvəlcə Tobrukda Təmsilçilər Məclisi hökuməti istefa verdiyini elan etdi. Ardınca sentyabrın 17-də isə Milli Saziş Hökumətinin baş naziri, Türkiyə ilə yaxın əlaqələri olan Fəyaz Sərrac istefa verdiyini, səlahiyyətlərini oktyabrın sonlarında təhvil verməyəcəyini bildirdi.
Ankara Sərracın istefa qərarını təmkinlə qarşıladı. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan mətbuata verdiyi açıqlamada “bu qərar bizi kədərləndirdi, lakin əvvəl-axır qiyamçı general Həftər məğlub olacaq” sözlərini söylədi.
Xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu isə istefadan sonra yaydığı açıqlamada Sərracın müavini ilə danışdığını, MSH baş nazirinin hər iki tərəfin birgə razılaşma əsasında seçkilərə gedəcəyi təqdirdə istefa verəcəyini, amma indiki halda istefa verməcəyini bildirdi.
Ankaranın reaksiyası onu göstərir ki, Türkiyə Liviyadakı mövqeyini Qərb ölkələrinə vermək fikrində deyil. Bu səbəbdən də Ankara hazırda mümkün kartlarını oynayaraq təşəbbüsü ələ almağa çalışır.
Moskva və digərləri ilə alyans?
Maraqlıdır ki, Sərracın istefa bəyanatı ilə eyni vaxtda Türkiyə XİN rəhbəri Moskva ilə Liviyada atəşkəsi razılaşdırdığını açıqladı. Bu bəyanat Rusiya və Türkiyə heyətləri arasında Ankarada baş tutan Liviya müzakirələrindən sonra verildi. Bu danışıqlarda Liviyada Rusiya və Türkiyənin birgə hərəkət etməsini artıq zərurətə çevirmiş olurdu. Çünki faktiki olaraq Avropa ölkələri, ABŞ, eləcə də Misir və BƏƏ kimi yerli oyunçular Liviya siyasətinə Türkiyəyə qarşı cəbhədə yer alır. Buna görə də Türkiyənin məhz qarşı qüvvə, yəni Rusiya ilə birgə hərəkət etməsi iki tərəf üçün də əlverişli və ya belə demək olarsa sonuncu variantdır.
Lakin eyni zamanda Türkiyə indi Liviyadakı rəqib qüvvələrin zəif nöqtələri ilə dil tapmağa çalışır. Bunun ən bariz örnəyi Türkiyə və Misir kəşfiyyatı təmsilçiləri arasında sentyabrın ikinci yarısında qeydə alınan görüşlərdir. Türkiyənin Misirlə Liviya mövzusunda və ümumiyyətlə, hazırda Aralıq dənizi hövzəsində baş verənlərlə bağlı gizli danışıqlara başlaması Ankara nəzərində qarşı cəbhəni bölmək üçün ciddi bir siyasi-diplomatik hücumdur. Misir-Türkiyə gizli danışıqları barədə ilk olaraq Türkiyə prezidenti Ərdoğan açıqlama verdi. Türkiyə XİN rəhbəri Çavuşoğlu isə Misirin Ankaranın regional maraqlarına hörmətlə yanaşdığını, ancaq Misirlə razılaşma əldə olunması üçün iki ölkə arasında artıq 7 ildən çoxdur davam edən soyuqluğun aradan qaldırılmalı olduğunu etiraf etdi. Türkiyə isə Məhəmməd Mursinin devrilməsi və bundan sonra baş verən hadisələrə görə hələ də Misirlə soyuq münasibətləri qoruyub saxlayır.
Bu açıqlamadan belə görünür ki, Türkiyə Liviyada əsas maraqlı tərəflərdən biri olan Misirlə danışıqlar masasına oturmaqla qarşılıqlı razılaşma əldə etməyə çalışır. Çünki Misir Liviya ilə birbaşa sərhədləri olan və general Həftər üzərində ciddi təsirə malik olan ölkələrdən biridir. Misir də Liviyada daha çox oyunçunun iştirak etmədiyi bir razılaşmanın olmasında maraqlıdır. Hər nə qədər indiki şəraitdə qarşı cəbhədə yer alsa da, Misirlə indi Tripoli hökuməti üzərində ciddi təsirə malik Türkiyə ilə ikili razılaşma Misir maraqları baxımından əlverişlidir.
Lakin ciddi iqtisadi problemləri olan və xarici yardımlardan böyük ölçüdə asılılığı olan Misirin müttəfiqlərindən rahatlıqla imtina etməsi inandırıcı olmasa da, Liviya məsələsində Türkiyə ilə ortaq bir razılaşma əldə edəcəyinə ümid edir.
Bu arada qarşı tərəf də sakit dayanmayıb. Oktyabrın 5-də BMT və Almaniyanın təşkilatçılığı ilə Şimali Afrikada atəşkəs mövzusunda videokonfrans təşkil olunacaq. Konfransa BMT baş katibi Quttereş və eləcə də Liviyada iştirak edən tərəf hökumət başçıları da qatılacaq.
Liviya təkcə zəngin neft-qaz ehtiyatlarına görə deyil, həm də Avropanın “burnunun ucunda” olmasına görə böyük ölkələrin maraq mənbəyidir. Aydın məsələdir ki, indi hər kəs Qəddafinin ölkəsinin gələcək taleyində rol almaq istəyir. Ancaq oyunçuların həddən artıq çox olması münaqişənin həllinə öz mənfi təsirini göstərir. Maraqlıdır ki, Suriyada əks cəbhələrdə yer alan Rusiya və Türkiyə indi Liviyada yaxınlaşır. Avropa isə ənənəvi müttəfiqi Türkiyə ilə qarşı-qarşıyadır. Belə bir mürəkkəb “masadan” kimin karlı qalxacağını demək isə indilikdə çox çətindir.

The West is trying to seize the initiative, or how the situation in Libya brings Turkey and Russia closer
On August 21, in the last decade of the summer, the opposing sides of the Libyan conflict announced a ceasefire, which raised hopes for an early end to the protracted war and influenced the positions of the current actors. Thus, the Western media reasonably characterised the ceasefire as strengthening the role of the US and Germany in Libya.
Both sides to the conflict - Government of National Accord (GNA) in Tripoli and the House of Representatives in Tobruk - reported a ceasefire. In respective statements, they called on their own military units to suspend hostilities in the country.
At the same time, it is suggested to ensure the disarmament of the cities of Sirte and Al-Jufra, where the troops of both sides have been concentrated since June 2020. It is also expected to sign a security agreement between the armed forces and hold presidential and parliamentary elections in March 2021. In addition, the ceasefire statement contains a clause on the lifting of restrictions on oil production in the country. As a matter of fact, the latter decision is already in action and allows the troops of General Khalifa Haftar to export oil from Libya.
New players
This is not the first ceasefire agreement in Libya. Similar agreements were reached in January 2020 in Moscow and a week later in Berlin. However, none of them have been implemented. Now the situation is different, which indicates the involvement of more influential players in the Libyan conflict.
Turkey’s involvement in the conflict with Greece, Egypt and France over the development of the eastern Mediterranean Sea played an ambiguous role in the ongoing Libyan crisis. Initially, the Western media reported on secret weapons and technical support of Libya by Turkey. The incident off the coast of Libya in July this year between French and Turkish warships was even discussed at a separate NATO meeting. The NATO Council did not take any decision against Turkey then, but the tension around the country increased.
The ceasefire on August 21 marked a turning point in this regard. In fact, the decision on the ceasefire agreement was not agreed with Turkey. Ankara had been silent for the first few days, but then the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced that a ceasefire was possible only if Sirte and Al-Jufra are captured. However, the statement had already been declared officially and both sides agreed to curtail hostilities, disarm Sirte and Al-Jufra and, most importantly, withdraw foreign troops from the country. Finally, the agreement was hastily backed by Cairo, one of Ankara's main military rivals in Libya. The EU stated that the ceasefire raised hopes for an early resolution of the conflict, urging the parties to stop external interference. All this indicated the emergence of new players in Libya.
After the ceasefire, processes in Libya began to accelerate. On September 7, peace talks in Libya resumed in the Moroccan city of Buznika. Similar negotiations began in the Swiss city of Montreux. According to media reports, "significant progress" has been made. The statement of the UN Mission in Libya (UNSMIL) called on both sides "appreciate the opportunity to end long-standing differences."
Now it is planned to hold joint parliamentary and presidential elections in Libya, form a government of national unity for an 18-month transition period and hold elections under a constitution agreed by both sides of the conflict.
Unexpected resignation
Meanwhile, amid the negotiations on Libya in Switzerland and Morocco, protests against incumbent Libyan governments began in the country. The population took to the streets, protesting against high prices, poor socioeconomic conditions, and demanding improved security conditions. The authorities used force against protesters in Tripoli and Tobruk. On September 14, the House of Representatives announced the resignation of the government. Then, on September 17, the Prime Minister of the Government of National Accord Fayez Al-Sarraj, known for his close ties with Turkey, announced his resignation with full transfer of powers by the end of October.
Ankara's attitude to Sarraj’s decision was restrained. “We are saddened by this decision, but sooner or later rebel General Haftar will be defeated,” Turkish President Recep Tayyip Erdogan said.
In turn, after the news of Sarraj's resignation, Turkish Foreign Minister Cavusoglu told reporters that he had a conversation with Sarraj's deputy. According to the minister, the head of GNA will resign only if both sides take part in elections on the basis of a mutual agreement.
Ankara's reaction shows that Turkey does not intend to yield its positions in Libya to the West. Therefore, Ankara is now trying to seize the initiative by playing its own cards.
Alliance with Moscow and other players?
Remarkably, in parallel with the news of Al-Sarraj's resignation, the Turkish Foreign Minister said that he had agreed on a ceasefire in Libya with Moscow. This was announced immediately after the talks in Ankara between the Russian and Turkish delegations on Libya. Both sides underlined the inevitability of joint actions, as the European countries, the US, Egypt and the UAE are actually in the same camp as opponents of Turkey's Libyan policy. Therefore, joint actions of Turkey with Russia are mutually beneficial, or the last resort for Turkey to save its face in the current situation.
At the same time, Turkey is trying to find a common language with the rival sides of the Libyan conflict, using their weaknesses. A good example was the meeting between the representatives of the Turkish and Egyptian special services in the second half of September. The beginning of secret negotiations between Turkey and Egypt on Libya and in general on the current situation in the Mediterranean Sea can be considered a serious political and diplomatic attack by Ankara in order to split the ranks of its opponents. President Erdogan was the first to announce the secret negotiations between Egypt and Turkey. At the same time, M. Cavusoglu said that Egypt respects Ankara's regional interests, but admitted that for a final agreement with Egypt it is necessary to settle the current relations, which worsened after the overthrow of the former Egyptian government of Mohammed Morsi and the consequences of those events.
Obviously, Turkey is trying to reach a mutual agreement with Egypt as one of the main stakeholders, given that the country is also a direct neighbor of Libya and has significant influence over General Haftar. Egypt is also interested in agreement with a small number of participants. Although in the current situation the interests of Egypt and Turkey are diametrically different, a bilateral agreement between Cairo and Ankara, which now has a serious impact on the government in Tripoli, would be beneficial to Egypt.
It is highly unlikely that Egypt, which is suffering from serious economic problems and heavily dependent on foreign aid, will so easily abandon allies, but the Al-Sisi government still hopes to reach a joint agreement with Turkey on Libya.
But the opposite side also demonstrates its active involvement in the process. On October 5, the UN and Germany will organise a video-conference in North Africa on the ceasefire in Libya, which will be attended by UN Secretary General Antonio Guterres, as well as the heads of the Libyan governments.
The rich reserves of oil and gas in this North African country is not the only object of attraction for major powers. Libya also has an advantageous geographical location being very close to Europe. Obviously, each of these powers wants to play a role in the country's future. However, too many stakeholders negatively affect the resolution of the conflict. Interestingly, Russia and Turkey, which are on opposite sides of the Syrian conflict, are now drawing closer together in Libya, while Europe is confronting its traditional ally, Turkey. At the moment, it is very difficult to predict who ultimately wins in this difficult struggle for interests.