QARABAĞIN AZADLIQ HİMNİ
Cəmilə HƏSƏNOVA: «Mən topların susacağı anı gözləyirəm, onda biz Şuşada qələbənin müjdəçisi kimi «Qarabağ şikəstəsi»ni eşidəcəyik»
Silahlar danışanda ilham pəriləri, muzalar susur. Bu latın aforizmini müxtəlif cür şərh etmək olar, amma mənası aydındır. Lakin məhz indi topların danışdığı yerdə yaranmış musiqi haqqında danışmaq istədik. 2008-ci ildə "Bəşəriyyətin şifahi və qeyri-maddi irsinin inciləri siyahısı"na daxil edilmiş Azərbaycan muğamı qədim zamanlardan bəri məşhur Qarabağ xanəndələri tərəfindən şöhrətləndirilib. Qarabağın rəmzi olan "Qarabağ şikəstəsi" muğamının çox maraqlı bir tarixçəsi var. Daha doğrusu, doğma torpaqla bağlı həm şanlı, həm də faciəli hadisələri özünə hopdurmuş və qoruyub saxlamış bir tarixçədir. Həmsöhbətimiz Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının məsul katibi, sənətşünaslıq doktoru Cəmilə Həsənovadır.
- Cəmilə xanım, lütfən deyin, Qarabağı işğaldan azad etməyə yönəlmiş əks-hücumla bağlı bu gün hansı duyğu və hissləri yaşayırsınız?
- Qarabağ bizim həm dərdimiz, həm də qürurumuzdur. Buna görə mən də, bütün Azərbaycan vətəndaşları kimi, ordumuza və Prezident İlham Əliyevə böyük minnətdarlıq hissi ilə dolub-daşıram. Bəli, 30 il ərzində içimizdə aşkar ədalətsizliyə qarşı inciklik yığılmışdı, eyni zamanda ümidimizi də itirməmişdik. Bilirəm ki, bizim işimiz doğrudur, ona görə də qələbə qəhrəman ordumuz və Azərbaycan xalqı ilə olacaq.
- Siz dediniz ki, Qarabağ bizim qürurumuzdur ... Deyə bilərikmi ki, biz yalnız torpağı deyil, həm də Azərbaycan mədəniyyətini qoruyuruq? Bir azərbaycanlı üçün Qarabağ, məsələn, Şuşada və ya Xankəndidə doğulmayan, başqa bölgədən olan bir azərbaycanlı üçün Qarabağ nədir?
- Əlbəttə. Hər bir azərbaycanlı üçün Qarabağ mədəniyyətimizin ayrılmaz hissəsidir, necə deyərlər, Azərbaycanın incisidir. Gözəl fenomendir! Mədəniyyətimizin bütün sahələrində Qarabağ həmişə ön planda olub və hətta indi də biz belə bir cərəyandan danışa bilərik. Bir neçə onillik ərzində Qarabağdan müvəqqəti olaraq fiziki ayrı qalmağımıza baxmayaraq, Qarabağın mədəni ənənələri xalqımızın yaradıcılığında yaşamağa davam edir. Üstəlik, bu ənənələr diqqətlə nəsildən-nəslə ötürülür.
Musiqi mədəniyyətimizdə ən qiymətli dəyər - muğamdır. Orta əsrlərdə yaranmış janr XVIII-XIX əsrlərdə öz zirvəsinə çatıb. Bu dövrdə Azərbaycanda müxtəlif muğam məktəbləri: Bakı, Şirvan, Abşeron və digər muğam məktəbləri formalaşmağa başladı, Amma yenə də ən birinci məktəb Qarabağ məktəbi sayılır. Bu janrda Qarabağ təkdir və birinci yerdə dayanır. Boş yerdən Qarabağa Qafqazın Konservatoriyası demirlər! Qarabağda yetişmiş muğam ustalarının, tarzənlərin, kamançaçıların ustalığı təkcə Azərbaycanda deyil, həm də bütün Şərqdə məşhur idi. Görkəmli ifaçıların adlarını hər kəs bilirdi. Bunlar Cabbar Qaryağdıoğlu, Keçəçioğlu Məhəmməd, Məşədi Məmməd Fərzəliyev və başqaları olublar. Sonra böyük Rəşid Behbudovun atası Məcid Behbudov, Polad Bülbüloğlunun atası - görkəmli Bülbülümüz yaradığılığa başladı, yəni şöhrətli musiqi sülalələri meydana çıxdı.
- Qarabağ xanəndələrini, məsələn, Avropada tanıyırdılarmı və məşhur idilərmi?
- 20-ci əsrin əvvəllərində Polşa və Almaniya səsyazma şirkətləri xanəndələri dəvət edirdilər və səslərini yazırdılar. Yəni artıq onda görkəmli Qarabağ muğam ifaçılarının qrammafon yazıları var idi. Bütün Avropa ilk azərbaycanlı müğənniləri - Qarabağ məktəbinin nümayəndələrini dinləyirdi. O dövrün kataloqlarında bu mücənnilərin səsləri yazılmışdı: Cabbar Qaryağdıoğlu, Xan Şuşinski, Seyid Şuşinski. Bu təxəllüslər boş yerdən yaranmayıb, o, Azərbaycan mədəniyyətini zənginləşdirən Qarabağ ənənələrinin canlılığından bəhs edir.
- Biz bu ənənələri yetərincə obyektiv səbəblərdən itirdikmi?
- Heç bir halda! Məsələn, Bakıya köçən musiqiçilərin sonrakı nəsilləri ifa sənətinə, mədəniyyətimizə böyük təsir göstərdilər, zənginləşdirdilər. Qarabağ ənənələri Arif Babayev, Mənsum İbrahimov və başqaları kimi möhtəşəm ifaçıların əsərlərində yaşayır. Şagirdləri də öz növbələrində onların layiqli davamçılarıdırlar. Ümumiyyətlə, Qarabağ ənənələrinin daşıyıcıları səsləri və ifa tərzi ilə seçilirlər. Qarabağ müğənnilərinin səsləri daha şaqraq və zənguləlidir. Bizim böyük ifaçımız Bülbül Azərbaycan vokal sənətinin banisi kimi ən geniş səs diapazonuna sahib olan müğənni Cabbar Qaryağdıoğlunu hesab edirdi. Onlar iki dahi, Qarabağ musiqi ənənələrinin iki daşıyıcısı idilər. Yeri gəlmişkən, Qarabağda muğam-poeziya məclisləri kimi bir fenomen var idi və onun əsasını Qarabağ xanının qızı, şair Xurşidbanu Natəvan qoymuşdu. Şuşada muğam həmişə səslənib, hətta bir deyim də var: uşaqlar "Segah"la ağlayır, "Şahnaz"la gülürlər.
- Bu deyimi davam etdirmək və demək olarmı: "Qarabağ şikəstəsi"nin sədası altında qələbəni qeyd edirlər?
- Olar. Şikəstə, ümumiyyətlə, çox xüsusiyyətləri özündə cəmləşdirən bir janrdır. Musiqi fərqlərindən başqa, yer ilə bağlı özəllikləri də var. 19-cu əsrdə Qarabağ xanəndələri repertuarlarını zənginləşdirmək üçün bu növə üz tutdular və öz ifalarına şikəstə üçün ənənəvi olan bayatıların sevgi lirikasını da daxil etdilər. "Qarabağ şikəstəsi"nin ifasının zirvəsi Xan Şuşinskinin oxuması sayılır. Səməd Vurğunun Xan Şuşinskiyə həsr olunmuş və ifaçının özü tərəfindən "Qarabağ şikəstəsi"nə daxil edilmiş dördlüyü bu muğamın klassikasına çevrilib. Bunu hamı çox bəyənir və o vaxtdan bəri "Qarabağ şikəstəsi" məhz Səməd Vurğunun bu sətirləri ilə ifa edilir.
Şikəstə janrının özü də "Segah" muğamına, onun zərifliyinə və kədərinə əsaslanır. Qarabağın işğalı dövründə, əlbəttə ki, muğamda struktur dəyişiklikləri baş vermədi, ancaq ağrımız intonasiyada özünü göstərdi. Hər il muğam ustalarının ən son çıxışlarında ildən ilə daha cəsarətli, daha inamlı intonasiyaları müşahidə edirəm. Ümid edirəm ki, Qarabağın azad edilməsi muğamın intonasiyasına da təsir edəcək və bu, Qələbə himni kimi səslənəcək.
- "Qarabağ şikəstəsi" akademik musiqidə də istifadə olunub...
- Çox doğrudur. Bir çox bəstəkarlar bu mövzuya müraciət edib və edirlər. Keçmişdə bu sıraya Üzeyir Hacıbəyov, Müslüm Maqomayev, Reynqold Qlier, Əşrəf Abbasovun əsərləri daxil idi. Məsələn, keçən əsrin 80-ci illərinin sonunda tanınmış Qarabağ sülaləsinin varisi Vasif Adıgözəlov musiqinin köməyi ilə həmin faciəli hadisələrə etirazını ifadə edərək “Qarabağ şikəstəsi” oratoriyasını yaratdı. Onun "Şuşam, ləylay" əsərini göz yaşları olmadan dinləmək mümkün deyil. «Natəvan» operası da eyni mövzuya aiddir. "Qarabağ şikəstəsi" məşhur Qarabağ tarzəni Qurban Pirimovun nəvəsi Sevda İbrahimovanın əsərlərində, Firəngiz Əlizadənin "İntizar" operasında da səslənir. Yəni heç nəyə baxmayaraq, bizə miras qalmış "Qarabağ şikəstəsi" yaşamağa davam edir. Topların susdurulduğu zaman “Qarabağ şikəstəsi”ni qələbə carçısı kimi eşidəcəyimiz günü gözləyirəm.
- Qarabağ mövzusu gənc bəstəkarların yaradıcılığında nə dərəcədə prioritetdir?
- Bu, əlbəttə ki, əsas mövzulardan biridir. Məsələn, Bəstəkarlar İttifaqı vaxtaşırı vətənpərvər mahnı müsabiqəsi keçirir. Münsiflər heyətinə təqdim olunan 50-yə yaxın mahnıdan daha çoxu Qarabağ motivində yazılıb.
- “Qarabağ şikəstəsi” ifaçılarımız tərəfindən Azərbaycandan kənarda da tanıdılırmı?
- Azərbaycan musiqiçiləri, xüsusən də muğam ifaçıları qastrol səfərlərinə çox çıxırlar. Bunun səbəbi muğamın dünyada çox populyar olmasıdır. Yeri gəlmişkən, Alim Qasımovun muğamının dünyanın bir çox ölkəsində populyarlaşmasında böyük rolunu qeyd etmək istəyirəm. Yəni "Qarabağ şikəstəsi" uzun müddətdir həm tanınmış, həm də gənc müğənnilərin repertuarındadır, konsertlərində davamlı olaraq səsləndirilir. Mən düşünürəm ki, Qarabağın musiqi incəsənətini Azərbaycan mədəniyyətinin bir hissəsi kimi təbliğ etməliyik. Ən azından, həmin torpaqda baş verən faciəli hadisələrə görə. Bu muğamın özündə onsuz da mənsubiyyətinin sübutu var. “Qarabağ şikəstəsi” nə qədər gözlənilməz səslənsə də, artıq bir musiqi brendidir. Bir misal çəkim. "Qarabağ şikəstəsi"ni ifa edən özbək müğənni beynəlxalq muğam müsabiqəsində qalib gəldi.
- Cəmilə xanım, siz dediniz ki, xanəndələrimizin ötən əsrin əvvəllərinə aid səsyazıları var. Onarın səslərini yaxşı keyfiyyətdə, rəqəmsal mediada eşitmək mümkündürmü?
- Bəli, mümkündür. “Musiqi dünyası” redaksiyası Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə köhnə səs yazılarını bərpa edərək, CD alboma köçürüb. Cabbar Qaryağdıoğlundan başlayaraq, günümüzə qədər 24 xanəndənin səsi ora daxil edilib. Albom “Qarabağ xanəndələri” adlanır.
- Bu, özəlliklə, dəfələrlə baş vermiş plagiat halları baxımından böyük və gərəkli bir işdir. Təkcə Üzeyir Hacıbəyovun “Arşın mal alan” operettası ilə bağlı məsələni söyləmək yetərlidir!
- Bəli, kədərli hadisədir. Məsələ burasındadır ki, operetta o qədər çox sevilirdi ki, onu tez-tez İranda, Orta Asiya respublikalarında və Avropada tamaşaya qoyurdular. Bəstəkarlar İttifaqı vaxtaşırı məşhur bəstəkarlarımız haqqında maarifləndirici broşürlər nəşr etdirir. Bu, birliyin sədri Firəngiz Əlizadənin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən belə faydalı bir ənənədir. Niyə faydalıdır? Çap olunmuş broşürlər musiqiçilərimizin Azərbaycandan kənarda - Almaniya, Fransa, Rusiyada verdiyi konsertlərdə paylanır. Üzeyir Hacıbəyovun "Arşın mal alan" broşürü da çap olunub. Burada plagiat faktları müfəssəl şəkildə ortaya qoyulur, "işbaz" ermənilərin ABŞ-da operettanı müəllifi göstərmədən tamaşaya qoyaraq film çəkmələrindən bəhs edilir. Əhvalat qəribə şəkildə cərəyan edib! II Dünya müharibəsi dövründə bu film bizə başqa qənimət filmlərin arasında gəlib çıxıb. Beləliklə, fırıldaqçılıq üzə çıxıb. Görkəmli Rəşid Behbudovun oynadığı filmimiz 1945-ci ildə İosif Stalinin bu operettaya olan böyük məhəbbəti sayəsində çəkilib. Film bütün dünyanı gəzib və dahi Üzeyir bəyin müəllifliyi sübut edilib. Yeri gəlmişkən, qeyd etmək istəyirəm ki, "Arşın mal alan"da cərəyan edən hadisələr Qarabağda baş verib və gerçək əhvalata əsaslanır. “Musiqi dünyası” veb-saytında müxtəlif ölkələrdə və dünyanın müxtəlif dillərində, hətta Çin dilində operetta tamaşalarının yazıları yer alır. “Arşın mal alan”ın maraqlı tarixçəsi və geniş coğrafiyası var.
- Bizim musiqi irsimizi qorumaq üçün nə edə bilərik?
- Əsərləri nəşr etmək və onları uşaqlarımız üçün qalacaq rəqəmsal mediada yazmaq lazımdır. Heydər Əliyev Fondu Üzeyir bəyin bütün əsərlərini nəşr etdirdi, lakin bizim möhtəşəm bir layımız var - xalq mahnıları. Onlar nəşr olunmadıqlarından, rəqəmsallaşdırılmadıqlarından və "qorunmadıqlarından", təəssüf ki, anonim kimi istifadə edilə bilir və oğurlana bilir. Ən acınacaqlısı, kimə aid olduğunu sübut etmək çox çətindir. Biz xalq musiqi sənəti şəklində böyük bir sərvətə sahibik və onu qorumaq lazımdır.

ANTHEM OF LIBERATION FOR KARABAKH
Jamila HASANOVA: “I wait for cannons go silent to listen to Karabakh Shikestesi as a harbinger of victory in Shusha”
Author: Nigar VELIYEVA
When the guns speak, the muses go silent. One can interpret this Latin aphorism in different ways, but the meaning is clear. But for now we wanted to talk about the music that originated where the cannons now speak. Azerbaijani mugham, which was included in the List of Masterpieces of the Oral and Intangible Heritage of Humanity in 2008, has been glorified by the famous Karabakhi khanendes since ancient times. One of them, Karabagh Shikestesi, is the symbol of Karabakh and has a very interesting history. It is a story that has absorbed and preserved both glorious and tragic events associated with the native land. Our interviewee is Jamila HASANOVA, professor of the Uzeyir Hajibeyov Baku Music Academy, Executive Secretary of the Union of Composers of Azerbaijan, Doctor of Arts.
"Jamila-khanum, could you please share what emotions and feelings you are experiencing today because of the counter-offensive of the Azerbaijani military to liberate Karabakh from occupation?"
"Karabakh is our pain and our pride. Therefore, like all the citizens of Azerbaijan, I express my enormous gratitude to our army and personally President Ilham Aliyev. Over the course of 30 years, resentment at the obvious injustice has been accumulating inside us, but at the same time we have not lost hope. I know that our cause is just, therefore, victory will be with our heroic army and the people of Azerbaijan."
"You said that Karabakh is our pride... Can we say that we protect not only the land, but also the culture of Azerbaijan? What is Karabakh for an Azerbaijani who, for example, was not born in Shusha or Khankendi, but comes from another region?"
"For any Azerbaijani, Karabakh is an integral part of our culture. It is, as they say, the pearl of Azerbaijan. An amazing phenomenon! In all spheres of our culture, Karabakh has always been in the foreground. Even now we can talk about a similar trend. Despite the temporary physical isolation from Karabakh for several decades, the Karabakh cultural traditions continue to live in the creativity of our people. Moreover, these traditions are carefully passed down from generation to generation.
“The most valuable thing in our musical culture is mugham. Having originated in the Middle Ages, the genre reached its peak in the 18th-19th centuries. At this time, various schools of mugham began to form in Azerbaijan: Baku, Shirvan, Absheron and others. So, the very first school is the one in Karabakh. Karabakh stands number one in this genre. That is why Karabakh is called the Conservatoire of the Caucasus! The art of mugham, as well as tar and kamancha performance formed in Karabakh. It spread not only in Azerbaijan, but also throughout the East. Everyone knows the names of our outstanding performers, including Jabbar Garyaghdidoghlu, Muhammed Kechachioghlu, Mashadi Mammad Farzaliyev and others. They were followed by Majid Behbudov, the father of the great Rashid Behbudov, and outstanding Bulbul, the father of Polad Bulbuloghlu, who continued the glorious musical traditions of Azerbaijan.”
"Were the Karabakh khanendes popular in Europe?"
"At the beginning of the 20th century, the recording companies of Poland and Germany invited our khanendes to record their voices. There were gramophone records of outstanding Karabakh mugham performers. All of Europe listened to the first Azerbaijani singers, representatives of the Karabakh school of performers. In the catalogs of that time they wrote the names of Jabbar Garyaghdioghlu, Khan Shushinsky, Seyid Shushinsky. These aliases appeared for a reason, as they speak of the vitality of the Karabakhi traditions, which enriched the Azerbaijani culture."
"Have we lost these traditions for quite objective reasons?"
"Not at all! Subsequent generations of musicians who moved, for example, to Baku, greatly influenced the performing arts, our culture, and enriched it. Karabakhi traditions live in the works of such venerable performers as Arif Babayev, Mansum Ibrahimov, and many others. Their disciples are their worthy successors. In general, those who continue the Karabakhi traditions are distinguished by their voices and manner of performance. The voices of singers from Karabakh are more sonorous and graceful. Our great performer Bulbul considered Jabbar Garyaghdioghlu, a singer with a voice of the broadest range, to be the founder of Azerbaijani vocal art. Here are two geniuses for you, two bearers of the Karabakh musical traditions. By the way, in Karabakh there was such a phenomenon as poetic mugham mejlises, which were founded by the daughter of the Karabakh khan, the poetess Khurshudbanu Natavan. In Shusha, mugham has always been performed. There is even a saying: children cry under Segah and laugh under Shahnaz."
"Can we continue this saying by ‘they celebrate the victory under Karabakh Shikestesi?"
"Of course. Shikeste is generally a genre that includes a lot of features. In addition to musical differences, the region is also very specific. In the 19th century, the Karabakh khans turned to this genre to enrich their repertoire, and included in the performance the love lyrics of the bayaty, which is traditional for a shikeste. The performance of Khan Shushinsky is considered a pinnacle of the performance of Karabakh Shikestesi. The quatrain of Samed Vurghun dedicated to Khan Shushinsky and included by the performer himself in Karabakh Shikestesi has become a classic of this mugham. Everyone liked it very much, and since then Karabakh Shikestesi has been performed with Vurghun’s lines.
“The genre of shikeste is based on the Segah mugham, which is also very touching and sad. During the occupation of Karabakh, mugham did not undergo structural changes, but our pain manifested itself in tones. Every year I can hear an increasing number of courageous, confident intonations that appear in later performances of mugham performers. I hope that the liberation of Karabakh will also affect the intonation of the mugham and it will sound like a victory anthem.”
"Karabakh Shikestesi was also used in academic music..."
"That’s right. Many composers have referred to this theme repeatedly. In the past, these were the works of Uzeyir Hajibeyov, Muslim Magomayev, Reingold Glier, Ashraf Abbasov. For example, at the end of the 1980s, Vasif Adygozalov, one of representatives of the outstanding Karabakh dynasty of musicians, composed the oratorio Karabakh Shikestesi to express his protest against the tragic events in Karabakh. It is impossible to listen to his Shusham, Laylay without tears. The opera Natavan also belongs to the same theme. Karabakh Shikestesi sounds in the works of Sevda Ibrahimova, the granddaughter of the famous Karabakhi tar player Gurban Primov, in the opera Intizar by Firangiz Alizade. So, in spite of everything, Karabakh Shikestesi is our living legacy. I wait for cannons go silent to listen to Karabakh Shikestesi as a harbinger of victory in Shusha."
"To what extent is the Karabakh theme a priority in the work of young composers?"
"It is one of the main parts of their repertoire. For example, the Union of Composers periodically holds a patriotic song contest. Of the almost 50 songs presented to the jury, the majority is based on Karabakhi motives."
"Is Karabakh Shikestesi popularized by our performers outside Azerbaijan?"
"Azerbaijani musicians, in particular mugham performers, go on tours a lot. Because mugham is very popular around the world. By the way, Alim Gasimov has been playing an instrumental role in popularizing mugham in many countries. So, Karabakh Shikestesi has long been in the repertoire of both venerable and young singers. It is constantly played at concerts. I believe that we should promote the musical art of Karabakh as part of Azerbaijani culture. Not least because of the tragic events that took place on this soil. The very name of this mugham already contains proof of its ownership. Karabakh Shikestesi, no matter how unexpected it sounds, is already a music brand. Let me give you an example. An Uzbek singer who performed Karabakh Shikestesi became the winner of the international mugham competition."
"Jamila-khanim, you mentioned the records of our khanende from the beginning of the last century. Is it possible to hear their voices in good quality, on digital media?"
"Yes, it is. The staff of the website Musiqi Dünyası with the support of the Heydar Aliyev Foundation restored the old recordings and released a CD album. It includes the voices of 24 khanende from Jabbar Garyaghdioghlu to the present day. The album is called The Khanendes of Karabakh."
"This is quite a serious and important job to do, especially due to the repeated cases of plagiarism. Look what happened to Uzeyir Hajibeyov's operetta Arshin Mal Alan!"
"Yes, a sad incident. The fact is that the operetta was so popular that it was often staged in Iran, and in the republics of Central Asia, in Europe. The Union of Composers periodically publishes educational brochures about our famous composers. The chairman of the union, Firangiz Alizade, continues this wonderful and useful tradition. Why is it useful? Published brochures are distributed during concerts of our musicians outside Azerbaijan in Germany, France, and Russia. We also published a brochure dedicated to Hajibeyov’s Arshin Mal Alan, where we described the facts of plagiarism in detail, as well as how a group of venturous Armenians staged the operetta in the USA and made a film without showing the real author of this piece of art. It is a fascinating story, by the way. During the Second World War, our troops also confiscated the film as a trophy. That’s how we discovered the scam. Our film with the outstanding Rashid Beibutov was shot in 1945 thanks to Joseph Stalin's great love for this operetta. The film traveled around the whole world, and the authorship of our great Uzeyir-bek was proven. By the way, I would like to note that the events unfolding in Arshin Mal Alan took place in Karabakh, and they are based on real history. Musiqi Dünyası contains recordings of operetta performances in different countries and in different languages of the world, even in Chinese. Arshin Mal Alan has an interesting history and wide geography."
"What can we do to protect our musical heritage?"
"It is necessary to publish works, record them on digital media, which will remain for our children. The Heydar Aliyev Foundation has published all of Hajibeyov’s works, but we have yet another colossal layer - folk songs. Since they are not published, not digitized and not ‘protected’, they can, unfortunately, be used anonymously and appropriated. The saddest thing is that it is very difficult to prove the ownership later.
“We have tremendous wealth in the form of musical folk art that must be preserved for our future generations.”