Çərşənbə axşamı, 15:21
Ermənistan mümkün olan hər yolla təkcə Azərbaycan iqtisadiyyatına deyil, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyinə zərər vurmağa çalışır. İrəvan nəinki zərbələrlə hədələyir, həm də Köhnə Dünya ölkələrinin enerji təchizatının şaxələndirilməsində mühüm rol oynayan layihələrə raket zərbələri vurmağa cəhdlər edir.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da Avropa Şurasının başçısı Şarl Mişel ilə telefon danışığı zamanı bu məqamı vurğulayıb. Prezident Ərdoğan bildirib ki, Azərbaycan ərazilərini işğal etmiş Ermənistanın əvvəlcə Azərbaycanın neft və qaz enerji xətləri, nəqliyyat kommunikasiyaları yerləşən Tovuz rayonuna, daha sonra Gəncə şəhərinə hücum edərək, Avropanın enerji təchizatı təhlükəsizliyi üçün təhlükə yaradıb. Türkiyə lideri Avropa İttifaqını Azərbaycanın ərazi bütövlüyü ilə bağlı ardıcıl mövqe nümayiş etdirməyə çağırıb.
Avropanın enerji təhlükəsizliyinə təhlükə
Rəsmi Bakı aparıcı beynəlxalq enerji təşkilatlarının reaksiyasını gözləyir – Energetika naziri Pərviz Şahbazov OPEK-ə, Qaz İxracatçısı Ölkələr Forumuna, Beynəlxalq Enerji Xartiyasına, Beynəlxalq Enerji Agentliyinə, Dünya Neft Şurasına, Dünya Enerji Şurasına və Beynəlxalq Qaz İttifaqına müraciətlər göndərərək, Ermənistanın təcavüzkar siyasətini, Azərbaycanın neft və elektrik infrastrukturuna hücumlarını pisləməyə çağırıb. Bu sayın çapa verilməsinə kimi cavab yalnız Beynəlxalq Enerji Xartiyasının baş katibi Urban Rusnakdan gəldi və o, “Cənubi Qafqazda Enerji Təhlükəsizliyi” adlı açıqlama ilə çıxış edib.
"Baş katib açıqlamasında beynəlxalq enerji öhdəliklərinə riayət etməyə, vacib enerji infrastrukturuna təsir göstərə biləcək, yaxud enerji təchizatını əhəmiyyətli dərəcədə pozacaq və dayandıracaq hər hansı bir hərəkətdən çəkinməyə çağırdı", - deyə nazirin müşaviri, Energetika Nazirliyinin mətbuat katibi Zəminə Əliyeva bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin böyüməsi Azərbaycanın yanacaq-enerji kompleksinin fəaliyyətinə təsir göstərməyib. Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Supsa neft kəmərləri, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin keçdiyi yerlərə yaxın ərazilərdə döyüşlərin getməsinə, raket və artilleriya zərbələrinə baxmayaraq, karbohidrogen ehtiyatlarının çıxarılması və dünya bazarlarına ixracı hər zamankı kimi davam edir.
“Azərbaycanda neft və qazın çıxarılması, ixracı həmişə olduğu kimi həyata keçirilir. Bununla bağlı heç bir dəyişiklik yoxdur. Neft və qaz boru kəmərlərinin mühafizəsi strateji əhəmiyyətli obyektlərin təhlükəsizlik qaydalarına uyğun olaraq yüksək səviyyədə həyata keçirilir”, - deyə Zəminə Əliyeva bildirib.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın əsas neft və qaz kəmərləri üçün erməni təhdidi barədə bu yay baş verən toqquşmalar zamanı danışılırdı, onda döyüşlər qoşunların Dağlıq Qarabağdakı təmas xətti boyunca deyil, boru kəmərlərinin birbaşa yaxınlığındakı - Ermənistan-Azərbaycan sərhədində baş vermişdi.
“Ermənistan rəhbərləri bundan öncəki dönəmdə bəyan etmişdilər ki, əgər Dağlıq Qarabağ ətrafında döyüşlər olarsa, onlar bizim strateji infrastruktur layihələrimizi vurmağa hazırdırlar - dünyanın ən böyük neft və qaz terminallarından biri olan Səngəçal Neft-Qaz Terminalı və boru xətlərini” ,- deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Qərb ekspertləri, doğrudur, tam əmin idilər isə, Ermənistan Azərbaycanın ixrac boru kəmərlərinə zərbə vurmağa cəsarət etməyəcək, çünki onların dağılması və ciddi ekoloji nəticələri olacağı təqdirdə, bu hərəkətlərə görə bütün məsuliyyət İrəvanın üzərinə qoyulacaqdı.
Lakin Azərbaycan hakimiyyətinin ehtiyatı əsassız deyildi - 4 oktyabrda Ermənistan Cənubi Qafqazda ən böyük obyekt olan və Azərbaycanın bütün elektrik istehsalının əsas hissəsini təmin edən Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyasının yerləşdiyi Mingəçevir şəhərinə raket zərbələri endirdi. Mingəçevirə və onun enerji obyektlərinə yeni raket zərbəsi oktyabrın 10-da axşam, meyit mübadiləsi üçün Azərbaycan və Ermənistan arasında humanitar atəşkəs barədə anlaşma əldə edildikdən sonra vuruldu.
Ermənistan Silahlı Qüvvələri 6 oktyabrda yüksək məhvetmə qabilyyətinə və 300 ədəd 9N235 mərmisinə malik «Smerç» 9M525 yaylım atəşi raket sistemindən istifadə edərək, Azərbaycanın silahsız zonalarına, döyüşə cəlb olunmayan və bölgədən ən azı 50 km məsafədə yerləşən Yevlax rayonunun Aran kəndi istiqamətinə atəş açdı. Bu raketlərin Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən zərərsizləşdirilməsi nəticəsində mərmilərin bir hissəsi Cənubi Qafqaz Boru Kəməri magistralının keçdiyi əraziyə, digər hissəsi Bakı-Supsa neft kəmərindən 120 m məsafəyə, qalanları isə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərindən 100 m məsafəyə düşüb.
Prezident İlham Əliyev İrəvanın hərəkətlərini Azərbaycanın iqtisadi potensialını sarsıtmaq cəhdi kimi qiymətləndirib. “Son illərdə bir çox stansiyalar tikməyimizə baxmayaraq, bu gün Mingəçevirdəki stansiya (Azərbaycan İES – «R+») ölkənin böyük hissəsini elektrik enerjisi ilə təmin edən ən böyük stansiyadır. Əgər sıradan çıxsaydı, enerji məsələlərində, əlbəttə ki, müəyyən problemlər yarana bilər. Bu gün Azərbaycan xam neft, təbii qaz və elektrik enerjisi ixrac edir. Bu hücumlar bizim iqtisadi potensialımıza qarşı yönəldilib və bir daha bütün dünyaya Ermənistanın, erməni rejiminin cinayət mahiyyətini göstərir”, - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Önəmli boru kəmərlərinin müdafiəsi
Heç kimə sirr deyil ki, Azərbaycan öz şelfində çıxarılan neftin böyük hissəsini Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri ilə ixrac edir. BTC-nin son nöqtəsi Türkiyənin Ceyhan şəhəri yaxınlığında Aralıq dənizi sahilindəki bir neft doldurma terminalıdır. Bu boru kəməri ilə Azərbaycan «Azəri-Çıraq-Günəşli» yataqlar blokundan neft, «Şahdəniz» yatağından kondensat ixrac edir, həmçinin tranzit yolu ilə Türkmənistan, Qazaxıstan və Rusiya nefti ötürülür. Bu səbəbdən dəyə biləcək zərərin miqyasını təsəvvür etmək çətin deyil: neft və kondensat tökülməsi səbəbindən baş verə biləcək ekoloji fəlakət, Azərbaycan neftinin dünya bazarlarına ixracının pozulması və neftin üçüncü tərəflərdən tranzit ötürülməsi üzrə müqavilə öhdəlikləri.
Özü də, Ceyhandan Azərbaycan nefti daha çox bir sıra Avropa ölkələrinə, o cümlədən İtaliya, Almaniya, Avstriya, İspaniya, Portuqaliya, Xorvatiya və s. göndərilir. Yəni neft hasilatı və nəqli zənciri boyunca meydana çıxacaq ən kiçik xəsarətin nəticələrinin nə qədər geniş coğrafiyanı əhatə edəcəyi göz qabağındadır. Əlbəttə ki, BTC və ya Bakı-Supsa neft kəmərlərinin dağıdılması halında Azərbaycan öz neftinin ixracını Rusiya ərazisindən "Şimal" Bakı-Novorossiysk marşrutu ilə təşkil edə bilər. Lakin bu, həm ixrac həcmlərini, həm də uyğun olaraq Azərbaycanın valyuta gəlirlərini önəmli dərəcədə azaldar, çünki "Şimal" boru kəmərinin ötürmə qabiliyyəti ildə cəmi 5 milyon ton təşkil edir.
Qaz ilə vəziyyətdə hər şey daha mürəkkəbdir. "Mavi yanacağ"ın Azərbaycandan Türkiyəyə, daha sonra Avropaya ixracında Cənubi Qafqaz Boru Kəməri Magistralının alternativi yoxdur, bu səbəbdən, Cənubi Qafqaz Boru Kəməri Magistralının zərər görməsi halında «Şahdəniz» yatağından qaz tədarükü tamamilə dayandırılar.
Önəmlidir ki, 12 oktyabrda təbii qazın Avropaya nəqlini nəzərdə tutuan Trans-Adriatik Qaz Boru Kəmərinin (TAP) tikintisinin başa çatdığı barədə məlumat alındı. Boru kəməri Türkiyə-Yunanistan sərhədindən İtaliyanın cənubundakı qəbuletmə terminalına qədər təbii qazla doldurulub.
Gözlənilir ki, İtaliyanın Apulia şəhərindəki «Snam Rete Gas» təbii qaz ötürmə sistemi ilə TAP-ın birləşmə nöqtəsi tamamlanacaq və planlaşdırıldığı kimi 2020-ci ilin sonundan İtaliyada, Yunanıstanda və Bolqarıstandakı istehlakçılara iyirmi beş illik müddətdə Azərbaycandan təbii qaz nəqlinə başlamağa hazır olacaq.
Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin bir hissəsi olan TAP boru kəməri ilə Avropaya ilkin mərhələdə «Şahdəniz-2» layihəsi çərçivəsində hasil olunan 10 milyard kubmetr qazın nəql edilməsi planlaşdırılır. “SOCAR ilə birlikdə qürur duyuruq ki, təxminən 3500 km uzunluğunda olan Cənub Qaz Dəhlizi dəyər zəncirinin bütün nəqliyyat komponentlərinin payçılarıyıq ki, bu da Azərbaycan Respublikasına tamamilə yeni qaz ötürmə sistemi ilə alternativ enerji mənbəyi təqdim edərək Gürcüstan, Türkiyə və Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə daha da töhfə verməyə imkan verir”,- deyə BP-nin açıqlamasında bildirilir.
Fasiləsiz istehsal
Bununla belə, Azərbaycanda neft və təbii qazın, kəşfiyyatı və nəqli, beynəlxalq bazarlara çıxarılması ilə bağlı bütün işlər əvvəlcədən təsdiq olunmuş qrafikə uyğun olaraq aparılır. Əlbəttə ki, hərbi əməliyyatların şiddətlənməsi Azərbaycanın neft və qaz layihələrindəki xarici tərəfdaşlarının narahatlığına səbəb olmaya bilməz, lakin bu, onların ölkədəki fəaliyyətinə təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi istisna olmaqla, xüsusilə təsir göstərmirdi, bu da hərbi vəziyyətlə bağlı olduqca təbii bir haldır.
“Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanda mülki məskunlaşma yerlərinə və infrastruktura yönəlmiş hərbi əməliyyatlarının genişləndirilməsi bizi çox narahat edir. Xüsusilə dünən Azərbaycan hava qüvvələrinin Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri və Cənubi Qafqaz Boru Kəməri Magistralı üzərində qarşısını aldığı raket hücumunun xəbərləri bizi çox narahat etdi”,- deyə «BP-Azərbaijan»ın mətbuat xidmətinin rəhbəri Tamam Bayatlı bildirib.
Qeyd edək ki, BP şirkətinin Azərbaycanda operatorluq etdiyi bütün obyektlərin təhlükəsizliyini ölkə hökuməti təmin edir.
"Bununla belə, biz işçilərimizin, əməliyyatlarımızın və operatoru olduğumuz bütün obyektlərin əlavə təhlükəsizliyni təmin etmək üçün uyğun strukturlarla sıx əlaqədə çalışırıq",- deyə T.Bayatlı bildirib.
Bununla yanaşı, şirkət ümid edir ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi tezliklə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində öz ədalətli həllini tapacaq.
SOCAR və onun bölmələri normal rejimdə fəaliyyətini davam etdirir. “Bizdə hər şey qaydasındadır, bütün əməliyyatlar plana uyğun gedir. Fəaliyyətimizdə heç nə dəyişməyib. Bütün SOCAR müəssisələri adi qaydada işləyir”,- deyə SOCAR-ın tədbirlərin təşkil olunması və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdir müavini İbrahim Əhmədov bildirib.
Mingəçevirin enerji obyektlərinin də işi normal rejimdə davam edir. “Ermənistan silahlı qüvvələrinin Mingəçevirdəki elektrik stansiyalarına hücumları, humanitar atəşkəs razılaşmasına məhəl qoymamaqla yanaşı, bölgədəki enerji və ekoloji təhlükəsizliyə qarşı başqa bir cinayətdir. Ordumuzun hava hücumundan müdafiə qüvvələri tərəfindən raketlərin zərərsizləşdirilməsi ilə mümkün regional fəlakətin qarşısı alındı. Mingəçevirdə yerləşən Azərbaycan İES və Mingəçevir İES hazırda normal rejimdə işləyir ”, - deyə Enerji Nazirliyindən bildirilib.
Bununla yanaşı, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın sıx əhali məskunlaşan ərazilərinə davamlı raket zərbələrinə və artilleriya atəşinə tutması insan tələfatı ilə yanaşı, həm də mülki infrastrukturun ciddi şəkildə məhv edilməsinə, elektrik paylayıcı şəbəkənin (elektrik xətləri, transformatorlar), habelə əhalini təbii qazla təmin edən qaz kəmərləri və avadanlıqlarının zədələnməsinə səbəb olur.
“Döyüş bölgəsi istisna olmaqla, bu infrastruktur obyektlərinin əksəriyyəti dərhal bərpa olunur. Yerlərdə tikinti- təmir qrupları işləyir. Vəziyyət tam nəzarət altındadır, bütün imkanlar qaz və enerji təchizatının ən qısa müddətdə normal fəaliyyətini təmin etməyə yönəldilib”, - deyə Z.Əliyeva qeyd edir.
Təsadüfi olmayan hücumlar
Bununla belə, ATƏT-in Minsk qrupunun keçmiş amerikalı həmsədri, ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri, Atlantika Şurasının baş elmi işçisi Metyu Brayza Ermənistanın Azərbaycanın ixrac boru kəmərlərinə raket zərbələrinin yalnız qısamüddətli təsir göstərə biləcəyini söyləyir, çünki məhv edilmiş hissələr tez bir zamanda təmir oluna bilər.
"Çox güman ki, Ermənistan bu cür təxribatlarla Azərbaycanın ixrac boru kəmərləri keçən yeni ərazilərini işğal etmək və onlar üzərində nəzarət əldə etmək istəyir", - deyə o vurğulayır.
Bu ehtimalı Prezident İ.Əliyevin açıqlamaları da təsdiqləyir ki, iyul təxribatı zamanı Ermənistan Azərbaycanın Tovuz bölgəsinə girməyə və Cənubi Qafqaz Boru Kəməri Magistralına nəzarəti ələ keçirməyə çalışıb.
“Əslində Tovuz hadisələrinin səbəblərindən biri məhz bu idi - yeni Azərbaycan torpaqlarını işğal etmək, sonra da danışıqlar masasında öz mövqelərini möhkəmləndirmək, eyni zamanda ya strateji enerji kommunikasiyalarımıza yaxınlaşmaq, ya da onları nəzarət altına alıb bizə diktə etmək. Bu, həmişə Ermənistan dövlətinin planlarına daxil edilir. Bunu gizlətmirlər ”, - deyə İ.Əliyev bildirib.
SOCAR şirkətində isə öz növbəsində hesab edirlərki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təxribatı təsadüfi deyil və Azərbaycan qazının Avropaya tədarükü planlarını pozmağa yönəlib.
“Aydındır ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumlarının Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin başa çatmasına bir neçə ay qalmış, onun son hissəsinin - TAP qaz kəmərinin tiintisində irəliləyiş səviyyəsinin 98% olduğu bir vaxtda daha tez-tez baş verməsi təsadüfi deyil. Bu gün biz Xəzər hövzəsindən çıxan təbii qazın ilk dəfə Cənub Qaz Dəhlizi ilə Avropaya daxil olacağı tarixi bir anın astanasındayıq ki, bu da Avropa və Türkiyəyə qaz idxalı mənbələrini şaxələndirməyə kömək edəcək. Bu, həmin bölgələrdə iqtisadi inkişafa, sülhə və sabitliyə mühüm töhfə olacaq ”, - deyə şirkətin nümayəndəsi İ.Əhmədov bildirib.
Eyni zamanda, Dövlət Neft Şirkəti Qarabağın tamamilə işğaldan azad edilməsini bölgədə sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsinin yeganə yolu hesab edir.
“Son aylarda Ermənistandan daha tez-tez baş verən hücumlar göstərdi ki, Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsinin işğalı həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün daimi təhdid mənbəyidir. Beynəlxalq hüququn məcburi normalarının tətbiqi - işğalçı qoşunların Azərbaycanın dövlət ərazisindən çıxarılması bu təhlükəni aradan qaldırmağın, Avropanın təhlükəsiz enerji təchizatını və bölgədə sülhü təmin etməyin yeganə təsirli yoludur”, - deyə İ.Əhmədov vurğulayır.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan hökuməti əmindir ki, Dağlıq Qarabağdakı hərbi əməliyyatlar Azərbaycanın 25 ildən çoxdur ki, ciddi şəkildə yerinə yetirdiyi neft sahəsi öhdəliklərini gerçəkləşdirməyə təsir göstərməyəcək.
Azərbaycandan başlayaraq son çatdırma nöqtəsi Avropaya olan boru kəmərlərinin təhlükəsizliyi üçün açıq və bariz təhdidlərin fonunda, ölkəmizin tərəfdaşları Azərbaycanın bu layihələrin qorunmasını təmin etmək qabiliyyətinə tam etibar edirlər.
Neft və qaz sənayesi hər zaman Azərbaycanın inkişafında və çiçəklənməsində aparıcı rol oynayıb. Mənfəət neft və qazının satışından əldə olunan vəsait milli iqtisadiyyatın inkişafına yönəldilib və yönəldilir. İndi sektorun rolu daha da artıb, çünki bütün səylər əsas hədəfə - Qələbəyə çatmaq üçün səfərbər olunub. Yanacağa olan hərbi ehtiyacların təmin edilməsi ilə yanaşı, Qarabağın geri qaytarılmasından sonra Azərbaycanın düşmən topları tərəfindən dağıdılmış rayon və şəhərlərinin bərpası üçün xeyli maliyyə vəsaiti tələb olunacağını unutmaq olmaz ki, bu da Azərbaycan iqtisadiyyatının tam gücü ilə işləməsinə ehtiyac olduğunu göstərir.

Armenia is trying by all means to damage not only the economy of Azerbaijan, but also the energy security of Europe. Yerevan is not only threatening with air strikes, but is making attempts to strike the projects that play an important role in diversifying energy supplies to European countries.
During his telephone conversation with the President of the European Council, Charles Michel, the Turkish President Recep Tayyip Erdogan also underlined this fact. He noted that Armenia, which occupied the territory of Azerbaijan, first attacked the Tovuz region of Azerbaijan located along the oil and gas lines and transport communications, and then the Azerbaijani city of Ganja, created a threat to the security of energy supplies to Europe. Mr. Erdogan called on the EU to demonstrate a consistent position on the territorial integrity of Azerbaijan.
Threats to Europe's energy security
Baku is waiting for a reaction from the leading international energy organizations. Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov sent appeals to OPEC, the Forum of Gas Exporting Countries, the International Energy Charter, the International Energy Agency, the World Petroleum Council, the World Energy Council and the International Gas Union condemning Armenia's aggressive policy and attacks on Azerbaijan's oil and electricity infrastructure. The Secretary General of the International Energy Charter, Urban Rusnak, has been the only one so far to make a statement entitled the Energy Security in the South Caucasus.
“In his statement, Secretary General Rusnak called for compliance with international commitments, refraining from any action that could affect important energy infrastructure or significantly disrupt and stop energy supply,” said adviser to the minister, spokesman for the Ministry of Energy Zamina Aliyeva.
She also noted that the escalation of the Armenian-Azerbaijani conflict did not affect the operations of the fuel and energy complex of Azerbaijan. The production and export of hydrocarbon resources to world markets continues as usual, despite the hostilities and missile and artillery strikes in the immediate vicinity of the Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Supsa oil pipelines and the South Caucasus Pipeline (SCP).
“The production and export of oil and gas from Azerbaijan are carried out as usual. There are no changes in this regard. The protection of oil and gas pipelines is carried out at a high level in accordance with the safety rules of strategically important facilities,” Zamina Aliyeva said.
The Armenian threat to the main oil and gas pipelines of Azerbaijan was discussed even during the clashes this summer, when hostilities took place not along the contact line in Nagorno-Karabakh, but on the Armenian-Azerbaijani border in the immediate vicinity of the pipelines.
“Even in previous statements by the Armenian leadership, it was indicated that they intend to hit our strategic energy infrastructure, including the pipelines and the Sangachal oil and gas terminal, one of the largest such terminals in the world,” President Ilham Aliyev said.
Western experts, however, expressed full confidence that Armenia would not dare to hit the Azerbaijan’s export pipelines. Otherwise, due to their destruction and serious environmental consequences, Yerevan will bear all the responsibility for its actions.
However, the fears of the Azerbaijani authorities were not ungrounded. On October 4, Armenia launched missile strikes on the city of Mingachevir, which is the host of the largest thermal power plant – the largest in the South Caucasus. This facility provides the lion's share of all power generation in Azerbaijan. A new missile strike on Mingachevir and its power facilities was launched on the evening of October 10, after an agreement was reached between Azerbaijan and Armenia on a humanitarian ceasefire for the exchange of bodies.
On October 6, the Armenian Armed Forces, using the Smerch 9M525 multiple launch rocket system with high lethality rate and containing 300 9N235 rounds, shelled the Aran village of the Yevlakh district of Azerbaijan at demilitarized zones not involved in combat and located at least 50 km away from the battle zone. As a result of the neutralization of these missiles by the Azerbaijani Armed Forces, a few of the shells contained in the rocket fell in the vicinity of the extended section of the South Caucasus Pipeline route, the other - 120 m from the Baku-Supsa oil pipeline, and the rest - 100 m from the Baku- Tbilisi-Ceyhan pipeline.
President Ilham Aliyev described Yerevan's actions as an attempt to undermine Azerbaijan's economic potential. “Despite many power stations built in recent years in Azerbaijan, the power station in Mingachevir is the largest, providing electricity to a significant part of the country. If it is destroyed, we can certainly problems in power supply. Today Azerbaijan exports crude oil, natural gas and electricity. These actions were aimed at our economic potential and once again showed the whole world the criminal essence of Armenia, the Armenian regime,” Ilham Aliyev said.
Protecting critical pipelines
It is no secret that Azerbaijan exports most of the oil produced via the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. The end point of the BTC is an oil terminal on the Mediterranean coast near the Turkish city of Ceyhan. This pipeline exports Azerbaijani oil from the Azeri-Chirag-Guneshli block of fields, condensate from the Shah Deniz field, as well as transit Turkmen, Kazakh and Russian oil. Therefore, the scale of the damage is not hard to imagine: an environmental disaster due to the spill of oil and condensate, disruption of Azerbaijani oil exports to world markets and contractual obligations for the transit of oil from third parties.
Meanwhile, further from Ceyhan, Azerbaijani oil is supplied to several European countries, including Italy, Germany, Austria, Spain, Portugal, Croatia, etc. It is obvious how wide the geography of accident will be if any minor damage along the entire chain of oil production and transportation takes place. In the event of the destruction of the BTC or Baku-Supsa oil pipelines, Azerbaijan can organize the export of its oil through the territory of Russia along the northern Baku-Novorossiysk pipeline. However, this will significantly reduce both export volumes and, accordingly, Azerbaijan's foreign exchange earnings, since the throughput capacity of the pipeline is only 5 million tons annually.
In terms of gas supplies, everything is much more complicated. Apart from SCP, there is no alternative for exporting gas from Azerbaijan to Turkey, and then to Europe. Therefore, in the event of damage to the South Caucasus Pipeline, gas supplies from the Shah Deniz field would cease completely.
Remarkably, on October 12, it was reported that the construction of the Trans-Adriatic Gas Pipeline (TAP), which is supposed to ensure the transportation of natural gas to Europe was completed. The pipeline is filled with natural gas from the Turkish-Greek border to a receiving terminal in southern Italy.
The TAP connection point to the Snam Rete Gas natural gas transmission system in Puglia, Italy is expected to be completed and ready to kick off twenty-five years of natural gas supplies from Azerbaijan to consumers in Italy, Greece and Bulgaria, as planned by the end of 2020.
At the initial stage, it is planned to supply 10 billion cubic meters of gas produced within the Shah Deniz-2 project to Europe via the TAP pipeline, which is part of the SGP project. “Together with SOCAR, we are proud to be the shareholders of all transport components of the Southern Gas Corridor value chain with a length of almost 3,500 km, which allows the Republic of Azerbaijan to further contribute to strengthening the energy security of Georgia, Turkey and European countries by providing an alternative energy source through a completely a new gas transmission system,” BP said in a statement.
Non-stop production
In the meantime, all works on the extraction, exploration and transportation of oil to the international oil and natural gas markets in Azerbaijan is carried out in accordance with the previously approved schedule. Of course, the escalation of hostilities could not but cause concern among Azerbaijan's foreign partners in oil and gas projects, but this did not particularly affect their activities in the country, except that security measures were strengthened, which is quite natural under martial law.
“We are very concerned about the expansion of military operations of the Armenian Armed Forces aimed at civilian settlements and infrastructure on the territory of Azerbaijan. In particular, we were very concerned about reports of a missile attack prevented yesterday by the Azerbaijani Air Force on the Baku-Tbilisi-Ceyhan and SCP pipelines, ” Tamam Bayatli, head of the BP-Azerbaijan press service said.
The government of Azerbaijan is the guarantor of the security of all facilities operated by BP in Azerbaijan.
“Nevertheless, we are working in close contact with the relevant bodies to ensure additional security for our own employees, operations and all facilities for which we act as operators in Azerbaijan,” T. Bayatli said.
At the same time, the company hopes that the Armenian-Azerbaijani conflict will soon find its fair solution within the territorial integrity of Azerbaijan and its internationally recognized borders.
SOCAR and its subdivisions continue to operate normally. “We are all right, all operations are going according to plan. Nothing has changed in our activities. All SOCAR enterprises operate as usual,” Ibrahim Ahmedov, deputy head of the SOCAR Event Management and Public Relations department said.
The work of the Mingachevir power facilities continues in the normal mode. “The attacks by the Armenian armed forces on the power plant in Mingachevir, while ignoring the humanitarian ceasefire agreement, are yet another crime against energy and environmental security in the region. A possible regional catastrophe was averted by neutralizing the missiles by our army's air defense forces. Azerbaijani thermal power stations and the Mingachevir TPP, are currently operating as usual,” the Ministry of Energy reported.
In addition to human casualties, the ongoing missile strikes and shelling of the densely populated areas of Azerbaijan by the Armenian Armed Forces entail serious destruction of civilian infrastructure, damage to the electricity distribution network (power lines, transformers), as well as gas pipelines and equipment that provide the population with natural gas.
“With the exception of the war zone, most of these infrastructures are restored immediately. Construction and repair teams operate in the field. The situation is under complete control, and all the possibilities are aimed at ensuring normal gas and energy supply activities as soon as possible,” Z. Aliyeva noted.
Non-random attacks
Meanwhile, the former American co-chair of the OSCE Minsk Group, ex-US ambassador to Azerbaijan, senior fellow at the Atlantic Council, Matthew Bryza, said that Armenia's missile strikes on Azerbaijan's export pipelines could only have a short-term effect, since the destroyed sections could be quickly repaired.
“Most likely, Armenia seeks by such provocations to occupy new territories of Azerbaijan, which host the export pipelines, to gain control over them,” Bryza said.
This assumption is also confirmed by the statement of President I. Aliyev that during the July provocation, Armenia tried to penetrate into the Tovuz region of Azerbaijan and gain control of the SCP.
“In fact, one of the reasons for the Tovuz events was precisely the occupation of new Azerbaijani lands, and then strengthening their positions at the negotiating table. At the same time, the plan was either approach our strategic energy communications, or take them under control and dictate their conditions. This is always included in the plans of the Armenian state. They do not hide this,” I. Aliyev said.
SOCAR believes that Armenia's new provocation against Azerbaijan is not accidental and is aimed at disrupting plans for the supply of Azerbaijani gas to Europe.
“It is no coincidence that attacks from the Armenian Armed Forces became more frequent just a few months before the completion of the Southern Gas Corridor project, when the level of progress on the construction of the last segment, the TAP gas pipeline, was about 98%. Today we are on the verge of a historic moment when natural gas from the Caspian basin will for the first time enter Europe via the Southern Gas Corridor, which will help Europe and Turkey to diversify their sources of gas imports. This will become an important contribution to economic development, peace and stability in these regions,” the representative of the company I. Ahmedov said.
At the same time, SOCAR considers the complete de-occupation of Karabakh to be the only way to ensure peace and security in the region.
“The more frequent attacks from Armenia in recent months have shown that the occupation of a part of Azerbaijan’s territory is also a source of constant threat to the energy security of Europe. The implementation of the binding norms of international law - the de-occupation of Azerbaijani territories - is the only effective way to eliminate this threat, to ensure a safe energy supply to Europe and peace in the region,” Ahmedov said.
By the way, the government of Azerbaijan is confident that the hostilities in Nagorno-Karabakh will not affect Azerbaijan's fulfillment of its obligations in the oil sector, which has been strictly fulfilled for over a quarter of a century.
Amid clear and open threats to the security of pipelines originating from Azerbaijan with the final destination of delivery to Europe, Azerbaijan's partners also fully trust our country's ability to ensure the protection of these projects.
The oil and gas industry has always played a leading role in the development and prosperity of Azerbaijan. The funds received from the sale of oil and gas were and are directed to the development of the national economy. Now the role of the sector has increased even more, since all efforts are mobilized to achieve the main goal - Victory. In addition to ensuring military needs for fuel, one should not forget that with the return of Karabakh, a lot of financial resources will be required to restore the regions and cities of Azerbaijan destroyed by enemy artillery, which means that the Azerbaijani economy needs to be fully armed.