DEJAVYU, YOXSA İNQİLAB DƏBİ?
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında sürətlə cərəyan etməkdə olan hadisələr, əlbəttə ki, istər postsovet məkanında, istərsə də ümumilikdə dünyada baş verən bir çox prosesi kölgədə qoyub. Lakin bunun fonunda belə, Qırğızıstanda yaşananlar diqqətdən kənarda qala bilməz – ölkədə növbəti «inqilab» baş verir.
Azərbaycana dost ölkələrdən olan Qırğızıstan hazırda Bakının sədrlik etdiyi Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının da üzvüdür. Odur ki, ağır mərhələdən keçən bu dövlətin gələcəyi Azərbaycan üçün əhəmiyyətsiz deyil.
Hazırkı etirazların səbəbləri
Bu gün Bişkekin Ala-Too meydanından başlayaraq ölkəni bürümüş etirazların əsas səbəbi oktyabrın 4-də keçirilmiş parlament seçkisidir. Küçələrə axışan insanlar seçkinin nəticələrinin ləğvini tələb edir. Qeyd edək ki, səsvermənin rəsmi nəticələrinə görə, ölkənin qanunverici orqanına yarışa qatılmış 12 partiyadan yalnız 4-ü düşə bilib.
Artıq oktyabrın 5-i axşam etirazçılarla təhlükəsizlik xidməti əməkdaşları arasında toqquşmalar başlayıb. Səhəri gün nümayişçilər prezidentin ofisinin də yerləşdiyi hökumət binasını, parlamenti və xüsusi xidmət orqanlarının binasını ələ keçirib. Az sonra ölkənin sabiq prezidenti, korrupsiya ittihamları ilə həbs olunmuş Almazbek Atambayev və sabiq baş nazir Sapar İsakov azadlığa buraxılıblar. Elə həmin gün ölkə başçısı Soorobay Jeenbekov ölkədə hakimiyyətin qanunsuz yolla ələ keçirilməsinə cəhd olunduğunu elan edib, Mərkəzi Seçki Komissiyasını seçkinin gedişində mümkün qanun pozuntuları ilə bağlı araşdırmaya başlamağa, belə hallar üzə çıxarsa, nəticələri ləğv etməyə çağırıb. Bir müddət sonra isə MSK parlament seçkisinin nəticələrini ləğv edib.
Maraqlıdır ki, ölkə hələ 2005-ci ildə eyni hadisələri yaşamış, o zaman prezident Əsgər Akayev devrilmiş və Rusiyaya qaçmışdı. Eyni hadisələr 2010-cu ildə də təkrarlanmış, bu dəfə Kurmanbek Bakiyev devrilərək Belarusda sığınacaq tapmışdı.
Bu dəfə sürətlə cərəyan edən hadisələr cəmi 2 gün sonra baş nazir Kubatbek Boronovla parlamentin spikeri Dastanbek Cumabekovun istefaları ilə nəticələnib. Onların yerini həbsdən oktyabrın 6-na keçən gecə buraxılmış Sadır Japarovla «Bir Bol» fraksiyasının deputatı Mıktıbek Abdıldayev tutublar.
Qanunvericiliyə əsasən, MSK 2 həftə ərzində yeni parlament seçkisinin vaxtını müəyyənləşdirməlidir. Lakin Qırğızıstan müxalifətçiləri artıq prezident Jeenbekovun istefası tələbilə çıxış etməyə başlayıb. Dövlət başçısı isə öz növbəsində, legitim prezident olduğunu deyir və danışıqlara hazır olduğunu bildirir. Bu vəziyyətdə hadisələrin gələcəyi, əlbəttə ki, hakimiyyətlə müxalifətin kompromisə gələ bilib-bilməyəcəyindən asılıdır.
Ağırlaşan sosial-iqtisadi şəraitdə etirazlar
Çoxları hazırkı etiraz dalğasının səbəbini Qırğızıstanın koronavirus pandemiyası fonunda üzləşdiyi ağır sosial-iqtisadi vəziyyətdə görür. Bu ilin ilk 8 ayında ölkə ÜDM-i, təxminən, 6% azalıb. Xidmət və tikinti sektoru tənəzzüldədir. Hər sahədə göstəricilər, təxminən, 10% azalıb. Halbuki pandemiyanın başlamasınadək bu sahələr hər ili artımla başa vururdu. Lakin karantin üzündən, təxminən, yarım ildə ölkədə restoranlar, mehmanxanalar işləmir. Miqrantların pul köçürmələri tikinti sektoruna ciddi təsir göstərir. Bu pulun üçdə biri mənzil alışına xərclənir. İndi tikinti biznesi də çökür – mənzil satışı ən aşağı həddədir. Bütün bunlar isə əlbəttə ki, dövlət büdcəsinə daxilolmalara birbaşa təsir edir. Bundan başqa, ölkənin İqtisadiyyat Nazirliyindən bildirirlər ki, qırğız məhsullarına tələbat da azalıb. Səbəbi isə tərəfdaş ölkələrdə işgüzar fəallığın azalmasıdır.
Qırğızıstan Məşğulluq Xidmətindən verilən məlumata görə, ölkədə rəsmi qeydiyyatdan keçmiş işsizlərin sayı 100 min nəfərdir. Müstəqil ekspertlər real rəqəmin bundan çox böyük olduğunu deyir.
Belə vəziyyət siyasi partiyaların fəallığına da bilavasitə təsir göstərib və onlar etiraz siyasətini gücləndiriblər. Yalnız onu qeyd etmək kifayətdir ki, MSK tərəfindən qeydə alınmış 1918 deputatlığa namizədin hər üçündən biri işsiz idi. Ən çox işsiz «Meken Intımaqı» partiyasındadır – 71%. İkinci yerdə «Respublika» partiyası gəlir – üzvlərin yarıdan çoxu işsizdir. İlk «üçüçlüy «Ata Məkan» partiyası qapayır.
Lakin ölkədə etiraz aksiyalarının uzanması iqtisadiyyat üçün daha ciddi problemlər vəd edir. Məsələ o yerə çatıb ki, Qırğızıstanın iri biznes assosiasiyalarının liderləri hakimiyyətdən iqtisadiyyatın əsas «damarları»nın fəaliyyətinin bərpasını tələb etməyə başlayıb. Onların fəaliyyəti məhz etiraz aksiyaları nəticəsində dayandırılıb.
Hökumətə ünvanlanmış müraciətdə bu tələblər yer alır: kommersiya banklarının və bank sistemi tranzaksiyalarının fəaliyyətinin bərpası; vergi xidmətinin, Sosial Fondun və digər dövlət orqanlarının tam fəaliyyətinin təmini; bütün respublika ərazisində həyati əhəmiyyətli obyektlərin mühafizəsinin və həyat fəaliyyətinin təmini və s.
Etirazlarda «xarici əl» görünmür, amma…
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, hakim partiya inzibati resurslardan geniş istifadə edib. Hakim partiya ilə müttəfiq olan digər siyasi təşkilat seçiciləri pulla ələ alıb. Bununla yanaşı, yerdə qalan, parlamentə düşə bilməyən partiya liderlərinin məsuliyyətsizliyi də ortadadır. Onlar xalqı küçələrə səsləsələr də, iğtişaşların, xaosun qarşısını ala bilməyiblər. Nəticədə, kütləvi iğtişaşlar başlayıb, inzibati binalar talan olunub. Lakin bütün baş verənlərdə aşkar «xarici əl»in olduğunu söyləmək mümkün deyil.
Digər yandan görünən odur ki, köhnə elitanın təmsilçiləri yaranmış vəziyyətdən yararlanaraq, yenidən hakimiyyətə gəlmək istəyir. Onlar A.Atambayevin, S.İsakovun və digərlərinin maraqlarını təmsil edəcək şəxslərin yer alacağı hakimiyyətin qurulmasına çalışırlar. Lakin etirazların qeyri-formal qanadının təmsilçiləri bununla razı deyil. Məsələn, artıq gənclərdən ibarət bir neçə qrup toplanaraq, lüstrasiya tələb edib, yeni hökuməti formalaşdırmağa çalışan şəxsləri qərarların qəbulu prosesinə daha çox gənci qoşmağa çağırıblar.
Hələlik yeni hökumətin necə olacağını heç kəs bilmir. Lakin siyasi partiyalar artıq bu işə tam gücü ilə qoşulub. Qırğızıstan parlamentində yer alan bir neçə müxalifət fraksiyasının rəhbərləri eyni vaxtda 2 xalq koordinasiya şurası yaradıblar. Onların üzvləri namizədliyi parlament tərəfindən irəli sürülmüş baş naziri tanımır, etimad hökumətinin qurulmasını tələb edir.
Şuralardan birində Maskat Mamıtkanovun «Çon Kazat», Mirbek Miyarovun «Ordo», Temirbek Asanbekovun «Meken Intımaqı» partiyaları, «İslahatlar»ın üzvü Urmat Canıbayev və «Iyman Nuru» partiyasından Çingiz Makeşev yer alırlar.
Digər şuranı «Respublika», «Ata Məkan», «Bütün Qırğızıstan», «Bir Bol», «Zamandaş» partiyaları və və sosial-demokratlar yaradıb. Bu orqanın lideri «Bütün Qırğızıstan» partiyasının sədri Adaxan Madumarovdur.
Bütün bunlar göstərir ki, əsas mübarizə hələ qarşıdadır və o, heç də asan keçməyəcək.
Müxalifət nə təklif edir?
«İnsanların böyük əksəriyyəti 2010-cu ildən tətbiq olunan proporsional sistemdən beziblər. Partiya siyahılarında yerlər satılır – bir yerin qiyməti 300-380 min dollardır. İnsanlar parlamentə toxunulmazlıq qazanmaq, mülkiyyətini qorumaq üçün gedir. Bu dəfə seçkiyə qatılanlar arasında 222 mühakimə olunmuş keçmiş cinayətkar, 55 nəfər isə barəsində istintaqın getdiyi şəxs var idi. Pulu olmayan şəxslər isə seçilmək hüququndan istifadə edə bilmir», - deyə qırğızıstanlı ekspert Toktoqul Kakçekeyev bildirir.
Belə bir şəraitdə Qırğızıstan siyasətçilərinin çoxu hesab edir ki, dövlət idarəçiliyində kollegial formaya keçilməli, prezident və ya baş nazirin səlahiyyətlərinə xitam verilməlidir.
Prezident Sooronbay Jeenbekov özü isə bildirir ki, hökumətin tərkibi, strukturu və baş nazirin namizədliyinin təsdiqlənməsindən sonra o, istefa ərizəsi yazacaq. Lakin bu, onun bir sıra vacib kadr dəyişikliklərinə getməsinə, ölkədə fövqəladə vəziyyət elan etməsinə mane olmayıb. Prezident Təhlükəsizlik Şurasının katibini və müavinini vəzifədən uzaqlaşdırıb, Baş Qərargaha yeni rəhbər təyin edib. Şübhəsiz ki, bu qərarlar yaranmış vəziyyətə uyğun olaraq qəbul edilib. Bununla prezident xaosun daha da dərinləşməsinin qarşısını alacağına ümid edir. Lakin əksər ekspertlər bunları gecikmiş addım sayır və böhranın daha da dərinləşə biləcəyini düşünür.
Qırğızıstan Konstitusiyasına və «Fövqəladə vəziyyət haqqında» Konstitusiya qanununa görə, bütün ölkə boyu və ya hansısa regionda fövqəladə vəziyyətin elan olunması halında prezident bu haqda parlamenti dərhal məlumatlandırmalı, qərar deputatlar tərəfindən təsdiqlənməlidir. Parlamentarilər bu qərarı ləğv edə və ya dəyişdirə, həmçinin fövqəladə vəziyyəti nəzərdə tutulmuş vaxtdan əvvəl aradan qaldıra bilərlər. Lakin oktyabrın 9-da elan olunmuş fövqəladə vəziyyət haqda Qırğızıstan parlamentinə heç bir məlumat verilməyib.
Müxalifət artıq ölkədə fövqəladə vəziyyətin elanını prezidentin səlahiyyətlərini aşmasının daha bir göstəricisi kimi qiymətləndirir.
Lakin burada da hər şey birmənalı deyil. Yeni baş nazir Sadır Japarov sabiq prezident Almazbek Atambayevin yenidən həbs olunduğunu deyib və bir sıra digər şəxslərin də saxlanılacağının anonsunu verib. Japarovla Atambayevi etirazçı kütlə bir gündə və bir saatda azad etmişdi. Lakin sonradan onların yolları ayrılıb.
Çoxları üçün bu, yeni hökumətin öz hüquqlarını qoruması, əmin addımlarla, opponentlərini zərərsizləşdirməsi kimi qiymətləndirilir. Bəs, bu ziddiyyət növbəti hökumət böhranına səbəb ola bilərmi? Yoxsa böyük təcrübəyə malik sələflər nə qədər ki, gec deyil, növbəti inqilabdan qaça biləcəklər?

DÉJÀ VU, OR FASHION FOR REVOLUTION
Rapidly developing events in the zone of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict almost leave in the shadows many processes unfolding in the post-Soviet space and in the world. However, the situation in Kyrgyzstan, which looks like yet another "revolution", could not remain unnoticed.
Kyrgyzstan is a friendly country to Azerbaijan, a member of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (CCTS) currently chaired by Azerbaijan. Therefore, Baku is not indifferent to the future of this country, which is going through difficult times today.
Reasons for current protests
The main reason for protests, which began on the Ala-Too Square of the capital city of Bishkek, was the demands to annul the results of parliamentary elections held on October 4. According to results of the vote, 4 of 12 parties were elected to the parliament. On the evening of October 5, protests escalated into clashes between demonstrators and security services. By the morning of October 6, protesters occupied the government building, which houses the president's office, parliament, government, and the secret service. Former President Almazbek Atambayev and former Prime Minister Sapar Isakov, charged with corruption, were released from custody. On the same day, President Sooronbai Jeenbekov announced an attempt to illegally seize power and called on the Central Elections Commission of Kyrgyzstan (CEC) to investigate possible facts of election violations and, if necessary, annul the results. Some time later, the CEC of Kyrgyzstan declared the elections invalid.
Incidentally, Kyrgyzstan already experienced something similar back in 2005, when President Askar Akayev was ousted and later moved to Russia. A similar thing happened in 2010, when Kurmanbek Bakiev lost his presidency and then found refuge in Belarus.
The rapidly developing events led to the resignation of Prime Minister Kubatbek Boronov and the Speaker of the Parliament Dastanbek Jumabekov on the second day of protests. They were replaced by Sadyr Japarov, who was released from the prison on October 6, and Myktybek Abdyldaev, a deputy from the Bir Bol parliamentary faction.
According to the legislation, CEC must set the date for new parliamentary elections within two weeks. At the same time, opposition politicians are already demanding the resignation of President S. Jeenbekov. The latter declares that he is ready for negotiations and continues to be a legitimate president. And in such conditions, undoubtedly, the further development of events in Kyrgyzstan depends on whether the opposition and the authorities come to a compromise.
Protests amid deteriorating socio-economic conditions
Many see the reason for the current wave of protests in the sharply deteriorating socio-economic situation in Kyrgyzstan amid the coronavirus pandemic. Thus, during the last eight months the Kyrgyz GDP fell by almost 6%. The most labor-intensive areas of the national economy, including the services and construction are declining (by 10%). On the contrary, before the pandemic, these sectors would always close the fiscal year with positive indicators. However, due to quarantine, restaurants and hotels have been almost closed for about six months. The construction sector is seriously affected by the inflow of migrant remittances. A third of this money was spent on buying apartments. Now the construction business is experiencing a decline in sales. All this has a direct impact on the occupancy of the state treasury. In addition, the Ministry of Economy added that they noted a decrease in demand for Kyrgyz goods. The reason is the same - the decline in business activity in partner countries.
The employment service of Kyrgyzstan reports about 100,000 officially registered unemployed in the country, while independent experts believe that their real number is much higher.
The situation directly affected the protest activity of political parties. According to the Kyrgyz CEC, out of 1,918 deputy candidates, every third has no job. Most of the unemployed are in the Meken Yntymagy party (71%). The Republic Party holds the second place with more than half of the members unemployed. Ata Meken closes the top three.
Delaying protest actions threatens even greater problems for the country's economy. The leaders of large business associations appealed to the authorities with a demand to resume the activity of the ‘circulatory’ system of the economy, which stopped due to protests. The appeal, in particular, contains the following requirements: to restore the operation of commercial banks and transactions of the banking system; to ensure the full operation of the tax service, the Social Fund and other state bodies regulating entrepreneurial activity; to ensure the protection and vital functions of strategically important objects and business entities throughout the republic.
There is no apparent external influence in the current protests
According to expert estimates, the ruling party could not avoid the temptation to use  administrative resources. Another party, allied with the ruling party, has even was observed buying the votes. At the same time, the irresponsibility of the leaders of other parties that could not enter the parliament is obvious. They called on the people to take to the streets but failed to forestall the riots and chaos in their ranks, which resulted in riots and pogroms of administrative buildings. At the same time, there is no obvious external influence.
On the other hand, it is clear that the nominees of the old elite, taking advantage of the situation, are trying to again be represented in power. They are trying to form a government where there could be persons expressing the interests of A. Atambayev, S. Isakov and others. However, the representatives of the informal wing of protests do not agree with this. For example, several youth groups held a meeting demanding lustration and called on people trying to form a new government to include more youth in the decision-making process.
Nobody knows what the new government will be like. But political parties have already joined the struggle. The heads of several opposition parliamentary parties in Kyrgyzstan created two popular coordinating councils at once. Their members do not recognize the prime minister proposed by the country's parliament and want to elect a government of popular confidence.
One council included the Chon Kazat party led by Maksat Mamytkanov, Ordo led by Mirbek Miyarov, Meken Yntymagy led by Temirbek Asanbekov, as well as a member of the Reform Party, Urmat Janybaev and Chingiz Makeshev from Yiman Nuru Party.
Another council was formed by parties Respublika, Ata Meken, Butun Kyrgyzstan, Bir Bol, Zamandash and Social Democrats. The head of the Butun Kyrgyzstan party, Adakhan Madumarov, was appointed the leader of the council’s body.
This indicates that the real struggle is still ahead, and it is unlikely to be an easy one.
Opposition proposals
“The overwhelming majority of people are fed up with the proportional system introduced in 2010. A single place on party lists costs $300,000-380,000. They want to be deputies to ensure their inviolability and protection of property. These elections also saw 222 former criminals and 55 still under investigation. And a person who has no money cannot exercise his right to be elected,” Kyrgyz expert Toktogul Kakchekeev.
In these conditions, many Kyrgyz politicians feel the need to strengthen collegial forms of government by substantially eliminating the functions of the president or prime minister.
President Sooronbai Jeenbekov said yesterday that after the approval of the new cabinet, the structure and nomination of the prime minister, he will resign. However, this did not prevent him from carrying out a number of important personnel changes and introducing a state of emergency in the country. So, he dismissed the secretary and deputy secretary of the Security Council, appointing a new head of the General Staff. It is obvious that this decision was made under the pressure of circumstances and in order to avoid further aggravation of the situation in the country. Most observers indicate that this step was clearly belated and could trigger the development of the crisis.
According to the constitution and the constitutional law On a state of emergency, when deciding to introduce a state of emergency throughout the country or in a specific region, the president of the republic must immediately notify the Jogorku Kenesh (parliament), which must approve the introduction of the state of emergency. Deputies can cancel or change this decision, as well as prematurely lift the state of emergency. In the case of the introduction of the state of emergency on October 9, parliament was not notified.
The opposition is already interpreting the introduction of the state of emergency as further evidence of the president's abuse of powers.
However, new Prime Minister Sadyr Japarov announced the arrest of former President Almazbek Atambayev and other people. Zhaparov and Atambayev were freed by a crowd of protesters on the same date and time, but later they parted ways.
For many, this was a sign that the new government is coming into its own, making confident steps and getting rid of its opponents. Only time will tell whether the existing contradictions can result in another crisis of power or, given the bitter experience of their predecessors, they will be able to avoid another revolution.