Koronavirus imkan versə, Azərbaycanda “Formula-1” yarışı gələn il iyunun 4-6-da keçiriləcək
Sürət, həyəcan və innovasiyalar – “Formula-1” yarışlarını müasir dövrün fenomenal hadisəsinə çevirən əsas xüsusiyyətlərdir. Uzun illər boyu bugünkü liderlərədək, atəşli rəqabət içində aparılan mübarizə hər zaman böyük tamaşaçı kütlələrinin diqqətini cəlb edib. Dünyada 450 milyon insanın izlədiyi “Formula-1” yarışlarının populyarlığı inanılmaz sürətlə artmaqda davam edir. Qalib ilə ikinci yer tutanın arasındakı fərqin saniyədən də az olan bu idman növündə inkişafın istiqamətini böyük ölçüdə texnoloji effektivlik müəyyən edir.
Koronavirus əngəli
Böyük tarixi yol keçən “Formula-1” həm dünya idmanında özünəməxsus yerini tutdu, həm də idmançılara böyük pullar qazandırdı. Təbii koronavirus pandemiyası ən sürətli idman növünə də mənfi təsir etdi. Əksər yarışlar təxirə salındı, dünya çempionatının təqvimi dəyişikliyə məruz qaldı.
Proqnozlara görə, 2021-ci ildə dünya, nəhayət, koronavirus pandemiyasından xilas olmağa başlayacaq. Planetin aparıcı idman təşkilatları artıq yeni il üçün yarış cədvəlini açıqlayıb. Cari ildə əksər yarışlarının təxirə salınmasına razılaşan “Formula-1” rəhbərliyi 2021-ci il mövsümü üçün yeni təqvimi təqdim edib. Yeni ildə “Formula-1” çempionatı martın 21-də Melburnda start alacaq və dekabrın 5-də Əbu Dabidə başa çatacaq. Ümumilikdə, təqvimdə 23 mərhələ planlaşdırılıb, amma Vyetnamda yarışın keçiriləcəyi tarix – 25 aprel hələ də boş saxlanılıb.
Təşkilatçılar bildirib ki, Barselona və San Paulodakı yarışlar təqvimə əvvəlcədən daxil edilsələr də, müqavilənin şərtləri barədə əlavə razılığa ehtiyac var. Ancaq Səudiyyə Ərəbistanı Qran-prisinin debütü təsdiqlənib – yarış noyabrın 28-də keçiriləcək. Təqvim hələ FİA-nın Ümumdünya Şurasının iclasında təsdiqlənməlidir, lakin bu, rəsmiyyətdən başqa bir şey deyil.
Bakı yarışı və yeni ev sahibləri
Bakı Şəhər Halqası (BŞH) Əməliyyat Şirkəti xəbər verir ki, milli yarışımız 4-6 iyun tarixlərində, təqvimdəki digər şəhər yarışından – Monakodan sonra baş tutacaq. Bundan sonra pilot və komandalar Kanada, Avropa, Şimali və Cənubi Amerika və Yaxın Şərqdə yarışacaqlar. Mövsüm dekabrın 5-də Əbu Dabidə bitəcək və bundan əvvəl noyabrın 28-də Səudiyyə Ərəbistanının ilk Qran-prisi Ciddədə keçiriləcək.
Bakı Şəhər Halqasının rəhbərliyi “Formula-1” təqviminin gələn il üçün elan olunmasını alqışlayır və dünyanın hər yerindən azarkeşləri Azərbaycanın paytaxtında salamlamaq üçün səbirsizliklə gözləyir.
Gələn il Səudiyyə Ərəbistanı şəhər tipli trasla “Formula-1” təqviminə daxil olacaq. Yürüş Ciddə küçələrində gecə keçiriləcək. Lakin 2023-cü ildən etibarən yarış Riyad Qiddiyada hazırlacaq stasionar trasda baş tutacaq. Yarış noyabr ayında – Əbu Dabi yarışından bir həftə əvvəl – olacaq.
Koronavirus pandemiyasına görə gələcəkdə turnirin xərclərinin azaldılacağı gözlənilir. "Formula -1" üzrə Dünya çempionatında çıxış edən komandaların rəhbərləri 2023-cü ildən etibarən pilotların maaşlarına məhdudiyyət qoyulması barədə qəbul ediblər. Sürücülərin məvacibi ildə maksimum 30 milyon ABŞ dolları olacaq. Bu, yarışın xərclərini azaltmaq və büdcəyə məhdudiyyətlər tətbiq etmək üçündür. Qərar Lüis Hemiltonun "Mercedes"lə yeni müqavilə barədə danışıqları sürətləndirə bilər. Britaniyalı pilot hazırda 45,5 milyon dollar qazanır, lakin məbləğin 52 milyona çatacağı gözlənilir.
Rəsmi məlumatlara əsasən Azərbaycana gələn turistlərin sayının artması məhz 2016-cı ildə keçirilən birinci yarışdan sonra başlayıb. “Formula-1” sayəsində ölkə daha çox tanındı və yüz milyonlarla dollar qazanc əldə etdi. Buna görə Bakı Şəhər Halqası 2021-ci ildə “Formula-1” yarışını keçirməkdə maraqlıdır. Sadəcə, bunun üçün dünyada koronavirusla bağlı vəziyyət düzəlməli, dünyanın aparıcı hava limanları uçuşları bərpa etməli, yarışda azarkeşlərin iştirakına icazə verilməlidir.
Azərbaycan üçün fayda
Bakı treki artıq 4 ildir yarım milyardlıq auditoriyaya malik “Formula-1” üzrə Dünya çempionatının təqvimində yer alıb. Müqaviləyə əsasən, Azərbaycan paytaxtının hələ ən azı 2023-cü ilədək ev sahibliyi edəcək yarışın ölkə üçün faydaları müxtəlif istiqamətlərdə özünü büruzə verməkdədir. Həmin dividendləri kommersiya gəlirləri, ölkənin tanıtımı, turizmin inkişafı və sosial dəstək formasında qruplaşdırmaq olar.
PwC audit şirkətinin apardığı müstəqil araşdırmaya əsasən, 2016-cı və 2017-ci illərdə Bakıda keçirilən “Formula-1” yarışları Azərbaycan iqtisadiyyatına ümumilikdə 277,3 milyon dollar gəlir gətirib. Hesabatda yekun məbləğ yarışlar ərəfəsində “Formula-1”lə əlaqədar Bakıya gələnlərin xərcləri əsasında yaranmış birbaşa və dolayı gəlirləri əhatə edib. “Formula-1” üzrə 2019-cu il Azərbaycan Qran-prisi kommersiya baxımından ən sərfəlisi olub. Ötən illə müqayisədə sponsorlardan gələn vəsaitin məbləği 50 faiz artıb.
2019-cu ildə “Formula-1” üzrə Azərbaycan Qran-prisinin dörd gün boyunca yarış sessiyalarını ümumilikdə 74 ölkədən 85 min tamaşaçı izləyib. Bu ölkələr arasında Rusiya, Böyük Britaniya, Avstriya, Niderland və Gürcüstandan xüsusilə fərqlənib. Tribuna biletlərinin hamısı satılıb. Ötən mövsüm ekran qarşısında “Formula-1” üzrə Azərbaycan Qran-prisini 90 milyon nəfər izləyib. Bu, 2018-ci illə müqayisədə 10 faiz çoxdur.
Çempionatın rəsmi “Twitter” səhifəsində 2018-ci il mövsümü ilə bağlı mərhələli şəkildə aparılan səsvermənin nəticəsinə əsasən, Bakı treki birinci olub. Həmçinin müxtəlif illərdə nüfuzlu nəşrlərin avtoidman azarkeşləri, media nümayəndələri və Paddok Klubun təmsilçiləri arasında apardıqları sorğularda Bakıdakı yarış ən yaxşı seçilib. “Washington Times” “Formula-1”i Azərbaycana səfər etmək üçün 5 əsas səbəbdən biri kimi göstərdiyi halda, “Forbes” Bakı və “Formula 1”i ideal cütlük kimi qələmə verib.
Qeyd edək ki, Bakı treki həm də trasın və döngələrin çətinliyinə görə diqqəti cəlb edir. Qəzaları ilə məşhur olan Bakı treki, həqiqətən, cəlbedicidir. Məşhur pilotlar – Daniel Rikkardo ilə Maks Ferstappenin toqquşması, “Mercedes”dən Lüis Hemiltonla “Ferrari”nin sürücüsü Sebastyan Fettel arasında baş vermiş insident və digər məqamlar dünya mediasında, əsasən də sosial şəbəkələrdə geniş müzakirə olunub və hələ də tez-tez xatırlanır.
Beləliklə, təqvim artıq hazırdı. Azərbaycan tamaşaçısı sürətli maşınların şəhərə qayıdışını gözləyir. Azərbayan Qran-prisinin baş tutub-tutmayacağını zaman göstərəcək.

Formula 1 may take place in Azerbaijan on June 4-6, if the pandemic does not interfere again
Speed, strong emotions, excitement and innovation are the main features that make the Formula 1 competition a phenomenon of our time. Over the years, fierce competition has attracted huge audiences. The popularity of these competitions followed by 450 million people around the world continues to grow at an unprecedented rate. It’s one of the rare events when the gap between the 1st and 2nd places is tenths of a second.
The COVID-19 problem
Over the years, Formula 1 has made itself a rightful place in world sports due to its attractiveness and the money the athletes earn. Yet it turned out that the fastest sport in the world has not been immune to the coronavirus pandemic. Most of the competitions were postponed with relevant changes made to the agenda.
The world's leading sports organizations have already announced their competition schedule for the next year. The Formula 1 leadership presented the calendar for the 2021 season, which plans to start the race on March 21 in Melbourne and end it on December 5 in Abu Dhabi. A total of 23 stages are planned, but the holding of the April 25 races in Vietnam has not been confirmed yet.
The organizers said that although the competitions in Barcelona and São Paulo were included in the calendar in advance, additional agreement on the terms of the contract is required. The debut of the Arabian Grand Prix, which will take place on November 28, has been confirmed. The itinerary of the event still needs to be approved at a meeting of the FIA World Council, but this is a pure formality.
Races in Baku and the newcomers
Baku City Circuit reports that the races in Azerbaijan will take place on June 4-6 after the competitions in Monaco. Pilots and teams will then compete in Canada, Europe, North and South America and the Middle East. The season will end on December 5 in Abu Dhabi, and before that, the first Saudi Arabian Grand Prix will be held in Jeddah.
The Baku City Circuit management welcomes the announcement of the Formula 1 calendar for the next year and is looking forward to meeting with fans from all over the world in the capital of Azerbaijan.
Next year, Saudi Arabia will join the Formula 1 calendar with an urban track. The race will take place through the streets of Jeddah at night. However, from 2023, the competition will take place on the Kiddiah stationary track a week before the competition in Abu Dhabi.
Due to the pandemic, tournament costs are expected to decrease in the future. The leaders of the teams have decided to impose restrictions on pilots' salaries from 2023. The maximum amount will be $30 million per year. This is done to reduce competition costs and budget constraints. The decision may speed up negotiations between Lewis Hamilton and Mercedes on the conclusion of a new agreement. The British pilot currently earns $45.5 million.
According to official statistics, the growth in the number of tourists to Azerbaijan began precisely after the first Formula 1 competition in 2016. Thanks to the competition, Azerbaijan has become more recognizable and earned hundreds of millions of dollars. That’s why Baku City Circuit is interested in holding the Formula 1 competition in 2021. But this requires an improvement in the situation with the coronavirus around the world, the restoration of flights from leading airports, and a permit for the attendance of spectators.
Benefits for Azerbaijan
The Baku track, which has a half-billion audience in the world, has been included in the calendar of the Formula 1 World Championship for four years already. According to the agreement, the competitions in Baku will be held at least until 2023. And the dividends from the event, that is the commercial profit, Azerbaijan’s promotion, tourism development and social support, are already evident.
According to an independent study carried out by PwC, the Formula 1 competition in Baku in 2016 and 2017 brought the Azerbaijani economy $277.3 million. The amount indicated in the report covers direct and indirect income from the visitors of Baku before the competition. The most commercially profitable competition was the 2019 Azerbaijan Grand Prix. Then the amount of income received from sponsors was 50% more than in the previous year.
In 2019, 85,000 spectators from 74 countries watched the Formula 1 Grand Prix of Azerbaijan for four days, including the fans from Russia, Great Britain, Austria, the Netherlands and Georgia. All tickets were sold out. 90 million people watched the races on TV. That's 10% more than the 2018 competition.
According to the voting on the official Twitter page of the championship, the Baku track took first place. The competition in Baku was also recognized as the best based on the results of polls conducted in various years by prestigious publications among the fans, media representatives and the Paddock Club. The Washington Times included Formula 1 among the top five reasons to visit Azerbaijan, and Forbes called Baku and Formula 1 a “perfect match”.
Note that the Baku track also remarkable by the level of complexity of the track and turns. Famous for accidents, it attracts like a magnet. The clash of famous pilots - Daniel Riccardo and Max Verstappé, the incident between Lewis Hamilton (Mercedes) and Sebastian Vettel (Ferrari ) and other moments were widely discussed in the world media, mainly on social networks, and are still mentioned today.
So, the calendar is ready. The Azerbaijani fans are waiting for the return of high-speed bolides to Baku. But the time will tell whether the Grand Prix of Azerbaijan will take place or not.