REGİONAL LAYİHƏLƏRİN YENİ SƏRHƏDLƏRİ
Azərbaycan torpaqarının işğaldan azad edilməsi Bakı, Tehran, Moskva və Ankara arasında uzunmüddətli iqtisadi əməkdaşlığa imkan yaradacaq
Azərbaycan, Rusiya və İran arasında tarixən inkişaf etmiş iqtisadi əlaqələr son illərdə keyfiyyətcə yeni məzmun qazanıb - ənənəvi ticarətdən irəliləyərək, «Şimal-Cənub» dəhlizi çərçivəsində birgə dəmir yolu və elektrik layihələrinin həyata keçirilməsi, sənayeyə və aqrar sektora sərmayələr sənaye parklarının inkişafı üzrə birgə işlər istiqamətinə keçib. Üstəlik, bu proseslər keyfiyyətcə daha yeni bir məzmun da qazana bilər, çünki Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi nəticəsində bölgədə prinsipial olaraq yeni gerçəkliklər yaranır. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, perspektivdə Bakı, Tehran və Moskva arasında yeni iqtisadi əməkdaşlıq formatlarının yaranacağına ümid etmək olar.
Dördtərəfli format
Azərbaycanın birmənalı qələbəsi və Qarabağdakı torpaqlarımızın çoxillik işğaldan azad olunması bölgədəki iqtisadi əməkdaşlığı əngəlləyən ən ciddi maneələri aradan qaldırır və aparıcı regional dövlətlərin daha sıx inteqrasiyası üçün ilkin şərtlər yaradır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də bu yaxınlarda verdiyi müsahibədə Cənubi Qafqazda yeni gerçəkliklərin ortaya çıxdığını, əvvəlki geosiyasi bölgünün dəyişdiyini bildirib, İran, Rusiya, Azərbaycan və Türkiyə arasında çoxistiqamətli əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
“Düşünürəm ki, bu gün bizim regionda gündəmi müəyyən edən və əməkdaşlığa yönəlmiş aparıcı siyasi xadimlər arasında çox müsbət bir əməkdaşlıq formatı yaranır. Düşünürəm ki, gün gələcək, Moskva, Tehran, Bakı və Ankara dördtərəfli formatda işləyəcək. Bu həm tarixi baxımdan, həm də iqtisadi, nəqliyyat, geosiyasi və ən əsası, bu bölgədə təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi baxımından təbii olacaq”, - deyə dövlət başçısı bildirib.
Birgə genişmiqyaslı sərhədyanı layihələrdən danışarkən, ilk növbədə, «Şimal-Cənub» beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi (BND) qeyd edilməlidir. Bu əsas regional layihənin gerçəkləşdirilməsi prosesi son bir neçə ildə daha da güclənib, COVID-19 pandemiyası səbəbindən işlər bir qədər yavaşlasa da, iştirakçı ölkələr hazırda geridəqalmanı aradan qaldırmağa çalışırlar.
“Pandemiya ilə bağlı ilin əvvəlindən bəri müşahidə olunan gecikməyə baxmayaraq, əldə edilən bütün razılaşmalar üzərində iş tezliklə davam edəcək. Şimal-Cənub dəhlizi daxilində infrastruktur layihələrini sürətləndirmək üçün onlardan bir neçəsi eyni zamanda həyata keçirilir: İran Astarasında dəmir yolu terminalının inşası (ikitərəfli layihə), Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisi və sərhəd çayları üzərində beş körpünün çəkilməsi", - deyə bu yaxınlarda İran İslam Respublikasının Bakıdakı səfiri Seyid Abbas Musəvi bildirib.
Diplomatın sözlərinə görə, bununla yanaşı, Araz üzərindən avtomobil körpüsünün inşası və Ərdəbil dəmir yolunun Azərbaycanın dəmir yolları ilə birləşdirilməsi gündəliyə daxildir.
Eyni ardıcıllıqla, Rusiyada da «Şimal-Cənub» dəhlizinin komponentlərinin gerçəkləşdirilməsi həyata keçirilir: Rusiya Federasiyasının cənub bölgəsində buraxılış gücü yüksək olan yeni dəmir yollarının və magistral yollarının, həmçinin yük liman komplekslərinin tikintisi aparılır, məsələn, Kalmıkiyada Laqan liman kompleksi tikilir, Həştərxanda Olya limanının maddi-texniki imkanları genişləndirilir.
"İranın Moskva və Bakı ilə birgə həyata keçirdiyi «Şimal-Cənub» tranzit dəhlizi və Türkiyənin üçtərəfli tərəfdaşı olduğu «Şərq-Qərb» tranzit dəhlizi də daxil olmaqla, ixtisaslaşmış qurumlarımız arasında gerçəkləşdirilən bütün planları mən yalnız aktiv şəkildə dəstəkləyə bilərəm", - deyə Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov avqust ayında qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu gün bu beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin (BND) infrastrukturunun formalaşdırılması üzrə işləri sürətləndirmək, xüsusən də Rəşt-Astara dəmir yolunun 211 kilometrlik İran hissəsinin tikintisini başa çatdırmaq son dərəcə vacibdir. Moskvanın beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi üzərində iş prosesinin intensivləşdirilməsində maraqlı olması İran və Rusiya xarici işlər nazirlərinin müavinləri - Qolamreza Ənsari və Aleksandr Pankin arasındakı son danışıqlarda da özünü göstərib. Danışıqlar zamanı nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı, ticarət və yüklərin daşınması sahəsində Rusiya-İran əməkdaşlığının aktual məsələləri nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanda infrastruktur
Hələ ki, birbaşa dəmir yolu olmadığından layihə iştirakçıları fəal şəkildə malların dəmir yolu-dəniz və avtomobil yolu ilə daşınmasını nəzərdə tutan Astara-Bakı-Həştərxan marşrutuna diqqət yetirirlər. BND-nin İran hissəsinin tikintisinin başa çatması ilə «Şimal-Cənub» marşrutu ilə yüklərin çatdırılma müddətini yarıdan çox - 40 gündən 14 günədək azaltmaq mümkün olacaq. O cümlədən, bu nəqliyyat xərclərini azaldacaq və standart 40 futluq konteynerin Mumbaidən Moskvaya daşınması xərcləri 3000 dolların altına düşəcək. Bu marşrutun tam gücünə çatması ilə Azərbaycan ərazisi üzrə yük dövriyyəsini 6 milyon tona çatdırmaq mümkün olacaq və gələcəkdə bu, ikiqat arta bilər.
Burada qeyd etmək yerinə düşər ki, son bir neçə ildə Azərbaycan öz ərazisində yeni bir dəhlizin infrastrukturunu yaratmaq üçün səylərini əsirgəmir. Belə ki, 2017-ci il dekabr ayının sonunda Azərbaycanda sərhəd çayı Astaraçay üzərindən dəhlizin İran və Azərbaycan hissələrini birləşdirən 85 metrlik dəmir yolu körpüsü istifadəyə verilib, Astara stansiyasından İranla sərhədinə qədər 14 km yolda relslər düzülüb, həmçinin Azərbaycanın İslam Respublikasından icarəyə götürdüyü ərazidə yük terminalı fəaliyyət göstərir. Azərbaycan terminalların tikintisinə 60 milyon dollar sərmayə qoyub və bu obyektlər 25 il müddətinə Azərbaycan Dəmir Yolları (ADDY) QSC-yə icarəyə veriləcək.
Öz növbəsində, Azərbaycan Astarasında bölgə üzrə ən böyük taxıl terminalının – «Astara Grain Terminal»ın tikintisi başa çatmaq üzrədir. Terminalın ötürmə qabiliyyəti ildə 500 min ton taxıl nəzərdə tutulub və 2021-ci ilə qədər bu rəqəmin 1 milyon tona çatdırılması planlaşdırılır. Terminalın birdəfəlik taxıl saxlama gücü 60 min ton olacaq. Astara terminalının əsasən Rusiya taxılının İran istiqamətində və daha sonra Fars körfəzi regionuna daşınması üçün istifadə edilməsi planlaşdırılır.
İranın sabit şəkildə Rusiya taxılının üç iri alıcısı arasında olduğu nəzərə alındıqda, «Şimal-Cənub» dəhlizinin qərb qolu Samur sərhəd keçid məntəqəsindən keçərək, Rəşt və Qəzvin şəhərlərinə çıxmaqla birbaşa dəmir yolu əlaqəsini təmin etməlidir. Taxıl daşıyanlar üçün əlverişli məsələ İrana «Şimal-Cənub» marşrutu ilə tranzit üzrə 50% güzəştin təmin edilməsi olacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan indən belə də «Şimal-Cənub» dəmir yolu infrastrukturunun modernləşdirilməsi üzrə işlər, xüsusən də Bakıdan İran sərhədinədək tək yollu hissədə modernləşdirmə işləri aparmalıdır. Bu məsələ bu ilin iyun ayında Prezident İlham Əliyev və Asiya İnkişaf Bankının (AİB) rəhbərliyi arasında keçirilən videokonfrans zamanı müzakirə olunub. “Biz indi Şimal-Cənub istiqamətində dəmir yolumuzun bərpa edilməsi prosesindəyik. Azərbaycan artıq bu dəhlizə böyük həcmdə sərmayə yatırmışdır. Onun çox böyük potensialı var. Biz artıq şimaldan - Rusiyadan daxil olan, Azərbaycan ərazisindən qərb və cənub istiqamətində yükləri qəbul edirik. Lakin İranla sərhəddən başlayaraq Rusiya ilə sərhədə qədər dəmir yolumuzun keyfiyyəti yaxşı deyil. Buna görə də biz qatarların sürətini artırmaq üçün indi artıq bəzi vəsaiti sərmayə olaraq yatırmışıq və biz bunu etməyi planlaşdırırıq. Çünki belə ola bilər ki, bütün yüklərin öhdəsindən gəlmək üçün bizim mövcud infrastrukturumuz kifayət etməyə bilər", - deyə Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb, - "Buna görə də bizə Şimal-Cənub dəhlizinin bir hissəsi olacaq müasir dəmir yolu sistemi lazımdır. Mən sizdən bu layihəni də nəzərdən keçirməyi xahiş etmək istərdim."
Son məlumatlara görə, AİB idarə heyəti layihəni maliyyələşdirməyə hazırdır və Bakı-Astara dəmir yolu hissəsinin İranla sərhədədək modernləşdirilməsi üçün Azərbaycana 150 milyon dollar kredit verməyi planlaşdırır. Daha 20 milyon dollar Azərbaycan hökuməti tərəfindən təmin ediləcək. Eyni zamanda, kreditin 75 milyon dollarlıq ilk tranşının 2023-cü ildə ayrılması planlaşdırılır.
İşğaldan azad edilmiş bölgələrdə həyata keçirilməsi düşünülən layihələr, Türkiyənin də onlara qoşulması imkanı ilə Bakı, Moskva və Tehran tərəfindən formalaşdırılan «Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin əlavə komponenti olacaq. Qarabağdakı qarşıdurmanın sona çatması bütün regional kommunikasiyaların açılmasını, o cümlədən, Azərbaycanın qərb rayonları ilə Naxçıvan arasında dəmir yolu və avtomobil əlaqələrinin bərpasını nəzərdə tutur.
Həmçinin, regionda gərginlik dərəcəsinin tədricən azalması, nəqliyyat, elektrik enerjisi və kommunal infrastrukturun bərpası, evlərin və sosial obyektlərin tikintisi üzrə layihələrinin həyata keçirilməsi regionun bütün ölkələrinin bu təşəbbüslərdə həm podratçı, həm də investor kimi iştirak etməsinə imkan verəcək.
“O cümlədən, İran artıq azad edilmiş Azərbaycan rayonlarında tikinti və bərpa işlərində iştirak etməyə, tikinti materialları, inşaat texnikası və s. göndərməyə hazır olduğunu bildirib. Həmçinin, rus və türk tərəfdaşların iştirakı da bu gün fəal şəkildə müzakirə olunur. Ən əhəmiyyətli regional layihə, çox güman ki, Bakı və Tehranın tərəfdaşlığı ilə «Xudafərin» və «Qız qalası» hidroqovşaqlarının tikintisinin başa çatması olacaq", - deyə iqtisadçı ekspert Eldəniz Əmirov düşünür.
Bakı və Tehranın ən yaxın planlarında “Şimal-Cənub” dəhlizi ilə inteqrasiya olunmuş Ərdəbil-Parsabad dəmir yolu xəttinin, yüklərin sərhəddən keçirilməsi üçün logistika mərkəzinin tikintisi, habelə Parsabad (İran) və İmişli rayonu (Azərbaycan) sərhədində ortaq sənaye parkının yaradılması və orada ixracyönümlü istehsalın təşkili daxildir.
İranlı politoloq İlyas Vahedinin sözlərinə görə, İran və Azərbaycan arasında münasibətlər yalnız ikitərəfli ticarət yolu ilə deyil, həm də birgə sərmayə və istehsal layihələri, regional və beynəlxalq ticarət anlaşmaları yolu ilə daha da inkişaf etdirilə bilər. “Hindistan, İran, Azərbaycan, Rusiya və bir sıra digər ölkələri birləşdirən beynəlxalq «Şimal-Cənub» dəhlizi iqtisadi əməkdaşlığı önəmli dərəcədə genişləndirə bilər. Bundan əlavə, İran Azərbaycan üçün beynəlxalq suların cənub qapısıdır, Azərbaycanın istehsal klasterini Orta Şərq, Hind okeanı və Afrika qitəsi ilə ən qısa yolla birləşdirir”,- deyə Vahedi bildirib.
Əslində müharibədə məğlub olan və çətin sülh şərtlərini qəbul etmək məcburiyyətində qalan Ermənistana gəlincə, bölgə dövlətlərinin maraqlarını nəzərə almadan, başqalarının təbii sərvətlərini qarət etmək və digər cinayət əməlləri hesabına birtərəfli iqtisadi inkişaf ehtimalı ilə bağlı bütün illüziyaları birdəfəlik dəfn edildi. O, qonşuları ilə münasibətləri yenidən qurmalı və özü də, diqqətlə qurmalı olacaq. Bu, olduqca açıq görünür, çünki bu ölkənin İrana dəmir yolu və qaz kəməri çəkilişi, yaxud neft emalı zavodu və ya Araz çayı üzərində su elektrik stansiyası inşa etmək üçün İslam Respublikası ilə birgə layihələrlə bağlı heç bir ümidi doğrulmadı və yaxın gələcəkdə çətin ki, gerçəkləşsin.
Coğrafi amilə görə isə, Azərbaycanla kommunikasiyaları açmadan Rusiya ilə tamkeyfiyyətli tərəfdaşlıq mümkün deyil. Buna görə də Prezident İlham Əliyevin bir gün əvvəl dediyi kimi, Ermənistan ərazi iddialarından və Türkiyəyə qarşı düşmənçilikdən imtina etməlidir.
“Biz qarşıdurma istəmirik. Xalqımızı düçar etdikləri bütün ağrı və faciələrə baxmayaraq, sülh istəyirik. Ona görə də düşünürəm ki, geosiyasi gerçəkliklər müsbət istiqamətdə inkişaf etməlidir. Biz, bunun belə olması üçün, istənilən halda a öz tərəfimizdən hər şeyi edəcəyik”,- deyə dövlət başçısı vurğulayıb.

NEW BOUNDARIES FOR REGIONAL PROJECTS
Liberation of Azerbaijani regions contributes to long-term economic cooperation between Baku, Tehran, Moscow and Ankara
In recent years, the historically developed economic ties between Azerbaijan, Russia and Iran have acquired a qualitatively new content, shifting from traditional trade towards the implementation of joint railway and electricity projects as part of the North-South corridor, industrial investments, agriculture, joint industrial parks. Moreover, these processes can acquire a qualitatively different content, since the liberation of the occupied territories of Azerbaijan gives birth to fundamentally new realities in the region. According to experts, we can see new formats of economic cooperation between Baku, Tehran and Moscow in the near future.
Quadrilateral format
The flawless victory of Azerbaijan and the liberation of Karabakh after the long-term occupation remove the most serious obstacles that hindered economic cooperation in the region and create prerequisites for closer integration of the leading regional states.
President Ilham Aliyev noted the emergence of new realities in the South Caucasus with the changing of the former geopolitical alignment. He also emphasized the importance of intensifying multidirectional cooperation between Iran, Russia, Azerbaijan, and Turkey. “I think that a very positive format of cooperation is developing in our region between the leading political figures who determine the agenda of the region and are focused on cooperation. I think that the day will come when Moscow, Tehran, Baku and also Ankara will work in a quadrilateral format. This will be natural, given the historical, economic, transport, geopolitical and, most importantly, security ties between our countries in this region,” Mr. Aliyev said.
The international transport corridor (ITC) North-South is a perfect example of joint large-scale cross-border projects. The implementation of this key regional project has intensified over the past years. Although the works have slowed down due to the COVID-19 pandemic, the participating countries are currently looking for ways to catch up the missed opportunities.
“Despite the delay observed since the beginning of the year due to the pandemic, the work on all agreements will soon resume. Several infrastructure projects are implemented simultaneously to accelerate the pace of processes within the North-South corridor, including the construction of a railway terminal in Astara, Iran (bilateral project), the construction of the Rasht-Astara railway and the construction of five bridges across transboundary rivers," the ambassador of Iran to Azerbaijan, Seyid Abbas Musevi, said in Baku. According to the diplomat, the agenda also includes the construction of a road bridge across the Araz River and the unification of the Ardebil railway with the railways of Azerbaijan.
Also, several components of the North-South corridor are implemented in Russia, including the construction of new railways and highways with increased throughput in the southern region of Russia, as well as the construction of cargo ports (e.g. Lagan in Kalmykia, Russia) and the extension of the infrastructure of the Olya port in Astrakhan.
"I support all the plans currently implemented between our relevant departments, including the North-South transit corridor connecting Iran with Moscow and Baku, as well as the East-West corridor connecting Turkey, our trilateral partner," Russian Foreign Minister Sergei Lavrov noted in August. According to Mr. Lavrov, it is extremely important to accelerate works on the construction of the ITC infrastructure, in particular, to complete the construction of the 211-kilometer Iranian section of the Rasht-Astara road. Moscow's interest in intensifying the pace of works along the international transport corridor was also manifested in the recent talks between the deputy foreign ministers of Iran and Russia - Golamreza Ansari and Alexander Pankin. The development of transport corridors, as well as other issues of Russian-Iranian cooperation in trade and cargo transshipment were also discussed during the talks.
Infrastructure in Azerbaijan
In the meantime, given the absence of direct railway traffic, the project participants are actively promoting the Astara-Baku-Astrakhan route with combined rail-sea and road shipment of cargo. With the completion of the construction of the Iranian section of the ITC, it will be possible to reduce the delivery time of goods along the North-South route by more than half - from 40 to 14 days. In particular, this will reduce transport costs and the cost of transporting a standard 40-foot container from Mumbai to Moscow will be less than $3,000. It is expected that when the route reaches full throughput capacity, the volume of cargo turnover through Azerbaijan will reach 6 million tons doubling in the future.
Over the past few years, Azerbaijan has been making every effort to establish the infrastructure of a new corridor in the country. So, at the end of December 2017, an 85-meter railway bridge was commissioned in Azerbaijan across the border river Astarachai, connecting the Iranian and Azerbaijani sections of the corridor. 14 km of rails were laid from Astara station to the border with Iran. A cargo terminal is already functioning on the territory leased by Azerbaijan to the Islamic Republic. Azerbaijan has invested $60 million in the construction of terminals, and these facilities will be leased to the Azerbaijan Railways CJSC (AZD) for 25 years.
The construction of the largest grain terminal Astara Grain Terminal is close to completion in the Azerbaijani Astara. The processing throughput of the terminal is designed for 500,000 tons of grains. By 2021, it is planned to increase this indicator to 1 million tons. The terminal's capacity for simultaneous storage of grains will be 60,000 tons. Astara terminal is planned to be used mainly for the shipment of Russian grains to Iran and further to the Persian Gulf region. Given that Iran is one of the three exporters of Russian grain, the western branch of the North-South corridor should provide a direct rail link through the Samur border crossing with further access to the cities of Rasht and Gazwin in Iran. An advantage for grain forwarders will be the provision of a 50% discount on transit to Iran along the North-South route.
At the same time, Azerbaijan should implement large-scale works to upgrade the North-South railway infrastructure, especially on the single-track section from Baku to the border with Iran. This issue was discussed in June 2020 during a videoconference between President Ilham Aliyev and the leadership of the Asian Development Bank (ADB). “We are currently rebuilding our portion of the North-South railway. Azerbaijan has already made large investments in this corridor, which has enormous potential: we began accepting goods from Russia, which are later transported through Azerbaijan to the West and South. However, the quality of our railway lines is not good enough between the borders of Iran and Russia. To increase the speed of trains and expand the capacity of the railway, we need additional investments in infrastructure. We need a modern rail system that will become part of the North-South corridor. We count on ADB's support to fund this project," the President of Azerbaijan said.
According to the latest data, the ADB board is ready to finance the project and plans to provide Azerbaijan with a $150 million loan to upgrade the Baku-Astara railway section to the border with Iran. Another $20 million will be provided by the Azerbaijani government. At the same time, Azerbaijan is going to receive the first installment of the loan ($75 million) in 2023.
The projects to be implemented in the regions liberated from the occupation, with the possibility of connecting Turkey to these projects, will become an additional component of the North-South transport corridor between Baku, Moscow and Tehran. The end of the confrontation in Karabakh should contribute to the unblocking of all regional communications, including the restoration of rail and road communications between Azerbaijan and Nakhchivan.
It is also expected that a gradual decrease in the degree of tension in the region and the implementation of projects to rehabilitate transport, electricity, utilities infrastructure, the construction of houses and social facilities will allow all countries of the region to take part in these initiatives both as contractors and investors. “In particular, Iran has already expressed its readiness to join the construction and restoration works in the liberated Azerbaijani regions, to supply construction materials, equipment, etc. We also discuss the participation of Russian and Turkish partners in these projects. The most significant regional project, most likely, will be the completion of the construction of the Khudaferin and Qiz Qalasy hydroelectric complexes with the partnership of Baku and Tehran," economist Eldaniz Amirov believes.
Baku and Tehran also plan to start the construction of the Ardabil-Parsabad railway line to be integrated with the North-South corridor, a logistics center for cross-border shipment of goods, as well as the creation of a joint industrial park on the border of Parsabad (Iran) and Imishli region (Azerbaijan), where it is planned to establish export-oriented production.
According to the Iranian political scientist Ilyas Vahedi, relations between Iran and Azerbaijan can be further developed not only through bilateral trade, but also through joint investment and production projects, regional and international trade agreements. “The international North-South corridor, uniting India, Iran, Azerbaijan, Russia and several other countries, can significantly expand economic cooperation. Moreover, Iran is Azerbaijan’s southern gateway to international waters, connecting by the shortest route, the Azerbaijani production cluster with the Middle East, Indian Ocean and Africa,” Vahedi said.
As for Armenia, which, in fact, lost the war and was forced to accept tough peace conditions, all its illusions about the possibility of unilateral economic development without taking into account the interests of the regional states by plundering Azerbaijan's natural resources and committing other criminal acts in Azerbaijan, have been completely buried. Armenia will have to carefully rebuild its relationships with neighbours. This is quite obvious, since all the hopes of the Armenian authorities to construct a railway line and a gas pipeline to Iran or joint projects with the Islamic Republic to build an oil refinery and hydroelectric power station on the Araz River have not materialized and are unlikely to be realized in the near future. A full-fledged partnership with Russia due to the geographic factor is impossible without unblocking communications with Azerbaijan. Therefore, as President Ilham Aliyev said recently, Armenia must renounce its territorial claims and hostility to Azerbaijan and Turkey. “We don't want confrontation. We want peace, despite all the pain and tragedy that they have brought to our peoples. Therefore, I think that geopolitical realities should develop in a positive direction. We, at least for our part, will do everything to make it so,” Mr. Aliyev said.