Pandemiya dövründə beynəlxalq yarışların təşkili müəyyən çətinlik yaratsa da, Avropa Gimnastikası Kiyevdə qitə birinciliyini yüksək səviyyədə keçirməyə nail oldu. Koronavirus pandemiyasına görə 2020-ci ildə beynəlxalq yarışlara həsrət qalan gimnastlar, nəhayət, Ukraynada məharətini göstərdi.
Yeni nailiyyətlər
23 ölkənin təmsil olunduğu bədii gimnastika üzrə 36-cı Avropa çempionatında qrup hərəkətləri üzrə Azərbaycan komandası çoxnövçülükdə ikinci yeri tutdu. Çempionatın ikinci günü 3 halqa və 2 cüt gürzlə proqramda Ləman Əlimuradova, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Məryəm Səfərova və Darya Sorokinadan ibarət Azərbaycan komandası hakimlər tərəfindən 31.700 xalla qiymətləndirildi. Ümumilikdə iki çıxışın cəmində Azərbaycan komandasının nəticəsi 66.300 xal təşkil etdi, komanda çoxnövçülükdə gümüş medala layiq görüldü.Qızıl medal İsrailə, bürünc medal isə Ukraynaya qismət oldu.Təmsilçilərimiz həmçinin "gənclər" yaş kateqoriyasında gimnastların çıxışlarının və qrup komandalarının nəticələrinin ümumiləşdirildiyi komanda çempionatında 226.175 xalla fəxri kürsüdə üçüncü pilləyə yüksəldi.
Qitə birinciliyində “gənclər" yaş kateqoriyasında iki gimnastımız finala vəsiqə qazanıb. Finalların nəticələrinə görə, Nərmin Bayramova iplə hərəkətlərə görə 19.050 xalla altıncı yerdə qərarlaşıb, lentlə hərəkətlərdə isə 20.950 bal qazanaraq dördüncü yeri tutub. Alina Gözəlova topla və cüt gürzlərlə hərəkətdə müvafiq olaraq 21.050 və 21.900 bal toplamaqla beşinci yeri tutub.
Yarışın növbəti günü komandamızın hesabına daha bir medal yazılıb. Qrup hərəkətləri komandamız 3 halqa və 2 gürz proqramında üçüncü yerə layiq görülüb. Ləman Əlimuradova, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Məryəm Səfərova və Darya Sorokinadan ibarət komanda hakimlər tərəfindən 30.650 xal almaqla bürünc medal qazanıb. Birinci yeri 31.150 xalla Türkiyə, ikinci yeri 31.150 xalla Ukrayna komandaları tutub.
Yarışın son günü böyüklər yaş qrupunda çıxış edən fərdi gimnastlar çoxnövçülükdə qalibi müəyyənləşdirmək üçün mübarizə aparıblar. Gərgin mübarizə şəraitində keçən yarışda ölkəmizi Zöhrə Ağamirova və Arzu Cəlilova təmsil edib. Zöhrə 4 alətlə çıxışların cəminə əsasən 9-cu yerdə qərarlaşıb. Bu çempionatda böyüklər arasında debüt edən Arzu isə bir sıra təcrübəli gimnastları qabaqlayaraq 12-ci olub.
Beləliklə, yığmamız bu Qitə birinciliyini 3 medalla başa vurub. Zeynəb Hümmətova, Darya Sorokina, Məryəm Səfərova, Ləman Əlimuradova və Yelizaveta Luzandan ibarət qrup hərəkətlərində komandamız çoxnövçülükdə gümüş, 3 halqa və 2 cüt gürzlə isə bürünc əldə ediblər. Daha bir bürünc medal isə qrup və yeniyetmə gimnastlarımız – Nərmin Bayramova, Alina Gözəlova, İlona Zeynalova və Leyli Ağazadənin topladıqları xalların cəminə əsasən komanda hesabında qazanılıb. Qeyd edək ki, Kiyevdəki medal Azərbaycanın bədii gimnastika tarixində qrupumuzun çoxnövçülükdə qazandığı ilk medaldır.
Baş məşqçinin verdiyi qiymət - tarixi hadisə
“Region plus”a açıqlamasında bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi Mariana Vasilyeva gimnastların çıxışını şərh edib. Məşqçinin sözlərinə görə, belə yüksək nəticə heç vaxt əldə olunmayıb:
“Əvvəllər Avropa çempionatlarında medallar qazanmışıq, amma qrup hərəkətlərdə çoxnövçülükdə mükafatlarımız olmamışdı. Bizim qrup hərəkətlərdə komandamız çox gəncdir. 2019-cu ildə Bakıda dünya çempionatı başa çatdıqdan sonra mən yeni komanda yığmağı qərara aldım. Köhnə heyətdən yalnız Zeynəb Hümmətova qaldı. Darya Sorokina da əvvəl yalnız bir yarışda - Dünya çempionatında iştirak etmişdi. Digər qızlar üçün Kiyev turniri ilk yarış idi. Yekun nəticədə doqquz Azərbaycan gimnastı Kiyevdə keçirilmiş bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatından medalla qayıdıb. Qızların çıxışından razı qalmışam”.
M.Vasilyeva bildirib ki, bu çempionat həm də Arzu Cəlilova üçün böyüklər arasında fərdi proqramda ilk yarış olub: “Bununla belə, o, xoş təəssürat bağışladı. Bürünc medallarla qayıdan gəncləri də xüsusi qeyd etmək istəyirəm. Onlardan Leyli Ağazadə, Nərmin Bayramova və İlona Zeynalova ilk dəfə çıxış edib. Gimnastlarımız yaxşı təcrübə əldə etdi”. Baş məşqçi bədii gimnastika üzrə 36-cı Avropa çempionatını tarixi hadisə adlandırıb, çünki yarış pandemiya şəraitində təşkil edilmişdi.
Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin xatirəsinə
Azərbaycan milli komandası çempionatda tamaşaçıları təkcə çıxışları ilə deyil, həm də cəlbedici geyimləri ilə sevindirib. Belə ki, azərbaycanlı gimnastlar yarış meydançasına hər hansı bəzək olmayan geyimdə çıxıb. Baş məşqçinin qərarı ilə qrup hərəkətlərində komandanın geyimi üçün qara rəng seçilib. Bu, həm də Qarabağda baş verən hərbi əməliyyatlar nəticəsində həlak olanların, eləcə də pandemiya nəticəsində həyatını itirənlərin xatirəsini yad etmək məqsədi daşıyıb. Nəticədə, 30-40 il əvvəlki dəbi geri qaytaran gimnastlarımız maraqlı geyimlərlə diqqəti cəlb edib.
İlk və böyük təcrübə
Bədii gimnastika üzrə 36-cı Avropa çempionatının iştirakçıları, qrup hərəkətlərdə milli komandanın üzvləri Ləman Əlimuradova, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Məryəm Səfərova və Darya Sorokina da təəssüratlarını “R+”la bölüşüb. L.Əlimuradova bildirib ki, pandemiya ilə əlaqədar uzun fasilədən sonra xalçaya çıxmaq gözəl hiss idi:“Bizim qazandığımız medallar məşqçilərin əməyidir. Məhz onların sayəsində biz bu cür nəticə əldə etdik. Bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatında iştirak etmək bizim üçün böyük təcrübə oldu”.
M.Səfərova bu yarışın iştirak etdiyi ilk Avropa çempionatı olduğunu deyib: “Şadam ki, çox yaxşı çıxış etdik. Qarşıda hələ biz çox yarışlar gözləyir. Biz bundan sonra da məşqlərimizi davam etdirəcəyik, qələbələr qazanaraq gimnastika pərəstişkarlarını sevindirəcəyik”.
Y.Luzan da bu yarışda qrup hərəkətlərdə ilk dəfə çıxış etdiyini deyib: “Əvvəllər mən fərdi proqramda çıxış etmişəm. Komandanın tərkib hissəsi insana daha çox əminlik verir. Biz komanda olaraq bir-birimizə hər bir şeydə kömək edirik”.
D.Sorokina deyib ki, Avropa çempionatında yaxşı nəticə əldə olunduğu üçün sevinclidir: “Pandemiya müddətində bu yarışı təşkil etdikləri üçün təşkilatçılara təşəkkürümü bildirirəm. İdmançılar üçün turnirlərdə iştirak etmək, təcrübə toplamaq, ustalıq və texnikanı təkmilləşdirmək vacibdir. Komandamız üçün bu, vacib yarış oldu”.
Komandanın ən təcrübəli iştirakçısı Z.Hümmətova əlavə edib ki, komanda yarışda iki növdə çıxış edib: “Biz 5 topla, eləcə də 3 halqa və 2 gürzlə hərəkətlərdə proqramımızı təqdim etdik. Bu yarışlar tamaşaçısız keçirilsə də, zalda olan nümayəndə heyətimiz bizi çox güclü dəstəkləyirdilər və bizə azarkeşlik edirdilər. Biz hətta tamaşaçıların olmadığını hiss etmədik. Biz bütün Azərbaycanın dəstəyini hiss edirdik”.
Qeyd edək ki, Kiyevdəki Avropa çempionatı bədii gimnastlarımız üçün 2020-ci ildə son yarış idi. Növbəti ildə qızlarımız planetin ən böyük yarışı Tokio Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edəcək.

HISTORICAL ACHIEVEMENT
Despite the difficulties with the organization of international competitions due to the pandemic, the European Gymnastics Union successfully held the continental championship in Kiev at high level. Gymnasts also bored by the effects of the pandemic on international competitions have finally demonstrated their skills in Ukraine.
New achievements
The Azerbaijani national team demonstrated successful performance at the 36th European Rhythmic Gymnastics Championship attended by athletes from 23 countries. In group exercises, our team took the second place in the all-around. On the second day of the championship, the performance of our athletes Laman Alimuradova, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan, Maryam Safarova and Darya Sorokina with three hoops and two pairs of clubs was estimated at 31,700 points. With 66.300 points in two performances, the team was awarded silver medals in the all-around. Gold and bronze medals were awarded to the national teams of Israel and Ukraine, respectively. In the team competition, taking into account the performances in the juniors category and group teams, the national team of Azerbaijan stepped to the second step of the podium with 226.175 points.
In the Juniors category, two of our athletes made to the final stage of the tournament. Thus, Narmin Bayramova received 19.050 points for the rope exercise and took the sixth position. For the exercise with ribbon, she was awarded another 20.950 points with the fourth place. Alina Gozalova became the fifth for the exercise with the ball (21.050 points). In the exercise with clubs, Alina took the fifth position (21.900 points).
On the next day of the competition, the Azerbaijani national team won another medal in the group exercises. Our team became the third strongest team of the tournament for  exercises with three hoops and two pairs of clubs. Laman Alimuradova, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan, Maryam Safarova and Daria Sorokina received 30.650 points and a bronze medal. The first and second strongest teams were the national teams of Turkey (31.150) and Ukraine (31.150), respectively.
On the last day of the championship, adult athletes performing in the individual program competed to determine the winner in the all-around. Azerbaijan was represented by Zohra Agamirova and Arzu Jalilova. Zohra took the 9th place by cumulative points scored for performing with four accessories. A debutant of the competition, Arzu Jalilova, became the 12th leaving behind a number of experienced athletes.
Thus, the national team of Azerbaijan completed the continental championship with three medals. The third medal was won in the team competition in group exercises among juniors (Narmin Bayramova, Alina Gozalova, Ilona Zeynalova and Leyli Aghazade). The medal won in Kiev is the first award of Azerbaijan in the history of rhythmic gymnastics in group all-around.
The head coach's assessment
Commenting the performance of our athletes, the head coach of the Azerbaijani national team Mariana Vasileva said that it was a historical achievement in the history of Azerbaijan: “We have won medals at European championships before. But we did not have any awards in group all-around exercises. Our group exercise team is very young. After the 2019 World Cup in Baku, I decided to build a new team. Only Zeynab Hummatova remained from the old line-up. Daria Sorokina also took part in only one competition - the World Championship. For the rest of the girls, the tournament in Kiev was the first competition. As a result, nine Azerbaijani gymnasts returned from the European Rhythmic Gymnastics Championships with medals. I am pleased with their performance."
M. Vasileva said that this championship also became the first competition among adults for Arzu Jalilova: “Nevertheless, she left a pleasant impression. I would also like to highlight the juniors who returned home with bronze medals. Leyli Aghazade, Narmin Bayramova and Ilona Zeynalova performed for the first time. Our athletes have gained good experience." Vasileva called the 36th European Championship a historic event, as the competition was organized amid the pandemic.
Tribute to the martyrs of the Garabagh War
The Azerbaijani national team delighted the audience not only with an excellent performance, but also with an attractive sports form. Azerbaijani gymnasts performed in suits with no ornaments. The head coach chose the black colour for performances in group exercises. This was a tribute of the team to the memory of the fallen soldiers and officers of the Second Garabagh War and those who died from the coronavirus. Dressed in the fashion of ‘70-80s, our gymnasts attracted attention of the audience.
Great and first experience
The members of our team in group exercises Laman Alimuradova, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan, Maryam Safarova and Daria Sorokina shared their impressions of the 36th European Championship. Alimuradova said that the feeling of performance after a long pause due to the coronavirus pandemic was wonderful: “We won the medals because of the hard work of our coaches. Participation in the championship was a great experience all for us."
According to Safarova, this European Championship was the first for her: “I am glad that we performed very well. There are still many competitions ahead. We will continue to train and please the fans with new victories."
It was also the first performance for Luzan in group exercises: “Previously, I have performed in individual programs. Being part of a team gives me more confidence. As a team, we help each other in everything."
Sorokina said that she was happy about the good performance at the European Championship: “I thank the organizers of the competition. I can imagine how difficult it was to accomplish all this work amid the pandemic. It is important for us to participate in tournaments, gain experience, improve our techniques and skills. The tournament has become an important competition for our team."
Hummatova, the most experienced athlete of the team, noted that the team performed in two forms: “We presented our programs in exercises with five balls, as well as with three hoops and two pairs of clubs. Although the competitions were held without fans, the Azerbaijani delegation strongly supported and cheered for us. We didn't even feel the absence of fans in the hall. We felt the support of the whole Azerbaijan.”
The European Championship in Kiev was the last competition for our gymnasts in 2020. In the summer, our girls will take part in the largest sports event on the planet, the Olympic Games in Tokyo.