Qarabağın bütün sututarlarının Azərbaycanın balansına qaytarılması quraqlıq və səhralaşma problemlərinin həllinə kömək edəcək
Planetin bir çox bölgəsini əhatə edən qlobal səhralaşma prosesləri, getdikcə tez-tez baş verən quraqlıqlar və suvarma üçün su çatışmazlığı Azərbaycan üçün də çox aktualdır. Bu mənfi proseslər son illərdə nəzərəçarpacaq dərəcədə güclənib və 2020-ci ilin yaz-yay aylarında Kür - Araz hövzəsinin suyun səviyyəsinin düşməsi bir sıra rayonlarda suvarma və su təchizatı problemlərinə səbəb olub.
Lakin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa edən İkinci Qarabağ müharibəsindəki böyük qələbəsi strateji və ekoloji baxımdan önəmli su anbarlarını ölkənin su balansına qaytarıb və bu problemi qısa müddətdə həll etməyə imkan yaranıb.
Təhlükəli dinamika
Azərbaycan ərazisinin xeyli hissəsi riskli əkinçilik zonasında yerləşir. Son onilliklərdə Böyük Qafqaz dağlarında yağıntı səviyyəsinin azalması, dağətəyi ərazilərdə çayların və bulaqların quruması, quraqlıq və Kür - Araz hövzəsində suyun azalması üzündən aran bölgələrində suvarma suyunun çatışmazlığı, şoranlaşma və torpaqların eroziyası – bu, yerli fermerlərin hər il üzləşdiyi problemlərin heç də tam siyahısı deyil.
Azərbaycan alimlərinin fikrincə, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçıları tərəfindən suvarma üçün yararlı su çatışmazlığı uzun illərdir ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasında, Siyəzən, Xızı, Qobustan və Hacıqabul rayonlarında yaşanır. Abşeron, Ağstafa, Beyləqan, Cəlilabad, Füzuli və Biləsuvar rayonlarının dörddə üçü quraqlıqdan zərər çəkir. Bu rayonlardakı torpaqların önəmli bir bir hissəsi otlaq kimi istifadəyə yararsızdır. Bütünlükdə, su qıtlığının bu və ya digər dərəcədə yaratdığı eroziya prosesləri ölkənin torpaq fondunun 41,8% -nə toxunur.
Ölkənin kənd təsərrüfatı sektoru üçün quraqlıqla bağlı potensial təhlükələr barədə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının hesabatlarında dəfələrlə bəhs edilib. 10 il qabaq İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) mütəxəssisləri Azərbaycanda səhralaşmanın təsirləri ilə bağlı müfəssəl araşdırmalar təqdim ediblər. OECD-nin hazırladığı sənədə görə, ölkədə çağdaş irriqasiya-meliorasiya sistemi yaradılmazsa, 2030-cu ilədək Azərbaycanın kənd təsərrüfatına dəyəcək uzunmüddətli zərər 36,3 milyard dolları keçəcək.Bunun səbəbi isə, ilk növbədə, yeraltı suların səviyyəsinin azalması ilə bağlı torpağın nəmliyinin azalmasıdır.
Su resurslarının azalması ilə bağlı Baş nazirin müavini Şahin Mustafayevin bu ilin yayında istinad etdiyi dinamika olduqca təsir edicidir: iyul ayında əsas su anbarlarında su ehtiyatları 11,1 milyard kubmetrə düşüb, halbuki, bu yaxınlara kimi - 2016-cı ilin uyğun dövründə həmin göstərici 16, 5 milyard kubmetr olub.
Bir sözlə, son iyirmi ildə həyata keçirilən irriqasiya və su təchizatı layihələrinə baxmayaraq, Azərbaycanda şirin su çatışmazlığı problemi həddindən aktualdır. Söhbət, xüsusilə, ölkənin şimal-şərq hissəsində Samur-Abşeron kanalının, Taxtakörpü su anbarının və bununla əlaqəli suvarma kanallarının tikintisindən, Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin çəkilməsindən, Ceyranbatan su anbarının təmizləyici qurğularının modernləşdirilməsindən, Şəmkirçay su anbarının tikintisindən gedir. Bütün bunlar Bakıda və bir çox regional şəhərlərdə, yaşayış məntəqələrində səmərəli su təchizatı sisteminin formalaşmasına kömək edib. Amma...
Bərpa başladı
Kənd təsərrüfatı üçün suvarma suyu çatışmazlığı probleminin həlli üçün əlavə mənbələrin cəlb edilməsi tələb olunur. Ekspertlərin çoxunun fikrincə, su ilə zəngin Qarabağ bölgəsinin mənimsənilməsi bu məsələnin ideal həlli ola bilər. Kiçik Qafqazın dağ silsilələri ilə əhatə olunan bu bölgədə su mənbələri çoxdur: qarlı qış və bol yağışlar çayları və yeraltı qaynaqları tükənməz su ilə təmin edir. Çayların axını baxımından işğaldan azad edilən zona inamla Böyük Qafqazdan sonra ikinci yeri tutur. Bəzi hesablamalara görə, Kiçik Qafqaz çaylarının və su anbarlarının hövzəsi bütün ölkənin su potensialının ən azı üçdə birini təşkil edir.
“Bizim 10-dan çox böyük və kiçik çayımızın mənbəyi işğaldan azad edilmiş torpaqlardadır. Onların arasında 4 çayı xüsusilə qeyd etmək istərdim. Çünki bu çayların uzunluğu 100 kilometrdən çoxdur. Tərtərçay 200 kilometr, Bazarçay 180 kilometrə yaxın, Xaçınçay 120 kilometrə yaxın – bu 3 çay Kəlbəcər rayonunda yerləşir. Həkəri çayı da böyük çaylarımızdan biridir, uzunluğu 100 kilometrdən çoxdur. Bunun çox böyük əhəmiyyəti var. Çünki Azərbaycan ərazisindən keçən bizim əsas çayların mənbələri başqa ölkələrdə yerləşir - Kür çayı, Araz çayı, Samur çayı. Bizim bu 3 əsas çayımızın mənbələri başqa ölkələrdə yerləşir”, - deyə bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, bu gün işğaldan azad edilmiş torpaqların bərpası və reinteqrasiyası aparıldıqca, onların su ehtiyatlarının, əlbəttə ki, ekoloji balansın təmin edilməsində, kənd təsərrüfatının inkişafında böyük önəmi olacaq. Prezidentin qeyd etdiyi kimi, artıq müvafiq tapşırıqlar verilib və Qarabağ bölgəsinin su potensialından istifadə etmək üçün su anbarlarının, hidroqovşaqların və suvarma kanallarının tikilməsi nəzərdə tutulur.
O cümlədən, Azərbaycan ordusu tərəfindən Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsindən sonra keçən nisbətən qısa bir müddət ərzində eyniadlı su anbarından Azərbaycanın Tərtər, Goranboy və Yevlax rayonlarına su verilməsi təmin edilib. Suqovuşan su anbarının ümumi həcmi 5,9 milyon kubmetr səviyyəsində qiymətləndirilir. Bu ərazilərə suyun özbaşına axması sadalanan üç rayonda mövcud olan subartezian quyularının istifadəsinə tələbi azaltmağa və elektrik enerjisinə qənaət etməyə yardımçı olur.
“30 illik ekoloji terror Azərbaycanın Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsi ilə sona çatdı. Hazırda Tərtər çayı bol su ilə axır. Ermənistan daim bu çayda axının qarşısını alırdı. Artıq çay vasitəsilə Tərtər, Goranboy və Yevlax bölgələri su ilə təmin ediləcəkdir”, - deyə dövlət başçısının köməkçisi Hikmət Hacıyev «Twitter» səhifəsində bildirib.
Bu çərçivədə, zəhmətləri ilə 12 noyabradək Daşaltı kəndinə içməli suyun verilməsini təmin etmiş «Azərsu» ASC mütəxəssislərinin operativ işlərini də qeyd etmək məqsədəuyğundur, çətin relyefi olan ərazidə su təchizatı sisteminin zədələnmiş hissələrinin təmiri sayəsində Şuşanın su ilə təchizatı 25 noyabr tarixinə qədər bərpa edilib.
Əlavə imkanlar
Ancaq irriqasiya potensialı baxımından sərhəd Araz çayı üzərində yerləşən Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqlarının istismarı daha önəmli hesab olunur. Bu bəndin hündürlüyünün 64 m və uzunluğu 400 m olan iki hidro qovşağın
həcmi 1,6 milyard kubmetrdən çox olan su anbarı Azərbaycanın Mingəçevir və Şəmkirçay su anbarlarından sonra üçüncü ən böyük su tutarına çevriləcək. Cəbrayıl və Zəngilan rayonlarının ərazisində yerləşən yeni su anbarı ölkənin cənub-qərbində mövcud 252 min hektar əkin sahəsinin suvarılmasını yaxşılaşdıracaq, əlavə olaraq 8 min hektar yeni əkin sahələrini suvarmağa imkan verəcək.
Azad edilmiş ərazilərin yenidən inteqrasiyası ilə Qarabağ bölgəsindəki digər iri sututarlarının ehtiyatlarının mənimsənilmsi üzrə həll yolları tapılacaq. Söhbət 1976-cı ildə Ağdərə rayonu (indiki Tərtər) ərazisində ümummilli liderin təşəbbüsü ilə tikilən Sərsəng su anbarından gedir. Tərtərçay çayından qidalanan su anbarının ümumi tutumu 560 milyon kubmetrdir və 125 m-ə bərabər bənd hündürlüyü ilə o, ölkənin ən yüksək su anbarlarından biri hesab olunur. Bu su anbarının ehtiyatlarından istifadə altı rayonda (Tərtər, Ağdam, Bərdə, Goranboy, Yevlax və Ağcabədi rayonlarında) ümumi sahəsi 100 min hektara qədər olan əkin sahələrini suvarma suyu ilə təmin edəcək.
Diqqətəlayiqdir ki, azad edilmiş ərazilərdə iri su anbarları ilə yanaşı, ümumi tutumu 80 milyon kubmetr olan kiçik su anbarları da var və onların istismarı əlavə 15 min hektar ərazinin suvarılmasına imkan verəcək. Təkcə Kəlbəcər rayonunun ərazisində yeddi göl var.
Azad edilən bölgədə 11 yeraltı mənbə var ki, onların gündə 2 milyon kubmetr həcmində içməli su təmin edə biləcəyi güman edilir.
Dönüşün mübarək!
Mövcud su potensialının daha dəqiq qiymətləndirilməsi yalnız “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı” ASC və “Azərsu” mütəxəssisləri tərəfindən aparılan genişmiqyaslı tədqiqatlardan sonra mümkün olacaq. Məsələ bundadır ki, işğal illərində su ehtiyatlarının vəhşicəsinə istismarı, su anbarlarının, hidroelektrik qurğularının, suvarma kanallarının və digər su infrastrukturu obyektlərinin əsaslı təmir olunmaması nəticəsində onların bir çoxu istifadəyə yararsız hala gəlib və ya ehtiyatları tükənib.
“Meliorasiya və Su Təsərrüfatı” ASC-nin sədri Əhməd Əhmədzadənin sözlərinə görə, erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə suvarma sistemlərinin bərpası üçün genişmiqyaslı işlər görülməlidir. Su obyektlərinin texniki vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, onların xidmətinin və istismarının təmin edilməsi üçün uyğun komissiya yaradılıb. Qarşıda elə də sadə olmayan işlər dayanıb, nəzərə almaq lazımdır ki, bu gün azad edilmiş bölgədə keçmişdə 9 su anbarı, 7 sututar, 6426 km-lik suvarma şəbəkəsi, 2 hidroqovşaq, 330 km kollektor və drenaj şəbəkəsi, 803 hidrotexniki qurğu, 88 nasos stansiyası, 1429 subartezian quyusu olub. Öz vaxtında bütün bu su infrastrukturu 125,8 min hektar ərazinin suvarılmasını təmin edib.
Ə.Əhmədzadənin vurğuladığı kimi, azad edilmiş ərazilərdə su təsərrüfatı və meliorasiya obyektlərinin sayı dəqiqləşdirildikdən sonra istismara yararlı qurğular müəyyənləşdiriləcək. Bu obyektlərin işə salınması ilə suvarma problemi olan ərazilərə kəsilmədən suvarma suyu verilməsi təmin ediləcək, bununla da, kənd təsərrüfatı sektorunda yüksək məhsuldarlıq təmin olunacaq və ekoloji balans bərpa ediləcək.

ЖАЖДА ВОССТАНОВЛЕНИЯ
Возвращение всех водоемов Карабаха на баланс Азербайджана поможет решению проблемы засухи и опустынивания
Глобальные процессы опустынивания, охватившие многие регионы планеты, участившиеся периоды засухи и нехватки воды для орошения весьма актуальны и для Азербайджана. Эти негативные процессы заметно усилились в последние годы, а весной-летом 2020 года обмеление бассейна Куры и Араза привело к проблемам с ирригацией и водоснабжением в ряде регионов. Однако великая победа Азербайджана во второй Карабахской войне, восстановившая его территориальную целостность, возвратившая в водный баланс страны стратегически и экологически важные водоемы, позволит решить и эту проблему в короткие сроки.
Опасная динамика
Значительная часть территории Азербайджана расположена в зоне рискованного земледелия. Снизившийся в последние десятилетия уровень осадков в горах Большого Кавказа и высыхание рек и родников в предгорьях, засуха и нехватка воды для орошения в низменных регионах из-за сокращения стоков Куры и Араза, засоление и эрозия почвы - вот далеко не полный список проблем, с которыми почти ежегодно сталкиваются местные фермеры.
По оценкам азербайджанских ученых, нехватку пресной воды для орошения уже многие годы испытывают сельхозпроизводители в Hах-чыванской АР, Сиязаньском, Хызинском, Гобустанском и Гаджигабульском районах. От засухи страдают три четверти территории Абшеронского, Агстафинского, Бейляганского, Джалилабадского, Физулинского и Билясуварского районов. Значительная часть земель этих районов непригодна к использованию даже в качестве пастбищ. В целом же вызванные нехваткой воды эрозийные процессы в той или иной степени затрагивают 41,8% земельного фонда страны.
О потенциальных угрозах аграрному сектору страны в связи с засухой неоднократно говорилось в докладах Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН. Еще 10 лет назад эксперты Организации экономического сотрудничества и развития (OECD) представили подробные исследования последствий опустынивания в Азербайджане. Согласно подготовленному OECD документу, если в стране не будет создана современная ирригационно-мелиоративная система, то уже к 2030 году долгосрочный ущерб сельскому хозяйству Азербайджана превысит $36,3 млрд. Причина - сокращение уровня увлажнения почвы, прежде всего по причине снижения уровня  подпочвенных вод.
Приведенная летом этого года вице-премьером Шахином Мустафаевым динамика сокращения водных ресурсов весьма впечатляюща: в июле запасы воды в основных водохранилищах снизились до 11,1 млрд. кубометров, в то время как еще совсем недавно - в соответствующий период 2016 года - они достигали 16,5 млрд. кубометров.
Словом, проблема нехватки пресной воды в Азербайджане более чем актуальна, и это несмотря на реализованные в последние два десятилетия ирригационные и водопроводные проекты. В частности, речь идет о строительстве Самур-Абшеронского канала, водохранилища Тахтакерпю и связанных с ним оросительных каналов в северо-восточной части страны, прокладке водопровода Огуз-Габала-Баку, модернизации очистных сооружений Джейранбатанского водохранилища, возведении Шамкирчайского водохранилища. Все это способствовало формированию эффективной системы водоснабжения Баку и многих региональных городов и населенных пунктов. Однако…
Восстановление началось
Решение проблемы нехватки поливной воды для сельского хозяйства требует привлечения дополнительных источников. По мнению большинства экспертов, идеальным решением этого вопроса может стать освоение богатого водными ресурсами Карабахского региона. Охватываемый горными массивами Малого Кавказа, данный регион изобилует водными источниками: снежные зимы и обильные дожди обеспечивают реки и подземные источники неиссякаемой влагой. По объему стока рек освобожденная от оккупации зона уверенно занимает второе место после Большого Кавказа. По некоторым оценкам, ресурсы бассейна рек и водохранилищ Малого Кавказа составляют не менее трети от водного потенциала всей страны.
«Истоки более 10 азербайджанских рек расположены на освобожденных от оккупации землях. В частности, следует упомянуть берущую начало в Лачинском районе реку Хакари, протяженность которой превышает 100 км. Еще три крупные реки расположены в Кяльбаджарском районе: Тертерчай - 200 км, Базарчай - примерно 180 км, Хачынчай - около 120 км. Это крайне важно, так как три наши крупнейшие реки - Кура, Араз и Самур - берут начало в других странах», - заявил недавно президент Азербайджана Ильхам Алиев. По словам главы государства, сегодня по мере восстановления и реинтеграции освобожденных от оккупации земель их водные ресурсы, конечно же, будут иметь большое значение для развития сельского хозяйства, обеспечения экологического баланса. Как отметил президент, соответствующие указания уже даны и предусматривается строительство водохранилищ, гидроузлов и ирригационных каналов для использования водного потенциала Карабахского региона.
В частности, за сравнительно небольшой отрезок времени после освобождения азербайджанской армией села Суговушан обеспечена подача воды из одноименного водохранилища в Тертерский, Геранбойский и Евлахский районы Азербайджана. Общий объем Суговушанского резервуара оценивается в 5,9 млн. кубометров. Поступление воды самотеком на эти территории способствует снижению спроса на использование имеющихся в трех перечисленных районах субартезианских скважин и экономии электроэнергии. «С освобождением села Суговушан завершился 30-летний экологический террор, когда Армения целенаправленно и постоянно перекрывала поток воды. Сегодня река Тертер полноводная, обеспечено экологическое равновесие», - отметил на своей странице в Тwitter помощник главы государства Хикмет Гаджиев.
В данном контексте также уместно отметить оперативную работу специалистов ОАО «Азерсу», усилиями которых к 12 ноября было обеспечено снабжение питьевой водой села Дашалты, а благодаря ремонту поврежденных участков водопровода на территории со сложным рельефом уже к 25 ноября было восстановлено водоснабжение Шуши.
Дополнительные возможности
Однако еще более значимой с точки зрения ирригационного потенциала видится эксплуатация расположенных на пограничной реке Араз гидроузлов «Худаферин» и «Гыз Галасы». При высоте дамбы двух гидроузлов в 64 м и протяженности в 400 м водохранилище объемом более 1,6 млрд. кубометров станет третьим по емкости резервуаром Азербайджана после Мингячевирского и Шамкирчайского. Расположенный на территории Джебраильского и Зангиланского районов новый водный резервуар позволит улучшить полив существующих 252 тыс. га пахотной земли на юго-западе страны, а также дополнительно орошать 8 тыс. га новых посевных площадей.
По мере реинтеграции освобожденных территорий будет найдено решение для освоения запасов других крупных водных резервуаров Карабахского региона. Речь идет о построенном в 1976 году по инициативе общенационального лидера на территории Агдеринского района (ныне Тертерский) Сарсангском водохранилище. Общая емкость питаемого из реки Тертерчай водохранилища составляет 560 млн. кубометров, и при высоте плотины в 125 м она считается одной из самых высоких в стране. Использование ресурсов этого водохранилища позволит обеспечить поливной водой пахотные земли в шести районах (Тертерском, Агдамском, Бардинском, Геранбойском, Евлахском и Агджабединском) общей площадью до 100 тыс. га.
Примечательно, что, помимо крупных водохранилищ, на освобожденных территориях имеются небольшие водные резервуары общей емкостью 80 млн. кубометров, и их эксплуатация позволит орошать дополнительно 15 тыс. га земли. Только на территории одного Кяльбаджарского района имеется семь озер.
Предполагается, что в освобожденном регионе расположены 11 подземных источников, которые могут обеспечивать питьевой водой в объеме 2 млн. кубометров в сутки.
С возвращением!
Более точная оценка имеющегося водного потенциала станет возможной лишь после масштабных исследований, проводимых специалистами ОАО «Мелиорация и водное хозяйство» и «Азерсу». Дело в том, что за годы оккупации в результате варварской эксплуатации водных ресурсов, отсутствия капитального ремонта водохранилищ, гидроузлов, ирригационных каналов и других объектов водной инфраструктуры многие из них пришли в негодность или исчерпали свои ресурсы.
По словам председателя ОАО «Мелиорация и водное хозяйство» Ахмеда Ахмедзаде, предстоят масштабные работы по восстановлению оросительных систем на освобожденных от армянской оккупации территориях. Для оценки технического состояния водных объектов, обеспечения их обслуживания и эксплуатации создана соответствующая комиссия. Предстоит далеко непростая работа, если принять во внимание, что в освобожденном на сегодня регионе в прошлом имелось 9 водохранилищ, 7 водоемов, 6426 км оросительной сети, 2 гидроузла, 330 км коллекторно-дренажной сети, 803 гидротехнических сооружения, 88 насосных станций, 1429 субартезианских скважин. В свое время вся эта водная инфраструктура обеспечивала орошение 125,8 тыс. га земель.
Как отметил А.Ахмедзаде, после уточнения числа объектов водного хозяйства и мелиорации на освобожденных территориях будут определены годные для эксплуатации сооружения. Ввод в строй этих объектов позволит обеспечить непрерывную подачу оросительной воды на территории, где наблюдались проблемы с поливом, обеспечив тем самым высокую урожайность в аграрном секторе и восстановление экологического баланса.