Qarabağın bütün sututarlarının Azərbaycanın balansına qaytarılması quraqlıq və səhralaşma problemlərinin həllinə kömək edəcək
Planetin bir çox bölgəsini əhatə edən qlobal səhralaşma prosesləri, getdikcə tez-tez baş verən quraqlıqlar və suvarma üçün su çatışmazlığı Azərbaycan üçün də çox aktualdır. Bu mənfi proseslər son illərdə nəzərəçarpacaq dərəcədə güclənib və 2020-ci ilin yaz-yay aylarında Kür - Araz hövzəsinin suyun səviyyəsinin düşməsi bir sıra rayonlarda suvarma və su təchizatı problemlərinə səbəb olub.
Lakin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa edən İkinci Qarabağ müharibəsindəki böyük qələbəsi strateji və ekoloji baxımdan önəmli su anbarlarını ölkənin su balansına qaytarıb və bu problemi qısa müddətdə həll etməyə imkan yaranıb.
Təhlükəli dinamika
Azərbaycan ərazisinin xeyli hissəsi riskli əkinçilik zonasında yerləşir. Son onilliklərdə Böyük Qafqaz dağlarında yağıntı səviyyəsinin azalması, dağətəyi ərazilərdə çayların və bulaqların quruması, quraqlıq və Kür - Araz hövzəsində suyun azalması üzündən aran bölgələrində suvarma suyunun çatışmazlığı, şoranlaşma və torpaqların eroziyası – bu, yerli fermerlərin hər il üzləşdiyi problemlərin heç də tam siyahısı deyil.
Azərbaycan alimlərinin fikrincə, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçıları tərəfindən suvarma üçün yararlı su çatışmazlığı uzun illərdir ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasında, Siyəzən, Xızı, Qobustan və Hacıqabul rayonlarında yaşanır. Abşeron, Ağstafa, Beyləqan, Cəlilabad, Füzuli və Biləsuvar rayonlarının dörddə üçü quraqlıqdan zərər çəkir. Bu rayonlardakı torpaqların önəmli bir bir hissəsi otlaq kimi istifadəyə yararsızdır. Bütünlükdə, su qıtlığının bu və ya digər dərəcədə yaratdığı eroziya prosesləri ölkənin torpaq fondunun 41,8% -nə toxunur.
Ölkənin kənd təsərrüfatı sektoru üçün quraqlıqla bağlı potensial təhlükələr barədə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının hesabatlarında dəfələrlə bəhs edilib. 10 il qabaq İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) mütəxəssisləri Azərbaycanda səhralaşmanın təsirləri ilə bağlı müfəssəl araşdırmalar təqdim ediblər. OECD-nin hazırladığı sənədə görə, ölkədə çağdaş irriqasiya-meliorasiya sistemi yaradılmazsa, 2030-cu ilədək Azərbaycanın kənd təsərrüfatına dəyəcək uzunmüddətli zərər 36,3 milyard dolları keçəcək.Bunun səbəbi isə, ilk növbədə, yeraltı suların səviyyəsinin azalması ilə bağlı torpağın nəmliyinin azalmasıdır.
Su resurslarının azalması ilə bağlı Baş nazirin müavini Şahin Mustafayevin bu ilin yayında istinad etdiyi dinamika olduqca təsir edicidir: iyul ayında əsas su anbarlarında su ehtiyatları 11,1 milyard kubmetrə düşüb, halbuki, bu yaxınlara kimi - 2016-cı ilin uyğun dövründə həmin göstərici 16, 5 milyard kubmetr olub.
Bir sözlə, son iyirmi ildə həyata keçirilən irriqasiya və su təchizatı layihələrinə baxmayaraq, Azərbaycanda şirin su çatışmazlığı problemi həddindən aktualdır. Söhbət, xüsusilə, ölkənin şimal-şərq hissəsində Samur-Abşeron kanalının, Taxtakörpü su anbarının və bununla əlaqəli suvarma kanallarının tikintisindən, Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin çəkilməsindən, Ceyranbatan su anbarının təmizləyici qurğularının modernləşdirilməsindən, Şəmkirçay su anbarının tikintisindən gedir. Bütün bunlar Bakıda və bir çox regional şəhərlərdə, yaşayış məntəqələrində səmərəli su təchizatı sisteminin formalaşmasına kömək edib. Amma...
Bərpa başladı
Kənd təsərrüfatı üçün suvarma suyu çatışmazlığı probleminin həlli üçün əlavə mənbələrin cəlb edilməsi tələb olunur. Ekspertlərin çoxunun fikrincə, su ilə zəngin Qarabağ bölgəsinin mənimsənilməsi bu məsələnin ideal həlli ola bilər. Kiçik Qafqazın dağ silsilələri ilə əhatə olunan bu bölgədə su mənbələri çoxdur: qarlı qış və bol yağışlar çayları və yeraltı qaynaqları tükənməz su ilə təmin edir. Çayların axını baxımından işğaldan azad edilən zona inamla Böyük Qafqazdan sonra ikinci yeri tutur. Bəzi hesablamalara görə, Kiçik Qafqaz çaylarının və su anbarlarının hövzəsi bütün ölkənin su potensialının ən azı üçdə birini təşkil edir.
“Bizim 10-dan çox böyük və kiçik çayımızın mənbəyi işğaldan azad edilmiş torpaqlardadır. Onların arasında 4 çayı xüsusilə qeyd etmək istərdim. Çünki bu çayların uzunluğu 100 kilometrdən çoxdur. Tərtərçay 200 kilometr, Bazarçay 180 kilometrə yaxın, Xaçınçay 120 kilometrə yaxın – bu 3 çay Kəlbəcər rayonunda yerləşir. Həkəri çayı da böyük çaylarımızdan biridir, uzunluğu 100 kilometrdən çoxdur. Bunun çox böyük əhəmiyyəti var. Çünki Azərbaycan ərazisindən keçən bizim əsas çayların mənbələri başqa ölkələrdə yerləşir - Kür çayı, Araz çayı, Samur çayı. Bizim bu 3 əsas çayımızın mənbələri başqa ölkələrdə yerləşir”, - deyə bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, bu gün işğaldan azad edilmiş torpaqların bərpası və reinteqrasiyası aparıldıqca, onların su ehtiyatlarının, əlbəttə ki, ekoloji balansın təmin edilməsində, kənd təsərrüfatının inkişafında böyük önəmi olacaq. Prezidentin qeyd etdiyi kimi, artıq müvafiq tapşırıqlar verilib və Qarabağ bölgəsinin su potensialından istifadə etmək üçün su anbarlarının, hidroqovşaqların və suvarma kanallarının tikilməsi nəzərdə tutulur.
O cümlədən, Azərbaycan ordusu tərəfindən Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsindən sonra keçən nisbətən qısa bir müddət ərzində eyniadlı su anbarından Azərbaycanın Tərtər, Goranboy və Yevlax rayonlarına su verilməsi təmin edilib. Suqovuşan su anbarının ümumi həcmi 5,9 milyon kubmetr səviyyəsində qiymətləndirilir. Bu ərazilərə suyun özbaşına axması sadalanan üç rayonda mövcud olan subartezian quyularının istifadəsinə tələbi azaltmağa və elektrik enerjisinə qənaət etməyə yardımçı olur.
“30 illik ekoloji terror Azərbaycanın Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsi ilə sona çatdı. Hazırda Tərtər çayı bol su ilə axır. Ermənistan daim bu çayda axının qarşısını alırdı. Artıq çay vasitəsilə Tərtər, Goranboy və Yevlax bölgələri su ilə təmin ediləcəkdir”, - deyə dövlət başçısının köməkçisi Hikmət Hacıyev «Twitter» səhifəsində bildirib.
Bu çərçivədə, zəhmətləri ilə 12 noyabradək Daşaltı kəndinə içməli suyun verilməsini təmin etmiş «Azərsu» ASC mütəxəssislərinin operativ işlərini də qeyd etmək məqsədəuyğundur, çətin relyefi olan ərazidə su təchizatı sisteminin zədələnmiş hissələrinin təmiri sayəsində Şuşanın su ilə təchizatı 25 noyabr tarixinə qədər bərpa edilib.
Əlavə imkanlar
Ancaq irriqasiya potensialı baxımından sərhəd Araz çayı üzərində yerləşən Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqlarının istismarı daha önəmli hesab olunur. Bu bəndin hündürlüyünün 64 m və uzunluğu 400 m olan iki hidro qovşağın
həcmi 1,6 milyard kubmetrdən çox olan su anbarı Azərbaycanın Mingəçevir və Şəmkirçay su anbarlarından sonra üçüncü ən böyük su tutarına çevriləcək. Cəbrayıl və Zəngilan rayonlarının ərazisində yerləşən yeni su anbarı ölkənin cənub-qərbində mövcud 252 min hektar əkin sahəsinin suvarılmasını yaxşılaşdıracaq, əlavə olaraq 8 min hektar yeni əkin sahələrini suvarmağa imkan verəcək.
Azad edilmiş ərazilərin yenidən inteqrasiyası ilə Qarabağ bölgəsindəki digər iri sututarlarının ehtiyatlarının mənimsənilmsi üzrə həll yolları tapılacaq. Söhbət 1976-cı ildə Ağdərə rayonu (indiki Tərtər) ərazisində ümummilli liderin təşəbbüsü ilə tikilən Sərsəng su anbarından gedir. Tərtərçay çayından qidalanan su anbarının ümumi tutumu 560 milyon kubmetrdir və 125 m-ə bərabər bənd hündürlüyü ilə o, ölkənin ən yüksək su anbarlarından biri hesab olunur. Bu su anbarının ehtiyatlarından istifadə altı rayonda (Tərtər, Ağdam, Bərdə, Goranboy, Yevlax və Ağcabədi rayonlarında) ümumi sahəsi 100 min hektara qədər olan əkin sahələrini suvarma suyu ilə təmin edəcək.
Diqqətəlayiqdir ki, azad edilmiş ərazilərdə iri su anbarları ilə yanaşı, ümumi tutumu 80 milyon kubmetr olan kiçik su anbarları da var və onların istismarı əlavə 15 min hektar ərazinin suvarılmasına imkan verəcək. Təkcə Kəlbəcər rayonunun ərazisində yeddi göl var.
Azad edilən bölgədə 11 yeraltı mənbə var ki, onların gündə 2 milyon kubmetr həcmində içməli su təmin edə biləcəyi güman edilir.
Dönüşün mübarək!
Mövcud su potensialının daha dəqiq qiymətləndirilməsi yalnız “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı” ASC və “Azərsu” mütəxəssisləri tərəfindən aparılan genişmiqyaslı tədqiqatlardan sonra mümkün olacaq. Məsələ bundadır ki, işğal illərində su ehtiyatlarının vəhşicəsinə istismarı, su anbarlarının, hidroelektrik qurğularının, suvarma kanallarının və digər su infrastrukturu obyektlərinin əsaslı təmir olunmaması nəticəsində onların bir çoxu istifadəyə yararsız hala gəlib və ya ehtiyatları tükənib.
“Meliorasiya və Su Təsərrüfatı” ASC-nin sədri Əhməd Əhmədzadənin sözlərinə görə, erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə suvarma sistemlərinin bərpası üçün genişmiqyaslı işlər görülməlidir. Su obyektlərinin texniki vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, onların xidmətinin və istismarının təmin edilməsi üçün uyğun komissiya yaradılıb. Qarşıda elə də sadə olmayan işlər dayanıb, nəzərə almaq lazımdır ki, bu gün azad edilmiş bölgədə keçmişdə 9 su anbarı, 7 sututar, 6426 km-lik suvarma şəbəkəsi, 2 hidroqovşaq, 330 km kollektor və drenaj şəbəkəsi, 803 hidrotexniki qurğu, 88 nasos stansiyası, 1429 subartezian quyusu olub. Öz vaxtında bütün bu su infrastrukturu 125,8 min hektar ərazinin suvarılmasını təmin edib.
Ə.Əhmədzadənin vurğuladığı kimi, azad edilmiş ərazilərdə su təsərrüfatı və meliorasiya obyektlərinin sayı dəqiqləşdirildikdən sonra istismara yararlı qurğular müəyyənləşdiriləcək. Bu obyektlərin işə salınması ilə suvarma problemi olan ərazilərə kəsilmədən suvarma suyu verilməsi təmin ediləcək, bununla da, kənd təsərrüfatı sektorunda yüksək məhsuldarlıq təmin olunacaq və ekoloji balans bərpa ediləcək.

Azerbaijan to solve the problem of drought and desertification after returning all water bodies of Garabagh
Global desertification ongoing in many regions of the planet, as well as the frequent droughts and deficit of irrigation water are relevant for Azerbaijan too. These negative processes have noticeably intensified in recent years. In spring-summer of 2020, the shallowing of the Kura and Araz basins caused problems with irrigation and water supply in a number of regions.
However, the great victory of Azerbaijan in the Second Garabagh War, which restored the territorial integrity of the country, returned strategically and environmentally important reservoirs that will contribute to solving the above problems in short time.
Dangerous dynamics
A significant part of the territory of Azerbaijan is located in the zone of risky farming. The decreasing level of precipitation in the Greater Caucasus in recent decades and the drying up of rivers and springs in the foothills, drought and a lack of water for irrigation in low-lying regions due to the decreased levels of the Kura and Araz rivers, salinization and soil erosion are some of the problems challenging the local farmers almost every year.
According to Azerbaijani scientists, for many years, the farmers of Nakhchivan, Siyazan, Khizi, Gobustan and Hajigabul have suffered from the lack of fresh water for irrigation. Drought affects three quarters of the territories of Absheron, Aghstafa, Beylagan, Jalilabad, Fuzuli and Bilasuvar. Significant portion of the land in these areas is unsuitable even for pastures. In general, the erosion caused by water shortage affects 41.8% of Azerbaijan’s land fund.
Potential drought-related threats to Azerbaijan’s agricultural sector have been repeatedly discussed in the reports of the UN Food and Agriculture Organization. Ten years ago, experts of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) presented detailed studies of the consequences of desertification in Azerbaijan. According to the document, if Azerbaijan fails to create modern irrigation and reclamation systems, then by 2030 the long-term damage to Azerbaijan's agriculture will exceed $36.3 billion. The main reason is the decreasing level of moisture in the soil, primarily due to the decrease in the level of groundwaters.
The dynamics of decreasing water resources mentioned this summer by Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev is very impressive: in July, water reserves in the main reservoirs decreased to 11.1 billion cubic meters (bcm), while in the same period of 2016  they reached 16.5 bcm.
In a word, the problem of fresh water in Azerbaijan is more than urgent, despite the irrigation and water supply projects implemented in the past two decades, including the construction of the Samur-Absheron Canal, the Takhtakorpu reservoir and the irrigation canals in the north-east of the country, the construction of the Oghuz-Gabala-Baku water pipeline, the upgrade of the treatment facilities of the Jeyranbatan Reservoir, and the construction of the Shamkirchay Reservoir. All these projects contributed to the development of an efficient water supply system in Baku and many regional cities and towns. However…
Recovery has begun
Solving the problem of the deficit of irrigation waters for agriculture requires additional sources. According to experts, the ideal solution might be the development of the water-rich Garabagh region. Covered by the mountain ranges of the Lesser Caucasus, the region has rich water sources: snowy winters and abundant rains provide rivers and underground sources with inexhaustible moisture. In terms of river flow, the zone liberated from the occupation ranks the second after the Greater Caucasus. According to some estimates, the resources of the Lesser Caucasus rivers and reservoirs provide at least one third of the water potential of the entire country.
“The sources of more than ten Azerbaijani rivers are located on the lands liberated from occupation. For example, the Hakari River originates in Lachin and is more than 100 km long. Three more large rivers are in Kalbajar: Terterchay - 200 km, Bazarchay - about 180 km, Khachinchay - about 120 km. This is extremely important, since our three largest rivers - Kura, Araz and Samur - originate in other countries,” President Ilham Aliyev said recently. According to Mr. Aliyev, with the restoration and reintegration of the formerly occupied lands, their water resources will greatly contribute to the development of agriculture, ensuring the environmental balance. Also, the relevant government authorities have been instructed to start building reservoirs, hydroelectric facilities and irrigation canals to use the water potential of Garabagh.
In particular, soon after the liberation of the village of Sugovushan, fresh water from the reservoir located in this area is supplied to the nearby districts of Terter, Goranboy and Yevlakh. The total volume of the Sugovushan Reservoir is estimated at 5.9 million cubic meters (mcm). The flow of water helps to reduce the demand for the use of sub-artesian wells available in the three listed areas and to save energy. “With the liberation of Sugovushan, we ended the 30-year ecological terror, when Armenia deliberately and constantly blocked the flow of water. Today the Terter River is full-flowing. We ensured the environmental balance,” Hikmet Hajiyev, Aide to the President of Azerbaijan, noted on his Twitter.
Remarkably, the specialists of Azersu OJSC ensured the supply of drinking water to the village of Dashalty by November 12, and restored the water supply to Shusha after the repair of the damaged sections of the pipeline by November 25.
Additional opportunities
The operation of the Khudaferin and Qiz Qalasi hydroelectric complexes on the border with Iran along the Araz River will contribute even more to the irrigation potential of the country. With 64m-high and 400m-long dam, the reservoir with a volume of more than 1.6 bcm will become the third largest reservoir in Azerbaijan after the Mingachevir and Shamkirchay reservoirs. The new water reservoir located on the territory of Jabrayil and Zangilan districts will improve the irrigation of the existing 252,000 hectares of arable lands in the south-west of Azerbaijan, and will make it possible to irrigate an additional 8,000 hectares of new sown areas.
The gradual reintegration of the territories will provide a solution for the development of other large water reservoirs in Garabagh, including the Sarsang Reservoir built in 1976 in Aghdere (now the territory of Terter). The total capacity of the reservoir fed from the Terterchay River is 560 mcm. With a 125m-high dam, it is considered one of the highest in the country. The reservoir will provide irrigation waters for arable lands in six districts (Terter, Aghdam, Barda, Goranboy, Yevlakh and Aghjabedi) covering almost 100,000 hectares.
In addition to large reservoirs, the liberated territories have small water reservoirs with a total capacity of 80 mcm. Their operation will contribute to the irrigation of additional 15,000 hectares. Only in Kalbajar alone, there are seven lakes.
It is assumed that there are 11 underground sources in the liberated region, which can provide 2 mcm of drinking water per day.
Welcome back!
A more accurate assessment of the existing water potential of Azerbaijan will become available only after large-scale studies by the Melioration and Water Management and Azersu. During the years of occupation, as a result of the barbaric exploitation of water resources, the lack of capital repairs of reservoirs, hydroelectric facilities, irrigation canals and other water facilities, many of them have become unusable or have exhausted their resources.
According to the chairman of Melioration and Water Management OJSC, Ahmed Ahmedzade, large-scale works should be done to restore the irrigation systems in the territories liberated from the Armenian occupation. To assess the technical condition of water bodies, ensure their maintenance and operation, a special commission has been created. They have lots of difficult work to do, given that the liberated districts had in the past 9 reservoirs, 7 ponds, 6,426 km of irrigation networks, 2 hydroelectric plants, 330km-long infrastructure of collectors and drainage networks, 803 hydraulic structures, 88 pumping stations, 1,429 sub-artesian wells... ensuring the irrigation of 125,800 hectares of land.
Mr. Ahmedzade noted that after specifying the number of water management and land reclamation facilities in the liberated territories, the company will determine the suitable structures for construction. The commissioning of these facilities will ensure a continuous supply of irrigation water to the territory suffering from the problems with irrigation, thereby ensuring high yields in agriculture and restoring the environmental balance of the region.