Maksim ŞEVÇENKO: «Azərbaycan faktiki olaraq, antiqlobalist qüvvələrin lideri qismində çıxış etdi»
Maksim Şevçenko sadəcə tanınmış rus jurnalist, teleaparıcı, ictimai xadim və populyar bloger deyil. O, az sayda sağlam düşünə bilən politoloqlardan biridir. Son illərdə, xüsusilə İkinci Qarabağ müharibəsinin getdiyi vaxt Şevçenko Ermənistan-Azərbaycan qarşıdurması ilə bağlı yaşananları maksimum obyektiv təhlil etməsilə yadda qalıb. Ən əsası isə o, hər zaman istər Rusiya hökumətini, istərsə də beynəlxalq ictimaiyyəti bu münaqişə ilə bağlı neytrallığa, qərəzli olmamağa çağırıb.
Dekabrın 10-da Bakıda Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsindəki qələbəsi münasibətilə keçirilmiş parada xüsusi qonaq qismində qatılmış şəxslər arasında Maksim Şevçenko da var idi.
- Maksim Leonardoviç, İkinci Qarabağ müharibəsinə yekun vururuq. Bu müharibə və onun sonluğu dünyaya nələri göstərdi?
M.Ş.: Müharibənin nəticəsi Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarının tam azad edilməsi və Qarabağ məsələsinin siyasi həllidir. Bunu Rusiya prezidenti Vladimir Putin də bəyan edib. O da bildirib ki, Azərbaycan hazırda formal olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan Xankəndi və digər rayonlar da daxil olmaqla, bütün ərazisi üzərində suverenliyini təmin edib.
Demək olar ki, bu, tam qələbədir. Təəssüf ki, buna hərbi yolla nail olundu. Halbuki başqa yollar da var idi. Hesab edirəm ki, bu, yalnız Azərbaycan tarixi üçün yox, ümumilikdə qlobal tarix üçün ciddi hadisədir.
Dünyanın ən nəhəng diaspor lobbilərindən biri ermənilərə məxsusdur. Onların Moskva, Paris, London, Nyu-York, San-Fransisko və sairdə son dərəcə böyük imkanları var. Lakin bu məsələdə erməni lobbisi resurslarını səfərbər edə bilmədi. De-fakto Türkiyənin dəstəklədiyi, qismən isə Pakistanın da dəstəyini almış Azərbaycan qüdrətli diaspor lobbisini sındıra bildi. Azərbaycan faktiki olaraq, antiqlobalist qüvvələrin lideri kimi çıxış etdi. Çünki belə transmilli diasporlar imperialist qloballaşmanın güclü aləti sayılır. Onlar xalqları, ölkələri basıb əzir, öz istədikləri kimi sərhədlər müəyyənləşdirir. Bunu Yaxın Şərqdə görürük.
Mən Azərbaycanın qələbəsini yalnız azərbaycanlı dostlarım olduğu üçün deyil, həm də tarixi dəyişdiyi üçün yüksək qiymətləndirirəm. Açığı, Vyetnam müharibəsindən bu yana dünya tarixində belə hal xatırlamıram. O vaxt Vyetnam uzun illər davam edən qanlı müharibədən sonra imperialist dövlətlərdən ibarət olan və Amerikanın başçılıq etdiyi böyük bir koalisiya üzərində qələbə qazanmışdı. Odur ki, mən Azərbaycanın zəfərini ikinci belə qələbə sayıram – o da zəfəri qüdrətli fövqəldövlətlərin iradəsinə rəğmən əldə etdi. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü belə bir şəraitdə bərpa edib.
- Bəs, sülh nizamlanması bundan sonra hansı prinsiplərlə aparılacaq? Danışıqların subyekti kim olacaq?
M.Ş.: Heç bir subyekt yoxdur. Ermənilərin öz dövləti var və onun sərhədləri BMT tərəfindən tanınır. Azərbaycan isə öz ərazisində suverenliyini təmin etməlidir. Artıq bu, Azərbaycanın daxili işidir. Milli və dini azlıqlara, məsələn, Erməni Apostol kilsəsinə hansı hüquqların veriləcəyini Bakı müəyyənləşdirməlidir. Əminəm ki, Azərbaycan rəhbərliyi humanist və mədəni mövqedən çıxış edəcək. İlham Əliyev və Mehriban xanım müasir, təhsilli, sivil, humanist insanlardırlar. Ümumilikdə Azərbaycan cəmiyyəti 30 illik işğal dövründə yaşadığı acılara, keçirdiyi hirsə rəğmən, xoş, mehriban əhvallı cəmiyyətdir. O, bitmək bilməyən qisasçılığa deyil, yaratmağa, gələcəyin qurulmasına köklənib.
Kimsə Xankəndi və ya Laçının Azərbaycan ərazisi olduğunu şübhə altına qoyursa, sülh prosesində onlara yer yoxdur. Hesab edirəm ki, beynəlxalq vasitəçilər kiminsə hüquqlarının pozulduğunu və ya nəzərə alınmadığını düşünərlərsə, Bakıya yalnız humanitar nöqteyi-nəzərdən təsir göstərə bilərlər. Azərbaycanla Ermənistan arasında dövlətlərarası razılaşma imzalanmalı və orada sərhədlərin toxunulmazlığı, qarşılıqlı ərazi iddialarının olmadığı əksini tapmalıdır. Azərbaycan viran qoyulmuş ərazilərinə görə Ermənistandan təzminat da tələb edə bilər.
Tərəflərin bir-birinə hansısa mədəni-tarixi sualları varsa, onları sivil qaydada həll etmək olar. Məsələn, İkinci Dünya müharibəsindən sonra Avropa dövlətlərinin Avropa İttifaqı daxilində sərhədləri müəyyənləşdirdiyi kimi.
Şəxsən mən hər zaman Qafqaz Federasiyasının tərəfdarı olmuşam. Lakin Stalin-Orconikidze prinsipilə deyil, müasir parametrlərlə. Qoy Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, İran, Rusiya və Türkiyə arasında sərhədlər açıq, insanlar və yüklərin hərəkəti sərbəst olsun. Bu regionun insanları da Avropa xalqları kimi, rahat yaşamaq haqqına malikdirlər. Məsələlər artıq çoxdan müharibələrlə deyil, dialoqla həll olunur.
- Əksər ermənilər prinsipcə azərbaycanlılarla yanaşı yaşaya bilməyəcəklərini deyir, bəzilərisə «genetik fərqlilik»dən belə, danışır. Bəs, bu necə olacaq?
M.Ş.: Allah xətrinə! Kimsə sayırsa ki, azərbaycanlılarla yanaşı yaşaya bilməz, qapı açıqdır. «Genetik fərq» söz birləşməsi rus dilində çox çirkin, qorxunc səslənir. Genetik fərqlilik cütləşməyə hazırlaşan itlərdə olur. Bu, sırf nasist ifadəsidir. Sovet dövründə bir məsəl var idi və o, heç də boş yerə yaranmamışdı: «Genetika imperializmin satılıq qızıdır». Bu, alçaldıcı, təhqiredici ifadədir. Dünyada bütün insanlar eynidir. Kim bunun əksini düşünürsə, qoy harada istəyir, orada yaşasın.
Düşünürəm ki, Qarabağda kifayət qədər ağıllı erməni var. Onlar anlayacaqlar ki, Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etməklə, Azərbaycan çərçivəsində öz mədəni muxtariyyətlərini qurmaqla daha çox qazanacaqlar, nəinki uduzacaqlar. Əks təqdirdə, onlar dünya qarşısında əl açıb kasıb qohumlar kimi nəsə dilənməyə məcbur olacaqlar. Əminəm ki, Azərbaycan onun vətəndaşı olmaq, Qarabağda yaşamaq istəyən hər bir erməninin təsərrüfatını bərpa etməsinə, mədəni obyektlərini qoruyub saxlamasına yardım göstərəcək. Buna zərrə qədər də şübhəm yoxdur. Bunu vaxtında başa düşən ermənilər çox yaxşı yaşayacaqlar.
- Bəs, narazılarla razılığa gəlmək mümkündürmü? Dünyada mərkəzi hökumətlə separatçılar arasında mümkün qədər bənzər sülh razılaşmaları hansılardır?
M.Ş.: Razılığa gəlməyə hazır olan hər kəslə razılaşmaq mümkündür. Siyasət, insanı diz üstə çökdürərək alnına silah dirəmək, qərar qəbul etməsi üçün ona 3 saniyə vaxt vermək deyil. Siyasət konkret hədəfin müəyyənləşdirilməsi, düşmənin bu və ya başqa formada mövqeyini dəyişməyə məcbur edilməsidir. Amma bu vaxt sən özün də nələrisə dəyişməlisən. Burada razılaşmanın sərhədləri aydındır: Azərbaycan öz əraziləri üzərində bu qədər çətin yolla nail olduğu suverenlikdən heç zaman imtina etməyəcək. Odur ki, söhbət böyük ehtimalla ermənilərə veriləcək mədəni muxtariyyətin sərhədlərindən gedəcək. Bunu Prezident Əliyev də dilə gətirib.
Digər yandan kimlərinsə hansısa partizan müharibəsi aparmaqla bağlı xülyaları varsa, sülhməramlılar bölgəni tərk edə də bilər. Bu, sosial şəbəkələrin erməni seqmentində qisasçılıqdan danışanların çətin xoşuna gəlsin.
Yaranmış vəziyyət Şimali İrlandiyadakı münaqişəni xatırladır. O zaman Böyük Britaniya sonda İrlandiya Respublikası ordusunun rəhbərliyilə danışıqlara getməli olmuşdu. Üstəlik, orada söhbət elə millətçilərdən, elə terrorçulardan gedirdi ki, erməni yaraqlıları onların yanında provinsialdır. Oradakı insanlar həbsxanalarda yatmış, İngiltərə şəhərlərində terror aktları törətdikləri üçün ömürlük azadlıqdan məhrum olunmuş şəxslər idi. Sonradan onlar həbsxanadan buraxılmış və Olster parlamentinin deputatlarına çevrilmişdilər. Bu gün Belfast 20 il əvvəlki kimi müharibə deyil, sülh şəhəridir.
Düşünürəm ki, burada da narazılarla hansısa razılaşma mümkündür. Bu artıq Azərbaycanın işidir. Siyasətdə dünənədək vuruşduğun qüvvələrlə məntiqli kompromislərə, danışıqlara getmək olur. Hamını qırmaq, yer üzündən silmək olmaz ki. Çeçenistan Respublikasında da belə olub. Əhməd Hacı Birinci müharibədə Yeltsinin cinayətkar siyasətinə qarşı qazavat elan etmişdi. Sonradan onun Putinlə əlaqələri sayəsində Çeçenistanda müharibə dayandırıldı. Doğrudur, onun özü bu işdə həyatını itirdi. Amma hər halda.
Siyasət qeyri-xətti olur. Odur ki, Azərbaycan cəmiyyəti bu məsələdə prezidentə və dövlətin strateji kursuna başçılıq edən insanlara inanmalıdır. Xoşbəxtlikdən, etibar olunacaq şəxs var – İlham Əliyev. Birincisi, o, dahi atasının kursunu davam etdirir, ikincisi, məhz İlham Əliyevin Azərbaycanı ciddi strateji əhəmiyyətli nəticələr qazanıb.
- Hər birimiz gördük ki, ermənilər Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini tərk edən zaman evlərə, meşələrə od vurdu, ev heyvanlarını öldürdü, salamat qalmış nə var idisə, məhv etdi. Bunu necə xarakterizə etmək olar?
M.Ş.: Bunu yalnız vandallıq, barbarlıq kimi xarakterizə edə bilərik. Hüquqi üsullardan istifadə etmək, əzmlə hədəfə doğru getmək lazımdır. Əminəm ki, yaxın zamanlarda Qarabağda çiçəklənən bağlar da olacaq, evlər də, yollar da.
- Ermənilər hesab edirlər ki, siz Azərbaycanpərəstsiniz. Rusiyada nə vaxtsa erməni lobbisinin təzyiqilə üzləşmisinizmi?
M.Ş.: Təzyiqlər, şübhəsiz ki, olub. Məşhur cənab Yevgeni Priqojin və onun strukturlarının mənə qarşı qaldırdıqları məhkəmə iddiaları da öz yerində. Priqojinin ayrı-ayrı erməni biznes strukturları ilə əlaqələri olan mediası müharibə vaxtı erməniləri dəstəkləyirdi. Onların bir hədəfi isə məni müflis etməkdir. Amma bundan bir an belə, qorxmamışam. Mənə necə təzyiq göstərə bilərlər ki? Rəsmi olaraq heç yerdə işləmirəm. Sadəcə, təhqir edir, hədələyirlər. Amma mənə kömək edən, məni dəstəkləyən insanlar da var və inanın ki, bunlar çox ciddi şəxslərdir.
Erməni lobbisi spekulyasiyadan başqa nə iş görür ki? Elə həmin «Taşir» hər il Moskvanın mərkəzində səkiləri sökür və yenidən salır. Bu, mosvkalıları boğaza yığıb. Hər kəs bezib. Başında Vardanyanın dayandığı «Troyka-dialoq» elitanın bir hissəsinin pulunun Qərbə köçürülməsi ilə məşğul idi. Bundan rusiyalıların qazancı nədir ki? Moskvanın mərkəzində «Hyatt-Ararat»ın olması çox lazımdır? Bu məsələlərdə azərbaycanlılar qat-qat nəzakətlidirlər. Necə deyərlər, Allah hər şeyi görür.
Bizdə Krasnodar və Rostovun yarısı Ermənistandan olan qaçqınlardır. Onların sayı milyonlarladır. Krasnodar vilayətinə o qədər erməni gəlib ki, Qarabağda heç vaxt bu qədər erməni yaşamayıb. Rusiyada ermənilərin köçünə hər zaman yaşıl işıq yandırılıb. Əlbəttə ki, mənim mehriban, əməksevər insanlara heç bir etirazım yoxdur. Onlar buraya daha yaxşı həyat axtarışı ilə gəlirlər. Amma bu, Rusiyanın cənubunda demoqrafik vəziyyəti ciddi şəkildə dəyişib. Artıq bununla bağlı ciddi suallar yaranır. Rostov ətrafında elə rayonlar var ki, orada rus dilində ümumiyyətlə danışılmır, mağazaların üzərində yazılar erməni dilindədir. Bir dəfə Rostovdan Donetsk istiqamətində gedirdim. Heç kimdən yolu soruşa bilmədim, çünki məni başa düşən yox idi.
- Rusiyadakı erməni lobbisi durmadan qlobal slavyan-türk qarşıdurması ideyasını önə sürürdü. Rusiyanın aparıcı mətbuat orqanları da bu mövqedən çıxış edirdi və nəticədə, Azərbaycan ictimaiyyəti Rusiyanı düşmən gözündə görməyə başlamışdı. Bəs, əslində, vəziyyət necədir?
M.Ş.: Bizim ölkəmiz hər zaman slavyanlar, türklər, uqro-finlər və qafqazlıların ittifaqı olub. Rusiyanı bu 4 etnoqrafik qrup təşkil edib. Mən buraya Rusiya dövlətinin Xəzər xaqanlığı dövründə təmas qurduğu yəhudiləri də əlavə edərdim. Mən erməni xalqına da böyük hörmətlə yanaşıram. Lakin Rusiyada ermənilərin adı ilk dəfə XVI əsrdə, çar İvan Qroznının Nijnıy Novoqorodda monofizitliyin təbliğilə məşğul olan şəxslərin təqibilə bağlı göstəriş verdiyi zaman çəkilib. Türklərlə bizim belə problemimiz olmayıb. Biz onlarla əsrlərdir yanaşı yaşayırıq.
İnanın ki, əksər ruslar Azərbaycanın mövqeyini anlayır və bölüşür. Mediada qaldırılmış səs-küyə fikir verməyin. Bu, Rusiya vətəndaşlarının mövqeyi deyil. Rusiyada saysız-hesabsız müsəlman, türk xalqları yaşayır. Bizdə sağlam düşünən insanlar kifayət qədərdir və onlar gələcəkdə Azərbaycan və Türkiyə ilə əməkdaşlığın ölkəyə hansı faydaları gətirə biləcəyini anlayırlar. Gələcəkdə dünyanı dəyişə biləcək qlobal layihələr var. Məsələn, elə Zəngəzurdan keçəcək nəqliyyat dəhlizi və s. Bu perspektivli layihələrə indi qoşulanlar daha çox qazanc əldə edəcək. Rusiyada bunu anlayan insanları çoxdur.
Rusiya yekcins deyil, hakimiyyətdə müxtəlif lobbiçi qruplar yer alır və onların hədəfləri də, üslubları da fərqlidir. Bəziləri aşkar qərbpərəstdir və öz rifahları, müvəffəqiyyətləri naminə hər şeydən keçməyə hazırdırlar. Onlar Qərbin «hədiyyə»ləri qarşılığında satqınlıq etməkdən belə, çəkinmirlər. Elələri də var ki, Rusiyanın geosiyasi strategiyasının qayğısına qalır. Bu qüvvələr anlayır ki, Azərbaycan, İran, Türkiyə, yenilənmiş Ermənistanla əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq, Gürcüstanla sülh Rusiyanın maraqlarına cavab verir.
SSRİ hansısa dərəcədə bu maraqları əks etdirirdi. XX əsr bizim Türkiyə ilə müharibə etmədiyimiz yeganə əsr olub. Bu, strateji baxımdan ən düzgün yoldur. Ümid edirəm ki, bu yol davam və inkişaf etdiriləcək. Bizim tarixi missiyamız Asiya və Avrasiyanın azad xalqları ilə əlaqələri inkişaf etdirməkdir.
- Yaxşı sülh o zaman mümkündür ki, düşmənlərin hər ikisi ona hazır olsun. Bəs, Ermənistan sülhə hazırdırmı? Paşinyan və komandasını əvəz edəcək qüvvələrdən bunu gözləməyə dəyərmi?
M.Ş.: Ermənistanın daxili məsələlərindən o qədər də xəbərdar deyiləm. Bu məsələlər ancaq erməni dilində müzakirə olunur, mənsə bu dili bilmirəm. Azərbaycanda isə rus dilindən çox istifadə edildiyindən, hər şeydən xəbər tuturam.
Paşinyanın gedəcəyini düşünmürəm. Güman ki, Bayden Paşinyanı qəbul edəcək və ona hərtərəfli dəstək verəcək. O, artıq Türkiyəni hədələyir. Düşünürəm ki, amerikalılar Qarabağ müharibəsini yenidən qızışdıracaq və ya buna cəhd göstərəcək. Azərbaycan uzun və çətin mübarizəyə hazırlaşmalıdır. Bu işdə bütün xoşməramlı insanlar sizin yanınızda olacaq.

Максим ШЕВЧЕНКО: «Азербайджан фактически выступил как лидер антиглобалистских сил»
Максим Шевченко не просто известный российский журналист, телеведущий, общественный деятель и популярный блогер. Он один из немногих здравомыслящих политологов, кто в последние годы, и в особенности в период второй Карабахской войны, максимально объективно анализировал ситуацию вокруг армяно-азербайджанского противостояния. И главное, он всегда призывал российские власти и международную общественность занимать нейтральную и беспристрастную позицию в отношении конфликта. А 10 декабря Шевченко в качестве особого гостя принял участие в бакинском военном Параде, посвященном Победе во второй Карабахской войне.
- Максим Леонардович, мы подводим итоги второй Карабахской войны. Что явили миру эта война и ее неожиданная развязка?
- Итогом войны являются полное освобождение Азербайджаном оккупированных территорий, а также разрешение так называемого карабахского вопроса в политическом ключе. Об этом заявил и президент России Владимир Путин, что суверенитет Азербайджана распространяется на всю его территорию, включая Ханкенди и другие районы, которые сейчас формально находятся под контролем российских миротворцев.
Можно сказать, что это - полная победа. К сожалению, она осуществилась военным путем, хотя были и другие варианты. Считаю, что это серьезное событие не только для азербайджанской, но и для глобальной истории.
Одно из крупнейших в мире диаспоральных лобби - армянское, обладающее огромными возможностями в Москве, Париже, Лондоне, Нью-Йорке, Сан-Франциско, - не смогло мобилизовать свои ресурсы. Азербайджан, за спиной которого де-факто стояли Турция и отчасти Пакистан, сумел сломить мощнейшее диаспоральное лобби. Это событие мирового масштаба, и, может, это еще не все осознали. Азербайджан фактически выступил как лидер антиглобалистcких сил. Потому что такие транснациональные диаспоры являются сильнейшим инструментом империалистической глобализации. Они подминают под себя народы, страны, рисуют на свое усмотрение границы. Мы это видим по истории Ближнего Востока.
Я высоко оцениваю победу Азербайджана не только из-за того, что у меня есть друзья-азербайджанцы, а потому, что это меняет историю. Я таких примеров в мировой истории не припоминаю со времен Вьетнамской войны. Тогда Вьетнам смог после долгой и кровавой войны одержать победу над целой коалицией империалистических государств, возглавляемых Америкой. Так что на моей памяти победа Азербайджана - это вторая такая победа, вопреки воле могущественных держав. Благодаря ей страна смогла восстановить свою территориальную целостность.
- А по какому принципу пойдет дальнейшее мирное урегулирование. Кто будет субъектом переговоров?
- Никаких субъектов в вопросе урегулирования нет. У армян есть свое государство, границы которого признаются ООН. Азербайджан должен восстановить суверенитет на всей своей территории. Дальше это будет внутреннее дело Азербайджана. А именно - какие права будут предоставлены национальным и религиозным меньшинствам, в частности Армянской апостольской церкви? Уверен, что азербайджанское руководство будет выступать с гуманных и культурных позиций. Ильхам Алиев и Мехрибан ханым современные, образованные, цивилизованные, гуманистически нас-троенные люди. В целом азербайджанское общество, несмотря на чувство горечи и озлобления, которое возникло за эти 30 лет оккупации, является хорошим, добрым, настроенным не на бесконечную месть, а на созидание и устройство будущего.
Если кто-то будет ставить под сомнение то, что Ханкенди или Лачин - это территория Азербайджана, то таким силам нечего делать в мирном процессе. Считаю, что международные посредники могут воздействовать на Баку только с гуманитарной точки зрения, если посчитают, что чьи-то права ущемлены или не учтены. Должно быть подписано межгосударственное соглашение между Азербайджаном и Арменией, в котором будет пункт о нерушимости границ и отсутствии территориальных претензий друг к другу. Азербайджан имеет право требовать с Армении определенную контрибуциию за свои разоренные территории.
Если у сторон есть друг к другу какие-то культурно-исторические вопросы, то их можно решать цивилизованно, в направлении, которое нам показали государства Европы после Второй мировой войны, зафиксировав границы внутри Европейского союза.
Лично я всегда был сторонником Кавказской Федерации, но не по сталинско-орджоникидзевскому принципу, а по современным параметрам. Чтобы границы между Азербайджаном, Арменией, Грузией, Ираном, Россией и Турцией были открыты и их могли пересекать люди и товары. Народы этого региона заслужили право на комфортную жизнь, как и народы Европы. Вопросы давно решаются уже не войнами, а открытостью и диалогом.
- Многие армяне говорят о том, что не могут, в принципе, жить рядом с азербайджанцами, некоторые даже поднимают вопрос о «генетической несовместимости». Как быть в таком случае?
- Ради Бога! Если кто-то считает, что он не может проживать рядом с азербайджанцами, то двери открыты. Словосочетание «генетическая несовместимость» звучит для русского слуха уродливо, чудовищно. Генетически несовместимыми могут быть собаки, которых собираются скрещивать. Это выражение чисто нацистское. Недаром в советское время была фраза: «Генетика - это продажная девка империализма». Это оскорбительно и унизительно. Все люди совместимы на Земле. Кто считает иначе, пусть живет там, где хочет.
Думаю, найдется немало разумных карабахских армян, которые поймут, что, приняв азербайджанское гражданство, устанавливая свою культурную автономию в рамках Азербайджана, они скорее приобретут, нежели потеряют. В противном случае они будут мыкаться по всему миру, просить чего-то, как бедные родственники. Уверен, что Азербайджан поможет всем армянам, которые захотят стать его гражданами, жить в Карабахе, восстанавливать хозяйство, сохранять свои культурные объекты. В этом у меня просто нет никаких сомнений. Те умные армяне, которые первыми это примут, будут жить очень хорошо.
- А можно ли договориться с несогласными? Какие есть в истории близкие примеры мирных договоренностей между центральным правительством и сепаратистами?
- Договариваться можно со всеми, кто готов к этому. Политика - это не когда вы ставите человека на колени и приставляете ствол ко лбу, смотрите ему в глаза и даете ему три секунды на принятие решения. Политика - это когда вы, преследуя какую-то цель, так или иначе вынуждаете своего противника поменять свою позицию, но при этом и сами в чем-то меняете свою. Границы договоренностей здесь очевидны: Азербайджан никогда не поступится суверенитетом над своими территориями, добытым таким тяжелым путем. Поэтому речь, скорее всего, пойдет о границах культурной автономии, которая будет предоставлена армянам. И об этом уже говорил президент Алиев.
С другой стороны, если у кого-то есть иллюзии на продолжение какой-то партизанской войны, то миротворцы могут и уйти. Вряд ли это понравится тем, кто вопит о реваншизме в армянском сегменте соцсетей.
Эта ситуация похожа на конфликт в Северной Ирландии. Там Великобритании пришлось, в конце концов, пойти на диалог с руководителями Ирландской республиканской армии. Это националисты и террористы такого уровня, что рядом с ними армянские боевики выглядят провинциалами. Люди, которые там сидели в тюрьмах, были осуждены на пожизненное заключение за теракты в английских городах. А потом они были отпущены из тюрем и стали депутатами парламента Ольстера. Сейчас Белфаст является городом мира, а не городом войны, как еще 20 лет назад.
Думаю, и здесь возможны какие-то соглашения с несогласными. Это уже дело Азербайджана. В политике можно идти на разумные компромиссы и переговоры с теми, с кем вчера воевал. Невозможно всех истребить и зачистить. Это было и в Чеченской Республике. Ахмад-хаджи объявлял газават в Первую войну, против преступной политики Ельцина. Потом, благодаря его контактам с Путиным, война в Чечне так или иначе прекратилась. Хотя сам он за это пожертвовал жизнью.
Политика - это нелинейная вещь. Поэтому азербайджанское общество должно довериться в этом вопросе президенту и тем людям, которые руководят стратегическим курсом Азербайджана. Доверять, благо, есть кому - Ильхаму Алиеву. Во-первых, он продолжает курс своего великого отца, во-вторых, привел Азербайджан к серьезным политическим результатам стратегического масштаба.
- Мы все стали свидетелями такой ситуации, когда армяне, покидая оккупированные азербайджанские территории, сжигали дома, леса, убивали домашних животных, разрушали все, что еще не разрушено. Как можно это охарактеризовать?
- Это можно охарактеризовать только как вандализм и варварство. Надо действовать правовыми методами, стиснув зубы идти к намеченной цели. Я уверен, что в Карабахе в скором времени будут и цветущие сады, и дома, и дороги.
- Армяне считают, что у вас проазербайджанская позиция. Оказывалось ли на вас в России какое-то давление со стороны армянского лобби?
- На меня, безусловно, было давление. Судебные иски против меня известным господином Евгением Пригожиным и его структурами. Пригожинские медиа, имея связи с некоторыми армянскими бизнес-структурами, поддерживали армян во время войны. У них есть цель запугать и разорить меня. Естественно, я ни одной секунды не боюсь. А как на меня давить? Я официально нигде не работаю. А так просто оскорбляют, угрожают. Но есть и люди, которые мне помогают, поддерживают. И поверьте, это тоже очень серьезные люди.
Что дает армянское лобби, кроме спекуляций? Тот же «Ташир» каждый год в центре Москвы разламывает тротуар и кладет новый. Это так достало москвичей, что просто сил нет. «Тройка-диалог» во главе с Варданяном занималась переводом денег части элиты на Запад. А что с этого россиянам? Только то, что в центре Москвы стоит «Хаятт-Арарат»? Азербайджанцы в этом отношении намного деликатнее. А Бог, как говорится, все видит.
У нас и так половина Краснодара и Ростова - это беженцы из Армении, которых там миллионы. В Карабахе отродясь не жило столько армян, сколько переехало к нам в Краснодарский край. В России всегда был зеленый свет на переселение армян. Я, конечно, не имею ничего против добрых, трудолюбивых людей, которые переехали к нам за лучшей жизнью. Но это серьезно изменило демографическую ситуацию на юге России, и там есть серьезные вопросы. В окрестностях Ростова есть целые районы, в которых не говорят на русском языке, надписи в магазинах на армянском. Я как-то выехал из Ростова в Донецк, так не мог спросить даже дорогу, потому что меня не понимали.
- Армянское лобби в России активно продвигало идею глобального славяно-тюркского противостояния. Ведущие российские СМИ подхватили эту идею, и у азербайджанского общества сложилось мнение о враждебности России. Как на самом деле обстоят дела?
- Наша страна всегда была союзом славян, тюрков, финно-угров и кавказцев. Это четыре этнографические группы, которые образовали Россию. Я бы еще добавил сюда евреев, с которыми Русь контактировала со времен Хазарского каганата. Я с большим уважением отношусь к армянскому народу. Но первое упоминание об армянах в России относится к XVI веку, когда царь Иван Грозный приказал преследовать в Нижнем Новгороде людей, проповедующих монофизитство. С тюрками же у нас таких проблем не было, мы с ними живем бок о бок веками.
Поверьте, многие россияне понимают и разделяют позицию Азербайджана. Не судите по тому воплю и шуму, который стоит в медийном пространстве, - это не позиция граждан России. В России живет огромное количество мусульман, тюркских народов. Да и среди русских есть большое количество здравомыслящих людей, которые понимают, какую выгоду в будущем может принести сотрудничество России, Азербайджана и Турции. Есть глобальные проекты, которые в будущем способны поменять мир. Например, тот же транспортный коридор через Зангезур и другие. Тот, кто сейчас войдет в эти перспективные проекты, может заработать большие деньги. В России много людей, которые это понимают.
Есть разные России, есть разные лоббистские группы во власти, у которых разные цели и методы. Одни являются откровенно прозападными и готовы продать все что угодно ради своего благополучия и преуспевания, которые Запад может подарить в обмен на предательство. Другие думают о стратегии России в геополитическом ключе, и здесь совершенно очевидно, что сотрудничество, партнерство с Азербайджаном, Ираном, Турцией, обновленной Арменией, мир с Грузией находятся в интересах исторической России.
В какой-то мере СССР отражал эти интересы. XX век был единственным, когда мы не воевали с Турцией. Это стратегически правильно. Надеюсь, этот путь продолжится и будет развиваться. Наша историческая миссия в развитии связей со свободными народами Азии и Евразии.
- Хороший мир - это тот, к которому готовы оба противника. Готовы ли к миру в Армении? Ждать ли этого от сил, которые придут на смену Пашиняну и его команде?
- Я не очень хорошо разбираюсь во внутриармянских делах. Они все обсуждают только на армянском языке, коим я не владею. Вот в Азербайджане многое на русском, и мне все понятно.
Не думаю, что Пашинян уйдет. Байден, скорее всего, его примет и окажет всяческую поддержку. Он уже угрожал Турции. Думаю, американцы будут разжигать карабахский конфликт заново или стараться это сделать. Азербайджану надо готовиться к долгой и сложной борьбе. И все люди доброй воли будут с вами.