«DƏMİR YUMRUĞUN» QƏLƏBƏSİ
Beynəlxalq vasitəçilərin 30 ildə əldə edə bilmədiyi və ya etmək istəmədiyinə Azərbaycan 44 gündə nail oldu
Azərbaycan Vətən müharibəsindəki qələbəsini, torpaqlarının erməni işğalından azad olunmasını dekabrın 10-da Bakıda əzəmətli paradla qeyd edib. Təntənəli yürüşlə «Azadlıq» meydanından 3000-dən artıq hərbçi, 150 müasir hərbi texnika keçib. Paradda darmadağın edilmiş Ermənistan ordusundan götürülmüş hərbi qənimətlərin bir hissəsi də nümayiş olunub.
Paradı Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev qəbul edib. Bu zaman ali qonaq, Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan da onun yanında olub ki, bu da son dərəcə təbiidir. Çünki Ankara Azərbaycan Ordusunun əks-hücum əməliyyatlarına başladığı andan, hər zaman Bakının yanında olub.
«Dəmir yumruq»
«Türkiyənin Cümhurbaşqanı Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilk saatlardan Azərbaycanın haqq işinə öz dəstəyini verdi. Onun açıq, birmənalı və sərt açıqlamaları Azərbaycan xalqını çox sevindirdi. Mənim qardaşım demişdi ki, bu müharibədə Azərbaycan haqlıdır, demişdi ki, Azərbaycan tək deyil və Türkiyə hər zaman Azərbaycanın yanındadır. Bu, birliyimizin, qardaşlığımızın təzahürüdür. Türkiyənin Azərbaycana verdiyi siyasi və mənəvi dəstək hər bir Azərbaycan vətəndaşını qürurlandırır, sevindirir. Bu gün biz birlikdə Zəfər paradında iştirak edərkən, bir daha bizim birliyimizi həm xalqlarımıza, eyni zamanda bütün dünyaya göstəririk», - deyə İlham Əliyev paraddakı çıxışında bildirib.
Türkiyənin dövlət başçısı isə öz növbəsində, diqqəti bu dəstəyin təbii olduğuna çəkib: «Türkiyə olaraq Azərbaycan ilə münasibətlərimizdə özümüzə hər zaman böyük lider Heydər Əliyevin «Bir millət, iki dövlət» şüarını rəhbər tutduq. Qazi Mustafa Kamal Atatürkün dəqiq ifadəsi ilə Azərbaycanın kədərini kədərimiz, sevincini sevincimiz bildik. Bu anlayışla Qarabağı otuz il boyunca sinəmizdə yara etdik. Bu gün də bu yaranın sağalmasının sevincini paylaşmaq, bu şanlı zəfəri birlikdə qeyd etmək üçün aranızdayıq».
Türkiyənin siyasi-mənəvi dəstəyi Azərbaycanın müharibədə uğur qazanmasında vacib rol oynayıb. Amma həlledici sözü, əlbəttə ki, Azərbaycan əsgəri deyib. Azərbaycanın 30 illik işğala son qoyması üçün cəmi 44 gün kifayət edib. Axı, Bakı torpaqlarını işğaldan hərbi yolla azad etmək hüququnu özündə saxladığını dəfələrlə demişdi… Qələbə paradı Azərbaycanın bundan əvvəlki paradlarda Ermənistana və bütünlükdə dünyaya verdiyi ismarıcların məntiqi nəticəsi idi. «Biz bu qələbəni həm peşəkarlıq, qəhrəmanlıq hesabına, eyni zamanda milli ruh hesabına qazanmışıq. Biz haqlı idik, haqq-ədalət bizim tərəfimizdə idi», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Ötən illər ərzində iqtisadiyyatını davamlı gücləndirməklə, Silahlı Qüvvələrin qüdrətini artırmaqla, beynəlxalq mövqeyini möhkəmlətməklə məşğul olan Bakı ərazisinin 20%-nin işğalını hər zaman özünün bir nömrəli problemi adlandırıb. Demək, bütün bu illər ərzində onun siyasəti məhz bu problemə son qoyulmasına yönəlib.
Müharibə vasitəsilə sülhə
Azərbaycan uzun illər səbir edərək, münaqişənin beynəlxalq vasitəçilərin köməyilə sülh yolu ilə çözülməsini gözləyib. Bu dövrdə münaqişənin nizama salınmasının hüquqi bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində miqyaslı işlər görülüb. Azərbaycan diplomatiyasının səylərilə BMT Təhlükəsizlk Şurasının erməni işğalçılarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsinə BMT Baş Assambleyası, Avropa Parlamenti, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər beynəlxalq qurumların sənədləri də əlavə olunub.
Lakin təəssüf ki, bütün bu sənədlər kağız üzərində qalıb. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesi göstərirdi ki, beynəlxalq hüquq faktiki olaraq, dünya siyasətinin nəhəng oyunçularına xidmət edir. Onlar istədikləri vaxt beynəlxalq hüquq işləyir, istədikləri vaxt işləmir. Onlar istədikləri münaqişəni «dondurur» və maraqlı qüvvələr yaranmış vəziyyətdən öz istəklərinə uyğun istifadə edir. Təcavüzkar ölkə ilə təcavüzə məruz qalmış tərəfin eyniləşdirilməsini başqa nə cür izah etmək olar? BMT TŞ Azərbaycan ərazilərinin işğal olunduğunu təsdiqləyən qətnamələri hələ 27 il əvvəl qəbul etmişdi və sənədlərdə erməni işğalçı qüvvələrinin bu ərazilərdən dərhal çıxarılması tələb olunurdu. Lakin ATƏT-in Minsk qrupunun timsalında beynəlxalq vasitəçilər bütün bu illər ərzində Ermənistandan sözügedən qətnamələrə əməl olunmasını tələb etməkdənsə, hansısa qarşılıqlı güzəştlərdən danışır, «nə sizin, nə bizim» formatında müxtəlif həll variantları təklif edirdilər.
Bu azmış kimi, vasitəçilər Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinin təxribatçı əməllərini sakit şəkildə müşahidə etməklə, faktiki olaraq, danışıqar prosesinin mənasının qalmadığını göstərirdilər. Belə bir şəraitdə ya Ermənistanın müdafiə naziri David Tonoyan «yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə»dən danışırdı, ya baş nazir Nikol Paşinyan Qarabağı Ermənistanın tərkib hissəsi elan edirdi. Üstəlik, Paşinyan Qarabağ separatçılarını ayrıca tərəf kimi danışıqlar prosesinə cəlb etməyə də çalışırdı.
Bütün bunlar münaqişənin hərbi yolla həllini qaçılmaz edirdi. «Biz Ermənistanı döyüş meydanında məhv etdik. Biz ermənilərin uzun illər yaratdıqları mifi darmadağın etdik. Onlar öz ordusu haqqında yalan məlumat ötürərək mif yaratmışdılar, guya Ermənistan ordusu yenilməz ordudur. Cəmi 44 gün ərzində Ermənistan ordusu məhv edildi, hərbi texnikası məhv edildi, canlı qüvvəsi məhv edildi və Azərbaycan öz gücünü, öz qüdrətini göstərdi. Noyabrın 10-da Ermənistan məcbur olub kapitulyasiya aktına imza atıb. Bu kapitulyasiya aktına görə, bir güllə atmadan Kəlbəcər, Laçın və Ağdam rayonları Azərbaycana qaytarıldı, Azərbaycan bayrağı orada qaldırıldı. Bu, onu göstərir ki, biz müharibəni həm döyüş meydanında, həm siyasi müstəvidə qazanmışıq. Halbuki bir çoxları, xüsusilə bu məsələ ilə məşğul olan vasitəçilər dəfələrlə demişdilər ki, münaqişənin hərbi həlli yoxdur. Amma biz sübut etdik ki, münaqişənin hərbi həlli var. Əks-təqdirdə, bu nə hərb, nə sülh vəziyyəti bundan sonra da 30 il davam edə bilərdi», - deyə Prezident İlham Əliyev Qələbə paradında bildirib.
Yeni vəziyyət
Təbii ki, Azərbaycanın BMT TŞ-nin qətnamələrini təkbaşına yerinə yetirməsi ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərin maraqlarına toxunmaya bilməzdi. Birincisi, Azərbaycanın hərbi qələbəsi qlobal problemlərin həllində arbitr roluna iddia edən fövqəldövlətlərin imicinə zərbədir. İkincisi, Rusiyanın Cənubi Qafqazda nüfuzunu artırması Fransa ilə ABŞ-ı narahat edir. Üçüncüsü, vasitəçi ölkələr Türkiyənin regionda təşəbbüsü ələ almasından narazıdırlar. Bu mənada, yaşananların ən az qıcıq yaratdığı vasitəçi Rusiyadır. Çünki Ankara regionla bağlı siyasətini Paris və Vaşinqtonla deyil, məhz Moskva ilə koordinasiya edir.
İstənilən halda, beynəlxalq vasitəçilərin 30 ildə əldə edə bilmədiyi və ya etmək istəmədiyinə Azərbaycan 44 gündə nail olub. Artıq tam yeni vəziyyət yaranıb və bu vəziyyətdə ATƏT-in Minsk qrupunun mövcudluğunu davam etdirməsinə ehtiyacın olub-olmadığı özü sual doğurur. Əvvəla, Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin də dedikləri kimi, artıq Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yoxdur. İkincisi, Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri, konkret desək, Fransa birmənalı şəkildə Ermənistanı dəstəkləməklə, bitərəf arbitr mövqeyini tam itirib. Üçüncüsü, münaqişə tərəfləri artıq üzərlərinə gələcəkdə münasibətləri bərpa etmək öhdəliyi götürüb.
Bütün bunlarla yanaşı, Minsk qrupunun fəaliyyətini bərpa etmək cəhdləri də müşahidə olunur. Qrupun ABŞ və Fransadan olan həmsədrlərinin regiona son səfəri də bundan xəbər verir. Yeri gəlmişkən, Bakıda onları qəbul edən Azərbaycan Prezideni İlham Əliyev bildirib ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli regionda vəziyyəti dəyişib. «Hazırda regionda tamamilə yeni vəziyyət mövcuddur. Azərbaycan 30 ilə yaxın davam edən münaqişəni həll etdi, buna güc yolu və siyasi vasitələrlə nail oldu. Mən həmsədr dövlətlərin başçılarından olan Prezident Putinin dedikləri ilə razılaşıram ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi artıq tarixə qovuşub. Mən də həmin fikirdəyəm. Təəssüflər olsun ki, Minsk qrupu münaqişənin həllində heç bir rol oynamayıb», - deyə İ.Əliyev bildirib. Bununla da, o, artıq bölgədə yeni əməkdaşlıq formatının yarandığına eyham vurub.
Dövlət başçısı bildirib ki, atəşkəsə əməl olunmasına Türkiyə ilə Rusiyanın birgə çalışacağı Monitorinq Mərkəzi nəzarət edəcək və bu Mərkəz Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş Ağdam rayonu ərazisində yerləşəcək. İ.Əliyev bunu «Türkiyə ilə Rusiya arasında məqbul əməkdaşlığın rəmzi» adlandırıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Prezidenti açıq şəkildə bildirib ki, o, Minsk qrupunu Bakıya dəvət etməyib, sadəcə onları dinləmək üçün qəbul etməkdən də boyun qaçırmayıb: «...buraya gəlmək sizin ideyanız idi. Bunu bir daha kameralar qarşısında deyə bilərəm. Mən Minsk qrupunu səfərə dəvət etməmişəm. Lakin mənə məlumat verəndə ki, Minsk qrupu gəlmək istəyir, dedim gəlsinlər, etiraz etmirəm. Bəlkə, onların mənə sözləri var».
Vasitəçilərə gəlincə, həm Stefan Viskonti, həm də Endryu Şofer hökumətlərinin atəşkəs razılaşmasını alqışladıqlarını, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin üçtərəfli bəyanatını müsbət qiymətləndirdiklərini söyləyiblər. Regionda tamamilə yeni vəziyyətin yarandığını həm ABŞ, həm də Fransa qəbul edir. Lakin onlar yenə də hesab edirlər ki, yeni gündəmin hazırlanmasında hansısa rol oynaya bilərlər.
Görüşdə iştirak edən Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Boçarnikov isə öz növbəsində, Moskvanın Minsk qrupunu vacib amil saydığını söyləyib. «Bu səbəbdən, bu qrupda biz iştirak etmişik və bu gün də iştirak edirik. Hesab edirəm ki, qrupun birgə mövqeyi bu yaxınlarda Minsk qrupu həmsədr ölkələrinin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri tərəfindən 3 dekabr tarixli bəyanatında ifadə olunmuşdur. Bu sənəddə ümumi münasibət bildirilir və biz istənilən sahədə, eləcə də, cənab Prezident, bu gün söylədiyiniz kimi, yenidənqurma işlərinin icrasında bacara biləcəyimiz yardımdan çox məmnun olardıq», - deyə rusiyalı səfir qeyd edib.
Qalxan arxasında təxribat?
Bu arada, Ermənistan regionda onsuz da kövrək olan sülhü pozmaq cəhdlərindən hələ də əl çəkmir. O, bunu Rusiya qalxanı arxasında gizlənərək etməyə çalışır. Məsələ ondadır ki, bəzi erməni silahlı birləşmələri hələ də Azərbaycanın Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinin şimal-qərbindəki meşələrdə gizlənməkdədir. Üstəlik, Ermənistan tərəfinin özü Rusiya sülhməramlılarının komandanlığına müraciət edərək onların ərazidən çıxarılmasını istəsə də, silahlı ermənilər hələ də ərazidən çıxmaqdan imtina edir.
Bu azmış kimi, noyabrın 26-da onlar Xocavənd rayonunun işğaldan azad olunmuş Sur kəndində gözlənilmədən Azərbaycan hərbçilərinə hücum ediblər. Nəticədə, Azərbaycanın 3 hərbçisi həlak olub, daha 2 əsgər yaralanıb. Dekabrın 8-də erməni silahlı birləşmələri Hadrut qəsəbəsi yaxınlığında azərbaycanlılara daha bir hücum edib. Bu dəfə 1 Azərbaycan hərbçisi həlak olub, «Azercell» şirkətinin bir əməkdaşı isə ağır yaralanıb. Nəticədə, Azərbaycanın Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti bu ərazidə antiterror əməliyyatı keçirmək məcburiyyətində qalıb.
Bütün bunların fonunda Azərbaycan ictimaiyyətinin diqqətini daha çox sülhməramlı əməliyyatların aparıldığı bölgənin Rusiya Müdafiə Nazirliyinin saytına yerləşdirilmiş yenilənmiş xəritəsi cəlb edib. Yeni versiyada rusiyalı sülhməramlıların Çaylaqqala və Köhnə Tağlar (ermənilər onları müvafiq olaraq Xtsabert və Xin Taqer adlandırırlar – red.) kəndlərini də öz məsuliyyət zonasına əlavə etdikləri görünür.
«Azərbaycan ictimaiyyəti haqlı olaraq Rusiya sülhməramlılarına gündə bir xəritə cızaraq dövriyyəyə buraxmaq səlahiyyətini kimin verdiyini sual edir. Xəritələrlə manipulyasiya və Rusiya sülhməramlıları tərəfindən səlahiyyət çərçivəsini aşan hərəkətlər Rusiyanın öz öhdəliklərini pozduğunu açıq-aydın göstərir», - deyə Azərbaycanın «Yeni Müsavat» qəzeti bununla bağlı yazır.
Doğrudur, bəzi ekspertlər hesab edir ki, rusiyalı sülhməramlılar bu zonanı məsuliyyət zonasına müvəqqəti daxil edib və burada məqsəd erməni silahlı dəstələrinin oradan çıxarılmasına nail olmaqdır. Lakin jurnalımızın çapa hazırlandığı vaxtadək Rusiya tərəfi məsələyə rəsmi münasibət bildirməmişdi. Ümid edirik ki, Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin komandanlığı üzərinə götürdüyü öhdəliklərə sadiq qalacaq, münaqişə tərəflərindən heç birinin tərəfini tutmayacaq. Bu, regionda sülh və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsi, quruculuq işlərinin aparılması, həmçinin Rusiyanın neytral vasitəçi kimi nüfuzunu qoruyub saxlaması üçün çox vacibdir.

THE VICTORY OF THE IRON FIST
Just in 44 days, Azerbaijan achieved what international mediators could not or did not want to achieve for almost 30 years
Azerbaijan celebrated the victory in the Patriotic War and the liberation of its lands from the Armenian occupation on December 10 with a grand parade in Baku. More than 3,000 troopers and 150 units of modern military equipment marched through the Azadliq Square. A small portion of trophies seized from the defeated Armenian army was also demonstrated.
The parade was attended by the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and his distinguished guest, the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan. This was natural, since from the very beginning of the counter-offensive operation Ankara was near Baku.
Iron Fist
“President Erdogan supported the just cause of Azerbaijan from the very first hours. His open, unambiguous and tough statements made the Azerbaijani people very happy. My brother said that Azerbaijan is right in this war, said that Azerbaijan is not alone, Turkey is always next to Azerbaijan. This is a manifestation of our unity, brotherhood. Turkish political and moral support to Azerbaijan makes every citizen of Azerbaijan proud and happy. Today we are attending the Victory Parade together; we once again demonstrate our unity to our peoples, as well as to the whole world,” Aliyev said at the parade.
President Erdogan drew attention to the natural cause of this support. “In relations with Azerbaijan, Turkey has always been guided by the slogan of the great leader Heydar Aliyev – One nation, two states. In the words of Mustafa Kemal Ataturk, the sorrow of Azerbaijan is our own sorrow, its joy is our joy. Therefore, Garabagh has been our pain for thirty years. Today we feel the joy of healing this wound together celebrating this glorious victory,” Mr. Erdogan said in his address at the Victory Parade in Baku.
The moral and political support of Turkey played an instrumental role in the success of Azerbaijan in the war. At the same time, it was the Azerbaijani soldiers and officers who said their decisive word in the war. Only 44 days were enough for Azerbaijan to end the 30-year occupation of its lands. But Baku has repeatedly warned that it reserves the right to liberate the lands by military means. The Victory Parade was the logical result of the messages that Azerbaijan sent to Armenia, and to the whole world during the previous parades. “I said that we were accumulating forces, and we did it. We won this war due to the professionalism, heroism, and national spirit. We were right and just,” President I. Aliyev noted. While progressively developing its economy, increasing the power of the armed forces, strengthening its international positions, Baku has always called the occupation of 20% of its territories problem number one. Accordingly, the entire policy of the country over the years was focused on solving this particular problem.
To peace through war
For many years, Azerbaijan has waited for a peaceful settlement of the Garabagh conflict with patience through the mediation of the international community. A large-scale work has been done to strengthen the legal framework for the settlement of the conflict. Through the efforts of Azerbaijani diplomacy, four resolutions of the UN Security Council demanding the liberation of the Azerbaijani lands from the Armenian occupation were also supported by resolutions of the UN General Assembly, the European Parliament, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation and other international organizations.
Unfortunately, all these documents remained on paper. The peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict has demonstrated that the international law has actually served the interests of the major players in world politics. When they need it, it works, when not, the conflict is frozen and the interested parties begin to take advantage. What else can explain the fact that the aggressor country has been regarded as a victim of the conflict? 27 years ago, the world community represented by the UN Security Council recognized the occupation of Azerbaijani territories and demanded the withdrawal of the Armenian occupation forces, but the international mediators represented by the OSCE Minsk Group have talked about some mutual concessions all these years offering various settlement options in the gray area.
At the same time, the mediators calmly watched the provocative actions of the current leadership of Armenia, which actually made the negotiations meaningless. Armenian Defense Minister David Tonoyan threatened Azerbaijan with the start of "a new war for new territories". Then Prime Minister Nikol Pashinyan himself declared Garabagh to be Armenia. At the same time, Pashinyan tried to involve the Armenian separatists of Garabagh to the negotiating table as a separate party.
All these facts have made a military settlement of the conflict inevitable. “We destroyed Armenia on the battlefield. We destroyed the myth the Armenians have created for many years. By spreading false information about their army, they created a myth about the invincible nature of the Armenian army. But we destroyed their army just in just 44 days, including its equipment and manpower. Azerbaijan demonstrated its strength. On November 10, Armenia was forced to sign an act of capitulation. According to the act, the districts of Kalbajar, Lachin and Aghdam were returned to Azerbaijan without a single shot. We raised our flag in these districts. This shows that we have won the war both on the battlefield and on the political arena. Although many, in particular the mediators dealing with this issue, have repeatedly said that the conflict had no military solution. But we have proven that there was a military solution to the conflict. Otherwise, the status quo could have continued for another 30 years,” President Ilham Aliyev said in his speech at the Victory Parade.
New situation
Azerbaijan's sole implementation of the UN Security Council resolutions could not but affect the interests of the OSCE Minsk Group co-chairing states. First, Azerbaijan's military victory was a blow to the authority of the world powers as an arbiter in the settlement of global problems. Secondly, France and the US are concerned about the growing Russian influence in the South Caucasus. Thirdly, the mediating countries are unhappy with Turkey’s involvement in the region. The Kremlin is relatively less irritated, since Ankara coordinates its actions in the region with Russia, and not with Paris and Washington.
Either way, just in 44 days, Azerbaijan achieved what international mediators could not or did not want to achieve for almost 30 years. There is a fundamentally different situation in the region, which questions the need for the further existence of the OSCE Minsk Group. First, as the presidents of Azerbaijan and Russia noted, the Daghlig Garabagh conflict is over. Secondly, at least one of the co-chairs of the group, France, has finally compromised itself as an impartial arbiter, unambiguously taking the side of Armenia. Thirdly, the parties to the conflict have already committed themselves to the future improvement of relations.
Nevertheless, there are still attempts to revive the format of the Minsk Group confirmed by the visit of the co-chairs from France and the US to the region. During the meeting with them, President Aliyev said that the settlement of the conflict between Armenia and Azerbaijan has changed the situation in the region. “Currently, we have a completely new situation in the region. Azerbaijan settled the 30-years-old conflict by force and political means. I agree with President Putin, one of the heads of the co-chairing states, that the Daghlig Garabagh conflict has already become history. I think the same. Unfortunately, the Minsk Group did not play any role in the settlement of the conflict,” I. Aliyev said letting the co-chairs know of a different format of cooperation developing in the region.
He said that the Turkish-Russian Monitoring Center to be created in the liberated Aghdam district of Azerbaijan will monitor the ceasefire. The President of Azerbaijan called this a manifestation of "acceptable cooperation between Turkey and Russia."
Ilham Aliyev openly stated that he did not invite the Minsk Group to Baku, however he did not refuse to receive them in order to listen: “…the idea to visit Baku was yours. I can say that one more time in front of the cameras. I did not invite the Minsk Group to Baku. But when they told me that they wanted to come, I didn't mind. Maybe they have something to tell me."
Both Stephane Visconti and Andrew Schofer noted that their governments welcome the ceasefire and highly appreciate the provisions of the trilateral statement signed between the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia. Both France and the US acknowledge the development of a completely new situation in the region. Yet they believe they can play a role in realizing the new agenda.
Russian Ambassador to Azerbaijan Mikhail Bocharnikov, who also attended the meeting, noted that Moscow considers the Minsk Group an important format. “Therefore, we have been participated and continue to participate in the group. I believe that the group's joint position was recently expressed by the Minsk Group Co-Chairs in the statement released on December 3. The document expresses a general attitude, and we would be very happy to provide assistance in any area, including, as you said today, Mr. President, in carrying out reconstruction work,” Mr. Bocharnikov said.
Provocations behind the shield?
Meanwhile, Armenia continues its attempts to break the still fragile peace in the region trying to hide behind a Russian shield. Some Armenian militants remained in the forest in the north-west of the Hadrut settlement of the Khojavend district of Azerbaijan. Although Armenia appealed to the command of the Russian peacekeepers with a request to withdraw them from there, the militants refused to leave the territory.
Moreover, on November 26, they suddenly attacked the Azerbaijani troops in the liberated village of Sur (Khojavend) claiming the lives of three Azerbaijani soldiers and injuring two. On December 8, Armenian militants attacked Azerbaijani troops near the village of Hadrut claiming the life of one Azerbaijani soldier and seriously injuring an employee of Azercell.
The State Security Service of Azerbaijan was forced to conduct an anti-terrorist operation in the territory.
Meanwhile, the updated map of the zone controlled by the peacekeeping forces published on the website of the Russian Defense Ministry drew the public attention in Azerbaijan. Thus, the Russian peacekeepers showed the territories of the villages of Chaylaqqala and Kohna Taghlar of Azerbaijan under their control.
According to newspaper Yeni Musavat, “the Azerbaijani community rightly wonders who authorized the Russian peacekeepers to update maps every day. Manipulations with maps and the actions of the Russian peacekeepers that go beyond their competence clearly show that Russia has violated its obligations.”
Some experts suggested that the peacekeepers temporarily designated these territories as their zone of responsibility in order to organise the withdrawal of Armenian gangs from these territories. However, as of preparing this issue of our magazine, there was no official explanation of from the Russian side. We could only hope that the command of the Russian peacekeeping forces would be committed to their obligations, not taking the position of any of the parties to the conflict. This is extremely important for strengthening peace and security in the region, implementing creative programs, as well as maintaining Russia's prestige as a neutral intermediary.