Bütün yeniliklər, əslində, tamamilə yaddan çıxmış keçmişdir, yaxud Qafqazda yenilənməyə hamı hazırdırmı?
01.01.2021
Məlum olduğu kimi, 2020-ci il dekabrın 10-da Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri İlham Əliyev ilə Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bakıda keçirdikləri birgə mətbuat konfransında yeni regional əməkdaşlıq platformasının yaradılması ilə bağlı tarixi bəyanat veriblər. Söhbət «Altılı platforma»dan gedir. Təşəbbüskarların fikrincə, bu, çoxtərəfli platforma ola bilər və bu əməkdaşlıq platformasında iştirak edəcək bütün region dövlətləri bundan faydalana biləcək.
Yeni-köhnə təşəbbüs
Bu gün, yəqin ki, 2008-ci ilin avqustunda, hələ Böyük Qafqazda artilleriya səsləri eşidilmədən Türkiyənin baş naziri R.T.Ərdoğanın Qafqaz dövlətləri və Türkiyənin iştirakı ilə siyasi birlik yaratmaq təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini çoxları xatırlamır. O zaman bu təşəbbüsə «Qafqazda sabitlik və əməkdaşlıq platforması» adı verilmişdi. Lakin 12 il əvvəl istər qlobal, istərsə də regional siyasi güclərin bölgənin inkişaf perspektivlərilə bağlı fikirləri köklü şəkildə fərqlənirdi. Belə bir şəraitdə sabitlikdən, xüsusilə əməkdaşlıqdan danışmaq mümkün deyildi və bu üzdən də Ərdoğanın təşəbbüsü sanki gələcəyə saxlanmışdı.
Amma Ankara bu təşəbbüsü istənilən halda, əbəs yerə irəli sürməmişdi. Türkiyə hələ 10 il əvvəl özünün Qafqaz siyasətində bütün istiqamətlər üzrə irəliləyişlərə nail olmaqda idi. Türkiyə hökuməti başçısının sülh təşəbbüsü isə Ankaranın regionla bağlı strateji maraqlarının təmini baxımından son dərəcə vacib alət idi.
Bu müddət ərzində əldə edilmiş əsas nailiyyət Rusiya ilə qarşılıqlı münasibətlərdə lazımi səviyyəyə çatılmasıdır. Məhz bu amil Ankaraya eyni vaxtda istər ikitərəfli əməkdaşlıq, istərsə də çətin regional problemlərlə bağlı effektiv müzakirələr aparmaq imkanı yaradıb. Daha da önəmlisi, bu müzakirələr tərəfləri qane edən qərarların qəbuluna yol açıb.
100 il əvvəl olduğu kimi, bu gün də Qafqazda cərəyan edən proseslərin xarakteri Rusiya-Türkiyə əməkdaşlığından asılıdır. Türkiyədə hər zaman anlayıblar ki, istər Ermənistanda, istərsə də Azərbaycanda ciddi inam resursu məhz Rusiyaya məxsusdur. Tərəflərin uzaq perspektiv üçün yeni regional gündəmi müəyyənləşdirən sülh razılaşmasını məhz Moskvanın bilavasitə iştirakı ilə imzalaması isə Rusiyaya da sərf edir.
Yeni şəraitdə yeni təşəbbüs
Yeni şəraitdə Türkiyə-Rusiya tərəfdaşlığına Vətən müharibəsindən qalib çıxmış Azərbaycan da qoşulub. 10 noyabr razılaşmasına uyğun olaraq, Bakı faktiki, miqyaslı geosiyasi və geoiqtisadi layihələrin reallaşdırılması meydanına çevrilib. Prezident İlham Əliyev «altılı platforma»nın perspektivlərindən danışarkən Azərbaycanın müxtəlif regioanl əməkdaşlıq formatları üçün «bağlayıcı» dövlət olduğunu əbəs yerə dilə gətirməyib. Söhbət Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-Rusiya-İran, həmçinin yeni format olan Azərbaycan-Türkiyə-Rusiya əməkdaşlığından gedir.
Təbii ki, altıtərəfli platforma bütün bu formatların özündə birləşdirə, bütün regional və qeyri-regional oyunçular üçün dialoq meydanına çevrilə bilər. Maraqlıdır ki, Azərbaycan buraya aid olan bütün regional (Ermənistan və Gürcüstan) və qeyri-regional (Rusiya, İran və Türkiyə) dövlətlərlə həmsərhəd olan yeganə ölkədir. Bu, ona şəksiz geosiyasi üstünlük qazandırır, bu üstünlük isə Azərbaycanın konstruktiv əməkdaşlıqda maraqlı olan bütün dövlətlər üçün təbii və effektiv kommunikator rolunu oynamasına imkan verir.
Digər tərəfdən yeni platformanın yaradılması təşəbbüsü Rusiya ilə Gürcüstanın eyni formatda yer alması baxımından da diqqət çəkir. Təklifin nə qədər unikal olduğunu göstərən məqamlardan biri də budur. Gürcüstanın bir sıra nüfuzlu siyasi fiqurları artıq maraqlı bəyanatlarla çıxış ediblər və onların sözlərindən məlum olur ki, Tbilisi Bakıdan müvafiq siqnalı alıb və artıq onu diqqətlə öyrənməkdədir.
Məsələn, Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili ölkəsinin payızda seçilmiş parlamentinin ilk toplantısında yeni regional format – «Qafqaz platforması»nın yaradılması təklifilə çıxış edib. «Qafqazdakı qonşularımızın və yeni reallıqların nəzərə alınması ilə yeni yanaşmaya ehtiyac var», - deyə o, bildirib: «Hesab edirəm ki, Qafqaz ölkələrini, xarici aktorları və beynəlxalq təşkilatları özündə birləşdirəcək «Qafqaz sülh platforması» haqda düşünmək lazımdır».
Doğrudur, bundan cəmi bir neçə gün sonra Gürcüstan xarici işlər nazirinin müavini Laşa Darsaliya fərqli fikir söyləyib. O, bildirib ki, Rusiya «beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməzsə», Gürcüstanın Moskva ilə hər hansı birgə formatda yer alması mümkün deyil. Bununla yanaşı, o, Azərbaycan və Türkiyə liderlərinin səsləndirdikləri təşəbbüsün detallarını bilmədiyini də əlavə edib.
Düşünmək olar ki, platforma ümumi maraqlar naminə müxtəlif dövlətlər arasında əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Söhbət hansısa birliyin, ittifaqın, institusional formatın yaradılmasından getmir. Bu platforma, ilk növbədə, əməkdaşlıq, böyük regional dialoq meydanı olacaq. O, yuxarıda sadalanan və bu gün regionda uğurla fəaliyyət göstərən ayrı-ayrı formatların birliyi olacaq.
Yeri gəlmişkən, Gürcüstan özü də qeyd olunan çoxtərəfli dialoqun iştirakçısıdır.
De-fakto fəaliyyətdə olan təşəbbüs
Əslində, Rusiyanın Azərbaycanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılmış Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsində artıq bir müddətdir, iştirak etməsi altıtərəfli platformanın fəaliyyətdə olduğunun göstəricisidir. Rusiyalı mal istehsalçıları öz məhsullarını Türkiyəyə ixrac etmək üçün məhz bu marşrutdan istifadə edirlər. Demək, Gürcüstan tranzit ölkə kimi, bundan qazanc götürür. Bu gün Rusiyanın iki nəhəng şirkəti – Maqnitoqorsk Metallurgiya Zavodu və «Yevraz» şirkəti yüklərini Bakı-Tbilisi-Qars ilə daşıyır. Bu dəmir yolu ilə Rusiyadan Türkiyəyə taxıl daşımaları da həyata keçirilir.
Rusiya, Türkiyə və Azərbaycanın dəmir yolu idarələrinin rəhbərləri hələ 2019-cu il mayın 6-da memorandum imzalayıblar. Sənəddə dəmir yolunun Axalkalaki (Gürcüstan)-Qars hissəsində 1520 mm enində ikinci yolun tikintisinin mümkünlüyündən danışılır.
«Rusiya Dəmir Yolları» ASC-nin press-relizində bildirilirdi ki, «memorandum Bakı-Tbilisi-Qars marşrutu ilə iqtisadi əsaslandırılmış tariflərin tətbiqi və yeni yük bazalarının cəlbilə müntəzəm daşımaların təmininə hesablanmış birgə səylərin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur».
Deyilənlər Rusiya tərəfinin yalnız Azərbaycan və Türkiyənin deyil, həm də Gürcüstanın dəmir yolu infrastrukturundan istifadədə maraqlı olduğunu təsdiqləyir. Demək, Rusiya ilə Gürcüstanın ilkin mərhələdə dolayısı yolla olsa belə, bu sahədə əməkdaşlığı istisna deyil.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirəcək dəmir yolunun Meğri hissəsinin tikintisi də bütün regional oyunçular üçün əlavə nəqliyyat-tranzit imkanı yaradacaq.
Meğri dəhlizi: yeni imkanlar, yoxsa…
Noyabrın 18-də Rusiya və Azərbaycanın baş nazirləri Mixail Mişustinlə Əli Əsədov arasında telefon danışığı olub. Tərəflər «Cənubi Qafqazda nəqliyyat əlaqələrinin normallaşdırılması qərarı fonunda dəmir yolu infrastrukturunun inkişaf perspektivlərini» müzakirə edib. Naxçıvanı Azərbaycanın əsas hissəsilə birləşdirəcək dəmir yolunun Ermənistan hissəsinin yenidən qurulması ilə bağlı bütün işləri «Rusiya Dəmir Yolları» ASC-nin törəmə şirkəti olan «Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları» QSC həyata keçirəcək.
Bəzi məlumatlara görə, sonuncunun əməkdaşları artıq Meğriyə baş çəkib, görülməli olan işlərin ümumi dəyərləndirməsini aparıblar. Söhbət Araz çayı boyunca uzanan 35 kilometrlik hissədən gedir.
Bu dəmir yolunun bərpası «Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları» QSC-yə, ilk növbədə, öz vəziyyətini yaxşılaşdırmaq imkanı verəcək. Məsələ ondadır ki, bu şirkət Ermənistanda fəaliyyət göstərdiyi uzun illər ərzində istədikləri səviyyəyə yüksələ bilmədi. Səbəb isə aydındır. Yeganə çıxışı Gürcüstana olan Ermənistan daxilində qapanıb qalmış qurum məhdud yük daşımaları ilə məşğul olub və demək, onun gəliri də çox olmayıb. İndi, yeni yolların açılması ilə o, nəinki Rusiyanın dəmir yolu sisteminə çıxış əldə edəcək, Rusiyadan Ermənistana və əksinə daşımalarda iştirak edə biləcək, həm də Türkiyə istiqamətində yük daşımalarına qoşulmaq imkanı qazanacaq.
Naxçıvan vasitəsilə dəmir yolu əlaqəsinin bərpasına İran da müəyyən maraq göstərə bilər. Məsələ ondadır ki, İran Culfasından Azərbaycan Culfasına dəmir yolu keçidinin olması ona həm qərb (Türkiyə), həm də şərq (Azərbaycan vasitəsilə Rusiyaya çıxmaqla) yük daşımaları imkanı yaradacaq. Beləliklə, İran Rəşt-Astara dəmir yolunun açılmasını gözləmədən, «Şimal-Cənub» marşrutu çərçivəsində daşımalara başlaya bilər. Təbii ki, Rəşt-Astara yolu Meğri nəqliyyat dəhlizindən əvvəl hazır olmazsa…
İstənilən halda, region ən nəhəng subregional nəqliyyat layihələrinin reallaşdırılması mərhələsinə qədəm qoyur. Bu işdə əsas hab isə Azərbaycan ərazisidir. Azərbaycanın regional siyasətdə və iqtisadiyyatda əhəmiyyətinin daha da artması, burada istər regional, istərsə də qonşu dövlətlərin maraqlarının kəsişməsi Türkiyə və Azərbaycan prezidentlərinin dekabrın 10-da elan etdikləri əməkdaşlıq platformasının gerçəkləşdirilməsi üçün münbit şərait yaradır.
Ermənistanın platformaya qoşulmaq perspektivlərinə gəlincə, o, platformanın əsas iştirakçıları olan Azərbaycanla Türkiyəyə münasibətini dəyişərsə, konstruktiv mövqe tutarsa, layihədə iştirak imkanı qazana bilər.
Əlbəttə ki, Ermənistan buna regional siyasətdə və iqtisadiyyatdakı yeri haqda düşüncəsini dəyişməklə, qonşuları Azərbaycanla Türkiyəyə ərazi iddialarından əl çəkməklə nail ola bilər. Bunun necə baş verəcəyi, ümumiyyətlə baş verib-verməyəcəyisə tezliklə məlum olacaq.

Все новое - это хорошо забытое старое, или Все ли на Кавказе готовы к перезагрузке?
Как известно, 10 декабря 2020 года президенты Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган на совместной пресс-конференции в Баку выступили с историческим заявлением о создании новой платформы сотрудничества в регионе - «Платформы шести». По мнению инициаторов, это может быть многосторонняя платформа, и страны всего региона, участвующие в данной платформе сотрудничества, могут извлечь из этого только пользу.
Новая старая инициатива
Сегодня мало кто помнит, что в августе 2008 года, когда еще не смолкла артиллерийская канонада в горах Большого Кавказа, турецкий премьер Р.Т.Эрдоган выступил с инициативой создания политического объединения с участием кавказских стран, а также Турции - по сути политического Большого Кавказа. Эта инициатива получила название «Платформа стабильности и сотрудничества на Кавказе». Двенадцать лет назад, когда в условиях диаметрально противоположных взглядов на перспективы развития региона со стороны глобальных и региональных политических сил ни о какой стабильности, а тем более о сотрудничестве говорить не приходилось, это предложение казалось обращенным в будущее.
Между тем это предложение Анкары было сделано неспроста. Еще десятилетие назад Турция добилась прогресса по всем направлениям своей кавказской политики. А мирная инициатива турецкого премьера была весьма необходимым инструментом по реализации стратегических интересов Анкары в регионе.
Главное, что удалось сделать за это время - наладить соответствующий уровень взаимоотношений с Россией. И он позволил Турции одновременно эффективно обсуждать как двустороннее сотрудничество, так и сложные региональные проблемы. И, что важно, находить при этом устраивающие стороны решения.
Как и сотни лет назад, от взаимодействия России и Турции зависит характер процессов, происходящих на Кавказе. В Турции всегда понимали, что именно Россия располагает значительным ресурсом доверия как Армении, так и Азербайджана. Москве же выгодно, что именно при ее деятельном участии стороны смогли прийти к заключению мирных договоренностей, обеспечивающих формирование новой региональной повестки на долгосрочную перспективу.
Новая инициатива в новых условиях
В новых условиях к партнерству Турции и России присоединился и Азербайджан, который вышел из Отечественной войны победителем. В соответствии с соглашением от 10 ноября Баку стал фактической площадкой для реализации масштабных геополитических и геоэкономических проектов. Президент Ильхам Алиев, говоря о перспективах шестисторонней платформы, не случайно отмечал, что Азербайджан является узловым государством в различных региональных форматах сотрудничества. Таких, как Азербайджан-Грузия-Турция, Азербайджан-Россия-Иран, а также новый формат Азербайджан-Турция-Россия.
Вполне естественно, что шестисторонняя платформа может объединять все эти форматы и служить диалоговой площадкой для всех региональных и внерегиональных участников. Примечательно, что Азербайджан - единственная страна на Южном Кавказе, которая граничит как со всеми региональными - Арменией и Грузией, так и нерегиональными странами - Россией, Ираном и Турцией. Это создает бесспорное геополитическое преимущество, позволяющее стране быть естественным и эффективным коммуникатором для всех, кто заинтересован в конструктивном сотрудничестве.
С другой стороны, инициатива создания новой платформы привлекает внимание и с точки зрения участия России и Грузии на одной площадке. В этом состоит уникальная суть предложения. В Грузии ряд влиятельных политических фигур уже выступили с интересными заявлениями, свидетельствующими о том, что в Тбилиси получили сигнал из Баку и внимательно его изучают.
Так, президент Саломе Зурабишвили на первом заседании избранного осенью парламента Грузии выступила за создание нового регионального формата - «Кавказской платформы». «Нужен новый подход с учетом наших соседей по Кавказу и новых реалий, - заявила она. - …Надо думать о «Платформе Кавказского мира», которая объединит страны Кавказа, внешних акторов и международные организации».
Правда, спустя несколько дней заместитель министра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия сообщил, что участие Грузии в каких-либо совместных форматах невозможно до тех пор, пока РФ «не выполнит свои международные обязательства». При этом грузинский дипломат добавил, что деталей инициативы, озвученной лидерами Азербайджана и Турции, не знает.
Между тем, следует полагать, что платформа представляет собой инициативу по сотрудничеству различных государств, объединенных общими интересами. Речь не идет о создании каких-то союзов, объединений, институционализированных форматов. Эта платформа, прежде всего, станет площадкой для сотрудничества, большого регионального диалога. Она объединит несколько перечисленных выше форматов, которые сегодня успешно функционируют в нашем регионе.
И, к слову, сама Грузия в указанном диалоге, в многостороннем взаимодействии участвует.
Де-факто действующая инициатива
О том, что шестисторонняя платформа уже в действии, говорит то, что Россия с некоторых пор уже активно пользуется реализуемой по инициативе Азербайджана железной дорогой Баку-Тбилиси-Карс (БТК). Российские товаропроизводители используют этот маршрут для доставки своей продукции в Турцию. И Грузия получает за транзит очевидную материальную выгоду. В настоящее время грузы двух крупнейших компаний России - Магнитогорского металлургического завода и компании «Евраз» - уже перевозятся через БТК. Также имеются случаи перевозки зерна из России в Турцию посредством БТК.
Еще 6 мая 2019 года руководители железных дорог РФ, Турции и Азербайджана подписали меморандум о возможности реализации проекта по строительству второго железнодорожного пути с шириной колеи 1520 мм на участке Ахалкалаки (Грузия) - Карс.
Как говорилось в пресс-релизе «Российских железных дорог», «меморандум предусматривает совместные действия для обеспечения регулярных железнодорожных перевозок по маршруту Баку-Тбилиси-Карс, включая установление экономически обоснованных тарифов и привлечение новой грузовой базы».
Сказанное подтверждает устойчивый интерес российской стороны к использованию железнодорожной инфраструктуры не только Азербайджана и Турции, но и Грузии, а значит, не исключает взаимодействия российских и грузинских железных дорог, пусть на первых порах и опосредованного.
Кстати, строительство Мегринского участка железной дороги, связывающего основную часть азербайджанской территории с Нахчыванской Автономной Республикой, открывает дополнительные транзитно-транспортные возможности для всех региональных участников.
Мегринский коридор: новые возможности или…
Премьер-министры России и Азербайджана Михаил Мишустин и Али Асадов провели 18 ноября телефонный разговор. Были обсуждены «перспективы развития железнодорожной инфраструктуры с учетом решений о нормализации транспортного сообщения на Южном Кавказе». Все работы по реконструкции армянского участка железнодорожного полотна, соединяющего Нахчыван с остальной частью Азербайджана, будут осуществляться ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД), являющейся дочерней компанией ОАО «Российские железные дороги».
По некоторым данным, сотрудники ЮКЖД уже побывали в Мегри и провели общую оценку предстоящих работ. Речь идет о 35-километровом участке, проходящем вдоль долины реки Араз.
Восстановление железной дороги позволит ЮКЖД, прежде всего, улучшить свое положение, поскольку за долгие годы деятельности на территории Армении эта структура так и не смогла выйти на планируемые рубежи. Это и понятно. Оказавшись запертой в пределах армянских границ, с единственным выходом на Грузию, компания работала в условиях низкого объема грузоперевозок, а значит, и с низкой прибылью. Теперь, с разблокированием путей сообщения, ЮКЖД получает возможность не только обеспечить себе выход на систему железных дорог России, т.е. стать фактически основным грузоперевозчиком из Армении в Россию и в обратном направлении. Теперь она может заняться грузоперевозками также в турецком направлении.
Определенный интерес к возобновлению железнодорожного сообщения через Нахчыван может проявлять и иранская сторона. Так, посредством железнодорожного переезда из иранской Джульфы в азербайджанскую Джульфу можно обеспечить транспортировку грузов как в западном направлении (Турция), так и в восточном - через Азербайджан, с выходом на Россию. Таким образом, не дожидаясь открытия железнодорожного сообщения Решт-Астара, Иран может обеспечить транспортировку грузов посредством железной дороги в рамках маршрута Север-Юг. Естественно, если дорога Решт-Астара не будет построена раньше мегринского транспортного коридора.
Так или иначе, регион переходит в фазу завершения крупнейших субрегиональных транспортных проектов, хабом для которых выступает азербайджанская территория. Дальнейшее повышение значения Азербайджана в региональной политике и экономике, пересечение здесь интересов различных игроков, как региональных, так и соседних, создает ту самую платформу для сотрудничества, о которой говорили президенты Турции и Азербайджана на пресс-конференции 10 декабря.
Что касается перспектив подключения Армении к платформе, то если она изменит свое отношение к двум основным ее участникам - Азербайджану и Турции и займет конструктивную политику, то может получить возможность для участия в ней.
Конечно, в Армении этот процесс должен происходить через переосмысление своего места в региональной политике и экономике и отказа от территориальных претензий к своим соседям - Азербайджану и Турции. Как это будет происходить и будет ли происходить вообще, мы узнаем уже совсем скоро.