Riçardas LAPAYTİS: «Azərbaycanın 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı – çox böyük Qələbədir!»
Nədən söhbət gedirsə, getsin, həqiqəti çatdırmaq üçün bu və ya digər hadisələrin şahidləri ilə canlı ünsiyyət gərəkdir. Həmsöhbətimiz Litvadan olan hərbi jurnalist Riçardas Lapaytis buna əmindir. Əgər söhbət iki Qarabağ müharibəsindən və bu yaxınlarda Azərbaycanda baş verən hadisələrdən gedirsə, Birinci Qarabağ müharibəsinin şahidi ilə canlı ünsiyyət bölgənin keçmişini xatırlamaq və gələcəyini düşünmək üçün çox yaxşı fürsətdir.
- Sizin 90-cı illərdə Qarabağa gəlməyinizə nə səbəb oldu, siz - çox gənc bir insan Azərbaycana gəlmişdiniz, burada nə görəcəyinizi düşünürdüz?
- Mən Azərbaycana gəlməmişdən əvvəl çox səyahət etmişdim: Şimali Ural, bütün Sibir, Zabaykalye, Uzaq Şərq, Ukrayna və Moldova, o cümlədən İrəvanda da olmuşdum. Bütün bir il Şimal Qütb Dairəsini (Taymur yarımadasını) gəzmişdi. Sonra hiss etdim ki, artıq "böyümüşəm" və keçmiş Sovet İttifaqının üfüqləri mənim üçün dar gəlir. Düzdür, Çinə getməzdən əvvəl Orta Asiyanın bütün keçmiş sovet respublikalarını gəzməyi qərara aldım. Onda düşündüm ki, mən heç vaxt Azərbaycanda olmamışam, Bakını, Qobustanı görmək, bu Şərq şəhərinin tarixi və mədəniyyəti ilə tanış olmaq istədim. Özü də, bizi ortaq tarix bağlayır - 1918-ci ildə, ADR dövründə Bakıda bir Litva konsulluğu fəaliyyət göstərirdi və 3 mindən çox litvalı yaşayırdı. Bizi oxşar bir faciə də birləşdirir - 1990-cı ildə ölkənizdə baş verən Yanvar hadisələri bir il sonra Litvada da təkrarlandı. Bu, bizim şəhərlərin sadə insanlarına qarşı edilən amansız bir cinayət idi. Bəli, mən səyahət üçün çox yaxşı vaxt seçməmişdim, amma tale belə gətirdi.
- Savaş müxbiri kimi Birinci Qarabağ müharibəsinin bir sıra hadisələrinin birbaşa şahidi olmusunuz. Bu yaxınlarda baş vermiş İkinci Qarabağ müharbəsini isə öz ölkənizdən izləmisiniz. Baş verənlərə münasibətinizi bilmək istərdik. Azərbaycanın uzun müddət informasiya blokadasında qalmasını və dünyanın bir çox KİV-lərinin Ermənistana lobbiçilik etməsini nəzərə alaraq iki münaqişə tərəfi arasındakı informasiya qarşıdurmasını necə qiymətləndirirsiniz?
- Birmənalı cavab vermək çətindir və səbəbini deyəcəm. Birincisi, rusiyalı özünü ekspert sayanlar çox danışdılar. Bu həm yaxşıdır, həm də pis. Bir qayda olaraq, onlar Azərbaycana qarşı çıxış edirdilər, buna görə onların səmimi olduqlarına inanmıram. Bu baxımdan, mənə xarici jurnalistlərin səsləri yertərli gəlmədi. Ancaq bu çatışmazlıq vətəndaş cəmiyyəti, dünyadakı bütün azərbaycanlıların həmrəyliyi tərəfindən kompensasiya edildi. Eyni zamanda, İrəvan öz imicini yaxşılaşdırmaq üçün böyük səylər göstərdi; orada indi də italyanlar, fransızlar, rusiyalılar və litvalılar çalışırlar. Erməni lobbisi həmişə dünya KİV-ləri ilə məharətlə işləyib və buna çox pul xərcləyib. Məsələn, müharibə zamanı Xankəndidən Litva dilində çox sayda birbaşa reportajlar gedirdi. Belə şəraitdə kimisə inandırmaq və həqiqəti çatdırmaq çox çətindir. Buna görə də, informasiya blokadasını yarmaq üçün çox çalışmalısınız!
- 30 ilə yaxındır ki, Qarabağ müharibəsi və münaqişənin başlama səbəbləri barədə çox sayda təzadlı şeylər yazılıb. Sizcə, dərc olunanların hansıları həmin hadisələrlə bağlı ən doğru məlumatları əks etdirir?
- Düşünürəm ki, Çingiz Mustafayev və Seyidağa Mövsümov, latış jurnalist Modris Auzenş, Leonid Lazareviç, Sankt-Peterburqdan olan yazıçı Yuri Pompeyev kimi jurnalistlər Dağlıq Qarabağ hadisələrinin işıqlandırılmasına böyük töhfə veriblər. Gözəl fotomüxbirlər Oleq Litvini, İlqar Cəfərovu, Mirnaib Həsənoğlunu və başqalarını unutmamalıyıq. Tomas de Vaalı, Viktoriya İvlevanı da yada salıram. Onların hamısı həqiqətləri ictimaiyyətə çatdırmaq üçün həyatlarını riskə atırdılar.
- Xocalı hadisələrini necə qiymətləndirmək doğrudur – faciə yoxsa, soyqırımı?
- Xocalı hadisələrinin şahidi olaraq birmənalı deyə bilərəm - bu, azərbaycanlıların soyqırımı idi. İnsanları yalnız etnik zəmində öldürürdülər. Yaşlı insanlar, qadınlar və azyaşlı uşaqları vəhşicəsinə öldürdülər. Bunu başqa cür qiymətləndirmək olmaz!
- Sizin görüb danışdıqlarınız əsasında çəkilmiş “Bitməyən dəhliz” filmi bir növ faciənin salnaməsinə çevrilib və bu gün gerçəkdən bütün dünyaya dəhşətli faktları təqdim edir. Birinci müharibə zamanı heç bir həvəskar video və ya foto çəkiliş olmayıb, heç bir sosial şəbəkə olmayıb ki, onun köməyi ilə bu gün istənilən faktı bir neçə saniyə içində ictimaiyyətə təqdim etmək mümkün olsun. Necə düşünürsüz, münaqişənin başlanğıcında və Birinci Qarabağ müharibəsində baş vermiş gerçəkləri insanlara başqa necə çatdırmaq olar?
- Metod və üsullar həddindən çoxdur, ən yaxşısı Qarabağ müharibəsi şahidləri ilə canlı ünsiyyətdir. Şahidin ağzından dinlənilən hekayə bir neçə saniyə içində hər bir dinləyicini düşünməyə vadar edir. Əsas odur ki, bu cür tədbirlər bütün Avropada və digər bölgələrdə keçirilsin. "Bitməyən dəhliz" sənədli filmi böyük uğur qazandı, çünki xarici sənədli film istehsalçıları tərəfindən çəkilib və dünyanın bir çox dillərinə çevrilib! Film çox sayda beynəlxalq film festivallarının iştirakçısıdır. Filmin çəkilişinə və üzərində işlənilməsinə nə siyasətçilər, nə də təsadüfi şəxslər buraxılmayıb və bu, böyük bir uğur hesab edilə bilər. Bundan başqa, çox vacibdir ki, qərb jurnalistlərini fərdi qaydada öz məqsədləri üçün istifadə etməsinlər; rəsmi səviyyədə Qərb mediası ilə möhkəm əlaqələrə ehtiyac var. Burada da Azərbaycanın diplomatik korpusunun üzərinə mühüm rol düşür.
- Həmkarlarınız və ya sadə insanlar tərəfindən Qarabağ münaqişəsi üzrə mövqeyinizlə bağlı anlaşılmazlıqla qarşılaşmısınızmı?
- Hərdən. Məsələnin mahiyyətini başa düşməmələri və ya qeyri-dəqiq məlumatların olması üzündən. Belə hallarda səbirlə davranıram və baş verənlərin ardıcıllığını və səbəblərini izah etməyə çalışıram! Bunun üçün, şəksiz ki, fundamental biliklər vacibdir, həm tarixi faktları, həm də cari məlumatları bilmək lazımdır. Ancaq əksər hallarda həmsöhbətlərimi inandıra bilirəm, çünki özüm Qarabağ müharibəsinin şahidi olmuşam.
- Dərc etdirdiyiniz yazılarla bağlı sizin təhdidlərlə üzləşdiyinizi oxumuşam. Sizi kim və haçan təhdid edib?
- Bu barədə danışmaq mürəkkəbdir. Bununla belə, hələ heç kim məni yazılarıma görə məhkəməyə verməyib, heç vaxt sosial şəbəkələrdə blok etməyiblər. Təhdidlər olub, amma bu barədə danışmaq istəmirəm. Burada və indi məntiqi ilə yaşamağa çalışıram. Savaş jurnalisti kimi, hara getdiyimi və nələrlə qarşılaşa biləcəyimi çox yaxşı bilirəm!
- Bəhs etdiyiniz rusiyalı «ekspertlər» iddia edirlər ki, Xankəndinə Rusiya sülhməramlıları girdiyinə görə Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsindəki qələbəsi yarımçıqdır, bu iddialar barədə nə düşünürsünüz?
- İstənilən halda, Azərbaycanın bu 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində qazandıqları - böyük Qələbədir! Axı, 90-cı illərdə heç kim müharibənin bu qədər uzanacağını gözləmirdi. Düşmən bu otuz ildə mövqelərin dərinləşdirməyə və möhkəmləndirməyə nail olmuşdu, hücum etmək isə həmişə müdafiə olunmaqdan daha çətindir. Açığı, Zəngilan azad edildikdən sonra Azərbaycan Prezidentinə və Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə təbrik teleqramı göndərmək üçün birbaşa Azərbaycanın Litvadakı səfirliyinə zəng etdim. Özü də, bu, Şuşanın azad edilməsindən əvvəl olmuşdu! Əgər mən - litvalı bütün bunları başa düşürəmsə, o zaman otuz illik işğal üzərindəki qələbəyə şübhə olmamalıdır. Hər kəs Ermənistanın arxasında kimin olduğunu, onu silah və ballistik raketlərlə kimin təmin etdiyini çox yaxşı bilir. Biz Gəncə və Bərdəyə edilmiş terror hücumlarını, strateji əhəmiyyətə malik Mingəçeviri bombalamaq cəhdlərini gördük, Sərsəng su anbarında terror aktının baş vermə ehtimalı barədə oxuduq. Bütün mümkün təzyiq alətlərindən istifadə edirdilər. Paşinyan hər gün zəng edib Putinə şikayət edirdi, müdaxilə etməsi üçün yalvarırdı. Hamı bilirdi ki, Ermənistanın Gümrü şəhərində Rusiya hərbi bazası var, hamı İranın hava məkanından hərbi təyyarələrin uçuşlarını izləyirdi, hər kəs Azərbaycanın beş günə dayanacağını qışqıran rusiyalı "ekspertləri" dinləyirdi. Ancaq Azərbaycan əsgərləri bütün dünyanın gözü qarşısında daha da irəlilədilər, Şuşaya daxil oldular və erməni hərbi qruplaşmasını mühasirəyə aldılar! Yəni öz gücləri ilə işğalçını diz çökdürdülər! Şuşa süngü döyüşü ilə alınıb, bu qələbə tarixə düşəcək və onun barəsində çox uzun müddət danışacaqlar! Azərbaycan Ermənistanı təslim aktını imzalamağa məcbur etdi, Rusiyanı elə vəziyyətə saldı ki, yalnız sülhməramlıların yeridilməsi ilə dünya arenasında nüfuzunu bir qədər xilas edə bildi, Qərb isə hadisələrə, ümumiyyətlə, reaksiya verməyə macal tapmadı. Bu qələbə deyilmi? Artıq Azərbaycanın həm də Naxçıvan və Türkiyə ilə quru yolu olacaq, bu gələcək hadisələrdə çox vacib rol oynayacaq, yəni Xankəndi ilə məsələyə son qoyacaq. Bu parlaq qələbə münasibətilə Azərbaycanı ürəkdən təbrik edirəm və şəhid ailələrinə dərin hüznlə başsağlığı verirəm! Hər bir əsgərlə fəxr edirəm və bütün Azərbaycan xalqı ilə birlikdə sevinirəm!
- Ermənistanın siyasi elitasında nəzərə çarpan revanşist əhvalı necə qiymətləndirirsiniz? Ermənistan tərəfindən hərbi əməliyyatların bərpa edilməsinə hazırlaşmağa dəyərmi? Necə paradoksal olsa da, Paşinyan hazırda sülh müqaviləsinin yerinə yetirilməsinin bir növ qarantıdır, ancaq Ermənistanın özündə daxili siyasi vəziyyət ölkə rəhbərliyinin dəyişməsi ilə nəticələnə bilər.
- Təbii ki, orada rəhbərliyin dəyişməsi baş verəcək! Ancaq orada başqa nə cür əhval ola bilər, hansı döyüş ruhundan söhbət gedə bilər? Ermənistanın açıq müharibə başlamağa gücü çatacağını düşünmürəm. Bəzi hücumlar ola bilər, bu ölkə əsrlər boyu bu cür mənfi keyfiyyətləri "təkmilləşdirib". Daşnaklar həmişə mülki əhaliyə və sivilizasiyaya qarşı hərbi və terror hücumları təşkil ediblər. Ancaq düşünmürəm ki, Azərbaycan buna qarşı hazırlıq görmür! İndi dünya çox qeyri-sabitdir və bu vəziyyətdə, əminəm ki, Azərbaycan çox şey düşünür. Sülhməramlılar da düşünür. Şübhəsiz ki, təxribatlar olacaq, onlar artıq baş verir. İndi Ermənistanda həm iqtisadi, həm siyasi, həm də mənəvi baxımdan tam qarışıqlıqdır. Bu, təəccüblü deyil, çünki demək olar ki, hər şeyi itiriblər. Ancaq bu barədə daha erkən düşünməli və Azərbaycan torpağını rahat buraxmaq lazım idi. Həmin əraziləri nə günə qoyduqlarına baxın, sözlə çatdırmaq olmur! Ağdam, Füzuli. Kəlbəcər, Zəngilan... partlayışdan sonrakı Xirosimaya bənzəyir.
- Siz necə düşünürsünüz, iki qanlı müharibəndən sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında mehriban qonşuluq münasibətləri qurmaq mümkündürmü? Cənubi Qafqazın üç dövlətini ümumi infrastruktur layihələrində iştirak üçün bir araya gətirmək olarmı?
- Bəzi irəliləyişlər olmalıdır, amma hələlik bunun üçün heç bir ilkin şərt yoxdur. Hər şey üçün zamana ehtiyac var! Azərbaycanlı hərbi əsirlərin necə vəhşiliklə öldürdüklərini görəndən sonra heç bir əməkdaşlıqdan söhbət gedə bilməz. Çox şey Ermənistanın özündən asılıdır.
- Mətbuatda gələcəkdə türk dövlətlərinin hərbi ittifaqının yaradılması barədə söhbətlər çoxalıb. Belə perspektiv nə qədər real görünür?
- Türk dövlətlərinin yeni hərbi ittifaqının yaradılması – mürəkkəb məsələdir. Azərbaycanın geosiyasi mövqeyi elədir ki, düşünürəm, o, balanslı siyasət yürüdəcək və öz yolunu seçəcək. Axı onu Avropa ilə sıx iqtisadiyyt və mədəniyyət layihələri bağlayır. Azərbaycan, demək olar ki, bütün ölkələrlə həmişə dost münasibətlər qurub. Gələcəkdə burada mühüm turizm marşrutları açılmalıdır, yəni bura Qərblə Şərqin kəsişməsidir. Mən inanıram ki, Azərbaycanın çiçəklənməsi üçün böyük imkanlar var. Ermənistana gəlincə, onlar ya ağıllanmalıdırlar, ya da daş dövrünə qayıdacaqlar. İndi dünya qloballaşma dövrünü yaşayır və mehriban qonşuluq münasibətləri Ermənistanın özü üçün yeni imkanlar aça bilər. Əminəm ki, Azərbacyanın müqəddəs torpağına bir daha heç kim göz dikməz. Vəhşilərin törətdiyi dağıntıların, həlak olan şəhidlərin xatirəsi əbədi olaraq qorunmalıdır. Azərbaycan xalqına öz tarixi torpaqlarına sürətlə qayıtmağı arzu edirəm!

Ричардас ЛАПАЙТИС: «То, чего добился Азербайджан за эти 44 дня во Второй Карабахской войне, - огромная победа!»
О чем бы ни шла речь, чтобы донести правду, нужно живое общение со свидетелями тех или иных событий. В этом уверен наш собеседник, военный журналист из Литвы Ричардас ЛАПАЙТИС. А так как речь пойдет о двух карабахских войнах и событиях, произошедших в Азербайджане за последнее время, живое общение с участником и свидетелем Первой Карабахской войны - хорошая возможность вспомнить прошлое и спроецировать будущее региона.
- Что вас подтолкнуло к посещению Карабаха в 90-х, с какими мыслями вы, совсем молодой человек, ехали в Азербайджан, что готовились там увидеть?
- Я много путешествовал и до приезда в Азербайджан: посетил Северный Урал, всю Сибирь, Забайкалье, Дальний Восток, Украину, Молдову, в том числе и Ереван. Целый год ездил по Северному полярному кругу (Таймырский полуостров). Потом почувствовал, что уже «вырос» и мне тесно на просторах бывшего Союза. Правда, перед поездкой в Китай решил посетить все бывшие советские республики Средней Азии. Тогда же подумал, что никогда не был в Азербайджане, и захотел увидеть Баку, Гобустан, познакомиться с историей и культурой восточного города. Тем более что нас связывала общая история - в 1918 году, во времена АДР, в Баку действовало Литовское консульство и проживало более 3 тысяч литовцев. Нас связывала и похожая трагедия, а именно январские события у вас в 1990 году и год спустя - у нас в Литве. Это было жестокое преступление, совершенное против простых жителей наших городов. Да, время для путешествия я выбрал не очень удачное, но такова судьба.
- В качестве военкора вы были непосредственным свидетелем ряда событий Первой Карабахской войны. В недавней, Второй Карабахской, вы наблюдали за ходом боевых действий, не присутствуя здесь физически, тем не менее, выражали свое отношение к событиям в Карабахе. Как вы оцениваете уровень информационного противостояния двух конфликтующих сторон, учитывая многолетнюю информационную блокаду Азербайджана и мощное лоббирование интересов Армении во многих СМИ мира?
- Однозначно ответить трудно, и скажу почему. Во-первых, много высказывались российские т.н. эксперты. Это и хорошо, и плохо. Как правило, они высказывались против Азербайджана, поэтому я не верю в их искренность. В этом плане мне не хватало голосов иностранных журналистов. Однако эти недостатки компенсировали гражданское общество, солидарность всех азербайджанцев мира. Тем временем Ереван приложил большие усилия для улучшения своего имиджа, там и сейчас работают итальянцы, французы, россияне, литовцы. Армянское лобби всегда умело работать с мировыми СМИ, на это тратятся большие средства. К примеру, во время войны шли прямые репортажи из Ханкенди на литовском языке. В таких условиях очень сложно кого-то переубедить и донести правду. Поэтому, чтобы прорвать информационную блокаду, нужно усердно работать!
- За почти 30 лет было написано много самого противоречивого о карабахской войне и начале конфликта. На ваш взгляд, что из опубликованного отражает наиболее правдивую информацию о тех событиях?
- Думаю, такие журналисты, как Чингиз Мустафаев и Сеидага Мовсумов, латышский журналист Модрис Аузеньш, Леонид Лазаревич, писатель из Санкт-Петербурга Юрий Помпеев, внесли огромный вклад в освещение событий в Нагорном Карабахе. Нельзя забывать и замечательных фоторепортеров Олега Литвина, Ильгара Джафарова, Мирнаиба Гасаноглу и многих других. Упомяну также Томаса де Ваала, Викторию Ивлеву. Все они рисковали жизнью, чтобы донести правду до общественности.
- Как правильно оценивать события в Ходжалы - трагедия, геноцид?
- Как свидетель ходжалинских событий могу сказать однозначно: это был геноцид азербайджанцев! Людей убивали лишь по национальному признаку. Зверски были убиты  старики, женщины и малолетние дети. Здесь нельзя оценивать по-другому!
- Снятый на основе ваших свидетельств фильм «Бесконечный коридор» сегодня стал некоей летописью той трагедии, представив всему миру поистине страшные факты. Во время первой войны не было видео- и фотосъемок, не было соцсетей, с помощью которых сегодня можно любой факт сделать общедоступным в считанные секунды. Как вы считаете, каким образом можно донести до людей истинные события времен начала конфликта и Первой Карабахской войны?
- Методов и способов очень много, и лучше всего это живое общение со свидетелями Карабахской войны. История, рассказанная из первых уст, за считанные секунды заставляет задуматься любого слушателя. Главное, чтобы такие мероприятия проходили по всей Европе и другим регионам. Документальный фильм «Бесконечный коридор» имел колосальный успех потому, что его сняли зарубежные кинодокументалисты и он был переведен на многие языки мира! Фильм - участник многих международных кинофестивалей. К съемкам и работе над фильмом не были допущены ни политики, ни случайные лица, и это можно считать большой удачей. Далее, очень важно, чтобы в своих личных целях не использовали западных журналистов, необходимы прочные контакты с западными СМИ на официальном уровне. И здесь немаловажная роль у дипломатического корпуса Азербайджана.
-  Приходилось ли вам сталкиваться с непониманием со стороны коллег либо обывателей относительно вашей позиции по карабахскому конфликту?
- Иногда. По причине непонимания сути вопроса или при наличии недостоверной информации. В таких случаях я набираюсь терпения и стараюсь обьяснить последовательность и причины происходящего! Для этого, безусловно, необходимо фундаментальное знание как исторических фактов, так и владение текущей информацией. Но чаще всего я могу убедить собеседника, так как сам являюсь свидетелем Карабахской войны.
- Я прочла, что вам приходилось сталкиваться с угрозами в свой адрес в связи с вашими публикациями. Кто и когда вам угрожал?
- Об этом сложно рассказывать. Тем не менее, за мои публикации на меня никто еще не подавал в суд, никогда не блокировали в социальных сетях. Угрозы были, но говорить об этом не хочу. Я стараюсь жить здесь и сейчас. Как военный журналист прекрасно осознаю, куда иду и с чем могу столкнуться!
- Как вы относитесь к разговорам тех же российских экспертов о том, что победа Азербайджана во Второй Карабахской войне якобы является неполной по причине ввода в Ханкенди российских миротворцев?
- Как ни посмотри, но то, чего добился Азербайджан за эти 44 дня во Второй Карабахской войне, - это огромная победа! Никто ведь в 90-х не ожидал, что война затянется так надолго. Враг за тридцать лет сумел окопаться и укрепить свои позиции, а наступать всегда тяжелей, чем обороняться.  Скажу честно, я уже после освобождения Зангилана звонил прямо в посольство Азербайджана в Литве, чтобы отправить поздравительную телеграмму Президенту Азербайджана и Верховному главнокомандующему Азербайджанской армией       Ильхаму Алиеву. И это еще до освобождения Шуши! Если я, литовец, все это понимаю, то думаю, нельзя сомневаться в победе над тридцатилетней оккупацией. Все прекрасно знают, кто стоит за Арменией, кто снабжает ее оружием, баллистическими ракетами. Мы видели теракты в Гяндже и Барде, попытки бомбить стратегически важный Мингячевир, читали о возможности теракта на Сарсангском водохранилище. Использовались все возможные рычаги давления. Пашинян каждый день звонил и жаловался Путину, умолял вмешаться. Все знали, что в Армении российская база в Гюмри, наблюдали полеты военных самолетов через иранское воздушное пространство, слушали российских «экспертов», которые кричали, что через пять дней Азербайджан остановится. Но азербайджанские солдаты на глазах всего мира пошли дальше, вошли в Шушу и взяли в кольцо армянскую военную группировку! То есть своими силами поставили оккупанта на колени! Шуша была взята в рукопашном бою, эта победа войдет в историю и о ней будут говорить очень долго! Азербайджан заставил Армению подписать акт о капитуляции, поставил Россию в такое положение, что только ввод миротворцев немного спас ее репутацию на мировой арене, а Запад вообще не успел среагировать на происходящие события. Это ли не победа?! Азербайджан сейчас будет иметь также сухопутную дорогу с Нахчываном и Турцией, это сыграет очень большую роль в дальнейших событиях, то есть поставит точку в вопросе с Ханкенди. Я от всего сердца поздравляю Азербайджан с блестящей победой и выражаю глубокие соболезнования семьям шехидов! Горжусь каждым солдатом, рад за весь азербайджанский народ!
- Как вы расцениваете реваншистские настроения, царящие в армянском политическом истеблишменте? Стоит ли готовиться к возобновлению боевых действий со стороны Армении? Пашинян, как это ни парадоксально, в настоящее время является неким гарантом соблюдения мирного соглашения, однако внутриполитическая ситуация в самой Армении может вылиться в смену руководства страны.
- Смена руководства там, конечно, произойдет! А какие там могут быть настроения, какой боевой дух? Не думаю, что у Армении хватит сил начать открытую войну. Отдельные выпады могут быть, эта страна веками «совершенствовала» подобные негативные качества. Дашнаки всегда устраивали военные и террористические акты против мирного населения и цивилизации. Но не думаю, что Азербайджан не готовится к этому! Мир сейчас очень нестабилен, и в этой ситуации, уверен, Азербайджан многое продумал. Миротворцы тоже. Провокации, несомненно, будут, они уже происходят. В Армении сейчас царит полная неразбериха - как экономическая, политическая, так и моральная. Это неудивительно, ведь потеряно практически все. Но об этом надо было думать раньше и оставить в покое землю Азербайджана. Посмотрите, что они оставили после себя, это словами не передать! Агдам, Физули, Кяльбаджар, Зангилан... как после взрыва в Хиросиме.
- Как вы считаете, возможно ли после двух кровопролитных карабахских войн установление добрососедских отношений между Азербайджаном и Арменией? Возможно ли объединение трех государств Южного Кавказа для участия в общих инфраструктурных проектах?
- Какие-то сдвиги должны быть, но пока для этого нет предпосылок. Для всего нужно время! Когда я вижу, как зверски убивают азербайджанских военнопленных, ни о каком сотрудничестве не может быть и речи. Очень многое зависит от самой Армении.
- В прессе участились разговоры о создании в будущем некоего военного союза тюркских государств. Насколько реальной выглядит такая перспектива?
- Создание нового военного союза тюркских государств - вопрос сложный. Геополитическое положение Азербайджана таково, что, думаю, он выберет сбалансированную политику и свой путь. Ведь и с Европой его также связывают тесные экономические и культурные проекты. Азербайджан всегда поддерживал дружеские отношения практически со всеми странами. Именно здесь в будущем должны быть открыты важные туристические пути, то есть это перекресток Запада и Востока. Я верю, что у Азербайджана появились большие возможности для процветания. Что касается самой Армении, то они либо прозреют, либо вернутся в каменный век. Мир сейчас переживает время глобализации, и добрососедская жизнь может для самой Армении открыть новые возможности. Уверен, Азербайджан больше никогда и никому не отдаст свою священную землю. Память о варварских разрушениях, о погибших шехидах должна быть сохранена навечно. Желаю азербайджанскому народу скорейшего возрождения своих исторических земель!