AVRASİYANIN YENİ ENERJİ XƏRİTƏSİ
Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) tammiqyaslı istifadəyə verilməsi Avropanın təbii qaz istehlakçıları üçün sözün əsl mənasında Yeni il hədiyyəsi oldu. 31 dekabr 2020-ci ildə Azərbaycan tarixdə ilk dəfə olaraq Yunanıstan, Bolqarıstan və İtaliyaya ticari qaz nəqlinə başladı.
“Bu, bizim tarixi nailiyyətimizdir. Çünki Cənub Qaz Dəhlizinin təşəbbüskarı da bizik. Əsas maliyyə yükünü də biz öz üzərimizə götürmüşük”, - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu münasibətlə bildirib.
Etibarlı, birbaşa və əlverişli marşrut
Azərbaycan qazı Melenduqno yaşayış məntəqəsindən «SNAM Rete Gas» (SRG) qaz paylayıcı şəbəkəsi ilə İtaliyadakı istehlakçılarına, Nea Mesimvria yaşayış məntəqəsindən DESFA qaz ötürmə şəbəkəsi vasitəsi ilə  Yunanıstana və Bolqarıstana çatdırılıb.
Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, CQD layihəsi iştirakçı ölkələr və başqa Avrasiya dövlətləri arasında yeni formatda əməkdaşlıq üçün zəmin yaradır.
“Biz Avrasiyanın enerji xəritəsini yenidən tərtib etdik. Biz bir–birinə bağlı olan 3500 kilometr uzunluğunda 3 qaz kəmərini inşa etdik. “Şahdəniz–2” layihəsini istismara verdik və artıq Avropa istehlakçıları Azərbaycan qazını alırlar. Bu, həm onlar, həm də bizim üçün faydalıdır”, - deyə Azərbaycan lideri vurğulayıb.
Faydalar isə göz qabağındadır: təbii qazın Avropaya nəqli bir istehsalçı kimi Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirəcək - ölkə mənbələri və marşrutları şaxələndirəcək, tədarük bazarları və istehlakçı ölkələr çoxalacaq. Azərbaycan qazının Avropaya nəqlinin başlaması münasibətilə təntənəli mərasimlərin (pandemiya və karantin səbəbi ilə) olmaması baş verənlərin tarixi önəmini azaltmır. Dünyanın ən böyük təbii qaz idxalçısı olan Avropa qaz bazarına birbaşa çıxış əldə etməsi olan bir qaz ölkəsi olaraq Azərbaycanın inkişafında yeni bir səhifə açır.
"Avropanın cənubuna yeni bir mənbədən qaz nəqli istehlakçıların daha əlverişli şərtlərlə enerji təminatına, karbonsuzlaşdırmaya, həmçinin qitənin Xəzər bölgəsi ilə birləşdirilməsinə kömək edir", - deyə energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
Bununla yanaşı, qurumda etiraf edirlər ki, tərəfdaş ölkələrlə, şirkətlərlə, beynəlxalq maliyyə qurumları ilə nümunəvi işbirliyi olmadan, ABŞ, Böyük Britaniya və Avropa Birliyi tərəfindən Cənub Qaz Dəhlizinə daim güclü dəstək təmin edilmədən Xəzər qazının Avropaya nəqli sisteminin uğurla işə salınması mümkün olmazdı.
“TAP qitənin qaz şəbəkəsinin ayrılmaz hissəsidir və enerji tranzitinin yol xəritəsinə öz töhfəsini verir. Biz Cənub-Şərqi Avropaya və başqa ölkələrə etibarlı, birbaşa və rahat nəql marşrutu təklif edirik”, - deyə TAP-ın icraçı direktoru Luka Şippati bildirib.
Yeri gəlmişkən, layihənin gələcək inkişafı üçün yaxşı perspektivlər var. TAP qaz kəmərinin ticari əməliyyatının yenicə başlamasına baxmayaraq, artıq bu yay onun tutumunun genişləndirilməsi imkanlarının araşdırılması prosesi başlayacaq. Bu tədqiqatlar müsbət nəticə verərsə, TAP-ın ötürmə imkanındakı artım Azərbaycan üçün Avropaya nəql coğrafiyasını genişləndirmək baxımından yeni perspektivlər açacaq.
25 illik nəql
Yada salaq ki, TAP boru kəməri Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı nəhəng «Şahdəniz» yatağından Avropaya təbii qaz nəql edir. Uzunluğu 878 km olan boru kəməri Türkiyə-Yunanıstan sərhədində Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) ilə birləşir, Yunanıstan, Albaniya və Adriatik dənizini keçərək İtaliyanın cənub sahillərinə çıxır. Cənub Qaz Dəhlizinin son seqmenti olaraq, Avropaya yeni bir təbii qaz mənbəyinə etibarlı giriş imkanı verən TAP tədarükü şaxələndirərək tək bir təchizatçıdan azaltmaqla qitənin enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirməkdə mühüm rol oynayır.
“Yeddi il əvvəl tərəfdaşlarımızla birlikdə son investisiya qərarını verdik və Avropanın qaz paylayıcı şirkətləri ilə qaz alqı-satqısı üzrə 25 illik müqavilələrin imzalanmasına imza atdıq. Bəzilərinin o vaxt mümkünsüz hesab etdikləri ümumi uzunluğu 3,5 min km olan üç bir-birinə bağlı qaz kəmərinin tikintisi artıq başa çatıb. Və bu gün Azərbaycan qazı Avropadadır”, - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətində (SOCAR) əmindirlər ki, TAP gələcəkdə tikiləcək birləşdirici xətlər vasitəsilə Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinə qaz nəqlini stimullaşdıracaq. Məsələn, SOCAR ekspertləri sanır ki, Bolqarıstan təbii qaza olan ehtiyacının 33%-ni TAP-la təmin etməklə təchizat təhlükəsizliyini artıra bilər. Bu da öz növbəsində ölkəyə təbii qaz axınını artıracaq. TAP-ın Yunanıstan və Albaniya ilə yanaşı İtaliyaya da çıxışı Azərbaycan qazının başqa Avropa ölkələrinə nəql edilməsi üçün imkanlar yaradır.
TAP tərəfindən 25 il ərzində Avropa ölkələrinə hər il nəql ediləcək 10 milyard kubmetrdən çox qazın 8 milyard kubmetri İtaliya istehlakçılarına, 2 milyard kubmetri Yunanıstan və Bolqarıstana çatacaq, qalan hissəsi qonşu bazarlara veriləcək. Hazırda İtaliyaya gündəlik 10,5 milyon kubmetr, Yunanıstana 2 milyon kubmetr, Bolqarıstana 1 milyon kubmetr qaz verilir.
“TAP-la ticari nəqlin başlaması ilə Yunanıstan öz təchizat strukturunu daha da şaxələndirir. Bu layihə rəqabətli qaz qiymətlərinə imkan yaradacaq, əsas qazanan isə son istehlakçı olacaq”, - deyə Yunanıstanın DEPA şirkətindən bildiriblər.
Şirkətdə qeyd edirlər ki, TAP boru kəməri ilə nəqlin başlanması DEPA üçün mühüm mərhələdir. “Bu, şirkətimizin Yunanıstan üçün rəqabətli qiymətlərlə yeni bir təchizat mənbəyi olan Xəzər qazına çıxış əldə etmək üzrə yeddi ildən artıq göstərilən səylərinin zirvəsidir. Yeni TAP qazı ilə DEPA Yunanıstan bazarındakı ticari mövqeyini daha da yaxşılaşdıracaq”, - deyə DEPA-nın baş direktoru Konstantinos Ksifaras bildirib.
Bolqarıstan hökuməti bildirir ki, Azərbaycandan nəql sayəsində ölkənin qazla təchizatının həm mənbələr, həm də marşrutlar üzrə tam şaxələndirilməsinə nail olunub. Bu nəticənin önəmini vurğulamaq üçün Bolqarıstan baş naziri Boyko Borisov 1 yanvar tarixində Yunanıstanla sərhəddə Kulata kəndindəki kompressor stansiyasına baş çəkib və dedi: "Bu gündən - tam şaxələndirmədəyik!"
Bu, əlbəttə, o demək deyil ki, Bolqarıstan iri həcmlərlə Rusiya qazı almasını dayandıracağı anlamına gəlmir, ancaq onun qiymətlərlə və şərtlərlə bağlı danışıqlarda mövqeyi köklü şəkildə yaxşılaşıb, çünki Rusiya şirkəti indi Bolqarıstan bazarındakı, demək olar ki, inhisarçı mövqeyini itirib.
"Azərbaycanla anlaşma bizim prioritetlərimizin - təbii qaz tədarükünün şaxələndirilməsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı son dərəcə vacib bir müqavilədir", - deyə Bolqarıstanın energetika naziri Temenujka Petkova bildirib.
Rusiya qazının İtaliyaya ixracında da müəyyən dəyişikliklər gözləmək olar. Hətta «Qazprom» TAP-ın işə salınması ilə nəql həcmlərini qorumağı bacarsa da, Rusiya konserni bunun İtaliyadakı önəmli dərəcədə artımına və qiymətlərin yetərincə bahalaşmasına ümid etməməlidir.
Türkiyə və Gürcüstan da öz növbəsində ədalətli olaraq gözləyirlər ki, Azərbaycan qazının Avropaya nəqlinin başlaması ilə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolları artacaq. “Cənub Qaz Dəhlizi istifadəyə verildi. Ölkəmizin Avropanın bir hissəsinin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına verdiyi töhfə üzrə yeni bir səhifə açıldı”, - deyə Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyindən (XİN) bildirildi.
“Əgər indiyə qədər Gürcüstan yalnız Azərbaycan qazının Türkiyəyə, Rusiya qazının isə Ermənistana nəqlində bir tranzit ölkəsi idisə, indi beynəlxalq oyunçuya çevrildi. Bundan sonra ölkə ərazisindən ixrac olunan qaz, əsasən Avropa Birliyinin (AB) enerji bazarlarına beynəlxalq təchizatının şaxələndirilməsində və bu təchizatın təhlükəsizliyinin artırılmasında mühüm rol oynayacaq”, - deyə Gürcüstan hökumətinin başçısı Georgi Qaxariya vurğulayıb.
Bu təchizatın AB üçün önəmindən danışan Gürcüstan baş naziri bildirib ki, CQD-nin fəaliyyəti Avropada yerli qaz hasilatının azalmasını kompensasiya edəcək. Bu marşrutun vacib hədəfləri sırasına həm də ortaq Avropa bazarında rəqabəti artırmaq daxildir. Bununla yanaşı, hələ mənimsənilməmiş və ya Rusiya qazının idxalından böyük dərəcədə asılı olan Balkan ölkələrinə ticari baxımdan cəlbedici və ekoloji baxımdan təmiz təbii qazla təchizatı təmin ediləcək.
İki qat artım perspektivi
Beləliklə, CQD-nin uğurla işləyəcəyi heç bir şübhə doğurmur. Bu layihənin xəricini çıxarmasının çətinliyi ilə bağlı şübhə proqnozlarının əksinə olaraq, Azərbaycan artıq müəyyən müddətləri açıqlayıb. SOCAR-ın hesablamalarına görə, cari dünya trendləri nəzərə alınarsa, layihə üzrə əsaslı xərclər 8-10 il ərzində tamamilə ödəniləcək.
“Layihələr inkişaf etdikcə, genişləndirdikcə, onlara kapital qoyuluşları əlavə edilir ki, bu, xərclərin çıxarılması şərtlərinə təsir göstərərək onları daha uzaq bir gələcəyə təxirə sala bilər. Bununla yanaşı, «Şahdəniz»də yalnız qazla deyil, həm də kondensatla təmsil olunan karbohidrogenlərin qiymətləri perspektivdə artıma doğru gedəcək, bu, ən azından 2021-ci il üçün mənim proqnozumdur, deməli, uyğun olaraq, xərclərin ödənilməsi vaxtı və tam gəlirli bir layihəyə keçəcəyimiz tarix daha da yaxınlaşacaq”, - deyə SOCAR-ın marketinq və sərmayələr üzrə vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyov bildirib.
Bu zaman, Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndəsi bildirib ki, Cənub Qaz Dəhlizinin yaradılması layihəsi 33 milyard dollara başa gəlib və 2013-cü ildə açıqlanmış maya dəyərinin ilkin qiymətləndirilməsi ilə müqayisədə 12 milyard dollar qənaət edilib.
CQD ilə bağlı gələcək işlər onun buraxılış qabiliyyətinin genişləndirilməsi imkanı ilə bağlı olacaq. Hələ Trans-Adriatik qaz kəmərinin tikintisi mərhələsində ikən gələcəkdə qaz kəmərinin buraxılış gücünün ən azı iki dəfə artırmağın zəruriliyi barədə fikirlər səsləndirilməyə başlandı. Belə bir imkanı öyrənmək barədə anlaşma Bakıda CQD layihəsi üzrə Məşvərət Şurasının fevral iclasının nəticələri üzrə bəyannamədə əks olunub.
Bu prosesin davamı kimi 2021-ci ilin yayında TAP-ın gələcək genişləndirilməsi və boru kəmərinin ötürmə gücünün 20 milyard kubmetrə çatdırılması üzrə marketinq araşdırmalarının ikinci mərhələsi başlayacaq. SOCAR rəhbərinin sözlərinə görə, Avropa bazarında yerli qaz hasilatının azalması əlavə həcmlərə tələb yaradır və Azərbaycan qazı bu tələbləri ödəyəcək. Beləliklə, Azərbaycanın köhnə qitə üçün önəmi artacaq.
Beynəlxalq ekspertlər də Trans-Adriatik boru kəmərinin 20 milyard kubmetrə qədər genişləndirilməsi perspektivlərini müsbət qiymətləndirir.
«Wood Mackenzie» şirkətinin tədqiqatlar üzrə direktoru Marrey Duqlas sanır ki, TAP-ın istifadəyə verilməsi Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin növbəti mərhələsi olacaq: “Avropadakı «yaşıl anlaşmaya» və bazardakı cari qeyri-müəyyənliyə baxmayaraq, TAP-ın genişlənmə perspektivlərinə müsbət baxırıq. Özü də, bölgədə qaz dinamikası 2016-cı ildə TAP tikintisinə başladıqdan bəri dəyişib, özəlliklə bu, Türkiyənin Qara dənizdə nəhəng qaz yatağı kəşf etməsi və rus qazı da daxil olmaqla daha əlverişli təchizat alternativləri sayəsində baş verib. İndi bütün diqqətlər 2021-ci ilin yayında TAP bazarının məcburi sınaq mərhələsinə yönələcək. Bu, post-lokdaun dövründə Avropa qaz sahəsinin fundamental göstəricilərinin bərpası üçün bir işarə ola bilər”, - deyə ekspert əlavə edir.
Rusiya Federasiyası Hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin və Milli Energetika Təhlükəsizliyi Fondunun aparıcı mütəxəssisi Stanislav Mitraxoviç hesab edir ki, CQD-nin potensialının genişlənməsi Rusiya qazının Avropaya nəqli üçün imkanlar açır.
“Perspektivdə TANAP və TAP qaz boru kəmərlərinin güclərinin artırılması cəhdləri gözlənilir, Rusiya qazı «Türk axını» vasitəsilə bu sistemə daxil ola bilər. Ankara ilə ayrıca danışıqlar aparmaq lazım gələcək, AB ilə dialoqda isə Üçüncü Enerji Paketinin məşhur prinsiplərinə işarə etmək lazımdır, həmin prinsiplərə görə boru inşa etməyən bir təchizatçı (bu halda «Qazprom») bu sistemdən kənarda tutula bilməz. O zaman «Qazprom» TANAP-TAP-ı öz vəsaitlərini yatırmadan bir infrastruktur kimi istifadə edə bilər", - deyə S.Mitraxoviç sanır.
CQD-nin genişləndirilməsi ilə Türkmənistan qazının Avropaya tədarükü üçün də əlverişli perspektivlər yarana bilər. Türkmənistan, həqiqətən, qaz tədarükünü şaxələndirməyi qarşısına məqsəd kimi qoyubsa, Aşqabad belə bir imkan üzərində ciddi düşünməlidir. Avropada bu perspektivləri Rusiya qazına alternativ kimi mütləq qiymətləndirəcəklər, buna görə yaxın gələcəkdə Trans-Xəzər Qaz Kəmərinin gerçəkləşdirilməsi üzrə AB-Türkmənistan danışıqlarının intensivləşəcəyini gözləmək olar.
İran da qazını Avropaya ixrac etmək üçün CQD-dən istifadə edə bilər, lakin Qərblə münasibətlərin gərgin olması üzündən bu ehtimal yetərincə dumanlı görünür.
Potensial qaz təchizatçılarından kim gələcəkdə bu marşruta önəm versə, heç nə itirməyəcək, çünki Azərbaycan artıq ən çətin məsələni yerinə yetirib - Xəzər regionundan Avropaya birbaşa qaz ixracı sistemini sıfırdan yaradıb.

НОВАЯ ЭНЕРГЕТИЧЕСКАЯ КАРТА ЕВРАЗИИ
Азербайджан, приступивший к коммерческим поставкам газа в Европу, будет расширять возможности Южного газового коридора
Полномасштабный запуск Южного газового коридора (ЮГК) стал в буквальном смысле новогодним подарком для европейских потребителей природного газа. 31 декабря 2020 года впервые в истории Азербайджан начал коммерческие поставки газа в Грецию, Болгарию и Италию.
«Это - наше историческое достижение, поскольку инициаторами Южного газового коридора были мы, и основную финансовую нагрузку мы также взяли на себя», - заявил по этому поводу Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Надежный, прямой и удобный маршрут
Азербайджанский газ был доставлен потребителям в Италии через пункт Мелендугно в газораспределительную сеть SNAM Rete Gas (SRG), через пункт Неа Месимвриа - в Грецию и Болгарию через газотранспортную сеть компании DESFA.
Как отметил Президент Ильхам Алиев, проект ЮГК закладывает фундамент нового формата сотрудничества между странами-участницами и другими евразийскими государствами. «Мы заново составили энергетическую карту Евразии. Мы построили три связанных между собой газопровода протяженностью 3500 км, сдали в эксплуатацию проект «Шахдениз-2», и европейские потребители уже получают азербайджанский газ. Это выгодно и им, и нам», - отметил азербайджанский лидер.
А выгоды очевидны: транспортировка природного газа в Европу укрепит энергетическую безопасность Азербайджана как производителя за счет диверсификации рынков поставок и стран-потребителей - за счет диверсификации источников и маршрутов.
Отсутствие торжеств (в связи с пандемией и карантином) по случаю начала поставок азербайджанского газа в Европу отнюдь не умаляет их исторической значимости. Это открывает новую страницу в развитии Азербайджана как газовой страны, которая получила прямой доступ к европейскому рынку, являющемуся крупнейшим импортером природного газа в мире.
«Поставки газа на юг Европы из нового источника способствуют энергоснабжению потребителей на более выгодных условиях, декарбонизации, а также соединению континента с Каспийским регионом», - утверждает Министерство энергетики страны.
При этом в ведомстве признают, что успешный запуск системы поставок каспийского газа в Европу был бы невозможен без образцового сотрудничества Азербайджана со странами-партнерами, компаниями, международными финансовыми организациями и постоянной решительной поддержки Южного газового коридора США, Великобританией и Европейским союзом.
«TAP является неотъемлемой частью газовой сети континента и вносит свой вклад в дорожную карту транзита энергии. Мы предлагаем надежный, прямой и удобный транспортный маршрут в Юго-Восточную Европу и другие страны», - заявил управляющий директор TAP Лука Шиппати.
Кстати, проект имеет хорошие перспективы для дальнейшего развития. Несмотря на то, что коммерческая деятельность газопровода TAP только началась, уже этим летом будет изучена возможность расширения его мощностей. Если эти исследования дадут положительный результат, то увеличение пропускной способности TAP откроет новые перспективы для Азербайджана в плане расширения географии своих поставок в Европу.
Поставки на 25 лет
Напомним, что TAP транспортирует природный газ в Европу с гигантского месторождения «Шахдениз» в азербайджанском секторе Каспийского моря. Трубопровод протяженностью 878 км соединяется с Трансанатолийским трубопроводом (TANAP) на турецко-греческой границе, пересекает Грецию, Албанию и Адриатическое море и достигает южного побережья Италии.
Являясь последним сегментом Южного газового коридора, TAP, который обеспечивает Европу надежным доступом к новому источнику природного газа, играет важную роль в укреплении энергетической безопасности континента путем диверсификации поставок и снижения зависимости от одного поставщика.
«Семь лет назад мы приняли окончательное инвестиционное решение с нашими партнерами и вышли на подписание 25-летних соглашений о купле-продаже газа с европейскими газораспределительными компаниями. Строительство трех соединенных между собой газопроводов общей протяженностью 3,5 тыс. км, которое некоторые считали невозможным в то время, уже завершено. И сегодня азербайджанский газ находится в Европе», - отмечает президент компании SOCAR Ровнаг Абдуллаев.
В Госнефтекомпании Азербайджана уверены, что TAP может стимулировать поставки газа в страны Юго-Восточной Европы через соединительные линии, которые будут построены в будущем. К примеру, считают эксперты Госнефтекомпании, Болгария сможет повысить безопасность поставок, обеспечив 33% своих потребностей в природном газе через TAP. Это, в свою очередь, увеличит поступление природного газа в страну. Выходы TAP в Греции и Албании, а также в Италии открывают возможности для транспортировки азербайджанского газа в другие европейские страны.
Из более чем 10 млрд. кубометров газа, которые в течение 25 лет будут идти по TAP в европейские страны, ежегодно 8 млрд. будут получать потребители в Италии, 2 млрд. - в Греции и Болгарии, а остальное будет поставляться на соседние рынки. В настоящее время в Италию ежесуточно поставляется 10,5 млн., в Грецию - 2 млн., в Болгарию - 1 млн. кубометров газа.
«С началом коммерческих поставок по TAP Греция еще больше диверсифицирует свою структуру поставок. Данный проект обеспечит конкурентоспособные цены на газ, при этом основными бенефициарами являются конечные потребители», - считают в греческой компании DEPA.
В компании отмечают, что начало поставок по трубопроводу TAP является важной вехой для DEPA. «Это кульминация более чем семи лет усилий нашей компании по получению доступа к каспийскому газу в Греции, получению нового источника поставок по конкурентоспособным ценам. С новым газом по TAP DEPA еще больше улучшит свои коммерческие позиции на греческом рынке», - заявил генеральный директор DEPA Константинос Ксифарас.
В правительстве Болгарии утверждают, что за счет газа из Азербайджана страна достигла полной диверсификации поставок газа как по его источнику, так и маршруту. Чтобы подчеркнуть значение этого события, болгарский премьер-министр Бойко Борисов посетил 1 января в селе Кулата на границе с Грецией компрессорную станцию, где заявил: «С сегодняшнего дня - полная диверсификация!».
Это, конечно, вовсе не означает, что Болгария прекратит крупные закупки российского газа, но ее позиции на переговорах о ценах и условиях радикально улучшились, ведь своего почти монопольного положения на болгарском рынке российская компания теперь лишилась.
«Соглашение с Азербайджаном - это чрезвычайно важный контракт, который связан с реализацией наших приоритетов - диверсификацией поставок природного газа», - указала болгарский министр энергетики Теменужка Петкова.
Определенных изменений можно ожидать и в экспорте российского газа в Италию. Даже если «Газпрому» и удастся сохранить объемы поставок, с вводом TAP российскому концерну вряд ли стоит рассчитывать на их существенное увеличение в Италию, а также на значительный рост цен.
Турция и Грузия, в свою очередь, справедливо ожидают, что с началом поставок азербайджанского газа в Европу их роль в обеспечении энергетической безопасности Европы только усилится.
«Запущен Южный газовый коридор. Открыта новая страница вклада, который наша страна вносит в обеспечение энергетической безопасности части Европы», - указали в МИД Турции.
«Если до сих пор Грузия была лишь транзитной страной для поставок азербайджанского газа в Турцию и российского газа в Армению, то теперь она стала международным игроком. Отныне газ, экспортируемый по территории страны, будет играть важную роль в диверсификации международных поставок, в основном на энергетические рынки ЕС, и в повышении безопасности этих поставок», - поясняет глава грузинского правительства Георгий Гахария.
Говоря о значимости этих поставок для ЕС, премьер-министр Грузии отметил, что деятельность ЮГК позволит компенсировать сокращение в Европе добычи местного газа. Важной целью этого маршрута также является усиление конкуренции на общем европейском рынке. При этом будут обеспечены поставки коммерчески привлекательного и экологически чистого природного газа в балканские страны, которые до сих пор его не использовали или сильно зависят от импорта российского газа.
Перспектива удвоения
Таким образом, успешная деятельность ЮГК не вызывает никаких сомнений. И вопреки скептическим прогнозам, что окупаемость этого проекта будет нескончаемой, Азербайджан уже назвал определенные сроки. По оценкам SOCAR, с учетом текущих мировых тенденций капитальные расходы по проекту будут полностью возмещены в течение 8-10 лет.
«По мере развития проектов, расширения в них добавляются капвложения, это может повлиять на сроки возмещения, отодвигая их на более далекую перспективу. Если при этом цены на углеводороды, а «Шахдениз» - это не только газ, а еще и конденсат, будут в перспективе идти к росту, что является, во всяком случае, моим прогнозом на 2021 год, то и соответственно и время возмещения затрат, и время, когда мы перейдем на полностью прибыльный проект, будет приближаться», - заявил заместитель вице-президента SOCAR по маркетингу и инвестициям Виталий Беглярбеков.
При этом представитель Госнефтекомпании Азербайджана указал и на то, что проект создания Южного газового коридора обошелся в $33 млрд. с экономией в $12 млрд. от первоначальной оценки его стоимости, данной в 2013 году.
Дальнейшие работы по ЮГК будут связаны уже с возможностью расширения его пропускной способности. Еще на стадии строительства Трансадриатического газопровода стали звучать мнения о необходимости увеличения в будущем мощностей газопровода как минимум вдвое. Договоренности об изучении такой возможности нашли свое отражение и в декларации по итогам февральского заседания Консультативного совета по проекту ЮГК в Баку.
В продолжение этого процесса летом 2021 года начнется второй этап маркетинговых исследований по дальнейшему расширению ТАР и увеличению пропускной способности трубопровода до 20 млрд. кубометров в год.
По мнению главы SOCAR, снижение добычи газа внутри европейского рынка создает необходимость в дополнительных объемах, и азербайджанский газ позволит удовлетворить эти потребности. Таким образом, значение Азербайджана для Старого континента возрастет.
Международные эксперты тоже положительно оценивают перспективы расширения пропускной способности Трансадриатического трубопровода.
Как считает директор по исследованиям компании Wood Mackenzie Маррей Дуглас, запуск TAP станет новым этапом проекта «Южный газовый коридор»: «Несмотря на «зеленую сделку» в Европе и текущую неопределенность на рынке, мы положительно оцениваем перспективы расширения TAP. Хотя с момента начала строительства TAP в 2016 году динамика газа в регионе изменилась, особенно благодаря недавнему открытию Турцией гигантского месторождения газа в Черном море, а также более выгодных альтернатив поставок, включая российский газ. Теперь все внимание будет приковано к обязательной фазе рыночных испытаний TAP летом 2021 года. Это может стать сигналом для восстановления фундаментальных показателей европейской газовой отрасли в постлокдауновский период», - утверждает он.
Ведущий эксперт Фонда национальной энергетической безопасности и финансового университета при правительстве РФ Станислав Митрахович считает, что расширение пропускной способности ЮГК открывает также возможности для поставок в Европу российского газа.
«На перспективу ожидаются попытки расширить мощности газопроводов TANAP и TAP, российский газ мог бы попадать в эту систему по «Турецкому потоку». С Анкарой нужно будет договариваться отдельно, а в диалоге с ЕС нужно указывать на пресловутые принципы Третьего энергопакета, в соответствии с которыми поставщика, не строившего трубу (в данном случае «Газпром»), нельзя не допустить в эту систему. Тогда «Газпром» мог бы пользоваться TANAP-TAP как инфраструктурой, в которую не вкладывал свои средства», - считает С.Митрахович.
Расширение ЮГК может иметь хорошие перспективы и для поставок туркменского газа в Европу. Ашхабаду стоит всерьез задуматься над такой возможностью, если Туркменистан действительно нацелен на диверсификацию поставок газа. Не могут не оценивать этих перспектив и в Европе в качестве альтернативы российскому газу, поэтому в обозримом будущем можно ожидать активизации переговоров ЕС-Туркменистан по реализации Транскаспийского газопровода.
ЮГК для экспорта газа в Европу мог бы использовать и Иран, но эта возможность кажется весьма туманной из-за его напряженных отношений с Западом.
Кто бы из потенциальных поставщиков газа ни сделал в будущем ставку на этот маршрут, ничего не потеряет. Самую сложную задачу - с нуля создать систему прямого выхода газа из Каспийского региона в Европу - Азербайджан уже выполнил.