AVRASİYANIN YENİ ENERJİ XƏRİTƏSİ
Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) tammiqyaslı istifadəyə verilməsi Avropanın təbii qaz istehlakçıları üçün sözün əsl mənasında Yeni il hədiyyəsi oldu. 31 dekabr 2020-ci ildə Azərbaycan tarixdə ilk dəfə olaraq Yunanıstan, Bolqarıstan və İtaliyaya ticari qaz nəqlinə başladı.
“Bu, bizim tarixi nailiyyətimizdir. Çünki Cənub Qaz Dəhlizinin təşəbbüskarı da bizik. Əsas maliyyə yükünü də biz öz üzərimizə götürmüşük”, - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu münasibətlə bildirib.
Etibarlı, birbaşa və əlverişli marşrut
Azərbaycan qazı Melenduqno yaşayış məntəqəsindən «SNAM Rete Gas» (SRG) qaz paylayıcı şəbəkəsi ilə İtaliyadakı istehlakçılarına, Nea Mesimvria yaşayış məntəqəsindən DESFA qaz ötürmə şəbəkəsi vasitəsi ilə  Yunanıstana və Bolqarıstana çatdırılıb.
Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, CQD layihəsi iştirakçı ölkələr və başqa Avrasiya dövlətləri arasında yeni formatda əməkdaşlıq üçün zəmin yaradır.
“Biz Avrasiyanın enerji xəritəsini yenidən tərtib etdik. Biz bir–birinə bağlı olan 3500 kilometr uzunluğunda 3 qaz kəmərini inşa etdik. “Şahdəniz–2” layihəsini istismara verdik və artıq Avropa istehlakçıları Azərbaycan qazını alırlar. Bu, həm onlar, həm də bizim üçün faydalıdır”, - deyə Azərbaycan lideri vurğulayıb.
Faydalar isə göz qabağındadır: təbii qazın Avropaya nəqli bir istehsalçı kimi Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirəcək - ölkə mənbələri və marşrutları şaxələndirəcək, tədarük bazarları və istehlakçı ölkələr çoxalacaq. Azərbaycan qazının Avropaya nəqlinin başlaması münasibətilə təntənəli mərasimlərin (pandemiya və karantin səbəbi ilə) olmaması baş verənlərin tarixi önəmini azaltmır. Dünyanın ən böyük təbii qaz idxalçısı olan Avropa qaz bazarına birbaşa çıxış əldə etməsi olan bir qaz ölkəsi olaraq Azərbaycanın inkişafında yeni bir səhifə açır.
"Avropanın cənubuna yeni bir mənbədən qaz nəqli istehlakçıların daha əlverişli şərtlərlə enerji təminatına, karbonsuzlaşdırmaya, həmçinin qitənin Xəzər bölgəsi ilə birləşdirilməsinə kömək edir", - deyə energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib.
Bununla yanaşı, qurumda etiraf edirlər ki, tərəfdaş ölkələrlə, şirkətlərlə, beynəlxalq maliyyə qurumları ilə nümunəvi işbirliyi olmadan, ABŞ, Böyük Britaniya və Avropa Birliyi tərəfindən Cənub Qaz Dəhlizinə daim güclü dəstək təmin edilmədən Xəzər qazının Avropaya nəqli sisteminin uğurla işə salınması mümkün olmazdı.
“TAP qitənin qaz şəbəkəsinin ayrılmaz hissəsidir və enerji tranzitinin yol xəritəsinə öz töhfəsini verir. Biz Cənub-Şərqi Avropaya və başqa ölkələrə etibarlı, birbaşa və rahat nəql marşrutu təklif edirik”, - deyə TAP-ın icraçı direktoru Luka Şippati bildirib.
Yeri gəlmişkən, layihənin gələcək inkişafı üçün yaxşı perspektivlər var. TAP qaz kəmərinin ticari əməliyyatının yenicə başlamasına baxmayaraq, artıq bu yay onun tutumunun genişləndirilməsi imkanlarının araşdırılması prosesi başlayacaq. Bu tədqiqatlar müsbət nəticə verərsə, TAP-ın ötürmə imkanındakı artım Azərbaycan üçün Avropaya nəql coğrafiyasını genişləndirmək baxımından yeni perspektivlər açacaq.
25 illik nəql
Yada salaq ki, TAP boru kəməri Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı nəhəng «Şahdəniz» yatağından Avropaya təbii qaz nəql edir. Uzunluğu 878 km olan boru kəməri Türkiyə-Yunanıstan sərhədində Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) ilə birləşir, Yunanıstan, Albaniya və Adriatik dənizini keçərək İtaliyanın cənub sahillərinə çıxır. Cənub Qaz Dəhlizinin son seqmenti olaraq, Avropaya yeni bir təbii qaz mənbəyinə etibarlı giriş imkanı verən TAP tədarükü şaxələndirərək tək bir təchizatçıdan azaltmaqla qitənin enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirməkdə mühüm rol oynayır.
“Yeddi il əvvəl tərəfdaşlarımızla birlikdə son investisiya qərarını verdik və Avropanın qaz paylayıcı şirkətləri ilə qaz alqı-satqısı üzrə 25 illik müqavilələrin imzalanmasına imza atdıq. Bəzilərinin o vaxt mümkünsüz hesab etdikləri ümumi uzunluğu 3,5 min km olan üç bir-birinə bağlı qaz kəmərinin tikintisi artıq başa çatıb. Və bu gün Azərbaycan qazı Avropadadır”, - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətində (SOCAR) əmindirlər ki, TAP gələcəkdə tikiləcək birləşdirici xətlər vasitəsilə Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinə qaz nəqlini stimullaşdıracaq. Məsələn, SOCAR ekspertləri sanır ki, Bolqarıstan təbii qaza olan ehtiyacının 33%-ni TAP-la təmin etməklə təchizat təhlükəsizliyini artıra bilər. Bu da öz növbəsində ölkəyə təbii qaz axınını artıracaq. TAP-ın Yunanıstan və Albaniya ilə yanaşı İtaliyaya da çıxışı Azərbaycan qazının başqa Avropa ölkələrinə nəql edilməsi üçün imkanlar yaradır.
TAP tərəfindən 25 il ərzində Avropa ölkələrinə hər il nəql ediləcək 10 milyard kubmetrdən çox qazın 8 milyard kubmetri İtaliya istehlakçılarına, 2 milyard kubmetri Yunanıstan və Bolqarıstana çatacaq, qalan hissəsi qonşu bazarlara veriləcək. Hazırda İtaliyaya gündəlik 10,5 milyon kubmetr, Yunanıstana 2 milyon kubmetr, Bolqarıstana 1 milyon kubmetr qaz verilir.
“TAP-la ticari nəqlin başlaması ilə Yunanıstan öz təchizat strukturunu daha da şaxələndirir. Bu layihə rəqabətli qaz qiymətlərinə imkan yaradacaq, əsas qazanan isə son istehlakçı olacaq”, - deyə Yunanıstanın DEPA şirkətindən bildiriblər.
Şirkətdə qeyd edirlər ki, TAP boru kəməri ilə nəqlin başlanması DEPA üçün mühüm mərhələdir. “Bu, şirkətimizin Yunanıstan üçün rəqabətli qiymətlərlə yeni bir təchizat mənbəyi olan Xəzər qazına çıxış əldə etmək üzrə yeddi ildən artıq göstərilən səylərinin zirvəsidir. Yeni TAP qazı ilə DEPA Yunanıstan bazarındakı ticari mövqeyini daha da yaxşılaşdıracaq”, - deyə DEPA-nın baş direktoru Konstantinos Ksifaras bildirib.
Bolqarıstan hökuməti bildirir ki, Azərbaycandan nəql sayəsində ölkənin qazla təchizatının həm mənbələr, həm də marşrutlar üzrə tam şaxələndirilməsinə nail olunub. Bu nəticənin önəmini vurğulamaq üçün Bolqarıstan baş naziri Boyko Borisov 1 yanvar tarixində Yunanıstanla sərhəddə Kulata kəndindəki kompressor stansiyasına baş çəkib və dedi: "Bu gündən - tam şaxələndirmədəyik!"
Bu, əlbəttə, o demək deyil ki, Bolqarıstan iri həcmlərlə Rusiya qazı almasını dayandıracağı anlamına gəlmir, ancaq onun qiymətlərlə və şərtlərlə bağlı danışıqlarda mövqeyi köklü şəkildə yaxşılaşıb, çünki Rusiya şirkəti indi Bolqarıstan bazarındakı, demək olar ki, inhisarçı mövqeyini itirib.
"Azərbaycanla anlaşma bizim prioritetlərimizin - təbii qaz tədarükünün şaxələndirilməsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı son dərəcə vacib bir müqavilədir", - deyə Bolqarıstanın energetika naziri Temenujka Petkova bildirib.
Rusiya qazının İtaliyaya ixracında da müəyyən dəyişikliklər gözləmək olar. Hətta «Qazprom» TAP-ın işə salınması ilə nəql həcmlərini qorumağı bacarsa da, Rusiya konserni bunun İtaliyadakı önəmli dərəcədə artımına və qiymətlərin yetərincə bahalaşmasına ümid etməməlidir.
Türkiyə və Gürcüstan da öz növbəsində ədalətli olaraq gözləyirlər ki, Azərbaycan qazının Avropaya nəqlinin başlaması ilə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolları artacaq. “Cənub Qaz Dəhlizi istifadəyə verildi. Ölkəmizin Avropanın bir hissəsinin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına verdiyi töhfə üzrə yeni bir səhifə açıldı”, - deyə Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyindən (XİN) bildirildi.
“Əgər indiyə qədər Gürcüstan yalnız Azərbaycan qazının Türkiyəyə, Rusiya qazının isə Ermənistana nəqlində bir tranzit ölkəsi idisə, indi beynəlxalq oyunçuya çevrildi. Bundan sonra ölkə ərazisindən ixrac olunan qaz, əsasən Avropa Birliyinin (AB) enerji bazarlarına beynəlxalq təchizatının şaxələndirilməsində və bu təchizatın təhlükəsizliyinin artırılmasında mühüm rol oynayacaq”, - deyə Gürcüstan hökumətinin başçısı Georgi Qaxariya vurğulayıb.
Bu təchizatın AB üçün önəmindən danışan Gürcüstan baş naziri bildirib ki, CQD-nin fəaliyyəti Avropada yerli qaz hasilatının azalmasını kompensasiya edəcək. Bu marşrutun vacib hədəfləri sırasına həm də ortaq Avropa bazarında rəqabəti artırmaq daxildir. Bununla yanaşı, hələ mənimsənilməmiş və ya Rusiya qazının idxalından böyük dərəcədə asılı olan Balkan ölkələrinə ticari baxımdan cəlbedici və ekoloji baxımdan təmiz təbii qazla təchizatı təmin ediləcək.
İki qat artım perspektivi
Beləliklə, CQD-nin uğurla işləyəcəyi heç bir şübhə doğurmur. Bu layihənin xəricini çıxarmasının çətinliyi ilə bağlı şübhə proqnozlarının əksinə olaraq, Azərbaycan artıq müəyyən müddətləri açıqlayıb. SOCAR-ın hesablamalarına görə, cari dünya trendləri nəzərə alınarsa, layihə üzrə əsaslı xərclər 8-10 il ərzində tamamilə ödəniləcək.
“Layihələr inkişaf etdikcə, genişləndirdikcə, onlara kapital qoyuluşları əlavə edilir ki, bu, xərclərin çıxarılması şərtlərinə təsir göstərərək onları daha uzaq bir gələcəyə təxirə sala bilər. Bununla yanaşı, «Şahdəniz»də yalnız qazla deyil, həm də kondensatla təmsil olunan karbohidrogenlərin qiymətləri perspektivdə artıma doğru gedəcək, bu, ən azından 2021-ci il üçün mənim proqnozumdur, deməli, uyğun olaraq, xərclərin ödənilməsi vaxtı və tam gəlirli bir layihəyə keçəcəyimiz tarix daha da yaxınlaşacaq”, - deyə SOCAR-ın marketinq və sərmayələr üzrə vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyov bildirib.
Bu zaman, Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndəsi bildirib ki, Cənub Qaz Dəhlizinin yaradılması layihəsi 33 milyard dollara başa gəlib və 2013-cü ildə açıqlanmış maya dəyərinin ilkin qiymətləndirilməsi ilə müqayisədə 12 milyard dollar qənaət edilib.
CQD ilə bağlı gələcək işlər onun buraxılış qabiliyyətinin genişləndirilməsi imkanı ilə bağlı olacaq. Hələ Trans-Adriatik qaz kəmərinin tikintisi mərhələsində ikən gələcəkdə qaz kəmərinin buraxılış gücünün ən azı iki dəfə artırmağın zəruriliyi barədə fikirlər səsləndirilməyə başlandı. Belə bir imkanı öyrənmək barədə anlaşma Bakıda CQD layihəsi üzrə Məşvərət Şurasının fevral iclasının nəticələri üzrə bəyannamədə əks olunub.
Bu prosesin davamı kimi 2021-ci ilin yayında TAP-ın gələcək genişləndirilməsi və boru kəmərinin ötürmə gücünün 20 milyard kubmetrə çatdırılması üzrə marketinq araşdırmalarının ikinci mərhələsi başlayacaq. SOCAR rəhbərinin sözlərinə görə, Avropa bazarında yerli qaz hasilatının azalması əlavə həcmlərə tələb yaradır və Azərbaycan qazı bu tələbləri ödəyəcək. Beləliklə, Azərbaycanın köhnə qitə üçün önəmi artacaq.
Beynəlxalq ekspertlər də Trans-Adriatik boru kəmərinin 20 milyard kubmetrə qədər genişləndirilməsi perspektivlərini müsbət qiymətləndirir.
«Wood Mackenzie» şirkətinin tədqiqatlar üzrə direktoru Marrey Duqlas sanır ki, TAP-ın istifadəyə verilməsi Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin növbəti mərhələsi olacaq: “Avropadakı «yaşıl anlaşmaya» və bazardakı cari qeyri-müəyyənliyə baxmayaraq, TAP-ın genişlənmə perspektivlərinə müsbət baxırıq. Özü də, bölgədə qaz dinamikası 2016-cı ildə TAP tikintisinə başladıqdan bəri dəyişib, özəlliklə bu, Türkiyənin Qara dənizdə nəhəng qaz yatağı kəşf etməsi və rus qazı da daxil olmaqla daha əlverişli təchizat alternativləri sayəsində baş verib. İndi bütün diqqətlər 2021-ci ilin yayında TAP bazarının məcburi sınaq mərhələsinə yönələcək. Bu, post-lokdaun dövründə Avropa qaz sahəsinin fundamental göstəricilərinin bərpası üçün bir işarə ola bilər”, - deyə ekspert əlavə edir.
Rusiya Federasiyası Hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin və Milli Energetika Təhlükəsizliyi Fondunun aparıcı mütəxəssisi Stanislav Mitraxoviç hesab edir ki, CQD-nin potensialının genişlənməsi Rusiya qazının Avropaya nəqli üçün imkanlar açır.
“Perspektivdə TANAP və TAP qaz boru kəmərlərinin güclərinin artırılması cəhdləri gözlənilir, Rusiya qazı «Türk axını» vasitəsilə bu sistemə daxil ola bilər. Ankara ilə ayrıca danışıqlar aparmaq lazım gələcək, AB ilə dialoqda isə Üçüncü Enerji Paketinin məşhur prinsiplərinə işarə etmək lazımdır, həmin prinsiplərə görə boru inşa etməyən bir təchizatçı (bu halda «Qazprom») bu sistemdən kənarda tutula bilməz. O zaman «Qazprom» TANAP-TAP-ı öz vəsaitlərini yatırmadan bir infrastruktur kimi istifadə edə bilər", - deyə S.Mitraxoviç sanır.
CQD-nin genişləndirilməsi ilə Türkmənistan qazının Avropaya tədarükü üçün də əlverişli perspektivlər yarana bilər. Türkmənistan, həqiqətən, qaz tədarükünü şaxələndirməyi qarşısına məqsəd kimi qoyubsa, Aşqabad belə bir imkan üzərində ciddi düşünməlidir. Avropada bu perspektivləri Rusiya qazına alternativ kimi mütləq qiymətləndirəcəklər, buna görə yaxın gələcəkdə Trans-Xəzər Qaz Kəmərinin gerçəkləşdirilməsi üzrə AB-Türkmənistan danışıqlarının intensivləşəcəyini gözləmək olar.
İran da qazını Avropaya ixrac etmək üçün CQD-dən istifadə edə bilər, lakin Qərblə münasibətlərin gərgin olması üzündən bu ehtimal yetərincə dumanlı görünür.
Potensial qaz təchizatçılarından kim gələcəkdə bu marşruta önəm versə, heç nə itirməyəcək, çünki Azərbaycan artıq ən çətin məsələni yerinə yetirib - Xəzər regionundan Avropaya birbaşa qaz ixracı sistemini sıfırdan yaradıb.

NEW ENERGY MAP FOR EURASIA
Azerbaijan to expand the potential of the Southern Gas Corridor to ensure uninterrupted commercial gas supplies to Europe
The full-fledged launch of the Southern Gas Corridor (SGC) has literally become a New Year's gift for European natural gas consumers. On December 31, 2020, for the first time in history, Azerbaijan began commercial gas supplies to Greece, Bulgaria and Italy.
“This is our historic achievement, since we were the initiators of the Southern Gas Corridor. We also bore the major part of financial costs,” Azerbaijani President Ilham Aliyev said on this occasion.
Safe, direct and comfortable route
Azerbaijani gas was delivered to Italian consumers through Melendugno to the SNAM Rete Gas (SRG) gas distribution grid, and to Greek and Bulgarian consumers through Nea Mesimvria to Greece and Bulgaria through the DESFA gas transmission grid.
As President Ilham Aliyev noted, the SGC project lays the foundation for a new format of cooperation between the participating countries and other Eurasian states. “We have re-drawn the energy map of Eurasia. We have built three interconnected 3,500 km long gas pipelines and launched the Shah Deniz-2 project. European consumers are already receiving Azerbaijani gas. It is good for both them and us,” Mr. Aliyev said.
The benefits are obvious: the transportation of natural gas to Europe will strengthen the energy security of Azerbaijan as a producer by diversifying supply markets and consumer countries through diversifying sources and routes.
The start of Azerbaijani gas supplies to Europe was not celebrated as expected due to the pandemic and lockdown but this does not diminish the historical significance of the event. It opens a new page in the development of Azerbaijan as a gas country, which has received direct access to the European gas market – the largest importer of natural gas in the world.
"New gas supplies to southern Europe contribute to energy supply on more favourable terms, decarbonization, as well as connecting the continent with the Caspian region," the Azerbaijani Ministry of Energy stated.
At the same time, the ministry admits that the successful launch of the Caspian gas supply system to Europe would have been impossible without Azerbaijan's exemplary cooperation with partner countries, companies, international financial organizations and the constant strong support of the Southern Gas Corridor by the US, Great Britain and the European Union.
“TAP is an integral part of the continent's gas network and contributes to the energy transit roadmap. We offer a reliable, direct and convenient transport route to Southeast Europe and other countries,” Luca Schieppati, Managing Director of TAP.
The project has good prospects for further development. Despite the start of commercial activities on TAP, the study of the possibilities of expanding its capacity will start already this summer. If these studies turn positive, the increase in TAP throughput will open up new prospects for Azerbaijan in terms of expanding the geography of gas supplies to Europe.
Delivery for 25 years
As a sidenote, TAP transports natural gas to Europe from the giant Shah Deniz field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. The 878 km pipeline connects with the Trans Anatolian Pipeline (TANAP) on the Turkish-Greek border, crosses the territories of Greece, Albania and the Adriatic Sea to reach the southern coast of Italy.
As the last segment of the Southern Gas Corridor, TAP, which provides Europe with reliable access to a new source of natural gas, plays an important role in strengthening the continent's energy security by diversifying supply and reducing reliance on a single supplier.
“Seven years ago, we made a final investment decision with our partners and signed a set of 25-year agreements on gas purchase and sale with European gas distribution companies. The construction of three interconnected gas pipelines with a total length of 3,500 km, which some considered impossible at the time, has already been completed. And today, Azerbaijani gas is in Europe,” SOCAR President Rovnag Abdullayev said.
The State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) believes that TAP can encourage gas supplies to the countries of Southeast Europe through the connecting lines that will be built in the future. For example, SOCAR experts believe that Bulgaria will be able to improve security of supply by meeting 33% of its natural gas needs through TAP. This will increase the supply of natural gas into the country. TAP ends in Greece and Albania, as well as in Italy, also opening up opportunities for the transportation of Azerbaijani gas to other European countries.
Of the more than 10 billion cubic meters of gas that will be supplied by TAP to European countries in 25 years, consumers will receive 8 billion cubic meters annually in Italy and 2 billion cubic meters in Greece and Bulgaria. The of the volume will be supplied to neighbouring markets. At present, 10.5, 2 and 1 million cubic meters of gas are supplied to Italy, Greece and Bulgaria on a daily basis, respectively.
“With the start of commercial deliveries via TAP, Greece is further diversifying its supply structure. The project will provide competitive gas prices, with the main beneficiaries being the end consumers,” the Greek company DEPA said.
The company notes that the start of deliveries via the TAP pipeline is an important milestone for DEPA. “This is the culmination of more than seven years of our company's efforts to gain access to Caspian gas in Greece, a new source of supply at competitive prices. With the new TAP gas, DEPA will further improve its commercial position in the Greek market,” DEPA CEO Konstantinos Xifaras said.
The Bulgarian government claims that due to supplies from Azerbaijan, the country has achieved complete diversification of gas supplies. To emphasize the significance of the event, the Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov visited a compressor station in the village of Kulata on the Greek border on January 1, where he said: "From today on - full diversification!"
Obviously, this does not mean at all that Bulgaria will stop large purchases of Russian gas, but its position in negotiations on prices and conditions has radically improved, because the Russian company has now lost its almost monopoly position on the Bulgarian market.
"The agreement with Azerbaijan is an extremely important contract, which is related to the implementation of our priorities - the diversification of natural gas supplies," Bulgarian Energy Minister Temenuzhka Petkova said.
Certain changes can be expected in the export of Russian gas to Italy. Even if Gazprom manages to maintain the volume of supplies, with the introduction of TAP, the Russian giant should hardly count on significant increase of Russian gas supplies and prices in Italy.
Turkey and Georgia expect that with the start of Azerbaijani gas supplies to Europe, their role in ensuring Europe's energy security will only increase.
“The Southern Gas Corridor has been launched. This is new milestone in terms of the contribution that our country makes to ensure the energy security of Europe,” Turkish Foreign Ministry stated.
“Until now Georgia was only a transit country for the supply of Azerbaijani gas to Turkey and Russian gas to Armenia. But now we have become an international player. From now on, gas exported through Georgia will play an important role in diversifying international supplies, mainly to the EU energy markets, and in increasing the security of these supplies,” the Georgian Prime Minister Giorgi Gakharia said.
As to the importance of supplies for the EU, Mr. Gakharia noted that the SGC would compensate for the reduction in local gas production in Europe. An important goal of this route is also to increase competition in the common European market. At the same time, supplies of commercially attractive and environmentally friendly natural gas will be ensured to the Balkan countries that have not yet used it or are heavily dependent on Russian gas imports.
Doubling of volumes in future
The successful operation of SGC is obvious. Contrary to sceptical forecasts, Azerbaijan has already named certain terms. According to SOCAR estimates, taking into account current global trends, capital expenditures on the project will be fully reimbursed within 8-10 years.
“As our projects develop and expand, they take in capital investments. This can affect the terms of compensation and postponing them to a more distant future. If the prices for hydrocarbons go up in the future, which is at least my forecast for 2021, then, accordingly, the time of cost recovery and time when we switch to a fully profitable project will get closer,” Vitaly Beylarabeyov, Deputy Vice President of SOCAR for Marketing and Investments said.
Meanwhile, Mr. Beylarbeyov also pointed out that the project to create the Southern Gas Corridor cost $33 billion, saving $12 billion from the initial estimate of costs made back in 2013.
Further work on the SGC will be associated with the possibility of expanding its throughput capacity. The opinions about the need to increase the capacity of the pipeline at least twice were voiced even during the construction of TAP. Agreements to launch relevant studies were reflected in the declaration following the February meeting of the Consultative Council on the SGC project held in Baku.
Following on, in the summer of 2021, the second stage of marketing research will begin to further expand the TAP and increase the pipeline's capacity to 20 billion cubic meters.
According to Mr. Abdullayev of SOCAR, a decrease in gas production in the European market creates a need for additional volumes, which Azerbaijani gas will satisfy. Thus, the importance of Azerbaijan for Europe will increase.
International experts also positively assess the prospects for expanding the Trans-Adriatic pipeline.
Wood Mackenzie Research Director Murray Douglas said the launch of TAP will mark the next stage of the Southern Gas Corridor (SGC) project: “Despite the green deal in Europe and the current uncertainty in the market, we are positive about the prospects for TAP's expansion. Gas supply dynamics in the region has changed since the construction of TAP began in 2016, especially thanks to Turkey's recent discovery of giant gas in the Black Sea, as well as more lucrative supply alternatives, including Russian gas. All eyes will now be on the mandatory TAP market testing phase in the summer of 2021. This could be a signal for the recovery of fundamental indicators of the European gas industry in the post-lockdown period,” the expert said.
Stanislav Mitrakhovich, a leading expert of the Fund for National Energy Security and Financial University under the Russian government, believes that the expansion of the SGC capacity opens up opportunities for the supply of Russian gas to Europe.
“In the future, we can expect attempts to expand the capacity of the TANAP and TAP gas pipelines to allow the Russian gas to enter the system via the Turkish Stream. It will be necessary to negotiate with Ankara separately. In the dialogue with the EU, it is necessary to point out the principles of the Third Energy Package, which prevent the access to the system of suppliers not involved in the construction of pipelines, such as Gazprom. In that case, Gazprom could use TANAP-TAP as an infrastructure in which it did not invest funds,” Mitrakhovich said.
The expansion of SCP may have good prospects for the supply of Turkmen gas to Europe as well. Ashgabat should seriously consider this option if Turkmenistan really wants to diversify its gas supplies. Europe also appreciates these prospects as an alternative to Russian gas. Therefore, we can expect that the EU and Turkmenistan intensify negotiations on the implementation of the Trans-Caspian gas pipeline.
Iran can also use SCP to export its gas to Europe, but this possibility seems rather vague due to tense relations with the West.
In short, any potential gas suppliers willing to use the SCP route will not lose anything, since Azerbaijan has already fulfilled the most difficult task of creating a system of direct gas supplies from the Caspian region to Europe.