İşğaldan azad edilmiş torpaqların potensialının mənimsənilməsi 2021-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının hərəkətvericisi olacaq
Qarabağ bölgəsinin 30 illik erməni işğalından azad edilməsinə nail olan Azərbaycanın tarixi qələbəsi qarşıdakı on illər ərzində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında həlledici amillərdən biri olacaq. Bu çağırış hökumətin 2020-ci ilin yekunları ilə bağlı videoformatda keçirilmiş müşavirəsində ana xətt olub. İclasın gedişində Prezident İlham Əliyev 2021-ci il üçün öhdəlikləri açıqlayıb. İlk növbədə, Qarabağın tezliklə dirçəlişi məqsədi ilə azad edilmiş ərazilərdə infrastrukturun, ən vacib kommunal xidmətlərin və digər obyektlərin bərpası üçün mərhələli planlar elan edildi.
İşlərə start verildi
Azərbaycan ordusunun parlaq qələbəsindən və Azərbaycanın dövlət sərhədlərini dünya birliyi tərəfindən tanınan tarixi hüdudlara qaytarmış sülh sazişinin bağlanmasından iki aydan bir qədər artıq vaxt keçib. Bu nisbətən qısa müddət ərzində işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi, yol tikintisi, elektrik enerjisi infrastrukturunun çəkilməsi, mobil rabitə sistemlərinin quraşdırılması üzrə genişmiqyaslı işlərə başlanılıb, həmçinin başqa istiqamətlərdə layihələndirmə işləri gerçəkləşdirilir.
"İşğaldan azad edilmiş torpaqların bərpası və inkişafı konsepsiyası dövlət başçısının tapşırığına uyğun olaraq hazırlanıb. Onun hazırlanması və müzakirəsi prosesində İqtisadi Şurada bütün rəylər nəzərə alınıb və aidiyyəti üzrə təqdim edilib", - deyə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov hökumətin bu yaxınlarda keçirilmiş iclasında bildirib.
Nazirin sözlərinə görə, Qarabağ bölgəsinin bərpası və inkişafı üzrə kompleks yanaşmanı təmin etmək üçün konsepsiya ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin dörd mərhələdə həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
"İlkin mərhələdə idarəetmə və təhlükəsizlik, infrastruktur məsələlərinin həllini, növbəti mərhələlərdə isə sosial xidmətlərin fəaliyyətini, iqtisadiyyatın yenidən qurulması və inkişafı məsələsini özündə ehtiva edir",- deyə nazir bildirib.
Şübhəsiz ki, dövlətin infrastrukturun bərpa edilməsi və bu bölgəni inkişaf etdirilməsi üzrə səyləri, eləcə də burada mövcud olan iqtisadi potensial və təbii ehtiyatlar qeyri-neft sektoruna yerli və xarici sərmayələrin cəlb edilməsi üzrə əsas bazaya çevriləcək.
Qarabağın dirçəlişi konsepsiyasının əsasında iqtisadi rayonlaşdırma prinsipi dayanır ki, bu, hər bir rayonda mövcud olan mineral ehtiyatlara, torpaqların və təbii landşaftın özəlliklərinə və iqtisadiyyatın oturuşmuş ənənəvi sahələrinə əsaslanr. Önəmli məqam kimi rayonların hər birindəki nəqliyyat qovşaqları, yəni onların bərpa edilən nəqliyyat dəhlizlərinə, tikilməkdə olan avtomobil yollarına və dəmir yollara, hava limanlarına və s. yaxınlığı müəyyən edilib. Bu amil həm də rayonların hər birinin gələcək profilinə və iqtisadiyyatının ixtisaslaşmasına yetərincə təsir göstərəcək.
Dirçəliş Fondu
Konsepsiya sərmayə layihələri ilə yanaşı, infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsində də dövlət-özəl tərəfdaşlıq mexanizmlərindən geniş istifadəni nəzərdə tutur. Belə ki, yol nəqliyyat və bələdiyyə infrastrukturunun bərpası, ənənəvi və alternativ enerji istehsalı, irriqasiya və meliorasiya sistemləri və s. üzrə dövlətlə birlikdə həyata keçirilən layihələrə özəl, o cümlədən beynəlxalq kapitalın fəal cəlb ediləcəyi gözlənilir. Belə bir sxem dövlət vəsaitlərinə qənaət etməklə yanaşı, layihələr üzrə daha səmərəli idarəetməni təmin etməyə və investisiya xərclərini azaltmağa imkan yaradacaq.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə özəl sərmayəçilərin fəallığını stimullaşdırmaq üçün xüsusi güzəştli iqtisadi rejimin tətbiqi planlaşdırılır. O cümlədən, Azərbaycanda texnoparkların və sənaye məhəllələrinin yaradılması üzrə qazanılmış zəngin təcrübə burada istifadə edilə bilər. Sərmayəçilərin cəlb edilməsi üçün rezidentlərə istehsal məqsədləri üçün satın alınan texnoloji avadanlıqların idxalı ilə bağlı geniş vergi imtiyazları təqdim edilir, gömrük rüsumları və ƏDV sıfırlanır, güzəştli kreditlər verilir, kommunal ödənişlər, binaların icarəsi və s. üzrə güzəhtlər edilir. Qarabağ bölgəsinin inkişafına sərmayə yatırmaq istəyən investorları bu cür və bəlkə də daha geniş güzəştlər gözləyir. Özəl və beynəlxalq donorlardan (BMQ), kommersiya banklarından və sərmayəçilərdən, o cümlədən Azərbaycanın diaspor qurumlarından və s.-dən də vəsait cəlbi planlaşdırılıb.
Bu vəsaitlərin cəlb edilməsinin və istifadəsinin üzərində nəzarətin optimallaşdırılması, sərmayəçilərlə işin koordinasiya edilməsi və onların işğaldan azad edilmiş rayonlarda tikinti və bərpa işlərində iştirakı üçün Prezident İlham Əliyev 4 yanvar 2021-ci il tarixdə "Qarabağ Dirçəliş Fondu" publik hüquqi şəxsinin yaradılması haqqında fərman imzalayıb və onun Müşahidə Şurasını təsdiq edib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin baş analitiki Günay Quliyevanın sözlərinə görə, fondun məqsədi fiziki və hüquqi şəxslərdən ianələr, beynəlxalq qrantlar cəlb etmək, “diaspor-sərmayələr” modelindən yararlanma, ən əsası, bu prosesin mərkəzləşdirilmiş və şəffaf idarə olunmasını təmin etməkdir. Fonda maliyyələşdirmə mənbələrindən biri yaxın gələcəkdə dövlət zəmanəti ilə buraxılacaq olan Qarabağ istiqrazları ola bilər.
Fonda yetərincə vəsaitin toplanması müəyyən vaxt aparacaq və birinci mərhələdə Qarabağın Dirçəliş Konsepsiyasının təşəbbüslərinin çoxunun maliyyələşdirilməsi bu ilin dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş 2,2 milyard manat hesabına təmin ediləcək.
Əsas – yollardır
2021-ci il üçün nəzərdə tutulan işlərin çərçivəsində əsas diqqət təhlükəsizlik məsələlərinə, infrastruktur tikintisinə, habelə kənd təsərrüfatı potensialının mənimsənilməsinə başlanılmasına yönəldiləcək. Təhlükəsizlik məsələlərinə toxunan Prezident İlham Əliyev bildirib ki, ilkin vacib məsələ azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsidir. Bu iş son dərəcə qısa müddətdə aparılmalı, minalanmış sahələrin miqyası (xüsusilə Ağdam və Füzuli rayonlarında) və minalanmış ərazilərin xəritələrinin olmaması nəzərə alınarsa, istehkamçıların sayı və onların texniki təchizatı artırılmalıdır.
Ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesi bu gün magistral yolların tikintisi, elektrik verilmə xətlərinin çəkilməsi və prioritet infrastruktur obyektlərinin tikintisi üzrə genişmiqyaslı işlərin aparıldığı ərazilərdə daha fəal gedir. Qarabağ bölgəsində bu cür tikinti sahələri gündən günə çoxalır.
Ən fəal tikinti işləri Əhmədbəyli-Alxanlı-Füzuli-Şuşa avtomobil yolunun çəkilməsində görülür. Bundan əlavə, Horadizdən Zəngilana, oradan Qubadlıya, daha sonra Laçın rayonuna yol layihələndirilir. İlham Əliyevin bildirdiyi kimi, Toğanalıdan Kəlbəcərə yol tikintisi layihəsinin icrasına da başlanıb. “Digər vacib layihəyə də artıq start verilib. Bu, Toğanalı - Kəlbəcər yoludur, bu da çox çətin relyefdən keçən bir yoldur. Bəzi yerlərdə yüksəklik 3500 metr olduğuna görə qış aylarında bu yoldan istifadə etmək çox çətindir. Ona görə tunellərin tikintisi nəzərdə tutulur, müvafiq göstərişlər verilib və bu layihə də indi icra edilir. Eyni zamanda, göstəriş verilib ki, Horadizdən Zəngilana, oradan Qubadlıya və oradan da Laçın rayonuna qədər yol çəkilsin və hazırlıq işləri gedir. Onu da əlavə etməliyəm ki, Toğanalıdan Kəlbəcərə çəkiləcək yol Laçın rayonuna da davam etdiriləcək. Beləliklə biz iki tərəfdən, - həm şimaldan, həm cənubdan Laçın və Kəlbəcər rayonlarına yol-nəqliyyat infrastrukturu yaradacağıq”, - deyə dövlət vurğulayıb.
Azad edilmiş ərazilərdə mərhələli şəkildə dəmir yolu layihələri həyata keçiriləcək: Yevlax-Ağdam dəmir yolu xəttinin çəkilməsi və daha sonra onun Xankəndiyə qədər çatdırılması üçün hazırlıq işləri aparılır,yaxın planlara Horadiz-Füzuli xəttinin, yaxın perspektivdə Füzuli-Şuşa hissəsinin tikintisi daxildir. Eyni zamanda, Horadiz-Ağbənd dəmir yolu xətti yenidən tikiləcək ki, bu da Ermənistan ərazisindən keçən dəhlizin açılmasından sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı dəmir yolu ilə birləşəcək.
Qarabağ bölgəsinin nəqliyyat infrastrukturunun ən vacib komponenti Füzuli rayonunda beynəlxalq hava limanının tikintisi olacaq, burada tikinti işlərinə bu ilin birinci yarısında başlanacaq. Daha bir hava limanının tikilməsi Laçın və ya Kəlbəcər rayonlarında planlaşdırılır. Lakin sadalanan rayonlar dağlıq ərazi olduğundan, burada hava limanının tikintisi üçün uyğun nisbətən düz bir ərazi tapmaq lazımdır, bunun üçün müvafiq tədqiqatlar aparılır.
“Bu, həm Qarabağ bölgəsinin inkişafı üçün lazımdır, çünki bütün növ təyyarələr enə biləcək - həm Füzulidə, həm Kəlbəcər-Laçın zonasında. Eyni zamanda, Şuşaya gəlmək istəyən xarici qonaqlar rahat Füzuliyə enib, oradan avtomobillə Şuşaya gedəcəklər. Aeroportun tikintisi ilə paralel olaraq artıq Füzuli şəhərindən beynəlxalq uçuşların təşkili ilə bağlı ilkin araşdırmalar aparılmalıdır. Beynəlxalq aeroport beynəlxalq uçuşlar təşkil etməlidir. İlk növbədə, bizim aviaşirkətimiz “AzAL” bu məsələ ilə bağlı ciddi işləsin ki, aeroport açılandan sonra dərhal bizim qonşu ölkələrin bəziləri ilə hava nəqliyyatı təmin edilsin”, - deyə dövlət başçısı bildirib.
Doğma ocağın istisi və işığı
Bölgənin elektrik enerjisi infrastrukturunu bərpa etmək üçün bu il də böyük səylər göstəriləcək. Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sözlərinə görə, "Azərişıq" ASC Füzuli rayonu, Cəbrayıl şəhəri və Hadrut qəsəbəsindəki enerji obyektlərinin bərpasına başlayıb, həmçinin Cəbrayıl rayonunun sərhəd zastavaları elektrik enerjisi ilə təmin edilib. Keçən ilin sonundan başlayaraq Şuşada 75 kilometrlik iki dövrəli 110 kilovoltluq elektrik ötürmə xəttinin çəkilməsi davam edir və 110/35/10 kilovoltluq yarımstansiyanın tikintisinə də başlanılıb.
"Növbəti mərhələdə isə Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Laçın, Şuşa, Ağdam və Kəlbəcər rayonlarında, ümumilikdə 308 kilometr elektrik verilişi xəttinin çəkilməsi və yeni yarımstansiyaların tikilməsi ilə 110 kilovoltluq şəbəkə yaradılacaq", - deyə energetika naziri bildirib.
Yaxın perspektivdə İranla birlikdə «Xudafərin» və «Qız qalası» hidroqovşaqlarında elektrik stansiyalarının tikintisi planlaşdırılır, həmçinin Kəlbəcər və Laçın rayonlarında çaylarda derivasiya su elektrik stansiyalarının yaradılması məsələsi də gündəmdədir. Gələcəkdə Qarabağda 200 MVt gücündə bir günəş elektrik stansiyasının tikintisi nəzərdə tutulur.
Azad edilmiş ərazilərin qazla təchizi məsələsi də diqqətdən kənarda qalmayıb. P. Şahbazovun sözlərinə görə, SOCAR-ın hazırladığı proqrama əsasən, uzunluğu 416 km olan qaz kəmərinin çəkilməsi planlaşdırılır.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə təsərrüfat təşəbbüslərin inkişafına gəldikdə isə, mütəxəssislərin fikrincə, məqbul kapital qoyuluşları ilə nisbətən ən qısa zamanda ən böyük gəliri aqrar layihələr təmin edə bilər.
“İşğaldan azad edilmiş torpaqlarda kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi ilə bağlı işlərə artıq başlanılıb. Nazirlik “Azərkosmos” ASC ilə birlikdə azad olunmuş ərazilərdə mövcud əkin torpaqlarının xəritələrini hazırlayır. Hazırda həmin torpaqlarda əkinlərin aparılması, o cümlədən çoxillik bitkilərə aqrotexniki qulluq tədbirlərinin göstərilməsi məqsədilə ilkin işlərə başlanılıb”, - deyə bu yaxınlardakı hökumət iclasında iştirak edən kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2020-ci ildə Azərbaycanda 1 milyon hektardan çox ərazidə taxıl səpini aparılıb, azad olunmuş ərazilər hesabına sonrakı illərdə əkin balansının 10% artırılması planlaşdırılır. Xüsusilə, Ağdam rayonunun təmizlənmiş ərazilərində 700 hektardan çox ərazidə taxıl səpini aparılıb və bu proses davam edir.
Bərəkətli əkin sahələri, suyun bolluğu, dağ otlaqları və əlverişli iqlim şəraiti, nəticədə, Qarabağ bölgəsini ölkənin əsas ərzaq bazasına çevirəcək.

Драйвером экономики Азербайджана в 2021 году станет освоение потенциала освобожденных от оккупации земель
Историческая победа Азербайджана, добившегося освобождения Карабахского региона от почти 30-летней армянской оккупации, станет определяющим фактором социально-экономического развития страны на десятилетие вперед. Этот посыл стал лейтмотивом состоявшегося недавно в видеоформате совещания правительства, посвященного итогам 2020 года. В ходе совещания Президент Ильхам Алиев обозначил задачи на 2021 год. В первую очередь были озвучены поэтапные планы восстановления инфраструктуры, важнейших коммунальных и других объектов на освобожденных территориях с целью скорейшего возрождения Карабаха.
Работы стартовали
Минуло чуть более двух месяцев с момента блистательной победы Азербайджанской армии и заключения мирного соглашения, вернувшего государственные границы Азербайджана в признанные мировым сообществом исторические пределы. За этот сравнительно небольшой отрезок времени на освобожденных от оккупации землях стартовали масштабные работы по разминированию, строительству дорог, прокладке электроэнергетической инфраструктуры, установке систем сотовой связи, а также ведется проектирование в других направлениях.
«В соответствии с поручением главы государства в кратчайший период была подготовлена концепция восстановления и развития освобожденных от армянской оккупации земель, и в ходе обсуждения в Экономическом совете в документ были внесены соответствующие дополнения», - отметил министр экономики Микаил Джаббаров, выступая на недавнем совещании правительства. По словам министра, для обеспечения комплексного подхода к восстановлению и развитию Карабахского региона предусмотренные концепцией мероприятия намечено реализовать в четыре этапа.
«На первом этапе предстоит решить первоочередные задачи - вопросы управления, безопасности и инфраструктуры, в ходе последующих стадий обеспечить функционирование социальных структур, а далее будут предприняты шаги по развитию экономики», - сказал министр.
Несомненно, усилия государства по восстановлению инфраструктуры и развитию этого региона, а также имеющийся здесь экономический потенциал и природные ресурсы станут ключевой базой для привлечения местных и иностранных инвестиций в ненефтяной сектор.
В основу концепции возрождения Карабаха положен принцип экономического районирования, где за основу взяты имеющиеся в каждом районе минеральные ресурсы, особенности земель и природного ландшафта и устоявшиеся традиционные сферы экономики. В качестве важнейшего момента обозначены транспортные узлы в каждом из районов, то есть их близость к восстанавливаемым транспортным коридорам, строящимся автомобильным и железнодорожным дорогам, аэропортам и т.д. Этот фактор также окажет существенное влияние на будущий профиль и специализацию экономики каждого из районов.
Фонд возрождения
Концепцией предусматривается широкое применение механизмов государственно-частного партнерства в реализации не только инвестиционных, но и инфраструктурных проектов. Так, ожидается, что частный, в том числе и международный, капитал будет активно привлекаться к реализуемым совместно с государством проектам по реабилитации дорожно-транспортной и коммунальной инфраструктуры, производству традиционной и альтернативной энергии, ирригационных и мелиоративных систем и т.д. Подобная схема позволит не только экономить государственные средства, но также обеспечит более эффективное управление проектами и сократит инвестиционные издержки.
Для стимулирования активности частных инвесторов на освобожденных от оккупации территориях планируется внедрить особый льготный экономический режим. В частности, здесь может быть использован накопленный в Азербайджане богатый опыт по созданию технопарков и промышленных кварталов. Для привлечения инвесторов резидентам там предоставляются широкие фискальные преференции, обнуляются таможенные пошлины и НДС на импорт технологического оборудования, приобретаемого для производственных целей, а также выделяются льготные кредиты и предоставляются льготы по коммунальным платежам, аренде помещений и т.д. Такие и, возможно, более обширные льготы ожидают инвесторов, готовых вложить средства в развитие Карабахского региона.
Запланировано также привлечение средств приватных и международных доноров (МФО), коммерческих банков и инвесторов, включая азербайджанские диаспорские структуры, и т.д.
В целях оптимизации контроля над привлечением и использованием данных средств, координации работы с инвесторами и их участия в созидательно-восстановительных работах в освобожденных от оккупации районах Президент Ильхам Алиев 4 января 2021 года подписал указ «О создании юридического лица публичного права «Фонд возрождения Карабаха», утвердив его Наблюдательный совет. По словам главного аналитика Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Гюнай Гулиевой, цель фонда - привлечь пожертвования физических и юридических лиц, международные гранты, воспользоваться моделью «диаспора-инвестиции», а, главное, обеспечить централизованное и прозрачное управление этим процессом. Одним из источников финансирования фонда могут стать карабахские облигации, которые в ближайшее время будут выпущены под госгарантию.
Аккумуляция достаточного объема средств в Фонд возрождения Карабаха потребует определенного времени. На первом этапе финансирование большей части начинаний Концепции возрождения Карабаха будет обеспечено за счет предусмотренных в госбюджете текущего года 2,2 млрд. манатов.
Дорога в Карабах
В рамках предусмотренных на 2021 год работ основной упор будет сделан на вопросы безопасности, инфраструктурное строительство, а также начало освоения аграрного потенциала. Затронув вопросы безопасности, Президент Ильхам Алиев отметил, что здесь первоочередное место занимает разминирование освобожденных территорий. Эту работу необходимо решать в крайне сжатые сроки, причем с учетом масштабов минирования (особенно в Агдамском и Физулинском районах) и отсутствия карт минных полей предстоит увеличить число саперов и расширить их техническое оснащение.
Процесс разминирования территорий сегодня наиболее активен на участках, где ведутся масштабные работы по строительству автомобильных дорог, прокладке ЛЭП, первоочередных инфраструктурных объектов. И таких строительных площадок в Карабахском регионе с каждым днем становится все больше.
Наиболее активные строительные работы ведутся по прокладке автомагистрали Ахмедбейли-Алханлы-Физули-Шуша. Кроме того, ведется проектирование дороги от Горадиза до Зангилана, оттуда в Губадлы, а затем в Лачинский район. Как отметил Ильхам Алиев, также началась реализация проектов по строительству дорог из Тоганалы в Кяльбаджар. «На некоторых участках трассы Тоганалы-Кяльбаджар высота составляет 3,5 тыс. м, поэтому в зимние месяцы пользоваться этой дорогой очень сложно. Для преодоления этих препятствий планируется строительство тоннелей, даны соответствующие инструкции, началась разработка проекта. Реализация всех этих проектов позволит создать дорожно-транспортную инфраструктуру в направлении Лачинского и Кяльбаджарского районов с обоих направлений - как с севера, так и с юга», - подчеркнул глава государства.
На освобожденных территориях будут поэтапно реализованы и железнодорожные проекты: ведутся подготовительные работы к строительству железной дороги Евлах-Агдам и далее в Ханкенди, в ближайших планах строительство линии Горадиз-Физули, в перспективе участок Физули-Шуша. В то же время будет заново построена железнодорожная линия Горадиз-Агбенд, которая после открытия коридора по территории Армении соединится с железнодорожным путем в Нахчыванской АР.
Важнейшим компонентом транспортной инфраструктуры Карабахского региона станет строительство международного аэропорта в Физулинском районе, строительные работы здесь стартуют уже в первой половине текущего года. Еще один аэропорт планируется построить в Лачинском или Кяльбаджарском районах. Однако в силу гористого рельефа в перечисленных районах здесь предстоит найти сравнительно ровный, пригодный для строительства аэродрома участок, для чего уже ведутся соответствующие изыскания. «Строительство международных аэропортов, способных принимать самолеты любых типов, крайне важно для экономического развития Карабаха, в частности для развития внутреннего и международного туризма. Наша авиакомпания AZAL должна серьезно поработать над вопросом организации международных рейсов, чтобы обеспечить авиаперевозки в некоторые из наших соседних стран сразу после открытия аэропорта в Физули», - подчеркнул глава государства.
Тепло и свет родного очага
Не меньшие усилия в текущем году будут приложены для восстановления электроэнергетической инфраструктуры региона. По словам министра энергетики Пярвиза Шахбазова, ОАО «Азеришыг» приступило к восстановлению энергетических объектов в Физулинском районе, городе Джебраил и поселке Гадрут, а также обеспечены электричеством пограничные заставы Джебраильского района. С конца прошлого года ведется строительство 75-километровой двухцепной 110-киловольтной линии электропередачи в Шуше, здесь также начато строительство 110/35/10-киловольтной подстанции. «На следующем этапе будет проложена новая ЛЭП протяженностью 308 км и построены новые подстанции, что позволит создать 110- киловольтную сеть в Физулинском, Зангиланском, Губадлинском, Лачинском, Шушинском, Агдамском и Кяльбаджарском районах», - отметил глава Минэнерго. В ближайшей перспективе планируется строительство совместно с Ираном электростанций на гидроузлах «Худаферин» и «Гыз галасы», а также на повестку дня вынесен вопрос создания деривационных ГЭС на реках в Кяльбаджарском и Лачинском районах. В перспективе в Карабахе предусмотрено строительство солнечной электростанции мощностью 200 МВт.
Не остался без внимания и вопрос газоснабжения освобожденных территорий. По утверждению П.Шахбазова, согласно разработанной SOCAR программе планируется строительство газовой магистрали протяженностью 416 км.
Что касается развития хозяйственных начинаний на освобожденных от оккупации территориях, то, по мнению экспертов, наибольшую отдачу в кратчайшие сроки при сравнительно приемлемых капитальных вложениях могут обеспечить аграрные проекты.
«Уже начаты работы по развитию сельского хозяйства на освобожденных от оккупации территориях: в настоящее время ведутся предварительные работы по посевам на этих землях, в том числе с целью оказания агротехнических мер по уходу за многолетними насаждениями. Совместно с ОАО «Азеркосмос» на основе спутниковых снимков многолетних насаждений аграрное ведомство осуществляет картографирование фактических пахотных земель в Карабахском регионе», - отметил принявший участие в недавнем совещании правительства министр сельского хозяйства Инам Керимов. По его словам, в Азербайджане в 2020 году проведен посев зерна на площади более 1 млн. га, за счет же освобожденных территорий в последующие годы планируется увеличение посевного баланса на 10%. В частности, на разминированных территориях Агдамского района уже засеяно зерном свыше 700 га, и этот процесс продолжается.
Плодородные пахотные земли, обилие воды, горные пастбища и благоприятные климатические условия со временем превратят Карабахский регион в ключевую продовольственную базу страны.