BÖHRANDAN İSTİLƏŞMƏYƏ
Qətər ətrafında diplomatik böhran düz 3 il 7 ay davam etdi. 2017-ci il iyunun 5-də Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Misir və Bəhreynin Qətərə qarşı elan etdiyi embarqo və təcrid 2021-ci il yanvarın 5-də Körfəz Əməkdaşlıq Təşkilatının toplantısında imzalanan bəyannamə ilə rəsmən başa çatdı.
Barışıq bəyannaməsini imzalayan ölkələr Qətərə tətbiq olunan iqtisadi embarqonu ləğv edəcək, ticarət əlaqələrini bərpa edəcək, sərhədləri, hava məkanlarını açacaqlar. Lakin diplomatik əlaqələrin tam şəkildə bərpası zaman alacaq. BƏƏ xarici əlaqələr naziri Ənvər Qaraqaş deyib ki, körfəzdəki Türkiyə hərbi qüvvələrinin varlığı (Qətərdə Türkiyə hərbi bazası yerləşir – K.R.) və digər siyasi məsələlərin həlli zaman tələb edir.
Şərtli təcrid
Hər şey qəfil oldu. 2017-ci il iyunun 5-də Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Misir və Bəhreyn birgə bəyanat yayaraq Qətəri Yaxın Şərqdə terrorizmi dəstəkləməkdə və digər qanunsuz fəaliyyətlərdə ittiham edərək bu ölkəyə qarşı embarqo tətbiq etdiklərini, eyni zamanda hava məkanı və sərhədləri, limanları Qətər nəqliyyat vasitələri üçün bağladıqlarını bəyan etdilər.
Sonrakı günlərdə isə 4 ölkə Qətərə qarşı konkret tələblər irəli sürdülər. Qətərə qarşı 13 maddəlik tələblər sonradan bilindiyinə görə mayın 21-də Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtında keçirilən beynəlxalq təhlükəsizlik sammitində ABŞ prezidenti ilə razılaşdırılıbmış.
Qətərə qarşı 13 maddəlik tələb isə bir çox sahələri əhatə edirdi:
İranla diplomatik əlaqələrin səviyyəsinin endirilməsi və Qətərdəki İran diplomatik təmsilçiliklərinin bağlanması, İran İnqilab Keşikçilərinin Qətərdəki üzvləri ölkədən çıxarılması. Həmçinin Qətərlə İran arasında kəşfiyyat və hərbi əməkdaşlıq dayandırılmalıdır. İranla ticarət isə Körfəz Əməkdaşlıq Təşkilatının təhlükəsizliyini riskə atmayacaq şəkildə və ABŞ embarqolarına uyğun formada davam edə bilər.
Həmin vaxt inşaatı davam edən Türkiyənin Qətərdəki hərbi bazasının bağlanması, Qətər və Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlığın dayandırılması.
Qətər radikal islamçı təşkilatlar, xüsusən də Müsəlman Qardaşlar (İxvan), İŞİD, əl-Qaidə, Fəth əş-Şam (həmin dövrdə Suriyada fəaliyyət göstərən əl-Qaidə filialı ən-Nusraya bağlı təşkilat – K.R.) və Livan Hizbullahı ilə əlaqələr dayandırılmalı, Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn, BƏƏ və Misirin terror təşkilatı elan etdiyi qruplaşmalar Qətər tərəfindən rəsmən terror təşkilatı kimi tanınmalıdır.
Embarqo tətbiq edən 4 ölkənin terrorçu kimi tanıdığı təşkilatlara, şəxslərə maddi yardımı dayandırmalıdır.
Həmçinin Qətər embarqo tətbiq edən 4 ölkədən qaçan və axtarışda olan şəxsləri həmin ölkələrə təhvil verməlidir. Həmçinin onların əmlakına həbs qoyulmalı, barələrindəki məlumatlar tələb edən ölkəyə verilməlidir.
“Əl-Cəzirə” və ona bağlı bütün media qurumları bağlanmalıdır.
Qətər müstəqil ölkələrin daxili işlərinə qarışmağı dayandırmalı, embarqo tətbiq edən 4 ölkədən qaçan şəxslərə vətəndaşlıq verməməlidir.
Həmçinin son illərdə Qətərin həyata keçirdiyi siyasət nəticəsində qeydə alınan maddi zərər və insan itkisi üçün təzminat Qətər tərəfindən ödənilməlidir.
Qətərin hərbi, siyasi, sosial və iqtisadi siyasəti digər körfəz və ərəb ölkələri ilə uyğunlaşdırılmalıdır. İqtisadi sahədə qərarlar 2014-cü ildə Qətərdə imzalanmış müqaviləyə istinad etməlidir.
Qətər hakimiyyətinin 4 ölkənin siyasi müxalifəti ilə əlaqələri dayandırılmalı, bu şəxs və qruplarla əlaqə yaradan şəxslərlə bağlı məlumatlar və edilən maddi yardımlarla bağlı detallar adıçəkilən ölkələrə təqdim olunmalıdır.
Qətərin birbaşa və dolayı yollarla maliyyələşdirdiyi “Arabi-21”, “Rassd”, “Əl-Arabi əl-Cədid”, “Məkamilən” və “Middle East Eye” kimi bütün media qurumları bağlanmalıdır.
Aydın məsələdir ki, Qətər bu şərtlərlə razılaşmayacaqdı və razılaşmadı. Lakin o da bəlli idi ki, 4 ərəb ölkəsinin Qətərə qarşı embarqosuna xeyir-duanı ABŞ-ın yeni (o zaman) prezidenti Donald Tramp verib. Çünki o zamana qədər və elə ondan sonra da Qətər və ona embarqo tətbiq edən 4 dövlət ABŞ-ın regiondakı ən yaxın müttəfiqlərindən olub. Belə olan təqdirdə, ABŞ nədən öz müttəfiqləri arasında belə bir qarşıdurmaya razılıq verdi?
Bu suala cavab verməmişdən əvvəl Qətərə qarşı irəli sürülən şərtlərə və ittihamlara diqqət yetirmək lazımdır. Məlumdur ki, Qətər ərazisinə görə kiçik bir yarımada olsa da, Yaxın Şərq və ümumilikdə müsəlman aləmində ciddi təsir gücü və əlaqələrə malik bir dövlətdir. Zəngin neft və qaz ehtiyatları səbəbindən quru ilə yalnız Səudiyyə Ərəbistanı ilə sərhədləri olan, yerli ərzaq istehsalı, demək olar ki, olmayan Qətər fantastik sərvətə malikdir. Məhz bu sərvət sayəsində Qətər müsəlman Şərqində əsas informasiya şəbəkəsini qura bilib və mühüm siyasi-diplomatik oyunçuya çevrilib. Son illərə qədər regionda əksər gizli siyasi danışıqlar, çevrilişlər, siyasi proseslər və sair Qətər paytaxtında müzakirə olunurdu. Təbii ki, bu neytrallığı və diplomatik mərkəzi rolunu qorumaq üçün Qətər Əfqanıstan Talibanı, İran, Əl-Qaidə və digər qalmaqallı təşkilat və dövlətlərlə əlaqələrə malik olmalı idi.
Ancaq aydın məsələdir ki, bir yerdən sonra bu əlaqələr digər müttəfiqlər üçün dözülməz olur. Məsələn, Qətərin Misirdə inqilab sonrası hakimiyyətə gələn və 2013-cü ildə hərbi çevriliş nəticəsində hakimiyyətdən uzaqlaşdırılan “Müsəlman Qardaşlar” təşkilatı ilə yaxın əlaqələri Misirin hazırkı hakimiyyəti və eləcə də “ixvan” təhlükəsini üzərində hiss edən regionun digər monarxiyaları üçün dözülməz idi. Yaxud da Yaxın Şərqdə ərəb rejimləri ilə “qanlı-bıçaq” olan İran və Hizbullahla Qətərin əməkdaşlığı. Və ya Liviyada Tripolidə yerləşən “ixvan”a yaxın Milli Saziş Hökumətini dəstəkləməsi əks cəbhədəki hökuməti dəstəkləyən körfəzin digər hakimiyyətləri üçün dözülməz idi.
Yeri gəlmişkən, Qətərə qarşı “bardağı daşıran son damla” da məhz bu əlaqələri oldu. Daha dəqiqi, 2017-ci il embarqosunun əsas səbəblərindən biri məhz Dohanın gizli əlaqələri oldu. Ərəb mediasının yazdığına görə İraqda ova gedən (ərəb şeyx ailələri kütləvi ov mərasimlərini sevir – K.R.) Qətər hakim ailəsinin üzvləri naməlum şəxslər tərəfindən qaçırılır. Uzun axtarışlar fayda vermir və İran məsələyə qarışdıqdan sonra qaçırılan şahzadələrin yeri məlum olunur. Ancaq şahzadələrin azad edilməsi üçün Qətər dövləti həm vasitəsçi İrana, həm də qaçıran tərəfin tələbini yerinə yetirmək üçün Suriyadakı cihadçı qruplara böyük məbləğdə vəsait ödəməli olur. Bu uzun və gərgin proses həm regionda, həm də okeanın o tayında narazılıqla qarşılanır. Baxmayaraq ki, Qətərin həmin vaxt başqa alternativi olmayıb. Bəzi iddialara görə, körfəz ölkələrinin Qətərə qarşı terror qruplarına vəsait ödəmə ittihamı da bu hadisə ilə əlaqədar olub. Amma təbii ki, tələblərdə qeyd olunan bütün maddələr ayrılıqda embarqo ölkələri üçün əhəmiyyət kəsb edib.
Qətərə qarşı ittihamlardan biri də Türkiyə ilə əməkdaşlıq və öz ərazisində Türkiyəyə hərbi baza verməsi idi. Bu məsələdə ən çox narahat olanlar isə Qərtərin qonşusu və Türkiyə ilə münasibətləri ildən ilə soyuyan BƏƏ və Misir hakimiyyəti idi.
Məhz bu qərardan dərhal sonra Qətərdə Türkiyə hərbi bazalarının qurulması sürətləndi və tezliklə adada Türkiyə ordusunun hərbi bazası açıldı. Maraqlıdır ki, region ərəb ölkələrinin Qətərə qarşı embarqoları zamanı ada ölkəsinə ərzaq və digər yardımları ilk olaraq Türkiyə və İran etdi. İran hava məkanını Qətər üçün açdı. Yeri gəlmişkən, hazırkı Qətər əmirinin nənəsinin iranlı olduğu və Tehranla Doha əlaqələrində bu qohumluğun da müəyyən rol oynadığı bildirilir.
Vaşinqtonun reaksiyası
Yuxarıda da qeyd etdiyimiz kimi, körfəz ölkələri Vaşinqtondan razılıq olmadan Qətərə qarşı bu qədər sərt sanksiyalar tətbiq edə bilməzdi. Qətər isə həm də Vaşinqtonun ən yaxın region müttəfiqlərindən biridir. ABŞ-ın regiondakı ən böyük hərbi hava bazası “Əl-Udeyd” Qətərdə yerləşir. 13 min hərbçinin xidmət etdiyi bu bazada taktiki B-52 bombardmançıları da yerləşdirilib.
Medianın iddiasına görə Qətərə qarşı ərəb dövlətlərinin embarqo qərarı mayın 21-də ər-Riyadda keçirilən təhlükəsizlik sammitində razılaşdırılıb. Görünür, prezident Tramp Qətərin İranla əməkdaşlıqla bağlı sübutlar və Səudiyyə Ərəbistanı ilə 110 milyard dollar dəyərində silah anlaşması qarşısında güzəştə gedib.
Ancaq o da məlumdur ki, embarqo qərarından dərhal sonra Qətər əmirinin atası, 2013-cü ilə qədər taxtda olan Hamad bin Xəlifə əs-Sani Vaşinqtona gedərək oradakı “köhnə dostları” olan demokratlarla bir neçə həftə görüş və danışıqlar apardı. Nəticədə, Qətər Vaşinqtonla 12 milyard dollar dəyərində qırıcı satın alınması müqaviləsi imzaladı və Vaşinqton administrasiyası isə tərəfsiz olmağa başladı. Bu səbəbdən də, Qətər Türkiyə ordusunu da cəlb etdikdən sonra körfəzdən gözlənilən hər cür təhlükəyə qarşı davam gətirə bildi.
Trampın Qətərə qarşı embarqo qərarına ilkin olaraq dəstək verməsində əs-Sani ailəsinin ABŞ-da demokratlarla yaxınlığı amili də rol oynayıb. Yeri gəlmişkən, yanvarın 5-də Qətərlə Səudiyyə Ərəbistanı və digər embarqo dövlətləri (bu prosesin aparıcı qüvvəsi Krallıq idi - K.R.) arasında barışığın əldə olunmasında məhz ABŞ-da yeni prezidentin seçilməsinin ciddi rolu oldu. İndi Yaxın Şərqdə bir çox dövlətlər xarici siyasətini Ağ Evin yeni sahibi Cozef Baydenin gəlişinə uyğunlaşdırır.
Təbii ki, Bayden dönəmində Qətərin mövqeləri daha da güclənəcək. Bunu digər körfəz ölklələri də bilir. Qətərlə tez-tələsik barışığın əldə olunmasında bu amilin də ciddi rolu olması şübhəsizdir. Maraqlıdır ki, Qətərlə Səudiyyə arasında barışığın əsas təşkilatçılarından biri də Donald Trampın kürəkəni, İsrail və ərəb dövlətləri arasında barışın əsas aktyoru Cared Kuşner olub. Kuşner cidd-cəhdlə ərəb hökumətlərini İsraillə barışığa cəlb edirdi.
Güzəştsiz razılaşma
Belə anlaşılır ki, yanvarın 5-də əldə olunan barışıqda Qətər heç bri güzəştə getməyib . Çünki “Financial Times” qəzetinə müsahibəsində Qətərin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdürrəhman əs-Sani deyib ki, Doha yalnız embarqo tətbiq edən dövlətlərə qarşı beynəlxalq məhkəmələrdəki iddiasını geri götürüb. Həmçinin ölkə xaricində antiterror əməliyyatlarında körfəz dövlətləri ilə əməkdaşlıq etməyə razılaşıb. Amma yeni müqavilə İran və Türkiyə ilə Qətər arasında əlaqələrə təsir etməyəcək.
Qətərin embarqo ölkələrinə qarşı daha bir “güzəşti” isə sahib olduğu və beynəlxalq media qurumları vasitəsilə Səudiyyə kral ailəsinə qarşı tənqidləri dayandırması olub. Məlum olduğu kimi, Qətərin ABŞ-da ciddi media qurumlarına təsir imkanları var və Doha bu imkanlardan, xüsusən də Camal Qaşıqçı məsələsində Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyətinə qarşı amansız şəkildə istifadə etdi.
Yeri gəlmişkən, yanvarın əvvəlində Səudiyyə Ərəbistanına səfər edən Qətər əmiri Təmim bin Hamad əs-Sani hava limanında son 3 ildə ən çox Qətərin tənqidinə tuş gələn və münasibətlərin pisləşməsində əsas səbəbkar olan krallığın vəliəhd-şahzadəsi Məhəmməd bin Salman tərəfindən mehribanlıqla qarşılanıb, iki lider pandemiyaya baxmayaraq, maskalı şəkildə qucaqlaşıb. Bu həm də barışığın süni olmadığını göstərməyə xidmət edib. Amma əldə olunan razılaşma da göstərir ki, faktiki olaraq tələblərin heç biri reallaşmayıb. Yəni bu sadəcə olaraq güzəştdir, məsələnin tamamən həlli isə hələ uzun zaman ala bilər. Çünki bilindiyi kimi, hazırda Liviyada, eləcə də Yəməndə faktiki olaraq Qətər və digər dövlətlər əks cəbhələrdə yer alır.
Qətərlə körfəz ölkələri arasında barışığın Türkiyəyə təsirinə gəlincə, barışıq tam olmadığı üçün indi bu barədə qəti nəsə demək çətindir. Lakin aydın məsələdir ki, indiki mərhələdə Qətər qonşularına barışsa belə etibar etmir və Türkiyə kimi müttəfiqə ehtiyacı var. İkinci tərəfdən, Türkiyənin özünün də BƏƏ ilə olmasa da, Səudiyyə Ərəbistanı və Misirlə münasibətləri yumşaltması zərurəti var. Misirlə həm Liviya, həm də Aralıq dənizinin şərq hissəsi ilə bağlı ciddi gərginlik yaşayan Türkiyənin Qahirə ilə barışması lazımdır.
Səudiyyə Ərəbistanı isə hələ də İƏT və regional məsələlərdə ciddi oyunçu olaraq Türkiyə üçün lazımdır. Buna görə də Ankara Bayden dövründə krallıqla münasibətlərin yumşalmasına isti baxır və Ankara indi Qətər Səudiyyə barışığından məmnundur.

The Gulf states failed to strangle Qatar with sanctions, now moving towards reconciliation
The diplomatic crisis over Qatar lasted exactly three years and seven months. On January 5, 2021, Saudi Arabia, the UAE, Egypt and Bahrain signed at a meeting of Cooperation Council for the Arab States of the Gulf (GCC) a joint statement officially lifting the embargo and isolation against Qatar imposed by these states on June 5, 2017.
The signatories pledged to lift the economic embargo on Qatar, restore trade relations and open borders and airspace. However, it will take some time for a complete diplomatic thaw. According to the Foreign Minister of the UAE Anwar Gargash, they yet to decide on the presence of the Turkish armed forces in the Persian Gulf (Turkish military base in Qatar. - R+), as well as other political issues.
Conditional isolation
It all started on June 5, 2017, when Saudi Arabia, the UAE, Egypt and Bahrain issued a joint statement accusing Qatar of supporting terrorism and other illegal activities in the Middle East. As a result, the four states imposed an embargo on Qatar, closed their airspace, borders and ports for Qataris.
Soon, the accusation against Qatar turned into specific demands. As it turned out later, 13 demands from Qatar had been previously agreed with the then US President Donald Trump at the international security summit held in Riyadh on May 21, 2017.
In particular, Qatar was required to lower the level of diplomatic relations with Iran, close Iranian diplomatic missions in the country, deport the members of the Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC), and end intelligence and military cooperation with Tehran. Trade with Iran could continue if it did not harm the security of the GCC and the requirements of the US embargo. Qatar was also demanded to stop construction and close the Turkish military base in the country, to suspend military cooperation with Turkey, relations with radical Islamist organizations, especially with the Muslim Brotherhood, ISIS, Al-Qaeda, Fatah al-Sham (at that time associated with the Al-Qaeda branch in Syria – Al-Nusra) and the Lebanese Hezbollah. Qatar also had to officially recognize the organizations recognized by Saudi Arabia, Bahrain, the UAE and Egypt as terrorist, suspend any financial aid to organizations and persons recognized by the aforementioned countries as involved in acts of terror, deport the persons wanted in these four countries, stop broadcasting the Al-Jazeera information network and other media funded by Qatar. According to the statement, Doha even had to coordinate its military, political, social and economic policies with the corresponding policies of other Gulf and Arab states.
It was clear from the very beginning that Qatar would not accept these conditions. Indeed, that’s what it did. But it was also clear that the embargo against Qatar was possible after a blessing of the then US President Donald Trump. Remarkably, all four countries that imposed embargo on Doha, and even Qatar itself, have long been among the closest allies of the US in the region. Why did the Trump administration take such a step having been aware of the risk of confrontation between its allies?
Before answering this questiont, it is necessary to review the conditions and charges against Qatar. This small peninsular state has significant influence and connections throughout the Middle East and in the Muslim world. The country has huge reserves of hydrocarbons, borders only Saudi Arabia and has almost no local food production. Thanks to its material wealth Qatar was able to create the largest information network in the Muslim East, turning it into one of the leading players in the world socio-political arena. Until recently, the most secret political negotiations, plots and other regional issues have been discussed in Doha. It is therefore natural that in order to maintain neutrality and the function of a diplomatic centre, Qatar had to maintain relations with the Afghan Taliban, Iran, Al-Qaeda and other infamous organizations and states.
But, as one would expect, after a while, Qatar's allies could not remain silent of what their partner was doing. For example, the current Egyptian government and the regional monarchies did not approve of Qatar's close ties with the Muslim Brotherhood, who came to power in Egypt after the Arab Spring but were overthrown in the 2013 military coup. Qatar's cooperation with Iran and Hezbollah, both arch enemies of the regional Arab regimes, evoked a similar negative reaction. In addition, Qatar supported the Libyan Government of National Accord, which was close to the Brothers, which greatly annoyed the other Gulf governments who sympathized with the opposite side of the North African conflict.
It was these relations, or rather the secret connections of Doha, that became the last straw of patience of the once allies of Qatar, incurring an embargo on the latter in 2017. At that time, according to Arab media reports, several members of the ruling family of Qatar were kidnapped by unknown persons during a traditional hunting season in Iraq. A long search was unsuccessful. The whereabouts of the abducted princes became known only after the intervention of Iran. To free them, Qatar was forced to pay a large sum of money to both Iran, acting as an intermediary, and the jihadist groups in Syria agreeing to fulfill their demands. This long and tense process has caused a lot of dissatisfaction both in the region and overseas.
But it looks like the Qatari government did not have to choose. According to some reports, the Gulf states accused Qatar of aiding terrorists because of the money it paid them to release the kidnapped members of the Qatari royal family. But the above demands from Qatar, as a whole and individually, were important for the countries that imposed embargo on Qatar.
One of the accusations against Doha was its cooperation with Turkey and agreement to construct a Turkish military base on its territory. Most worried were the governments of the UAE and Egypt, whose relations with Turkey deteriorated every passing year.
As soon as the accusation was made public, the construction of the Turkish base was accelerated, and soon it was officially announced open. Interestingly, Turkey and Iran were the first to provide food and medical assistance to Qatar during the embargo. Iran also opened airspace for Qatar. By the way, it is rumoured that the grandmother of the current emir of Qatar is from Persia, and this relationship played an important role in relations between Tehran and Doha.
Washington's reaction
As mentioned earlier, the Gulf states could not single-handedly impose tough sanctions against Qatar, as they needed Washington's consent. After all, Qatar is also one of the closest regional allies of the US. The largest US air base in the region – Al-Udeid – with 13,000 troops and many tactical B-52 bombers is located in Qatar.
According to media reports, the decision of the Arab states to impose an embargo on Qatar was approved on May 21, 2017 at the security summit in Riyadh. Apparently, President Trump had to make a compromise after being provided the evidences of Qatar's cooperation with Iran and a $110 billion deal to supply American weapons to Saudi Arabia.
It became known later that the father of the current emir of Qatar, Hamad bin Khalifa al-Thani, who reigned until 2013, went to Washington immediately after the decision on the embargo, spending there several weeks with his ‘old Democrat friends’. The unofficial voyage of the former king turned out to be a fruitful one with a $12 billion contract signed with Washington for the supply of fighter jets to Qatar and the Trump administration's neutrality on the Qatari incident. This helped Qatar to successfully resist any threats from other Gulf countries even after bringing the Turkish army into the country.
The affiliation of the al-Thani family with the American Democrats played an instrumental role in President Trump initially supporting the embargo against Qatar. It is not surprising that the recent election of a new Democratic president in the US has had a significant impact on the reconciliation process between Qatar, Saudi Arabia, the main instigator of the recent confrontation, and other regional states. Meanwhile, many Middle Eastern states now hastily adjust their foreign policies with the arrival of the new owner of the White House – Joseph Biden.
There is no doubt that under the new Biden administration, Qatar will strengthen its position. Other Gulf countries are also aware of this. This factor clearly played an instrumental role in the hasty reconciliation with Qatar. Interestingly, one of the main initiators of the reconciliation of Doha with Riyadh was Donald Trump's son-in-law, Jared Kushner. He is known for his direct involvement as the chief peacemaker between Israel and the Arab states. Indeed, he had to spend a lot of energy in order to convince the Arab governments to make peace with Israel.
Unconditional consent
In fact, it seems that Qatar did not make any concessions on January 5. In his interview with the Financial Times, the emirate's foreign minister, Sheikh Mohammed bin Abdurrahman al-Thani, said Doha had withdrawn the lawsuit in international courts only against the states that have imposed an embargo on Qatar. The country also agreed to cooperate with other Gulf states in anti-terrorist operations abroad. But the new agreement will not affect Qatar's relations with Iran and Turkey.
Another "concession" in favour of the countries that imposed an embargo on Qatar was the end of criticism of the Saudi royal family in international media. After all, it is well known that Qatar has influence over the major American media outlets. And Doha violently used these opportunities against the Saudi government, especially in the incident involving the assassination of Jamal Khashoggi.
In early January, the Emir of Qatar, Tamim bin Hamad al-Thani, arrived in Saudi Arabia. At the airport, he was warmly greeted by the crown prince of the kingdom, Mohammed bin Salman, the main culprit in the deterioration of relations between the two states and the main object of criticism of Qatar over the past three years. Despite the pandemic, both leaders hugged each other, albeit remained in masks. Perhaps they wanted to demonstrate that the peace was not artificial, although Qatar practically did not fulfil any of the above demands.
In other words, the ongoing can be called anything but mutual concessions. The final solution of the problem can take much longer. Currently, in Libya, as in Yemen, Qatar and the aforementioned Gulf states are actually on opposite fronts.
As for the impact of the truce on relations between Qatar and Turkey, it is difficult to judge this now, since the process of reconciliation has not yet been completed. However, it is obvious that even with the current peace with its neighbours, Qatar does not trust them, and it needs to have an ally like Turkey.
On the other hand, it is possible that Turkey itself will need to soften its relations, if not with the UAE, then with Saudi Arabia and Egypt. After all, Ankara needs peace with Cairo at least because after the events in Libya and in the Eastern Mediterranean, there are serious tensions in relations between the two capitals.
Turkey still needs Saudi Arabia as an influential member of the Organization of Islamic Cooperation and in regional issues. Therefore, Ankara warmly welcomed the softening of relations between the Saudi Arabia and Qatar, especially under the new Biden administration.