«BREKZİT»İN ÇƏTİNLİKLƏRİ
«Biz qanunlarımıza və taleyimizə nəzarəti özümüzə qaytardıq». Bunu Böyük Britaniyanın baş naziri Brois Conson Birləşmiş Krallığın Avropa İttifaqını tərk etməsilə bağlı şərtlərin yer aldığı razılaşmanın imzalanmasından sonra bildirib. Bu, tam Milad günü ərəfəsində baş verib. Yeni ilə 1 saat qalmış, saat 23:00-da isə «Biq Ben»də uzun müddət aparılmış bərpa işlərinin ardından ilk dəfə zəng çalınıb – o, vida zəngi idi. Krallıq vahid Avropa bazarına 48 illik üzvlükdən, ölkənin Aİ-ni tərk etməsilə bağlı referendumdan isə 1645 gün sonra birliyə «əlvida» deyirdi.
Danışıqlar çətin, gərgin keçirdi. Hətta tərəflərdən heç birində onun uğurla bitəcəyinə əminlik yox idi. Lakin ilin sonuna lap az qalmış tərəflər 4 istiqamət üzrə qarşılıqlı, bəzi məqamlarda isə ağrılı güzəştlərə getməli oldu. Söhbət ticarət razılaşmasından, iqtisadi və sosial sahələrdə əməkdaşlıqdan, təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq və mübahisələrin həlli üzrə xüsusi mexanizmdən gedir. Tərəflər hər 4 ildən bir razılaşmaya nə dərəcədə əməl olunduğunu qiymətləndirəcək.
Qalmaqal
Danışıqlarda qeyri-müəyyənlik o qədər idi ki, müzakirələrin bitməsinə cəmi 2 həftə qalmış, dekabrın 7-də Britaniya parlamentinin Nümayəndələr palatası beynəlxalq qalmaqala səbəb olan qanun belə, qəbul etmişdi. Daxili bazar haqqında qanunda kifayət qədər mübahisəli maddələr var. Sənəd faktiki olaraq, Böyük Britaniya ilə Aİ arasında «Brekzit»lə bağlı cəmi 1 il əvvəl imzalanmış və Şimali İrlandiyaya aid razılaşmanın ləğvi deməkdir. Söhbət Şimali İrlandiya ilə İrlandiya Respublikası arasında sərt sərhədin olmayacağına zəmanət verən «Backstop» mexanizmindən gedir. Həmin mexanizmə əsasən, «sərt Brekzit» halında Belfast vahid Aİ bazarının bir hissəsi olaraq qalmalı, Şimali İrlandiyaya Böyük Britaniyanın qalan hissəsindən gətirilən mallar dəniz sərhədində yoxlanılmalı idi. Üstəlik, razılaşmada bildirilir ki, o, Birləşmiş Krallığın daxili qanunvericiliyi üzərində üstünlüyə malikdir.
İndisə Boris Conson açıq şəkildə bildirir ki, Britaniyanın yeni qanunu beynəlxalq hüquq normalarının pozulması kimi qiymətləndirilə bilər. Bununla yanaşı, o, həmin qanunun qəbulunu «müdafiə tədbiri» kimi təqdim edir.
Baş nazir deyir ki, tərəflər arasında ticarət razılaşması əldə olunmazsa, «Backstop» mexanizmi ölkənin vahid bazarını təhlükə altına qoyacaq. Daxili bazarla bağlı qanun isə bu vəziyyətə imkan verilməməsi üçün qəbul edilib – Böyük Britaniya yarana biləcək belə vəziyyəti ölkənin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qəsd sayır.
Doğrudur, ticarət razılaşmasının əldə olunacağı təqdirdə qanundan bütün mübahisəli maddələrin çıxarılacağı deyilir. Lakin bu, Londonun üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəliklərə əhəmiyyət vermədiyi faktını aradan qaldırmır.
Nəticədə, Consonun yaxşı düşünülmədən atdığı addımlar az qala danışıqların pozulması ilə nəticələnəcəkdi. Aİ mübahisəli qanunun qeyd-şərtsiz ləğvini tələb edir, əks təqdirdə, heç bir razılaşmanı ratifikasiya etməyəcəyini bildirirdi. Bundan başqa, Brüssel Britaniyanı «Brekzit» razılaşmasında nəzərdə tutulmuş sanksiyalarla da hədələyirdi. Aİ bildirirdi ki, tələbinə əməl olunmazsa, Britaniya ilə bütün ticarət razılaşmalarından imtina ediləcək, Britaniya mal və xidmətlərinə kvota və rüsum tətbiq olunacaq, üstəlik, Londonun maliyyə sektoru Aİ bazarına çıxışı tam itirəcək.
Sonda hədələr nəticə verdi və danışıqlar davam etdirilirdi.
Qalib kimdir?
Danışıqların, nəhayət, ilin son günlərində başa çatdırılması hər iki tərəfin güzəştlərə getməsi sayəsində mümkün olub. Lakin Avropa KİV-i dərhal tərəflərdən hansının daha çox güzəştə getdiyinə dair mübahisələrə başlayıb.
Boris Conson bəyan edib ki, tərəflər arasındakı «savaş» 28:11 hesabı ilə Londonun xeyrinə başa çatıb. Başqaları isə bütün vacib iqtisadi məsələlərdə, o cümlədən balıqçılıq məsələsində Aİ-nin istəyinə nail olduğunu deyir. Üstəlik, belə düşünənlər Britaniyada da az deyil.
Məsələn, Toni Bleyer administrasiyasının rəhbəri olmuş Xonatan Pauell hesab edir ki, Böyük Britaniya son həftələri ölkə iqtisadiyyatının cəmi 0,1%-ni təşkil edən balıqçılıq sahəsindəki mövqelərini qoruyub saxlamağa sərf edib (sonda yenə də uduzub). Əvəzində, 80% paya sahib olan, rəqabətdə Birləşmiş Krallığa üstünlüklər qazandıran xidmətlər ümumiyyətlə razılaşmadan çıxarılıb. 2019-cu ildə balıqçılıq Britaniya iqtisadiyyatına 437 milyon funt-sterlinq, maliyyə xidmətləri sənayesi isə 126 milyard funt-sterlinq gətirmişdi. «Beləliklə, Aİ ilə azad ticarətlə bağlı əldə etdiyimiz razılaşma Brüsselin digər dövlətlərlə bağladığı analoji razılaşmalardan pisdir», - deyə o, bildirib.
Consonun sözlərinə görə, o, Brüsseli ölkədə istehsal edilmiş, xarici detalları olmayan sənaye məhsullarının Aİ-yə rüsumsuz ixracına razı sala bilib. Amma bu, qələbədirsə belə, yarımçıq qələbədir. Çünki hər hansı məhsulda Britaniya və Aİ istehsalı olmayan detallar 40%-dən çox olarsa, ona mütləq şəkildə vergi tətbiq ediləcək. Bundan başqa, Londonda düşünürdülər ki, Brüssel həm Aİ, həm də Britaniyanın azad ticarət razılaşmasının olduğu ölkələrdə (məsələn, Yaponiya, Kanada və ya Türkiyə) yığılmış, istehsal edilmiş məhsullara vergi tətbiq etməyəcək. Amma Brüssel buna da razılıq verməyib.
Razılaşmanın imzalanmasına ən ciddi maneələrdən biri də arbitraj mexanizmilə bağlı fikir ayrılıqları idi. Avropa İttifaqı narahat idi ki, Britaniya zamanla, hakimiyyətdə hansı qüvvənin olmasından asılı olaraq, Aİ standartlarından yayına bilər. Lakin Londonun təzyiqləri qarşısında Brüssel güzəştə getməli olub: o, razılaşmanın icrasına Avropa Məhkəməsinin nəzarət etməsilə bağlı israrından əl çəkib. Burada yalnız Şimali İrlandiya istisnadır. O, əvvəlkitək Aİ-nin vahid bazar və Gömrük İttifaqı qaydalarına tabe olacaq. Demək, Avropa Məhkəməsi Şimali İrlandiya ərazisindən, başqa sözlə, qismən də Böyük Britaniyada ali hüquqi orqan olaraq qalacaq. Başqa hallar üçün xüsusi arbitraj komissiyası yaradılacaq. Lakin onunla bağlı müzakirələr hələ qarşıdadır.
Tərəflər heyvan mənşəli məhsulların ixracı ilə bağlı sanitar və təhlükəsizlik standartları ilə bağlı da razılığa gələ bilməyib. Demək, Böyük Britaniya vahid Aİ bazarına göndərilməli olan məhsullarla bağlı kifayət qədər bahalı yoxlamalar aparmalı olacaq.
Aİ Böyük Britaniyanın kommersiya müəssisələrinə dövlət yardımının göstərilməsində Avropa qaydalarına əməl etməsini də istəyir, bunda israr edirdi. Brüssel narahat idi ki, Böyük Britaniya hökuməti nəzarətdən kənar subsidiyalar hesabına rəqabətdə üstünlük qazanmağa çalışacaq. Lakin bu məsələdə də London geri çəkilməyib və indi o, öz subsidiya rejimini qurmaq hüququna malikdir. Bu, Aİ-nin, həqiqətən də, ciddi güzəştidir.
Tərəflər ekoloji, sosial və əmək standartları ilə bağlı minimal həddi müəyyənləşdirib və onlardan heç biri həmin həddən aşağı keçməməlidir. Bu və digər standartlara hər 4 ildən bir, yenidən baxılacaq.
Aİ-yə dönüş
Nə qədər qəribə səslənsə də, görünən odur ki, Böyük Britaniyanın gələcəkdə Aİ-yə qayıdışının real olub-olmadığı ölkə əhalisini getdikcə daha az maraqlandırır. Hər halda, mütəmadi keçirilən sorğular bunu göstərir.
Daha bir maraqlı məqam britaniyalıların deputatları Aİ ilə razılaşmanın lehinə səs verməyə çağırmalarıdır. Məsələ ondadır ki, onların əksəriyyəti razılaşmanın Britaniyanın xeyrinə olub-olmadığını bilmir. Sosioloqlar bunu insanların bu problemdən bezməsilə əsaslandırır. İndi insanlar ölkəni parçalamış və 4,5 ildə onların enerjisini almış bu mübahisənin, nəhayət, başa çatmasını istəyir.
Ölkədə iqtisadi inkişafın «Brekzit»dən əvvəlki dövrlə müqayisədə daha zəif olacağını anlayan əhali bununla yanaşı, əmindir ki, Britaniyanın nə vaxtsa geri qayıtmaq istəyəcəyi təqdirdə Aİ onu qəbul edəcək. Amma bu, əlbəttə ki, vaxtilə Marqaret Tetçerin əldə etdiyi güzəştli şərtlərlə olmayacaq.
İndi ölkənin qarşısında başqa problemlər dayanır.
Parçalanma təhlükəsi
İngiltərə, Şotlandiya, Uels və Şimali İrlandiyada koronavirusa yoluxma hallarının kəskin artması ilə əlaqədar, yanvarın 5-6-dan, demək olar ki, sinxron şəkildə üçüncü «lokdaun» elan edilib. Krallığın hissələrinin hər biri səhiyyə sahəsində müstəqildir. Lakin vəziyyət bütün ölkə boyu eyni dərəcədə kritik olduğundan, görülən tədbirlər də eyni dərəcədə sərtdir.
Amma İngiltərədə yoluxan və ölənlərin sayı digər regionlarla müqayisədə daha yüksəkdir. Məsələn, İngiltərə bu göstəriciyə görə Şotlandiyanı 13-15 dəfə üstələyir (əhalinin sıxlığına üstünlük cəmi 6 dəfə çoxdur).
İndi britaniyalıları Aİ-dən ayrılmaqdan çox bu rəqəmlər, həmçinin baş nazir Consonun inamsız, bəzən ziddiyyətli addımları qıcıqlandırır. Epidemiya və onun yaratdığı iqtisadi problemlərin Birləşmiş Krallığın gözlədiyi qədər olmadığı ortaya çıxıb. Boris Consonun uzaqgörən olmaması ona gətirib çıxarıb ki, Şotlandiya, Uels və Şimali İrlandiya ilə mərkəz arasında körpü rolunu oynamalı olan Birgə Nazirlik Komitəsi parçalanıb. Çünki Conson baş nazir olduğu 16 ayda bir dəfə də olsun, bu qurumun iclasını çağırmayıb.
Artıq ölkədə mərkəzdənqaçma əhvalı yüksəkdir. 2016-cı ildə keçirilmiş referendumlarda Aİ-dən ayrılmağın əleyhinə səs vermiş Şotlandiya ilə Şimali İrlandiyada müstəqillik tələbilə çıxış edən siyasətçilər sürətlə populyarlaşmağa başlayıb. «Financial Times» yazır ki, «Birləşmiş Krallıq parçalanma riski ilə qarşı-qarşıyadır». Yazıda bildirilir ki, bu ssenarinin qarşısını yalnız iki hadisə ala bilər: «Dauninq-stritdə Boris Consonun əvəzinə yeni baş nazirin peyda olması və ölkənin əsl federalist dövlətə çevrilməsi, bununla da, 4 regionun hər birinə tam muxtariyyət və bərabər səlahiyyətlərin verilməsi».
Şotlandiyanın sabiq baş naziri Qordon Braunun fikrincə, siyasi fikir ayrılıqlarını pandemiya üzə çıxarsa da, problemin kökləri daha dərindədir. Böhran göstərdi ki, bütün Böyük Britaniyaya təsir göstərən qərarlar əvvəlkitək nəinki Şotlandiya, Uels və Şimali İrlandiyanın, hətta İngiltərənin regionlarının belə, real iştirakı olmadan qəbul edilir. Ölkənin müxtəlif hissələri arasında iqtisadi uçurum sürətlə böyüyür, «Brekzit» isə bu uçurumu, resursların bölüşdürülməsi uğrunda mübarizəni daha da kəskinləşdirəcək.
Siyasətçi ölkəni parçalanmadan qorumaq üçün yeni Konstitusiyanın qəbulunu təklif edir. Onun fikrincə, yeni Konstitusiyada «ümumi dəyərlər nəzərə alınmalıdır». Bununla yanaşı, sənəd «dövlətin çoxmillətliliyini, regional fərqliliyini nəzərə alacaq yeni ictimai institutlar yaradılmasını» da nəzərdə tutmalıdır.
O, ilk addım kimi, Lordlar palatasının ABŞ, Almaniya, Avstriya və Kanadada olduğu kimi, Millətlər və Regionlar Senatı ilə əvəzlənməsini vacib sayır.
Prioritetlər
«Brekzit» baş tutdu. Amma hələ hər şey bitməyib. O, orta perspektiv üçün Britaniya saysız-hesabsız gələcək münaqişə ocağı vəd edir. Ən əsası isə İA ilə hələ də həllini tapmamış məsələlər nə qədər çətin və qlobal əhəmiyyətə malik olsa da, britaniyalılar üçün problemlərin heç də ən təhlükəlisi deyil.
Ölkənin siyasi rəhbərliyi üçün əsas prioritetlər sırasında dövlətin bütövlüyünün qorunub saxlanması dayanır. Odur ki, Boris Consonun ölkənin taleyinə nəzarətin geri qaytarıldığına dair bəyanatı o qədər də inandırıcı səslənmir. Əksinə, bəlkə də, «Brekzit» bu nəzarətin itirilməsilə nəticələnəcək.

THE PITFALLS OF BREXIT
“We have taken back control of laws and our destiny,” British Prime Minister Boris Johnson said immediately after the signing of the agreement on the terms of the United Kingdom's withdrawal from the EU. It happened right before Christmas. Just an hour before the New Year, for the first time after a long reconstruction, the bells of Big Ben rang as a sign of farewell. After 48 years of UK’s membership in the single European market and 1,645 days after the referendum to withdraw from it.
The negotiations were difficult, nervous, without mutual confidence in success. But towards the end of 2020, it was still possible, through mutual, sometimes even painful, concessions, to reach an agreement in four areas, including trade, cooperation in economic and social spheres, cooperation in security, and a special mechanism for resolving disputes. As expected, the agreement does not include the financial sector. The parties will evaluate the implementation of the agreement every four years.
Scandal
The uncertainty during the negotiations was so strong that on December 7, two weeks before their completion, the House of Commons of the British Parliament passed a law on the internal market with highly controversial provisions that caused an international scandal.
In fact, the parliament annulled the Brexit agreement signed just a year ago between the UK and the EU regarding Northern Ireland – the so called Backstop mechanism to ensure that there is no hard border between Northern Ireland and the Republic of Ireland. According to the deal, in the event of ‘hard’ Brexit, Belfast should remain part of the single EU market, while the goods entering Northern Ireland from the rest of the UK are subject to clearance at the maritime border.
Incidentally, the new British bill takes precedence over the local legislation of the United Kingdom. In fact, Boris Johnson frankly admitted that it could be regarded as a violation of international legal norms but explained it was necessary as a "protective measure."
According to Johnson, if the parties fail to conclude a trade agreement, the Backstop mechanism will jeopardize the country's single market. The new bill is supposed to regulate the internal market and is designed to prevent a situation, which the Britons regard as an encroachment on the country's sovereignty and territorial integrity.
Assurances that all the controversial provisions of the bill will be removed in the event of a trade agreement could not be compared to London’s ignore of international obligations anyway.
As a result, Johnson's rash actions almost caused the negotiations to break down. The EU demanded London to change the controversial bill refusing otherwise to ratify the trade agreement. Moreover, Brussels has threatened to impose penalties in line with the Brexit agreement. If these measures do not work, the EU will withdraw from all trade agreements with the UK and introduce tariffs and quotas on British goods and services. In addition, the British financial sector will completely lose access to the EU market.
The threats became effective and the negotiations continued.
Who’s the winner?
It was possible to finalize the negotiations at the end of the year largely due to concessions from both sides. Nevertheless, this led to disputes in the European media on the actual winner of the long-standing process.
According to Boris Johnson, London is the obvious winner with the score of 28:11. Others, and in London too, claim that the EU has achieved its goal on all important economic issues, including fisheries.
For example, Jonathan Powell, former chief of staff in the Tony Blair administration, believes that the UK has spent the last weeks defending its position (and ultimately lost) in the fishing industry, which accounts for 0.1% of the country's economy. At the same time, 80% of services that provide a competitive advantage to the UK are generally excluded from the agreement. In 2019, fisheries and the financial sector of the country contributed to the UK economy £437 million and £126 billion, respectively. “Thus, we came to a free trade agreement, which is essentially worse than those that the EU concluded with other countries,” Powell said.
Johnson said he was able to convince Brussels that the manufactured goods produced in the country but containing imported parts could be exported to the EU without tariffs. However, if this is a victory, then it is incomplete. After all, goods will still be taxed if more than 40% of them consist of parts manufactured outside the UK and the EU. In addition, London hoped that Brussels would not levy taxes on components produced in countries with which both the EU and the UK have free trade agreements, such as Japan, Canada, or Turkey. But Brussels did not go for it.
Disagreements over the arbitration mechanism were one of the biggest obstacles to reach the agreement. The EU was concerned that the UK over time and depending on its government could deviate greatly from the EU standards. But under pressure from London, Brussels had to nevertheless take back from the European Court its demand on monitoring the implementation of the agreement. The exception is Northern Ireland, which will continue to be subject to the EU’s single market and customs union rules. This means that the European Court will remain the highest legal body in Northern Ireland, and therefore partly in the UK. For other cases, a kind of arbitration commission will be created. Negotiations are still pending.
It was not possible to reach an agreement on the mutual recognition of sanitary and safety standards for the export of animal products. This means that the UK will have to carry out rather costly checks on products going to the EU's single market.
The EU has pushed for the UK’s compliance with European rules for state aid to businesses. Brussels has been worried that the UK government would seek a competitive advantage through uncontrolled subsidies. The UK was able to insist on its own, and now has the right to establish its own subsidy regime. This is a major concession from the EU.
The two sides also agreed on a minimum level of environmental, social and labour standards, below which none of them should fall. These and other standards will be reviewed every four years.
Back to the EU
Ironically, the British seem less worried about the UK's return to the EU in the future. Regular polls also point to this trend.
Also, the British are urging MPs to vote for the agreement with the EU, although most of them are not sure whether it is beneficial for the UK or not. Sociologists explain this by people being tired of the problem. They just want to see the dispute that has split the country and cost them a lot of energy in four and a half years end.
Realizing that the country's economy will grow at a slower rate than if it had not been for Brexit, they are well aware that if Britain knocks back into the EU, it will certainly be accepted. But not on the favourable terms that Margaret Thatcher once bargained for.
The country now faces other problems.
The threat of collapse
Due to a sharp outbreak of coronavirus, England, Scotland, Wales and Northern Ireland announced the third lockdown almost simultaneously on January 5-6. Each part of the kingdom is independent in health care, but since the situation is now developing throughout the country equally critical, the measures are equally tough everywhere.
Yet England leads ‘the race’ in terms of the number of cases, with the mortality rate significantly exceeding those in other regions of the country. For example, with a population density six times higher than in Scotland, the mortality rate is 13-15 times higher than in Scotland,.
These indicators, as well as the uncertain and sometimes contradictory actions of Prime Minister Johnson in the fight against the pandemic, are now causing more irritation among the British than the break with the EU.
The epidemic and the ensuing economic troubles showed unexpectedly that, contrary to its name, the United Kingdom is far from being united. It became clear that surprisingly little effort has been made to create or maintain a nationwide identity or institutions that could support it. The short-sightedness of Boris Johnson's policies led to the disintegration of the Joint Ministerial Committee, which was supposed to be a bridge between London and Scotland, Wales and Northern Ireland. And because during his 16 months as a prime minister, Johnson has never convened the committee.
Centrifugal sentiments have intensified too. In Scotland and Northern Ireland, which voted in the 2016 referendum against leaving the EU, political forces demanding independence gain popularity again.
According to the Financial Times, “the United Kingdom risks falling apart,” and “only two events can prevent such a scenario: a new prime minister in Downing Street instead of Boris Johnson, and the transformation of the country into a truly federalist state with full autonomy and equal powers to its four regions."
According to the former Prime Minister, Scotsman Gordon Brown, although the pandemic has exposed political divisions, the roots of the problem lie much deeper. The crisis has shown that decisions that affect the whole of the UK continue to be made without actually considering the impact not only on Scotland, Wales and Northern Ireland, but also on the regions of England. The economic gap between different parts of the country is growing rapidly, and with Brexit it will grow even faster, intensifying the battle for resource allocation.
In order to avoid the collapse of the country, Brown proposes such drastic measures as the development of a new constitution, which would “take into account common values”, as well as the creation of “new social institutions reflecting a multinational, regionally diverse state”. And as a first step, it is necessary, he believes, to replace the House of Lords with a Senate of Nations and Regions following the example of the United States, Germany, Australia and Canada.
Priorities
Brexit has materialised but is not over yet. In the medium term, it leaves behind all sorts of issues for future conflicts in British politics. Ironically, the unresolved issues with the EU, no matter how complex and global they might be, are not the largest ones in this list.
One of the main priorities for the British political leadership is the task of preserving the unity of the state. Therefore, Boris Johnson's statement about taking back the control over the country's future sounds somehow arrogant. Brexit can lead to the loss of this control.