Fransa və Benilüks ölkələrinin siyasi elitası öz deputatlarının cəfəng tələblərini niyə yerinə yetmirmir?
Azərbaycanın Ermənistanın işğalı altındakı ərazilərini azad etməsilə – Qələbə ilə bitmiş 44 günlük müharibə bir çox problemi aşkara çıxarıb. Bu, yalnız regional deyil, həm də beynəlxalq siyasətə aiddir. Məsələn, bəzi Qərb dövlətlərinin Azərbaycana, həmçinin Türkiyəyə münasibətdə ikili standartlar təcrübəsindən əl çəkmədiyi bir daha tam çılpaqlığı ilə ortaya çıxıb. Ermənistan məğlub olar-olmaz, Fransa, Belçika, Hollandiya və Lüksemburq parlamentləri regiondakı geosiyasi maraqlarından çıxış edərək, anti-Azərbaycan qətnamələri qəbul edib.
Qərəzli qətnamələr
Hər şey ötən il noyabrın 25-də Fransa Senatının «Dağlıq Qarabağın tanınması» tələbilə qətnamə qəbul etməsilə başlayıb. Dekabrın 3-də Fransa parlamenti də müvafiq qətnamə layihəsini səs çoxluğu ilə təsdiqləyib. Qeyd edək ki, sənədi səsverməyə hakim «Respublikaçılar» partiyasının fraksiyası çıxarmışdı.
Qəribə yekdilliklə dekabrın 9-da Hollandiya parlamenti də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin təcili və yekun nizamlanması ilə bağlı qətnamə qəbul edib. Sənəddə bildirilir ki, bu, «əhalinin (Dağlıq Qarabağ – red.) dayanıqlı təhlükəsizliyinin təmini və daimi müdafiə və təhlükəsizliyi təmin edəcək statusun (tanınmamış respublikaya – red.) qazandırılması üçün» vacib imiş.
Heç 10 gün də keçmədən – dekabrın 18-də Belçika parlamentinin Nümayəndələr palatası da «Azərbaycanın kassetli döyüş sursatları və fosforlu bombalardan istifadə etməklə, məqsədli şəkildə dinc sakinlərə hücum etməsini» pisləyən qətnamə qəbul edib. Sənədin preambulasında «Artsaxın erməni xalqının öz müqəddəratını təyin etmək hüququ»ndan da danışılır, bildirilir ki, «Azərbaycan ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində üzərinə götürdüyü əsas beynəlxalq prinsiplərdən olan güc tətbiq etməmək prinsipini kobud şəkildə pozub».
Nəhayət, dekabrın 24-də Böyük Lüksemburq Hersoqluğunun Deputatlar palatası ölkə rəhbərliyini «Dağlıq Qarabağın yekun statusunun müəyyənləşdirilməsinə aparacaq siyasi proses təşəbbüsü ilə çıxış etməyə» çağırıb.  Qətnamədə «sənədləşdirilmiş» hərbi cinayətlər, o cümlədən kassetli bombalardan istifadə, mülki infrastruktura hücum halları ilə bağlı müstəqil araşdırmalara başlanılması», «erməni monastırları, kilsə və abidələrinin müdafiəsinə zəmanət» tələb olunur.
Maraqlıdır ki, bu 4 ölkənin hər biri Avropa İttifaqının üzvüdür. Üstəlik, onlar birliyin istinad etdiyi əsas prinsiplərin əsas müdafiəçilərindəndir. Lakin 4 ölkənin parlamentində qəbul edilmiş qətnamələr həmin prinsiplərlə tam ziddiyyət təşkil edir. Bu isə Fransa və Benilüks dövlətlərinin deputatlarının biliyini, yaxud ən azı elementar siyasi savadını şübhə altına qoyur. 4 parlamentin bu işi sanki razılaşdırılmış şəkildə sinxron görməsi də qəribədir. Sanki bu 4 pərdəli bu pyesin bir ssenarist və rejissoru var.
Əksər müşahidəçilər əmindirlər ki, sözügedən qətnamələr daha çox Azərbaycana deyil, Türkiyəyə qarşı yönəlib. Çünki o, Bakıya qeyd-şərtsiz siyasi dəstək verib və Azərbaycan Ordusunun qələbəsindən sonra Cənubi Qafqazda nüfuzunu ciddi şəkildə artırıb. İstənilən halda, fakt ortadadır. Deputatlar səs verib, parlamentlər qətnamələri qəbul edib. Və?
Fransa, Belçika, Niderland və Lüksemburq parlamentləri: burada qanuna yer yoxdur?
Hər 4 dövlətin icraedici strukturları bu cəfəng qərarların qəbulundan dərhal sonra utanc içərisində onların heç bir praktik əhəmiyyətinin olmadığını, qətnamələrin bu dövlətlərin xarici siyasətinə heç bir təsir göstərməyəcəyini bəyan etməli olublar. Onda sual yaranır: bu mənasız qərarların qəbulu nəyə lazım idi? Və ən əsası, Paris, Brüssel, Amsterdam və Lüksemburqda Ermənistana simpatiyasını gizlətməyən siyasi elitalarına öz deputatlarının absurd qərarlarını praktikada reallaşdırmağa nə mane olur?
Nə qədər bayağı səslənsə də, mane olan qanun, konkret desək, bu dövlətlərin hər birinin Aİ çərçivəsində götürdükləri öhdəliklərdir. Məsələn, Aİ üçün əsas baza sənədlərindən biri qurumun Xarici siyasət və təhlükəsizlik siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasıdır. Bu strategiyanın «Avropa təhlükəsizlik sistemi» bölməsində açıq şəkildə bildirilir ki, «dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığı və mübahisələrin dinc yolla həlli Avropanın təhlükəsizlik sisteminin əsasını təşkil edir. Bu prinsiplər istər Aİ üzvü olan, istərsə də olmayan bütün dövlətlər üçün eynidir». Belə bir vəziyyətdə parlamentlərin qəbul etdikləri qətnamələrdə Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsilə bağlı tələblərin yer alması necə qiymətləndirilməlidir? Bu, yalnız separatçı qurumun tanınması çağırışı yox, həm də Azərbaycanın dövlət sərhədlərinin dəyişdirilməsi, ölkənin ərazi bütövlüyünün təftişinə çağırışdır. Aİ-nin sözügedən strategiyasında mübahisələrin dinc yolla həllinə dair yer almış prinsipi məhz Ermənistan pozub. Məhz Ermənistan 25 ildən artıq idi ki, Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayırdı. Amma bu illər ərzində bu ölkələrdən heç birinin parlamenti başqasına məxsus torpaqları azad etməsi üçün Yerevana müraciət etməyib.
Halbuki, ikitərəfli münasibətlərdə də bütün Avropa dövlətləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman tanıyıb və tanıyır, Dağlıq Qarabağı hər zaman Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz hissəsi sayıb. Hətta Fransa prezidenti Emmanuel Makron erməni diasporunun nümayəndələrilə görüşündə Azərbaycanın bütün əraziləri üzərindəki suverenliyini etiraf etməyə məcbur olmuşdu. O, demişdi ki, «beynəlxalq hüquqa görə Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon BMT tərəfindən Azərbaycan ərazisi kimi tanınır»».
Fransa və «xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququ»
Ümumiyyətlə, Fransa Avropa İttifaqında «xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququ» haqda danışa biləcək ən son dövlətdir. Bu fikri əsaslandırmaq üçün dəlillərin sayı-hesabı yoxdur.
Məsələ ondadır ki, Fransanın siyasi sistemi bütün formalaşma tarixində regional və etnik fərqliliyin aradan qaldırılması üçün əlindən gələni edib. Məqsəd potensial separatçılıq təhlükəsinin yox edilməsi olub. Parisin 1992-ci il noyabrın 5-də qəbul olunmuş regional dillər və ya azlıqların dilləri haqqında Avropa xartiyasını hələ də ratifikasiya etməməsi də təsadüf deyil. Bu xartiya Avropa Şurasının üzərinə milli azlıqların, həmçinin onların istifadə etdikləri ənənəvi dillərin qorunması öhdəliyini qoyur. Bundan başqa, Fransa milli azlıqların hüquqlarının müdafiəsilə bağlı daha bir vacib sənədə məhəl qoymur. Söhbət 3 il sonra – 1995-ci ildə qəbul olunmuş sənəddən, Milli azlıqların müdfiəsi haqqında Çərçivə Konvensiyasından gedir. O, iştirakçılardan nəinki milli azlıqlara aid istənilən insanın etnik, mədəni, dil və dini xüsusiyyətlərinə hörmət olunmasını tələb edir, həm də bu xüsusiyyətlərin ifadəsi, qorunması və inkişafı üçün lazımi şəraitin yaradılmalı olduğunu bildirir.
Lakin ənənəvi olaraq bütün vətəndaşlarını fransız sayan Fransa hökumətində hesab edirlər ki, konvensiyanın bu tələbləri onların ölkəsinə şamil oluna bilməz. Çünki Fransanın milli və ya millətçilik ideyasının əsasını vahid fransız xalqı prinsipi təşkil edir və bu prinsip ölkənin praktik olaraq, bütün siyasi qüvvələri tərəfindən dəstəklənir.
Fransada hüquqi normalar vətəndaşların etnik mənsubiyyətinə görə ayrılmasını nəzərdə tutmur. Dil bütövlüyü isə Konstitusiyada Respublikanın bölünməzliyinin, fransız xalqının birliyinin prinsipi kimi əks olunub. Ölkə Konstitusiyasının 2-ci maddəsinə görə, fransız dili ölkədə yeganə rəsmi dildir. Fransanın siyasi lüğətində «milli azlıq», hətta «milliyyət» anlayışlarına bu üzdən rast gəlinmir. Fransızların lüğətində «nationalité» birmənalı olaraq «vətəndaşlıq» anlamı verir, «national, nationale» sifətlərisə dövlətə məxsusluq mənasındadır. Respublikanın «nation»dan – yəni milli və dövlət suverenliyinin məxsus olduğu xalqdan qaynaqlandığını nəzərə alsaq (bu müddəa Fransa Konstitusiyasının 3-cü maddəsində əksini tapıb), bu konsepsiyada nə korsikalılara, nə elzalılara, nə də digər etnik qruplara yer var. Fransa Respublikasının bütün vətəndaşları etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, rəsmən fransız adlanır. Ölkədəki müxtəlif etnik qruplarla bağlı rəsmi statistikada heç bir məlumatın olmaması buradan qaynaqlanır. Halbuki qeyri-rəsmi hesablamalara görə, Fransa əhalisinin 10%-dən çoxunu etnik azlıqlar təşkil edir.
Şübhəsiz ki, belə bir şəraitdə Fransa siyasi elitasının yuxarıda qeyd olunan xartiyalara münasibətinin müzakirəsi hər zaman sərt siyasi diskussiyalara səbəb olub. Məsələn, 1992-ci ildə L.Jospen hökuməti ölkənin regional dillər və ya azlıqların dilləri haqqında Avropa xartiyasına qoşulmasına qərar versə də, Konstitusiya Şurası orada Konstitusiyaya zidd məqamların olduğu haqda hökm çıxarmışdı. Paris həmin xartiyanı bu günədək məhz bu səbəblə ratifikasiya etmir. 2011-2015-ci illərdə ölkədə məsələnin təkrar müzakirəsi cəhdləri də olub. Lakin onlar da heç bir nəticə verməyib. 2015-ci ildə Fransa Dövlət Şurası tərəfindən dərc olunmuş məsləhətçi qərarda xartiyanın ratifikasiyasına dair qanun layihəsi birdəfəlik rədd edilib.
Milli azlıqların yaşadığı qonşu regionlarda muxtariyyət prosesləri gedən zaman Fransada milli azlıqların sərbəstlik, xüsusilə müstəqilliklə bağlı istənilən tələbi hər zaman kökündən kəsilib. Məsələn, 2013-cü ildə «Bretanlar» jurnalının fevral sayı satışdan tam yığışdırılmışdı. Səbəb orada Bretan regionu sakinlərinin Fransadan müstəqillik istəməsilə bağlı sorğunun nəticələrinin dərci idi. Bu, heç də təəccüblü deyil. Çünki Fransada dövlətin bölünməzliyinin əleyhinə istənilən çıxışa görə, Cinayət Məcəlləsilə məsuliyyət nəzərdə tutulur. Dövlət ölkəni «vahid və bölünməz» elan edib. Balqa sözlə, Fransada istənilən formada muxtariyyət, federalizm rədd olunur.
Amma bu qədər sərt siyasət əksinə, separatçılıq meyillərini daha da artırır, milli azlıqlar arasında radikallığı artırır.
Fransa və Benilüks hələ bütün Avropa demək deyil
İstənilən halda, yaşananlar ortadadır. Azərbaycanda Fransa və Benilüks dövlətlərinin nüfuzunu minimuma endirmiş qətnamələr eyni zamanda, onların Cənubi Qafqaz regionundakı siyasi mövqelərini də zəiflədib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 18 noyabr 2020-ci ildə Niderlandın Bakıya yeni təyin olunmuş səfiri Paulina Eyzemanın etimadnaməsini qəbul edərkən deyib: «Əfsuslar olsun, ölkənizin parlamenti Azərbaycana qarşı sanksiyaları nəzərdə tutan, Azərbaycanın əleyhinə və həmçinin Türkiyənin əleyhinə olan qərar qəbul etdi. Mənə köməkçim məlumat verdi ki, müzakirələr zamanı Niderlandın xarici işlər naziri daha da balanslaşdırılmış yanaşma ilə çıxış etdi. Lakin parlamentin belə balanslaşdırılmamış və ədalətsiz bir qərarı qəbul etməsi faktı, əlbəttə ki, bizə daha yaxın əlaqələr qurmağa kömək etməyəcək». Bu, tam şəkildə Niderlandın qonşularına da aiddir.
Xoşbəxtlikdən, Avropa İttifaqında başqa qüvvələr də var və həmin ölkələrin parlamentariləri fərqli mövqedədirlər. Bunu italiyalı parlamentarilərin Azərbaycana ötən ilin dekabrında etdikləri səfər də təsdiqləyib. Bu, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin vəziyyətilə, ermənilərin işğal illərində bu rayonlara vurduqları ziyanla bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından da önəmli səfər idi. O zaman qonaqlar Ağdam və Gəncəyə də səfərlər edib, gördüklərinə obyektiv qiymət veriblər.
İtaliya Azərbaycanı dəstəkləyən dövlətlərdəndir. Bunu Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərin bərpasına başladığı bir vaxtda edilmiş nümunəvi səfər də təsdiqləyir. Ümumiyyətlə, İtaliya Avropada Azərbaycanın ən vacib siyasi, iqtisadi-ticari tərəfdaşlarındandır. Bundan başqa, o, Aİ-də Bakının əsas tərəfdaşıdır. Tikintisi ötən il başa çatdırılmış Cənub Qaz Dəhlizinin yekun nöqtəsi məhz İtaliyadır.
İtaliya, şübhəsiz ki, bu vəziyyətdən uduşla çıxır. İndi o, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində reallaşdırılacaq layihələrdə də iştirak edə biləcək. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev italyan şirkətlərindən belə təkliflərin gəldiyini bir neçə dəfə açıqlayıb. Anti-Azərbaycan mövqeyi tutmuş tərəflər isə Bakı ilə tərəfdaşlıqdan, çətin ki, yararlana bilsinlər.
İtaliyalı parlamentarilərin mövqeyi göstərir ki, Avropada vəziyyəti obyektiv qiymətləndirən, onu geniş beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmağa çalışan qüvvələr də var. Regionda sülh və sabitliyin möhkəmlənməsinə, dünyanın istənilən nöqtəsində bənzər hadisələrin təkrarlamasının qarşısının alınmasına isə məhz erməni işğalına obyektiv siyasi-hüquqi qiymət verməklə nail olmaq mümkündür.

WHEN DOUBLE STANDARDS RULE
What is holding back the political elites of France and the Benelux not to implement the ridiculous demands of their deputies?
The victorious military campaign of Azerbaijan, which liberated the Armenian-occupied territories in just 44 days, has exposed many problematic topics both in regional and in international politics. In particular, it once again showed that the practice of double standards practices in some Western states is still active in relation to Azerbaijan and Turkey. For the sake of their geopolitical interests in the region, the parliaments of France, Belgium, the Netherlands and Luxembourg adopted anti-Azerbaijani resolutions with the defeat of Armenia.
Biased resolutions and... nothing
It all started when on November 25, 2020 the French Senate adopted a resolution demanding "the recognition of Daghlig Garabagh". On December 3, the French National Assembly overwhelmingly approved a draft resolution submitted by the faction of the right-wing party Republicans. With striking consistency, on December 9, the Dutch parliament passed a resolution on an urgent and final settlement of the Daghlig Garabagh conflict in order to “ensure lasting security for the population of (Daghlig Garabagh, R+) and to bring (the unrecognized republic, R+) a status that provides continuous protection and safety". Less than ten days later, on December 18, the House of Representatives of the Belgian Parliament also condemned "deliberate attacks by Azerbaijan on civilians, the use of cluster munitions and phosphorus bombs." The preamble to the resolution also contains a statement an the right of “the Armenian people of Artsakh to self-determination” and “non-use of force as the main international principles adopted by the OSCE Minsk Group, which were grossly violated by Azerbaijan”.
Finally, on December 24, the Chamber of Deputies of the Grand Duchy of Luxembourg adopted a resolution urging the country's authorities to "initiate a political process leading to the final status of Daghlig Garabagh." The document proposed to advocate "for an independent investigation of documented war crimes, including the use of cluster munitions, attacks on civilian infrastructure", "to guarantee the protection of Armenian monasteries, churches and monuments."
Remarkably, all four countries are the countries of the European Union and the most zealous advocates of European unity, the principles on which this unity is based. But in fact, these principles are in clear contradiction with the resolutions adopted in the parliaments of all four countries, which casts doubt on the competence, or elementary political literacy, of the elected representatives from France and the Benelux.
Also, it was amazing to see the coordination of actions in all four parliaments. It seemed that this four-act play had its own scriptwriter and director.
Most observers believe that the resolutions were directed not only and not so much against Azerbaijan as against Turkey. After all, Turkey renders unconditional political support to Baku. And after the victory of Azerbaijan in Garabagh, Turkey has significantly strengthened its authority in the South Caucasus. Either way, the European deputies have already voted and their parliaments have adopted resolutions. So what?
Parliaments of France, Belgium, the Netherlands and Luxembourg: no place for law?
Immediately after the adoption of these ridiculous decisions, the executive bodies of all the four states had to admit that the resolutions had no practical significance and would not in any way affect the foreign policy of these states. The question is why they had to make these senseless decisions if that was the case. But even more interesting is what exactly is holding back the political elites in Paris, Brussels, Amsterdam and Luxembourg, who have obvious sympathies for Armenia, not to implement the absurd demands of their deputies.
However funny it may sound but it is the law of these states, namely their obligations within the EU that makes this impossible. Thus, one of the principal documents of the European Union is the EU's Global Strategy on Foreign and Security Policy. The section of this document entitled European Security System expressly states that "sovereignty, independence and territorial integrity of states, inviolability of borders and peaceful settlement of disputes are the key components of the European security system. These principles are the same for all states located within and outside the EU borders ”. If so, what are these calls for granting independence to Daghlig Garabagh voiced in the resolutions of the parliaments? These are not just calls for the recognition of the separatist entity, but also calls for changing the borders of Azerbaijan, revising the country's territorial integrity. The principle of the peaceful settlement of disputes laid down in the above EU strategy has been grossly violated by Armenia itself, which for more than 25 years has forcibly occupied the Azerbaijani territories. At the same time, for all these years, not a single parliament has not demanded Yerevan liberate foreign lands.
In the practice of bilateral relations, all European states have recognized the territorial integrity of Azerbaijan with Daghlig Garabagh considered an integral part of the Republic of Azerbaijan. Even the French President Emmanuel Macron, at a meeting with representatives of the Armenian diaspora, was forced to recognize the sovereignty of Azerbaijan over its entire territory. He stated that “according to international law, Daghlig Garabagh and other seven adjacent regions are recognized by the United Nations as the territory of Azerbaijan. Therefore, if there is no desire for a sovereign state, do not touch on this issue."
France VS the right of nations to self-determination
In general, France is the last EU country that has a right to talk about the "right of nations to self-determination." Why? Let’s see below.
Throughout its history, the French political system has tried to minimize by all means the regional and ethnic differences, which it considered a potential danger of separatism.
It is no coincidence that France has not yet ratified the European Charter for Regional or Minority Languages adopted on November 5, 1992. The charter represents the obligation of the Council of Europe to protect national minorities as well as the local languages used by traditional minorities. In addition, France completely ignored another, no less important document related to the protection of the rights of national minorities – the Framework Convention for the Protection of National Minorities adopted three years later – in 1995. It requires the signatories not only to respect the ethnic, cultural, linguistic and religious identity of any person belonging to a national minority, but also to create appropriate conditions for the expression, preservation and development of their identities.
However, the French authorities, traditionally considering all citizens of their country to be French, believe that the requirements of this convention cannot apply to the country. Indeed, at the heart of the French national idea, or French nationalism, supported by almost all the leading political parties in the country, is the principle of a single French nation.
French legal norms do not imply the division of citizens based on ethnic differences. The linguistic unity is defined in the Constitution of France as a principle of the indivisibility of the Republic and the unity of the French people. The French language, according to article 2 of the Constitution of the Fifth Republic, is the only official language of the country. That is why the French political vocabulary does not contain the concept of "national minority" and even "nationality". In the French lexicon, the word “nationalité” means exclusively “citizenship”, and the adjectives “national”, “nationale” mean belonging to the state. Since the French Republic proceeds from the concept of "nation" – a people who owns the state and national sovereignty, as stipulated in article 3 of the French Constitution, there is no room for Bretons, Corsicans, Alsatians or other ethnic groups within this concept. All citizens of the French Republic, regardless of their ethnic background, are officially referred to as the French. That is why official statistics do not record the number of representatives of various ethnic groups of the country. Although, according to unofficial estimates, more than 10% of the French population are ethnic minorities.
Undoubtedly, under such conditions, any discussions of the attitude of the French political elites to the above charters has so far caused heated political discussions. That is why despite the approval of accession to the European Charter for Regional or Minority Languages by the government of L. Jospin in 1992, the Constitutional Council considered that it contains provisions contrary to the Constitution. That is why the charter is yet to be ratified by Paris. By the way, in 2011 and 2015 France made attempts to re-discuss the issue with no effect though. In 2015, the French Council of State issued an advisory opinion in which it finally rejected the draft law on the ratification of the charter.
In a situation when autonomist processes were gaining momentum in other European neighbouring countries and regions inhabited by national minorities, France has violently prevented any attempts of national minorities to demand greater or complete independence for themselves. In 2013, the February issue of a Bretons magazine, which contained survey data on the desire of the inhabitants of Brittany to gain independence from France, was withdrawn from circulation. This is not surprising, since in France any attempt at the indivisibility of the French state is a criminal and punishable act according to the Criminal Code of the country. The state proclaimed the country "one and indivisible", resolutely rejecting any form of autonomy, let alone federalism.
At the same time, such a tough policy only contributed to the growth of separatism stirring up radical sentiments in the borderlands.
France and Benelux do not mean the whole of Europe
The resolutions, which have significantly reduced the prestige of France and the Benelux countries in Azerbaijan, also weakened the political positions of these countries in South Caucasus.
On November 18, 2020, accepting the credentials of the newly appointed ambassador of the Netherlands to Azerbaijan Paulina Eiseman, President Ilham Aliyev said: “The Parliament of the Netherlands, unfortunately, has decided on sanctions against Azerbaijan, as well as Turkey. My assistant said that during the discussions, the Dutch Foreign Minister came up with a more balanced approach. But the parliament made such an unbalanced and unfair decision that, of course, will not contribute to closer relations between our countries." This fully applies to the neighbours of the Netherlands.
Fortunately, there are other forces in the EU, including the parliamentarians from other countries, who have different views. Such as a visit of Italian parliamentarians to Azerbaijan in December 2020. The visit was also very important in terms of bringing to the world the truth about the state of the liberated territories of Azerbaijan, about the enormous damage caused during the years of the Armenian occupation. The guests visited Aghdam and Ganja, and gave an objective assessment of what they saw.
Italy is one of those countries that supports Azerbaijan. Therefore, it was a very indicative visit to Azerbaijan at such a crucial moment when our country begins to restore its liberated territories. Italy is one of the very important political, trade and economic partners of Azerbaijan in Europe. Moreover, it is Azerbaijan's main partner in the EU. Last year, the construction of the Southern Gas Corridor was completed, with the final destination being Italy.
Undoubtedly, Italy is a winner, as it opens up opportunities for those projects that will be carried out in the liberated territories. Azerbaijani President Ilham Aliyev has repeatedly said that relevant proposals have already been made to Italian companies. Those who have taken an anti-Azerbaijani position will hardly be able to take advantage of the partnership with Azerbaijan.
The position of Italian parliamentarians shows that there are those in Europe who objectively assess the situation and try to convey it to the wider international community. After all, it is an objective political and legal assessment of the consequences of the Armenian occupation that will contribute to the strengthening of peace and stability in the region and will prevent a repetition of similar conflicts in any other place of the world.