Çərşənbə axşamı, 18:58
Nə qədər qəribə səslənsə də, ötən il ümumi pandemiya böhranına rəğmən sığorta, sığorta bazarı Azərbaycan iqtisadiyyatının gəlirli sahələrindən birinə çevrilib. Bu, möcüzədir, yoxsa sığortaçıların zəhmətinin nəticəsi? Doğrusu, ikincisi daha inandırıcıdır: etiraf edilməlidir ki, 2019-cu ildə bazar iştirakçıları təbliğat işi baxımından əllərindən gələni əsirgəmədilər, “toz qopardılar ” və çoxdan unudulmuş, lakin çox səmərəli məhsulları yenilədilər.
Buna baxmayaraq, tənzimləyici - Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) hələ də sığorta sektorunun inkişaf səviyyəsindən narazıdır və bu il bu sahəyə xüsusi diqqət ayıracağını bildirir.
Artım dinamikası
AMB sədri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, bu gün Azərbaycanda sığorta və kapital bazarları çox zəif səviyyədədir. “Bir tənzimləyici olaraq bizim üçün bu sektorlar yenidir və burada ilk addımlarımızı atırıq. Proqramlarımız, ilk növbədə, bu sahələrdə qanunvericiliyin inkişafına yönəlib”,- deyə E.Rüstəmov bu yaxınlarda mətbuat konfransında bildirib.
Buradakı əsas problemlər yenə də eynidir - onlar uzun müddətdir təsirli bir həll tapmadan ildən-ilə keçir: bazarın həcminin çox kiçik olması, bank sektorundan asılılığı və qarşılıqlı əlaqəsi.
“İlk öncə, qanunvericilik bazası çox zəif inkişaf edib, çağdaş texnologiyalardan az istifadə olunur. Bundan başqa, kadr potensialı zəif inkişaf edib. Biz düşünürük ki, bu bazarlar maliyyə sektorunda layiqli yerlərini tutmalıdır. Sığorta bazarı həm əhalinin, həm də biznesin bütün risklərini əhatə etməlidir, kapital bazarı isə yalnız bank sektorunun deyil, bütün iqtisadiyyatın maliyyələşdirilməsində və kapitallaşmasında iştirak etməlidir”,- deyə AMB başçısı bildirib.
Bu cür açıq rahatsızlıq qlobal miqyasda əsaslandırılmış olsa da, ancaq istənilən halda bazarın keçən il üzrə statistik nəticələri üçün yenə də tərifəlayiqdir. Sığortaçıların özləri isə, əksinə, müsbət dinamikanı daha çox tənzimləmə funksiyalarının AMB-yə ötürülməsi ilə əlaqələndirirlər.
Beləliklə, rəqəmlər aşağıdakı kimidir: 2020-ci ildə Azərbaycanda sığorta şirkətlərinin toplam yığımları 728,6 milyon manat olub ki, bu da 2019-cu ilə baxanda 7% çoxdur, sığorta halları üzrə ödənişlərə isə 465,2 milyon manat yönəldiblər - burada artım isə 54,3% qeydə alınıb. Sığorta şirkətləri özləri bu statistikanı “ümidverən” kimi qiymətləndiriblər. Onlar vurğulayırlar ki, əhalinin sektora mühafizəkar yanaşması tədricən dəyişir və sığortaya inam formalaşmağa başlayır.
Statistika göstəriciləri, prinsipcə, bu nəticənin doğruluğunu göstərir. Könüllü növlər üzrə sığorta yığımları bazar üzrə bütün yığımların 69%-ni təşkil edib və ya 502,8 milyon manat olub (bu növlər üzrə toplam artım 10,1% təşkil edib). Halbuki icbari sığorta növləri üzrə yığımlar cəmi 0,6% artıb. Eyni şey sığorta halları üzrə ödənişlərə də aiddir - burada könüllü sığorta növləri üzrə ödənişlər bazardakı bütün ödənişlərin 81,4%-ni təşkil edib və 71,4% artım göstərib.
Operativ reaksiya
Karantin məhdudiyyətləri və ümumilikdə iqtisadiyyatda, özəlliklə də maliyyə sektorundakı ümumi durğunluq nəzərə alınmaqla göstəricilər qənaətbəxşdir. Ancaq, belə görünür ki, onların sığorta sektoruna təsiri fəlakətli olmayıb - müsbət elementlər də müşahidə edilib.
Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) rəhbəri Azər Əliyevin sözlərinə görə, demək olar ki, bir ilə yaxın davam edən karantin rejiminin sığortaçılar üçün əsas mənfi nəticələri bəzi sığorta növləri üzrə alıcılıq qabiliyyətinin zəifləməsidir. “Bu növlər bu və ya başqa cür bazar fəallığın itirib. Səyahət sığortası bu məsələdə yaxşı bir nümunədir. Karantin tətbiqindən sonra sərhədlərin bağlanması üzündən bu sığorta növü öz funksionallığını itirib. Eyni zamanda karantin qaydalarının tətbiq olunduğu ilk günlərdən bazarda bir sıra başqa sığorta növlərinin fəallığı müəyyən durğunluqla qarşılaşıb", - deyə Əliyev vurğulayıb.
Bununla yanaşı, sığorta bazarının iştirakçıları, sanki, vaxtında istiqamətlənməyi və bütün mənfilikləri adekvat şəkildə dəf etdirmyi bacarıblar. Ən başlıcası, informasiya texnologiyalarının üstünlüklərindən yararlanılıb və bunun sayəsində sığorta əməliyyatları fiziki təmas olmadan gerçəkləşdirilməyə başlandı. Faktiki olaraq, karantin rejiminin məcburi şərtləri sığortaçıları çox qısa müddətdə müştərilərlə uzaqdan əlaqə qurmağa və bu səviyyədə xidmət göstərilməsi prosesini "cilalamağa" məcbur etdi. “Bu, pandemiya sayəsində qazanılan müsbət bir təcrübə oldu. Mənim fikrimcə, 2021-ci ildə onlayn sığorta xidməti tam elektronlaşma və avtomatlaşdırma şəraitində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyacaq”, - deyə ASA rəhbəri vurğulayıb.
Əgər sığorta bazarının statistik təfərrüatları ətraflı təhlil edilərsə, "pandemiya mövzusu"nu da izləmək olar. Belə ki, keçən il bazarda ən çox yığım və ödənişlər həyat sığortası, tibbi sığorta və avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası kimi növlərin payına düşüb - keçən il onların niyə xüsusilə aktual olduqları yetərincə başadüşüləndir. Bütünlükdə, bu üç sığorta növü üzrə yığımlar ötən il bütün sığorta yığımlarının 54,9%-ni təmin edib. Bununla yanaşı, həyat sığortası üzrə yığımlar, demək olar ki, 14% artsa da, ödənişlər 2,3 dəfə artıb.
Üstəlik, bir sıra şirkətlər yaranmış vəziyyətə vaxtında uyğunlaşaraq, bazara yeni bir məhsul - COVID-19-a qarşı sığorta çıxardı, özü də yetərincə əlverişli şərtlər müəyyən etdi. Buna örnək olaraq, «COVID Yardim», «Anticoronavirus» və «COVID-19» kimi sığorta məhsullarını göstərmək olar. Sığortaçıların dediyinə görə, məhsullara tələb yetərincə çox olub, müştərilər çox tez tapıldı - evdə koronavirusun müalicəsi bəzən xəstəyə iri məbləğə başa gəlir və sığorta xərclərin bir hissəsini örtməyə yardım edir.
Bu baxımdan, cürətlə demək olar ki, sığortanın iqtisadiyyatın yeni qlobal çağırışlara dərhal cavab verən az sayda sahələrindən biri olduğu ortaya çıxdı.
Üstəgəl əmlak
Ötən ilin sığorta daxılı üçün başqa bir müsbət amil 2019-cu ildə çox tanıdılmış "əmlakın icbari sığortası" oldu. Bu növ bazar fəallığını önəmli dərəcədə artırıb. Mövcud durum real rəqəmlərlə təhlil edilərsə, müsbət dinamikanı görmək olar. Belə ki, sığorta şirkətləri tərəfindən 2020-ci ilin 11 ayında əmlakın icbari sığortası üzrə bağlanmış yeni müqavilələrin sayı əvvəlki ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə, təxminən, 3 dəfə artıb.
“Bunun səbəbi onunla bağlıdır ki, bu məhsulu fəal şəkildə təbliğ etməyə davam etdik. O cümlədən, ASA-nın təşəbbüsü ilə yaradılan “Ekspert Qrupunun” üzvləri hələ də əvvəlki kimi fəal şəkildə təbliğat və maarifləndirmə ilə məşğul olurlar”, - deyə A.Əliyev vurğulayır.
Bir sözlə, təkziblərə baxmayaraq, bir il əvvəl sığorta polisi olmayan əmlak sahiblərinin cərimə olunacağı barədə hədələrlə bağlı yaranmış ajiotaj öz təsirin göstərib. Nəticədə, bu günə qədər mənzillərini yalnız satılma və ya bağışlanma halında sığortalayan əhali kütləvi şəkildə könüllü olaraq sığorta şirkətlərinə müraciət etməyə başladı. Bu nədən xəbər verir? Təəssüf ki, bəzi sahələrdə əhalinin diqqətini çəkməyin ən təsirli yolu "kökə və dəyənək" metodudur. Ancaq bu faktdır ki, cərimələrdən qorxan insanlar daşınmaz əmlak sığortasının yararları ilə daha çox maraqlandılar və sonra könüllü olaraq bunu etməyə davam etdilər - bu, sığorta sektorunun sabit inkişafı üçün böyük bir müsbət amildir. Sığorta şirkətlərinin gələcək strategiyalarında bu şansdan yararlanmaları önəmlidir.
Gələcək üçün proqnozlar
Nəticələrdən sonra adətən proqnozlar barədə danışırlar. Birmənalı olaraq Azərbaycanın sığorta sektoru «ölü nöqtə»dən tərpənib və doğru inkişaf planlaşdırılması ilə keçən il əldə edilən müsbət göstəriciləri sabit bir nəticəyə çevirmək olar. Tənzimləyicinin açıqlamalarına görə, o, bu il də məhz bu istiqamətdə işləyəcək. AMB-nin baş direktoru Ziya Əliyevin sözlərinə görə, artıq onlar sığorta bazarının inkişafı üzrə proqrama başlayıblar və bunun üçün Dünya Bankından (DB) texniki yardım cəlb olunub. “Proqramın hazırlanması çərçivəsində bütün aparıcı beynəlxalq institutların bu sahədə araşdırmaları, həmçinin yerli mütəxəssislərin rəyləri nəzərə alındı. Hazırda proqrama müxtəlif beynəlxalq ekspertlərin cəlb edilməsi üzrə işlər görülür. Xüsusilə, biz DB-nin texniki köməyini artıq təmin etmişik və onların ekspertləri işə başlayıblar. Bu sahəyə daha yeni ekspertlər cəlb edəcəyimiz də istisna deyil”, - deyə Z.Əliyev bildirib.
Bazarda təmizləmə davam edəcəkmi? 2020-ci ilin sonuna Azərbaycanda 20 sığorta şirkətinin fəaliyyət üçün lisenziyası olub ki, bu da ekspertlərin fikrincə, ölkəmiz üçün çoxdur. Ədalət naminə qeyd edək ki, tənzimləyici bu məsələyə olduqca ehtiyatlı yanaşır. Belə ki, keçən il yalnız bir şirkət - «Standard Insurance» ləğv edilib. Özü də, bunun olduqca anlaşılan səbəbləri var - öncə biznesinə bu şirkətin bağlı olduğu bank iflas etdi. Bu il isə Mərkəzi Bank tərəfindən «Amrah Sıgorta» və «AHA MBask» sığorta şirkətlərinin lisenziyasının ləğvi ilə başlayıb - bu, şirkətlərin öz səhmdarlarının qərarı olub.
Ekspertlərin fikrincə, bu gün bazarlarda vəziyyət gözlənilmədən dəyişsə və proqnozlaşmaya getdikcə daha az uyğun olsa da, ölkənin sığorta bazarının keçənilki artım templərini dəstəkləyəcəyinə inam hələ də qalmaqdadır. Burada iqtisadiyyatın digər seqmentlərində olduğu kimi artımın hərəkətvericisi azad edilmiş ərazilərdə sosial-iqtisadi fəaliyyətin dirçəldilməsi olacaq:
“Biz ümid edirik ki, yerli sığorta bazarı Qarabağ torpaqlarının işğaldan azad edilməsi və vətəndaşlar arasında sığortaya olan inamın tədricən bərpa edilməsi sayəsində cari artım tendensiyasını qoruyub saxlayacaq", - deyə A.Əliyev vurğulayıb.
Bundan başqa, ekspertlər bazar üçün yeni sığorta növlərinin, o cümlədən aqrar sığortanın fəal yayılmasına, həmçinin məhdudlaşdırıcı tədbirlərin aradan qaldırılması sayəsində səyahət sığortası kimi növlərin bərpasına ümid edirlər.
İstənilən halda, sığortaçılar risklərə alışa bilmirlər: onları qabaqcadan görmək, onlardan qorunmaq - bu, sığortaçıların birbaşa funksiyasıdır. Onların dediklərinə görə, risklər qaçılmazdır, ancaq onların nəticələri heç də geri dönməz deyil. İndiki şərtlərdə risklərin mənfi nəticələrindən qurtulmağın ən uğurlu mexanizmi sığortadır. Uyğun olaraq, belə biznes gəlir gətirəcək.
«Məlum olduğu kimi, adambaşına düşən gəlirin müəyyən həddində iqtisadiyyatda bank xidmətlərinə tələbat sığorta xidmətlərinə olan tələbatdan yüksək olur. Daha konkret desək, adambaşına düşən gəlirin 5 min dollar olduğu ölkələrdə bank xidmətlərinə tələbat sığorta məhsullarına tələbatı üstələyir. Son 10-15 ildə bizim əhali arasında sığorta məhsulları ilə tanışlıq əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Avtomobil sahibi olan şəxslərin mülki məsuliyyətin icbari sığortası məsələsində artıq 100 faizlik penetrasiyaya nail olmuşuq. Yəni ölkədəki bütün maşınlar sığortalanıb. Lakin digər sığorta növləri inkişaf etdirilməlidir. Bazarın penetrasiyası ən azı iki dəfə artırılması üçün onları da reallaşdırmalıyıq.
Hazırda mərkəzi Bank, Sığortaçılar Assosiasiyası və İcbari Sığorta Bürosu birlikdə maarrifləndirmə layihəsinə start verib. Hesab edirik ki, miqyaslı tədbirlərin keçirilməsini nəzərdə tutan bu layihə çərçivəsində əhalinin və biznes subyektlərinin sığorta ilə bağlı məlumatı xeyli artacaq, eyni zamanda onların sığortalanmaya münasibəti müsbət istiqamətdə dəyişəcək» (Report).

A GROWTH IN TIME OF CRISIS
Oddly enough, insurance became one of the profitable sectors of the Azerbaijani economy amid the pandemic. Is this a miracle or the result of efforts of insurance companies? Admittedly, in 2019, market participants did their best in terms of propaganda, blew off the dust and updated long-forgotten but very effective products.
Nevertheless, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) is still not happy with the development of the insurance sector, promising to pay special attention to the sector this year.
Growth dynamics
According to CBA chairman Elman Rustamov, the insurance and capital markets in Azerbaijan remain weak. “For us, as a regulator, these sectors are new. We make our first steps in this area. The aim of our programs is primarily to ensure the development of legislation in these areas,” E. Rustamov said at a recent press conference.
The main problems are still the same and have been migrating from year to year, without finding an effective solution: very small market volumes, large dependence on the banking sector.
“First, we have a very poorly developed legislation concerning this sector. We use modern technologies insufficiently. In addition, human resources are underdeveloped. We believe these markets should take their rightful place in the financial sector. The insurance market should cover all risks of both the population and business. The capital market should participate in the financing and capitalization of not only the banking sector, but the entire economy,” Mr. Rustamov said.
CBA’s unpleasant remarks, albeit justified on a global scale, differ from the last year's statistical results, which show that the market deserves some praise. Thus, the insurance companies indicate positive dynamics in the market largely due to the transfer of regulatory functions to CBA.
In 2020, total premiums of insurance companies in Azerbaijan reached ₼728.6 million, which is 7% more than in 2019. ₼465.2 million of this amount were paid as compensation for insured events (+54.3%). Insurance companies describe these statistics as ‘encouraging’. They note that the conservative approach to the sector is gradually changing among the population. In principle, statistical data also proves this conclusion. Premiums of insurers on voluntary types of insurance products amounted to ₼502.8 million (+10.1%), or 69% of all premiums on the market, while compulsory insurance products increased by only 0.6%. The same applies to payments with voluntary insurance payments reaching 81.4% of the total market share, showing an increase of 71.4%.
Prompt response
The above indicators are more than satisfactory given the lockdown restrictions and general stagnation in the economy and the financial sector. But it seems that their impact on the insurance sector was not catastrophic, as there were also positive elements.
According to the head of the Azerbaijan Insurers Association (ASA) Azer Aliyev, the main negative implication of the lockdown for insurance companies was the weakening of the purchasing power of some types of insurance. “These products have lost their market attractiveness. Take, for example, travel insurance. This product has lost its functionality with the closing of borders after the introduction of lockdown. At the same time, other types of insurance products have also experienced a certain degree of stagnation since the beginning of the lockdown," Aliyev said.
However, it seems that the insurance companies could adequately response to these negative factors. Most importantly, thanks to information technology, insurance operations are carried out without any physical contact. In fact, the lockdown forced the insurance companies in a very short time to establish remote contact with customers and refine the process of providing services. “It was a positive experience that we gained during the pandemic. I think 2021 will be a new stage of development for online insurance services,” Mr. Aliyev said.
A brief analysis of statistical details of the insurance market also reflect the influence of the pandemic. So, in 2020, most of premiums and payments on the market were paid on subtypes of life insurance, health insurance and CMTPL. It is clear why they were especially relevant last year. In general, premiums for these types of insurance products provided 54.9% of the income of insurance companies last year. At the same time, the growth of life insurance premiums reached almost 14%, and payments 2.3 times.
Moreover, a number of companies took advantage of the situation and introduced a new product –  insurance against COVID-19 on rather favourable terms. Examples include insurance products such as COVID Yardim (COVID Help), Anticoronavirus and COVID-19. As insurers point out, the products turned out to be quite in demand. They found customers quickly, as treatment at home sometimes is expensive, while insurance helps to compensate part of the costs.
In this regard, we can safely say that insurance turned out to be one of the few sectors of the economy that promptly responded to new global challenges.
Plus real estate
Another plus for the insurance companies last year was the compulsory real estate insurance, which was very popular in 2019. This product has shown a significant market activity. Analysis of the current situation in real numbers show a positive trend in this area. Thus, the number of new contracts concluded by insurance companies for compulsory real estate insurance in 11 months of 2020 increased almost 3 times compared to the same period last year.
“This is because we continued to actively promote the product. In particular, the members of Expert Group initiated by ASA are still actively engaged in propaganda and education about this product,” A. Aliyev said.
In a word, the hype over this product caused in 2019 due to rumours on alleged penalties for property owners who did not have insurance policies, despite the denials, had an effect. And the population, who until that time had only insured their apartments because they had to and only when they wanted to sell or donate their real estate, voluntarily turned to insurance companies. What does this mean? It means that, unfortunately, in some areas the most effective way to attract the attention of the population is the carrot and stick method. But the fact that people have become more interested in the benefits of real estate insurance and voluntarily continue to ensure their property is a huge plus for the stable development of the insurance sector. It is important that insurance companies take advantage of this opportunity in their future strategy.
Forecasts
Insurance sector of Azerbaijan has definitely moved off the ground, and with proper planning of development, the positive trend achieved last year can be turned into a stable result. The regulator also promised to focus on this direction this year. According to Director General of CBA, Ziya Aliyev, they have already launched a program to develop the insurance market using technical assistance from the World Bank (WB). “As part of preparatory works, we have taken into account the research of all leading international institutions, as well as the opinions of local experts. Currently, we are trying to attract various international experts to the program. In particular, we have already secured the technical assistance of the World Bank. Their experts have already started to work. Perhaps we will attract more experts in this area,” Z. Aliyev said.
Will the market cleanup continue? At the end of 2020, 20 insurance companies had a license to operate in Azerbaijan, which, according to experts, is quite a lot for the country. By the way, the regulator is rather cautious about this issue, with only one company – Standard Insurance – closed last year for quite understandable reasons: earlier the associated bank of the insurance company became bankrupt. This year CBA revoked the licenses of insurance companies Amrah Sigorta and AHA Mbask. This was the decision of shareholders of these companies.
According to experts, although the situation on various markets is changing unexpectedly, making it less possible to make forecasts, there is still confidence that the country's insurance market will retain the growth rates of the last year. As in other segments of the economy, the key drive of development will be the revival of socio-economic activity in the liberated territories: “We hope that the local insurance market will be able to maintain the current growth trend due to the liberation of Garabagh from the occupation and the gradual restoration of confidence in insurance among citizens", A. Aliyev said.
In addition, experts hope that new types of insurance products will get popular on the market, including in particular agricultural insurance, as well as the complete recovery of travel insurance and other products as soon as the lockdown is over.
Either way, insurance companies are no strangers to risks: it is their direct function to anticipate them and protect themselves from them. As they say, the risks are inevitable, but their consequences are nonetheless not irreversible. Under current conditions, the most successful mechanism for recovering from the negative consequences of risks is insurance. Hence, this business will generate income in the future as well.
FIRST-HAND NEWS
“At a certain level of per capita income, the demand for banking services in the economy is higher than for insurance services. More specifically, in countries with a per capita income of $5,000, the demand for banking products is greater than for insurance products. Over the past 10-15 years, our population has become significantly more familiar with insurance products. By CMTPL insurance of vehicles, we have already reached 100% penetration. In other words, every car is insured. However, we can develop other types of insurance, and we must introduce them in order to at least double the level of market penetration.
At present, CBA, Association of Insurance Companies and Bureau of Mandatory Insurance have jointly launched an educational project. We believe that this project will cover large-scale events, significantly increase the awareness of the population and businesses about insurance and change their attitude towards insurance in a positive direction.” (Report).