ƏVVƏLKİ HALA QAYITMAQ
Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını azad etməsi ilə sonuclanmış 44 günlük müharibənin nəticələri Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin əvvəllər erməni tərəfinin nəzarətində olmuş hissəsində bərpa işlərinin aparılmasına da yol açıb. Söhbət dağlıq ərazilərdən, dərə-təpədən keçən, təxminən, 360 kilometrlik sərhəddən gedir. Sovet İttifaqı illərində bu, iki Sovet respublikasının inzibati sərhədi olub. SSRİ-nin dağılmasından sonra BMT də iki dövlətin müstəqilliyini bu sərhədlər çərçivəsində tanıyıb. İşğaldan sonra bu sərhəd qeyri-qanuni olaraq, Ermənistanın nəzarətinə keçmişdi.
Ən gənc və ən problemli
Ümumilikdə Azərbaycan-Ermənistan sərhədi Azərbaycan Respublikasının xarici sərhədlərinin ən problemli və ən təhlükəli hissəsidir. Üstəlik bu, həm də dövlət sərhədinin ən uzun və relyefinə görə ən çətin parçasıdır. O, sovet dövründə belə, tam sabit olmayıb. Ermənistan tərəfi hələ o illərdə bir sıra sərhədyanı ərazilərin kənd təsərrüfatı məqsədləri üçün İrəvana verilməsi xahişilə SSRİ hökuməti və Azərbaycan rəhbərliyi qarşısında dəfələrlə məsələ qaldırmışdı. Nəticədə, ermənilərin və ermənipərəst qüvvələrin himayədarlığı ilə sovet rəhbərliyi 20-ci əsrin əvvəllərində və 80-ci illərində sərhədin bəzi hissələrində Ermənistan SSR-in xeyrinə dəyişikliklər edib. Nəticədə, xəritədə Yuxarı Əskipara, Bərxudarlı, Sofulu, Kərki, Başkənd (ermənilər Artsvaşen adlandırır) kimi anklavlar əmələ gəlib. Sadalanan anklavların 4-ü Azərbaycana, yalnız 1-i Ermənistana aid idi.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin və İrəvanın Azərbaycana qarşı açıq ərazi iddiaları irəli sürməyə başlamasından sonra isə Ermənistan rəhbərliyi bütünlükdə Azərbaycanla sərhədin təftişi siyasətinə başlamışdı. Dağlıq Qarabağda 1990-cı illərin ilk yarısında gedən fəal hərbi əməliyyatlar zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan Respublikasının suverenliyini kobud şəkildə pozaraq, 360 kilometrlik Azərbaycan-Ermənistan, 132 kilometrlik Azərbaycan-İran sərhədini nəzarətə götürmüşdü. Beləliklə, Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədinin, təxminən, 500 kilometri beynəlxalq hüququn əsas normalarına zidd olaraq, erməni silahlı qüvvələrinin nəzarətinə keçmişdi.
Bundan başqa, onlar Qazax rayonu və Naxçıvan Muxtar Respublikası istiqamətlərində də Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin bir sıra hissələrində irəliləmişdilər. Bakı itirilmiş mövqelərini yalnız Azərbaycan Ordusunun 2016-cı ilin aprelində həyata keçirdiyi uğurlu hərbi əməliyyatdan sonra tədricən bərpa etməyə başlamışdı. Üstəlik, indi o, bunu bütün Azərbaycan-Ermənistan sərhədi boyunca edirdi.
Məsələn, 2018-ci ilin mayında, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasının 100-cü ildönümündə Azərbaycan Ordusunun hissələri Şərur rayonunun strateji Xunut (2065 m), Qızılqaya (1683 m) və Mehridağ (1869 m) yüksəkliklərinin əhatəsində yerləşən Günnüt kəndinə daxil olmuşdu. Bunun ardınca, Naxçıvanın Ermənistanla sərhədində infrastrukturun möhkəmləndirilməsi işləri aparılmışdı. Elə həmin ilin dekabrında Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ermənistanla Qazax və Ağstafa rayonları istiqamətindəki sərhəddə yerləşən bölmələrinin Sərhəd Qoşunları ilə əvəzlənməsi haqda qərar qəbul olunmuşdu. Bu qərar Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hissələrinin hərbi hazırlıq vəziyyətinin artırılmasına, yeni ehtiyat qüvvələrin yaradılmasına imkan verirdi. Ötən dövr ərzində Qazax və Ağstafa rayonlarında ərazilərin müdafiəsi əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilib. Bu istiqamətlərdə müasir sərhəd müdafiəsi infrastrukturu yaradılıb, sərhəd komendaturaları və döyüş məntəqələrində yeni xidməti binalar, əsgər kazarmaları və s. tikilib.
Sərhəd infrastrukturunun gücləndirilməsi, Azərbaycan Sərhəd Qoşunlarının döyüş qabiliyyətinin yüksəldilməsi erməni tərəfinin dövlət sərhədinin bu hissəsinin təftişi arzusundan vaz keçməsinə səbəb olub. Bununla yanaşı, dövlət sərhədinin bu istiqamətində yaşayan dinc Azərbaycan vətəndaşlarının təhlükəsizliyi də təmin edilib.
Azərbaycan Ordusunun 2020-ci ilin sentyabr-oktyabr aylarında həyata keçirdiyi uğurlu əks-hücum əməliyyatı və Ermənistanın faktiki kapitulyasiyası isə Bakının ölkənin bütünlükdə xarici sərhədlərinə nəzarəti bərpa etməsinə imkan yaradıb. Bu, Zəngəzur istiqamətindəki dövlət sərhədinə də aiddir.
Sərhəd özbaşınalığı
Bununla yanaşı, demarkasiya işlərinin aparılması ortaya bu ərazilərin sərhəd statusunun müəyyənləşdirilməsilə bağlı çoxsaylı problemlər də çıxarıb. Ermənistan tərəfi üçün nə sovet illərində, nə də işğal dövründə prinsipial əhəmiyyət kəsb etməmiş məsələlər indi tam fərqli şəkil alıb. Məlum olub ki, sən demə, hələ sovet dönəmində sərhədyanı ərazilərin kimə məxsus olduğuna əhəmiyyət verməyən erməni tərəfi öz vətəndaşlarının sərhədin Azərbaycan tərəfində yaşayış evləri tikməsinə icazə veribmiş. Bir hissəsi Azərbaycanın nəzarətinə keçmiş Vorotan kəndinin sakinləri etiraf edirlər ki, onların burada ev tikməsinə icazə 1958-ci ildə yerli erməni rəhbərlik tərəfindən verilib. Bu, göstərir ki, erməni tərəfi hələ sovet illərində Azərbaycanın sərhədyanı ərazilərinə «soxulurmuş». Təxminən, eyni vəziyyət Şurnux kəndində də müşahidə olunur.
Bununla yanaşı, onlar uzun illər Azərbaycan ərazisi olan otlaqlardan da istifadə ediblər. Buna səbəb həm də Ermənistan tərəfdə otlaq üçün yararlı torpaq çox azdır. Əvəzində, Azərbaycanın Qubadlı və Zəngilan rayonları istiqamətlərində yüzlərlə hektar belə ərazi var. Odur ki, ermənilər uzun illər Azərbaycanın zəngin torpaqlarından istifadə edib, nə vaxtsa onu qanuni sahibinə qaytarmağın lazım olacağını ağıllarından belə, keçirməyiblər.
Tarixi mənbələrdən də görünür ki, Vorotan və Şurnux kəndləri inzibati baxımdan Ermənistana aid olsa da, orada hər zaman azərbaycanlılar yaşayıb. Vorotanın əvvəlki adı Şahverdilər, Şurnuxunku isə Şurnuxu olub.
XX əsrin ortalarında Ermənistan SSR rəhbərliyi Bazarçayın adını dəyişərək Vorotan qoyub, sonradan çayın sahilində yerləşən Şahverdilər kəndi də eyni cür adlandırılıb. Bununla yanaşı, Vorotan (Şahverdilər) Azərbaycanın Qubadlı, Şurnux (Şurnuxu) isə Zənginlan rayonu ilə həmsərhəddir. Uzun illər ərzində bu ərazilərin köklü əhalisi oradan sıxışdırılaraq çıxarılıb, 1980-ci illərin sonlarında isə köçürülmə tam başa çatdırılıb.
Zənginlan və Qubadlı rayonlarının işğalından sonra ermənilər bu kəndləri Azərbaycan ərazisi hesabına özbaşına genişləndirməyə başlayıb. Eyni şey Qafan-Gorus avtomobil yoluna da aiddir. Yol sovet illərində Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin ərazidən keçməsi nəzərə alınmadan tikilib. Doğrudur, bu sərhədin «şəffaf» olduğu dövrdə yol ilə bağlı heç bir problem olmayıb. Amma bu gün yolun taleyi sual altına düşüb. Çünki sərhəd boyu bir neçə yerdə ərazi Azərbaycanın nəzarəti altına keçib.
GPS və həqiqət Azərbaycanın tərəfindədir
Yaranmış vəziyyət erməni tərəfinin həmsərhəd ərazinin bəzi hissələrinin kimə məxsus olduğuna dair spekulyasiyalara əl atmasına səbəb olub. Lakin dövlət sərhədinin GPS sistemi vasitəsilə müəyyənləşdirilməsi onların iddialarını heçə endirir. Bu zaman həqiqətin Azərbaycanın tərəfində olduğu üzə çıxır.
Bu gün Azərbaycanın əzəli torpaqlarına qayıdışının qarşısını heç nə və heç kim ala bilməz. Bu, son dərəcə vacib siyasi məsələdir. Çünki bununla dövlət sərhədinin toxunulmazlığı təmin olunur. Azərbaycanın bütünlükdə dövlət sərhədinə nəzarəti bərpa etməsindən sonra nəinki sərhəd yaxınlığında, həm də sülhməramlı missiyanın xidmət apardığı ərazilərdə gərginlik yaratmağa çalışan destruktiv qüvvələrə nəzarəti artırmaq mümkün olacaq.
Bu mənada, Laçın rayonunda da dövlət sərhədinə nəzarətin Azərbaycana verilməli olduğuna dair iddialar ədalətlidir. 10 noyabrda imzalanmış məlum üçtərəfli sənəddə açıq şəkildə bildirilir ki, «Azərbaycan Laçın dəhlizilə hər iki istiqamətdə vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrin və yüklərin hərəkətinin təhlükəsizliyinə zəmanət verir». Demək, Azərbaycan tərəfi nəinki Laçın dəhlizinə, həm də dəhliz ətrafındakı həmsərhəd bölgələrə tam nəzarət etmək hüququna malikdir. Beləliklə, sərhədlərin qanunsuz keçilməsinə istənilən, xüsusilə aqressiv xarakterli cəhdlərin qarşısı alınmalıdır və alınacaq.
Dövlət «başqa dövlətin ərazisində hər hansı qiyam və ya separatçılıq fəaliyyətinə birbaşa və ya dolayı dəstəkdən, onu təşfiq etməkdən qaçmalıdır. Bəhanə nə olursa olsun, digər dövlətin birliyinin pozulmasına, siyasi düzəninin dəyişdirilməsinə yönəlmiş fəaliyyətə dəstək yolverilməzdir». Bu fikirlər BMT Baş Assambleyasının 1981-ci il dekabrın 9-da qəbul etdiyi Dövlətlərə müdaxilənin, onların daxili işlərinə qarışmağın yolverilməzliyi haqqında Bəyannamədə əks olunub. Odur ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycan ərazilərində hələ də qalmaqda olan separatçı qüvvələrə hər hansı dəstəyinə Bakının cavabı son dərəcə sərt olacaq. Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin əhəmiyyətli hissəsinə nəzarətin Bakıya qayıtması bu fikri əminliklə söyləməyə əsas verir.

Демаркация азербайджано-армянских границ меняет геополитические реалии в регионе
Итоги победоносной 44-дневной войны, в результате которой Азербайджан освободил оккупированные Арменией территории, позволили приступить к восстановлению азербайджано-армянской границы в той ее части, которая ранее контролировалась армянской стороной. Речь идет приблизительно о 360 км границы, проходящей по гористой, пересеченной местности. В советский период это была административная граница двух советских республик, в рамках которых ООН и признала независимость обеих стран после распада СССР. После оккупации она перешла под незаконный контроль армянской стороны.
Самый молодой и самый проблемный
В целом азербайджано-армянская граница представляет собой наиболее проблемный и опасный участок внешних рубежей Азербайджанской Республики. Это наиболее протяженный и сложный по рельефу участок государственной границы. Даже в советский период она была нестабильной. Армянская сторона неоднократно поднимала вопрос перед советским и азербайджанским руководством относительно передачи расположенных на приграничной территории Азербайджанской ССР ряда сельхозугодий Армении. В результате покровительства армян и проармянских групп в советском руководстве в начале двадцатого столетия и в восьмидесятых годах на ряде участков границы происходили изменения в пользу Армянской ССР. В результате сложных согласований на карте появились такие анклавы, как Юхары Аскипара, Бархударлы, Софулу, Кярки, Башкенд (арм. - Арцвашен). Четыре из перечисленных анклавов были азербайджанскими и лишь один - армянским.
После конфликта в Нагорном Карабахе и открытых территориальных притязаний Еревана к Азербайджану армянское политическое руководство взяло курс на ревизию армяно-азербайджанской границы на всем ее протяжении. В ходе активизации военных действий в Нагорном Карабахе в первой половине 1990-х годов армянские вооруженные силы, грубо нарушив суверенитет Азербайджанской Республики, установили контроль над 360 км азербайджано-армянской границы и 132 км азербайджано-иранской границы. Таким образом, около 500 км госграницы Азербайджанской Республики, в нарушение основополагающих норм международного права, оказалось под контролем армянских вооруженных сил.
Кроме того, им удалось продвинуться на ряде участков азербайджано-армянской границы в направлении Газахского района и Нахчыванской Автономной Республики.
После успешных боев Азербайджанской Армии в апреле 2016 года Баку стал постепенно восстанавливать контроль над утраченными позициями. Причем на всем протяжении азербайджано-армянской государственной границы.
Так, в мае 2018 года к 100-летию образования Азербайджанской Демократической Республики под контроль азербайджанских подразделений перешли село Гюннут Шарурского района и находящиеся вокруг села стратегические высоты Хунут (2065 м), Гызылгая (1683 м) и Мехридаг (1869 м). Вслед за этим последовало укрепление инфраструктуры на границе с Арменией в Нахчыване. В декабре того же года было принято решение заменить часть подразделений ВС Азербайджана на границе с Арменией в Газахском и Агстафинском районах на пограничные войска. Это решение позволило усилить боеготовность подразделений ВС Азербайджана, создать новые резервные части. За истекший период территориальная оборона в Газахском и Агстафинском районах была значительно усовершенствована. Была создана современная пограничная оборонная инфраструктура, начато возведение новых служебных зданий и солдатских казарм в пограничных комендатурах и боевых пунктах и т.д.
Усиление пограничной инфраструктуры и повышение боеспособности погранвойск Азербайджана сдерживало желание армянской стороны провести ревизию азербайджано-армянского участка госграницы. При этом также была обеспечена безопасность мирных граждан Азербайджана, проживающих по эту сторону границы.
Успешное контрнаступление Азербайджанской Армии в сентябре-ноябре 2020 года и фактическая капитуляция Армении позволили Азербайджану восстановить контроль на всем протяжении внешней границы страны, и в частности на зангезурском участке.
Пограничный беспредел
Проведение демаркационных работ, между тем, выявило множество проблем, связанных с фактическим определением пограничного статуса этих мест. Вопросы, которые в советский период и при оккупации не имели для армянской стороны принципиального значения, стали приобретать совершенно иные очертания. Так, оказалось, что, не считаясь с фактической принадлежностью приграничных территорий, еще в советский период армянская сторона давала разрешение на строительство жилых зданий в пределах азербайджанской границы.
По утверждению самих жителей села Воротан, часть которого перешла под контроль Азербайджана, некоторые разрешения на строительство домов были даны местными армянскими властями в 1958 году. Это свидетельствует о том, что еще в советское время армянская сторона вела «ползучее» заселение азербайджанских приграничных территорий. Примерно такая же ситуация наблюдалась и в селе Шурнух.
Помимо этого многие десятилетия использовались пастбища, находящиеся на азербайджанской территории. Это делалось, в том числе, и потому, что земель, пригодных для пастбищ, на армянской стороне мало, зато в направлении Губадлинского и Зангиланского районов Азербайджана таких естественных угодий - на многие сотни гектаров. Долгие годы армяне пользовались азербайджанскими угодьями, даже не задумываясь, что придет время и их нужно будет возвращать законному хозяину.
Исторические источники свидетельствуют, что села Воротан и Шурнух хотя административно и относились к Армении, но в них всегда проживали азербайджанцы. Прежнее название Воротан - Шахвердиляр, а Шурнух - Шурнуху.
В середине ХХ века власти Армянской ССР переименовали реку Базарчай в Воротан, впоследствии та же участь постигла и село Шахвердиляр, расположенное на берегу реки. При этом Воротан (Шахвердиляр) находится у границ с Губадлинским, а село Шурнух (Шурнуху) - с Зангиланским районами Азербайджана. В течение многих лет коренное население вытеснялось из этих мест, а к концу 1980-х годов азербайджанцев в этих селах не осталось и вовсе.
После оккупации Зангиланского и Губадлинского районов эти села были самовольно расширены за счет азербайджанских территорий.
То же самое касается и автодороги Гафан-Герус, которая была построена в советские годы без учета проходящей на этом участке армяно-азербайджанской границы. Когда эта граница была «прозрачной» - проблем не было. Теперь же дальнейшее функционирование дороги оказалось под вопросом, поскольку граница в нескольких местах отводит ряд участков в ведение Азербайджана.
GPS и истина на стороне Азербайджана
Такая ситуация способствовала распространению спекуляций армянской стороны относительно принадлежности различных участков пограничной территории. В то же время процесс разграничения государственной границы по системе GPS во многом сводит на нет подобные притязания, поскольку свидетельствует, что истина и в этом вопросе на стороне Азербайджана.
Сегодня ничто и никто не остановит процесс возвращения Азербайджана на свои исконные земли. Это важный политический вопрос, поскольку обеспечивается неприкосновенность границы на всем ее протяжении. После того как Азербайджан приобрел контроль над всеми участками своей государственной границы, есть возможность усилить надзор за действиями тех деструктивных сил, которые все еще пытаются создать напряженность не только вблизи границы, но и на территории, где действует миротворческая миссия.
В этом смысле справедливо утверждение, что даже в районе Лачина государственная граница должна перейти под контроль Азербайджана. В тексте трехстороннего заявления от 10 ноября прямо указывается, что «Азербайджан гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях». Это означает, что азербайджанская сторона имеет полное основание контролировать не только Лачинский коридор, но также и пограничный участок в пределах этого коридора. Таким образом, любые попытки незаконного пересечения границы, а тем более действия агрессивного характера должны и будут пресекаться.
Государства должны «воздерживаться от оказания содействия, поощрения или поддержки, прямо или косвенно, мятежной или сепаратистской деятельности в других государствах под каким бы то ни было предлогом, или от каких-либо действий, направленных на нарушение единства или подрыв, или свержение политического строя других государств». Этот пункт содержится в Декларации о недопустимости интервенции и вмешательства во внутренние дела государств, принятой 9 декабря 1981 года на сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Поэтому оказание любой поддержки со стороны Армении все еще действующим на территории Азербайджана сепаратистским силам, начиная с этого момента будет чревато жестким ответом Азербайджана. Возвращение значительных участков азербайджано-армянской государственной границы под контроль Баку дает все основания для такого утверждения.