ƏVVƏLKİ HALA QAYITMAQ
Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını azad etməsi ilə sonuclanmış 44 günlük müharibənin nəticələri Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin əvvəllər erməni tərəfinin nəzarətində olmuş hissəsində bərpa işlərinin aparılmasına da yol açıb. Söhbət dağlıq ərazilərdən, dərə-təpədən keçən, təxminən, 360 kilometrlik sərhəddən gedir. Sovet İttifaqı illərində bu, iki Sovet respublikasının inzibati sərhədi olub. SSRİ-nin dağılmasından sonra BMT də iki dövlətin müstəqilliyini bu sərhədlər çərçivəsində tanıyıb. İşğaldan sonra bu sərhəd qeyri-qanuni olaraq, Ermənistanın nəzarətinə keçmişdi.
Ən gənc və ən problemli
Ümumilikdə Azərbaycan-Ermənistan sərhədi Azərbaycan Respublikasının xarici sərhədlərinin ən problemli və ən təhlükəli hissəsidir. Üstəlik bu, həm də dövlət sərhədinin ən uzun və relyefinə görə ən çətin parçasıdır. O, sovet dövründə belə, tam sabit olmayıb. Ermənistan tərəfi hələ o illərdə bir sıra sərhədyanı ərazilərin kənd təsərrüfatı məqsədləri üçün İrəvana verilməsi xahişilə SSRİ hökuməti və Azərbaycan rəhbərliyi qarşısında dəfələrlə məsələ qaldırmışdı. Nəticədə, ermənilərin və ermənipərəst qüvvələrin himayədarlığı ilə sovet rəhbərliyi 20-ci əsrin əvvəllərində və 80-ci illərində sərhədin bəzi hissələrində Ermənistan SSR-in xeyrinə dəyişikliklər edib. Nəticədə, xəritədə Yuxarı Əskipara, Bərxudarlı, Sofulu, Kərki, Başkənd (ermənilər Artsvaşen adlandırır) kimi anklavlar əmələ gəlib. Sadalanan anklavların 4-ü Azərbaycana, yalnız 1-i Ermənistana aid idi.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin və İrəvanın Azərbaycana qarşı açıq ərazi iddiaları irəli sürməyə başlamasından sonra isə Ermənistan rəhbərliyi bütünlükdə Azərbaycanla sərhədin təftişi siyasətinə başlamışdı. Dağlıq Qarabağda 1990-cı illərin ilk yarısında gedən fəal hərbi əməliyyatlar zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan Respublikasının suverenliyini kobud şəkildə pozaraq, 360 kilometrlik Azərbaycan-Ermənistan, 132 kilometrlik Azərbaycan-İran sərhədini nəzarətə götürmüşdü. Beləliklə, Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədinin, təxminən, 500 kilometri beynəlxalq hüququn əsas normalarına zidd olaraq, erməni silahlı qüvvələrinin nəzarətinə keçmişdi.
Bundan başqa, onlar Qazax rayonu və Naxçıvan Muxtar Respublikası istiqamətlərində də Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin bir sıra hissələrində irəliləmişdilər. Bakı itirilmiş mövqelərini yalnız Azərbaycan Ordusunun 2016-cı ilin aprelində həyata keçirdiyi uğurlu hərbi əməliyyatdan sonra tədricən bərpa etməyə başlamışdı. Üstəlik, indi o, bunu bütün Azərbaycan-Ermənistan sərhədi boyunca edirdi.
Məsələn, 2018-ci ilin mayında, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasının 100-cü ildönümündə Azərbaycan Ordusunun hissələri Şərur rayonunun strateji Xunut (2065 m), Qızılqaya (1683 m) və Mehridağ (1869 m) yüksəkliklərinin əhatəsində yerləşən Günnüt kəndinə daxil olmuşdu. Bunun ardınca, Naxçıvanın Ermənistanla sərhədində infrastrukturun möhkəmləndirilməsi işləri aparılmışdı. Elə həmin ilin dekabrında Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ermənistanla Qazax və Ağstafa rayonları istiqamətindəki sərhəddə yerləşən bölmələrinin Sərhəd Qoşunları ilə əvəzlənməsi haqda qərar qəbul olunmuşdu. Bu qərar Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hissələrinin hərbi hazırlıq vəziyyətinin artırılmasına, yeni ehtiyat qüvvələrin yaradılmasına imkan verirdi. Ötən dövr ərzində Qazax və Ağstafa rayonlarında ərazilərin müdafiəsi əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilib. Bu istiqamətlərdə müasir sərhəd müdafiəsi infrastrukturu yaradılıb, sərhəd komendaturaları və döyüş məntəqələrində yeni xidməti binalar, əsgər kazarmaları və s. tikilib.
Sərhəd infrastrukturunun gücləndirilməsi, Azərbaycan Sərhəd Qoşunlarının döyüş qabiliyyətinin yüksəldilməsi erməni tərəfinin dövlət sərhədinin bu hissəsinin təftişi arzusundan vaz keçməsinə səbəb olub. Bununla yanaşı, dövlət sərhədinin bu istiqamətində yaşayan dinc Azərbaycan vətəndaşlarının təhlükəsizliyi də təmin edilib.
Azərbaycan Ordusunun 2020-ci ilin sentyabr-oktyabr aylarında həyata keçirdiyi uğurlu əks-hücum əməliyyatı və Ermənistanın faktiki kapitulyasiyası isə Bakının ölkənin bütünlükdə xarici sərhədlərinə nəzarəti bərpa etməsinə imkan yaradıb. Bu, Zəngəzur istiqamətindəki dövlət sərhədinə də aiddir.
Sərhəd özbaşınalığı
Bununla yanaşı, demarkasiya işlərinin aparılması ortaya bu ərazilərin sərhəd statusunun müəyyənləşdirilməsilə bağlı çoxsaylı problemlər də çıxarıb. Ermənistan tərəfi üçün nə sovet illərində, nə də işğal dövründə prinsipial əhəmiyyət kəsb etməmiş məsələlər indi tam fərqli şəkil alıb. Məlum olub ki, sən demə, hələ sovet dönəmində sərhədyanı ərazilərin kimə məxsus olduğuna əhəmiyyət verməyən erməni tərəfi öz vətəndaşlarının sərhədin Azərbaycan tərəfində yaşayış evləri tikməsinə icazə veribmiş. Bir hissəsi Azərbaycanın nəzarətinə keçmiş Vorotan kəndinin sakinləri etiraf edirlər ki, onların burada ev tikməsinə icazə 1958-ci ildə yerli erməni rəhbərlik tərəfindən verilib. Bu, göstərir ki, erməni tərəfi hələ sovet illərində Azərbaycanın sərhədyanı ərazilərinə «soxulurmuş». Təxminən, eyni vəziyyət Şurnux kəndində də müşahidə olunur.
Bununla yanaşı, onlar uzun illər Azərbaycan ərazisi olan otlaqlardan da istifadə ediblər. Buna səbəb həm də Ermənistan tərəfdə otlaq üçün yararlı torpaq çox azdır. Əvəzində, Azərbaycanın Qubadlı və Zəngilan rayonları istiqamətlərində yüzlərlə hektar belə ərazi var. Odur ki, ermənilər uzun illər Azərbaycanın zəngin torpaqlarından istifadə edib, nə vaxtsa onu qanuni sahibinə qaytarmağın lazım olacağını ağıllarından belə, keçirməyiblər.
Tarixi mənbələrdən də görünür ki, Vorotan və Şurnux kəndləri inzibati baxımdan Ermənistana aid olsa da, orada hər zaman azərbaycanlılar yaşayıb. Vorotanın əvvəlki adı Şahverdilər, Şurnuxunku isə Şurnuxu olub.
XX əsrin ortalarında Ermənistan SSR rəhbərliyi Bazarçayın adını dəyişərək Vorotan qoyub, sonradan çayın sahilində yerləşən Şahverdilər kəndi də eyni cür adlandırılıb. Bununla yanaşı, Vorotan (Şahverdilər) Azərbaycanın Qubadlı, Şurnux (Şurnuxu) isə Zənginlan rayonu ilə həmsərhəddir. Uzun illər ərzində bu ərazilərin köklü əhalisi oradan sıxışdırılaraq çıxarılıb, 1980-ci illərin sonlarında isə köçürülmə tam başa çatdırılıb.
Zənginlan və Qubadlı rayonlarının işğalından sonra ermənilər bu kəndləri Azərbaycan ərazisi hesabına özbaşına genişləndirməyə başlayıb. Eyni şey Qafan-Gorus avtomobil yoluna da aiddir. Yol sovet illərində Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin ərazidən keçməsi nəzərə alınmadan tikilib. Doğrudur, bu sərhədin «şəffaf» olduğu dövrdə yol ilə bağlı heç bir problem olmayıb. Amma bu gün yolun taleyi sual altına düşüb. Çünki sərhəd boyu bir neçə yerdə ərazi Azərbaycanın nəzarəti altına keçib.
GPS və həqiqət Azərbaycanın tərəfindədir
Yaranmış vəziyyət erməni tərəfinin həmsərhəd ərazinin bəzi hissələrinin kimə məxsus olduğuna dair spekulyasiyalara əl atmasına səbəb olub. Lakin dövlət sərhədinin GPS sistemi vasitəsilə müəyyənləşdirilməsi onların iddialarını heçə endirir. Bu zaman həqiqətin Azərbaycanın tərəfində olduğu üzə çıxır.
Bu gün Azərbaycanın əzəli torpaqlarına qayıdışının qarşısını heç nə və heç kim ala bilməz. Bu, son dərəcə vacib siyasi məsələdir. Çünki bununla dövlət sərhədinin toxunulmazlığı təmin olunur. Azərbaycanın bütünlükdə dövlət sərhədinə nəzarəti bərpa etməsindən sonra nəinki sərhəd yaxınlığında, həm də sülhməramlı missiyanın xidmət apardığı ərazilərdə gərginlik yaratmağa çalışan destruktiv qüvvələrə nəzarəti artırmaq mümkün olacaq.
Bu mənada, Laçın rayonunda da dövlət sərhədinə nəzarətin Azərbaycana verilməli olduğuna dair iddialar ədalətlidir. 10 noyabrda imzalanmış məlum üçtərəfli sənəddə açıq şəkildə bildirilir ki, «Azərbaycan Laçın dəhlizilə hər iki istiqamətdə vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrin və yüklərin hərəkətinin təhlükəsizliyinə zəmanət verir». Demək, Azərbaycan tərəfi nəinki Laçın dəhlizinə, həm də dəhliz ətrafındakı həmsərhəd bölgələrə tam nəzarət etmək hüququna malikdir. Beləliklə, sərhədlərin qanunsuz keçilməsinə istənilən, xüsusilə aqressiv xarakterli cəhdlərin qarşısı alınmalıdır və alınacaq.
Dövlət «başqa dövlətin ərazisində hər hansı qiyam və ya separatçılıq fəaliyyətinə birbaşa və ya dolayı dəstəkdən, onu təşfiq etməkdən qaçmalıdır. Bəhanə nə olursa olsun, digər dövlətin birliyinin pozulmasına, siyasi düzəninin dəyişdirilməsinə yönəlmiş fəaliyyətə dəstək yolverilməzdir». Bu fikirlər BMT Baş Assambleyasının 1981-ci il dekabrın 9-da qəbul etdiyi Dövlətlərə müdaxilənin, onların daxili işlərinə qarışmağın yolverilməzliyi haqqında Bəyannamədə əks olunub. Odur ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycan ərazilərində hələ də qalmaqda olan separatçı qüvvələrə hər hansı dəstəyinə Bakının cavabı son dərəcə sərt olacaq. Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin əhəmiyyətli hissəsinə nəzarətin Bakıya qayıtması bu fikri əminliklə söyləməyə əsas verir.

Demarcation of Azerbaijani-Armenian borders changes geopolitical realities in the region
As a result of the 44-day war in Garabagh, Azerbaijan liberated its territories occupied by Armenia. Now it is possible to proceed with the restoration of the Azerbaijani-Armenian border previously controlled by Armenia. It is about 360 km of border line crossing rugged terrain. In the Soviet period, it was the official border between the two Soviet republics, which the UN has also recognised as a border line separating the two countries after the collapse of the USSR. After the occupation, it has been under the illegal control of Armenia.
The youngest and most problematic
In general, the Azerbaijani-Armenian border is the most problematic and dangerous section of the Azerbaijani border. This is the longest section of the state border with the most complex relief. Even during the Soviet period, it was unstable. Armenia has repeatedly raised the issue before the Soviet and Azerbaijani leadership regarding the transfer of a number of agricultural lands to Armenia located on the border territory of the Azerbaijan SSR. Thanks to lobbying of Armenians and pro-Armenian groups in the Soviet leadership in the early 20th century and in the 1980s, numerous sections of the border were changed in favour of the Armenian SSR. As a result of complex agreements, the villages of Yukhary Askipara, Barkhudarly, Sofulu, Karki, Bashkend (Artsvashen in Armenian) appeared as enclaves on the map. Four of these enclaves were Azerbaijani and only one was Armenian.
After the Garabagh conflict and the explicit territorial claims of Yerevan to Baku, the Armenian political leadership has revised the Armenian-Azerbaijani border along its entire length. During the intensification of hostilities in Garabagh in the first half of the 1990s, the Armenian military grossly violated the sovereignty of the Republic of Azerbaijan, established control over 360 km of the Azerbaijani-Armenian border and 132 km of the Azerbaijani-Iranian border. Thus, about 500 km of the state border of the Republic of Azerbaijan, in violation of the fundamental norms of international law, came under the control of the Armenian armed forces.
In addition, Armenians have managed to advance in a number of sections of the Azerbaijani-Armenian border in the Gazakh district and the Nakhchivan Autonomous Republic.
After the April 2016 battles, Baku has gradually regained control over the lost positions, including along the entire length of the Azerbaijani-Armenian state border.
In May 2018, by the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic, the Azerbaijani army restored control over the village of Gunnut (Sharur), as well as the strategic heights of Khunut (2,065 m), Gizilgaya (1,683 m) and Mehridagh (1,869 m). This was followed by improving the infrastructure on the border with Armenia in Nakhchivan. In December 2018, part of the units of the Azerbaijani army on the border with Armenia in the districts of Gazakh and Aghstafa were replaced with border troops. It was therefore possible to strengthen the combat readiness of the Azerbaijani military units and create new reserve units. Over the past period, the defense potential of Azerbaijan in Gazakh and Aghstafa has been significantly improved thanks to modern defense infrastructure, the construction of new service buildings, barracks, military checkpoints, etc.
Strengthening the infrastructure and increasing the combat potential of the border troops have toned down the enthusiasm of Armenians to revise the Azerbaijani-Armenian section of the state border. At the same time, it has also ensured the safety of Azerbaijani civilians living along the border line.
The successful counteroffensive of the Azerbaijani army in September-November 2020 and the actual surrender of Armenia allowed Azerbaijan to regain control along the entire border of the country, in particular along the region of Zangezur.
Border chaos
Meanwhile, the demarcation works have revealed many problems with the border status of these locations. Armenians had to take a different look at issues that had not seemed of fundamental nature during the Soviet period and the occupation of Azerbaijani lands after the collapse of the union. It turned out that, regardless of the actual ownership of the border territories in the Soviet period, Armenian authorities permitted the construction of residential buildings within the Azerbaijani border.
According to the residents of the Vorotan village, which has partially become an Azerbaijani territory after the demarcation, local Armenian authorities issued permits for the construction of houses back in 1958. This shows that even in the Soviet times, Armenian authorities have followed a policy of ‘creeping settlement’ of the Azerbaijani border territories. Roughly the same situation was observed in the village of Shurnukh.
In addition, Armenians had used for many decades the pastures located on the Azerbaijani territory due to the shortage of suitable pasture zones in Armenia, in contrast with the situation in the districts of Gubadly and Zangilan of Azerbaijan. For many years, Armenians had used the Azerbaijani lands unbeknownst of the time that would make them return these lands to their rightful owner.
Historical sources indicate that the villages of Vorotan and Shurnukh have always been populated with Azerbaijanis, although they officially belonged to Armenia. The former names of Vorotan and Shurnukh are Shahverdilar and Shurnukhu, respectively.
In the middle of the 20th century, Armenian authorities renamed the Bazarchay River and Shahverdilar, located on the river bank, to Vorotan. At the same time, Vorotan (Shahverdilar) borders with Gubadly, while the village of Shurnukh (Shurnukhu) borders with Zangilan – both the districts of Azerbaijan. For many years, the indigenous population of these villages has been driven out of these places. By the end of the 1980s, there were no Azerbaijanis left in these villages at all.
After the occupation of Zangilan and Gubadli, both villages had been controlled by Armenia.
The same applies to the Gafan-Gorus highway, which was constructed in the Soviet period without taking into account the Armenian-Azerbaijani border passing in this section of the highway. When the border was ‘transparent’, there were no problems. Now, the further operation of the highway is questionable, since it crosses the Azerbaijani border several times.
GPS and the Azerbaijani truth
This situation contributed to the spread of speculation by Armenians regarding the ownership of various sections of the border territory. At the same time, the delimitation of the state border using the GPS system largely negates such claims, since it also confirms that Azerbaijan is right.
Nothing and no one can stop the process of Azerbaijan's return to its ancestral lands. This is an important political issue, since Azerbaijan also restores the entire length of its borders with Armenia. With regaining control over all sections of the state border, Azerbaijan can now prevent the actions of destructive forces still trying to create tension along the border line and territories controlled by the peacekeeping mission.
In this sense, Azerbaijan must also establish control over its state border in the district of Lachin. According to the November 10 trilateral statement, "Azerbaijan guarantees the safety of traffic, citizens, vehicles and goods in both directions along the Lachin corridor." This means that Azerbaijan has every reason to control not only the Lachin corridor, but also the border section within this corridor. Thus, any attempts to illegally cross the border, and even more aggressive actions, must and will be suppressed.
States should "refrain from the promotion, encouragement or support, direct or indirect, of rebellious or secessionist activities within other States, under any pretext whatsoever, or any action which seeks to disrupt the unity or to undermine or subvert the political order of other States". This clause is part of the Declaration on the Inadmissibility of Intervention and Interference in the Internal Affairs of States adopted on December 9, 1981 by the UN General Assembly. Therefore, any support from Armenia to separatists still operating in Azerbaijan will get a tough response from Azerbaijan. The return of significant portions of the Azerbaijani-Armenian state border under the control of Baku gives all the grounds for such a statement.