SEVGİ VƏ ÜMİD DOLU FƏRYAD
Leyla BƏYİM: «8 noyabra kimi «Qarabağ» sözü məndə yalnız kədər, ağrı, inciklik və ayrılıqla barışmamaq hissi yaradırdı»
Bir vaxtlar qadın ədəbiyyatı bir istisna kimi sayılırdı. Burada söhbət yalnız sırf kişi yaradıcılığından fərqli olan mövzulardan və obrazlardan getmir. Xoşbəxtlikdən, zaman keçdikcə yaradıcılığın bu cür kişi və qadın cinsinə bölünməsinin ədalətsiz olması barədə fikir oturuşdu, yalnız bir meyar qaldı: bu, ya ədəbiyyatdır, ya da qrafomanlıqdır. Qadın yazıçıların əhatə etdiyi mövzular da elə bütünlüklə eynidir: sevgi, savaş, dostluq, həyat və ölüm, cinayət və cəza. İfadə vasitələri, obrazlar, duyğular və yumor - cinslərinə görə fərqlənə bilməzlər. Müsahibimiz - həmyerlimiz, kino ssenaristi Leyla BƏYİMin ədəbiyyatında, poeziyasında və nəsrində əbədi mövzular - həm ustalıq, həm ilham, həm də layiqli uğurlar var.
- Leyla xanım, siz Çexiyada, Azərbaycandan uzaqda yaşayırsınız, sizin əsərləriniz Vətən həsrətiylə doludur. Necə düşünürsünüz, Bakıda, Azərbaycanda yaşasaydınız, sizin yaradıcılığınızda başqa obrazlar, mövzular, ifadə vasitələri, boyalar, əhval ola bilərmi?
- Bu suala birmənalı cavab vermək çətindir, əslində, başqa olsaydı, daha məntiqli olardı. Çünki hətta başqa yerə köçdükdən sonra da, mən yay aylarını ailəmlə birlikdə Bilgəhdəki köhnə bağçamızda keçirirəm və şeirlərimin çoxu orada yaranır. Bu sırada həm də mənim Müslüm Maqomayevə ithaf etdiyim əsərlər, sonet çələngləri və nəsr əsərləri var. Harada olmağımdan asılı olmayaraq, yazmağa davam edirəm. Mənim üçün, yəqin ki, yaradıcılıqda ən önəmli amil olduğum yer deyil, təbiətlə təmasdır. Məhz o, azadlıq və Kainatla birlikdə bütövlük hissini verən ki, bu mənə yaradıcılığım üçün çox lazımdır.
- Düşünürsünüz ki, çağdaş insanlar poeziyaya, ümumiyyətlə, ədəbiyyata qarşı daha az həssasdırlar? Anna Axmatova deyirdi ki, poeziyaya sevgi rus insanın milli xüsusiyyətidir, amma fransızlar, məsələn, daha çox rəsmə meyil edirər. Bu baxımdan azərbaycanlılar barədə nə demək olar?
- Mən anlamıram ki, poeziyaya (və ya başqa bir incəsənət növünə!) sevgi necə milli xüsusiyyət ola bilər? Sevgi ilahi xüsusiyyət daşıycısıdır. O, milliyyətindən asılı olmayaraq insanın təbiətində olur. Fikir verin - uşaqlar musiqiyə, şeirə, rəsmə, gözəlliyə necə reaksiya verirlər. İngilislər və ruslar kimi azərbaycanlılar da, əlbəttə ki, poetikdirlər! Həm də damarımızdan böyük Füzulinin, Nizaminin, Nəsiminin, Natəvanın qanının axması ilə yanaşı, biz tarixən rus poeziyasına bağlıyıq. Avropa ədəbiyyatı da ruhən bizə yaxındır. Bu başqa məsələdir ki, ümumiyyətlə, insanlar daha az oxumağa başlayıblar. Ədəbiyyata olan maraq yerini audio və vizual informasiya mənbələrinə verib, buna görə şeirli videoçarxlar və audiokitablar daha populyar olub. Bu, həm yaxşı, həm də pisdir. Ancaq bu başqa bir böyük söhbətin mövzusudur.
- Rejissor Azər Ağalarovun sizin ssenariniz əsasında çəkilən «Beyondthewall» (“Divarın o biri üzündə”) filmi növbəti dəfə beynəlxalq festivalın qalibi olub və bu dəfə Çilidə uğur qazanıb. Ssenarinin özü, onu yazmaq baradə ideyanın necə yaranması barədə bir neçə söz deyin.
- Film Azərlə bizim ortaq ssenarimiz əsasında çəkilib. İdeyası isə bu cür yarandı. Öncə mahnı yarandı, daha sonra o, filmin leytmotivinə çevrildi. Azər Ağalarov musiqiçidir - melodiyasına şeir yazmaq istəyi ilə mənə müraciət etdi. Mənə sanki dərhal ilham gəldi və mən mahnını yazdım. Bir az sonra yazıçı Azər mənə hekayələrini göndərdi, hamısından çox mənə qısa "Yağış" hekayəsi təsir etdi. Bu miniatürü oxuduqdan sonra mən Azərə bunun çox kinematoqrafik olduğunu söylədim, amma içində daha bir qəhrəman gördüm ki, onu daxil etməklə mövzu genişləndi. Beləliklə, rejissor Azərlə Roma festivalına baxışda "kinomatoqrafiya və poeziyanın qovuşuğunda bənzərsiz bir film" adlandırılan filmin müzakirələri başladı. «Beyondthewall» adlı Azərbaycan filmi Vankuver, İstanbul, Nyu-York, Los-Anceles, Çikaqo, Mumbai, Florensiya, eləcə də Venesuela, Çili, Kaliforniya beynəlxalq festivallarında qalib gəldi.
- Ədəbi fəaliyyəti biznes və ailə öhdəlikləri ilə yanaşı tutmağı necə bacarırsınız?
- Mən hər dəfə özüm bu "necə"yə təəccüblənirəm. Ancaq paradoks ondadır ki, yaradıcılıq yüksəlişi dövründə zaman sizin üçün işləyir və yetərincə çox şeyə macal tapırsınız.
- Sizin çox uğurlu ədəbiyyat karyeranız var. Adətən, yaradıcı fəaliyyətlə məşğul olan insanlar şəxsi həyatda elə də uğurlu olmurlar, yaxud maddi baxımdan imkanlı olmurlar. Başqa sözlə, yaradıcılıq fədakarlıq tələb edir. Həyat sizi heç seçim qarşısında qoyubmu, ailənin lehinə və əksinə nədənsə imtina etməli olmusunuzmu?
- Hə, olub. Dəfələrlə. Məsələn, dördüncü uşağım doğulanda həm mən, həm də qız ölüm astanasında idi. Bunu mənə dedikləri zaman ən çox təəssüf etdiyim şey uşaqlardan ayrılmağım və... yarımçıq qalmış kitab idi. Xəstəxanadan çıxdıqdan sonra yalnız onsuz yaşaya bilməyəcəyim işlə məşğul olmağa qərar verdim. Mən tamamilə uğurlu və ümid verən biznesimi müvəqqəti olaraq dayandırdım və yalnız sevdiyim işlə, yəni yaradıcılıqla və uşaqların tərbiyəsi ilə məşğul oldum. Bilirsiniz, o andan bəri yaradıcılığım hobbidən peşəyə çevrildi. Uşaqlar da böyük uğurlar qazanmağa başladılar. Yeri gəlmişkən, oğlanlarım Məhəmməd Cəfər və Əl Cəfər 2017-ci ildə kikboksinq üzrə dünya və Avropa çempionu oldular.
- Yeni poetik layihələrdən danışın. Sizin artıq bir neçə şeir toplunuz çap olunub, yeni kitabınızın çapdan çıxması planlaşdırılırmı?
- Şeir toplusu beşdir, həm də ayrıca nəşr olunmuş pyeslər və bir hekayə var. Müxtəlif beynəlxalq almanaxlarda da çox şey çap olunub. Yeni layihələrə gəlincə, bu yaxınlarda "Immolatio" rok operası - filmin librettosu və ssenarisi üzərində işi başa çatdırdım. Artıq librettoya musiqi də yazılıb. İl ərzində biz Qara Qarayevin tələbəsi - bəstəkar Elxan Məmmədovla, şair-tərcüməçi Gülnarə Holl və rejissor Azər Ağalarovla birlikdə bəstəkarın həm rus, həm də ingilis mətnlərinə yazdığı musiqi materialı üzərində işləmişik. Planlara iki saatlıq bir musiqi filmi daxildir. Əminəm ki, librettoda qaldırılmış aktual mövzu və istedadla yazılmış musiqi stereotiplərdə və ikili standartlarda boğulan dünyanı silkələyə bilər. Hesab edirəm ki, bu layihə ölkəmiz üçün çox önəmlidir. Filmin əsas ideyası Şərq və Qərbin böyük tarixi şəxsiyyətləri, yaşıdlar İmadəddin Nəsimi və Yan Qusun oxşar fikir və mənəvi dəyərlərinin örnəyində bütün bəşəriyyətin ortaq köklərini göstərməkdir. Filmin baş qəhrəmanı, Çarlz Universitetinin fəlsəfə fakültəsinin azərbaycanlı tələbəsi tarixə mürəciət edərək Azərbaycanı təqdim edəcək - min illərlə onun çoxmillətli xalqının ziyarətgahlarda - sinaqoqlarda, məscidlərdə, kilsələrdə, atəşgahlarda əks olunan Şərq və Avropa mədəniyyətlərinin yanaşı yaşadığını göstərəcək. Bu rok operanın ikinci ana xətti, əlbəttə, sevgidir. Dünyaya bir Azərbaycan film - rok operasını göstərməyi çox istəyirik ki, amma bunu Azərbaycanda etməyin mümkün olub-olmayacağı hələ aydın deyil. Həm də hazırda yeni bir layla üzərində iş gedir. Mahnının ideyası 8 yaşlı qızım Mariyaya məxsusdur. Laylanın ingilis dilindəki versiyasının ifaçısı, Amerikada yaşayan həmyerlimiz Ülviyyə Salayevanın dəqiq dediyi kimi, “uşaq dünyanın yeni bir laylaya ehtiyac duyduğunu hiss edib”. Sözlərimə musiqisini Azər Ağalarov yazıb. Mahnının premyerası Nyu-Yorkda «Mərhəmət yolu ilə» beynəlxalq onlayn-konsertdə olacaq.
- “Qarabağ üçün fəryad”, “Qarabağ şikəstəsi”... Qarabağ mövzusu sizin üçün nədir?
- Keçən ilin 8 noyabrına qədər təkcə "Qarabağ" sözü məndə kədər, ağrı, küskünlük, eyni zamanda sevgi, həsrət və ayrılıqla barışmamaq hissi yaradırdı. Bütün bu hisslər sevgi və ümidlə dolu "Qarabağ üçün fəryad" və "Xəyalpərəst oğlanlar" pyesinə ("Yarımçıq qalmış" tamaşasına), Anar İbrahimovla birlikdə yazdığımız "Ürəyim Şuşadır" mahnısının sözlərinə hopub, yeri gəlmişkən, bu mahnı müharibədən bir ay əvvəl yaranıb... Müəyyən qədər də bizim Vətən müharibəsi illərində yazılmış "Mən də səni sevirəm!" povestinə, həmçinin bir çox başqa şeirlərə də nüfuz edib.
- Şeirlə yanaşı siz nəsr, pyes, ssenari də yazırsınız. Buna baxmayaraq, sizin haqqınızda "şairə Leyla Bəyim" yazırlar. Siz də özünüzü istisna olaraq şairə hesab edirsiniz?
- Düşünürəm ki, mənim kim olmağım, elə hər birimiz kimi olmağımız barədə zaman qərar verəcək. Mən ona tamamilə etibar edirəm.
- Birgə layihələriniz barədə danışın, məsələn, İsrail ssenaristi Yefim Abramovla. Başqa bir pyes və ya ssenari yaratmaq üçün kimləsə bir araya gəlməklə bağlı planınız varmı?
- Biz Yefimlə birlikdə bir neçə pyes, həmçinin müxtəlif dillərə tərcümə edilmiş və Londonda keçirilmiş ədəbiyyat müsabiqəsində birinci yer tutmuş "Qara qar çiçəkləri" povestini yazmışıq. Bizim iki pyesimiz - "Xəyalpərəst oğlanlar" və "Qara qar çiçəkləri " rejissor Vaqif Əsədov tərəfindən uğurla səhnələşdirildi. Bu üç il ərzində "Yarımçıq qalmış" yüzlərlə hərbçimiz tərəfindən izlənilib. Mənim təşəbbüsümlə həyata keçirilən ortaq beynəlxalq layihələrdən biri də Heydər Camalın xatirəsinə həsr olunmuş gecə çərçivəsində "Qarabağ ürəyi" kitabının nəşridir. Kitabda Xurşidbanu Natəvanın, Heydər Camalın şeirləri və həmçinin Qarabağ əsilli bu görkəmli şəxsə həsr etdiyim poemam yer alıb. Birgə layihələr barədə çox şey xatırlamaq olar. Onlar dünyanın bir çox şəhərlərində və internet ənginliklərində gerçəkləşdirilib. Çox parlaq xatirələr şairə Leyla Əliyevanın iştirakı ilə Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzində keçirilmiş «Leyla. Fons Vitae» və "Immolatio" poetik tamaşalarla bağlıdır. Onlar ideyasına və gerçəkləşdirilməsindəki möhtəşəm olan Beynəlxalq Nəsimi Festivalının çərçivəsində keçirilib. Anna İbrahimbəyova ilə bizim birgə işimizi çox sevirəm - mənim poeziyam onun heyrətamiz fotoları ilə çulğaşıb. Son birgə işlərimizdən birini - "Ürəyim Şuşadır" klipinin yaradılmasını xatırlatmaq istərdim. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bu mahnı Qələbədən iki gün əvvəl, sözün əsl mənasında, üç dildə yayımlandı! Qısametrajlı filmlə və yeni bir kitabla bağlı layihələr də var, ancaq bu barədə danışmaq hələ tezdir.
- Azərbaycandakı ədəbi həyatı izləyirsinizmi? Sizi sevindirən və kədərləndirən nədir, bir azərbaycanlı olaraq, AR Yazıçılar Birliyinin üzvü kimi nə ilə qürur duyursunuz?
- Əlbəttə, izləməyə çalışıram. Sevindirir ki, bizim çox sayda istedadlı gənclərimiz var və onlar daha çox Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə keçirilən çoxsaylı, yaxşı təşkil olunmuş ədəbi gecələrə, beynəlxalq festivallara və sərgilərə cəlb olunurlar. Tərcümə ilə bağlı vəziyyət bir qədər narahatlıq doğurur. Düşünərəm ki, Azərbaycan klassiklərinin yetəri sayda əsərləri dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunmayıb. Ancaq burada da bir amma var: tərcümələrin keyfiyyətinə nəzarət etmək çox vacibdir. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan yazıçısı Baninin Yunger haqqında yalnız fransız dilində olan trilogiyasını oxumağı arzu edirəm. Təkcə şeir və nəsr deyil, həm də klassiklərimizin yaradıcılığı ilə əlaqəli tədqiqat məqalələrini dərc etmək və dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə etmək çox önəmlidir. Axı, onlar yalnız xalqımızın deyil, bütün dünyanın dəyəridirlər! Xalq yazıçısı Anarın rəhbərlik etdiyi Birliyin üzvü olduğum üçün fəxr edirəm. Özümü ölkəmizin bir hissəsi kimi hiss etdiyim üçün xoşbəxt və qürurluyam!

THE CRY OF LOVE AND HOPES
Leyla BEYIM: "Until November 8, the word “Garabagh” would hurt me hard causing bitterness, resentment and heartbreaking sense of separation"
There were times when women's literature was considered a phenomenon. Not because the themes and characters are different from those in purely masculine works. Fortunately, over time, the division of literary creativity into masculine and feminine has been abandoned as unfair and replaced by a single criterion for evaluating literary works: literature or graphomania. Themes covered by women writers are the same: love, war, friendship, life and death, crime and punishment. Means of expression, images, emotions and humour cannot be distinguished by gender. Our compatriot, screenwriter Leyla BEYIM, talks about the eternal themes in her poetry and prose skilfully, with inspiration and well-deserved success.
"Leyla-khanym, you live in the Czech Republic, far from Azerbaijan. Your works are full of nostalgia for your homeland. If you lived in Baku, in Azerbaijan, would your works had different images, themes, means of expression, colours, moods?"
"It is a difficult, although it would be logical if my works were different. But even after moving, I spend the summer with my family at our old dacha in Bilgah, where I wrote most of my poems, including the one dedicated to Muslim Magomayev and sonnets. I continue to write wherever I am. Perhaps, the most important thing for me is not the physical location, but my contact with nature. It gives the feeling of freedom and integrity with the universe, which I need for creating my works."
"Do you think that our contemporaries have become less interested in poetry and in literature in general? Anna Akhmatova once said that the love of poetry is a national trait of Russians. The French, for example, tend more toward painting. What about us, Azerbaijanis?"
"I don't quite understand how love for poetry (and for any other kind of art!) can be a national trait? Love is divine. It is in every person by nature, regardless of nationality. Look how children react to music, poetry, painting, beauty. And we, Azerbaijanis, like British and Russians, are, of course, poetic! Apart from contributions of Fuzuli, Nizami, Nasimi, and Natavan to our poetical heritage, we are historically linked with the Russian poetry as well. The spirit of European literature is also close to us. But in general, the interest of people in reading has declined. That’s true. Literature has been increasingly replaced by audio and visual sources of information. So, videos with poetry and audiobooks became more popular. It is both good and bad. But we can discuss this issue separately."
"Beyondthewall directed by Azer Aghalarov and based on your script once again became the winner of an international festival in Chile. Can you tell us about the script, the idea behind it?"
"In fact, the script is a product of my collaboration with Azer. As for the idea, in the beginning was a song, which has later became the main theme of the film. Azer is also a musician. He turned to me with a request to write a poem to his melody. That inspiration was immediate. A little later, Azer-the-writer sent me his stories. And I especially liked one of them – a short story called Rain. After reading it, I told him that it was very cinematic. But I saw another character in it, whom we could introduce to expand the borders of the original idea in time and space. That’s how I began discussions with Azer-the-director on the script. Our film was called "a unique film at the crossroads of cinema and poetry" in one of the reviews of the Rome Festival. Beyondthewall was the winner of international festivals in Vancouver, Istanbul, New York, Los Angeles, Chicago, Mumbai, Florence, Venezuela, Chile and California."
"How do you manage to combine your literary activity, business and family responsibilities?"
"I am surprised at how this happens indeed. But the paradox is that during periods of creative upsurge, time works for you and you do much more."
"You have a very successful literary career. Usually creative people are not successful personally or have financial problems. In other words, creativity requires sacrifice. Have you ever found yourself in a situation when you had to choose the lesser of two evils in favour of your family?"
"Yes. And I had to choose more than once. For example, with the birth of my fourth child, both my daughter and I could almost die. When they told me about that, what I regretted the most was that I would not be able to see my children and continue to work on my unfinished book. After leaving the hospital, I decided to concentrate only on what I could not live without. I temporarily suspended a very successful and promising business and engaged in what I loved, that is creativity and raising my children. And you know, since that moment on, creativity has turned from a hobby into a profession. And my children have become more successful. By the way, my sons Muhammad Jafar and El Jafar are world and European kickboxing champions."
"What about your new poetry projects? You have published several collections of poems. Do you plan to release a new book?"
"I have five poetry collections. But there are also plays and a story published separately. Many works were published in various international almanacs. As for new projects, I have recently completed the libretto and script for another film – the rock opera Immolatio. The music based on my libretto is also ready. Together with a student of Gara Garayev, composer Elkhan Mammadov, poet-translator Gulnara Hall and director Azer Aghalarov, we spent a whole year on the musical background of the opera, which Elkhan wrote for both Russian and English librettos. We plan to make a two-hour musical. I am sure that the relevance of the topic raised in the libretto and Elkhan’s inspiring music can shake up the world steeped in stereotypes and double standards. I think this project is very important for Azerbaijan. The main idea is to show the common roots of all mankind through a prism of identical ideas and spiritual values of great historical figures of the East and West, the contemporaries of Imadaddin Nasimi and Jan Hus. The main character of the film, an Azerbaijani student, who learns philosophy at the Charles University, will present Azerbaijan as a multinational country where the Oriental and European cultures have coexisted for centuries, and that the product of this coexistence is reflected in various synagogues, mosques, churches, temples of Zoroastrians in Azerbaijan. The second main line of the rock opera is, of course, love. I really want to show the world an Azerbaijani film, a rock opera. But it is not yet clear whether it will be possible to do it in Azerbaijan. We also work on a new lullaby song. The idea of the song belongs to my 8-year-old daughter Maria. As the performer of the English version of the lullaby, our American compatriot Ulviya Salayeva, noted “as if the child felt that we needed a new lullaby”. The music was composed by Azer Aghalarov. The lullaby will premiere at an international online concert in New York."
"Weeping for Garabagh, Garabagh shikestesi... What is Garabagh for you?"
"Until November 8, the word "Garabagh" would hurt me hard causing bitterness, resentment and heartbreaking sense of separation. I have reflected all these feelings in Weeping for Garabagh, which is full of love and hope, in the play Dreaming Boys, in the song My heart is Shusha written together with Anar Ibrahimov – a song that was born a month before the war, partly in my short story I love you too! written during the Patriotic War, as well as in many other poems."
"You also write stories, plays and scripts, although you’re often called a poetess. Do you also consider yourself a poetess?"
"I think the time will show who I am and each of us is. I completely trust in time."
"Tell us about your joint projects, for example, with the Israeli screenwriter Yefim Abramov. Do you have any plans to team up with someone to create another play or script?"
"Together with Yefim, we wrote several plays and the story Black Snowdrops, which has been translated into several languages and won the first place in a competition in London. Our two plays - Dreaming Boys and Black Snowdrops – have been staged by director Vagif Asadov. In the past three years, hundreds of our soldiers have watched Yarımçıqqalmış. I have also initiated a joint international project for the publication of the book The Garabagh Heart presented at Heydar Jamal Commemoration Event. The book includes poems by Khurshudbanu Natavan, Heydar Jamal and my poem dedicated to this extraordinary person from Garabagh. There have been many other joint projects implemented in many cities around the world and online. I keep very bright memories with poetic plays Leyla. Fons Vitae and Immolatio held at the Magsud Ibrahimbeyov Creativity Centre and attended by the poetess Leyla Aliyeva. They were presented as part of the International Nasimi Festival. I really love our joint work with Anna Ibrahimbeyova, which is a combination of my poetry and her amazing photographs. I would also like to mention one of our latest team works – the video clip My heart is Shusha. With the support of the Heydar Aliyev Foundation, this song was presented in three languages just two days before our victory! There are also projects related to a short film and a new book, but it's too early to talk about them."
"Do you follow the literary life in Azerbaijan? What does make you happy or sad? What are you proud of as an Azerbaijani, as a member of the Writers' Union of Azerbaijan?"
"I try as much as possible, of course. The good news is that we have many talented young people involved in numerous, well-organized literary evenings, international festivals and exhibitions, which are mostly held with the support of the Heydar Aliyev Foundation. The situation with translations is a little upsetting. I believe that not enough works of Azerbaijani classics have been translated into different languages of the world. By the way, it is very important to control the quality of translations. I dream of reading the trilogy of the Azerbaijani writer Banin about Junger, which is available only in French. It is very important to publish and translate into various languages not only poetry and prose, but also research articles related to the works of our classics. After all, they are not only the property of our people, but of the whole world! I am proud to be a member of the union. And I am happy and proud to feel like a part of my country!"