«MAYE» QAZ UĞRUNDA MÜBARİZƏ
Dünya mayeləşdirilmiş təbii qaz (SPQ, LNG) bazarı sürətlə inkişaf edir - artıq dünya qaz ticarətinin 40%-dən çoxu onun payına düşür. Yarım əsrdən artıq tarixi ərzində LNG istehsalı və satışı sektoru yetərincə sürətli artım göstərib və hazırda qlobal enerji bazarında baş verən dəyişikliklərdə önəmli rol oynayır. Mayeləşdirilmiş qazın satışları son iyirmi ildə dörd dəfə artıb, 2050-ci ilə qədər isə daha iki dəfə artacağı gözlənilir.
Yüksək potensial
LNG sektoru 2020-ci ili ləyaqətlə keçdi və ingilis-holland şirkəti «Royal Dutch Shell» analitikləri onun böyük gələcəyinin olduğunu söyləyirlər. Keçən il mayeləşdirilmiş təbii qaza olan qlobal tələb 360 milyon tona yüksəlib, əsas idxalçılar Çin və Hindistan olub.
Gözlənilir ki, LNG-yə olan qlobal tələb 2040-cı ilədək ildə 700 milyon tona çatacaq. Bu, Asiyada təbii qaza olan tələbin dayanıqlı artımı və elektrikləşmənin müəyyən çətinlik yaratdığı sahələrdə qazın enerji mənbəyi kimi istifadəsinin genişlənməsindən qaynaqlanır.
Analitiklər LNG-nin böyük perspektivlərini qazın dünya iqtisadiyyatının karbonsuzlaşdırılmasında əsas rol oynaması ilə əlaqələndirirlər. «Shell» deyirlər ki, iqtisadiyyatın bərpası və koronavirus pandemiyasının iqtisadi nəticələrinin aşağı karbonlu resurslar hesabına geniş miqyaslı aradan qaldırılması, həmçinin tullantıların ardıcıl olaraq azaldılması daha təmiz enerji mənbələrinə əsaslanan həllər tələb edir.
Ekspertlərin hesablamalarına görə, təkcə son altı ildə qlobal LNG istehsalı 55% artıb - ildə 244 milyon tondan 378 milyon tona qədər yüksəlib. Cari investisiya layihələri əsasında gözləmək olar ki, 2025-ci ilədək qlobal potensial daha 20% artacaq. Uzunmüddətli perspektivdə bazar orta illik 4% tempi ilə böyüməyə davam edəcək və 2030-cu ilədək illik 527 milyon tona çatacaq.
Koronavirus pandemiyası LNG istehsalçılarının gələcək layihələrinə sərmayə yatırımlarına da təsir göstərib. 2020-ci ildə təkliflər tərəfindən elan olunan güc artımı cəmi 3 milyon ton olub, halbuki bu rəqəmin 60 milyon ton səviyyəsində olacağı gözlənilirdi.
Dünya üzrə evə qapanma və özünütəcrid rejimlərinin tətbiqi qazın mayeləşdirilməsi üzrə yeni qurğuların tikintisində və istismara verilməsində gecikmələrə gətirib. Ortamüddətli perspektivdə belə gecikmələr dünya bazarında təklif çatışmazlığına səbəb ola bilər.
Analitiklər hesab edirlər ki, bu proqnoz iştirakçılar üçün bazarda yüksək potensial deməkdir.
Hazırda 18 ölkə mayeləşdirilmiş təbii qaz ixrac edir, 42 ölkə isə bu məhsulu alır. Üstəlik, bazarda sərt rəqabət var.
Bazarın lideri
Qətər dünya üzrə ən böyük mayeləşdirilmiş qaz istehsalçısı olaraq qalır və onun bazardakı payı 26,5 %-dir. Bununla belə, bir sıra ölkələrdəki yeni layihələr Dohanın LNG bazarındakı dominant mövqeyini zəiflədib. Liderlik kürsüsünə Avstraliya da (26%) hücum edir və bu, yetərincə uğurlu görünür, üçüncü və dördüncü yerləri ABŞ (14,7%) və Rusiya (10%) tutur. Malayziya, İndoneziya, Əlcəzair və Nigeriya da böyük mayeləşdirmə güclərinə malikdirlər.
Analitiklər sanır ki, Qətər son 10 ildə yetərincə passiv mövqe tutub, LNG istehsal sahələrinin inkişafına sərmayə qoymayıb və istehsalı ildə 77-78 milyon ton səviyyəsində saxlayaraq, rəqiblərinin irəliləməsinə imkan verdi.
Ancaq hər şeydən belə görünür ki, bu Yaxın Şərq ölkəsi birinciliyi əldən vermək fikrində deyil. Qətər energetika naziri Saad Şerida əl-Kaabi bildirib ki, ölkə LNG güclərini 50%-dən çox, ildə 126 milyon tona qədər genişləndirmək üçün milyardlarla dollar xərcləmək niyyətindədir. Onun sözlərinə görə, bu, başqa ölkələrin çatması çətin olan səviyyədir.
Nazirin açıqladığına görə, Qətər güclərinin genişlənməsinin birinci mərhələsi çərçivəsində LNG-ni o qədər ucuz istehsal edə biləcək ki, hətta neft qiymətləri bir barel üçün 20 dollardan aşağı düşsə belə, rəqabətqabiliyyətli olacaq. "Bu, planetin ən rəqabətqabiliyyətli layihələrindən biridir və bəlkə də ən rəqabətlisidir", - deyə o vurğulayıb.
Qətərin dövlət şirkəti «Qatar Petroleum» bu ilin fevral ayında «Şimal» yatağının işlənməsi və onun bazasında təbii qazın mayeləşdirilməsi zavodunun tikilməsi layihəsinin gerçəkləşdirilməsi üzrə yekun investisiya qərarı qəbul edib ki, bu da Qətərin güclərini ildə 77 milyon tondan 110 milyon tona qədər artıracaq.
“Qətərin coğrafi yerləşməsi ixrac kanalları baxımından çeviklik təmin edir. Bu gün istehsal olunan LNG-nin 68%-ə qədəri Asiya ölkələrinə göndərilir, ən böyük istehlakçı Çin və Hindistandır, 27% isə Avropaya göndərilir. Dünya üzrə LNG istehlakında əsas artım drayveri Asiya-Sakit okean bazarı olacağından, ixracın coğrafi paylanmasının gələcəkdə də qorunacağı inandırıcıdır”, - deyə «VYGON Konsaltinq» şirkətinin analitiki İvan Timonin düşünür.
Yeni LNG gücləri
Yeri gəlmişkən, Rusiyada da LNG potensialının inkişaf potensialı yüksək qiymətləndirilir. Rusiya Federasiyası Baş nazirinin müavini Aleksandr Novakın sözlərinə görə, Rusiya dünya LNG bazarının 25% -ni tuta bilər.
“2025-ci ilə qədər layihələrimizin ümumi gücü ildə 68 milyon tondan çox olacaq. Gələcəkdə qlobal LNG bazarında Rusiyanın payı ümumdünya göstəricisinin dörddə birinə çata bilər”, - deyə A.Novak vurğulayıb.
Rusiyanın dünya mayeləşdirilmiş qaz bazarındakı potensialı bir sıra amillərə əsaslanır. Belə ki, Rusiya Federasiyası dünya üzrə ən böyük resurs bazasına - bütün təsdiqlənmiş ehtiyatların, təxminən, 20%-nə sahibdir. Üstəlik, Rusiya coğrafi baxımdan həm Avropaya, həm də Asiyaya yaxındır. Bu, LNG-nin istehlakçıya ən qısa müddətdə çatdırılmasına imkan verir.
Yeri gəlmişkən, Rusiyada artıq 2035-ci ilə qədər LNG-nin inkişafı strategiyası layihəsi hazırlanıb ki, sənəd ölkədə mayeləşdirilmiş qaz istehsalı üçün 10-dan çox zavodun tikintisini nəzərdə tutur. Gözlənilir ki, bu layihələrin həyata keçirilməsi Rusiya iqtisadiyyatına təxminən 150 milyard dollar əlavə sərmayə qoyulmasını təmin edəcək, həmçinin ölkənin 2035-ci ilə qədər LNG istehsalını, təxminən, üç dəfə artırmasına və 2040-cı ilə qədər əlavə olaraq 2,5 trilyon kubmetr qaz çıxarmasına imkan verəcək.
Hazırda Rusiyada «Qazprom»un iki böyük LNG zavodu – «Saxalin-2» və «Yamal SPQ NOVATEK» zavodları işləyir. «Rosstat»ın məlumatına görə, 2020-ci ildə Rusiyada mayeləşdirilmiş təbii qaz istehsalı 3,5% artaraq 30,5 milyon tona çatıb.
Əsas oyunçulardan biri olan və Asiya bazarı üçün mübarizəyə hazır Birləşmiş Ştatlar da öz LNG ixracı həcmlərini artırmağı planlaşdırır. Analitiklərin fikrincə, bu günə ən perspektivli Amerika meqa layihəsi Alyaskanın cənub-qərbindəki Kenai yarımadasında qazın mayeləşdirilməsi qurğularının tikintisini nəzərdə tutan «Alaska LNG»dir.
Nazirliyin Enerji İnformasiya İdarəsinin (EIA) qiymətləndirməsinə görə, 2022-ci ildə Amerikadan mayeləşdirilmiş qaz ixracatı ilk dəfə olaraq ölkədən boru kəməri qazı ixracını üstələyəcək.
“2021-ci ildə ABŞ-dan gündəlik LNG ixracatı orta hesabla 8,5 milyard kub fut olacaq. 2022-ci ildə, EIA-nın proqnozuna görə, ABŞ-dan LNG ixracatı orta hesabla gündəlik 9,2 milyard kub futa çatacaq və ilk dəfə olaraq boru kəməri ilə qaz ixracatını üstələyəcək”, - deyə qurumun hesabatında vurğulanır.
Planlar yetərincə gerçəkdir, nəzərə almaq lazımdır ki, Pekin ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz alışlarını artırmaq üçün yaşıl işıq yandırıb. ÇXR Maliyyə Nazirliyi fevralın 18-də 696 adda Amerika malının siyahısını dərc edib ki, 2 mart tarixindən başlayaraq bir il ərzində onların idxalından ABŞ-ın oxşar tədbirlərinə cavab kimi tətbiq olunan qoruyucu rüsumlar tətbiq olunmayacaq. Siyahıya çoxsaylı kənd təsərrüfatı məhsulları ilə yanaşı enerji daşıyıcıları da daxildir.
Azərbaycan üçün perspektivlər
LNG-yə tələbin proqnozlaşdırılan artımı və bazarda artan rəqabət Azərbaycanın qaz sənayesi üçün də yeni fikirləri diktə edir. Hazırda Azərbaycanda mayeləşdirilmiş qazın əsas hissəsi SOCAR-ın Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda istehsal olunur. O, ölkədə və xaricdə satışları həyata keçirən “Məişət Maye Qaz” MMC-yə satılır.
Bundan başqa, Dövlət Neft Şirkətinin ticari «törəməsi» olan «SOCAR Trading» uğurla üçüncü ölkələrdən beynəlxalq bazarlara LNG tədarükü həyata keçirir. Məsələn, 2020-ci ildə şirkət Pakistana LNG nəql edib və bunu bu il də tender əsasında davam etdirib. Azərbaycan tərəfi həm də iki ölkənin qardaşlıq münasibətlərini nəzərə alaraq, cəlbedici şərtlər çərçivəsində Pakistana uzunmüddətli əsaslarda mayeləşdirilmiş qaz nəqlinin həyata keçirilməsi imkanları üzrə təşəbbüs göstərib.
Bununla yanaşı, SOCAR-ın Bakı Neft Emalı Zavodunda aparılan modernləşmə ilə bağlı gələcəkdə həcmlərin artacağını gözləmək olar, ən əsası, Azərbaycanda istehsal olunan və birbaşa, vasitəçilər olmadan ixracata göndərilən maye qazın keyfiyyətinin yaxşılaşacağını ümid etmək olar.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Xəzər dənizinin şərq sahillərindən - Qazaxıstan və Türkmənistandan dəmir yolu ilə Avropaya LNG tranzit nəqlini təşkil etmək üçün yaxşı potensiala malikdir. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu əlaqəsinin olması, eləcə də Azərbaycanın digər bölgələri ilə Naxçıvan arasında nəqliyyat dəhlizinin açılması belə bir layihənin irəliləməsini sürətləndirə bilər.
Özü də, Qazaxıstanla artıq neçə ildir ki, maye karbohidrogen xammalının Azərbaycan ərazisindən tranzitinin artırılması imkanları müzakirə olunur. Buna hər iki tərəfdən də maraq var. Qazaxıstan Energetika Nazirliyi variantlardan biri kimi ölkənin qərbində LNG zavodu tikmək və məhsulun daha sonra Azərbaycan ərazisindən dünya bazarlarına daşınması ilə bağlı imkanlarını nəzərdən keçirirdi.
Əlbəttə ki, pandemiya şəraitində bu layihənin gerçəkləşdirmə ehtimalının nə qədər yüksək olacağını qiymətləndirmək çətindir, amma görünən odur ki, müəyyən zaman ərzində bu məsələ bu və ya digər şəkildə öz həllini tapacaq. Dünyada LNG-yə artan maraq nəzərə alınarsa, Azərbaycan və Xəzərdəki qonşuları belə cəlbedici və perspektivli bir bazardan uzaq olmaq istəməzlər.

FIGHTING FOR LIQUID GAS
Global market for the liquefied natural gas (LNG) is rapidly developing and already covers more than 40% of the global gas trade. Over more than 50 years, the LNG production and sale sector has demonstrated a rather rapid growth, now playing a significant role in the global energy market. Sales of liquefied gas have quadrupled over the past two decades and are expected to double by 2050.
High potential
According to the analysts Royal Dutch Shell, the LNG sector has demonstrated positive results in 2020 and has great prospectives for the development. Last year, the global demand for LNG increased to 360 million tons, with China and India being the main importing countries.
The global demand for LNG is expected to reach 700 million tons annually by 2040. This is due to the continued strong growth in demand for natural gas in Asia and the expansion of its use in industries with the electrification problems.
According to analysts, the key factor contributing to the prospects of the LNG sector is its playing a key role in the decarbonization of the world economy. Shell says that rebuilding the economy and addressing the large-scale economic impacts of the coronavirus pandemic with low-carbon resources, as well as the consistent cut of emissions to zero require solutions based on cleaner energy sources.
According to experts, in the last six years, global LNG production has grown by 55% (from 244 to 378 million tons annually). Based on current investment projects, global capacity can be expected to increase by another 20% by 2025. In the long term, the market will continue to grow at an average annual rate of 4% and will reach 527 million tons annually by 2030.
The COVID-19 pandemic has affected investments in the future LNG projects. In 2020, the announced growth of supply volumes was only 3 million tons, while this figure was expected to be 60 million tons.
Introduction of lockdowns and self-isolation regimes globally has resulted in delays in the construction and commissioning of new LNG facilities. Such delays in the medium term can lead to a lack of supply in the global market.
Analysts believe this forecast means high market potential for participants.
Currently, LNG is exported by 18 countries, and imported by 42. Moreover, there is fierce competition on the market.
Market leader
Qatar remains the largest producer of liquefied natural gas in the world with a market share of 26.5%. However, new projects in several countries have weakened Doha's dominant position in the market – Australia is catching up (26%), followed by the US (14.7%) and Russia (10%). Malaysia, Indonesia, Algeria and Nigeria also have large liquefaction capacities.
According to analysts, Qatar has taken a rather passive position over the past ten years, not investing in the development of LNG production facilities and leaving production at 77-78 million tons annually, which helped push competitors forward.
Bu apparently, Qatar has no plans to surrender. Qatar's Energy Minister Saad Sherida al-Kaabi announced that his country intends to spend billions of dollars to expand its LNG capacity by more than 50%, to 126 million tons annually. This is the level, which will be difficult for other countries to achieve, minister believes.
He also explained that as part of the first phase of capacity expansion, Qatar will be able to produce LNG so cheaply that it will be advisable to continue production even if the oil prices fall below $20 per barrel. “This is one of the most competitive projects on the planet, and perhaps the most competitive,” he said.
In February 2021, Qatar's state-run company – Qatar Petroleum – made the final investment decision to implement a project to develop the Northern field and build an LNG plant there, which will increase Qatar's LNG capacity from 77 to 110 million tons annually.
“The geographic location provides Qatar with flexibility in terms of supply chains. Today, up to 68% of the LNG produced in the country is exported to Asian countries, with the largest consumers being China and India. 27% of the LNG goes to Europe. Since it is the Asia-Pacific market that will become the main driver of growth in global LNG consumption, the geographic structure of supplies is likely to remain in the future, believes Ivan Timonin, an analyst at VYGON Consulting.
New LNG facilities
Meanwhile, the potential for the development of LNG capacities is also highly appreciated in Russia. According to Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexander Novak, Russia can occupy 25% of the world LNG market.
“By 2025, the total capacity of our projects will be over 68 million tons annually. In the future, Russia's share in the global LNG market may reach a quarter of the global indicator,” A. Novak noted.
Russia's potential in the global LNG market is supported by a number of factors. Thus, the Russian Federation has the largest resource base in the world - about 20% of all proved reserves. Moreover, Russia is geographically close to both Europe and Asia. This allows LNG to be delivered to the consumer in the shortest possible time.
By the way, Russia has already developed a draft LNG development strategy until 2035, which provides for the construction of more than 10 plants for the production of LNG in the country. It is expected that the implementation of these projects will provide about $150 billion in additional investments in the Russian economy and will allow the country to almost triple the volume of LNG production by 2035 and additionally produce 2.5tcm of gas until 2040.
Russian Gazprom currently operates two large LNG plants - Sakhalin-2 and Yamal LNG NOVATEK. According to Rosstat, in 2020 the production of LNG in Russia increased by 3.5%, to 30.5 million tons.
The US is also planning to increase its own LNG export volumes, being one of the major players and ready to compete for the Asian market. According to analysts, the most promising American mega-project at the moment is Alaska LNG, which involves the construction of gas liquefaction facilities on the Kenai Peninsula in southwestern Alaska.
According to the Energy Information Administration (EIA) estimates, the US LNG exports in 2022 will surpass pipeline gas exports of the country for the first time in 2022.
“LNG exports from the United States will average 8.5bcp daily in 2021. In 2022, according to the EIA forecast, LNG exports from the United States will reach an average of 9.2bcp daily surpassing pipeline export deliveries of natural gas for the first time,” the agency reported.
The plans are quite realistic, considering that Beijing has given the green light to increase purchases of LNG from the United States. On February 18, the Chinese Ministry of Finance published a list of 696 American goods, which will not be subject from March 2 to import duties imposed in response to similar US measures. In addition to numerous agricultural products, the list also includes energy carriers.
Prospects for Azerbaijan
The projected growth in LNG demand and the increased competition in the market dictate new ideas for the gas industry in Azerbaijan. At the moment, the bulk volume of liquefied gas in Azerbaijan is produced at SOCAR’s Heydar Aliyev Oil Refinery and is sold to Məişət Maye Qaz LLC, which then sells it within Azerbaijan and abroad.
In addition, SOCAR Trading, a trading subsidiary of SOCAR, successfully supplies LNG from third countries to international markets. For example, in 2020, the company supplied LNG to Pakistan, which it continued this year on a tender basis. Also, Azerbaijan initiated the supply of LNG to Pakistan on a long-term basis under attractive conditions, taking into account the fraternal relations between the two countries.
At the same time, due to the upgrade works carried out at the Baku Oil Refinery Plant of SOCAR, we can expect an increase in LNG volumes in the future, and most importantly, an improvement in the quality of LNG produced in Azerbaijan, which can be sent for export directly, without intermediaries.
In addition, Azerbaijan has good potential for organizing transit supplies of LNG from the eastern coast of the Caspian Sea, from Kazakhstan and Turkmenistan, by rail to Europe. The presence of the Baku-Tbilisi-Kars railway connection, as well as the opening of a transport corridor between Azerbaijan and Nakhchivan, can accelerate the progress of such a project. Moreover, the possibility of increasing the transit of liquid hydrocarbon raw materials through the territory of Azerbaijan has been discussed with Kazakhstan for several years. There is interest on both sides. As one of the options, the Ministry of Energy of Kazakhstan even considered the possibility of building an LNG plant in the west of the country with the subsequent transportation of LNG through Azerbaijan to world markets. Of course, during a pandemic, it is difficult to predict the likelihood of this project, but it seems that over time this issue will find its solution anyway. Given the growing interest in LNG globally, Azerbaijan and its Caspian neighbours are unlikely to stay away from such an attractive and promising market.