AZARKEŞLƏRƏ YAŞIL İŞIQ
Ötən il pandemiyaya görə təxirə salınan futbol üzrə Avropa çempionatı 11 iyun-11 iyul tarixlərində baş tutmalıdır. Qitə çempionatının 60 yaşı münasibətilə Avropa Futbol Qurumu – UEFA turniri 12 şəhərdə keçirmək barədə qərar qəbul edib. Amma dünyanı cənginə alan koronavirus pandemiyası qitənin ən böyük futbol bayramının təşkilinə problem yaradır.
12 şəhər planı və problem
Çempionatın oyunlarının Bakı (Azərbaycan), Sankt-Peterburq (Rusiya), Münhen (Almaniya), Roma (İtaliya), Buxarest (Rumıniya), Kopenhagen (Danimarka), Amsterdam (Niderland), Bilbao (İspaniya), Qlazqo (Şotlandiya), Budapeşt (Macarıstan), Dublin (İrlandiya) və London (İngiltərə) şəhərlərində təşkili nəzərdə tutulub. Təqvimə əsasən Azərbaycanın ən böyük arenası Bakı Olimpiya Stadionu A qrupunun İsveçrə - Uels, Türkiyə - Uels və Türkiyə - İsveçrə qarşılaşmalarına, eləcə də 1/4 final mərhələsinin bir oyununa ev sahibliyi edəcək.
İlk növbədə, problem Avropada əksər ölkələrin hava məkanının bağlı olmasıdır. Lakin bu UEFA üçün ciddi problem deyil. Onsuz da, iştirakçı komandalar səfərlərini xüsusi çarter reysləriylə həyata keçirir. Hava məkanının bağlı olması yalnız xarici azarkeşlərə əngəl olur. Buna görə də Avro-2020 matçlarının stadiondan yalnız yerli azarkeşlər tərəfindən izləniləcəyi gözlənilir.
UEFA prezidenti Aleksander Çeferin AVRO-2020-nin oyunlarının azarkeşlərlə keçiriləcəyini təsdiqləyib. 54 yaşlı funksioner bu barədə "Sky Sports" nəşrinə açıqlamasında deyib və təşkilatçı şəhərlərə əsas şərti açıqlayıb.  O bildirib ki, yarışın təşkili ilə bağlı bir neçə ssenari mövcuddur: "İdeal ssenariyə əsasən, Avropa çempionatını 12 şəhərdə keçirəcəyik. Amma bu, mümkün deyilsə, yarış 10 və ya 11 şəhərdə təşkil olunacaq. Bu, bir və ya bir neçə şəhərin tələb olunan şərtlərə cavab verməyəcəyi təqdirdə gerçəkləşəcək. Yeganə təminatımız odur ki, Avro-2020-nin istənilən matçı boş stadionda keçirilmə ehtimalı istisnadır. Hər bir şəhər fanatların tribunaya buraxılmasını təmin etməlidir".
Sloveniyalı funksioner 12 şəhərdən hansınısa ev sahibliyindən məhrum etmə niyyətində olduğuna dair xəbərləri təkzib edib. O, bildirib ki, şəhərlər üçün stadionlarda azarkeşlərlə bağlı son müddət 7 aprelədəkdir. Yekun qərar isə aprelin 20-də veriləcək.
İlk qaranquşlar
UEFA prezidentinin sözündən aydın olur ki, iştirakçı ölkələr mütləq şəkildə azarkeşlərin stadionlara buraxılmasına icazə verməlidir. Əks halda onlardan təşkilatçılıq hüququ alına bilər. İştirakçı ölkələr arasında ən çevik reaksiya göstərən Böyük Britaniya oldu. Krallıq bu il futbol üzrə Avropa çempionatının bütün oyunlarını öz ərazisində keçirməyə hazır olduğunu bəyan etdi. "Sunday Times" nəşrinin yaydığı məlumata əsasən krallıq xüsusi təkliflə UEFA-ya müraciət edib. İngilislər azarkeşlərin mayın sonlarınadək stadionlara dönüşü üzrə plan hazırlayıb. Britaniya rəhbərliyi qayıdışın qitənin bir çox ölkəsindən tez mümkünlüyünü açıqlayıb. Təqvimə əsasən, Londondakı "Uembli" stadionu yarımfinal qarşılaşmaları və iyulun 11-də final matçına ev sahibliyi etməlidir. Lakin hökumətdəki mənbələr daha çox matç keçirmə imkanı olacağı təqdirdə, razılıq verəcəklərini söyləyiblər.
Böyük Britaniyadan sonra qonşu Rusiya UEFA-ya müraciət edərək stadionlara azarkeşlərin buraxılmasını dəstəkləyib və buna hazır olduğunu açıqlayıb. Mümkün fors major vəziyyətində Rusiya hətta Avro-2020-nin bütün oyunlarını keçirməyə qadir olduğunu rəsmi şəkildə bildirib.
Üç variant
UEFA azarkeşlərlə bağlı məsələni üç variantda həll etməyi düşünür. Hava məkanı işləyəcəyi təqdirdə bir qisim azarkeşlərin oyunların keçiriləcəyi şəhərlərə səfər etməsinə şərait yaradılacaq. Hava məkanı işləməyəcəyi təqdirdə matçlara yalnız yerli azarkeşlər buraxılacaq. Bu halda oyunlara stadionun tutumunun 30-50%-i qədər azarkeşin buraxılacağı gözlənilir.
UEFA Avro-2020-nin oyunlarını izləmək istəyən azarkeşlərdən COVID-19 pasportları və antikor sertifikatlarının tələb olunma ehtimalını gizlətmir. Turnirin Rusiya hissəsinin Təşkilat Komitəsinin baş direktoru Aleksey Sorokin  bildirib ki, hazırda UEFA fanatlarla bağlı bütün mümkün variantları nəzərdən keçirir: "Burada bir çox suallar var. Xəstələnsəm və ya vaksin olunsam, necə olacaq? Hər şey təşkilatçı şəhərlərlə razılaşdıqdan və azarkeş sayı dəqiqləşdikdən sonra müəyyənləşəcək. COVID-19 pasportları və antikor sertifikatları yoxlanıla bilər. Ölkələrdəki vəziyyətin necə olacağını bilmirik. Bizim üçün ən vacib məsələ əcnəbi azarkeşlərin maksimum sayı və qəbuluna dair razılığa gəlməkdir".
Daha əvvəl UEFA bilet sahibləri üçün xüsusi izahat dərc edib. Həmin açıqlamada bildirilir ki, stadionlarda yerlər ixtisara salındıqda və ya tribunalar tam qapadıldıqda UEFA biletlərin tam məbləğini azarkeşlərə qaytaracaq. Bilet sahibləri isə stadionlarda qəbul olunmuş sanitar normalarına və təşkilatçı ölkənin müəyyənləşdirdiyi normalara riayət etməlidirlər. UEFA azarkeşlərin tribunalara buraxılma formatı barədə qərarı aprelin 7-də açıqlayacaq. Bu tarixə qədər təşkilatçı şəhərlər son qərarını açıqlamalıdır.
Bakının reaksiyası necədir?
Məsələni araşdırmaq üçün, ilk növbədə, Bakı Olimpiya Stadionuna müraciət etdik. Arenadan stadionun Avropa Çempionatına tam hazır olduğu bildirildi. Azarkeşlərin məsələsinə gəlincə, bu sualın onlara aid olmadığı deyildi.
Avro-2020-nin Bakı üzrə Təşkilat Komitəsindən mötəbər yarışa tam hazır olduqlarını söylədilər. Təşkilatçılıqla bağlı bəzi məsələlərin UEFA və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahla məsləhətləşdiriləcəyi vurğulandı. Hazırda Azərbaycanda karantin müddəti iyunun 1-dək artırılıb. Bu mənada Avro-2020 zamanı hansı qərarın qüvvədə olacağı məlum deyil.
Xatırladaq ki, iyunda Bakıda Formula-1 üzrə Azərbaycan Qran-Prisi baş tutacaq. Yarışın azarkeşlərsiz və məhdud sayda jurnalistin iştirakıyla keçiriləcəyi təsdiqlənib. İstisna hal kimi futbol üzrə Avropa Çempionatının oyunları zamanı azarkeşlərin iştirakına icazə verilə bilər. Əks halda UEFA-dan oyunların azarkeşsiz təşkilinə icazə almaq çətin olacaq.

ЗЕЛЕНЫЙ СВЕТ БОЛЕЛЬЩИКАМ
Отложенный в 2020 году по причине пандемии чемпионат Европы по футболу пройдет с 11 июня по 11 июля нынешнего года. В связи с 60-летием чемпионата континента Союз европейских футбольных ассоциаций - УЕФА решил провести турнир в 12 городах. Однако продолжающаяся во всем мире пандемия коронавируса вновь может создать проблемы для проведения крупнейшего футбольного праздника континента.
План 12 городов и проблема
УЕФА планирует организовать матчи чемпионата в Баку, Санкт-Петербурге, Мюнхене, Риме, Бухаресте, Копенгагене, Амстердаме, Бильбао, Глазго, Будапеште, Дублине и Лондоне.
Согласно расписанию, крупнейшая арена в Азербайджане - Бакинский олимпийский стадион должен принять матчи группы А - Швейцария-Уэльс, Турция-Уэльс и Турция-Швейцария, а также одну игру четвертьфинала.
Самая большая проблема - запреты на полеты в воздушном пространстве большинства европейских стран. Но для УЕФА это не такая уж и важная причина. Ведь команды-участницы летают специальными чартерными рейсами. Закрытость воздушного пространства является препятствием только для иностранных болельщиков. Поэтому ожидается, что за матчами Евро-2020 на стадионах будут следить только местные болельщики.
Президент УЕФА Александер Чеферин уже подтвердил проведение матчей Евро-2020 с участием болельщиков. Об этом он сказал в интервью изданию Sky Sports и объявил главное требование к городам-организаторам. Он заявил о наличии нескольких сценариев организации соревнования: «Согласно идеальному сценарию, мы проведем чемпионат Европы в 12 городах. На данный момент мы уже провели переговоры: по девяти городам все установлено, с тремя городами есть некоторые проблемы, которые мы будем обсуждать позднее. Мы принципиально хотим провести турнир в 12 городах, но если не получится, то готовы провести чемпионат и в 10, и в девяти, и в восьми городах. Единственное условие - исключение проведения любого матча Евро-2020 при пустых трибунах. Каждый город обязан обеспечить доступ фанатам на трибуны».
Глава УЕФА опроверг сообщения о намерении лишить какой-то из 12 городов права провести матчи чемпионата. Он заявил, что последним сроком принятия городами решения по болельщикам на стадионах является 7 апреля. А 20 апреля будет принято окончательное решение.
Первые ласточки
Со слов президента УЕФА становится ясно, что страны-участницы должны допускать болельщиков на стадионы в обязательном порядке. В противном случае они могут быть лишены права на проведение матчей. Наиболее оперативно среди стран-участниц среагировала на это Великобритания. Королевство объявило о готовности провести на своей территории все игры чемпионата Европы. По сообщению Sunday Times, в УЕФА даже было направлено специальное предложение. Подготовлен план по возвращению английских болельщиков на стадионы до конца мая.
Британское руководство объявило об этой возможности намного раньше многих стран континента. Согласно расписанию, лондонский стадион «Уэмбли» должен принять полуфиналы, а 11 июля - финал. Источники же в правительстве заявили о готовности организовать, при необходимости, проведение большего количества игр.
Вслед за Великобританией допуск болельщиков на стадионы поддержала в своем обращении к УЕФА Россия, которая заявила о своей готовности к этому. Также Россия заявила, что может провести все матчи Евро-2020 в случае возможной форс-мажорной ситуации.
Три варианта
УЕФА предполагает три варианта решения вопроса с болельщиками. В случае открытия воздушного пространства будут созданы условия для прилета в города проведения матчей части болельщиков. Если же воздушное пространство останется закрытым, на матчи будут допущены только местные зрители. Ожидается, что в этом случае стадионы смогут принять болельщиков в количестве 30-50% от их общей вместимости.
При этом УЕФА не скрывает вероятности предъявления болельщикам, желающим наблюдать за матчами Евро-2020, требования иметь паспорт COVID-19 или антикоронавирусные сертификаты. Генеральный директор российской части турнира Алексей Сорокин заявил, что в данный момент УЕФА рассматривает все связанные с фанатами возможные варианты: «Это сложный момент. Много этических вопросов. А если я переболел? Если вакцинированный? Почему подвержен ограничениям? Надо начать с базового количества допускаемых зрителей. А когда с УЕФА каждый город договорится о предельной численности болельщиков, можно будет принимать какие-то решения. Мы готовы к любым поворотам. Возможна проверка паспортов вакцинирования. Но мы не знаем, как они будут выглядеть в других странах. Может, будет проверка справки об антителах. Для нас самое главное - договориться о предельной численности и допуске иностранных болельщиков».
Ранее УЕФА издал специальное разъяснение для обладателей билетов. В нем указывается, что УЕФА вернет болельщикам полную стоимость билетов в случае сокращения количества мест на стадионах или полной изоляции трибун. А обладатели билетов обязаны соблюдать принятые на стадионах санитарные меры, а также нормы, установленные страной-организатором.
Решение о формате допуска болельщиков на трибуны УЕФА обнародует 7 апреля. Города-организаторы должны объявить к этому сроку свое окончательное решение.
Какова реакция Баку?
Для прояснения вопроса R+ обратился, в первую очередь, в администрацию Бакинского олимпийского стадиона. Там заявили о полной готовности арены к чемпионату Европы. Что касается вопроса с болельщиками, то это не в компетенции стадиона.
В бакинском Оргкомитете Евро-2020 также заявили о полной готовности к престижному соревнованию. Подчеркнули необходимость согласования с УЕФА и Оперативным штабом при Кабинете Министров Азербайджана некоторых организационных вопросов. В данный момент срок карантина в Азербайджане продлен до 1 июня. Какие ограничения останутся в силе во время Евро-2020, неизвестно.
Напомним, что в июне в Баку состоится Гран-при Азербайджана «Формулы-1». Подтверждено проведение соревнования без болельщиков и с ограниченным количеством журналистов. В порядке исключения возможно согласие на присутствие болельщиков во время матчей чемпионата Европы по футболу. Таково условие УЕФА.