İRƏVANIN REALLIĞI ANLAMASININ VAXTIDIR
SOCAR şirkəti kəşfiyyat qazma işlərinin nəticələrinə görə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən «Şəfəq-Asiman» strukturunda yeni qaz kondensat ehtiyatlarını açıqlayıb.
Aşkar edilmiş ehtiyatlar haqqında ətraflı məlumat hələ olmasa da, bu kəşfin Azərbaycanın qaz sənayesinin gələcək inkişafında mühüm rol oynayacağı və etibarlı qaz ixracatçısı kimi ölkənin mövqeyini möhkəmləndirəcəyi gözlənilir.
“Bu kəşf bizim təsdiq olunmuş karbohidrogen ehtiyatlarımızın artırılmasına dəyərli töhfə verəcək. İnanırıq ki, bu yataq digərləri ilə birlikdə ölkənin daxili ehtiyaclarını təmin edəcək, eyni zamanda ixrac öhdəliklərimizin yerinə yetirilməsinə imkan yaradacaq, həmçinin bölgənin və bütövlükdə dünyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə yardımçı olacaq. Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) istismarının hazırkı və sonrakı mərhələlərində qazın «Şəfəq-Asiman» yatağından da nəql edilməsi mümkündür", - deyə SOCAR mütəxəssisləri qeyd edirlər.
Uğurlu kəşfiyyat
«Şəfəq-Asiman» strukturunun ehtiyatları 500 milyard kubmetr qaz və 65 milyon ton kondensat səviyyəsində qiymətləndirilir. Bu blokun SOCAR ilə BP arasında bərabər paylarla işlənməsi barədə anlaşma hələ 2010-cu ilin iyul ayında imzalanmış olsa da, blokda SAX01 quyusunun kəşfiyyat qazmasına 2020-ci ilin yanvarında başlanılmışdı. İşlər dənizin 623 m dərinliyində «Caspian Drilling Company»
tərəfindən Heydər Əliyev adına yarımdalma qazma qurğusundan istifadə edilməklə aparılıb. Kəşfiyyat işinin məqsədi «Fasilya» məhsuldar layının açılması olub və sonucda bu, uğurla başa çatdırılıb. Ən nəhayət, «SAX01» quyusunda aparılan hərtərəfli tədqiqatların nəticələri üzrə 7189 m dərinlikdə ilk qaz-kondensat ehtiyatları aşkar edilib. İndi yataqdakı ehtiyatları dəqiqləşdirmək üçün «SAX01»dan yan şaxələndirmə ilə bir əlavə qiymətləndirmə quyusu qazılacaq.
“Bu gün biz ənənəvi tərəfdaşımız olan BP ilə bir neçə yeni layihə üzərində çalışırıq. Bunlardan biri də “Şəfəq-Asiman” perspektiv qaz strukturudur ki, burada artıq ilk quyunun qazılması müsbət nəticə ilə başa çatıb. Xəzərin Azərbaycan sektorunda, dənizin dərin hissəsində yeni yataqda ilk qaz-kondensat təzahürü bizim təsdiq edilmiş karbohidrogen ehtiyatlarımızın artmasına və nəticə etibarilə ölkəmizin və bir çox ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dəyərli töfhə verəcək. Bu uğur münasibəti ilə Azərbaycan xalqını, Azərbaycan neftçilərini, BP və SOCAR şirkətlərini təbrik edirəm”, - deyə Azərbacan Prezidenti bəyan edib.
O vurğulayıb ki, hazırda BP-SOCAR əməkdaşlığı strateji xarakter daşıyır. BP şirkəti Azərbaycanın neft - qaz sənayesində ən böyük xarici sərmayəçidir.
"Ölkəmizin təsdiq edilmiş təbii qaz ehtiyatları Cənub Qaz Dəhlizi və onun son halqası olan TAP boru kəməri üçün də əlavə resurs mənbəyi ola bilər", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Yeni bir yatağın açılması ölkənin 2024-cü ildə qaz hasilatını 50 milyard kubmetrə qədər çatdırılması və bunun ardınca Cənub Qaz Dəhlizinin gücünü ən azı 2 dəfə artırmaq planına tam uyğundur.
Yeri gəlmişkən, SOCAR-ın proqnozlarına görə, yaxın on ildə neft və qaz qiymətləri yüksək olacaq ki, bu da son nəticədə karbohidrogen satışından böyük gəlirlər əldə etmək üçün yataqların kəşfiyyatı və işlənməsinin sürətləndirilməsinin vacibliyini diktə edir.
Söz verildi – edildi
Yeni bir yatağın açılması, şübhəsiz ki, Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) "mavi yanacağ"ın Avropaya çatdırılması üzrə ən böyük regional layihənin mövqelərini gücləndirəcək və ömrünü uzadacaq. Bu, o deməkdir ki, Azərbaycan-Britaniya geoloqlarının uğuru CQD tranzit marşrutu ilə əlaqəsi olan bütün ölkələrin iqtisadi rifahına birbaşa təsir edəcək. İlk öncə, bu sırada, əlbəttə ki, bizim ən yaxın qonşularımız və dostlarımız - Türkiyə və Gürcüstan olacaqlar.
Başqa bir qonşumuz - Ermənistan, bəllidir ki, Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsinin 30 ilə yaxın işğalda tutması nəticəsində bu cür beynəlxalq layihələrdən kənarda qaldı. Hətta keçənilki Qarabağ müharibəsində təslim olmaq da İrəvana öncə həyata keçirilmiş regional layihələrin bir hissəsi olmaqda kömək etməyəcək. Bununla yanaşı, nə qədər paradoksal səslənsə də, torpaqlarını azad edən Azərbaycan bu təcavüzkar ölkəni də öz işğal siyasətinin ağır yükündən qurtardı. Ermənistanın qarşısında regional təcriddən çıxış üçün real perspektiv açıldı, əlbəttə ki, bunun üçün İrəvan müharibədən sonrakı anlaşmalara sadiq qalmalı və revanşist əhvaldan imtina etməlidir.
Bu gün artıq Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan arasında regional kommunikasiyaların blokadadan çıxarılması üzrə danışıqlar aparılır. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan son 30 ildə ilk dəfə öz ərazisindən Rusiya qazının Ermənistana tranzitinə, müvəqqəti olsa da, icazə verdi.
Şimali Qafqaz – Cənubi Qafqaz magistral qaz kəmərində təmirə ehtiyac yaranıb. Daha öncəki təmir işləri zamanı Rusiyadan Ermənistandakı istehlakçılara qaz nəqli sadəcə dayandırılmışdı. Bu dəfə isə Rusiyanın «Qazprom Eksport» şirkəti («Qazprom»un törəmə şirkəti) qazın Azərbaycan ərazisindən nəql edilməsini xahiş edib. Ölkə liderləri tərəfindən üçtərəfli bəyanatının imzalanmasından bu yana çox vaxt keçməsə də və Ermənistanın sonrakı addımları ilə bağlı hələ də yetərincə şübhələr olsa da, Azərbaycan qəbul edilmiş anlaşmaların yerinə yetirilməsi ilə bağlı növbəti nümunə göstərərək tranzitə razılaşıb.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti ilə «Qazprom Eksport» arasında 16 mart tarixində imzalanmış qısamüddətli sazişə görə, Rusiya şirkətindən qazı alan SOCAR yanacağı qonşu Gürcüstana çatdıracaq, oradan cənuba, yəni Ermənistana ixrac ediləcək.
“Rusiya qazının Ermənistana nəqli Şimali Qafqaz – Cənubi Qafqaz qaz kəmərində planlaşdırılmış profilaktik təmir işləri ilə bağlı müvəqqəti olaraq Azərbaycan ərazisindən keçəcək. İşlər, təxminən, üç həftə çəkə bilər. Onların başa çatmasından sonra qaz Rusiya Federasiyası - Gürcüstan sərhədindən keçən əvvəlki marşrut üzrə nəql ediləcək”, - deyə «Qazprom Eksport» nümayəndəsi bildirib.
Daha sonra təchizatçı bildirib ki, Ermənistana təbii qaz nəqli ilə bağlı saziş öhdəliklərini yerinə yetirmək üçün Azərbaycandan keçən yeni marşrut 2021-ci il martın 18-dən aprelin 15-dək işləyəcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, Şimali Qafqaz – Cənubi Qafqaz qaz kəməri 1988-ci ildə istismara verilib və çətin dağlıq -geoloji ərazidən keçir. Qaz kəməri ilə Gürcüstana, daha sonra isə Ermənistana tranzit olaraq qaz nəqli gerçəkləşdirilir.
Sonuncu dəfə Rusiya qazının Ermənistana nəqli 2021-ci il yanvarın ortalarında, Ermənistan-Gürcüstan sərhədindəki «Qırmızı körpü – Sevkar – Berd» qaz kəmərində təmir işləri aparıldıqda dayandırılmışdı. Onda Abovyan yeraltı qaz anbarının ehtiyatlarının 1-2 gün ərzində istifadə edilməsinə qərar verildi. Bununla belə, yaranmış vəziyyətdə «Qazprom-Armeniya» şirkəti sakinləri qazı qənaət rejimində istehlak etməyə çağırdı.
İstehlakçıların fikrincə, Ermənistanda ay yarım ərzində daxili bazarın tələbatını ödəməyə imkan verən qaz ehtiyatları var, lakin anbardan qaz ehtiyatlarının yarısının istehlak edilməsi ölkənin enerji təhlükəsizliyi üçün risk yarada bilər.
«Qazprom-Armeniya» şirkətində, həmçinin düşünürlər ki, Abovyan yeraltı qaz anbarının ehtiyatlarının Şimali Qafqaz – Cənubi Qafqaz qaz kəmərinin təmiri zamanı istifadəsi məqsədəuyğun deyil. Qeyd edirlər ki, "o ehtiyatlar strateji xarakter daşıyır, "mavi yanacağın" alınması və satışında, habelə qəza və digər fövqəladə hadisələr zamanı gündəlik və mövsümi pozuntuları tənzimləmək üçün istifadə olunur və belə həcmlərdə çatışmazlığı ödəmək üçün nəzərdə tutulmayıblar".
Düşünmək şansı
Azərbaycan ərazisindən Rusiya qazının tranzit həcmləri barədə məlumat yoxdur, lakin aydınlıq gətirmək üçün xatırlayaq ki, bu ilin yanvar ayında «Qazprom Eksport» Ermənistana 310 milyon kubmetr qaz nəql edib. Bundan əlavə, Rusiya qazının Azərbaycan ərazisindən nəqli, bu cür əməliyyatlar üçün nəzərdə tutulduğu kimi, uyğun tranzit haqqı ilə həyata keçiriləcək və bunun miqdarı kommersiya sirri kimi saxlanır.
Ticari tərəfinə baxmayaraq, Azərbaycanın öz ərazisindən Rusiya qazının keçməsinə razılıq verməsi həm də müəyyən bir siyasi əhəmiyyətə malikdir və rəsmi Bakının regionda kommunikasiyaları açmağa hazır olduğunu nümayiş etdirir.
"Azərbaycanın istər Rusiyadan, istərsə də başqa bir ölkədən Ermənistana sabit qaz nəqlini təmin etməyə kömək etməsi faktı Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra nə qədər müsbət və insani davranış göstərdiyinin daha bir göstəricisidir", - deyə ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri Metyu Brayza bildirib.
O vurğulayıb ki, bu addım Azərbaycanın Ermənistana qonşuları ilə reinteqrasiyada, bununla da, iqtisadi əməkdaşlıq və iqtisadi artım yolu ilə müharibə yaralarını sağaltmaqda kömək etməyə çalışmasının başqa bir əlamətidir.
“Ermənistanın bu fürsətdən istifadə etməsi çox müdriklik olardı. Təəssüf ki, siyasi böhran Ermənistanda elə bir psixoloji sarsıntı yaradıb ki, ölkə rəhbərliyi və hətta adi vətəndaşlar belə çox vaxt onlar üçün hansı gözəl imkanların açıldığını başa düşə bilmirlər. Belə fürsət, əlbəttə ki, 10 noyabr anlaşmasıdır və onda bildirilir ki, regionda bütün nəqliyyat kommunikasiyaları açılacaq. İndi Ermənistana da fayda verə biləcək infrastruktur layihələri baxımından çox sayda imkanlar mövcuddur. Ümid edirəm ki, Ermənistan bu imkanlardan istifadə edəcək”,- deyə M.Brayza bildirib.
Ermənistanın ortaya çıxan şanslardan istifadə edib-etməyəcəyi barədə öncədən qərar vermək çətindir. İrəvanda revanş haqqında qışqıran siyasətçilər normal həyata qayıtmaq perspektivlərini görmək istəmirlər. Bununla yanaşı, gec-tez sadə bir həqiqəti dərk etmək lazım gələcək: öz iqtisadi uğursuzluqları ilə bağlı hər kəsə və hər şeyə qarşı əsassız ittihamlardansa, qonşularla sülh və regional əməkdaşlıq bütövlükdə ölkəyə dividend gətirəcək, onun müstəqilliyini və çiçəklənməsini güləndirəcək.

TIME TO DEAL WITH REALITY
SOCAR announced new reserves of gas condensate at the Shafag-Asiman bloc in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea after the exploration drilling.
Despite the lack of detailed information about the discovered reserves, the discovery is expected to play an instrumental role in the further development of Azerbaijan's gas industry and strengthen the country's position as a reliable gas exporter.
“This [discovery] will make a valuable contribution to increasing our proven hydrocarbon reserves. We believe that this field will meet the local needs of Azerbaijan, as well as contribute to our export obligations and ensure the energy security of the region and the world. At current and subsequent stages of the operation of the Southern Gas Corridor (SGC), it is possible to transport gas from the Shafag-Asiman field,” SOCAR’s experts said.
Successful exploration
The reserves of the Shafag-Asiman field are estimated at 500 billion cubic meters (bcm) of gas and 65 million tons of condensate. Although the agreement for the joint development of the field was signed with BP back in July 2010, exploration drilling of the SAX01 well began in January 2020. The operation was carried out at a sea depth of 623m by the Caspian Drilling Company using the Heydar Aliyev semi-submersible drilling rig. The purpose of the exploration work was to open the Fasila producing zone. Finally, based on the results of comprehensive studies on the SAX01 well, the first gas condensate reserves were discovered at the depth of 7,189 m. Now an additional appraisal well will be drilled from SAX01 to clarify the estimated reserves.
“Today we are working on several new projects with our traditional partner - BP. One of them is the promising Shafag-Asiman gas structure, where we have successfully completed the drilling of the first well. Discovery of the first gas condensate in the deep water section of the Azerbaijani sector of the Caspian will make a valuable contribution to increasing our proven hydrocarbon reserves and to ensuring the energy security of Azerbaijan and other countries. I congratulate the Azerbaijani people, Azerbaijani oilmen, BP and SOCAR on this success,” President Ilham Aliyev said.
He noted that the joint operation of BP and SOCAR is strategic. BP is the largest foreign investor in Azerbaijan's oil and gas industry. "Azerbaijan's proven natural gas reserves can be an additional source for the Southern Gas Corridor and its last link, the TAP pipeline," said Mr. Aliyev.
Discovery of the new field is fully compatible with Azerbaijan’s ambitious plans to increase the gas production to 50bcm by 2024 and the capacity of the Southern Gas Corridor at least twice.
According to SOCAR estimates, in the next decade, oil and gas prices will be higher, which requires the accelerated exploration and development of fields in order to ultimately receive large revenues from the sale of hydrocarbons.
So said so done
Discovery of a new field will undoubtedly strengthen the position and prolong the life of the Southern Gas Corridor (SGC) - the largest regional project to deliver natural gas to Europe. This means that the success of the Azerbaijani-British geologists will directly contribute to the welfare of all countries involved in the SGC project, primarily including our closest neighbours and friends: Turkey and Georgia.
Another neighbour of Azerbaijan–Armenia–has remained isolated from such large-scale international projects as a result of almost 30 years of occupation of Azerbaijani lands. Even the defeat of Armenia in the Second Garabagh War last year will no longer help Yerevan to join the previously implemented regional projects. At the same time, no matter how paradoxical it may sound, with the liberation of its territories, Azerbaijan also freed the aggressor from the heavy burden of its own occupation policy. Now Armenia has a real chance to get out of the regional isolation, if Yerevan remains committed to the post-war agreements and renounces its revanchist sentiments.
Today Azerbaijan, Russia and Armenia continue the negotiations on unblocking regional communications. Meanwhile, for the first time in the past 30 years, Azerbaijan has given permission for the temporary transit of Russian gas to Armenia through its territory.
The North Caucasus-Transcaucasia gas pipeline had to be repaired. Earlier, during the repair works, Russia had to simply stop the gas supplies to consumers in Armenia. This time, the Russian Gazprom Export (a subsidiary of PJSC Gazprom) asked to arrange supplies through Azerbaijan.  Despite the short period since the signing of the trilateral statement of the leaders of three countries and doubts about Armenia's further actions, Azerbaijan showed its commitment to the terms of agreements again and confirmed the transit of gas to Armenia.
According to a short-term agreement signed between SOCAR and Gazprom Export on March 16, SOCAR will receive gas from the Russian company and will deliver it to Georgia, from where the fuel will be exported to Armenia.
“Russian gas supplies to Armenia will be temporarily carried out through Azerbaijan due to the scheduled preventive maintenance works on the North Caucasus-Transcaucasia gas pipeline. The works can take about three weeks. After that, the gas will be transported through the previous route across the border of Russia with Georgia,” explained Gazprom Export.
Later, the supplier clarified that in order to fulfil its contractual obligations for the supply of natural gas to Armenia, the new route through Azerbaijan will operate from March 18 to April 15, 2021.
The North Caucasus-Transcaucasia gas pipeline was commissioned in 1988 and runs through difficult geological environment. The pipeline is used to deliver gas to Georgia and then in transit to Armenia.
The last time Russian gas supplies to Armenia were suspended in mid-January 2021 due to the repair works on the Krasny Most-Sevkar-Berd gas pipeline on the Armenian-Georgian border. Then it was decided to use the reserves from the Abovyan underground gas storage facility for 1-2 days. However, even in such a situation, Gazprom-Armenia urged residents to save as much gas as possible.
According to experts, Armenia’s gas reserves allow the country to meet the internal market demand for one and a half months, but the consumption of half of the volume from storage facilities can put the country's energy security in risk.
Gazprom-Armenia believes it is unreasonable to use the gas reserves from the Abovyan storage facility during the repair of the North Caucasus-Transcaucasia gas pipeline, as "these are strategic reserves to be used to regulate daily and seasonal irregularities in the supply and sale of gas, as well as in the event of accidents and other emergencies. This volume is not designed to cover the shortage of supplies in such large volumes."
Another chance for Armenia
The volumes of Russian gas transit through Azerbaijan have not been reported, but for the clarity sake, in January 2021, Gazprom Export delivered 310mcm of gas to Armenia. In addition, the transportation of Russian gas through Azerbaijan will be subject to an appropriate transit fee, which is a commercial secret.
Despite the commercial side, Azerbaijan's consent to transit Russian gas to Georgia for Armenia also has a certain political significance, demonstrating the readiness of Baku to open communications in the region.
"The readiness of Azerbaijan to maintain stable gas supplies to Armenia from Russia or any other country is another indicator of Azerbaijan’s positive and humane position after the Second Garabagh War," the former US Ambassador to Azerbaijan Matthew Bryza said.
He noted that this step proves again that Azerbaijan is trying to help Armenia to reintegrate with its neighbours and heal the wounds of the war through economic cooperation and growth.
“It would be very wise for Armenia to take advantage of this opportunity. Unfortunately, the political crisis has caused such a psychological shock in Armenia that its leadership and even ordinary citizens often cannot understand what wonderful opportunities are available for them. In particular, the November 10 agreement, which states that all transport communications in the region will be open. There are many opportunities now in terms of infrastructure projects that can benefit Armenia as well. I hope that Armenia will use this opportunity,” Bryza said.
It is difficult to assume whether Armenia takes advantage of new opportunities. Armenian politicians calling for revenge in Yerevan do not want to see the prospects of returning to the normal way of life. At the same time, one way or another, they will have to realize the simple truth: peace with neighbours and regional cooperation will bring much more dividends to the country to strengthen its independence and prosperity than groundless accusations of everyone and everything in own economic failures.