Çərşənbə axşamı, 16:03
Son bir ildə dünya iqtisadiyyatı pandemiyadan o qədər yüksək "dozada" zərbələr alıb ki, buna qarşı peyvənd tapmaq, virusun özünə qarşı peyvənd tapmaqdan daha çətindir. Hökumətlərin üzərinə çox yük yığılıb: daxili problemlər xarici təsirlərlə qarışıb, neft bazarında titrəmə tüğyan edir, valyuta bazarlarında kəskin sıçrayışlar var və s. – bütün bunlar üzündən bəzən hökumətlər böhrana qarşı plan düşünməyə macal tapmırlar.
İndi-indi vəziyyətin az-çox sakit bir axına oturduğu, neftin qiymətinin, o cümlədən Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün arzulanan bir səviyyəyə çatdığı zamanda yeni bir xarici sarsıntı baş verir. Göründüyü kimi, Azərbaycan Mərkəzi Bankı yenidən manatı titrəmədən, iqtisadiyyatı isə mənfi təsirlərdən qorumaq üçün "qalxanını" qaldırmalı olacaq.
Dünya müsbətlik gözləntisindədir
Koronavirus pandemiyası üzündən dünya iqtisadiyyatına 3,5 trilyon dollardan çox zərər dəyib, bu da 2008-ci il böhranı dövründəki zərərdən iki dəfə çoxdur. Belə rəqəmlər bu yaxınlarda Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Sergey Verşinin tərəfindən açıqlanıb. Onun sözlərinə görə, ekspertlər vəziyyəti İkinci Dünya müharibəsindən bu yana ən böyük qlobal böhran kimi qiymətləndirirlər.
Ancaq buna baxmayaraq, beynəlxalq analitiklər və maliyyə institutları artıq bu il bunu müsbət hala çıxarmağa ümidlərini itirmirlər. Bundan əlavə, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) başçısının birinci müavini Ceffri Okamotonun fikrincə, peyvəndləşdirmə və əlavə maliyyə stimulu 2021-ci ildə daha dinamik qlobal iqtisadi artım üçün perspektivlər açır. "Yanvar ayında biz 2021-ci il üçün qlobal artımı 5,5% səviyyəsində proqnozlaşdırmışdıq, ancaq, özəlliklə də, ABŞ-da əlavə maliyyə stimullaşdırılmasının və peyvəndləşdirmənin genişlənmə perspektivləri ilə bağlı artım üçün daha güclü perspektivlər yaranıb", - deyə o bildirib.
Bununla yanaşı, elə həmin BVF ehtimal edir ki, Çin istisna olmaqla, bazarları formalaşmaqda olan ölkələrdə və inkişaf etməkdə olan ölkələrdə adambaşına məcmu gəlir 2020-2022-ci illər arasında pandemiyadan əvvəlki dövrlə müqayisədə 22% az olacaq. Bu da, öz növbəsində, ona gətirəcək ki, pandemiyanın başlamasından bu yana, təxminən, 90 milyon insan yoxsulluq həddinin altına düşəcək.
Ancaq inkişaf etmiş ölkələr üçün də asan olmayacaq: «Financial Times»ın yazdığına görə, iqtisadçılar artıq COVID-19-un üçüncü dalğasının və məhdudiyyətlərin sərtləşdirilməsi fonunda avrozonada iqtisadi artım proqnozlarına aşağıya doğru yenidən baxırlar. Belə ki, «Morgan Stanley» analitikləri xəbərdarlıq ediblər ki, məhdudiyyətlərin daha bir neçə ay keçərli olacağı təqdirdə, bu, "başqa bir itirilmiş yay"a səbəb olacaq, İspaniya və İtaliya ÜDM-nin 2-3% azalmasına gətirəcək. «Barclays» iqtisadçıları indi
Avropada səyahət məhdudiyyətlərinin yalnız ikinci rübün sonuna qədər qaldırılacağını gözləyirlər ki, bu da "daxili tələbi və nəticədə, idxalı zəiflədəcək".
Köhnə Dünyadan fərqli olaraq, ABŞ-ın perspektivləri daha ümidverici görünür və burada iqtisadiyyata, təqribən, 2 trilyon dollarlıq dəstəyi nəzərdə tutan Bayden paketinin rolu var ki, BVF rəhbərinin müavini bundan yuxarıda bəhs etmişdi, həmçinin gözlənilən infrastruktur xərcləri paketi də öz işini görür. Bundan başqa, ümid var ki, bu tədbirlər yalnız Amerika iqtisadiyyatına deyil, başqa ölkələrin də iqtisadiyyatlarına müsbət təsir göstərəcək, məcmu tələbə artırıcı təzyiq göstərəcək. Beləliklə, ən azından neft ixracatçıları da daxil olmaqla xammal ixracatçıları qazanacaqlar ki, burada, əlbəttə, iqtisadi artım gözləmək olar.
Sarsıntılara baxmayaraq valyuta balansı
Ümidlər öz yerində, amma hökumətlər üçün bu gün qlobal böhrana müqavimət göstərmək hələ də çətindir. İqtisadiyyatı üzdə saxlamaq üçün verilən istənilən qərar əks nəticə verə bilər və yalnız ölkə daxilində deyil, həm də regionda da mənfi meyillərə səbəb ola bilər.
Məsələn, bu ilin əvvəlində neftin bahalaşması sayəsində Azərbaycan iqtisadiyyatında çətinliklə qazanılan tarazlıq türk lirəsinin növbəti çöküşü ilə bağlı təhlükə altına düşdü.
Türkiyədəki valyuta böhranına mərkəzi bankın uçot dərəcəsini 2% artırmaq qərarı səbəb oldu, bu addımın əsas arqumenti artan inflyasiya ilə bu yolla mübarizə niyyəti idi. Bu mövqe ilə razılaşmayan prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ölkənin mərkəzi bankının rəhbərini vəzifəsindən azad edib və onun yerinə yumşaq monetar siyasət tərəfdarı olan Şahab Kavçıoğlunu təyin edib. Ancaq artıq 22 martda Türkiyə lirəsi çökmüşdü və düşməyə davam edərək, cəmi bir həftə içində məzənnəsi 17% azalmışdı.
Türkiyənin ticarət tərəfdaşları olan dövlətlərin iqtisadçılar ehtiyatla işarə vururlar ki, lirənin ucuzlaşması onların ölkələrinin və digər inkişaf etməkdə olan ölkələrin valyutalarına keçə bilər. Məsələn, artıq Rusiya rublunun məzənnəsində müəyyən dalğalanma var, Qazaxıstan tengesi də bir qədər zəifləyib və s.
Türkiyə ilə yetərincə sıx iqtisadi münasibətlərə malik Azərbaycanda da bir daha manatın taleyi ilə bağlı narahatlıq dalğası yaşandı – qarşıdan gələn devalvasiya ilə bağlı söhbətlər bütün ötən il və bu il dəfələrlə gedib, lakin ölkənin Mərkəzi Bankı inadla onları inkar edib, milli valyutanın məzənnəsini sabit saxlamaqla bağlı qurumun qabiliyyətinə etibar etməyə çağırdı.
Bax, bu dəfə də AMB İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov çağdaş trendi izləyərək, «Twitter»də rəy paylaşaraq, əmin edib ki, Mərkəzi Bank tərəfdaş ölkələrin iqtisadiyyatında və maliyyə sistemində baş verənləri diqqətlə izləyir.
“Ölkədə makroiqtisadi sabitlik, o cümlədən valyuta bazarındakı tarazlıq da daxil olmaqla qorunur, dollarlaşmada azalma müşahidə olunur. Dünya bazarında neft qiymətlərindəki artım meyli valyuta bazarındakı sabitliyə müsbət təsir göstərir. Yuxarıda deyilənlərin hamısı nəzərə alınarsa, türk lirəsinin ucuzlaşmasının Azərbaycan manatının məzənnəsinə təsiri gözlənilmir. Ölkənin valyuta bazarındakı tarazlığı və mövcud makroiqtisadi sabitliyi qorumaq üçün kifayət qədər maliyyə mənbəyi var”, - deyə E.Rüstəmov qeyd etdi.
Bununla yanaşı, iqtisadçı, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov hesab edir ki, Azərbaycan üçün türk lirəsi ilə bağlı vəziyyət, təbii olaraq, tamamilə izsiz keçə bilməz. Bununla belə, onun fikrincə, bizim ölkəyə türk mallarının idxalında artım olacaq və bu da ikitərəfli ticarət dövriyyəsinə müsbət təsir göstərəcək. “İldən ilə Türkiyə ilə ticarət dövriyyəsinin həcmi böyüyür və keçən il bu, 4,5 milyard dollara çatıb. Beləliklə, Türkiyə İtaliyadan sonra Azərbaycanın ikinci ticarət tərəfdaşı oldu, özü də, Azərbaycanın lehinə müsbət saldo ilə”,- deyə V.Bayramov əlavə edib. Onun fikrincə, türk lirəsi mövqeyini yaxşılaşdırmazsa, onda Azərbaycanda türk mallarının qiyməti enə bilər ki, bu da inflyasiyaya müsbət təsir göstərəcək.
Təskinlik proqnozları
Azərbaycan Mərkəzi Bankı da bu yaxınlarda uçot dərəcəsi ilə bağlı qərar verib, ancaq türkiyəli həmkarlarından fərqli olaraq riskə getməyib. Dərəcə yenə də 6,25% səviyyəsində saxlanılıb, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5,75%, yuxarı həddi 6,75% səviyyəsində qalıb. AMB öz qərarını son inflyasiya meyilləri, xərc və tələb amillərinin qısa və ortamüddətli perspektivdə qiymətlərə mümkün təsiri ilə arqumentləşdirib. "Analiz göstərir ki, inflyasiya üzrə risk amilləri balansında ciddi bir dəyişiklik yoxdur", - deyə açıqlamada bildirilir.
AMB tarazlayıcı amillər sırasında neftin qiymətinin artmasını, xarici balansın yaxşılaşmasını, siyasətin əsas "lövbəri" olan məzənnənin sabitliyinin adını çəkir. “Monetar olmayan inflyasiya bir qədər artsa da, baza inflyasiyası sabit qalır. Hesablamalara görə, ilin sonuna qədər inflyasiya Mərkəzi Bankın hədəf dəhlizi daxilində qalacaq”, - deyə bank vurğulayır.
İqtisadçı ekspertlər, ümumiyyətlə, AMB-nin ehtiyatlı mövqeyini əsaslandırırlar - iqtisadiyyat bu il pandemiya ilə yanaşı, maksimum müsbət ümumi effektlə Qarabağda azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün vəsait axınını istifadə etməlidir.
İqtisadçı ekspert Rəşad Həsənovun fikrincə, iqtisadiyyatın, özəlliklə də pandemiyadan sonrakı dövrdə fəallığını artırmaq, bərpa prosesini sürətləndirmək üçün Mərkəzi Bank nəzəri olaraq iqtisadi aktivliyi qorumaq üçün daha yumşaq pul-kredit siyasəti aparmalı idi. Ancaq inflyasiya təzyiqləri tənzimləyicinin manevr etmə qabiliyyətini məhdudlaşdırır.
Ekspert Cəfər İbrahimlinin sözlərinə görə, AMB uçot dərəcəsi məsələsində gözləmə mövqeyi tutur və ola bilər ki, bu, daha bir neçə ay davam edəcək: "İndi dünyanın mərkəzi bankları öz faiz dərəcələrini ən aşağı səviyyədə qoruyub saxlayırlar ki, pandemiya dövründə iqtisadi fəallığı təmin edə bilsinlər."
Bununla belə, Azərbaycanın iqtisadi inkişaf statistikasında artıq işartılar görünür, zəif də olsa, iqtisadi fəallıq bərpa olunur. Düzdür, yenə də çox şey karantin tədbirlərinin müddətindən və xarici təsirlərdən asılıdır.
Bununla birlikdə, AMB-nin açıqlamasında deyildiyi kimi, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda ressesiya praktiki olaraq dayanıb, 2021-ci ilin yanvar - fevral aylarında qeyri-neft sənayesində artım 12,1%, kənd təsərrüfatında artım 2,3%, nəqliyyat və anbar təsərrüfatında artım 10,9% olub.
“Real sektorun monitorinqinin nəticələrinə görə, fevral ayında ticarət və xidmətlər sahəsindəki işgüzar etimad indeksi əvvəlki aya nisbətən artmağa meyilli olub. Tikinti üzrə alınan sifarişlərdə müsbət dinamika müşahidə edilib”, - deyə açıqlamada qeyd edilir.
Mərkəzi Bank qısamüddətli və ortamüddətli perspektivlərdə həm xarici, həm də daxili tələbdə canlanmanın davam etməsini gözləyir. Bu zaman, daxili tələb vergi-büdcə, pul-kredit və makroprudensial siyasətlərin stimullaşdırılması hesabına dəstəklənəcək. Buna görə də yerli iqtisadçılar bu il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan 3,4%-lik iqtisadi artım həddinin əldə edilməsi imkanları ilə bağlı müsbət əhvaldadırlar, beynəlxalq maliyyə institutları isə öz proqnozlarında hələ də 2% ilə məhdudlaşırlar. Ancaq neft bazarında əldə edilən balans ilin sonuna qədər qorunarsa, həmçinin peyvəndləşmə karantin məhdudiyyətlərini ən azından yayda zəiflədərsə, o zaman xarici analitiklərin öz fikirlərini dəyişdirəcəyinə cürətlə ümidlənmək olar.
Əslində, bu il Azərbaycanda iqtisadi fəallığın artımını dəstəkləyən daha bir güclü stimul da var – işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün genişmiqyaslı işlərə başlanağaq. AMB də, hökumət də və iqtisadçılar da əmindirlər ki, məhz bu, iqtisadiyyata ən müsbət təsir göstərəcək və böhranı yeni imkanlara çevirəcək.

Azerbaijan tries to maintain the trend of economic growth despite strong external pressure
Over the past year, the world economy has suffered a lot from the pandemic. It is now much more difficult to invent a life-saving economic solution than a vaccine against the virus. Internal problems mixed with external influences, volatility in the global oil market, surges in currency markets, etc. There is too much pressure on the governments, which sometimes do not have time to come up with anti-crisis plans.
As soon as the situation becomes more or less balanced, the oil price reach the desired level, including for the Azerbaijani economy, as another external shock occurs. Apparently, the Central Bank of Azerbaijan will again have to raise its ‘shield’ to protect manat from fluctuations and the economy from negative influences.
The world is expecting positive news
Global economy has lost over $3.5 trillion due to the coronavirus pandemic, which is twice as much as during the 2008 crisis. This indicator was recently announced by the Deputy Foreign Minister of Russia Sergei Vershinin. According to him, experts assess the situation as the largest global crisis since the Second World War.
However, international analysts and financial institutions still hope that it will be possible to change the situation for better this year. According to the First Deputy Managing Director of the International Monetary Fund (IMF) Geoffrey Okamoto, vaccinations and additional financial stimulus packages open up prospects for more dynamic global economic growth in 2021. “In January, we forecast global growth in 2021 at 5.5%, but we expect stronger growth due to additional financial stimulus packages, especially in the US, as well as due to the extension of the vaccination coverage,” Okamoto said.
Meanwhile, IMF suggests that total per capita income in emerging markets and developing countries, excluding China, will be 22% lower in 2020-2022 than it was before the pandemic. This will cause about 90 million people to be below the poverty line since the beginning of the pandemic.
But developed countries will also have a hard time: economists are revising downward forecasts of economic growth in the eurozone amid the third wave of COVID-19 and tightening restrictions, according to Financial Times. Thus, analysts at Morgan Stanley warned that if the restrictions are in effect for a few more months, it will lead to "another lost summer" and reduce the GDP of Spain and Italy by 2-3%. Barclays economists now expect travel restrictions in Europe to be lifted only by the end of the second quarter, "which will weaken domestic demand and, as a result, imports."
In contrast to Europe, the situation seems more optimistic for the United States thanks to the Biden administration’s almost $2 trillion stimulus package for the national economy and the expected infrastructure spending. Moreover, it is expected that these measures will have a positive impact not only on the American economy, but also on the economies of other countries, putting pressure on aggregate demand upward. Thus, at least exporters of raw materials, including oil, will benefit, which certainly means economic growth.
Currency balance despite shocks
Being hopeful is good but it is still quite difficult for governments to resist the global crisis. Any decision taken to keep the economy afloat can backfire and cause negative trends not only within the country, but also in the region.
For example, the hard-achieved balance in the Azerbaijani economy due to the rise in oil prices at the beginning of this year was threatened by another collapse of the Turkish lira.
The currency crisis in Turkey was provoked by the decision of the Turkish Central Bank to raise the discount rate by 2% in order to prevent the growth of the inflation rate. President Recep Tayyip Erdogan did not agree with this position and replaced the head of the Central Bank by Shahab Kavcioglu, who supports the soft monetary policy. However, on March 22, the Turkish lira collapsed and reached a 17% decline in the exchange rate in just a week.
Economists from Turkey's trading partners are cautiously hinting that the depreciation of the lira could effect the currencies of their countries and other developing countries. For example, there is already some fluctuation in the exchange rate of the Russian rouble, the Kazakh tenge, etc.
Azerbaijan, which has extremely close economic relations with Turkey, has once again experienced a wave of concerns about the fate of manat. Over the past year and a half, there were rumours about manat’s devaluation. Yet the Central Bank has repeatedly made such talks useless, urging to trust its ability to keep the course of the national currency at the stable level.
In his recent tweet, Elman Rustamov, Chairman of the Board of CBA, assured that the bank is closely monitoring the situation in the economies and financial systems of partner countries.
“Azerbaijan maintains macroeconomic stability, including the balance in the foreign exchange market. There is also a decrease in dollarization. The upward trend in global oil prices has a positive effect on the stability in the foreign exchange market. Therefore, we do not expect an impact of the depreciated Turkish lira on the exchange rate of the Azerbaijani manat. Azerbaijan has enough financial resources to maintain the balance in the foreign exchange market and the current macroeconomic stability,” E. Rustamov noted.
At the same time, the economist, member of the parliament Vugar Bayramov believes that the situation with the Turkish lira cannot pass Azerbaijan completely unnoticeable. There will be an increase in Turkish imports to Azerbaijan, which will positively affect the volume of bilateral trade. “Every year the volume of trade with Turkey is growing, having reached $4.5 billion last year. Thus, Turkey has become the second trade partner of Azerbaijan after Italy, and with a positive balance in favour of Azerbaijan,” V. Bayramov said. He thinks that if the Turkish lira does not improve its position, then Azerbaijan will also get cheaper Turkish goods, which will have a positive effect on the inflation rate in the country.
Comforting forecasts
Recently, the Central Bank of Azerbaijan had to make a decision on the base rate but, unlike its Turkish counterparts, it did not risk to change it. The rate was kept at the level of 6.25%, with the lower threshold at 5.75% and the upper one at 6.75%. CBA justified its decision by the latest inflationary tendencies, the possible influence of cost and demand factors on prices in the short and medium term. “Our analysis shows that there is no significant change in the balance of risk factors for inflation,” the CBA statement says.
According to CBA, the balancing factors are the rise in oil prices, improvement in the external balance, and the stability of the exchange rate, which is the key point of its monetary policy. “Although non-monetary inflation has increased slightly, core inflation remains stable. According to estimates, by the end of the year inflation will remain within our target indicators,” CBA reported.
Economic experts generally justify the cautious position of the CBA: along with the pandemic, the national economy should be able to process the flow of funds for the restoration of the liberated territories in Garabagh with the most positive overall effect.
According to economist Rashad Hasanov, in order to increase economic activity, especially in the post-pandemic period, to speed up the recovery process, CBA theoretically had to pursue a softer monetary policy in order to maintain economic activity. But inflationary pressures are limiting the regulator's ability to manoeuvrer.
According to expert Jafar Ibrahimli, CBA is waiting to see the effect of the existing base rate, which is likely to continue for a couple of months: “Now the central banks around the world are maintaining their base rates at the lowest level to ensure economic activity during the pandemic.”
Meanwhile, according to statistical data on Azerbaijan's economic development, we can see barely visible, yet positive trends of the improving economic activity. In fact, a lot depends on the duration of the lockdown measures and external influences.
However, according to CBA, recession in the non-oil sector of Azerbaijan has practically stopped. In January-February 2021, growth in the non-oil industry reached 12.1%, in agriculture - 2.3%, and in transport and storage – 10.9%.
“According to the results of monitoring in the real sector of the national economy, the index of business confidence in trade and services in February tended to grow as compared to the previous month. Positive dynamics was observed in the received orders for construction,” CBA statement says.
CBA expects the recovery process continue in both external and internal demand in the short and medium term. At the same time, domestic demand will be supported by stimulating fiscal, monetary and macroprudential policies. Therefore, local economists are positive about the possibility of achieving the 3.4% economic growth target set in the state budget this year, while international financial institutions in their forecasts are still limited to 2%. However, if the balance in the oil market remains until the end of the year and vaccination will ease lockdown restrictions at least in the summer, then we can safely hope that foreign analysts will change their minds.
Indeed, this year there is another powerful incentive to support and increase economic activity in Azerbaijan - the beginning of large-scale works to restore the liberated territories. CBA, the government and economists believe that this will have the most positive impact on the economy, turning the crisis into new opportunities.