Çərşənbə axşamı, 16:03
Son bir ildə dünya iqtisadiyyatı pandemiyadan o qədər yüksək "dozada" zərbələr alıb ki, buna qarşı peyvənd tapmaq, virusun özünə qarşı peyvənd tapmaqdan daha çətindir. Hökumətlərin üzərinə çox yük yığılıb: daxili problemlər xarici təsirlərlə qarışıb, neft bazarında titrəmə tüğyan edir, valyuta bazarlarında kəskin sıçrayışlar var və s. – bütün bunlar üzündən bəzən hökumətlər böhrana qarşı plan düşünməyə macal tapmırlar.
İndi-indi vəziyyətin az-çox sakit bir axına oturduğu, neftin qiymətinin, o cümlədən Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün arzulanan bir səviyyəyə çatdığı zamanda yeni bir xarici sarsıntı baş verir. Göründüyü kimi, Azərbaycan Mərkəzi Bankı yenidən manatı titrəmədən, iqtisadiyyatı isə mənfi təsirlərdən qorumaq üçün "qalxanını" qaldırmalı olacaq.
Dünya müsbətlik gözləntisindədir
Koronavirus pandemiyası üzündən dünya iqtisadiyyatına 3,5 trilyon dollardan çox zərər dəyib, bu da 2008-ci il böhranı dövründəki zərərdən iki dəfə çoxdur. Belə rəqəmlər bu yaxınlarda Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Sergey Verşinin tərəfindən açıqlanıb. Onun sözlərinə görə, ekspertlər vəziyyəti İkinci Dünya müharibəsindən bu yana ən böyük qlobal böhran kimi qiymətləndirirlər.
Ancaq buna baxmayaraq, beynəlxalq analitiklər və maliyyə institutları artıq bu il bunu müsbət hala çıxarmağa ümidlərini itirmirlər. Bundan əlavə, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) başçısının birinci müavini Ceffri Okamotonun fikrincə, peyvəndləşdirmə və əlavə maliyyə stimulu 2021-ci ildə daha dinamik qlobal iqtisadi artım üçün perspektivlər açır. "Yanvar ayında biz 2021-ci il üçün qlobal artımı 5,5% səviyyəsində proqnozlaşdırmışdıq, ancaq, özəlliklə də, ABŞ-da əlavə maliyyə stimullaşdırılmasının və peyvəndləşdirmənin genişlənmə perspektivləri ilə bağlı artım üçün daha güclü perspektivlər yaranıb", - deyə o bildirib.
Bununla yanaşı, elə həmin BVF ehtimal edir ki, Çin istisna olmaqla, bazarları formalaşmaqda olan ölkələrdə və inkişaf etməkdə olan ölkələrdə adambaşına məcmu gəlir 2020-2022-ci illər arasında pandemiyadan əvvəlki dövrlə müqayisədə 22% az olacaq. Bu da, öz növbəsində, ona gətirəcək ki, pandemiyanın başlamasından bu yana, təxminən, 90 milyon insan yoxsulluq həddinin altına düşəcək.
Ancaq inkişaf etmiş ölkələr üçün də asan olmayacaq: «Financial Times»ın yazdığına görə, iqtisadçılar artıq COVID-19-un üçüncü dalğasının və məhdudiyyətlərin sərtləşdirilməsi fonunda avrozonada iqtisadi artım proqnozlarına aşağıya doğru yenidən baxırlar. Belə ki, «Morgan Stanley» analitikləri xəbərdarlıq ediblər ki, məhdudiyyətlərin daha bir neçə ay keçərli olacağı təqdirdə, bu, "başqa bir itirilmiş yay"a səbəb olacaq, İspaniya və İtaliya ÜDM-nin 2-3% azalmasına gətirəcək. «Barclays» iqtisadçıları indi
Avropada səyahət məhdudiyyətlərinin yalnız ikinci rübün sonuna qədər qaldırılacağını gözləyirlər ki, bu da "daxili tələbi və nəticədə, idxalı zəiflədəcək".
Köhnə Dünyadan fərqli olaraq, ABŞ-ın perspektivləri daha ümidverici görünür və burada iqtisadiyyata, təqribən, 2 trilyon dollarlıq dəstəyi nəzərdə tutan Bayden paketinin rolu var ki, BVF rəhbərinin müavini bundan yuxarıda bəhs etmişdi, həmçinin gözlənilən infrastruktur xərcləri paketi də öz işini görür. Bundan başqa, ümid var ki, bu tədbirlər yalnız Amerika iqtisadiyyatına deyil, başqa ölkələrin də iqtisadiyyatlarına müsbət təsir göstərəcək, məcmu tələbə artırıcı təzyiq göstərəcək. Beləliklə, ən azından neft ixracatçıları da daxil olmaqla xammal ixracatçıları qazanacaqlar ki, burada, əlbəttə, iqtisadi artım gözləmək olar.
Sarsıntılara baxmayaraq valyuta balansı
Ümidlər öz yerində, amma hökumətlər üçün bu gün qlobal böhrana müqavimət göstərmək hələ də çətindir. İqtisadiyyatı üzdə saxlamaq üçün verilən istənilən qərar əks nəticə verə bilər və yalnız ölkə daxilində deyil, həm də regionda da mənfi meyillərə səbəb ola bilər.
Məsələn, bu ilin əvvəlində neftin bahalaşması sayəsində Azərbaycan iqtisadiyyatında çətinliklə qazanılan tarazlıq türk lirəsinin növbəti çöküşü ilə bağlı təhlükə altına düşdü.
Türkiyədəki valyuta böhranına mərkəzi bankın uçot dərəcəsini 2% artırmaq qərarı səbəb oldu, bu addımın əsas arqumenti artan inflyasiya ilə bu yolla mübarizə niyyəti idi. Bu mövqe ilə razılaşmayan prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ölkənin mərkəzi bankının rəhbərini vəzifəsindən azad edib və onun yerinə yumşaq monetar siyasət tərəfdarı olan Şahab Kavçıoğlunu təyin edib. Ancaq artıq 22 martda Türkiyə lirəsi çökmüşdü və düşməyə davam edərək, cəmi bir həftə içində məzənnəsi 17% azalmışdı.
Türkiyənin ticarət tərəfdaşları olan dövlətlərin iqtisadçılar ehtiyatla işarə vururlar ki, lirənin ucuzlaşması onların ölkələrinin və digər inkişaf etməkdə olan ölkələrin valyutalarına keçə bilər. Məsələn, artıq Rusiya rublunun məzənnəsində müəyyən dalğalanma var, Qazaxıstan tengesi də bir qədər zəifləyib və s.
Türkiyə ilə yetərincə sıx iqtisadi münasibətlərə malik Azərbaycanda da bir daha manatın taleyi ilə bağlı narahatlıq dalğası yaşandı – qarşıdan gələn devalvasiya ilə bağlı söhbətlər bütün ötən il və bu il dəfələrlə gedib, lakin ölkənin Mərkəzi Bankı inadla onları inkar edib, milli valyutanın məzənnəsini sabit saxlamaqla bağlı qurumun qabiliyyətinə etibar etməyə çağırdı.
Bax, bu dəfə də AMB İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov çağdaş trendi izləyərək, «Twitter»də rəy paylaşaraq, əmin edib ki, Mərkəzi Bank tərəfdaş ölkələrin iqtisadiyyatında və maliyyə sistemində baş verənləri diqqətlə izləyir.
“Ölkədə makroiqtisadi sabitlik, o cümlədən valyuta bazarındakı tarazlıq da daxil olmaqla qorunur, dollarlaşmada azalma müşahidə olunur. Dünya bazarında neft qiymətlərindəki artım meyli valyuta bazarındakı sabitliyə müsbət təsir göstərir. Yuxarıda deyilənlərin hamısı nəzərə alınarsa, türk lirəsinin ucuzlaşmasının Azərbaycan manatının məzənnəsinə təsiri gözlənilmir. Ölkənin valyuta bazarındakı tarazlığı və mövcud makroiqtisadi sabitliyi qorumaq üçün kifayət qədər maliyyə mənbəyi var”, - deyə E.Rüstəmov qeyd etdi.
Bununla yanaşı, iqtisadçı, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov hesab edir ki, Azərbaycan üçün türk lirəsi ilə bağlı vəziyyət, təbii olaraq, tamamilə izsiz keçə bilməz. Bununla belə, onun fikrincə, bizim ölkəyə türk mallarının idxalında artım olacaq və bu da ikitərəfli ticarət dövriyyəsinə müsbət təsir göstərəcək. “İldən ilə Türkiyə ilə ticarət dövriyyəsinin həcmi böyüyür və keçən il bu, 4,5 milyard dollara çatıb. Beləliklə, Türkiyə İtaliyadan sonra Azərbaycanın ikinci ticarət tərəfdaşı oldu, özü də, Azərbaycanın lehinə müsbət saldo ilə”,- deyə V.Bayramov əlavə edib. Onun fikrincə, türk lirəsi mövqeyini yaxşılaşdırmazsa, onda Azərbaycanda türk mallarının qiyməti enə bilər ki, bu da inflyasiyaya müsbət təsir göstərəcək.
Təskinlik proqnozları
Azərbaycan Mərkəzi Bankı da bu yaxınlarda uçot dərəcəsi ilə bağlı qərar verib, ancaq türkiyəli həmkarlarından fərqli olaraq riskə getməyib. Dərəcə yenə də 6,25% səviyyəsində saxlanılıb, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5,75%, yuxarı həddi 6,75% səviyyəsində qalıb. AMB öz qərarını son inflyasiya meyilləri, xərc və tələb amillərinin qısa və ortamüddətli perspektivdə qiymətlərə mümkün təsiri ilə arqumentləşdirib. "Analiz göstərir ki, inflyasiya üzrə risk amilləri balansında ciddi bir dəyişiklik yoxdur", - deyə açıqlamada bildirilir.
AMB tarazlayıcı amillər sırasında neftin qiymətinin artmasını, xarici balansın yaxşılaşmasını, siyasətin əsas "lövbəri" olan məzənnənin sabitliyinin adını çəkir. “Monetar olmayan inflyasiya bir qədər artsa da, baza inflyasiyası sabit qalır. Hesablamalara görə, ilin sonuna qədər inflyasiya Mərkəzi Bankın hədəf dəhlizi daxilində qalacaq”, - deyə bank vurğulayır.
İqtisadçı ekspertlər, ümumiyyətlə, AMB-nin ehtiyatlı mövqeyini əsaslandırırlar - iqtisadiyyat bu il pandemiya ilə yanaşı, maksimum müsbət ümumi effektlə Qarabağda azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün vəsait axınını istifadə etməlidir.
İqtisadçı ekspert Rəşad Həsənovun fikrincə, iqtisadiyyatın, özəlliklə də pandemiyadan sonrakı dövrdə fəallığını artırmaq, bərpa prosesini sürətləndirmək üçün Mərkəzi Bank nəzəri olaraq iqtisadi aktivliyi qorumaq üçün daha yumşaq pul-kredit siyasəti aparmalı idi. Ancaq inflyasiya təzyiqləri tənzimləyicinin manevr etmə qabiliyyətini məhdudlaşdırır.
Ekspert Cəfər İbrahimlinin sözlərinə görə, AMB uçot dərəcəsi məsələsində gözləmə mövqeyi tutur və ola bilər ki, bu, daha bir neçə ay davam edəcək: "İndi dünyanın mərkəzi bankları öz faiz dərəcələrini ən aşağı səviyyədə qoruyub saxlayırlar ki, pandemiya dövründə iqtisadi fəallığı təmin edə bilsinlər."
Bununla belə, Azərbaycanın iqtisadi inkişaf statistikasında artıq işartılar görünür, zəif də olsa, iqtisadi fəallıq bərpa olunur. Düzdür, yenə də çox şey karantin tədbirlərinin müddətindən və xarici təsirlərdən asılıdır.
Bununla birlikdə, AMB-nin açıqlamasında deyildiyi kimi, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda ressesiya praktiki olaraq dayanıb, 2021-ci ilin yanvar - fevral aylarında qeyri-neft sənayesində artım 12,1%, kənd təsərrüfatında artım 2,3%, nəqliyyat və anbar təsərrüfatında artım 10,9% olub.
“Real sektorun monitorinqinin nəticələrinə görə, fevral ayında ticarət və xidmətlər sahəsindəki işgüzar etimad indeksi əvvəlki aya nisbətən artmağa meyilli olub. Tikinti üzrə alınan sifarişlərdə müsbət dinamika müşahidə edilib”, - deyə açıqlamada qeyd edilir.
Mərkəzi Bank qısamüddətli və ortamüddətli perspektivlərdə həm xarici, həm də daxili tələbdə canlanmanın davam etməsini gözləyir. Bu zaman, daxili tələb vergi-büdcə, pul-kredit və makroprudensial siyasətlərin stimullaşdırılması hesabına dəstəklənəcək. Buna görə də yerli iqtisadçılar bu il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan 3,4%-lik iqtisadi artım həddinin əldə edilməsi imkanları ilə bağlı müsbət əhvaldadırlar, beynəlxalq maliyyə institutları isə öz proqnozlarında hələ də 2% ilə məhdudlaşırlar. Ancaq neft bazarında əldə edilən balans ilin sonuna qədər qorunarsa, həmçinin peyvəndləşmə karantin məhdudiyyətlərini ən azından yayda zəiflədərsə, o zaman xarici analitiklərin öz fikirlərini dəyişdirəcəyinə cürətlə ümidlənmək olar.
Əslində, bu il Azərbaycanda iqtisadi fəallığın artımını dəstəkləyən daha bir güclü stimul da var – işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün genişmiqyaslı işlərə başlanağaq. AMB də, hökumət də və iqtisadçılar da əmindirlər ki, məhz bu, iqtisadiyyata ən müsbət təsir göstərəcək və böhranı yeni imkanlara çevirəcək.

СОХРАНИТЬ РАВНОВЕСИЕ
За последний год мировая экономика получила столько «доз» пандемических ударов, что изобрести для нее спасительную вакцину куда сложней, чем против самого вируса. Внутренние проблемы смешались с внешним воздействием, волатильность нефтяного рынка, скачки на валютных биржах и т.д. - слишком многое навалилось на правительства, которые порой не успевают придумывать антикризисные планы.
Только ситуация входит в более-менее спокойное русло, цена на нефть достигает желаемого уровня, в том числе и для экономики Азербайджана, как происходит очередной внешний шок. Судя по всему, Центробанку АР вновь придется поднять свой «щит», чтобы защитить манат от колебаний, а экономику - от негативного влияния.
Мир в ожидании позитива
Мировая экономика из-за пандемии коронавируса потеряла свыше $3,5 трлн., что вдвое больше, чем в период кризиса 2008 года. Такие цифры на днях озвучил замглавы МИД России Сергей Вершинин. По его словам, эксперты оценивают ситуацию как крупнейший глобальный кризис со времен Второй мировой войны.
Однако, несмотря на это, международные аналитики и фининституты не теряют надежды, что ее удастся вывести на позитив уже в этом году. Более того, по мнению первого замглавы Международного валютного фонда (МВФ) Джеффри Окамото, вакцинация и дополнительное финансовое стимулирование открывают перспективы для более динамичного роста мировой экономики в 2021 году. «В январе мы прогнозировали глобальный рост в 2021 году на уровне 5,5%, однако появляются перспективы более сильного роста из-за дополнительного финансового стимулирования, особенно в США, а также из-за перспектив распространения вакцинации», - сказал он.
Между тем тот же МВФ предполагает, что совокупный доход на душу населения в странах с формирующимся рынком и в развивающихся странах, за исключением Китая, в период с 2020 по 2022 год будет на 22% ниже, чем был до пандемии. Это, в свою очередь, приведет к тому, что с начала пандемии около 90 млн. человек окажутся за чертой бедности.
Но развитым странам также придется несладко: экономисты уже пересматривают в сторону снижения прогнозы экономического роста в еврозоне на фоне третьей волны COVID-19 и ужесточения ограничений, пишет Financial Times. Так, аналитики Morgan Stanley предупредили, что если ограничения будут действовать еще несколько месяцев, это приведет к «еще одному потерянному лету» и уменьшит ВВП Испании и Италии на 2-3%. Экономисты Barclays теперь ожидают, что ограничения на передвижение в Европе будут отменены только к концу второго квартала, «что ослабит внутренний спрос и, как следствие, импорт».
В отличие от Старого Света более радужными представляются перспективы США благодаря байденовскому пакету поддержки экономики почти в $2 трлн., о котором упоминал выше замглавы МВФ, и ожидаемому пакету инфраструктурных расходов. Более того, есть надежда на то, что эти меры позитивно скажутся не только на американской экономике, но и на экономиках других стран, оказав давление на совокупный спрос в сторону повышения. Таким образом, как минимум, выиграют экспортеры сырья, в том числе и нефтяного, и здесь уж точно можно ожидать экономического роста.
Валютный баланс вопреки шокам
Надежды - надеждами, а противостоять глобальному кризису сегодня правительствам пока довольно сложно. Любое решение, принятое с целью удержать экономику на плаву, может дать обратный эффект и вызвать негативные тенденции не только внутри страны, но и в регионе.
Например, с трудом достигнутый баланс в экономике Азербайджана благодаря росту цен на нефть в начале этого года оказался под угрозой из-за очередного обвала турецкой лиры.
Спровоцировало валютный кризис в Турции решение Центробанка о повышении учетной ставки на 2%, основным аргументом которого было намерение таким образом бороться с растущей инфляцией. Не согласный с такой позицией президент Реджеп Тайип Эрдоган уволил главу Центробанка, назначив на его место Шахаба Кавчиоглу, сторонника мягкой монетарной политики. Однако уже 22 марта турецкая лира рухнула и, продолжив падение, достигла 17% спада курса всего за неделю.
Экономисты государств - торговых партнеров Турции осторожно намекают на то, что обесценивание лиры может перекинуться на валюты их стран и других развивающихся государств. Например, уже отмечается некоторое колебание курса российского рубля, несколько ослаб казахстанский тенге и т.д.
В Азербайджане, который имеет крайне тесные экономические взаимоотношения с Турцией, в очередной раз прошла волна беспокойств о судьбе маната - разговоры о предстоящей его девальвации за весь прошлый и нынешний годы возникали не раз, но Центробанк страны стоически отражал их, призывая доверять его способности удерживать курс нацвалюты на стабильном уровне.
Вот и на этот раз председатель правления ЦБА Эльман Рустамов, следуя современной тенденции, опубликовал комментарий в Twitter, заверив, что Центробанк внимательно следит за тем, что происходит в экономике и финансовой системе стран-партнеров.
«В стране сохраняется макроэкономическая стабильность, в том числе равновесие на валютном рынке, наблюдается снижение долларизации. Тенденция роста мировых цен на нефть положительно сказывается на стабильности на валютном рынке. Учитывая все вышесказанное, влияния падения турецкой лиры на курс азербайджанского маната не ожидается. У страны достаточно финансовых ресурсов для поддержания баланса на валютном рынке и текущей макроэкономической стабильности», - отметил Э.Рустамов.
Вместе с тем экономист, депутат Милли Меджлиса Вюгар Байрамов считает, что совершенно бесследно ситуация с турецкой лирой для Азербайджана, естественно, пройти не может. При этом, по его мнению, произойдет рост импорта турецких товаров в нашу страну, что позитивно отразится на объеме двустороннего товарооборота. «Ежегодно объем товарооборота с Турцией у нас растет и в прошлом году достиг 4,5 млрд. долларов. Таким образом, Турция стала вторым после Италии торговым партнером Азербайджана, причем с положительным сальдо в пользу Азербайджана», - добавил В.Байрамов. По его мнению, если турецкая лира не выправит свое положение, то в Азербайджане турецкие товары могут также снизиться в цене, что позитивно скажется на инфляции.
Утешительные прогнозы
Центробанк Азербайджана также недавно принимал решение об учетной ставке, но, в отличие от турецких коллег, не стал рисковать. Ставка в очередной была сохранена на уровне 6,25%, нижний порог процентного коридора остался на уровне 5,75%, верхний - 6,75%. И свое решение ЦБА аргументировал именно последними инфляционными тенденциями, возможным влиянием факторов затрат и спроса на цены в краткосрочной и среднесрочной перспективах. «Анализ показывает, что существенного изменения баланса факторов риска по инфляции не наблюдается», - отмечается в заявлении.
Уравновешивающими факторами ЦБА называет рост цен на нефть, улучшение внешнего баланса, стабильность обменного курса, которая является основным «якорем» политики. «Хотя немонетарная инфляция немного выросла, базовая инфляция остается стабильной. По оценкам, к концу года инфляция останется в целевом коридоре ЦБ», - подчеркивает банк.
Эксперты-экономисты в целом оправдывают осторожную позицию ЦБА - наряду с пандемией экономика должна в этом году с максимально позитивным общим эффектом освоить и поток средств на восстановление освобожденных территорий в Карабахе.
По мнению экономиста Рашада Гасанова, чтобы повысить активность экономики, особенно в постпандемический период, ускорить процесс восстановления, Центральный банк, по идее, должен был проводить более мягкую денежно-кредитную политику, чтобы поддерживать экономическую активность. Но инфляционное давление ограничивает возможности регулятора маневрировать.
По словам эксперта Джафара Ибрагимли, ЦБА занимает выжидательную позицию в вопросе учетной ставки, и, возможно, это продолжится еще пару месяцев: «Сейчас центробанки всего мира поддерживают свои учетные ставки на самом низком уровне, чтобы обеспечить экономическую активность во время пандемии».
Между тем в статистике экономического развития Азербайджана уже видны проблески, пусть пока слабо, но восстанавливается экономическая активность. Правда, многое опять же зависит от длительности карантинных мер и внешнего влияния.
Однако, как говорится в заявлении ЦБА, рецессия в ненефтяном секторе Азербайджана практически остановилась, по итогам января-февраля 2021 года рост в ненефтяной промышленности составил 12,1%, сельском хозяйстве - 2,3%, а на транспорте и в складском хозяйстве - 10,9%.
«Согласно результатам мониторинга реального сектора, индекс делового доверия в феврале в сфере торговли и услуг имел тенденцию к росту по сравнению с предыдущим месяцем. По полученным заказам на строительство наблюдалась положительная динамика», - отмечается в заявлении.
Центральный банк в краткосрочной и среднесрочной перспективах ожидает продолжения процесса восстановления как внешнего, так и внутреннего спроса. При этом внутренний спрос будет поддерживаться за счет стимулирования налогово-бюджетной, денежно-кредитной и макропруденциальной политики. Поэтому местные экономисты настроены позитивно относительно возможности достижения в этом году намеченной в госбюджете планки экономроста в 3,4%, тогда как международные фининституты в своих прогнозах пока ограничиваются цифрой в 2%. Однако, если достигнутый баланс на рынке нефти сохранится до конца года, а вакцинация позволит ослабить карантинные ограничения хотя бы уже летом, то можно смело надеяться, что и иностранные аналитики поменяют свое мнение.
Ведь в этом году для поддержки и роста экономической активности в Азербайджане есть еще один мощный стимул - начало масштабных работ по восстановлению освобожденных территорий. И ЦБА, и правительство, и экономисты уверены в том, что именно это окажет наиболее позитивное воздействие на экономику, превратив кризис в новые возможности.